Dovre 350CB, 350CB3/WB, 360CB, 360CB3, 350CB3 Installation Instructions And Operating Manual

INSTALLATIEVOORSCHRIFTEN EN GEBRUIKSAANWIJZING
HOUTKACHEL
INSTALLATION INSTRUCTIONS AND OPERATING MANUAL INSTALLATION ET MODE D’EMPLOI EINBAUANLEITUNG UND GEBRAUCHSANWEISUNG INSTRUCCIONES DE INSTALACIÓN Y USO ISTRUZIONI PER L'INSTALLAZIONE E L'USO
WOOD STOVE POELE A BOIS HOLZ-FEUERSTÄTTE ESTUFA DE LEÑA STUFA A LEGNA
Houtkachel 350CB, 350CB3, 350CB3/WB,
360CB en 360CB3
03.27898.200 - 02/2012
Inhoudsopgave
Inleiding 3
Conformiteitsverklaring 3
Veiligheid 4
Installatiecondities 4
Algemeen 4 Schoorsteen 4 Ventilatie van de ruimte 5 Vloer en wanden 6 Productbeschrijving 6
Installatie 8
Voorbereiding 8 Poten monteren (alleen voor 350CB en 360CB) Handgreephouder monteren 8 Schoorsteenaansluiting voorbereiden 9 Zijpaneel monteren (alleen350CB3 en 360CB3) 10 Plaatsen en aansluiten 11
8
Gebruik 11
Eerste gebruik 11 Brandstof 11 Aanmaken 11 Stoken met hout 12 Doven van het vuur 13 Ontassen 13 Nevel en mist 14 Eventuele problemen 14
Onderhoud 14
Schoorsteen 14 Schoonmakenen ander regelmatig onderhoud 14
Bijlage 1: Technische gegevens 17
Bijlage 2: Afmetingen 18
Bijlage 3: Afstand tot brandbaar materiaal 23
Bijlage 4: Diagnoseschema 26
Index 27
2
Wijzigingen op grond van technischeverbeteringen voorbehouden
Inleiding
Geachte gebruiker, Met de aankoop van dit verwarmingstoestel van DOVRE heeft u gekozen voor een kwaliteitsproduct. Dit product maakt deel uit van een nieuwe generatie energiezuinige en milieuvriendelijke verwarmingstoestellen. Deze toestellen maken optimaal gebruik van zowel convectiewarmte als stralingswarmte.
Conformiteitsverklaring
Notified body: 2013
Uw DOVRE toestel is geproduceerd met de modernste productiemiddelen. Mocht er onverhoopt toch iets mankeren aan uw toestel, dan kunt u altijd een beroep doenop de DOVRE service.
Het toestel mag niet gewijzigd worden; gebruik steeds originele onderdelen.
Het toestel is bedoeld voor plaatsing in een woonruimte. Het moet hermetisch worden aangesloten op een goedwerkende schoorsteen.
Wij adviserenu het toestel te laten installeren door eenbevoegd installateur.
DOVRE kan niet aansprakelijk worden gesteld worden voor problemen of schade dooreen onjuiste installatie.
Bij installatie en gebruik moeten de hierna beschreven veiligheidsvoorschriften in acht worden genomen.
In deze handleiding leest u hoe u het DOVRE verwarmingstoestel op een veilige manierinstalleert, gebruikt en onderhoudt. Als u aanvullende informatie of technische gegevens wilt of een installatie­probleem heeft, neemt u dan eerst contact op met uw leverancier.
Hierbij verklaart
Dovre nv, Nijverheidsstraat 18 B-2381Weelde,
dat houtkachels 350CB, 350CB3, 350CB3/WB, 360CB en 360CB3 conform EN 13240geproduceerd worden.
Weelde03-09-2005
© 2012 DOVRE NV
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
In het kader van een continue productverbetering, kunnen specificaties van het geleverde toestel afwijken van de beschrijving in deze brochure, zonder voorafgaande kennisgeving.
DOVRE N.V. Nijverheidsstraat 18 Tel : +32 (0) 14 65 91 91 B-2381 Weelde Fax : +32 (0) 14 65 90 09 België E-mail : info@dovre.be
3
Veiligheid
Let op! Alle veiligheidsvoorschriften moeten strikt worden nageleefd.
Lees aandachtig de instructies voor installatie, gebruik en onderhoud voordat u het toestel in gebruik neemt.
Zorg voorvoldoende ventilatie van de ruimte waar het toestel wordt geplaatst. Bij onvoldoende ventilatie vindt onvolledige verbranding plaats, waardoor zich giftige gassen in de ruimte kunnen verspreiden. Zie het hoofdstuk "Installatiecondities" voor meer informatie over ventilatie.
Het toestel moet wordengeïnstalleerd overeenkomstig de wetgeving en voorschriften van uw land.
Alle lokale bepalingen en de bepalingen die betrekking hebben op nationale en Europese normenmoeten worden nageleefd bij het installeren van het toestel.
Lees de instructies voor installatie, gebruik en onderhoud die met het toestel zijn meegeleverd.
Laat het toestel bij voorkeur installeren door eenbevoegd installateur. Deze is op de hoogte van de geldende bepalingen en voorschriften.
