ELECTRO-LINE BD 40 User guide

INSTRUKCJA OBS£UGI
Zamra¿arka
Electro-line
A+
ARKA AGD Sp. z o.o., ul. Strycharska 4, 26-601 RADOM
Telefon: (48) 360 91 40, (48) 360 94 32
Telefon do serwisu: (48) 331 13 10
www.arkaagd.pl, E-mail: arkaagd@arkaagd.pl
SPIS TREŒCI
Spis treœci................................................................................................................2
Wa¿ne wskazówki bezpieczeñstwa......................................................................2-4
Zamra¿arka - uwagi ogólne......................................................................................4
Zamra¿arka - opis wyrobu....................................................................................4-5
Transport i postêpowanie po dostawie..................................................................5-6
Wskazówki dotycz¹ce instalacji urz¹dzenia.........................................................6-7
Instrukcja u¿ytkowania.........................................................................................8-9
Rozmra¿anie zamra¿arki - usuwanie szronu......................................................9-10
Wskazówki dotycz¹ce oszczêdnoœci energii..........................................................10
Mycie i czyszczenie zamra¿arki.............................................................................10
Wskazówki eksploatacyjne - co robiæ gdy...............................................................11
Schemat elektryczny zamra¿arki...........................................................................12
Dane techniczne ...................................................................................................12
Informacje o serwisie.............................................................................................13
Wa¿na informacja dla u¿ytkowników......................................................................13
Karta produktu.......................................................................................................14
Karta gwarancyjna (strony "A" i "B")..................................................................15-16
WA¯NE WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA
Podczas u¿ywania zamra¿arki „Electro-line” model BD-40 nale¿y przestrzegaæ podstawowych zasad bezpieczeñstwa, w³¹cznie z poni¿szymi zaleceniami. Przed u¿yciem nale¿y przeczytaæ dok³adnie ca³¹ instrukcjê obs³ugi. Instrukcjê obs³ugi nale¿y zachowaæ (nie wyrzucaæ), a przy odsprzeda¿y zamra¿arki (lub jej nieodp³atnemu odst¹pieniu) nale¿y przekazaæ zamra¿arkê nastêpnemu u¿ytkownikowi razem z instrukcj¹ obs³ugi.
UWAGA NIEBEZPIECZEÑSTWO
Aby zmniejszyæ ryzyko po¿aru, pora¿enia pr¹dem, skaleczenia lub uszkodzenia urz¹dzenia:
1. Zamra¿arki nale¿y u¿ywaæ zgodnie z jej przeznaczeniem i w sposób opisany w instrukcji obs³ugi.
2. Zamra¿arka nie jest przeznaczona do u¿ytkowania przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonych zdolnoœciach fizycznych, psychicznych i czuciowych oraz przez osoby o braku doœwiadczenia lub znajomoœci sprzêtu, chyba ¿e odbywa siê to pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za ich bezpieczeñstwo, a potrafi¹cej u¿ytkowaæ zamra¿arkê zgodnie z jej przeznaczeniem i zaleceniami instrukcji obs³ugi.
3. Przewód zasilaj¹cy zamra¿arki pod³¹czaæ wy³¹cznie do gniazdka z bolcem uziemiaj¹cym i sprawn¹ instalacj¹ uziemiaj¹c¹. W przypadku jakichkolwiek w¹tpliwoœci, zaleca siê aby prawid³owoœæ instalacji zasilaj¹cej sprawdzi³ wykwalifikowany elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
- 2 -
WA¯NE WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA - c.d.
4. Nie nale¿y u¿ywaæ zamra¿arki, gdy przewód zasilaj¹cy jest uszkodzony, gdy zamra¿arka nie pracuje poprawnie lub gdy urz¹dzenie jest uszkodzone mechanicznie. W takich przypadkach nale¿y zamra¿arkê dostarczyæ do najbli¿szego autoryzowanego punktu serwisowego w celu sprawdzenia, naprawy, oraz wykonania regulacji elektrycznych i mechanicznych.
5. Zabrania siê samodzielnej wymiany uszkodzonego przewodu zasilaj¹cego. Przewód zasilaj¹cy mo¿e byæ wymieniony wy³¹cznie w autoryzowanym punkcie serwisowym.
6. Nie ustawiaæ zamra¿arki w pobli¿u Ÿróde³ ognia i ciep³a.
7. Nie instalowaæ urz¹dzenia w ciasnych, Ÿle wentylowanych i wilgotnych pomieszczeniach.
8. Nie instalowaæ zamra¿arki w miejscach, gdzie by³a by nara¿ona na d³ugotrwa³e dzia³anie promieni s³onecznych.
9. Nie u¿ywaæ zamra¿arki na wolnym powietrzu (na zewn¹trz pomieszczeñ).
10. Zamra¿arkê nale¿y ustawiæ na równej i stabilnej powierzchni, w odleg³oœci min. 10 cm od œciany tylnej i od œcian bocznych tak, aby zagwarantowany by³ swobodny obieg powietrza wokó³ urz¹dzenia. Po ustawieniu zamra¿arki, nale¿y j¹ wypoziomowaæ.
