dnt IPdio TUNE User Guide [cs]

Internetové a FM rádio IPdio TUNE
Obj. č.: 32 55 88
Systémové požadavky
Co je potřebné pro bezproblémové používání rádia? Pro použití internetového rádia budete potřebovat:
Širokopásmové připojení k internetu, což je obvykle připojení ADSL, nebo připojení přes modem.
Paušální připojení, jinak totiž bude připojení při poslouchání rádia příliš drahé.
Bezdrátový přístupový bod (Access point), který je připojen k širokopásmovému připojení nejlépe
přes router.
Pokud je Vaše bezdrátová síť chráněna klíčem WEP nebo WAP, tak je potřebujete znát, abyste je mohli zadat při registraci sítě.
Pokud používáte pevnou IP adresu, je nutné znát MAC adresu, abyste mohli zadat bezdrátový přístupový bod. Mac adresu rádia najdete v rádiu pod: Nastavení > Nastavení sítě > Přehled nastavení > MAC adresa (Configure > Network Config > View Config > MAC Address).
Pro zadání MAC adresy do přístupového bodu si přečtěte návod pro bezdrátový přístupový bod.
Internetové rádio by mělo pracovat kdekoliv v rozsahu 100 m od přístupového bodu.
Předtím, než budete pokračovat, se ujistěte, že Váš router je zapnutý a že je připojen k Internetu.
Abyste zprovoznili připojení, musíte si přečíst návod k obsluze, který je dodáván s routerem.
Ovládací prvky
Přední strana
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup internetového a FM rádia IPdio TUNE. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Zadní strana
Dálkové ovládání
POWER Zmáčknutím zapnete nebo vypnete rádio z / do MUTE Vypnutí zvuku
Tlačítka 0 - 9 Číselné tlačítka pro ukládání a vyvolání z paměti STORE Použijte pro uložení 0 až 99 stanic RECALL Vyvolání uložených stanic
Select Výběr Back Návrat na předešlé zobrazení VOL + - Ovládání hlasitosti
BROWSE Zmáčknutím vyvoláte název právě přehrávané
PLAY Zmáčknutím spustíte přehrávání nebo pauzu.
MODE Přepínání režimu FM, Internetového rádia
Pro uložení stanice do paměti pod dvouciferným číslem (např. 10), zmáčkněte tlačítka v tomto pořadí: Store, 10. Pro vyvolání stanice, která je uložena pod
2-ciferným číslem z paměti, zmáčkněte tlačítka v tomto pořadí: Recall, 10.
Pro pocházení mezi jednotlivými položkami menu, resp. pro vyhledávání požadovaných znaků otáčejte knoflíkem Ladění / Výběr (Tune / SELECT). Výběr následně potvrzujete
zmáčknutím tohoto knoflíku. Pro návrat k předchozímu bodu stlačte tlačítko BACK. Pro výběr z 2 možností použijte šipky vlevo, nebo vpravo.
pohotovostního režimu.
Zadání dvoumístných čísel
Slouží k vyhledávání stanic a ke změně nabídky na displeji.
skladby a zmáčknutím šipek nahoru a dolů se pohybujete v seznamu čekajících skladeb.
Posun vpřed / vzad na předchozí nebo následující skladbu.
a Media player.
Uvedení do provozu
Pro připojení rádia k síti postupujte podle níže uvedených kroků.
Zapnutí rádia:
Kabel napájecího adaptéru zapojte do vstupu na zadní straně přístroje a potom zapněte hlavní spínač napájení na zadní straně přístroje.
Používejte pouze napájecí adaptér, který je dodáván s rádiem. Připojení jiného napájecího zdroje způsobí trvalé poškození rádia a navíc může být nebezpečné.
