Edimax Technology AR-7084GB, AR-7084GA, AR-7084B User Manual

AR-7084A / AR-7084gA
AR-7084B / AR-7084gB
Podręcznik UŜytkownika
Wersja: 2.0
(Styczeń 2007)
1
Edimax Technology Co, LTD. - wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie może być powielana, nadawana, przepisywana, przechowywana w wyszukiwarce informacji lub tłumaczona na jakikolwiek język, lub język komputerowy w jakiejkolwiek formie lub przy użyciu środków elektronicznych, mechanicznych, magnetycznych, optycznych, chemicznych, fizycznych, itd., bez uprzedniej pisemnej zgody wyżej wymienionej Firmy. Firma, o której mowa, nie ustanawia żadnego przedstawicielstwa lub rękojmi – ani umownej, ani dorozumianej w odniesieniu do przedstawianej tu zawartości i w sposób szczególny uchyla się od wszelkich gwarancji w zakresie sprzedaży lub zdatności użytkowej wyrobu, z jakiegokolwiek szczególnego powodu. Wszelkie oprogramowanie opisane w niniejszym podręczniku podlega sprzedaży i jest objęte licencją w całości. Jeśli po zakupie okaże się, że programy działają wadliwie, kupujący /nie dotyczy to firmy, jej dystrybutora, ani sprzedawcy/ ponosi całkowity koszt niezbędnej obsługi technicznej, napraw i wszelkich nieprzewidzianych lub pośrednich szkód powstałych w wyniku niesprawności oprogramowania. Ponadto, firma zastrzega wszelkie prawa do okresowej weryfikacji niniejszej publikacji i wprowadzania zmian w obrębie zawartej treści bez obowiązku do informowania jakiejkolwiek osoby o takowej weryfikacji lub zmianach. Zakupiony przez Państwo produkt oraz ekran ustawczy /setup screen/, mogą się nieznacznie różnić od zaprezentowanych w Przewodniku Szybkiej Instalacji /QIG/. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o tym produkcie, odsyłamy do Podręcznika Użytkownika znajdującego się na załączonym CD­ROM. Oprogramowanie i warunki techniczne mogą podlegać zmianom bez uprzedniego powiadomienia. Aktualizacje można śledzić na naszej stronie internetowej www.edimax.com.tw. Wszelkie prawa zastrzeżone włącznie z nazwą firmową i nazwą produktów, które pojawiają się w niniejszym podręczniku
2
i występują jako znaki towarowe i/lub znaki handlowe zastrzeżone ich odpowiednich właścicieli.
Kod Otwartego Źródła Linux
Niektóre produkty Edimax zawierają oprogramowanie opracowane przez osoby trzecie, przy użyciu kodu oprogramowania objętego Powszechną Licencją Publiczną GNU (GNU General Public License "GPL") lub Mniejszą Powszechną Licencją Publiczną GNU (GNU Lesser General Public License "LGPL"). Prosimy o odwiedzenie witryn internetowych GNU (www.gnu.org) i LPGL (www.gnu.org) w celu zapoznania się z warunkami każdej z licencji. Kody GPL i LGPL używane w produktach Edimax są rozpowszechniane bez żadnej gwarancji i podlegają prawu własności ich autorów. W celu zapoznania się ze szczegółami, prosimy o zapoznanie się z licencjami GPL Code i LGPL Code. Możecie Państwo skorzystać z funkcji „download firmware-files” - ściągnij pliki oprogramowania sprzętowego /układowego/ pod adresem http://www.edimax.com.tw, znajdujące się na stronie „Download”.