Het toestel is ontworpen voor verwarmingsdoeleinden. Alle oppervlaktes, inclusief het glas en de aansluitbuis kunnen zeer heet worden (meerdan 100°C)! Gebruik voor de bediening een koude hand of een hittebestendige handschoen.
Plaats geen gordijnen, kleren, wasgoed of andere brandbarematerialen bovenop of in de nabijheid van het toestel.
Gebruik tijdens het gebruik van uw toestel geen licht ontvlambare of explosieve stoffen in de nabijheid van het toestel.
Installatiecondities
Algemeen
Het toestel moet wordenaangesloten op een goed werkende schoorsteen.
Voor de aansluitmaten: zie de bijlage "Technische gegevens".
Informeer bij de brandweer en/of verzekeringsmaatschappij naar eventuele specifieke vereisten en voorschriften.
Schoorsteen
De schoorsteen is nodig voor:
Het afvoeren van de verbrandingsgassen door natuurlijke trek.
De warme lucht in de schoorsteen is lichter dande buitenlucht en stijgt daarom omhoog.
Het aanzuigenvan lucht, nodig voor de verbranding van de brandstof in het toestel.
Een niet goed werkende schoorsteen kan tijdens het openen van de deur rookterugslag geven. Schade ontstaan door rookterugslag is uitgesloten van garantie.
Voorkom schoorsteenbrand door regelmatig de betreffende schoorsteen te laten reinigen. Stook het toestel nooit met open deur.
Bij schoorsteenbrand: sluit de luchtinlaten van het toestel en waarschuw de brandweer.
Als het glas van het toestel is gebroken of gebarsten, moet dit glas worden vervangen voordat u het toestel opnieuw in gebruik neemt.
4
Sluit niet meerdere toestellen (bijvoorbeeld ook nogeen centraleverwarmingsketel) op dezelfde schoorsteen aan, tenzij lokale of nationale regelgeving hierin voorziet.
Vraag uw installateur om advies over de schoorsteen. Raadpleeg de Europese norm EN13384 voor een juiste berekening van de schoorsteen.
De schoorsteen moet aan de volgendevoorwaarden voldoen:
De schoorsteen moet gemaakt zijn van vuurvast materiaal, bij voorkeur keramiek of roestvrij staal.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
De schoorsteen moet luchtdicht en goed gereinigd zijn en voldoendetrek garanderen.
Een trek/onderdruk van 15-20Pa tijdens normale belasting is ideaal.
De schoorsteen moet - vertrekkend van de uitgang van het toestel - zo verticaal mogelijk lopen. Richtingsveranderingen en horizontale stukken verstoren de afvoer van verbrandingsgassen en veroorzaken mogelijk roetophoping.
De binnenmaten mogen niet te groot zijn, om te voorkomen dat de verbrandingsgassen te sterk afkoelen waardoor de trek minder wordt.
De schoorsteen moet bij voorkeurdezelfde diameter hebbenals de aansluitkraag.
Voor de nominale diameter: zie de bijlage "Technische gegevens". Als het rookkanaal goed is geïsoleerd, kan de diameter eventueel wat groter zijn (maximaal tweemaal de sectie van de aansluitkraag).
De sectie (oppervlakte) van het rookkanaal moet constant zijn. Verwijdingen en (vooral) vernauwingen verstoren de afvoervan verbrandingsgassen.
Bij toepassing van een regenkap/afvoerkap op de schoorsteen: let erop dat de kap niet de uitmonding van de schoorsteen vernauwt en dat de kap niet de afvoer van verbrandingsgassen belemmert.
De schoorsteen moet uitmonden in een zone die niet wordt verstoord dooromliggende gebouwen, vlakbijstaande bomen of andere hindernissen.
Het schoorsteengedeelte buiten de woning moet geïsoleerdzijn.
De schoorsteen moet minimaal 4meter hoogzijn.
Ventilatie van de ruimte
Voor een goede verbranding heeft het toestel lucht (zuurstof) nodig. Die lucht wordt via regelbare luchtinlaten aangevoerd vanuit de ruimte waar het toestel is geplaatst.
Bij onvoldoende ventilatie vindt onvolledige verbranding plaats, waardoor zich giftige gassen in de ruimte kunnen verspreiden.
Een vuistregel is dat de luchttoevoer 5,5cm²/kW moet zijn. Extra ventilatie is nodig:
Als het toestel in een ruimte staat die goed is geïsoleerd.
Als er mechanische ventilatie is, bv een centraal afzuigsysteem of een afzuigkap in een open keuken.
U kunt voor extra ventilatie zorgen door een ventilatierooster in de buitenmuur te laten plaatsen.
Zorg dat andere luchtverbruikende apparaten (zoals eenwasdroger, anderverwarmingstoestel of badkamerventilator) een eigen buitenluchtaanvoer hebben, of zijn uitgeschakeld wanneer u het toestel stookt.
Als vuistregel geldt: 60cm boven de nok van het dak.