Po zapnutí přístroje se rozsvítí displej na čelní straně rádia a objeví se na něm postupně následující informace:
Pokud jste před posledním vypnutím rádia poslouchali internetové rádio a Media player, přístroj se automaticky přepne do režimu rádia. Naopak, pokud jste před posledním vypnutím poslouchali FM rádio, přístroj se automaticky přepne do režimu FM rádia.
Připojení k síti
Pokud se v kterémkoliv kroku dopustíte nějaké chyby, zmáč kněte tlačítko BACK pro návrat k předešlému zobrazení.
Vedle zásuvky připojení LAN se nachází 1 LED kontrolka. Zelená barva signalizuje připojení k síti a oranžová barva signalizuje vyhledávání sítě.
Nejdříve budete muset nastavit síť.
Stlačte tlačítko pro výběr SELECT a otáčejte ním, dokud se na displeji nezobrazí údaj Configure.
Stlačte tlačítko SELECT.
Otáčejte kolečkem SELECT dokud se na displeji nezobrazí
Network Config“.
Stlačte tlačítko SELECT.
Otáčejte kolečkem SELECT dokud se na displeji nezobrazí
Wired/Wireless“.
Stlačte tlačítko SELECT.
Otáčením knoflíku SELECT vyberte z možností Auto, Wired
Only (pouze drátové) a Wireless Only (pouze bezdrátové) požadovaný typ připojení.
Pokud vyberete „Auto“, přístroj vybere typ připojení automaticky.
Když vyberete „Wired only“, přístroj se připojí pouze
k drátovému Ethernetu.
Přesvědčte se, že konektor drátového ethernetového
připojení by připojen do zásuvky připojení LAN na zadní straně přístroje.
Když vyberete možnost „Wired Only“, přístroj bude používat pouze bezdrátové Wi-Fi připojení.
Když chcete, aby se na displeji zobrazil identifikátor bezdrátové sítě (ESSID), ke které se chcete připojit, stlačte tlačítko SELECT. Pokud je bezdrátová síť chráněná klíčem WEP (Wired Equivalent Privacy), nebo WAP (Wi-fi Protected Access), budete požádán o vložení správného klíče.
Když bezdrátová síť vyžaduje klíč WEP nebo WPA, zobrazí se na displeji „Ecryption Key Required“ a po 3 sekundách nebo po zmáčknutí tlačítka SELECT přejde zobrazení na displeji do režimu pro zadání klíče.
Pro vložení požadovaného klíče otáčejte knoflíkem SELECT až najdete požadované písmena, nebo číslice pro zadání znaků hesla. Jednotlivé znaky vždy potvrdíte zmáčknutím SELECT. Dávejte přitom pozor, aby znak, který chcete vybrat, byl uprostřed displeje a zároveň mějte na paměti, že při zadávání hesel WEP a WPA je důležité rozlišovat malá a velká písmena.
Po vložení posledního znaku hesla vyberte otáčením knoflíku SELECT označení „END“ a potvrďte zmáčknutím SELECT.
Na displeji se zobrazí informace o připojování k síti „Connecting to Network“ a rádio se pokusí připojit se k síti.
Úspěšné připojení se signalizuje oznámením „Network OK“.
Nyní se na displeji může zobrazit informace <Station Update From Reciva>, která Vás informuje, že od posledního připojení se buď objevily nové stanice, nebo některé jiné stanice ukončily vysílání a rádio aktualizuje
Výběr rádiové stanice
Například: Název stanice: BBC Radio 1, Informace o přenosu dat: 32 kbps WMA, Možnosti přehrávače médií: Je možné přehrávat v „Real Media Player
seznam stanic.
Otáčejte knoflíkem SELECT a vyberte označení
<Stations>, které následně potvrďte zmáčknutím SELECT.
Pokračujte ve výběru pozice <Location> a žánr
<Genre>. Položka <Location< Vám umožňuje výběr stanice z konkrétní země a pod položkou <Genre> si vybíráte stanici podle obsahu, respektive vysílající konkrétní žánr hudby např. devadesátá léta, klasická hudba, taneční, rock apod.