11. Zabrania siê przemieszczaæ (przesuwaæ, obracaæ) zamra¿arkê w czasie gdy urz¹dzenie pracuje. Przed jak¹kolwiek zmian¹ miejsca ustawienia nale¿y urz¹dzenie wy³¹czyæ i od³¹czyæ od sieci zasilaj¹cej.
12. Zabrania siê przechylaæ zamra¿arki wiêcej ni¿ 45º od pionu. Nigdy nie nale¿y k³aœæ zamra¿arki na œciankach bocznych, a tym bardziej odwracaæ zamra¿arki do góry nó¿kami, gdy¿ spowoduje to uszkodzenie urz¹dzenia.
13. Nie nara¿aæ zamra¿arki na ryzyko mechanicznego uszkodzenia. Nie siadaæ i nie stawaæ na zamra¿arce, nie k³aœæ ciê¿kich przedmiotów, nie huœtaæ siê na drzwiczkach.
14. Nie wyci¹gaæ wtyczki z kontaktu przez ci¹gniêcie za przewód zasilaj¹cy.
15. Wy³¹czaæ zamra¿arkê przed wykonywaniem jakichkolwiek czynnoœci zwi¹zanych z myciem czy te¿ czyszczeniem urz¹dzenia.
16. Nie u¿ywaæ ¿adnych aktywnych chemicznie i ¿r¹cych œrodków do mycia zamra¿arki, takich jak proszki i pasty œcierne, rozpuszczalniki itp.
17. Nie wstawiaæ do zamra¿arki gor¹cych, nie sch³odzonych produktów.
18. Zabrania siê przechowywaæ w zamra¿arce jakichkolwiek materia³ów truj¹cych, wybuchowych i ³atwopalnych, kwasów, rozpuszczalników, benzyny oraz innych aktywnych chemicznie substancji.
19. Nie pozostawiaæ pracuj¹cej zamra¿arki bez nadzoru w sytuacji, gdy w pobli¿u znajduj¹ siê ma³e dzieci lub osoby niepe³nosprawne, o których mowa w punkcie 2 niniejszego rozdzia³u.
20. W przypadku uszkodzenia uk³adu ch³odniczego zamra¿arki nale¿y natychmiast przewietrzyæ pomieszczenie, w którym znajduje siê zamra¿arka. Pomieszczenie dla wyrobów z izobutanem R600a powinno mieæ kubaturê minimum 4-ch metrów szeœciennych.
- 3 -
WA¯NE WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA - c.d.
21. Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w wyrobie, bez uprzedniego powiadamiania odbiorców, o ile zmiany te nie zmieniaj¹ w istotny sposób cech u¿ytkowych i walorów eksploatacyjnych urz¹dzenia.
22. Producent i dystrybutor nie ponosz¹ ¿adnej odpowiedzialnoœci za wszelkiego rodzaju szkody wynik³e wskutek u¿ytkowania zamra¿arki niezgodnie z jej przeznaczeniem oraz zaleceniami niniejszej instrukcji obs³ugi.
ZAMRA¯ARKA - INFORMACJE OGÓLNE
- Zamra¿arka znajduje szerokie zastosowanie w takich miejscach jak hotele, motele, biura, akademiki, kwatery i pokoje goœcinne, gospodarstwa domowe.
- Zamra¿arka s³u¿y do zamra¿ania i konserwowania ¿ywnoœci.
- Zaletami zamra¿arek „Electro-line” model BD-40 s¹ ich relatywnie ma³e wymiary gabarytowe, przy stosunkowo du¿ej komorze zmra¿ania produktów, niewielki ciê¿ar, niskie zu¿ycie energii elektrycznej, estetyczne wzornictwo oraz ³atwoœæ mycia i utrzymania urz¹dzenia w czystoœci.
- Wbudowany regulator temperatury pozwala na dok³adn¹ kontrolê temperatury ch³odzenia oraz stwarza mo¿liwoœæ ³atwego dostosowania temperatury do potrzeb i planowanego zu¿ycia energii.
- Proste wnêtrze komory ch³odzenia, przedzielone jest jedynie jedn¹, œrodkow¹ a¿urow¹ pó³k¹ wykonan¹ z drutu stalowego powleczonego tworzywem sztucznym, co pozwala lepiej planowaæ przechowywanie zamra¿anej ¿ywnoœci i kontrolowaæ jej rozmieszczenie wewn¹trz komory zamra¿arki.
ZAMRA¯ARKA - OPIS WYROBU
Zamra¿arka posiada prost¹ budowê skrzyniow¹ i charakteryzuje siê wyj¹tkowo prost¹ obs³ug¹ eksploatacyjn¹. Prosta i trwa³a konstrukcja zamra¿arki pozwala na jej u¿ytkowanie przez wiele lat. Zamra¿arka posiada wbudowany agregat sprê¿arkowy, który jest umieszczony z ty³u urz¹dzenia. Obok agregatu znajduje siê 6-pozycyjny regulator temperatury z termostatem, taki jak pokazano na rysunku na nastêpnej stronie (1 po³o¿enie "0" (OFF) i 5 po³o¿eñ regulacji temperatury). Im wy¿szy numer nastawy, tym ni¿sz¹ temperaturê mo¿na uzyskaæ w komorze zamra¿arki. W normalnych warunkach u¿ytkowania, urz¹dzenie z regu³y potrzebuje od 2 do 3 godzin, aby osi¹gn¹æ zadan¹ temperaturê i aby termostat wy³¹czy³ sprê¿arkê. Zaleca siê unikanie nadmiernego wype³niania komory zamra¿arki, a tak¿e niezbyt czêste otwieranie drzwiczek zamra¿arki. Dane techniczne zamra¿arki podane s¹ na stronie 12 niniejszej instrukcji obs³ugi, jak równie¿ w karcie produktu na stronie 14.
