ELECTRO-LINE HL-9801 User guide [pl]

INSTRUKCJA OBS£UGI
model HL-9801
Electro-line
Electro-line
ARKA AGD Sp. z o.o.
ul.Strycharska 4, 26-601 Radom
Tel: (48) 360 91 40, (48) 360 94 32
www.arkaagd.pl
E-mail: arkaagd@arkaagd.pl
Znak towarowy "Electro-line" jest w³asnoœci¹ firmy Arka AGD Sp. z o.o. i posiada
œwiadectwo ochronne wydane przez Urz¹d Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
(ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. "Prawo w³asnoœci przemys³owej"
- Dz.U. z 2013 r., poz.1410 z póŸniejszymi zmianami).
Niniejsza instrukcja obs³ugi stanowi wy³¹czn¹ w³asnoœæ intelektualn¹ firmy
Arka AGD Sp. z o.o..
Powielanie instrukcji obs³ugi (w ca³oœci lub we fragmentach), drukowanie,
rozpowszechnianie, dokonywanie zmian, ingerowanie w jej formê, uk³ad i treœæ
jest zabronione bez uzyskania zgody firmy Arka AGD Sp. z o.o.
Importer i dystrybutor urz¹dzenia:
ARKA AGD Sp. z o.o., ul.Strycharska 4, 26-601 Radom
Tel: (48) 360 91 40, (48) 360 94 32,
www.arkaagd.pl
E-mail: arkaagd@arkaagd.pl
Dokument (plik): HL9801_Instruction_Manual_P_20191129
SPIS TREŒCI
Spis treœci................................................................................................................1
Wstêp......................................................................................................................1
Wa¿ne wskazówki bezpieczeñstwa......................................................................2-5
Transport - postêpowanie po dostawie.....................................................................5
Opis urz¹dzenia - zasada dzia³ania......................................................................6-7
Budowa i czêœci sk³adowe urz¹dzenia.....................................................................8
Zalecenia dotycz¹ce lokalizacji urz¹dzenia.............................................................9
Wyjmowanie i wymiana filtrów................................................................................10
Panel kontrolny urz¹dzenia - opis przycisków....................................................11-12
Pilot zdalnego sterowania - opis przycisków...........................................................13
Korzystanie z urz¹dzenia.................................................................................13-14
Czyszczenie i obs³uga eksploatacyjna urz¹dzenia...........................................15-16
Czêstotliwoœæ wymiany filtrów - zalecenia..............................................................16
Zamawianie czêœci i akcesoriów............................................................................16
Rozwi¹zywanie prostych problemów.....................................................................17
Dane techniczne....................................................................................................18
Informacje o serwisie.............................................................................................19
Wa¿na informacja dla u¿ytkowników......................................................................19
Notatki u¿ytkownika o terminach wymiany filtrów...................................................20
Karta gwarancyjna (strony „A” i „B”)..................................................................21-22
WSTÊP
Podczas u¿ywania oczyszczacza powietrza "Electro-line" model HL-9801 nale¿y przestrzegaæ podstawowych zasad bezpieczeñstwa, w³¹cznie z poni¿szymi zaleceniami. Przed pierwszym u¿yciem urz¹dzenia nale¿y przeczytaæ dok³adnie ca³¹ instrukcjê obs³ugi. Instrukcjê nale¿y zachowaæ (nie wyrzucaæ), a przy odsprzeda¿y urz¹dzenia (lub jego nieodp³atnemu odst¹pieniu) nale¿y przekazaæ urz¹dzenie nastêpnemu u¿ytkownikowi razem z instrukcj¹ obs³ugi. Nieprzestrzeganie podanych ni¿ej ostrze¿eñ i wskazówek dotycz¹cych bezpieczeñstwa mo¿e byæ przyczyn¹ pora¿enia pr¹dem elektrycznym, po¿aru i/lub powa¿nych obra¿eñ powoduj¹cych uszczerbek na zdrowiu. Urz¹dzenie jest przeznaczone do u¿ytku domowego, w pomieszczeniach biurowych, hotelowych itp. Na ostatnich stronach instrukcji obs³ugi znajduje siê karta gwarancyjna.
- 1 -
WA¯NE WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA
UWAGA ! NIEBEZPIECZEÑSTWO !
Aby zmniejszyæ ryzyko wypadku, po¿aru, pora¿enia pr¹dem lub innych obra¿eñ (skaleczenia, oparzenia) nale¿y przestrzegaæ poni¿szych zaleceñ:
1. Oczyszczacza powietrza, zwanego dalej urz¹dzeniem, nale¿y u¿ywaæ zgodnie z jego przeznaczeniem oraz w sposób opisany w instrukcji obs³ugi.
2. Urz¹dzenie mo¿e byæ u¿ywane przez dzieci w wieku powy¿ej 8 lat oraz osoby o ograniczonych zdolnoœciach fizycznych, umys³owych i sensorycznych, a tak¿e przez osoby nie posiadaj¹ce wiedzy lub doœwiadczenia w u¿ytkowaniu tego typu urz¹dzeñ, pod warunkiem, ¿e bêd¹ one pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za ich bezpieczeñstwo lub zostan¹ poinstruowane na temat korzystania z urz¹dzenia w bezpieczny sposób oraz zostan¹ poinformowane o potencjalnych zagro¿eniach i zrozumiej¹ niebezpieczeñstwa zwi¹zane z u¿ytkowaniem urz¹dzenia.
3. Nigdy nie nale¿y pozostawiaæ w³¹czonego i pracuj¹cego urz¹dzenia bez nadzoru, zw³aszcza wówczas gdy w pobli¿u znajduj¹ siê dzieci lub osoby niepe³nosprawne.
4. Nigdy nie nale¿y pozwalaæ dzieciom bawiæ siê urz¹dzeniem i traktowaæ urz¹dzenia jako zabawki. Dzieci chc¹ce pomóc w czyszczeniu i obs³udze urz¹dzenia zawsze powinny to robiæ pod nadzorem osób doros³ych.
5. Urz¹dzenie jest wykonane w II-giej klasie izolacji i nie wymaga do pod³¹czenia gniazdka z bolcem uziemiaj¹cym. Niemniej urz¹dzenie mo¿e byæ pod³¹czone wy³¹cznie do sprawnej instalacji elektrycznej, w której napiêcie pr¹du oraz jego czêstotliwoœæ s¹ zgodne z parametrami pr¹du podanymi na tabliczce znamionowej urz¹dzenia (~220-240 V - 50 Hz). W przypadku jakichkolwiek w¹tpliwoœci, zaleca siê aby prawid³owoœæ instalacji zasilaj¹cej sprawdzi³ wykwalifikowany elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
6. Przewód zasilaj¹cy urz¹dzenia nale¿y sprawdzaæ okresowo i regularnie pod k¹tem uszkodzeñ mechanicznych lub termicznych izolacji przewodu (pêkniêcia, naciêcia, otarcia, wykruszenia, przypalenia, nadtopienia lub inne uszkodzenia i œlady zu¿ycia os³abiaj¹ce izolacjê).
7. Zabrania siê u¿ytkowania urz¹dzenia w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek uszkodzenia przewodu zasilaj¹cego lub wtyczki. W takim przypadku nale¿y natychmiast wymieniæ przewód zasilaj¹cy na nowy w autoryzowanym punkcie serwisowym lub Serwisie Centralnym dystrybutora. Wymiany przewodu mo¿e dokonaæ tylko wykwalifikowany personel punktu serwisowego. Aby unikn¹æ ryzyka zagro¿enia ¿ycia i zdrowia zabrania siê samodzielnej wymiany przewodu zasilaj¹cego przez u¿ytkownika.