Pro výběr požadované možnosti zmáčkněte knoflík
SELECT.
Na displeji se zobrazí počet stanic, které jsou
k dispozici a název první stanice. Stanice jsou seřazeny podle abecedy.
Zmáčknutím SELECT si zvolte stanici, kterou chcete
poslouchat.
V průběhu ukládání stanic do vyrovnávací paměti
se na displeji zobrazuje informace <Stations SELECTed Buffering x%.
Při poslechu zvolené stanice se na displeji budou
zobrazovat následující informace:
Obsluha rádia
Vyhledávání stanice (v menu stanic)
Ke konkrétní stanici se můžete připojit přímo pomocí funkce vyhledávání podle názvu stanice. V prvním řádku displeje se zobrazují znaky a ve druhém řádku je místo pro zadání.
Otáčejte knoflíkem ladění, dokud se první znak nezobrazí ve středu displeje a zmáčkněte SELECT. Opakujte tento postup dokud se na displeji nezobrazí všechny požadované znaky.
Otáčením knoflíku ladění zvolte <END> a potvrďte zmáčknutím SELECT.
Na displeji se zobrazí seznam stanic.
V seznamu si vyberte požadovanou stanici, kterou chcete poslouchat a výběr opět potvrďte
zmáčknutím SELECT.
Při zadávání vyhledávácího řetězce písmen nehraje roli, jestli zadáváte malá nebo velká písmena. Pokud na některém místě uděláte chybu, zmáčkněte tlačítko BACK
Poslech FM rádia
Pro přepnutí z internetového rádia na FM rádio musíte v nabídce menu zvolit položku „Tuner“ a rádio se automaticky naladí na nejbližší stanici.
Automatické vyhledávání
Pro vyhledávání FM stanice podržte 2 sekundy zmáčknuté tlačítko pravé šipky na dálkovém
Změna úrovně hlasitosti
Hlasitost můžete měnit otáčením kolečka ladění. Ve směru hodinových ručiček se hlasitost
Uložení rozhlasové stanice do paměti pomocí ovládacího panelu
K stanici přiřadíte určitou předvolbu v paměti tak, že při přehrávání stanice zmáčknete jedno
Pro poslech přednastavené stanice při přehrávání jiné stanice jednoduše krátce zmáčkněte
a znak můžete opravit.
V horním řádku displeje se zobrazuje kmitočet, na kterém stanice vysílá a pod ním se zobrazí informace ze systému RDS, pokud je k dispozici.
Pokud je signál FM vysílání špatný, můžete přepnout mezi mono a stereo vysíláním.
Pro přepnutí mezi stereo a mono vysíláním stlačte při poslechu stereo vysílání knoflík SELECT. Na displeji se zobrazí mono a naopak při poslechu mono vysílání se zobrazí stereo.
ovladači pro další >, nebo levou šipku < pro předchozí, kterými se spouští vyhledávání směrem nahoru, nebo dolů frekvenčním rozsahem. Pokud se narazí na stanici, vyhledávání se automaticky zastaví. Když rádio nenajde žádnou stanici, vyhledávání se zastaví poté, co rádio prozkoumá celé FM pásmo (87,5 – 108 MHz).
zvyšuje a naopak proti směru hodinových ručiček se snižuje. Na displeji se zobrazí sloupec hlasitosti. Hlasitost nelze měnit, pokud jste v menu, nebo když je rádio připojeno k určité stanici.
z tlačítek předvolby a tím ji uložíte na tuto předvolbu. Například pro uložení stanice na pozici předvolby 1 zmáčkněte tlačítko předvolby 1 a na displeji se zobrazí informace o uložení na předvolbu 1 („Assigned to Preset 1“).
tlačítko předvolby, kterou chcete vyvolat. Například, pokud jste uložili stanici Radio A na pozici předvolby 1, zmáčkněte předvolbu 1. Pokud zmáčknete tlačítko předvolby, pod kterým není ještě uložena žádná stanice, zobrazí se na displeji upozornění, tlačítku není přiřazena stanice („Preset empty“).