- 4 -
ZAMRA¯ARKA - OPIS WYROBU c.d.
Na szkicu i zdjêciu powy¿ej pokazany jest 6-stopniowy regulator temperatury z w³¹cznikiem (pozycja "0") i termostatem (pozycje "1", "2", "3", "4", "5"). Aktualne ustawienie regulatora mo¿na odczytaæ, patrz¹c na cyfrê znajduj¹c¹ siê naprzeciw niebieskiego trójk¹tnego wskaŸnik na obudowie termostatu, z prawej strony pokrêt³a regulacji temperatury. UWAGA: Zabrania siê pokrêcaæ pokrêt³em regulacji poza cyfrê "5", to znaczy w przedziale od "5” do "0", gdy¿ mo¿e to doprowadziæ do uszkodzenia urz¹dzenia. Innymi s³owy, mo¿na obracaæ pokrêt³o w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) w zakresie od "0" do "5" oraz w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) w zakresie od "5" do "0". Nigdy nie nale¿y krêciæ pokrêt³em w kó³ko tak, aby przestawiaæ go z po³o¿enia "5" bezpoœrednio w po³o¿enie "0".
TRANSPORT I POSTÊPOWANIE PO DOSTAWIE
- Zamra¿arka powinna byæ transportowana w pozycji pionowej, zgodnie z oznakowaniem transportowym, umieszczonym na kartonie.
- W trakcie transportu nie wolno odchylaæ urz¹dzenia od pionu wiêcej ni¿ 45º. Oznacza to, ¿e nie mo¿na przenosiæ zamra¿arki w pozycji poziomej.
- W trakcie transportu nale¿y chroniæ zamra¿arkê przed upadkiem oraz przed jakimkolwiek nag³ym i silnym wstrz¹sem.
- Zamra¿arka powinna byæ dostarczona do klienta w oryginalnym opakowaniu producenta.
- Przy dostawie zamra¿arki, nale¿y dok³adnie sprawdziæ, czy opakowanie zewnêtrzne nie nosi œladów uszkodzeñ mechanicznych.
- 5 -
TRANSPORT I POSTÊPOWANIE PO DOSTAWIE
- Po dostawie zamra¿arki do klienta, nale¿y j¹ delikatnie przemieœciæ w pobli¿e miejsca, gdzie bêdzie zainstalowana, a nastêpnie odpakowaæ.
- Po odpakowaniu nale¿y sprawdziæ kompletnoœæ dostawy.
- Przy przesuwaniu zamra¿arki, nie nale¿y naciskaæ bezpoœrednio d³oñmi na drzwiczki lub œcianki boczne urz¹dzenia.
- Zaleca siê zachowanie oryginalnego opakowania zamra¿arki w okresie gwarancyjnym.
- Je¿eli zamra¿arka zosta³a dostarczona w stanie mocno sch³odzonym (np. wskutek d³ugotrwa³ego magazynowania lub transportu w niskich temperaturach), to nale¿y ch³odziarkê pozostawiæ na 3-4 godziny w temperaturze pokojowej, w celu nagrzania siê do temperatury otoczenia.
WSKAZÓWKI DOTYCZ¥CE INSTALACJI URZ¥DZENIA
PRAWID£OWA WENTYLACJA Zamra¿arka powinna z ka¿dej strony mieæ woln¹ przestrzeñ, co zapewni w³aœciwe odprowadzanie ciep³a, wy¿sz¹ efektywnoœæ urz¹dzenia oraz pozwoli uzyskaæ ni¿sze zu¿ycie energii elektrycznej. W³aœciwe odstêpy od innych urz¹dzeñ lub od œcian pomieszczenia powinny wynosiæ min. 100 mm z ty³u zamra¿arki, 100-150 mm z boków zamra¿arki oraz 200-300 mm z góry zamra¿arki. Ponadto drzwiczki urz¹dzenia powinny mieæ mo¿liwoœæ otwierania siê w zakresie k¹ta co najmniej 120 .
O
min. 100 mm
Ty³ zamra¿arki
Górna œcianka
obudowy zamra¿arki
min. 100-150 mmmin. 100-150 mm
Przód zamra¿arki
ZASILANIE CH£ODZIARKO-ZAMRA¯ARKI Zamra¿arka przystosowana jest do zasilania jednofazowym pr¹dem zmiennym o napiêciu ~220-240 V i czêstotliwoœci 50 Hz. Jeœli wahania napiêcia w miejscu zamieszkania u¿ytkownika przekraczaj¹ w/w wartoœci to wówczas zaleca siê pod³¹czenie zamra¿arki do sieci poprzez stabilizator napiêcia. Gniazdko sieciowe, do którego bêdzie pod³¹czona zamra¿arka musi byæ wyposa¿one w bolec uziemiaj¹cy oraz sprawn¹ instalacjê uziemiaj¹c¹. W przypadku jakichkolwiek w¹tpliwoœci, zaleca siê aby prawid³owoœæ instalacji zasilaj¹cej i uziemiaj¹cej sprawdzi³ wykwalifikowany elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
- 6 -
WSKAZÓWKI DOTYCZ¥CE INSTALACJI URZ¥DZENIA c.d.