8. Jeœli gniazdko elektryczne, z którego jest zasilane urz¹dzenie, jest Ÿle pod³¹czone, wtyczka mo¿e siê nagrzewaæ. W takim wypadku nale¿y sprawdziæ, czy urz¹dzenie jest pod³¹czone do prawid³owo zainstalowanego gniazdka.
- 2 -
WA¯NE WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA - c.d.
9. Zabrania siê obs³ugi urz¹dzenia, a zw³aszcza wk³adania i wyci¹gania wtyczki z gniazdka, w sytuacji gdy d³onie r¹k s¹ wilgotne lub mokre. Takie zachowanie grozi pora¿eniem pr¹dem elektrycznym i zagra¿a zdrowiu i ¿yciu u¿ytkownika.
10. Przy wyci¹ganiu wtyczki z gniazdka sieciowego zawsze nale¿y chwytaæ i poci¹gaæ za wtyczkê. Nigdy nie nale¿y poci¹gaæ za przewód zasilaj¹cy, gdy¿ mo¿e to doprowadziæ do uszkodzenia przewodu.
11. Zabrania siê dokonywania samodzielnych napraw i przeróbek urz¹dzenia przez u¿ytkownika. Zabrania siê serwisowania urz¹dzenia przez nie autoryzowane punkty serwisowe.
12. Zabrania siê czyszczenia urz¹dzenia, obs³ugi eksploatacyjnej i przemieszczania urz¹dzenia w czasie, gdy urz¹dzenia jest w³¹czone i pracuje.
13. Zabrania siê próbowaæ wk³adaæ palce lub inne przedmioty w szczeliny wlotowe i wylotowe powietrza, aby zapobiec przypadkowym obra¿eniom lub uszkodzeniu urz¹dzenia
14. Urz¹dzenia powinno byæ ustawione na suchej, stabilnej, równej i poziomej powierzchni. W pobli¿u urz¹dzenia nie powinny znajdowaæ siê ¿adne przedmioty, utrudniaj¹ce u¿ytkowanie i obs³ugê urz¹dzenia.
15. Urz¹dzenie, w miejscu swojej docelowej lokalizacji, powinno byæ ustawione tak, aby po obu jego stronach by³o przynajmniej 10-20 cm wolnej przestrzeni, z ty³u 30 cm, a nad urz¹dzeniem 50 cm wolnej przestrzeni.
16. W pobli¿u urz¹dzenia nie powinny znajdowaæ siê ¿adne materia³y ³atwopalne (benzyna, rozpuszczalniki lub inne p³yny ³atwopalne).
17. Zabrania siê u¿ywaæ urz¹dzenia w pomieszczeniach z nawiewem tlenu oraz w pobli¿u rozpylanych, palnych aerozoli (np. œrodki zapachowe, substancje owadobójcze itp.).
18. Zabrania siê u¿ywaæ urz¹dzenia w ³azienkach oraz innych wilgotnych i Ÿle wentylowanych pomieszczeniach, gdzie urz¹dzenie by³oby nara¿one na zraszanie wod¹. Takie okolicznoœci mog¹ stwarzaæ realne zagro¿enie pora¿enia pr¹dem elektrycznym a tym samym zagroziæ zdrowiu i ¿yciu u¿ytkownika.
19. Nie nale¿y u¿ywaæ urz¹dzenia w pobli¿u innych Ÿróde³ ciep³a i gor¹cych powierzchni (p³yty kuchenne, piece, grzejniki itp.).
20. Urz¹dzenie jest przeznaczone do u¿ytkowania wewn¹trz pomieszczeñ. Nie mo¿na urz¹dzenia u¿ywaæ i przechowywaæ na zewn¹trz pomieszczeñ, w miejscach nara¿onych na dzia³anie czynników atmosferycznych (deszcz, wilgoæ itp.).
21. Nale¿y instalowaæ i u¿ytkowaæ urz¹dzenie w suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych lub hotelowych. Urz¹dzenie nie jest przeznaczone do u¿ytkowania w halach produkcyjnych, pomieszczeniach magazynowych lub innych pomieszczeniach o du¿ym stopniu zapylenia powietrza.
22. Nie umieszczaæ urz¹dzenia bezpoœrednio pod klimatyzatorem, aby zapobiec œciekaniu wody na urz¹dzenie.
- 3 -
WA¯NE WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA - c.d.
23. Oczyszczacz powietrza jest urz¹dzeniem przenoœnym i wyposa¿ony jest w elastyczny przewód zasilaj¹cy z wtyczk¹, s³u¿¹cy do pod³¹czania i od³¹czania urz¹dzenia od sieci zasilaj¹cej. Po zakoñczeniu u¿ytkowania nale¿y wyci¹gn¹æ wtyczkê przewodu z gniazdka sieciowego.
24. Nie pod³¹czaæ urz¹dzenia do zasilania poprzez zewnêtrzny wy³¹cznik czasowy lub poprzez zdalnie sterowany system zasilania. Nie u¿ywaæ przewodów przed³u¿aj¹cych (tzw. przed³u¿aczy).
25. Nie k³aœæ na urz¹dzeniu ¿adnych przedmiotów, zw³aszcza przy wlocie i wylocie powietrza, aby nie blokowaæ swobodnego przep³ywu powietrza przez zestaw filtrów znajduj¹cych siê wewn¹trz urz¹dzenia.
26. Nie stawaæ i nie siadaæ na urz¹dzeniu, gdy¿ mo¿e to skutkowaæ obra¿eniami cia³a i/lub uszkodzeniem urz¹dzenia.
27. Nie wolno dopuœciæ do dostania siê wody, ³atwopalnych detergentów jak i innych p³ynów do wnêtrza urz¹dzenia, gdy¿ mo¿e to doprowadziæ do pora¿enia pr¹dem i/lub po¿aru.
28. Nie nale¿y u¿ywaæ urz¹dzenia w pomieszczeniach nara¿onych na du¿e zmiany temperatury, gdy¿ mo¿e to powodowaæ skraplanie siê pary wodnej wewn¹trz urz¹dzenia.
29. Aby unikn¹æ zak³óceñ, nale¿y urz¹dzenie ustawiaæ w odleg³oœci co najmniej 2-ch metrów od urz¹dzeñ elektrycznych, wykorzystuj¹cych fale radiowe, takich jak telewizory, odbiorniki radiowe lub zegary sterowane drog¹ radiow¹.
30. Zabrania siê przenoszenia urz¹dzenia i zmiany jego lokalizacji w czasie pracy. Przy przenoszeniu urz¹dzenia nale¿y korzystaæ z wbudowanej rêkojeœci (uchwytu), znajduj¹cej siê w górnej, tylnej czêœci obudowy urz¹dzenia.
31. Przed przyst¹pieniem do mycia i czyszczenia urz¹dzenia nale¿y bezwzglêdnie od³¹czyæ urz¹dzenie od zasilania, wyci¹gaj¹c wtyczkê przewodu zasilaj¹cego z gniazdka sieciowego.
32. Zabrania siê zanurzania urz¹dzenia w wodzie, nawet czêœciowo oraz mycia urz¹dzenia pod strumieniem bie¿¹cej wody.
33. Do czyszczenia obudowy urz¹dzenia nale¿y u¿ywaæ miêkkiej, wilgotnej (nie mokrej) œciereczki i delikatnego detergentu. Po przetarciu obudowy urz¹dzenia nale¿y powierzchniê obudowy wytrzeæ do sucha przy pomocy suchej œciereczki lub rêcznika papierowego. Zabrania siê u¿ywania benzyny, rozpuszczalników, past i proszków œciernych oraz innych tego typu œrodków chemicznych, mog¹cych uszkodziæ urz¹dzenie.