Pro FM stanice je na přístroji k dispozici pouze jedna předvolba. Předvolby 2 a 3 jsou určeny pro funkci automatického vyhledávání.
Uložení rozhlasové stanice do paměti pomocí dálkového ovladače
Uložit můžete jenom stanici, kterou právě posloucháte. Při poslechu stanice, kterou chcete uložit, zmáčkněte tlačítko „STORE“. Poté zmáčknete číslo, pod kterým chcete stanici uložit a počkejte 2 sekundy, než se stanice uloží na zadanou předvolbu. Na displeji se objeví informace „Assigned to preset “ (přiřazeno k předvolbě číslo…).
Když už máte stanici uloženou na určité předvolbě, můžete ji vyvolat zmáčknutím tlačítka RECALL a číslice, pod kterou je předvolba uložena. Rádio se připojí ke stanici, kterou jste vyvolali.
Nastavení hodin
Hodiny v rádiu není potřebné nastavovat, protože jejich čas je automaticky aktualizovaný internetem pro časové pásmo GMT+1, které se používá ve většině evropských zemí. Pokud v kterémkoliv kroku uděláte chybu, zmáčkněte tlačítko BACK pro návrat k předešlému zobrazení.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí „Configure“.
Zmáčkněte knoflík SELECT.
Otáčením knoflíku vyberte položku <time/date>.
Zmáčkněte knoflík SELECT.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí správná
hodina.
Zmáčkněte knoflík SELECT.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí správné
minuty.
Zmáčkněte knoflík SELECT.
Nyní nastavte datum v pořadí den, měsíc a rok.
Nakonec zmáčkněte knoflík SELECT.
Nastavení buzení
Pokud v kterémkoliv kroku uděláte chybu, zmáčkněte tlačítko BACK pro návrat k předešlému zobrazení.
Zmáčkněte tlačítko BACK pro návrat do hlavní nabídky.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí
<Alarm clock>.
Zmáčkněte tlačítko SELECT.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí
<Set Alarms>.
Můžete buď zvolit možnost „Disable all“ pro zrušení nastavení budíku, anebo můžete povolit nastavení 5 různých časů buzení.
Otáčením knoflíku navolte první nastavení buzení a potvrďte zmáčknutím „SELECT“.
Po výběru možnosti Yes (ano) můžete točením knoflíku nastavit správnou hodinu a potvrďte zmáčknutím SELECT..
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí správné nastavení minut a potvrďte zmáčknutím SELECT.
Podle potřeby můžete nastavit opakování buzení. K dispozici máte možnosti nastavení: jednou, každý den, jednou týdně, v pracovní dny a jen soboty a neděle.
Můžete si také nastavit, jestli se má při buzení ozývat pípání, nebo se má zapnout internetové rádio.
Nastavení časovače vypnutí
Pokud v kterémkoliv kroku uděláte chybu, zmáčkněte tlačítko BACK pro návrat k předešlému zobrazení.
Zmáčkněte tlačítko BACK pro návrat do hlavní nabídky.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí <Alarm
clock>.
Zmáčkněte tlačítko SELECT.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí <Sleep
Timer>.
Otáčením knoflíku změňte požadovaný čas vypnutí a zmáčkněte SELECT“ pro aktivaci časovače. Časovač lze nastavit v krocích po 15 minutách od 00:15 do max. 03:15.
Když chcete časovač vypnout, zvolte OFF.
Po nastavení časovače vypnutí bude rádio hrát dále až do doby, kdy vyprší nastavený čas na časovači a potom přejde do pohotovostního režimu. Pro opětovné zapnutí
rádia stlačte tlačítko zapnutí a vypnutí (ON/OFF).