Als de nok van het dak meer dan 3meter is verwijderd van de schoorsteen: houd de maten aan die in de volgende figuurzijn aangegeven. A = het hoogste punt van het dak binnen een afstand van 3meter.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
5
Vloer en wanden
09.20015.078
7
6
1
2
3
4
5
Productbeschrijving
De vloer waarop het toestel wordt geplaatst, moet voldoende draagvermogen hebben. Voor het gewicht van het toestel: zie de bijlage "Technische gegevens".
Bescherm eenbrandbare vloer door middel van eenonbrandbare vloerplaat tegen warmte­uitstraling. Zie de bijlage "Afstand tot brandbaar materiaal".
Verwijder brandbaarmateriaal zoals linoleum, tapijt, enzovoorts onder de onbrandbare vloerplaat.
Zorg voorvoldoende afstand tussen het toestel en brandbare materialen zoals houten wanden en meubels.
Ook de aansluitbuis straalt warmte uit. Zorg voor voldoende afstand of afscherming tussen de aansluitbuis en brandbare materialen. De vuistregel voor een enkelwandige buis is eenafstand van driemaal de diameter. Als een bekledingsschelp rond de buis is aangebracht, is een afstand van eenmaal de diameter toelaatbaar.
Model 350CB en 360CB
Een vloerkleed moet minimaal 80cm van het vuur verwijderd zijn.
Bescherm eenbrandbare vloer voor de kachel met behulpvan een onbrandbare vloerplaat tegen eventueel uitvallende assen. De vloerplaat moet voldoen aannationale normen.
Voor de afmetingen van de onbrandbare vloerplaat: zie de bijlage "Afstand tot brandbaar materiaal".
Voor verdere eisen in verband met brandveiligheid: zie de bijlage "Afstand tot brandbaar materiaal".
1. Luchtschuif secundaireverbrandingslucht, air­wash lucht
2. Deur
3. Vuurkorf
4. Luchtschuif primaire verbrandingslucht
5. Verstelbare poot
6. Asvang
7. Grendel
Kenmerken van model 350CB en 360CB
Het toestel is voorzien van in hoogte verstelbare poten.
Het toestel kan aan de achterzijde, aan de bovenzijde of aan de zijkant op de schoorsteen aangesloten worden.
Het toestel wordt geleverd met een losse handgreep.
Om de deur te openen plaatst u de losse handgreep in de deur; zie volgende figuur.
6
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Model 350CB3 en 360CB3
09.20015.079
7
6
5
4
3
2
1
Om te vermijdendat de handgreepwarm wordt tijdens het gebruik, kan de handgreepin de handgreephouderonderde asvang van het toestel geplaatst worden.
Het toestel wordt geleverd met een gietijzeren losse handgreep om de asladete verwijderen, de
1. Luchtschuif secundaireverbrandingslucht, air­wash lucht
2. Deur
3. Vuurkorf
zogenaamde "koude hand"; zie volgende figuur.
4. Luchtschuif primaire verbrandingslucht
5. Asvang
6. Grendel
7. Zijglas
Kenmerken van model 350CB3 en 360CB3
Deze modellen hebben dezelfde kenmerken als de modellen 350CB en 360CB, met uitzondering van de volgende punten:
Het toestel wordt geleverd met een trekschepje om de overtollige as te verwijderen.
Het toestel is niet in hoogte verstelbaar.
Het zijglas (7) kunt u vervangen door een zijpaneel. De minimale afstand tot brandbaar materiaal naar de zijkant vermindert in dat geval van 80 cm tot 40 cm. Het zijpaneel is standaard meegeleverd.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
7
Model 350CB3/WB
Kenmerken van model 350CB3/WB
Dit model heeft dezelfde kenmerken als het model 350CB3.
Het toestel is uitgevoerd met een houtvak dat afgesloten is met een deur.
Installatie
Voorbereiding
Controleerhet toestel onmiddellijk bij ontvangst op (transport)schade en eventuele gebreken.
Als u (transport)schadeof gebreken hebt geconstateerd, neem het toestel danniet in gebruik en stel de leverancier op de hoogte.
Verwijder de demontabele onderdelen (vuurvaste binnenplaten, vuurkorf, aslade, stookrooster) uit het toestel voordat u het toestel gaat installeren.
Door de demontabele onderdelen te verwijderen, kunt u het toestel gemakkelijker verplaatsen en beschadigingvoorkomen.
1. Kantel het toestel op de rugzijde.
2. Monteer de in hoogte verstelbarepoten (A) met de meegeleverde bouten M6 (C) en sluitring (B) op de gewenste hoogte.
3. Zet het toestel op de nieuw aangebrachte poten in de oorspronkelijke positie.
Handgreephouder monteren
Let bij het verwijderen van demontabele onderdelen op hun oorspronkelijke positie, om ze later weer op de juiste plaats te kunnen aanbrengen.
1. Opende deur.
2. Verwijder de vuurvaste binnenplaten.
Gietijzeren binnenplaten beschermende verbrandingskamer en geven warmte door aan de omgeving.
Poten monteren (alleen voor 350CB en 360CB)
Desgewenst kunt u het toestel voorzien van in hoogte verstelbare poten. Monteer de poten aan het toestel; zie volgende figuur.