3
Oświadczenie o Zgodności z Przepisami
Federalnej Komisji ds. Komunikacji
/ang. FCC/
FCC Część 68
Niniejszy sprzęt jest zgodny z Zasadami FCC – Część 88. Na spodniej części sprzętu znajduje się etykieta zawierająca Numer Rejestracyjny FCC oraz parametr REN /Ringer Equivalence Number/ dla tego sprzętu. Te informacje należy udostępnić na zapytanie dostawcy usług telefonicznych. Numer REN jest użyteczny przy ustalaniu ilości urządzeń, które można podłączyć do linii telefonicznej, w taki sposób, że po wywołaniu twojego numeru, wszystkie urządzenia „dzwonią”. W większości, ale nie we wszystkich strefach, suma REN wszystkich urządzeń podłączonych do linii, nie powinna przekraczać pięć (5.0). Dla upewnienia się, co do ilość urządzeń, które możesz podłączyć do linii, jak to określa REN, powinieneś zwrócić się do lokalnej firmy telefonicznej z zapytaniem o maksymalną wartość REN przypisaną dla twojego obszaru telefonicznego. Jeśli urządzenie to miałoby zakłócać działanie sieci telefonicznej, użytkownik zostanie zawczasu poinformowany przez firmę telefoniczną o ewentualnej konieczności zawieszenia świadczonych przez nią usług. Jeśli wcześniejsze powiadomienie nie będzie możliwe, użytkownik zostanie powiadomiony przez firmę telefoniczną w najbliższym możliwym terminie. Użytkownik zostanie także poinformowany o prawie do złożenia skargi przed komisją FCC. Firma telefoniczna może dokonywać zmian infrastruktury, sprzętu, działań i procedur, co może mieć wpływ na działanie tego urządzenia. W takiej sytuacji firma telefoniczna wyśle wcześniejsze powiadomienie pozwalające użytkownikowi na wprowadzenie niezbędnych modyfikacji zapewniających nieprzerwaną obsługę ze strony firmy telefonicznej. Jeśli w trakcie korzystania z modemu wystąpią jakieś problemy, prosimy o skontaktowanie się ze sprzedawcą w celu uzyskania informacji o możliwości naprawy lub sprawach gwarancyjnych.
4
Firma telefoniczna może poprosić o odłączenie sprzętu od sieci, aż do usunięcia problemu albo do czasu, kiedy będziecie Państwo pewni, że sprzęt działa niezawodnie. Niniejszy sprzęt nie może być używany w systemie wrzutowym monet /żetonów/ dostarczanym przez firmę telefoniczną. Podłączenia do „party line” podlegają odpowiednim taryfom obowiązującym w danym kraju.
Instalacja
To urządzenie wyposażone jest w gniazdo modułowe RJ11C USOC.
FCC Część 15
Niniejsze urządzenie zostało poddane testowi, w wyniku, którego orzeczono jego zgodność w zakresie spełniania wymogów dla urządzeń cyfrowych Klasy B – Zasady FCC Część 15. Wymogi, o których mowa, zostały określone w taki sposób, by zapewnić rozsądną ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem urządzenia w miejscu instalacji. Urządzenie to wytwarza, używa i może emitować promieniowanie o częstotliwości fal radiowych i jeśli jest zainstalowane lub eksploatowane niezgodnie z zaleceniami, może powodować zakłócenia w łączności radiowej. Nie ma jednak gwarancji, że zakłócenia nie wystąpią w przypadku określonej instalacji. Jeśli urządzenie to jest źródłem zakłóceń sygnału radiowego lub telewizyjnego (co można sprawdzić przez włączenie i wyłączenie tego urządzenia), należy spróbować wyeliminować zakłócenia, korzystając z poniższych metod:
1. Zmiana orientacji lub umiejscowienia anteny odbiorczej.
2. Zwiększenie separacji pomiędzy sprzętem a odbiornikiem.
3. Podłączenie sprzętu do gniazda zasilania w innym obwodzie, niż ten, do którego jest podłączony odbiornik.
4. Skonsultuj się ze sprzedawcą lub doświadczonym technikiem w celu uzyskania pomocy.
5
OstrzeŜenia ze strony FCC
Niniejszy sprzęt powinien być zainstalowany i użytkowany zgodnie z dołączonymi instrukcjami z zachowaniem co najmniej 20 cm odległości pomiędzy anteną zainstalowaną na komputerze, a ciałem użytkownika (nie licząc kończyn), w trakcie bezprzewodowego trybu pracy. Urządzenie spełnia wymagania techniczne wyszczególnione w Części 15 Zasad FCC. Działające urządzenie musi spełniać następujące dwa warunki: (1) urządzenie nie może powodować zakłóceń i (2) urządzenie musi przyjmować wszelkie odebrane zakłócenia, z uwzględnieniem zakłóceń, które mogą powodować niepożądane funkcjonowanie. Jakiekolwiek zmiany lub modyfikacje niezatwierdzone jednoznacznie przez organ odpowiedzialny za przestrzeganie zgodności technicznej, mogą spowodować ustanie uprawnienia do posługiwania się sprzętem.
