Dual DAB 10 S Operation Manual [cs]

DAB+ rádio Dual DAB 10S, FM
Obj. č.: 35 16 90
Popis a ovládací prvky
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup přenosného stereo rádia DAB+. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
DAB rádio s teleskopickou anténou
ťový kabel
Návod k obsluze
Vlastnosti
Díky digitálnímu DAB rádiu máte k dispozici nový digitální formát, díky němuž můžete poslouchat rádio v křťálově čisté kvalitě podobné poslechu CD.
Rádio přijímá na frekvencích FM 87,5–108 MHz (analogově) a DAB 174–240 MHz (digitálně).
Disponuje 10 místy v paměti pro každý z režimů.
Jestliže jste nalezli, resp. naladili nějakou DAB stanici, bude pomocí DAB signálu automaticky nastaven čas.
Přístroj disponuje funkcí buzení a usínání (funkce „SLEEP“).
Přístroj je vybaven zdířkou pro zapojení sluchátek PHONES 19.
Přístroj lze provozovat nezávisle na elektrické síti.
1
1 Rukojeť 2, 6 Menu: navigace v rámci menu
DAB: Naladění stanice FM: Dlouhé stisknutí tlačítka: automatické vyhledávání stanic.
Krátké stisknutí tlačítka: ruční vyhledávání frekvence (v krocích po 0,05 MHz) 3 MENU Otevření menu, potvrzení výběru 4 SELECT DAB Menu: Potvrzení zadání, aktivace položky menu
FM: krátké stisknutí: mono, auto (stereo) 5 Display LCD displej 7 Reproduktory 8 INFO Zobrazení informací 9, 10 –VOL+ VOLUME: Tlačítka pro ovládání hlasitosti
+ : hlasitěji,
– : tišeji 11 ALARM/SNOOZE Časovač, funkce buzení, SNOOZE 12 DAB/FM Přepínač mezi digitálním rádiem (DAB) a analogovým rádiem (FM) 13 STANDBY/ON Zapínání/vypínání přístroje 14 SLEEP Nastavení funkce „SLEEP“ (usínání) 15 PRESET Naprogramované stanice, jejich vyvolávání a ukládání 16 DAB/FM teleskopická anténa 17 AC~ Zdířka pro připojení ke zdroji napětí 18 Přihrádka na baterie (spodní strana) 19 PHONES Zdířka 3,5 mm pro připojení kolíkového konektoru sluchátek 20 Typový štítek (na zadní straně)
2
Jak připravit přístroj k provozu
Ovládání
Jak vložit baterie Pozor! Nejprve odpojte síťový kabel (17)!
Otočte přístroj tak, abyste měli přístup k přihrádce na baterie (18) na spodní straně. Pro provoz nezávislý na elektrické síti budete potřebovat 4 alkalické baterie typu malé mono 1,5 V
(nejsou součástí dodávky). Při vkládání dbejte na správnou polaritu! Viz potisk v přihrádce na baterie. čko přihrádky na baterie znovu pečlivě uzavřete – jeho jazýček se musí správně zajistit v plášti přístroje.
Upozorně
Měli byste dbát na to, abyste používali pouze baterie stejného typu. Nikdy nepoužívejte zároveň staré a nové baterie.
S 1,2 V akumulátory funguje přístroj kratší dobu.
Upozornění:
Při napájení bateriemi nemáte k dispozici čas ani funkci buzení a usínání. Podsvícení displeje za okamžik zhasne.
Jak zlepšit příjem pomocí antény
Počet a kvalita přijímaných stanic závisí na možnostech příjmu na daném místě. Pomocí DAB/FM teleskopické antény (16) můžete docílit vynikajícího příjmu.
Anténu je třeba v její plné délce nasměrovat na nejkvalitnější signál.
Upozorně
Pro přijímání digitálních stanic (režim DAB) byste měli teleskopickou anténu (16) za každých okolností umístit vertikálně v celé její délce.
Jak zapojit síťový kabel
Zapojte síťový kabel se zástrčkou do zdířky AC~ (17) a do síťové zásuvky. Jakmile se vytvoří připojení k elektrické síti, objeví se na displeji (5) čas.