Monteer de bijgeleverde handgreephouder (A) met behulp van de sluitring(B) en de bout M8 (C) aan de bodem van het toestel; zie volgende figuur.
8
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Schoorsteenaansluiting voorbereiden
Bij het aansluiten van het toestel op de schoorsteen hebt u de keuze uit aansluitingop de bovenzijde, zijkant of aan de achterzijde. Zie de paragrafen "Aansluiten op de bovenzijdeof aan de zijkant" en "Aansluiten op de achterzijde".
Bij levering van het toestel is er geen rookgasopening aanwezig.
Afdichtingskit en bevestigingsmaterialen zijn meegeleverd.
Voor Duitsland wordt het toestel geleverd met eenaansluitkraag met een diameter van 130 mm.
Bij aansluiting op de achterzijde moet er een opening gemaakt wordenin het hitteschild. Op de plaats waar de opening gemaakt moet worden is eeninsnijding in het hitteschild aangebracht.
Voorbereiding voor aansluiten op de achterzijde
Maak de benodigde opening in het hitteschild.
1. Haak het hitteschild van het toestel.
1. Boor in het middenvan het aansluitdeksel een gat met een diametervan 10 mm.
2. Plaats het trekstuk met de bout aan de binnenzijde van het aansluitdeksel.
3. Schuif de sluitring over de bout en draai de moer op de bout.
Plaats bij geëmailleerde toestellen een stuk karton met minimale afmetingen 20 cm bij 20 cm tussen de sluitring en het toestel ter bescherming tegen afspringendemail.
4. Draai de moer handvast aan. Gebruik eenbeetje vet om de moer gemakkelijker te kunnen aandraaien.
2. Maak de opening in het hitteschild door met een plaatschaar het voorgesneden gedeelte uit het hitteschild te knippen.
3. Plaats het hitteschild terug op het toestel.
Aansluiten op de bovenzijde, achterzijde of aan de zijkant
Maak eerst de rookgasopening in het toestel door het aansluitdeksel te verwijderen. Gebruik het meegeleverde gereedschap: het trekstuk, de sluitring, de bout en de moer; zie volgende figuur.
5. Draai met een ringsleutel de moer zover aan dat het aansluitdeksel uitbreekt.
6. Een eenmaal gemaakte rookgasopening is weer af te sluiten met het meegeleverde afsluitdeksel (A). Gebruik het bevestigingsplaatje (C) en bout M6x25 (D) om het deksel aan het toestel (B) te monteren; zie volgende figuur.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
9
7. Monteer de aansluitkraag (C)met de twee bijgeleverde beugels (E) en de bevestigingsmaterialen (A) en (B) op de rookgasopening (D); zie volgende figuur.
8. Gebruik de meegeleverde kachelkit voorde afdichting van de aansluitkraag en het afsluitdeksel met het toestel.
Zijpaneel monteren (alleen 350CB3 en 360CB3)
Desgewenst kunt u het zijglas vervangen dooreen standaardmeegeleverd dicht zijpaneel; zie voor inbouwinstructies de volgende figuur.
De minimale afstand naar brandbaar materiaal naar de zijkant vermindert in dat geval van 80 cm tot 40 cm.
10
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Gebruik geenandere brandstoffen, want die kunnen leiden tot ernstige schade aan het toestel.
De volgende brandstoffen mag u niet gebruiken omdat zij het milieu vervuilen, en omdat zij het toestel en de schoorsteen sterk vervuilen waardoor schoorsteenbrand kan ontstaan:
Behandeld hout, zoals sloophout, geverfd hout, geïmpregneerd hout, verduurzaamd hout, multiplex en spaanplaat.
Kunststof, oud papier en huishoudelijk afval.
Hout
Gebruik bij voorkeur hard loofhout zoals eik, beuk, berk en fruitbomenhout. Dit hout brandt langzaam met rustige vlammen. Naaldhout bevat meer hars, brandt sneller en geeft meer vonken.
Plaatsen en aansluiten
1. Zet het toestel op de juiste plaats, vlak en waterpas.
2. Sluit het toestel hermetisch aan op de schoorsteen.
3. Bij buitenluchtaansluiting: sluit de aanvoer van buitenlucht aan op de aansluitset die u op het toestel hebt gemonteerd.
4. Plaats alle gedemonteerde onderdelenop de juiste plaats terug in het toestel.
Laat het toestel nooit branden zonder de vuurvaste binnenplaten.
Het toestel is nu klaarvoorgebruik.
Gebruik
Eerste gebruik
Wanneer u het toestel voor het eerst gebruikt, stook het dan enkele uren flink door. Hierdoor zal de hittebestendige lak uitharden. Hierbij kan wel wat rook en geurhinder ontstaan. Zet eventueel in de ruimte waar het toestel staat de ramen en deureneven open.
Gebruik gedroogd hout met een vochtpercentage van maximaal 20%. Hiervoor moet het hout minstens 2 jaar zijn gedroogd.
Zaag het hout op maat en klief het als het nog vers is. Vers hout klieft gemakkelijker en gekloven hout droogt beter. Bewaar het hout ondereen afdek waar de wind vrij spel heeft.