Orzeczenie FCC w sprawie Ekspozycji na Promieniowanie
Niniejszy sprzęt spełnia wymagania Federalnej Komisji ds. Łączności w zakresie emisji promieniowania w niekontrolowanym środowisku. W celu uniknięcia możliwości przekroczenia limitów promieniowania w zakresie częstotliwości radiowych ustalonych przez FCC, ciało człowieka powinno znajdować się w odległości nie mniejszej niż 20 cm (8 cali) od anteny w trakcie normalnego użytkowania. Antena(y) zastosowana do tego nadajnika nie może być ustawiona w pobliżu lub pracować w połączeniu z inną anteną lub nadajnikiem.
Deklaracja Zgodności R&TTE
Niniejszy sprzęt spełnia wszelkie wymagania Dyrektywy 1999/5/EC z dn. 9 marca 1999 roku Rady Unii Europejskiej dotyczącej dostosowania przepisów państw członkowskich w zakresie zgodności elektromagnetycznej i bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych przeznaczonych do pracy w określonym
6
zakresie napięć oraz dotyczących urządzeń radiowych i terminali telekomunikacyjnych (R&TTE). Dyrektywa R&TTE uchyla i zastępuje Dyrektywę (Telecommunications Terminal Equipment and Satellite Earth Station Equipment) z 8 kwietnia 2000 roku.
Bezpieczeństwo
Niniejszy sprzęt został zaprojektowany z najwyższa troską o bezpieczeństwo osób zajmujących się jego instalacją i użytkowaniem. Niemniej, należy zwracać szczególną uwagę w trakcie prac przy użyciu sprzętu elektrycznego, gdyż istnieje możliwość porażenia prądem elektrycznym i elektrycznością statyczną. Wszelkie wytyczne w tym zakresie i konstrukcja komputera muszą w każdej sytuacji być takie, by zapewniać bezpieczeństwo w trakcie użytkowania sprzętu.
Produkt jest stosowany w następujących krajach UE:
Wersja ETSI tego urządzenia jest przeznaczona do użytku domowego i biurowego w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie. Autoryzowane jest również użytkowanie wersji ETSI tego urządzenia i w krajach członkowskich EFTA/Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu/: Islandii, Lichtensztajnie, Norwegii i Szwajcarii.
Kraje UE, w których produkt nie moŜe być stosowany:
Nie ma.
7
SPIS TREŚCI
1. WPROWADZENIE ..........................................................................
1.1. Właściwości ....................................................................................
1.2. Minimalne Wymagania ....................................................................
1.3. Zawartość Zestawu .........................................................................
1.4. Rozmieszczenie Sprzętu .................................................................
1.4.1. Panel Tylny......................................................................................
1.4.2. Diody LED na Płycie Czołowej.........................................................
2. INSTALACJA SPRZĘTU.................................................................
3. NARZĘDZIE WIZARD – POMOC PRZY USTAWIANIU.................
3.1. AUTOMATYCZNE USTAWIANIE ISP.............................................
3.2. RĘCZNE USTAWIANIE ISP............................................................
4. USTAWIANIE ADRESU IP..............................................................
5. KONFIGURACJA ZARZĄDZANIA SIECIĄ....................................
5.1. SZYBKI START................................................................................
5.2. USTAWIANIE INTERFEJSU............................................................
5.2.1. Internet.............................................................................................
5.2.2. LAN..................................................................................................
5.2.3. Sieć Bezprzewodowa.......................................................................
5.3. USTAWIENIA ZAAWANSOWANE..................................................
5.3.1. Firewall – Zapora Ogniowa..............................................................
5.3.2. Routing.............................................................................................
5.3.3. NAT..................................................................................................
5.3.3.1. NAT..................................................................................................
5.3.3.2 DMZ.................................................................................................
5.3.3.3. Serwer Wirtualny..............................................................................
5.3.4. ADSL................................................................................................
5.4. Zarządzanie Dostępem....................................................................
5.4.1. ACL..................................................................................................
5.4.2. Filtr IP...............................................................................................
5.4.2.1. Filtr
8
IP/MAC.............................................................................................