Poslech mediálních souborů
Volba „Local Media“ Vám umožňuje přístup k zařízení, které je připojené ke vstupu USB a k paměťové kartě SD.
Z nabídky menu vyberte Local Media.
Zmáčkněte tlačítko SELECT.
Na displeji se zobrazí informace o vyhledávání souborů
(File scan) a IPdio Tune bude prohledávat všechny dostupné soubory na SD kartě a na USB připojení. Nalezené soubory se pak zobrazí v seznamu.
Můžete si vybrat buď zobrazení podle alba, nebo podle interpreta.
Zvolte si způsob zobrazení.
Vyberte „Add to queue“ (přidat k seznamu pro přehrávání)
a potvrďte tlačítkem SELECT.
Rádio potvrdí, že přidalo soubor do seznamu a okamžitě začne přehrávání.
Pokud budete chtít vyměnit SD kartu nebo USB flash disk, musíte se vrátit do hlavní nabídky menu začít s novým výběrem „Local Media“.
Mediální přehrávač
Abyste mohli pomocí mediálního přehrávače přehrávat hudební soubory, které máte uložené na PC, musíte se ujistit, že:
- hudební soubory uložené na počítači jsou stejného typu, jako v níže uvedené tabulce;
- hudební soubory nejsou „chráněny“;
- hudební soubory jsou uloženy ve správné složce;
- Sdílení souborů na PC je zapnuto;
- hudební soubory na Vašem PC jsou sdíleny na síti;
- znáte název Vašeho PC.
Přehrávané formáty
Na internetovém rádiu lze přehrávat následující hudební formáty:
Typ souboru Koncovka souboru zobrazena na PC
MP3 .mp3 Windows Media .wma Real .Ra Itunes .aac Ogg Vorbis .ogg
(Koncovka souboru se uvádí za názvem souboru a je oddělena tečkou (např. MUSIC.mp3).
Pokyny pro streaming
Z nabídky menu vyberte „Media Player“. Zapněte internetové rádio a opakovaně mačkejte tlačítko BACK, až se dostanete na vrchol nabídky. Otáčejte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí < Media Player > a výběr potvrďte zmáčknutím tlačítka SELECT.
Máte na výběr ze dvou zdrojů přehrávání.
Když zvolíte možnost „Windows Shares“:
Zobrazí se vyhledávání počítačů (Scan for PCs). Zmáčkněte tlačítko SELECT a začne se prohledávat Vaši domácí síť pro zjištění připojených počítačů. Na displeji internetového rádia se následně zobrazí seznam všech dostupných počítačů.
Otáčením knoflíku vyberte počítač, z kterého chcete přehrávat hudební soubory a zmáčkněte
Vyhledávání souborů
Internetové rádio nyní prohledá zvolený počítač a zobrazí seznam všech složek, pro které bylo
V průběhu vyhledávání hudebních souborů ve sdílené složce se na displeji rádia zobrazí
Počítač v síti zůstane pro rádio neviditelný, pokud na něm není zapnuto sdílení souborů nebo když je přístup k němu chráněn firewallem.
tlačítko SELECT.
Nyní se může stát, že se na displeji zobrazí výzva k zadání uživatelského jména a hesla pro vybraný počítač. Jedná se o stejné uživatelské jméno a heslo, které zadáváte při práci s tímto počítačem.
povoleno sdílení.
Na počítači se mohou vyskytovat sdílené složky, které neobsahují hudební soubory a internetové rádio vyhledá všechny tyto sdílené složky, nehledě na jejich obsah. Otáčením knoflíku ladění zvolte složku s uloženou hudbou, kterou chcete přehrát a výběr potvrďte zmáčknutím SELECT.
„File scan…“ (vyhledávání souborů). Text ve spodním řádku se změní a bude signalizovat, že probíhá vyhledávání. Pokud máte ve sdílené složce velký počet audio souborů, může vyhledávání trvat i několik minut.