Gebruik geennat hout. Nat hout geeft geen warmte omdat alle energie gaat zitten in het verdampen van vocht. Dit geeft veel rook en roetaanslag op de deur van het toestel en in de schoorsteen. De waterdamp condenseert in het toestel en kan langs naden uit het toestel lekken en zwarte vlekken op de vloer geven. De waterdamp kan ook in de schoorsteen condenseren en creosoot vormen. Creosoot is zeer brandbaaren kan schoorsteenbrand veroorzaken.
Aanmaken
U kunt controleren of de schoorsteen voldoendetrek heeft doorboven de vlamplaat een propkrantenpapier aante steken. Bij een koude schoorsteenis er vaak onvoldoende trek in de schoorsteenen kan er rook in de kamer komen. Door het toestel op de hier beschreven manier aan te maken, voorkomt u dit probleem.
Brandstof
Dit toestel is alleen geschikt voor het stoken van natuurlijk hout; gezaagd en gekloofd en voldoende droog.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
1. Stapel twee lagen middelgrote houtblokken kruislings op elkaar.
11
2. Stapel bovenop de houtblokken twee lagen aanmaakhoutjes kruislings op elkaar.
2. Verdeel het houtskoolbedgelijkmatig over de stookvloer.
3. Leg een aanmaakblokje tussen de onderste laag aanmaakhoutjes en steek het aanmaakblokje aan volgens de instructies op de verpakking.
4. Sluit de deur van het toestel en zet de primaire luchtinlaat en de secundaire luchtinlaat van het toestel open. De primaire luchtinlaat staat open als de bedieningsknop uitgetrokken is. De secundaireluchtinlaat staat open als luchtschuif (C) naar links geschoven is; zie volgende figuur.
3. Stapel enkele houtblokken op het houtskoolbed.
Losse stapeling
Bij een losse stapeling verbrandt het hout vlug omdat de zuurstof elk stuk hout gemakkelijk kan bereiken. Gebruik een losse stapelingals u kort wilt stoken.
Compacte stapeling
5. Laat het aanmaakvuur flink doorbranden totdat het eengloeiend houtskoolbed is geworden. Hierna kunt u een volgende vulling doen en het toestel gaan regelen; zie de paragraaf "Stoken met hout".
Stoken met hout
Nadat u de instructies voor het aanmakenhebt gevolgd:
1. Openlangzaam de deur van het toestel.
Bij een compacte stapeling verbrandt het hout langzameromdat de zuurstof maar enkele stukken hout kan bereiken. Gebruik een compacte stapeling als u langer wilt stoken.
4. Sluit de deur van het toestel.
12
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
5. Sluit de primaire luchtinlaat en laat de secundaire luchtinlaat open staan.
Laat daarom gerust eendun laagje as op de stookbodem liggen.
Vul het toestel voor maximaal een derde.
Adviezen
Stook nooit met open deur.
Stook het toestel regelmatig flink door.
Als u langdurig op lage standstookt, kan zich in de schoorsteen een afzetting vormen van teer en creosoot. Teer en creosoot zijn zeer brandbaar. Als de afzetting van deze stoffen te groot wordt, kan bij een plotselingehoge temperatuur een schoorsteenbrand ontstaan. Door regelmatig flink doorstoken, verdwijnen eventuele afzettingen van teer en creosoot. Daarnaast kan zich bij te laag stoken teer afzetten op de ruit en deur van het toestel. Bij een milde buitentemperatuur is het dus beter om het toestel een paar uur intens te laten branden, dan langetijd laag te stoken.
Regel de luchttoevoer met de secundaire luchtinlaat.
De luchttoevoer doorde stookbodem mag echter niet worden belemmerd en er mag zich geen as ophopen achter eengietijzeren binnenplaat. Verwijder daarom regelmatig de overtollige as.
1. Opende deur van het toestel.
2. Gebruik het meegeleverde trekschepje om het ontassingsrooster te openen; zie volgende figuur.
De secundaireluchtinlaat belucht niet alleen het vuur maar ook het glas, zodat het glas niet snel vervuilt.
Zet de primaire luchtinlaat tijdelijk open als de luchttoevoer via de secundaire luchtinlaat onvoldoende is of als u het vuur wilt aanwakkeren.
Regelmatig een kleine hoeveelheidhoutblokken bijvullen is beter dan veel houtblokken tegelijk.
Doven van het vuur
Vul geen brandstof bij en laat de kachel gewoon uitgaan. Als een vuur wordt getemperd door de luchttoevoer te verminderen, komen schadelijke stoffen vrij. Laat daarom het vuur vanzelf uitbranden. Houd toezicht op het vuur totdat het goedis gedoofd. Als het vuur volledig is gedoofd kunnen alle luchtschuiven worden gesloten.
Ontassen
Na het stoken van hout blijft een relatief kleine hoeveelheid as over. Dit asbed is een goede isolator voor de stookbodem en geeft een betere verbranding.
3. Schuif de overtollige as met het trekschepje door het ontassingsrooster in de aslade eronder; zie volgende figuur.
4. Sluit het ontassingsrooster.
5. Verwijder de aslademet de gietijzeren koudehand en leeg de aslade; zie volgende figuur.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
13
Schoonmaken en ander regelmatig onderhoud
Maak het toestel niet schoon wanneer het nog warm is.