5.4.2.2. Filtr Aplikacyjny................................................................................
5.4.2.3. Filtr URL...........................................................................................
5.4.3. SNMP...............................................................................................
5.4.4. UpnP................................................................................................
5.4.5. DDNS...............................................................................................
5.5. KONSERWACJA.............................................................................
5.5.1. Administrator....................................................................................
5.5.2. Strefa Czasowa................................................................................
5.5.3. Oprogramowanie Układowe.............................................................
5.5.4. Restart Systemu...............................................................................
5.5.5. Diagnostyka.....................................................................................
5.6. STATUS...........................................................................................
5.6.1. Informacja o urządzeniach...............................................................
5.6.2. System Log......................................................................................
5.6.3. Statystyka.........................................................................................
6. USUWANIE BŁĘDÓW Z PROGRAMU...........................................
7. GLOSARIUSZ..................................................................................
9
1. WPROWADZENIE
Gratulujemy zakupu routera ADSL2+ Edimax AR-7084XX w wersji Przewodowej (lub Bezprzewodowej) LAN. W skład tego oszczędnego urządzenia wchodzi system ADSL2+ w kombinacji z modemem ADSL2+, wbudowanym routerem, przełącznikiem sieci Ethernet /switch/ oraz bezprzewodowym punktem dostępowym. Możesz surfować po Internecie za sprawą szerokopasmowego łącza ADSL2/2+, bez potrzeby instalowania innych urządzeń. Router jest zdolny do zabezpieczenia transmisji danych w kierunku abonenta /downstream/ z prędkością do 24Mbps i w kierunku sieci /upstream/ do 1Mbps. Obsługuje następujące enkapsulacje: PPPoA (RFC 2364 -PPP over ATM, Protokół AAL5), RFC 1483/2684 encapsulation over ATM (bridged or routed) i PPP over Ethernet (RFC 2516) w celu ustanowienia połączenia z dostawcą usług internetowych /ISP/. Produkt wspiera multipleksy VC i LLC. Przy pomocy interfejsu zarządzania siecią, użytkownicy w łatwy sposób mogą konfigurowaćżne funkcje routera wraz z serwerem DHCP, NAT, serwerem wirtualnym, kontrolą dostępu, filtrem IP/MAC/Application/URL, zaporą ogniową /Firewall/, PPTP/IPSec/L2TP pass-through, DDNS, UPnP, siecią bezprzewodową itd. Ten router, to wysokowydajne urządzenie o dużej prędkości, pracujące w pełnym standardzie ADSL2+ o najwyższej niezawodności, będące kompletnym rozwiązaniem do zastosowania w domu i biurze.
1.1. Właściwości
Zgodność ADSL2/2+ Zabezpiecza transmisję danych w kierunku abonenta do 24Mbps i w kierunku sieci do 1Mbps.
Zgodny ze standardami ITU-T G.992.1 (G.dmt), G.992.2 (G.lite), G.992.3 (ADSL2), G.992.4 (nie-rozgałęźny ADSL2), G.992.5 (ADSL2+) dla Załącznika A, B. (Załącznik A i B są wspierane w różnych platformach
10
H/W)
Obsługuje standard Multi-Mode (ANSI T1.413, Wydanie 2; G.dmt (G.992.1); G.994.1 i G.996.1 (tylko dla ISDN); G.991.1;G.lite (G992.2)).
Multiple Protocols over AAL5 (RFC 1483/2684).
PPP over AAL5 (RFC 2364).
PPP over Ethernet (RFC 2516).
Obsługuje Bezprzewodowy punkt Dostępu /Wireless Access Point/ 802.11g (Modele AR-7084gA / AR-7084gB)
Zgodny ze standardem IEEE 802.11g/b.
Duża szybkość transmisji danych – prędkość do 54Mbps.