Výběr hudby
Poté, co rádio ukončí vyhledávání, můžete si prohlížet seřazené mediální soubory, které byly nalezeny. K dispozici je buď seřazení podle alba „By Album“, nebo podle interpreta „By Artist“. Seznamem se pohybujete otáčením kolečka ladění.
Přidání hudebního souboru do seznamu skladeb k přehrání. Když vyberete skladby, která se mají přehrát, uloží se tyto skladby do seznamu pro přehrání a postupně se budou přehrávat.
Poslech jednotlivých sdílených stop
Otáčejte knoflíkem, dokud se na displeji nezobrazí „By Artist“.
Zmáčkněte knoflík SELECT.
Otáčením knoflíku vyberte požadovaného interpreta a zmáčkněte SELECT pro potvrzení výběru.
Otáčejte knoflíkem, dokud se na displeji nezobrazí požadované album.
Zmáčkněte knoflík SELECT a na displeji se zobrazí „Add to queue“.
Otáčením knoflíku vyberte požadovanou skladbu a zmáčkněte SELECT pro potvrzení výběru.
Poslech celého sdíleného alba
Otáčejte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí „By Artist“.
Zmáčkněte SELECT.
Otáčení knoflíku vyberte požadovaného interpreta.
Potvrďte zmáčknutím koflíku SELECT.
Otáčením knoflíku vyberte požadované album.
Zmáčkněte SELECT a na displeji se zobrazí „Add to queue“.
Potvrďte zmáčknutím SELECT a začne přehrávání alba.
Výběr stop pro pozdější přehrávání
Vyberte požadovanou stopu a zmáčkněte SELECT.
Na displeji se zobrazí „Track Added to Queue“ (stopa byla přidána do seznamu k přehrávání).
Výběr alb pro pozdější přehrávaní
Vyberte požadované album.
Zmáčkněte SELECT a na displeji se zobrazí „Tracks Added to Queue“.
Ovládaní přehrávání
Pro zastavení přehrávání použijte tlačítko STOP.
Tlačítkem PLAY/PAUSE/STOP přerušíte přehrávání (pauza), nebo znovu spustíte přerušené
Když podržíte tlačítko PLAY/PAUSE/STOP zamáčknuté na 2 sekundy, tak přehrávání zastavíte.
Tlačítkem levé šipky na dálkovém ovladači (<) spustíte přehrávání předchozí skladby v seznamu
Tlačítkem pravé šipky na dálkovém ovladači (>) spustíte přehrávání následující skladby
Po ukončení prvního vyhledávaní se do složky, ve které jsou uloženy audio soubory, zapíše nový soubor s názvem „reciva_media_cache“. Účelem tohoto souboru je urychlit celý proces pří pozdějším vyhledávání.
Začne přehrávání zvolené stopy.
přehrávání, nebo znovu spustíte přehrávání, které bylo zastaveno.
čekajících skladeb. v seznamu čekajících skladeb.
Přecházení seznamem skladeb čekajících na přehrávání
Zmáčkněte tlačítko „BROWSE“ na dálkovém ovladači a na displeji se zobrazí název právě přehrávané stopy.
Otáčejte knoflíkem ladění/výběr pro přecházení seznamem čekajících skladeb.
Pokud chcete přeskočit na konkrétní skladbu v seznamu, zmáčkněte SELECT, když je daná
skladba zobrazena na displeji.
Přehrávání skladeb v náhodném pořadí
Vyberte si jednotlivé skladby podle výše popsaného postupu.
Pomocí tlačítek SELECT a BACK se přesuňte na horní položku menu s názvem „Media Player“.
Zmáčkněte tlačítko SELECT.
Otáčejte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí „Playback Mode“.
Zmáčkněte SELECT.
Otáčením knoflíku vyberte „SHUFFLE“
Znovu potvrďte tlačítkem SELECT.