34. Urz¹dzenie nie usuwa z powietrza, znajduj¹cego siê w zamkniêtych pomieszczeniach, tlenku wêgla (CO) ani radonu (Rn).
35. Urz¹dzenie nie zast¹pi odpowiedniej wentylacji i odkurzania pomieszczeñ oraz okapu kuchennego podczas gotowania.
36. Urz¹dzenie nale¿y przechowywaæ i transportowaæ w oryginalnym opakowaniu, zabezpieczaj¹cym przed uszkodzeniami transportowymi, wilgoci¹ oraz kurzem.
37. W urz¹dzeniu nale¿y u¿ywaæ wy³¹cznie oryginalnych filtrów polecanych przez producenta. U¿ywanie innych filtrów mo¿e nie gwarantowaæ uzyskania odpowiedniego efektu oczyszczania, a tym samym jakoœci powietrza.
- 4 -
WA¯NE WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA - c.d.
38. Wszelkie przegl¹dy i naprawy powinny byæ prowadzone przez autoryzowane punkty serwisowe (lub serwis importera i dystrybutora), u¿ywaj¹ce wy³¹cznie oryginalnych czêœci zamiennych, polecanych przez producenta. Nie przestrzeganie tej zasady w okresie gwarancyjnym automatycznie pozbawia u¿ytkownika prawa do bezp³atnych napraw w okresie gwarancyjnym i tym samym skutkuje wygaœniêciem gwarancji.
39. Producent nie odpowiada za szkody spowodowane niew³aœciw¹ obs³ug¹ urz¹dzenia lub u¿ytkowaniem urz¹dzenia niezgodnie z jego przeznaczeniem.
40. Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w wyrobie, bez uprzedniego powiadamiania odbiorców, o ile zmiany te nie zmieniaj¹ w istotny sposób cech u¿ytkowych i walorów eksploatacyjnych urz¹dzenia.
41. Producent i dystrybutor nie ponosz¹ ¿adnej odpowiedzialnoœci za wszelkiego rodzaju szkody wynik³e wskutek u¿ytkowania urz¹dzenia niezgodnie z jego przeznaczeniem oraz zaleceniami niniejszej instrukcji obs³ugi.
TRANSPORT I POSTÊPOWANIE PO DOSTAWIE
1. Po rozpakowaniu nale¿y wizualnie sprawdziæ stan ogólny urz¹dzenia. W przypadku stwierdzenia œladów uszkodzeñ mechanicznych na obudowie urz¹dzenia (wgniecenia, pêkniêcia, wykruszenia itp.) lub uszkodzeñ przewodu zasilaj¹cego nie nale¿y podejmowaæ próby zainstalowania i uruchomienia urz¹dzenia. W takim przypadku urz¹dzenie nale¿y zareklamowaæ u sprzedawcy.
2. Sprawdziæ kompletnoœæ dostawy. W kartonie powinno znajdowaæ siê urz¹dzenie z za³o¿onymi 3-ma filtrami, pilot zdalnego sterowania (bez baterii) i instrukcja obs³ugi. W przypadku braku któregokolwiek z w/w elementów, urz¹dzenie nale¿y zareklamowaæ.
3. Je¿eli urz¹dzenie zosta³o dostarczone w stanie mocno sch³odzonym (np. wskutek d³ugotrwa³ego magazynowania lub transportu w niskich temperaturach), to nale¿y urz¹dzenie pozostawiæ na 3-4 godziny w temperaturze pokojowej, w celu nagrzania siê do temperatury otoczenia.
4. Urz¹dzenie nale¿y zainstalowaæ na p³askiej i równej powierzchni, w odpowiedniej odleg³oœci od œcian i mebli oraz w pobli¿u ³atwo dostêpnego gniazdka sieciowego.
5. Nie nale¿y pod³¹czaæ urz¹dzenia do zasilania poprzez zewnêtrzny wy³¹cznik czasowy lub poprzez zdalnie sterowany system zasilania. Nie stosowaæ przewodów przed³u¿aj¹cych (tak zwanych przed³u¿aczy).
6. Przewód zasilaj¹cy winien le¿eæ swobodnie (nie powinien byæ naprê¿ony) i nie powinien dotykaæ innych urz¹dzeñ, a zw³aszcza gor¹cych powierzchni lub ostrych krawêdzi, które mog³y by uszkodziæ izolacjê przewodu.
7. Uruchomiæ zgodnie z zaleceniami niniejszej instrukcji obs³ugi.
8. Po zakoñczeniu u¿ytkowania nale¿y urz¹dzenie wy³¹czyæ i od³¹czyæ od zasilania, wyci¹gaj¹c wtyczkê przewodu zasilaj¹cego z gniazdka sieciowego.
9. Je¿eli urz¹dzenie nie bêdzie u¿ywane przez d³u¿szy czas to nale¿y urz¹dzenie zapakowaæ i przechowywaæ w oryginalnym opakowaniu.
- 5 -
OPIS URZ¥DZENIA - ZASADA DZIA£ANIA
Oczyszczacz powietrza „Electro-line” model HL-9801 to nowoczesne urz¹dzenie kompaktowe, wyposa¿one w 5-stopniowy system oczyszczania i uzdatniania powietrza z 3-czêœciowym zestawem wymiennych filtrów, generatorem jonów ujemnych i bakteriobójcz¹ lamp¹ UV. Urz¹dzenie posiada czytelny i ³atwy w obs³udze panel kontrolny oraz wyposa¿one jest w pilot zdalnego sterowania, u³atwiaj¹cy obs³ugê urz¹dzenia. G³ównym zadaniem urz¹dzenia jest eliminacja z powietrza zanieczyszczeñ takich jak py³, kurz, roztocza, zarodniki pleœni i grzybów, mikroorganizmy, drobnoustroje (bakterie i wirusy). Urz¹dzenie zosta³o wyposa¿one w zestaw 3-ch filtrów, przez które przepuszczane jest powietrze w pomieszczeniu, w którym urz¹dzenie jest zainstalowane. Schemat dzia³ania urz¹dzenia pokazano na szkicu poni¿ej.
1 2 3
Kierunek przep³ywu powietrza przez zestaw filtrów
Opis zestawu 3-ch filtrów, :
1. Filtr wstêpny (filtr drobnego py³u), wykonany z g¹bki, jest zespolony z filtrem HEPA H12 / EPA E12, który to filtr jest najwa¿niejszym elementem zestawu i charakteryzuje siê skutecznoœci¹ usuwania drobnych zanieczyszczeñ na poziomie 99,5%.
2. Filtr wêglowy, zawieraj¹cy wêgiel aktywny, jest zaraz po filtrze HEPA / EPA, najwa¿niejszym elementem zestawu filtrów, s³u¿¹cym do usuwania bardzo szkodliwych, organicznych zanieczyszczeñ gazowych, z którymi filtry HEPA / EPA sobie nie radz¹. Do zanieczyszczeñ tego typu nale¿¹ lotne zwi¹zki organiczne (LZO), czyli zbiór substancji, których wdychanie mo¿e byæ dla cz³owieka bardzo szkodliwe (substancje toksyczne, rakotwórcze, dra¿ni¹ce). Substancje te mog¹ powstawaæ w œrodowisku naturalnie, jak równie¿ w wyniku dzia³alnoœci cz³owieka (spalanie odpadów, palenie papierosów, stosowanie œrodków ochrony roœlin, sk³adowanie odpadów itp). Filtr wêglowy s³u¿y równie¿ do usuwania z powietrza odorów, czyli lotnych zwi¹zków organicznych o „brzydkich i nieprzyjemnych” zapachach, które s¹ wyczuwalne nawet przy ma³ym stê¿eniu. Wiele z tych zwi¹zków, pochodz¹cych z naturalnych procesów rozk³adu, mo¿e powodowaæ podra¿nienie b³on œluzowych nosa, gard³a i oczu.
generatora jonów ujemnych i lampy UV
- 6 -
OPIS URZ¥DZENIA - ZASADA DZIA£ANIA - c.d.