Maak de buitenkant van het toestel schoon met eendroge niet pluizende doek.
Na afloop van het stookseizoen kunt u de binnenkant van het toestel goed schoonmaken:
6. Plaats de aslade terug en sluit de deur van het toestel.
Nevel en mist
Nevel en mist belemmerende afvoer van rookgassen door de schoorsteen. Rook kan neerslaan en stankoverlast geven. Als het niet echt nodig is, kunt u bij nevel en mist beter niet stoken.
Eventuele problemen
Raadpleeg de bijlage "Diagnoseschema" om eventuele problemen bij het gebruik van het toestel op te lossen.
Onderhoud
Volg de onderhoudsinstructies in dit hoofdstuk om het toestel in goede staat te houden.
Schoorsteen
In veel landen bent u wettelijk verplicht de schoorsteen te laten controleren en onderhouden.
Aan het begin van het stookseizoen: laat de schoorsteen vegen door een erkend schoorsteenveger.
Tijdens het stookseizoenen nadat de schoorsteen lange tijd niet is gebruikt: laat de schoorsteen controleren op roet.
Verwijder eventueel eerst de vuurvaste binnenplaten.
Maak eventueel de luchtaanvoerkanalen schoon.
Verwijder de vlamplaat boven in het toestel en maak deze schoon. Zie het hoofdstuk "Installatie" voor instructies voor het verwijderen en aanbrengen van de vlamplaat.
Vuurvaste binnenplaten controleren
De vuurvaste binnenplaten zijn verbruiksonderdelen die aan slijtage onderhevig zijn. Controleerde binnenplaten regelmatig en vervang ze indiennodig.
Zie het hoofdstuk "Installatie" voor instructies voor het verwijderen en aanbrengen van binnenplaten.
De isolerende vermiculite binnenplaten kunnen haarscheuren gaan vertonen, maar dat heeft geen nadelig effect op hun werking.
Gietijzeren binnenplaten gaan lang mee als u regelmatig as verwijdert die zich mogelijk erachter ophoopt. Als opgehoopte as achter eengietijzeren plaat niet wordt verwijderd, kan de plaat de warmte niet meer afgevenaan de omgeving en kan de plaat vervormen of scheuren.
Laat het toestel nooit branden zonder de vuurvaste binnenplaten.
Vlamplaat verwijderen
Na afloop van het stookseizoen: sluit de schoorsteen af met een prop krantenpapier.
14
De vlamplaat is bevestigd met een bout die zich tussen de achteraansluiting en de koker van de secundairelucht bevindt. De bout zit vast aan de vlamplaat.
1. Verwijder aan de achterzijde de moer; zie volgende figuur.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Gebruik geenschurende of bijtendeproducten om het glas schoon te maken.
Gebruik schoonmaakhandschoenen om uw handen te beschermen.
Als het glas van het toestel is gebroken of gebarsten, moet dit glas worden vervangen voordat u het toestel opnieuw in gebruik neemt.
Voorkom dat kachelruitreinigertussen het glas en de gietijzeren deur loopt.
Smeren
Hoewel gietijzer enigszins zelfsmerend is, moet u bewegende delen toch regelmatig smeren.
Smeerde bewegende delen (zoals geleidersystemen, scharnierpennen, grendels en luchtschuiven)met hittevast vet dat verkrijgbaar is bij de vakhandel.
2. Trek de vlamplaat naar voren zodat de bout vrij komt van de achterzijde.
3. Verwijder de vlamplaat via de frontdeur.
Omdat de vlamplaat aan beide zijden is voorzien van uitsparingen kan de vlamplaat probleemloos langs de nokken op de zijwanden en uit het toestel genomen worden.
Glas schoonmaken
Goed schoongemaakt glas neemt minder snel vuil op. Ga als volgt te werk:
1. Verwijder stof en loszittenderoet met een droge doek.
2. Maak het glas schoon met kachelruitenreiniger: a. Brengkachelruitenreiniger aan op een
keukenspons, wrijf het gehele glasoppervlak in en laat even inwerken.
b. Verwijder het vuil met een vochtige doek of
keukenpapier.
3. Maak het glas nogmaals schoon met een gewoon glasreinigingsproduct.
Luchtschuif bijstellen
Als de luchtschuif (C) van de secundaire luchtinlaat stroef loopt, kunt u de luchtschuif bijstellen met de twee schroeven (A) en (B) in de frontplaat; zie volgende figuur.
Afwerklaag bijwerken
Kleine lakbeschadigingen kunt u bijwerkenmet een spuitbus speciaal hittebestendige lak die verkrijgbaar is bij uw leverancier.
Afdichting controleren
Controleerof het afdichtingskoord van de deur nog goed afsluit. Afdichtkoord verslijt en moet tijdig worden vervangen.
4. Wrijf het glas schoon met een droge doek of keukenpapier.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Controleerhet toestel op luchtlekken. Kit eventuele kieren dicht met kachelkit.
15
Laat de kit goed uitharden voordat u het toestel aanmaakt, anders blaast het vocht in de kit op en ontstaat opnieuw een lek.