Otáčení knoflíku vyberte buď ano, nebo ne „YES/NO“ pro potvrzení aktivace náhodného
přehrávání.
Opakované přehrávání skladeb ze seznamu
Vyberte jednotlivé stopy podle výše popsaného postupu.
Pomocí tlačítek SELECT a BACK se přesuňte na horní položku menu s názvem „Media Player“.
Zmáčkněte tlačítko SELECT.
Otáčejte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí „Playback Mode“.
Zmáčkněte SELECT.
Otáčením knoflíku najeďte na „Repeat“ a zmáčkněte SELECT.
Otáčení knoflíku vyberte buď ano, nebo ne „YES/NO“ pro potvrzení aktivace opakovaného
přehrávání.
Přehrávání hudby z „UPnP serverů
Pokud je UPnP server nastaven na sdílení mediálních souborů s internetovým rádiem, můžete soubory přehrávat podle níže popsaného návodu.
Podržte zmáčknuté tlačítko BACK, až se dostanete do horní nabídky menu a potom točte knoflíkem ladění / výběr, až najedete na položku „Media Player“.
Zmáčkněte SELECT a ladícím knoflíkem se přesuňte na položku „UPnP Serves“.
Zmáčkněte SELECT a rádio začne vyhledávat dostupné UPnP servery. Vyhledávání může trvat
několik sekund, a dokud se vyhledávání neskončí, bude se na displeji zobrazovat informace „Empty“ (prázdný). Když nebude nalezen žádný UPnP server, rádio bude dále zobrazovat upozornění „Empty“.
Po úspěšném vyhledání vyberte otáčením knoflíku Váš UPnP server a zmáčkněte SELECT.
Rádio prozkoumá všechny mediální kategorie, které jsou na UPnP serveru k dispozici, např.
hudba, hudební seznamy apod. Otočte knoflíkem a vyberte požadovanou kategorii, kterou chcete prozkoumat, zmáčkněte SELECT a dále točte knoflíkem, abyste si vybrali požadovanou položku, kterou otevřete opětovným zmáčknutím SELECT. Například můžete postupně vybrat položky „Hudba“ a potom „Album“.
Vyberte hudební soubory, které chcete přehrát a zmáčkněte SELECT
Když se na displeji rádia zobrazí „Add to Queue“ zmáčkněte SELECT a rádio přidá vybrané stopy
do seznamu pro přehrání a automaticky je začne přehrávat.
Nastavení systému Windows, aby rádio získalo přístup k audio souborům přes UPnP server
Pokud máte na počítači operační systém Microsoft Windows XP, můžete nainstalovaný Windows Media Player 11 (WMP11) použít jako UPnP (Universal Plug and Play) media server 1.0. Pokud nemáte Windows Media Player 11 nainstalovaný, můžete jej stáhnout z webové stránky Microsoftu a nainstalovat pomocí podrobného průvodce instalací.
Když je Windows Media Player 11 nainstalovaný, vytvoří knihovnu ze všech mediálních souborů, které jsou v PC k dispozici. Pokud chcete do knihovny přidat soubory, vyberte Soubor > Přidat do knihovny…> Pokročilé možnosti, klikněte na „Přidat“, vyberte soubory, které chcete přidat a klikněte na „OK“.
Nyní potřebujete připojit internetové rádio k Windows Media Player 11 a nastavit Media Player tak, aby umožnil rádiu přístup k hudební knihovně. Postupujte následovně: a) Podržte zmáčknuté tlačítko BACK, až se dostanete do horní nabídky menu a potom točte
knoflíkem, až najedete na položku „Media Player“. b) Zmáčkněte SELECT a ladícím knoflíkem se přesuňte na položku „UPnP Serves“. c) Zmáčkněte SELECT a rádio začne vyhledávat dostupné UPnP servery. Vyhledávání může
trvat několik sekund, a dokud se vyhledávání neskončí, bude se na displeji zobrazovat
informace „Empty“ (prázdný). Když nebude nalezen žádný UPnP server, rádio bude dále
zobrazovat upozornění „Empty“. d) Po úspěšném vyhledání vyberte otáčením knoflíku Váš UPnP server a zmáčkněte SELECT
(všimněte si, že v téhle fázi se na displeji rádia zobrazí upozornění „Access Denied“ (přístup
odmítnutý).