Opis zestawu filtrów, generatora jonów ujemnych i lampy UV - c.d.:
3. Filtr fotokatalityczny to nowoczesny filtr usuwaj¹cy z powietrza niektóre szkodliwe substancje (siarkowodór, amoniak, benzen, formaldechydy itp.). Filtr ten wykorzystuje proces utleniania do usuwania zanieczyszczeñ, szczególnie lotnych zwi¹zków organicznych i neutralizacji mikroorganizmów. Dzia³anie filtra opiera siê na reakcjach chemicznych zachodz¹cych pod wp³ywem œwiat³a, po w³¹czeniu lampy UV.
4. Generator jonów ujemnych (anionów) - nie pokazany na szkicu na stronie 6. Funkcjê jonizacji powietrza mo¿na w³¹czyæ naciskaj¹c przycisk „ION” na panelu kontrolnym lub „ANION” na pilocie zdalnego sterowania. Wytwarzanie przez generator jonów ujemnych (anionów) jest bardzo istotne w kontekœcie neutralizowania jonów dodatnich (kationów), których nie brakuje w mieszkaniach i pomieszczeniach biurowych. Jony dodatnie wytwarzane s¹ przez urz¹dzenia elektroniczne i zwane s¹ popularnie elektrosmogiem. Nadmiar jonów dodatnich powoduje sennoœæ i uczucie zmêczenia. Jony dodatnie przyci¹gaj¹ kurz, bakterie, wirusy, roztocza a tak¿e zarodniki pleœni i grzybów. Jony ujemne neutralizuj¹ dzia³anie jonów dodatnich, przez co kurz, roztocza, wirusy opadaj¹ na pod³ogê i nie s¹ wdychane przez ludzi. Obecnoœæ jonów ujemnych w powietrzu wp³ywa korzystnie na jakoœæ powietrza w pomieszczeniu i poprawia samopoczucie osób w nim przebywaj¹cych.
5. Lampa UV (filtr antybakteryjny) - nie pokazany na szkicu na stronie 6. Œwiat³o emitowane przez lampê UV posiada zdolnoœci bakteriobójcze. Nie tylko zabija obecne w powietrzu bakterie ale równie¿ unieszkodliwia j¹dra komórkowe mikroorganizmów, dziêki czemu staj¹ siê neutralne dla ludzi i nie wp³ywaj¹ negatywnie na stan zdrowia. W³¹czenie lampy UV uaktywnia równie¿ filtr fotokatalityczny, przez co wzmacnia funkcjê bakteriobójcz¹ urz¹dzenia.
Przypomnienie dla u¿ytkownika: Urz¹dzenie jest przeznaczone do u¿ytkowania w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, w hotelach, motelach, akademikach itp. o powierzchni nie przekraczaj¹cej 40 m2. Urz¹dzenie nie jest przeznaczone do u¿ytkowania w halach fabrycznych i magazynowych, w pomieszczeniach produkcyjnych i warsztatach o wysokim stopniu zapylenia powietrza itp. Regularna, okresowa dba³oœæ o stan czystoœci urz¹dzenia (czyszczenie obudowy, czyszczenie filtru wstêpnego, zespolonego z filtrem HEPA / EPA), terminowa wymiana zestawu filtrów (po oko³o 3000 godzin pracy) pozwoli na d³ugotrwa³e u¿ytkowanie urz¹dzenia i przyniesie okreœlone korzyœci zdrowotne dla u¿ytkownika. Wszelkie przegl¹dy i naprawy w okresie gwarancyjnym, jak i pogwarancyjnym, powinny byæ przeprowadzane przez autoryzowane punkty serwisowe lub Serwis Centralny importera i dystrybutora. Przy naprawach powinny byæ stosowane wy³¹cznie oryginalne czêœci zamienne. Nale¿y równie¿ stosowaæ wy³¹cznie filtry polecane przez producenta.
- 7 -
BUDOWA I CZÊŒCI SK£ADOWE URZ¥DZENIA
Widok z przodu
1 2 3 4 5 6
Widok od ty³u
8
7
1. Pokrywa frontowa
2. Filtr wstêpny + filtr EPA E12
3. Filtr z wêglem aktywnym
4. Filtr fotokatalityczny
5. Panel kontrolny urz¹dzenia
9
6. Szczeliny wlotowe powietrza (za pokryw¹ frontow¹)
7. Nó¿ki obudowy
8. Uchwyt do przenoszenia
9. Wylot powietrza
- 8 -
ZALECENIA DOTYCZ¥CE LOKALIZACJI URZ¥DZENIA
Urz¹dzenie powinno byæ ustawione w odleg³oœci co najmniej 2 metrów od innych
2 m
urz¹dzeñ wykorzystuj¹cych fale radiowe, takich jak odbiorniki radiowe i telewizory, poniewa¿ pracuj¹cy oczyszczacz powietrza móg³by zak³ócaæ ich pracê.
10 cm
30 cm
10 cm
Urz¹dzenie powinno byæ ustawione w taki sposób, aby odleg³oœæ od œcian lub mebli po obu stronach urz¹dzenia wynosi³a minimum 10 cm, a z ty³u urz¹dzenia, gdzie znajduje siê otwór wylotowy powietrza, minimum 30 cm.
Urz¹dzenie powinno byæ ustawione w taki sposób, aby aby zapewniona by³a swobodna cyrkulacja powietrza wokó³ urz¹dzenia.
Nale¿y unikaæ ustawiania urz¹dzenia w takich miejscach, gdzie firanki, zas³ony itp. znajdowa³y by siê w bezpoœredniej bliskoœci szczelin wlotowych powietrza, a tak¿e wylotu powietrza.
- 9 -
WYJMOWANIE I WYMIANA FILTRÓW
UWAGA !
Przed przyst¹pieniem do zak³adania b¹dŸ wymiany filtrów, nale¿y bezwzglêdnie od³¹czyæ urz¹dzenie od zasilania, wyci¹gaj¹c wtyczkê przewodu zasilaj¹cego z gniazdka sieciowego.
Od³¹czyæ pokrywê frontow¹ od urz¹dzenia. Aby zdj¹æ pokrywê frontow¹, nale¿y j¹ uchwyciæ obur¹cz z jej boków i delikatnie poci¹gn¹æ do siebie, jednoczeœnie odchylaj¹c j¹ tak, jak pokazano na rysunku obok.
Wyj¹æ z urz¹dzenia zestaw trzech filtrów. Aby wyj¹æ pierwszy filtr nale¿y delikatnie poci¹gn¹æ za wszywkê z numerem filtru i napisem FRONT. Podobnie nale¿y post¹piæ przy wyjmowaniu z urz¹dzenia nastêpnych dwóch filtrów.
Przygotowaæ nowy zestaw filtrów do wymiany, wyjmuj¹c je z opakowania oraz pokrowców foliowych. Usun¹æ elementy opakowania. Za³o¿yæ nowe filtry do urz¹dzenia w kolejnoœci od 3 do 1. Numery filtrów s¹ podane na przednich stronach filtrów, w ich górnej czêœci. Najpierw nale¿y w³o¿yæ do urz¹dzenia filtr z numerem 3, nastêpnie z numerem 2, a na koñcu z numerem 1.
Po za³o¿eniu filtrów nale¿y na urz¹dzeniu zamontowaæ pokrywê frontow¹. W tym celu nale¿y w³o¿yæ dolne zatrzaski pokrywy w otwory w korpusie urz¹dzenia (tak, jak pokazano na rysunku obok) a nastêpnie delikatnie obur¹cz docisn¹æ pokrywê. Przy prawid³owym zamontowaniu pokrywa powinna zatrzasn¹æ siê na urz¹dzeniu, dok³adnie przylegaj¹c ca³ym obwodem do korpusu urz¹dzenia.