Obsługuje bezprzewodowe funkcje bezpieczeństwa 64-bit/128-bit WEP,
WPA-PSK i WPA2-PSK.
Obsługuje Automatyczny Wybór Kanałów.
Obsługuje filtrowanie adresów MAC.
Router
NAT (ang. Network Address Translation) Współdzielenie IP
Serwer Wirtualny
Funkcja DMZ
VPN Pass Through (IPSec/PPTP/L2TP)
SPI Anti-DOS Firewall
Protokół komunikacyjny klient/serwer DHCP.
Zarządzanie Dostępem
Lista Kontroli Dostępu ACL (ang. Access Control)
Filtr IP/MAC/Application/URL
11
UPnP (typu “Podłącz i Korzystaj”)
SNMP
Dynamiczny DNS
1.2. Wymagania Minimalne
W celu konfiguracji i użytkowania Systemu ADSL2+ Router, potrzebne są urządzenia charakteryzujące się następującymi minimalnymi wymaganiami:
Komputer klasy PC z zainstalowanym gniazdem Ethernet (Wymagane) oraz Wyszukiwarka Sieciowa (Internet Explorer wersja 4.0 lub wyższa)
RJ-45 Ethernetowy kabel typu crossover (dołączony do zestawu)
Linia telefoniczna RJ-11 (ADSL Ready)
1.3. Zawartość Zestawu
Jeden Router ADSL2+ (Załącznik A lub B)
Jedna Antena Dipolowa (Dla AR-7084gA / AR-7084gB)
Jedno Gniazdo Zasilania (12VDC, 1A)
Jeden Kabel RJ-45 do Ethernetu (100 cm)
Jedna Linia telefoniczna RJ-11 (180 cm)
Jeden Przewodnik Szybkiej Instalacji /QIG/
Jeden CD z pełną wersją Podręcznika Użytkownika
12
1.4. Rozmieszczenie Sprzętu
1.4.1. Panel Tylny
1) Złącze Antenowe (Dla AR-7084gA / AR-7084gB) Konektor antenowy routera jest typu R-SMA. Rozwiązanie to umożliwia łatwe podłączenie anteny zewnętrznej do routera przy zastosowaniu odwrotnego konektora.
2) Reset – sprowadzanie do stanu wyjściowego Przycisk reset może być używany dla sprowadzenia routera do stanu wyjściowego lub przywrócenia ustawień fabrycznych. Jeśli router działa nieprawidłowo, wciśnij przycisk reset na routerze używając końcówki ołówka (trzymając krócej niż 5 sekund), poczym nastąpi przeładowanie urządzenia i przywołanie twoich oryginalnych ustawień. Jeśli problem nie ustępuje lub nie możesz sobie poradzić, albo zapomniałeś hasło, przytrzymaj przycisk reset dłużej niż 5 sekund, poczym urządzenie przeładuje się i powróci do ustawień fabrycznych. (Ostrzeżenie: twoje oryginalne ustawienia zostaną zastąpione ustawieniami fabrycznymi).
13
3) Gniazdo Zasilania Prosimy o podłączenie wtyczki zasilacza dołączonego do routera ADSL do gniazda zasilania. Parametry zasilacza 12VDC, 1A.
4) Sieć Lokalna (LAN) Router posiada 4 porty LAN do podłączenia komputerów sieciowych, serwer drukarek, koncentratorów sieciowych /hub1/ i zwrotnic /switch2/.
5) ADSL Podłącz dołączony do zestawu kabel telefoniczny RJ-11 do tego portu i sieci ADSL/telefonicznej.
1.4.2. Diody LED na Przednim Panelu
Na przednim panelu routera znajdują się sygnalizacyjne diody LED, informujące o aktualnym statusie routera. Poniżej wyjaśnienie i opis każdej diody LED.
Opis statusu diod LED
LED Status Światła Opis
PWR /zielona/ Świeci się Router gotowy
WLAN /żółta/
Modele
AR-7084gA /AR-
7084gB
Ciemna
Światło migające
Świeci się
Nie działa bezprzewodowa sieć LAN Bezprzewodowa transmisja lub przyjmowanie danych Podłączenie do DSLAN ADSL zakończone powodzeniem ADSL /zielona/
Światło migające Brak połączenia
LAN LNK/ACT (Port
1-4)
1
Nazewnictwo dziedzinowe, które będzie uŜywane w dalszej części publikacji.