16
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Bijlage 1: Technische gegevens
Model
Nominaal vermogen 6 kW 8 kW 6 kW
Schoorsteenaansluiting (diameter) 125mm 125mm 125mm
Schoorsteenaansluiting Duitsland (diameter) 130 mm 130 mm 110 mm
Gewicht +/- 95 kg +/- 130 kg +/- 130 kg
Aanbevolen brandstof Hout Hout Hout
Kenmerk brandstof, max. lengte 30 cm 40 cm 30 cm
Massadebiet van rookgassen 6,6 g/s 8,2 g/s 6,6 g/s
Temperatuurstijging gemeten in de meetsectie 298K 297 K 298K
Temperatuurgemetenaan de uitgang van het toestel
Minimum trek 12 Pa 10 Pa 12Pa
CO-emissie (13%O2) 0,10 % 0,10 % 0,10 %
NOx-emissie (13% O2) 125mg/Nm³ 90 mg/Nm³ 125mg/Nm³
350CB en 350CB3
442°C 438 °C 442 °C
360CB en 360CB3
350CB3/WB
CnHm-emissie (13%O2) 82 mg/Nm³ 113mg/Nm³ 82 g/Nm³
Stofemissie 10 mg/Nm³ 39 mg/Nm³ 10 mg/Nm³
Stofemissie volgens NS3058-NS3059 3,58 gr/kg 7,86 gr/kg 3,58 gr/kg
Rendement 77 % 75 % 77 %
17
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Bijlage 2: Afmetingen
09.20017.017
350CB
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
18
350CB3
09.20017.018
19
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
350CB3/WB
09.20017.019
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
20
360CB
09.20017.020
21
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
360CB3
09.20017.021
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
22
Bijlage 3: Afstand tot brandbaar materiaal
09.20017.036
350CB, 350CB3, 350CB3/WB - Minimale afstanden in millimeters
* Beschermde (geïsoleerde)verbindingspijp
Brandbaarmateriaal
Onbrandbaar materiaal 100 mm
23
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
360CB en 360CB3 - Minimale afstanden in millimeters
09.20017.037
* Beschermde (geïsoleerde)verbindingspijp
Brandbaarmateriaal
Onbrandbaar materiaal 100 mm
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
24
350CB, 350CB3, 350CB3/WB, 360CB en 360CB3 - Afmetingen onbrandbare
A
B B
09-20002-004
vloerplaat
Minimale afmetingen onbrandbare vloerplaat
A (mm) B (mm)
Din 18891 500 300
Duitsland 500 300
Finland 400 100
Noorwegen 300 100
25
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Bijlage 4: Diagnoseschema
Probleem
Hout wil niet doorbranden
Geeft onvoldoende warmte
Rookterugslag tijdens het bijvullen
Toestel brandt te hevig, niet goed regelbaar
Aanslag op het glas
mogelijke oorzaak mogelijke oplossing
Een koude schoorsteen creëert vaak onvoldoende trek. Volg de
Onvoldoende trek
Hout te vochtig Gebruik hout met maximaal 20% vocht.
instructiesvoor het aanmaken in het hoofdstuk"Gebruik";open een raam.
Afmetingen hout te groot
Stapeling hout niet correct
Werking van de schoorsteen onvoldoende
Uitmonding van de schoorsteen niet correct
Instelling van de luchtinlaten niet correct Open de luchtinlaten volledig.
Aansluiting van het toestelmet de schoorsteen niet correct
Onderdruk in de ruimte waar het toestel isgeplaatst
Onvoldoende toevoer van verse lucht
Ongunstigeweersomstandig­heden? Inversie (omgekeerde luchtstroom in de schoorsteen door hoge buitentemperatuur), extreme windsnelheden
Gebruik kleine stukjes aanmaakhout. Gebruikgekloven houtblokken met een omtrek van maximaal 30 cm.
Stapel het hout zodanig dat er voldoende lucht tussende houtblokken kan stromen (lossestapeling, zie "Stoken met hout").
Controleer of de schoorsteen aan de voorwaarden voldoet: minimaal4 meter hoog, juiste diameter, goed geïsoleerd, gladde binnenzijde, niet te veel bochten, geen obstructiesin de schoorsteen (vogelnest, te veelroetafzetting), hermetisch dicht (geen kieren).
Voldoende hoog boven het dakvlak,geen obstructiesin de nabijheid.
Aansluiting moet hermetisch dichtzijn.
Zet afzuigsystemen uit.
Zorg voor voldoende luchttoevoer, maak desnoods gebruik van de buitenluchtaansluiting.
Bijinversieis gebruik van het toestel af te raden. Plaats desnoods een trekkende kap op de schoorsteen.
26
Tocht in de woonkamer
Vlammen raken het glas
Toestel lekt lucht Controleer de afdichtingen van de deur en de naden van het toestel.
Voorkom tocht in de woonkamer; plaats het toestelniet in de nabijheidvan een deur of verwarmingsluchtkanalen.
Zorg dat het hout niet te dicht tegen het glasligt. Schuif de primaire luchtinlaat verder dicht.