- 10 -
PANEL KONTROLNY URZ¥DZENIA - OPIS PRZYCISKÓW
WskaŸnik pracy wentylatora nawiewu powietrza
Wbudowany
czujnik jakoœci
powietrza
STERILIZE
(Lampa UV)
PATTERN (Tryb pracy)
ION
(Jonizator)
TIMER
Czas pracy
WskaŸnik
nastawy
czasu pracy
od 1H do 8H
ON/OFF (W³¹cznik)
SPEED
SzybkoϾ nawiewu
1. Pod³¹czanie urz¹dzenia do sieci zasilaj¹cej. W³o¿yæ wtyczkê przewodu zasilaj¹cego do gniazdka sieciowego, upewniaj¹c siê wczeœniej, ¿e napiêcie pr¹du i jego czêstotliwoœæ s¹ zgodne z danymi na tabliczce znamionowej urz¹dzenia (~220-240 V, 50 Hz).
2. W³¹czanie urz¹dzenia. Przycisk "ON/OFF". Nacisn¹æ przycisk "ON/OFF". Oczyszczacz powietrza zacznie pracowaæ a wyœwietlacz uruchomi siê, pokazuj¹c aktualny tryb pracy. Po ponownym naciœniêciu przycisku "ON/OFF" urz¹dzenie przestanie pracowaæ i wy³¹czy siê.
3. Ustawianie czasu pracy. Przycisk "TIMER" Nacisn¹æ przycisk "TIMER" aby zaprogramowaæ czas pracy
urz¹dzenia. Czas pracy mo¿na ustawiæ na 1, 2, 3.....8 godzin.
Aby skorygowaæ b³êdne ustawienie nale¿y naciskaæ przycisk a¿ do momentu, kiedy wyœwietli sie znak "--". W tym momencie mo¿na zacz¹æ ustawiaæ czas pracy od nowa.
- 11 -
PANEL KONTROLNY URZ¥DZENIA - OPIS PRZYCISKÓW - c.d.
4. W³¹czanie jonizatora - Przycisk "ION" ("ANION" na pilocie) Po naciœniêciu przycisku "ION" generator jonów ujemnych zacznie pracowaæ a na panelu steruj¹cym wyœwietli siê symbol jonów ujemnych (cztery kó³eczka ze znakiem minus w œrodku). Po ponownym naciœniêciu przycisku, generator zatrzyma siê a symbol jonów ujemnych zgaœnie.
5. W³¹czanie lampy UV - Przycisk "STERILIZE" Po naciœniêciu przycisku "STERILIZE" w³¹czy siê lampa bakteriobójcza UV i rozpocznie siê proces sterylizacji powietrza przyp³ywaj¹cego przez urz¹dzenie. Na panelu kontrolnym wyœwietli siê symbol dzia³ania lampy UV. Po ponownym naciœniêciu przycisku lampa siê wy³¹czy a symbol zgaœnie.
6. Tryb czuwania (uœpienia) - przycisk "SLEEP" na pilocie Po wciœniêciu tego przycisku urz¹dzenie przejdzie w tryb czuwania. W tym trybie wentylator pracuje z nisk¹ prêdkoœci¹, reszta symboli (ikon) na wyœwietlaczu nie jest podœwietlona. Aby wyjœæ z trybu uœpienia nale¿y nacisn¹æ przycisk trybu pracy "PATTERN" na panelu lub ponownie "SLEEP" na pilocie.
7. Prêdkoœæ pracy wentylatora - Przycisk "SPEED" Prêdkoœæ nawiewu mo¿na regulowaæ naciskaj¹c przycisk "SPEED" (na panelu kontrolnym lub na pilocie). Wentylator nawiewu posiada 3-stopniow¹ regulacjê. Stopieñ 1: niska prêdkoœæ nawiewu (bia³e kreseczki) Stopieñ 2: œrednia prêdkoœæ nawiewu (bia³e i ¿ó³te kreseczki) Stopieñ 3: du¿a prêdkoœæ nawiewu (bia³e, ¿ó³te i czerwone kreseczki) Aktualna prêdkoœæ nawiewu jest sygnalizowana na panelu kontrolnym, jak pokazano na rysunku poni¿ej.
Bia³y ¯ó³ty Czerwony
Air Quality
8. WskaŸnik jakoœci powietrza W zale¿noœci od jakoœci powietrza w pomieszczeniu, wskaŸnik jakoœci powietrza mo¿e œwieciæ ró¿nymi kolorami. Kolor niebieski - dobra jakoœæ powietrza Kolor ¿ó³ty - œrednia (zadowalaj¹ca) jakoœæ powietrza Kolor czerwony - z³a jakoœæ powietrza Uwaga: WskaŸnik jakoœci powietrza zaczyna pokazywaæ prawid³owy wynik pomiaru jakoœci powietrza po oko³o 3-5 minutach pracy.
- 12 -
PILOT ZDALNEGO STEROWANIA - OPIS PRZYCISKÓW
Urz¹dzeniem mo¿na sterowaæ na dwa sposoby. Wykorzystuj¹c dotykowy panel kontrolny urz¹dzenia lub korzystaj¹c z pilota zdalnego sterowania. Opis przycisków pilota jest zamieszczony poni¿ej.
1. Przycisk ON/OF - w³¹cza i wy³¹cza urz¹dzenie.
2. Przycisk AUTO - w³¹cza automatyczny
5
6
7
8
UWAGA: Pilot zdalnego sterowania jest dostarczany bez baterii. Aby uruchomiæ pilota, u¿ytkownik musi zakupiæ bateriê typu CR2032 (3V) i w³o¿yæ j¹ do wysuwanej szufladki baterii w pilocie.
1
tryb pracy urz¹dzenia.
3. Przycisk SPEED - do 3-stopniowej regulacji prêdkoœci nawiewu.
2
4. Przycisk ANION - w³¹cza funkcjê jonizowania powietrza
5. Przycisk CLEARED - przycisk resetowania zaprogramowanego czasu pracy.
3
6. Przycisk TIMER - do ustawiania czasu pracy urz¹dzenia w zakresie 1-8 godzin.
4
7. Przycisk STERILIZE - do w³¹czania bakteriobójczej lampy UV.
8. Przycisk SLEEP - do w³¹czania funkcji czuwania urz¹dzenia. Funkcjê czuwania mo¿na wy³¹czyæ naciskaj¹c ponownie przycisk SLEEP, przycisk ON/OFF lub przycisk AUTO co przestawi urz¹dzenie w automatyczny tryb pracy.
KORZYSTANIE Z URZ¥DZENIA
W£¥CZANIE I WY£¥CZANIE URZ¥DZENIA Do w³¹czania i wy³¹czania urz¹dzenia s³u¿y przycisk ON/OFF. Mo¿na korzystaæ zarówno z przycisku na dotykowym panelu kontrolnym urz¹dzenia, jak te¿ na pilocie zdalnego sterowania. Po naciœniêciu przycisku urz¹dzenie w³¹czy siê i zacznie oczyszczaæ powietrze. Po krótkim czasie, potrzebnym do przeprowadzenia pomiaru jakoœci powietrza, czujnik jakoœci powietrza wyœwietli wynik, w odpowiednim do wyniku pomiaru kolorze. Aby wy³¹czyæ urz¹dzenie nale¿y ponownie nacisn¹æ przycisk ON/OFF.
DZIA£ANIE WSKANIKA JAKOŒCI POWIETRZA WskaŸnik jakoœci powietrza w³¹cza siê automatycznie po uruchomieniu urz¹dzenia i zaczyna œwieciæ w jednym z trzech kolorów (niebieski, ¿ó³ty, czerwony). Po up³ywie oko³o 3-5 minut od uruchomienia, czujnik zaczyna œwieciæ w kolorze odpowiadaj¹cym faktycznej jakoœci powietrza w pomieszczeniu.
- 13 -
KORZYSTANIE Z URZ¥DZENIA - c.d.