U£O¯ENIE PRZEWODU ZASILAJ¥CEGO Przewód zasilaj¹cy musi le¿eæ swobodnie i nie mo¿e stykaæ siê z innymi przedmiotami, zw³aszcza takimi, które posiadaj¹ ostre krawêdzie. Przewód nie mo¿e byæ zgiêty, naprê¿ony, zwiniêty w spiralê, nie mo¿e te¿ dotykaæ czêœci agregatu ch³odniczego, gdy¿ agregat w czasie pracy nagrzewa siê a wysoka temperatura mog³aby uszkodziæ izolacjê przewodu. Zamra¿arka powinna byæ tak ustawiona, aby jej po³o¿enie nie utrudnia³o dostêpu do gniazdka sieciowego. Nie zaleca siê u¿ywania jakichkolwiek przewodów przed³u¿aj¹cych (przed³u¿aczy) przy pod³¹czaniu urz¹dzenia do gniazdka sieciowego.
ZABEZPIECZENIE PRZED WILGOCI¥ Nale¿y unikaæ instalowania zamra¿arki w pomieszczeniach o wysokiej wilgotnoœci, gdy¿ mo¿e to powodowaæ przyœpieszon¹ korozjê czêœci metalowych urz¹dzenia. Ponadto zabrania siê instalowania zamra¿arki w takich miejscach, gdzie nara¿ona by³aby na zraszanie lub bezpoœredni kontakt z wod¹ co mog³oby negatywnie wp³yn¹æ na jakoœæ izolacji, a w nastêpstwie prowadziæ do up³ywu pr¹du.
ZABEZPIECZENIE PRZED WYSOK¥ I ZBYT NISK¥ TEMPERATUR¥ Zamra¿arka nie mo¿e byæ instalowana w pobli¿u Ÿróde³ otwartego ognia lub nadmiernego ciep³a (w pobli¿u piecyków elektrycznych i gazowych, kaloryferów. kuchni, termo-nagrzewnic, pieców) czy te¿ w zbyt ch³odnych pomieszczeniach. Nie nale¿y te¿ instalowaæ urz¹dzenia w miejscach, gdzie by³o by nara¿one na bezpoœrednie, d³ugotrwa³e oddzia³ywanie promieni s³onecznych. Zamra¿arka nie powinna byæ instalowana w pomieszczeniach, gdzie temperatura otoczenia wynosi poni¿ej 18.3ºC lub powy¿ej 29.4ºC. Optymalna temperatura dla pomieszczenia, gdzie bêdzie instalowana zamra¿arka wynosi 22.2ºC.
USTAWIENIE NA RÓWNEJ I P£ASKIEJ POWIERZCHNI Zamra¿arka powinna byæ zainstalowana na twardej, równej i p³askiej powierzchni. Jeœli po ustawieniu zamra¿arki zachodziæ bêdzie koniecznoœæ jej dok³adnego wypoziomowania, nale¿y to wykonaæ odpowiednio reguluj¹c wysokoœæ nó¿ek urz¹dzenia (pokrêcaj¹c regulowanymi nó¿kami w praw¹ lub w lew¹ stronê).
USTAWIENIE Z DALA OD P£YNÓW £ATWOPALNYCH Zamra¿arki nie mo¿na instalowaæ w pobli¿u ³atwo-ulatniaj¹cych siê i ³atwo-palnych substancji, takich jak na przyk³ad gaz, benzyna, alkohol, lakier, rozpuszczalniki, aerozole, olej bananowy itp.. Takie substancje nie powinny równie¿ byæ przechowywane w urz¹dzeniu. Nie wolno zamra¿arki instalowaæ w pomieszczeniu, w którym dozuje siê tlen.
- 7 -
INSTRUKCJA U¯YTKOWANIA
PRZYGOTOWANIE DO U¯YTKOWANIA Po zainstalowaniu zamra¿arki oraz przed jej pierwszym u¿yciem, zaleca siê przemycie wewnêtrznej komory zamra¿arki przy u¿yciu miêkkiej œciereczki i letniej wody. Podczas mycia nale¿y sprawdziæ, czy wewnêtrzna œrodkowa pó³ka jest prawid³owo w³o¿ona w prowadnice w komorze zamra¿arki. Jeœli nie, to nale¿y poprawiæ ustawienie pó³ki. Nastêpnie pod³¹czyæ zamra¿arkê do zasilania, wk³adaj¹c wtyczkê przewodu zasilaj¹cego do gniazdka sieciowego z bolcem uziemiaj¹cym. Ustawiæ pokrêt³o termostatu w po³o¿eniu miêdzy pozycj¹ „1" a pozycj¹ „5". Urz¹dzenie zacznie pracowaæ. Po up³ywie 2-3 godzin, mo¿na zacz¹æ wk³adaæ produkty spo¿ywcze do komory zamra¿arki, celem ich zamro¿enia i przechowania.