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
Index
Drogen van hout 11
A
Aanmaakhout 26 Aanmaakvuur 11 Aansluitdeksel
verwijderen 9
Aansluiten
afmetingen 18
Aansluitenop schoorsteen
achterzijde 9 bovenzijde 9
Aansluitkraag
monteren 10 Aansteken 11 Afdichtingskoord van deur 15 Afmetingen 18 Afwerklaag, onderhoud 15 As verwijderen 13 Aslade
openen 13
B
Beluchtingvan het vuur 13 Bijvullen van brandstof 13
rookterugslag 26 Brandbaarmateriaal
afstand tot 23 Brandstof
benodigdehoeveelheid 14
bijvullen 13
geschikte 11
ongeschikte 11 Brandveiligheid
afstand tot brandbaarmateriaal 23
meubels 6
vloer 6
wanden 6 Buitenluchtaanvoer 5
aansluiting op 11
C
Creosoot 13
D
G
Geschikte brandstof 11 Gewicht 17 Glas
aanslag 26 schoonmaken 15
H
Handgreephouder
monteren 8
Hitteschild
opening maken 9 verwijderen 9
Hout 11
bewaren 11 drogen 11 geschikte soort 11 nat 11 wil niet doorbranden 26
Houtblokken stapelen 12
K
Kachelruitenreiniger 15 Kap op de schoorsteen 5 Kieren in toestel 15
L
Lak 11 Luchtinlaten 12
bijstellen 15 Luchtlek 15 Luchttoevoer regelen 13
M
Mist, niet stoken 14 Muren
brandveiligheid 6
N
Naaldhout 11 Nat hout 11 Nevel, niet stoken 14 Nominaal vermogen 14, 17
Deur
afdichtingskoord 15
Draagvermogen van vloer 6
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
27
O
Onderhoud
afdichting 15 glas schoonmaken 15 schoorsteen 14 smeren 15 toestel schoonmaken 14
vuurvaste binnenplaten 14 Ongeschikte brandstof 11 Ontassen 13 Ontassingsrooster
verwijderen 13 Openen
aslade 13 Opslagvan hout 11
P
Plaatsen
afmetingen 18 Poten
montage 8 Primaire luchtinlaat 12 Problemen oplossen 14, 26
R
Rendement 17 Rook
bij eerste gebruik 11 Rookgas
massedebiet 17 Rookgasopening
afsluiten 9 Rookterugslag 4, 26 Ruiten
aanslag 26
schoonmaken 15
S
Schoonmaken
glas 15
toestel 14 Schoorsteen
aansluitdiameter 17
aansluiting op 11
hoogte 5
onderhoud 14
voorwaarden 4 Schoorsteenbrand voorkomen 13
Schoorsteenkap 5 Secundaire luchtinlaat 12 Smeren 15 Stof-emissie 17 Stoken 12
brandstof bijvullen 12-13 onvoldoende warmte 14, 26 toestel brandt te hevig 26 toestel niet goedregelbaar 26
T
Teer 13 Temperatuur 17 Temperatuurstijging
meetsectie 17 Trek 17 Trekschepje voor ontassing 7
U
Uitgaan van vuur 13
V
Vegen van schoorsteen 14 Ventilatie 5
vuistregel 5 Ventilatierooster 5 Verwijderen
as 13 Vet voor smering 15 Vlamplaat
verwijderen 14 Vloeren
brandveiligheid 6
draagvermogen 6 Vloerkleed 6 Vulhoogte van toestel 13 Vuur
aanmaken 11
doven 13 Vuurvaste binnenplaten
onderhoud 14
waarschuwing 11
W
Waarschuwing
brandbare materialen 4
glas gebroken of gebarsten 4, 15
heet oppervlak 4
28
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
kachelruitreiniger 15 schoorsteenbrand 4, 11, 13 ventilatie 4-5 verzekeringsvoorwaarden 4 voorschriften 4 vuurvaste binnenplaten 11
Wanden
brandveiligheid 6 Warmte, onvoldoende 14, 26 Weersomstandigheden, niet stoken 14
Z
Zijglas
vervangen 10 Zijpaneel
monteren 10
Wijzigingen op grond van technische verbeteringen voorbehouden
29
Table of contents
Introduction 3
Declaration of conformity 3
Safety 4
Installation requirements 4
General 4
Flue or chimney 4
Ventilationof the area 5
Floor and walls 6
Product description 6
Installation 8
Preparation 8
Fitting the legs (350CB and 360CB only) 8
Fitting the handle holder 8
Preparing the connection to chimney 9
Fitting the side panel (350CB3 and 360CB3
only) 10
Installing and connecting 11
Use 11
First use 11
Fuel 11
Lighting 11
Burning wood 12
Extinguishingthe fire 13
Removing ashes 13
Fog andmist 14
Solving problems 14
Maintenance 14
Chimney 14
Cleaning and maintenance 14
Appendix 1: Technical data 17
Appendix 2: Measurements 18
Appendix 3: Distance from combustible material 23
Appendix 4: Diagnostic diagram 26
Index 27
2
Subjectto change because of technicalimprovements
Loading...
+ 140 hidden pages