Poszczególne kolory wskaŸnika nale¿y interpretowaæ nastêpuj¹co: Kolor niebieski - dobra jakoœæ powietrza Kolor ¿ó³ty - œrednia (zadowalaj¹ca) jakoœæ powietrza Kolor czerwony - z³a jakoœæ powietrza
ZMIANA PRÊDKOŒCI NAWIEWU POWIETRZA Wentylator posiada wbudowany system 3-stopniowej regulacji prêdkoœci pracy. Prêdkoœæ nawiewu mo¿na regulowaæ naciskaj¹c przycisk "SPEED" (na panelu kontrolnym lub na pilocie). Stopieñ 1: niska prêdkoœæ nawiewu (bia³e kreseczki) Stopieñ 2: œrednia prêdkoœæ nawiewu (bia³e i ¿ó³te kreseczki) Stopieñ 3: du¿a prêdkoœæ nawiewu (bia³e, ¿ó³te i czerwone kreseczki) Wygl¹d wskaŸnika prêdkoœci pracy wentylatora, a tym samym prêdkoœci nawiewu powietrza przedstawiony jest graficznie na stronie 10 niniejszej instrukcji obs³ugi.
PROGRAMOWANIE CZASU PRACY URZ¥DZENIA Do programowania czasu pracy urz¹dzenia s³u¿y przycisk TIMER. Naciskaj¹c kolejno przycisk, mo¿na ustawiæ czas pracy urz¹dzenia w zakresie od 1 do 8 godzin. Dzia³anie przycisku jest opisane na stronach 9 i 11 instrukcji. Do resetowania (zerowania) zaprogramowanego czasu pracy mo¿na równie¿ u¿ywaæ przecisku CLEARED.
W£¥CZANIE LAMPY UV (FUNKCJA FILTRU ANTY-BAKTERYJNEGO) Po naciœniêciu przycisku STERILIZE w³¹czy siê lampa bakteriobójcza UV i rozpocznie siê proces sterylizacji powietrza przyp³ywaj¹cego przez urz¹dzenie. Na panelu kontrolnym wyœwietli siê symbol dzia³ania lampy UV. Po ponownym naciœniêciu przycisku STERILIZE lampa UV wy³¹czy siê a symbol zgaœnie (patrz równie¿ opis na stronach 10 i 11).
W£¥CZANIE JONIZATORA POWIETRZA Po naciœniêciu przycisku ION na dotykowym panelu kontrolnym, na pilocie, generator jonów ujemnych zacznie pracowaæ a na panelu steruj¹cym wyœwietli siê symbol jonów ujemnych (cztery kó³eczka ze znakiem minus w œrodku). Po ponownym naciœniêciu w/w przycisków (jednego z nich), generator zatrzyma siê a symbol jonów ujemnych zgaœnie.
W£¥CZANIE FUNKCJI CZUWANIA URZ¥DZENIA Do w³¹czenia funkcji czuwania urz¹dzenia s³u¿y przycisk SLEEP. Po wciœniêciu tego przycisku urz¹dzenie przejdzie w tryb czuwania. W tym trybie wentylator pracuje z nisk¹ prêdkoœci¹, reszta symboli (ikon) na wyœwietlaczu nie jest podœwietlona. Aby wyjœæ z trybu uœpienia nale¿y ponownie nacisn¹æ przycisk SLEEP na pilocie lub przycisk PATTERN na dotykowym ekranie panelu kontrolnego. Urz¹dzenie wróci do trybu pracy, w którym znajdowa³o siê przed w³¹czeniem funkcji czuwania. Mo¿na równie¿ wcisn¹æ przycisk AUTO i urz¹dzenie przejdzie w automatyczny tryb pracy.
- 14 -
lub ANION
CZYSZCZENIE URZ¥DZENIA I OBS£UGA EKSPLOATACYJNA
UWAGA !
Przed przyst¹pieniem do zak³adania b¹dŸ wymiany filtrów, nale¿y bezwzglêdnie od³¹czyæ urz¹dzenie od zasilania, wyci¹gaj¹c wtyczkê przewodu zasilaj¹cego z gniazdka sieciowego.
CZYSZCZENIE OBUDOWY URZ¥DZENIA Zaleca siê czyœciæ regularnie obudowê urz¹dzenia, aby zapobiec osiadaniu kurzu. Do usuwania kurzu z obudowy nale¿y u¿ywaæ suchej, miêkkiej œciereczki. Zaleca siê przecieraæ obudowê urz¹dzenia co kilka dni, w zale¿noœci od stopnia zabrudzenia i potrzeb.
CZYSZCZENIE FILTRU WSTÊPNEGO
Ssawka
odkurzacza Ekran zewnêtrzny filtra
W przypadku czyszczenia filtru wstêpnego z filtrem HEPA H12 / EPA E12 nale¿y czyœciæ wy³¹cznie zewnêtrzn¹ powierzchniê filtru, widoczn¹ po zdjêciu pokrywy frontowej. Jest to tak zwany filtr drobnego py³u, wykonany z g¹bki o odpowiedniej gêstoœci. Aby oczyœciæ filtr nale¿y przetrzeæ powierzchniê filtru, najlepiej nad przygotowanym workiem na œmieci, such¹ miêkk¹ œciereczk¹ lub delikatnie oczyœciæ przy pomocy miêkkiej szczotki. Powierzchniê filtru mo¿na równie¿ odkurzyæ przy pomocy odkurzacza. Nale¿y jednak ustawiæ odkurzacz na minimalne ssanie oraz nie przyk³adaæ ssawki odkurzacza do powierzchni filtru, gdy¿ grozi to uszkodzeniem filtru. W trakcie odkurzania ssawka odkurzacza powinna znajdowaæ siê w odleg³oœci oko³o 5-10 mm od powierzchni filtru. Czêstotliwoœæ czyszczenia filtru zale¿y od wielu czynników, w tym czêstotliwoœci u¿ywania urz¹dzenia, okresu pracy, stopnia zanieczyszczenia (zapylenia) powietrza itd. Filtr nale¿y czyœciæ w zale¿noœci od potrzeb, bior¹c pod uwagê wymienione wy¿ej warunki pracy. Filtr wstêpny zawsze powinien znajdowaæ siê przed filtrem wêglowym (nigdy odwrotnie). Umieszczenie filtru wêglowego przed filtrem wstêpnym z filtrem HEPA / EPA mo¿e spowodowaæ, ¿e na powierzchni filtru wêglowego bêd¹ gromadziæ siê zarodniki pleœni i grzybów. Filtr wstêpny (filtr drobnego py³u) i filtr HEPA / EPA nale¿y wymieniaæ na nowy zgodnie z zaleceniami instrukcji obs³ugi.
- 15 -
CZYSZCZENIE URZ¥DZENIA I OBS£UGA EKSPLOATACYJNA
Pozosta³e 2 filtry (filtr wêglowy i filtr fotokatalityczny nie wymagaj¹ czyszczenia, natomiast powinny byæ wymienione na nowe po up³ywie terminu wa¿noœci. Zalecane okresy eksploatacji i czêstotliwoœæ wymiany filtrów podane s¹ w rozdziale poni¿ej.
CZÊSTOTLIWOŒÆ WYMIANY FILTRÓW - ZALECENIA
Zaleca siê jednorazow¹ wymianê wszystkich filtrów na nowe po 3000 godzinach pracy urz¹dzenia. W praktyce oznacza to wymianê zestawu filtrów po up³ywie 12 - 36 miesiêcy, w zale¿noœci od intensywnoœci u¿ytkowania urz¹dzenia, jak równie¿ stopnia zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, w którym urz¹dzenie pracuje.
UWAGA: Filtry do urz¹dzenia, jako czêœci ulegaj¹ce normalnemu zu¿yciu w trakcie eksploatacji, nie s¹ objête 24 miesiêczn¹ gwarancj¹. Tak¹ gwarancj¹ jest objête wy³¹cznie samo urz¹dzenie oraz pilot zdalnego sterowania.