U¯YTKOWANIE ZAMRA¯ARKI Zamra¿arka posiada jedn¹ komorê zamra¿ania, wyposa¿on¹ w jedn¹ œrodkow¹ pó³kê, w której przechowuje siê zamro¿one produkty spo¿ywcze (¿ywnoœæ), zazwyczaj w temperaturze poni¿ej -18ºC. Zakres temperatur od -18ºC do -24ºC jest wykorzystywany do g³êbokiego zamra¿ania produktów spo¿ywczych i d³ugotrwa³ego ich przechowywania.
OPIS DZIA£ANIA TERMOSTATU Pokrêt³o termostatu zamra¿arki posiada 6 pozycji roboczych. W pozycji „0" kompresor jest wy³¹czony i urz¹dzenie nie pracuje. W pozycjach od „1" do „5", urz¹dzenie pracuje a kompresor w³¹cza siê automatycznie, w miarê potrzeb. Im ni¿sza nastawa pokrêt³a termostatu ("1", "2"), tym wy¿sza temperatura w komorze ch³odzenia (s³absze ch³odzenie, kompresor w³¹cza siê rzadziej). Im wy¿sza nastawa pokrêt³a termostatu ("3", "4", ), tym ni¿sza temperatura w komorze ch³odzenia (mocniejsze ch³odzenie, kompresor w³¹cza siê czêœciej). Przy nastawie pokrêt³a termostatu na cyfrê "5" zamra¿arka bêdzie maksymalnie sch³adza³a produkty, utrzymuj¹c temperaturê w przedziale od -18ºC do -24ºC Nale¿y jednak braæ pod uwagê, ¿e ostateczna temperatura w komorze zamra¿arki zale¿y od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia (zale¿na od pory roku), czêstotliwoœæ otwierania drzwiczek zamra¿arki, stan wentylacji pomieszczenia, stopieñ wype³nienia komory zamra¿arki produktami spo¿ywczymi, zachowanie zalecanych odleg³oœci urz¹dzenia od œcian i innych przedmiotów (mebli) itp. Jeœli nie zachodzi koniecznoœæ g³êbokiego zamra¿ania produktów spo¿ywczych i ich d³ugotrwa³ego przechowywania, to mo¿na ustawiæ pokrêt³o termostatu na ni¿sze nastawy (od "1" do "3") co spowoduje, ¿e kompresor bêdzie czêœciej wy³¹czany przez termostat. Oczywiœcie bêdzie to skutkowa³o wzrostem temperatury w komorze zamra¿arki, ale przyniesie równie¿ oszczêdnoœci w zu¿yciu energii elektrycznej.
- 8 -
INSTRUKCJA U¯YTKOWANIA
SZYBKOŒÆ CH£ODZENIA Temperatura wewn¹trz zamra¿arki, przy pustej (nie nape³nionej produktami spo¿ywczymi) komorze ch³odzenia, przy temperaturze otoczenia wynosz¹cej
22.2ºC powinna obni¿yæ siê do poziomu zadanej temperatury w okresie oko³o 2 - 3 godzin. Tempo sch³adzania w komorze zale¿y od nastawy temperatury, jak równie¿ warunków otoczenia, o czym u¿ytkownik zamra¿arki powinien pamiêtaæ i braæ te uwarunkowania pod uwagê.
KONTROLA (NASTAWA) TEMPERATURY Aby ustawiæ temperaturê wewn¹trz komory zamra¿arki, nale¿y nastawiæ pokrêt³o termostatu na symbole od "1" do "5". UWAGA: Nie nale¿y na si³ê przekrêcaæ pokrêt³a regulatora temperatury (termostatu) poza cyfrê "5", gdy¿ mo¿e to spowodowaæ uszkodzenie regulatora.
ZAMRA¯ANIE PRODUKTÓW ¯YWNOŒCIOWYCH
- Zamra¿aæ mo¿na praktycznie wszystkie artyku³y spo¿ywcze, z wyj¹tkiem jarzyn spo¿ywanych w stanie surowym, np. zielonej sa³aty, pomidorów itp..
- Produkty nale¿y pakowaæ w materia³y bez zapachu, odporne na przenikanie powietrza i wilgoci oraz niewra¿liwe na t³uszcze i ³ugi. Najlepszym sposobem przygotowywania ¿ywnoœci do zamro¿enia, jest jej pakowanie w woreczki foliowe, foliê polietylenow¹ lub aluminiow¹.
- Zaleca siê opisywanie opakowania w celu ³atwiejszej identyfikacji, jak równie¿ zaznaczenie daty zamro¿enia.
- Opakowanie powinno byæ szczelne i œciœle przylegaæ do zmra¿anych produktów.
- Nigdy nie nale¿y zamra¿aæ p³ynów w szklanych opakowaniach (butelkach, s³oikach) lub w plastikowych butelkach, gdy¿ zamarzaj¹cy p³yn, powiêkszaj¹c swoj¹ objêtoœæ rozsadzi opakowanie, uszkadzaj¹c komorê ch³odzenia lub inne produkty.