2
Jw.
Świeci się Kabel LAN podłączony do routera
Ciemna Brak połączenia sieciowego
14
Wysyłanie lub przyjmowanie
Światło migające
danych w ruchu sieciowym poprzez port LAN
2. Instalacja Sprzętu
Krok 1. Podłącz Linię ADSL
Podłącz router do ADSL za pomocą kabla dostarczonego w zestawie linii telefonicznej RJ-11.
Krok 2. Podłącz router twojej sieci LAN
Podłącz router komputera PC, hub lub switch poprzez włączenie kabla Ethernet do portu LAN w routerze.
Krok 3. Podłącz wtyczkę zasilania do routera
Podłącz wtyczkę zasilacza do gniazda zasilania znajdującego się na tylniej ścianie routera.
Krok4: Sprawdź status diody LED ADSL na routerze
Dioda LED ADSL zaświeci się, gdy router będzie podłączony do kabla ADSL i będzie otrzymywał sygnały ADSL. Jeśli dioda pulsuje, skontaktuj się z twoim dostawcą usług internetowych (ISP) w celu sprawdzenia problemu.
Uwaga: MoŜesz uŜywać tylko zasilacza dostarczonego razem z routerem, NIE uŜywaj zasilaczy pochodzących z innych źródeł.
3. Narzędzie Wizard – Pomoc przy Ustawieniach
Router wyposażony jest w Setup Wizard, narzędzie służy pomocą użytkownikowi w konfigurowaniu ustawień ADSL. Zalecamy korzystanie z narzędzia wizard w celu wprowadzenia ustawień routera, jest to metoda bezpośrednia i całość można zakończyć po paru kliknięciach myszką. Narzędzie posiada w pamięci kilka ustawień ADSL dostawcy usług internetowych /ISP/, stąd też użytkownik w łatwy sposób skonfiguruje ustawienia ADSL routera, wybierając dostawcę ISP z listy wbudowanej w narzędzie wizard.
15
Jeśli nie możesz odnaleźć na liście twojego dostawcy, prosimy o ręczne wpisanie informacji przy wykorzystaniu narzędzia wizard.
Rozpoczynamy!
Zanim zaczniesz, prosimy o sprawdzenie następujących punktów:
1. Upewnij się, że kabel ADSL jest właściwie podłączony do routera. Jeśli kabel ADSL funkcjonuje poprawnie, dioda sygnalizacyjna LED ADSL będzie się świecić.
2. Odinstaluj wszystkie programy typu “dial-up”3, jeśli były uprzednio zainstalowane dla modemu USB lub innych urządzeń typu “dial-up”.
3. Zanim poprawnie ustawisz funkcje komunikacji bezprzewodowej, zalecane jest konfigurowanie routera przy użyciu kabla Ethernet,. Narzędzie wizard może być uruchamiane w środowisku Windows 98SE/Me/2000/XP.
W przypadku pracy w środowisku Windows XP, należy przeprowadzić następujące czynności. (Podobne procedury w środowisku Windows 98SE/Me/2000.):
1. Włóż CD dostarczony razem z routerem ADSL do napędu CD-ROM. Powinien uruchomić się w trybie automatycznym program autorun.exe . Jeśli nie, uruchom program autorun.exe ręcznie klikając na folder “Autorun” umieszczony na CD.
Po tej czynności wyświetli się niżej przedstawiony ekran. Kliknij “Setup Wizard”.
3
Wybieranie numeru.
16
To narzędzie uruchomi się – a teraz znajdź ADSL Router.
17
4. Jeśli nie można znaleźć Routera, proszę wprowadzić Adres IP i hasło Routera, by przeprowadzić ponowne wyszukiwanie. Kliknij “Next”, by kontynuować.
5. Narzędzie wizard automatycznie wykryje kraj, w którym się znajdujesz poprzez sprawdzenie języka systemu operacyjnego w twoim komputerze i przejdzie do miejsca “Select ISP”. Prosimy o wybranie dostawcy usług internetowych /ISP/. Jeśli nie możesz znaleźć ISP, prosimy kliknąć “Other”, w celu ponownego wybrania państwa lub ręcznego wprowadzenia informacji o ISP.