Použití sluchátek
Nebezpečí poškození sluchu!
Neposlouchejte rádio za použití sluchátek při příliš vysoké hlasitosti. To by mohlo vést k závažnému poškození sluchu. Předtím, než zapojíte sluchátka, stáhněte hlasitost na minimum.
Jakmile zapojíte sluchátka (nejsou součástí dodávky), vypnou se reproduktory.
Používejte pouze sluchátka s 3,5 mm kolíkovým konektorem jack. Konektor sluchátek zapojte do zdířky pro připojení sluchátek (19) na přístroji.
Reprodukce zvuku nyní probíhá výhradně prostřednictvím sluchátek. Chcete-li znovu poslouchat prostřednictvím reproduktorů, vytáhněte konektor
sluchátek ze zdířky pro zapojení sluchátek (19) na přístroji.
3
Zapnutí
Před použitím přístroje vytáhněte teleskopickou anténu (16) do její plné délky. Stiskněte tlačítko „STANDBY/ON“ (13) a přístroj se zapne. Displej se rozsvítí.
Objeví se nápis „Welcome! Digital Radio“ a přístroj se nachází v režimu DAB. V režimu STANDBY je přístroj vypnutý, ale připojený k elektrické síti.
Displej pohasne a zobrazí se na něm čas.
Upozorně
Po prvním zapnutí se přístroj nachází v režimu DAB. Přístroj automaticky provede vyhledávání stanic „AUTOSCAN“. Během vyhledávání se na displeji zobrazuje průběh vyhledávání a počet nalezených digitálních rozhlasových stanic. Po dokončení vyhledávání stanic začne hrát první stanice v abecedě.
Jestliže se v režimu „AUTOSCAN“ nepodařilo nalézt žádné stanice, objeví se na displeji nápis „Manual tune“ (ruční ladění). V takovém případě proveďte vyhledávání stanic ručně.
Upozorně
Jestliže nebyly nalezeny žádné stanice, znamená to, že nedošlo k přijetí signálu. V takovém případě změňte umístění přístroje a vyhledávání stanic proveďte znovu.
Případně zkontrolujte sílu signálu, viz níže.
Nastavení hlasitosti
Požadovanou hlasitost můžete nastavit stisknutím tlačítek „ –VOL+“ (9), (10).
Vypnutí
Chcete-li rádio vypnout, stiskněte tlačítko „STANDBY/ON“ (13).
Displej pohasne a zobrazí se na něm čas.
V tomto případě je přístroj vypnutý, ale je nadále připojený k elektrické síti.
Co je to DAB
DAB je nový digitální formát, díky němuž můžete poslouchat křťálově čistý zvuk v podobné kvalitě jako při poslechu CD. Dokonce i v autě nebo ve vlaku tak máte zajištěn kvalitní příjem bez rušivých vlivů. DAB Broadcast využívá vysokorychlostní streamování dat na rozhlasovém kanálu.
Na rozdíl od běžných analogových rozhlasových stanic je v případě DAB vysíláno více stanic na téže frekvenci. To se nazývá ensemble nebo multiplex.
Ensemble se skládá z rozhlasové stanice a většího počtu servisních komponentů nebo datových služeb, které vysílají jednotlivé rozhlasové stanice. Další informace najdete např. na adrese www.digitalradio.de nebo www.digitalradio.ch.
Komprimace dat
Digitální rádio přitom využívá vlastností lidského sluchu. Lidské ucho nevnímá tóny nacházející se pod určitou minimální hlasitostí. Data, která se nacházejí pod tzv. prahem slyšitelnosti, mohou tedy být odfiltrována. To je možné díky tomu, že je v digitálním datovém toku u každého datového objektu uložena také jeho relativní hlasitost vůči ostatním objektům. Navíc dochází počínaje určitou hraniční hodnotou k překrytí tišších pasáží těmi hlasitějšími. Všechny informace o zvucích, které leží pod tzv. prahem slyšitelnosti, mohou být z přenášeného signálu odfiltrovány. To vede ke zredukování přenášeného datového toku, aniž by posluchač zaznamenal rozdíl (proces MUSICAM).
4
Loading...
+ 4 hidden pages