- Zamra¿an¹ ¿ywnoœæ nale¿y dzieliæ na racjonalne porcje, do jednorazowego zu¿ycia.
- Produkty raz rozmro¿one, ze wzglêdów higienicznych, nie powinny byæ ponownie zamra¿ane.
- Zaleca siê, aby u¿ytkownik zawsze zwraca³ uwagê na aktualn¹ temperaturê otoczenia, która w istotny sposób wp³ywa na zakres regulacji temperatury w komorze zamra¿arki.
ROZMRA¯ANIE ZAMRA¯ARKI - USUWANIE SZRONU
W celu zagwarantowania prawid³owej pracy zamra¿arki oraz zmniejszenia zu¿ycia energii elektrycznej, zaleca siê okresowe usuwanie szronu ze œcianek komory zamra¿ania. Operacjê nale¿y przeprowadziæ, gdy gruboœæ szronu na wewnêtrznych œciankach komory zamra¿ania przekroczy wielkoœæ 3 - 4 mm. W tym celu nale¿y ustawiæ pokrêt³o regulatora temperatury w pozycji "0" (OFF). Usun¹æ z zamra¿arki wszystkie zamro¿one produkty spo¿ywcze i zostawiæ otworzone drzwi zamra¿arki. Po usuniêciu szronu nale¿y umyæ komorê zamra¿arki (patrz rozdzia³ "Mycie i czyszczenie" na stronie 10).
- 9 -
ROZMRA¯ANIE ZAMRA¯ARKI - USUWANIE SZRONU c.d.
UWAGA: Do usuwania szronu w ¿adnym przypadku nie wolno stosowaæ ostrych narzêdzi i przedmiotów metalowych, które mog³yby uszkodziæ powierzchniê komory zamra¿ania. UWAGA: Usuwanie szronu nale¿y przeprowadziæ w miarê szybko, aby zminimalizowaæ straty w rozmro¿onej ¿ywnoœci, która w wiêkszoœci przypadków nie nadaje siê ju¿ do ponownego zamro¿enia.
WSKAZÓWKI DOTYCZ¥CE OSZCZÊDNOŒCI ENERGII
- Prosimy unikaæ czêstego otwierania drzwiczek zamra¿arki, zw³aszcza w dniach, gdy panuje pogoda charakteryzuj¹ca siê wysok¹ temperatur¹. Po otworzeniu drzwiczek i w³o¿eniu (wyjêciu) produktów nale¿y drzwiczki jak najszybciej zamkn¹æ, zwracaj¹c uwagê, aby by³y ca³kowicie domkniête.
- Sprawdziæ a nastêpnie zapewniæ odpowiedni¹ wentylacjê wokó³ urz¹dzenia tak, aby powietrze mog³o swobodnie cyrkulowaæ miêdzy zamra¿ark¹ a œcianami pomieszczenia.
- Ustawiaæ pokrêt³o termostatu zamra¿arki na wy¿sz¹ temperaturê tak szybko, jak tylko produkty ulegn¹ sch³odzeniu oraz na tyle, na ile pozwala na to temperatura otoczenia.
- Przed w³o¿eniem produktów do komory zamra¿arki nale¿y upewniæ siê, czy nie s¹ ciep³e lub gor¹ce (powinny byæ uprzednio sch³odzone do temperatury pokojowej, to jest do temperatury otoczenia).
- Utrzymywaæ w czystoœci uszczelkê drzwiczek i okresowo sprawdzaæ jej stan techniczny. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia uszczelki wymieniæ niezw³ocznie uszczelkê na now¹ w autoryzowanym punkcie serwisowym.
MYCIE I CZYSZCZENIE ZAMRA¯ARKI
ŒRODKI CZYSZCZ¥CE: Nigdy nie nale¿y u¿ywaæ proszków i past œciernych, szorstkich zmywaków, œrodków agresywnych i aktywnych chemicznie jak np.. rozpuszczalniki. POWIERZCHNIE ZEWNÊTRZNE (OBUDOWA) Przetrzeæ miêkk¹, wilgotn¹ œciereczk¹ powierzchnie zewnêtrzne a nastêpnie wytrzeæ do sucha miêkk¹ such¹ œciereczk¹. KOMORA ZAMRA¯ARKI Przetrzeæ œcianki komory zamra¿arki i pó³kê miêkka œciereczk¹, zwil¿on¹ w ciep³ym roztworze wody z myd³em. Przetrzeæ komorê ch³odzenia roztworem wody z sod¹ (2 ³y¿eczki od herbaty sody na 1 litr wody) lub ciep³ym roztworem wody z myd³em, przetrzeæ i wytrzeæ do sucha. USZCZELKA MAGNETYCZNA DRZWICZEK Przetrzeæ uszczelkê miêkk¹ szmatk¹ zwil¿on¹ ciep³ym roztworem wody i myd³a. KOÑCOWE PRACE Za³o¿yæ pó³kê, a nastêpnie ustawiæ pokrêt³o regulacji temperatury (pokrêt³o termostatu) na ¿¹dan¹ temperaturê.