18
3.1. Automatyczne ustawianie ISP
Jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć ISP na liście narzędzia wizard, prosimy o postępowanie według poniższej procedury, by narzędzie wizard dokonało automatycznego ustawienia parametrów ISP.
Prosimy o wybranie ISP (Dostawcy Usług Internetowych) twojej usługi ADSL.
19
2. Wprowadź, jeśli zachodzi potrzeba, nazwę Użytkownika i Hasło, które
otrzymałeś od twojego ISP. Następnie kliknij “Next”.
Teraz kliknij “Save”, aby zapisać ustawienia i przeładować router.
20
4. Po dokonaniu zapisu i przeładowaniu routera, ustawienie danych ISP zostaje zakończone. Następnie, narzędzie wizard pomoże ci w ustawieniu komputera w celu automatycznego pozyskania Adresu IP z routera.
Uwaga 1: Aby uŜywać router w celu połączenia się z Internetem, adres IP kaŜdego komputera PC, musi być ustawiony w tym samym segmencie sieci, co router. Narzędzie wizard pomoŜe ci poprawnie ustawić Adres IP dla twojego komputera. Uwaga 2: W ustawieniu fabrycznym, Serwer DHCP routera jest włączony. Jeśli jest wyłączony przed uruchomieniem narzędzia wizard – narzędzie to włączy Serwer DHCP router w sposób automatyczny.
21
5. Narzędzie wizard spróbuje połączyć się z dostawca usług internetowych /ISP/, którego wskazałeś. Jeśli połączenie zakończyło się niepowodzeniem, prosimy o ponowne uruchomienie narzędzia wizard i wybranie ISP.
6. Jeśli połączenie z ISP zakończyło się pomyślnie, wówczas pojawi się niżej prezentowane okno. Jeśli życzysz sobie skonfigurować większa liczbę ustawień, prosimy kliknąć “Advanced Settings”, by rozpocząć sieciowe zarządzanie routerem lub kliknij, „Finish”, aby zakończyć prace narzędzia wizard.
22
3.2. Tryb ręcznego ustawienia ISP
Jeśli na liście dostawców usług internetowych wbudowanej w narzędzie wizard nie ma twojego ISP, prosimy o postępowanie według poniższej procedury w celu ręcznego ustawienia danych ISP. Przed przystąpieniem do ręcznego ustawiania ISP, prosimy sprawdzić, jaki rodzaj usług dostarcza twój ISP - PPPoE, PPPoA, czy RFC1483/2684. Zbierz informacje według wskazówek z poniższej tabeli:
PPPoE PPPoA
RFC1483 Bridged
RFC1483 Routed
23
VPI/VCI, VC-based/LLC-based multiplexing, Nazwa Użytkownika, Hasło (i Nazwa Usługi). VPI/VCI, VC-based/LLC-based multiplexing, Nazwa Użytkownika, Hasło. VPI/VCI, VC-based/LLC-based multiplexing do używania Trybu Bridge. VPI/VCI, VC-based/LLC-based multiplexing, Adres IP, Maska Podsieci, Adres Bramy i Adres IP systemu nazw domenowych (DNS) (jest to stały Adres IP).
1. Prosimy o wybranie “Other”.
24
2. Prosimy o sprawdzenie u dostawcy usług internetowych typ połączenia linii ADSL. Następnie wybierz Typ połączenia i kliknij “Next”.
Uwaga: Jeśli ręcznie chcesz wybrać inne państwo, prosimy kliknąć “Back”.
25
3. Wprowadź dane VPI, VCI i Enkapsulacji /tunelowania/ dostarczone przez twojego ISP. Jeśli typ połączenia to “Static IP Address” /statyczny adres IP/, należy wprowadzić informację o Adresie IP dostarczoną przez twojego ISP. W celu bardziej kompleksowego zapoznania się z każdym z ustawień, prosimy odnieść się do Rozdziału 5.2 niniejszego podręcznika.
26
Loading...
+ 59 hidden pages