UWAGA: Przy wymianie filtrów nale¿y zwróciæ szczególn¹ uwagê na n/w sprawy:
1. Przy wymianie jakiegokolwiek filtru, musi on byæ, przed za³o¿eniem do urz¹dzenia wyjêty z folii zabezpieczaj¹cej.
2. Filtr musi byæ za³o¿ony odpowiedni¹ stron¹ do zewn¹trz. Strona zewnêtrzna filtru jest oznaczona odpowiedni¹ wszywk¹ z napisem FRONT. Filtr nie mo¿e byæ za³o¿ony odwrotnie.
3. Przy wymianie któregokolwiek z filtrów nale¿y zachowaæ odpowiedni¹ ich kolejnoœæ. Najpierw do urz¹dzenia wk³ada siê filtr fotokatalityczny, nastêpnie wêglowy, a na koñcu filtr wstêpny z filtrem HEPA / EPA. Filtr wstêpny zawsze powinien znajdowaæ siê przed filtrem wêglowym (nigdy odwrotnie). Umieszczenie filtru wêglowego przed filtrem wstêpnym z filtrem HEPA / EPA mo¿e spowodowaæ, ¿e na powierzchni filtru wêglowego bêd¹ gromadziæ siê zarodniki pleœni i grzybów. Niew³aœciwa kolejnoœæ filtrów spowoduje znacz¹cy spadek efektywnoœci urz¹dzenia i pogorszy jakoœæ oczyszczanego powietrza.
ZAMAWIANIE CZÊŒCI I AKCESORIÓW
Jesli zaistnieje koniecznoœæ zakupu filtrów, czêœci zamiennych lub akcesoriów (np. pilot zdalnego sterowania) nale¿y zwróciæ siê bezpoœrednio do Serwisu Centralnego importera i dystrybutora lub odwiedziæ stronê www.arkaagd.pl. Wszystkie dane kontaktowe (telefon, adres e-mail) sa podane na w/w stronie oraz w niniejszej instrukcji obs³ugi.
- 16 -
ROZWI¥ZYWANIE PROSTYCH PROBLEMÓW
Problem Mo¿liwa przyczyna Rozwi¹zanie problemu
Urz¹dzenie nie pracuje:
Wentylator nadmuchu powietrza nie dzia³a:
Powietrze nie jest oczyszczane w wystarczaj¹cym stopniu:
UWAGA: We wszystkich innych przypadkach nale¿y skontaktowaæ siê z autoryzowanym punktem serwisowym lub Serwisem Centralnym dystrybutora.
Sprawdziæ, czy urz¹dzenie zosta³o w³¹czone przyciskiem ON/OF. Sprawdziæ, czy urz¹dzenie jest pod³¹czone do sieci zasilaj¹cej . Sprawdziæ, czy wtyczka i przewód zasilaj¹cy nie s¹ uszkodzone.
Sprawdziæ, czy w gniazdku sieciowym jest napiêcie.
Sprawdziæ, czy pokrywa frontowa jest prawid³owo zamontowana. Sprawdziæ, czy urz¹dzenie zosta³o w³¹czone przyciskiem ON/OF. Sprawdziæ, czy urz¹dzenie jest umieszczone na p³askiej powierzchni. Sprawdziæ, czy folia zabezpieczaj¹ca zosta³a zdjêta z filtrów. Sprawdziæ, czy filtr wstêpny jest czysty. Sprawdziæ, czy wloty i wylot powietrza nie s¹ zas³oniête. Sprawdziæ, czy folia zabezpieczaj¹ca zosta³a zdjêta z filtrów. Sprawdziæ, czy wloty i wylot powietrza znajduj¹ siê w odpowiedniej odleg³oœci od œcian i innych przedmiotów. Sprawdziæ, czy wszystkie filtry s¹ w urz¹dzeniu i czy s¹ prawid³owo za³o¿one. Sprawdziæ, czy filtry nie s¹ zabrudzone.
W³¹czyæ urz¹dzenie przyciskiem ON/OF.
Pod³¹czyæ urz¹dzenie do sieci zasilaj¹cej.
Wymieniæ przewód zasilaj¹cy z wtyczk¹ na nowy w autoryzowanym punkcie serwisowym. Wezwaæ elektryka. Sprawdziæ i naprawiæ gniazdko sieciowe. Prawid³owo zamontowaæ pokrywê frontow¹.
W³¹czyæ urz¹dzenie przyciskiem ON/OF.
Poprawiæ ustawienie urz¹dzenia.
Zdj¹æ foliê zabezpieczaj¹c¹ z filtrów.
Oczyœciæ lub wymieniæ filtr.
Ods³oniæ (odblokowaæ) wloty i wylot powietrza. Zdj¹æ foliê zabezpieczaj¹c¹ z filtrów.
Zmieniæ ustawienie urz¹dzenia, zapewniaj¹c swobodny obieg powietrza wokó³ urz¹dzenia. Zamontowaæ prawid³owo w urz¹dzeniu wszystkie filtry. Oczyœciæ lub wymieniæ filtry na nowe.
- 17 -
DANE TECHNICZNE
Wyszczególnienie Napiêcie pr¹du zasilaj¹cego:
Czêstotliwoœæ pr¹du: Moc znamionowa: Poziom g³oœnoœci: Wydajnoœæ oczyszczania: Nominalna powierzchnia pomieszczenia: Poziom efektywnoœci oczyszczania zanieczyszczeñ sta³ych: Koncentracja jonów ujemnych (anionów): Wymiary filtru wstêpnego z filtrem H12 / E12: Wymiary filtru z aktywnym wêglem: Wymiary zimnego filtru katalicznego: Kolor obudowy z tworzywa sztucznego: Waga netto: Waga brutto: Wymiary oczyszczacza powietrza: Wymiary jednostkowego opakowania: Iloœæ sztuk w opakowaniu zbiorczym: Wymiary opakowania zbiorczego:
Model HL-9801
220-240 V
35 - 55 dB
230 m3 / godz.
do 40 m2
10 mln / cm3 350 x 245 x 20 mm 349 x 247 x 10 mm
349 x 247 x 8 mm
6.50 kg
8.00 kg 330 x 200 x 610 mm 375 x 253 x 670 mm
525 x 392 x 690 mm
RoHS
Wyrób spe³nia zasadnicze wymagania nastêpuj¹cych dyrektyw:
50 Hz
43 W
A
Bia³y
2 szt.
1. Dyrektywa 2014/35/EU Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw pañstw cz³onkowskich odnosz¹cych siê do udostêpniania na rynku sprzêtu elektrycznego przewidzianego do stosowania w okreœlonych granicach napiêcia (dyrektywa LVD).
Dyrektywa 2014/30/EU Parlamentu Europejskiego i Rady
2. z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw pañstw cz³onkowskich odnosz¹cych siê do kompatybilnoœci elektromagnetycznej (dyrektywa EMC).
3. Dyrektywa 2011/65/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzêcie elektrycznym i elektronicznym
Wyrób jest równie¿ zgodny z odpowiednimi normami europejskimi EN, co producent potwierdza odpowiednimi deklaracjami zgodnoœci i dokumentacj¹.