- 10 -
WSKAZÓWKI EKSPLOATACYJNE - CO ROBIÆ GDY ... c.d.
Je¿eli zamra¿arka nie bêdzie u¿ywana przez d³u¿szy czas, to nale¿y:
- wyci¹gn¹æ wtyczkê z gniazdka sieciowego,
- usun¹æ ca³¹ zawartoœæ (wszystkie produkty) z komory zamra¿arki,
- wymyæ komorê zamra¿arki i pozostawiæ otwarte drzwiczki na kilka dni. Je¿eli zamierzamy zmieniæ lokalizacjê zamra¿arki, to nale¿y:
- wyci¹gn¹æ wtyczkê przewodu zasilaj¹cego z gniazdka sieciowego,
- zabezpieczyæ zawartoœæ i wszystkie akcesoria ruchome zamra¿arki,
- przetransportowaæ zamra¿arkê w pozycji pionowej na nowe miejsce,
- pod³¹czyæ zamra¿arkê do zasilania. Gdy zamra¿arka nie pracuje:
- sprawdziæ, czy jest napiêcie w gniazdku zasilaj¹cym,
- sprawdziæ, czy wtyczka jest w³aœciwie wetkniêta do gniazdka sieciowego,
- sprawdziæ, czy bezpiecznik nie jest spalony. Gdy komora zamra¿arki ma zbyt wysok¹ temperaturê, to nale¿y:
- sprawdziæ, czy drzwiczki nie s¹ otwierane zbyt czêsto,
- sprawdziæ, czy komora zamra¿arki nie jest za bardzo prze³adowana,
- upewniæ siê, czy do komory zamra¿arki nie zosta³y przypadkiem w³o¿one gor¹ce lub ciep³e produkty, które uprzednio powinny byæ sch³odzone do temperatury pokojowej,
- czy wokó³ obudowy zamra¿arki jest zapewnione dostatecznie du¿o miejsca tak, aby zapewniæ w³aœciw¹ wentylacjê. Gdy zamra¿arka jest zbyt g³oœna, to nale¿y:
- wypoziomowaæ dok³adnie zamra¿arkê i ustawiæ tak, aby siê nie kiwa³a,
- sprawdziæ, czy za zamra¿arkê nie wpad³y jakieœ przedmioty,
- sprawdziæ, czy naczynia z produktami w komorze zamra¿arki nie s¹ przypadkiem Ÿród³em ha³asu wskutek wibracji. Gdy agregat ch³odniczy (kompresor) jest gor¹cy:
- w czasie pracy, obudowa kompresora mo¿e nagrzewaæ siê do temperatury 90ºC, co nie œwiadczy o wadliwej pracy zamra¿arki. Nale¿y jedynie upewniæ siê, czy zachowane s¹ zalecane odleg³oœci urz¹dzenia od œcian i innych mebli tak, aby zapewniony by³ prawid³owy obieg powietrza wokó³ zamra¿arki. Gdy zamra¿arka emituje dŸwiêki podobne do odg³osu przelewaj¹cej siê wody:
- odg³os taki pochodzi z agregatu ch³odniczego i nie jest objawem nieprawid³owej pracy urz¹dzenia. Gdy wilgoæ osiada na zewnêtrznych œciankach zamra¿arki:
- zjawisko takie mo¿e wyst¹piæ przy nadmiernej wilgotnoœci w pomieszczeniu. Nie œwiadczy to o niew³aœciwej pracy urz¹dzenia. Zawilgocone powierzchnie zewnêtrzne wytrzeæ do sucha przy pomocy szmatki lub rêcznika papierowego. Gdy boczne œcianki zamra¿arki nagrzewaj¹ siê (s¹ ciep³e):
- zjawisko takie wystêpuje przy czêstym otwieraniu i zamykaniu drzwiczek, zw³aszcza w okresie letnim przy wysokiej temperaturze zewnêtrznej i nie oznacza wadliwej pracy zamra¿arki. Gdy zamra¿arka nie pracuje normalnie, to nale¿y:
- zasiêgn¹æ porady autoryzowanego punktu serwisowego i oddaæ zamra¿arkê do sprawdzenia. i naprawy.
- 11 -
SCHEMAT ELEKTRYCZNY ZAMRA¯ARKI
Termostat
Bezpiecznik przeci¹¿eniowy
Gniazdko sieciowe
E
L N
Kompresor
L E N
W³¹cznik
UWAGA: Przewód zasilaj¹cy zamra¿arki pod³¹czaæ wy³¹cznie do gniazdka z bolcem uziemiaj¹cym i sprawn¹ instalacj¹ uziemiaj¹c¹. W przypadku jakichkolwiek w¹tpliwoœci, zaleca siê aby prawid³owoœæ instalacji zasilaj¹cej sprawdzi³ wykwalifikowany elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
Widok gniazdka
sieciowego
od frontu
Opis oznaczeñ: L - faza (linia) N- neutralny (zero) E - uziemienie
DANE TECHNICZNE
Nazwa wyrobu: Model: Napiêcie i czêstotliwoœæ pr¹du zasilaj¹cego: Klasa energetyczna: Moc znamionowa: Natê¿enie pr¹du: Roczne zu¿ycie energii: Pojemnoœæ komory zamra¿arki: Czynnik ch³odz¹cy / iloœæ czynnika: Zakres zamra¿ania: Waga netto / brutto: Wymiary zamra¿arki (szerokoœæ x g³êbokoœæ x wysokoœæ): Wymiary opakowania (szerokoœæ x g³êbokoœæ x wysokoœæ):
Zamra¿arka „Electro-line”
BD-40
AC ~230 V / 50 Hz
A+
55 W
0.55 A 143 kWh / rok 35 litrów netto
R600a / 25 g
od -18ºC do -24ºC
15.0 kg / 16.5 kg
480 x 450 x 487 mm
510 x 465 x 500 mm
Zamra¿arka „Electro-line” model BD-40 spe³nia zasadnicze wymagania Dyrektywy Niskonapiêciowej (LVD) oraz Dyrektywy Kompatybilnoœci Elektromagnetycznej (EMC) oraz zgodna jest z odpowiednimi normami europejskimi EN, co producent potwierdza odpowiednimi deklaracjami zgodnoœci i dokumentacj¹. Zamra¿arka "Electro-line" model BD-40 jest oznaczona znakiem CE.
- 12 -
INFORMACJE O SERWISIE
W razie jakichkolwiek problemów prosimy kontaktowaæ siê z autoryzowanym serwisem lub dzia³em serwisu dystybutora:
SERWIS CENTRALNY
ARKA AGD Sp. z o.o.
ul. Strycharska 4, 26-600 RADOM
Telefon: (48) 331 13 10
E-mail: serwis.agd@arkaagd.pl
PROSIMY ZACHOWAÆ INSTRUKCJÊ OBS£UGI
PROSIMY ZACHOWAÆ ORYGINALNE OPAKOWANIE W OKRESIE
GWARANCYJNYM
Obs³uga serwisowa urz¹dzenia winna byæ dokonywana wy³¹cznie
przez autoryzowane punkty serwisowe.
WA¯NA INFORMACJA DLA U¯YTKOWNIKÓW
INFORMACJA
o postêpowaniu ze zu¿ytym sprzêtem elektrycznym i elektronicznym W zwi¹zku z obowi¹zkiem informacyjnym wynikaj¹cym z wprowadzenia ustawy o zu¿ytym sprzêcie elektrycznym i elektronicznym, informujemy ¿e:
1. Zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny nie mo¿e byæ umieszczany z innymi odpadami.
2. Zu¿yty sprzêt nale¿y przekazaæ do punktu zbierania zu¿ytego sprzêtu elektrycznego lub sprzedawcy, przy zakupie nowego sprzêtu tego samego rodzaju.
3. Umieszczony obok symbol kosza oznacza, i¿ zu¿yty sprzêt zostanie poddany procesowi przetwarzania lub odzysku, co zapewnia ochronê zdrowia ludzi oraz ochronê œrodowiska.
4. Za nie przekazanie zu¿ytego sprzêtu punktom zbierania lub umieszczenie go ³¹cznie z innymi odpadami grozi kara grzywny (Ustawa z dnia 29.07.2005 o zu¿ytym sprzêcie elektrycznym i elektronicznym). To urz¹dzenie oznakowane jest specjalnym symbolem odzysku. Po okresie u¿ytkowania trzeba je zwróciæ do odpowiedniego punktu zbiórki i nie wolno umieszczaæ go razem z nieposortowanymi odpadami. Takie dzia³anie przyniesie korzyœæ dla œrodowiska (tylko w Unii Europejskiej). Informacji o adresach punktów zbiórki zu¿ytego sprzêtu elektrycznego i elektronicznego udzielaj¹ jednostki samorz¹du terytorialnego.
- 13 -
KARTA PRODUKTU
Electro-line
Karta produktu wed³ug wytycznych
„Komisji do spraw regulacji (UE) nr 1060/2010"
Marka: Identyfikator: Kategoria okreœlaj¹ca typ urz¹dzenia ch³odniczego: Klasa energetyczna: Zu¿ycie energii elektrycznej na rok: (w oparciu o wyniki 24-godzinnego testu) Pojemnoœæ strefy ch³odzenia: Pojemnoœæ strefy zamra¿ania netto: Temperatury w komorze ch³odzenia: Temperatura w komorze zamra¿ania: Mro¿enie bez-szronowe (no-frost): Czas wzrostu temperatury: (utrzymania temperatury mro¿enia) Zdolnoœæ zamra¿ania: Klasa klimatyczna: Dopuszczalna temperatura otoczenia: Poziom emisji ha³asu (nie wiêcej ni¿): Typ urz¹dzenia (wolnostoj¹ce / do zabudowy): Czynnik ch³odz¹cy / iloœæ czynnika Izolacja (œrodek spieniaj¹cy piankê izolacyjn¹):
Electro-line
BD-40
Zamra¿arka
A+
143 kWh / rok
nie dotyczy
35 litrów
nie dotyczy
od -18ºC do - 24ºC (****)
Nie
14 godz.
2.0 kg / 24 godz. N
od 16ºC do 32ºC
39 dB
Wolnostoj¹ce
R600a / 25 g
C5H10 (cyklopentan)
- 14 -
Loading...