- 18 -
INFORMACJE O SERWISIE
W razie jakichkolwiek problemów prosimy kontaktowaæ siê z autoryzowanym serwisem lub dzia³em serwisu dystybutora:
SERWIS CENTRALNY, ARKA AGD Sp. z o.o.
ul. Strycharska 4, 26-601 RADOM
Telefon: (48) 360 91 40 wewn. 24, (48) 360 94 32 wewn. 24
PROSIMY ZACHOWAÆ INSTRUKCJÊ OBS£UGI
(na ostatniej stronie instrukcji znajduje siê karta gwarancyjna urz¹dzenia)
PROSIMY ZACHOWAÆ ORYGINALNE OPAKOWANIE
W OKRESIE GWARANCYJNYM
Obs³uga serwisowa urz¹dzenia winna byæ dokonywana wy³¹cznie przez
autoryzowane punkty serwisowe
WA¯NA INFORMACJA DLA U¯YTKOWNIKÓW
INFORMACJA
o postêpowaniu ze zu¿ytym sprzêtem elektrycznym i elektronicznym W zwi¹zku z obowi¹zkiem informacyjnym wynikaj¹cym z wprowadzenia ustawy o zu¿ytym sprzêcie elektrycznym i elektronicznym, informujemy ¿e:
1. Zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny nie mo¿e byæ umieszczany z innymi odpadami.
2. Zu¿yty sprzêt nale¿y przekazaæ do punktu zbierania zu¿ytego sprzêtu elektrycznego lub sprzedawcy, przy zakupie nowego sprzêtu tego samego rodzaju.
3. Umieszczony obok symbol kosza oznacza, i¿ zu¿yty sprzêt zostanie poddany procesowi przetwarzania lub odzysku, co zapewnia ochronê zdrowia ludzi oraz ochronê œrodowiska.
4. Za nie przekazanie zu¿ytego sprzêtu punktom zbierania lub umieszczenie go ³¹cznie z innymi odpadami grozi kara grzywny (Ustawa z dnia 29.07.2005 o zu¿ytym sprzêcie elektrycznym i elektronicznym). To urz¹dzenie oznakowane jest specjalnym symbolem odzysku. Po okresie u¿ytkowania trzeba je zwróciæ do odpowiedniego punktu zbiórki i nie wolno umieszczaæ go razem z nieposortowanymi odpadam. Takie dzia³anie przyniesie korzyœæ dla œrodowiska (tylko w Unii Europejskiej). Informacji o adresach punktów zbiórki zu¿ytego sprzêtu elektrycznego i elektronicznego udzielaj¹ jednostki samorz¹du terytorialnego.
- 19 -
NOTATKI U¯YTKOWNIKA O TERMINACH WYMIANY FILTRÓW
- 20 -
KARTA GWARANCYJNA - strona "A"
ARKA AGD Sp. z o.o., ul. Strycharska 4, 26-601 RADOM Telefon centrali: (48) 360 91 40, (48) 360 94 32 Telefon do serwisu ogólnego i urz¹dzeñ gastronomicznych: (48) 360 91 40 Telefon do serwisu pralek, ch³odziarek, kuchenek gazowych: (48) 331 13 10 www.arkaagd.pl
WARUNKI GWARANCJI
1. Gwarancja obejmuje urz¹dzenia wprowadzone na rynek polski przez firmê ARKA AGD Sp. z o.o., zwan¹ dalej "Gwarantem", zaopatrzone w wa¿n¹ kartê gwarancyjn¹ i przeznaczone do u¿ytku w warunkach gospodarstwa domowego lub podobnego, z wy³¹czeniem u¿ytkowania komercyjnego, za wyj¹tkiem kuchenek gazowych "Gasmaster" serii SRBP, przeznaczonych do u¿ytkowania zarówno w gospodarstwach domowych, jak i do u¿ytkowania komercyjnego (w zak³adach tak zwanej "ma³ej gastronomii").
2. Gwarant zapewnia u¿ytkownika, zwanego dalej "Konsumentem" o dobrej jakoœci sprzêtu i udziela 24-miesiêcznej gwarancji prawid³owego dzia³ania, licz¹c od daty sprzeda¿y urz¹dzenia dla Konsumenta.
3. Ujawnione w tym okresie wady fabryczne usuwane bêd¹ bezp³atnie w terminie 14 dni, a w przypadkach szczególnych w okresie do 21 dni licz¹c od daty dostarczenia urz¹dzenia do Serwisu Gwaranta.
4. Warunkiem niezbêdnym dla realizacji serwisu jest dostarczenie przez Konsumenta, wraz z reklamowanym urz¹dzeniem, wa¿nej karty gwarancyjnej oraz kserokopii dowodu zakupu.
5. Reklamowane urz¹dzenie powinno byæ zapakowane w oryginalne opakowanie producenta, umo¿liwiaj¹ce jego odpowiedni¹ ochronê podczas transportu przez firmê kuriersk¹. Dopuszczalne jest zastosowanie opakowania zastêpczego, jednak musi ono gwarantowaæ odpowiedni¹ ochronê przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu.
6. Gwarancja nie obejmuje mechanicznych/termicznych/chemicznych uszkodzeñ sprzêtu i wywo³anych nimi wad oraz uszkodzeñ wynik³ych na skutek niew³aœciwego lub niezgodnego z instrukcj¹: u¿ytkowania, monta¿u, monta¿u sprzêtu wymagaj¹cego specjalistycznego pod³¹czenia do sieci przez osoby bez odpowiednich uprawnieñ, przechowywania, konserwacji i samodzielnego dokonywania napraw, przeróbek i zmian konstrukcyjnych, si³y wy¿szej i zdarzeñ losowych.
7. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeñ wynik³ych na skutek u¿ytkowania niezgodnego z przeznaczeniem sprzêtu (je¿eli dotyczy sprzêtu przeznaczonego do eksploatacji w warunkach gospodarstwa domowego lub podobnego), wadliwego przechowywania, wadliwego pod³¹czenia do instalacji.
8. Us³ugami gwarancyjnymi nie s¹ objête czynnoœci zwi¹zane z konserwacj¹, czyszczeniem i regulacjami opisanymi w instrukcji obs³ugi lub instrukcji monta¿owej.
9. Us³ugami gwarancyjnymi nie s¹ objête czêœci oraz ich wymiana, ulegaj¹ce naturalnemu zu¿yciu podczas normalnej eksploatacji sprzêtu jak: paski, no¿e, uszczelki, ¿arówki, lampki sygnalizacyjne, bezpieczniki, filtry do oczyszczaczy powietrza itp.
10. Czynnoœci wynikaj¹ce z pkt. 8 i 9 wykonuje Konsument we w³asnym zakresie i na w³asny koszt.
12. Gwarant nie odpowiada za wady wynik³e po sprzeda¿y na skutek zdarzeñ losowych.
13. W przypadku bezpodstawnego zg³oszenia naprawy gwarancyjnej (np. brak wady, przypadki nie objête gwarancj¹, koszty z tym zwi¹zane ponosi Konsument w pe³nej wysokoœci.
14. Niniejsza karta gwarancyjna obowi¹zuje na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
15. Karta gwarancyjna jest niewa¿na bez wpisanej daty sprzeda¿y, piecz¹tki sklepu i podpisu sprzedawcy lub do³¹czonego dowodu zakupu lub jego kopii.
16. W zakresie nieuregulowanym niniejszymi postanowieniami stosuje siê przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny wraz z póŸniejszymi zmianami oraz inne przepisy prawa polskiego.
Niniejsza gwarancja nie wy³¹cza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnieñ kupuj¹cego
wynikaj¹cych z przepisów o rêkojmi za wady rzeczy sprzedanej.
Karta gwarancyjna - strona "A"
KARTA GWARANCYJNA - strona "B"
KARTA GWARANCYJNA
Wyrób (marka, model): Oczyszczacz powietrza"Electro-line"
model HL-9801
Nr fabryczny: .............................................................................
Data sprzeda¿y: ........................................................................
....................................... .....................................
Piecz¹tka sklepu Podpis sprzedawcy
Adnotacje Serwisu Centralnego ARKA AGD Sp. z o.o.
o dokonanych naprawach
Data
zg³oszenia
Opis naprawy
Data
wykonania
Podpis i piecz¹tka
montera
Karta gwarancyjna - strona "B"
Loading...