Počítač Vás nyní upozorní na skutečnost, že zařízení se snaží připojit k UPnP serveru. Abyste povolili přístup rádia k mediálním souborům, budete muset kliknout na záložku Knihovna (Library) ve Windows Media Player 11 a vybrat položku „Media Sharing“ (Sdílení médií), pod kterou se objeví okno „Sdílení medií“.
Volba Sdílení médií ve Windows Media Player 11:
V okně Sdílení médií bude rádio zobrazeno jako neznámé zařízení. Klikněte na zobrazenou ikonu neznámého zařízení, potom na tlačítko Povolit a nakonec na lištu OK pro potvrzení povolení. Při přehrávání můžete změnit režim přehrávání výběrem Media Player > Playback Mode.
Menu nastavení
Zmáčkněte tlačítko SELECT.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí <Configure>.
Zmáčkněte tlačítko SELECT.
Točte knoflíkem ladění, dokud se na displeji nezobrazí možnost, kterou chcete nastavit.
Zmáčkněte tlačítko SELECT pro potvrzení výběru jedné z možností, které jsou blíže vysvětleny
níže.
Nastavení sítě <Network Config>
Tato možnost Vám umožňuje upravit síťové nastavení rádia, opětovné vyhledávání připojení k jiné bezdrátové síti, nebo manuálně nastavit parametry sítě. To může být zvlášť užitečné, pokud rádio přenesete a budete používat v nějaké jiné budově.
Když už jednou rádio naváže určitý typ připojení k síti, tak tento typ připojení zůstane aktivní, dokud bude rádio zapnuté.
Verze <Version>
Zobrazuje čísla verzí různých částí softwaru a hardwaru internetového rádia.
Aktualizace programového vybavení <Firmware Upgrade>
Tuhle možnost využijete pro stáhnutí nového programového vybavení rádia z portálu Reciva na internetu. Pokud je aktualizace k dispozici, rádio Vás na možnost stažení aktualizace samo upozorní informací na displeji a zeptá se, jestli chcete verzi firmwaru aktualizovat, nebo ne. V této fázi máte stále ještě možnost vrátit se do předchozí nabídky zmáčknutím tlačítka „Back“. Aktualizace programového vybavení může trvat několik minut.
V průběhu aktualizace rádio nevypínejte a počkejte, až se proces aktualizace ukončí. V opačném případě se rádio může trvale poškodit.
Jazyk <Language>
Z nabídky můžete vybrat jazyk, ve kterém bude probíhat komunikace na displeji rádia.
Resetování <Factory reset>
Touto volbou vymažete všechna uložená nastavení a obnovíte původní tovární nastavení. Pokud tento krok potvrdíte, ztratíte uložené stanice, jazyk, vybrané Wi-Fi sítě, nastavení sítě atd.
Registrace <Register>
Tady můžete registrovat svoje internetové rádio na webové stránce Reciva.
Hodiny <Clock> Zde můžete nastavit čas, viz výše „Nastavení hodin“.
Podsvícení displeje <Backlight>
Můžete nastavit úroveň podsvícení LC displeje v aktivním, neaktivním i v pohotovostním režimu. Výběrem této možnosti vyvoláte různé úrovně podsvícení.
Po zvolení možnosti „Backlight“ se na displeji rádia zobrazí tři režimy: neaktivní (Inactive), aktivní (Active) a pohotovostní (Standby).
- Neaktivní režim: pokud rádio není aktivní po dobu 30 sekund.
- Aktivní režim: na rádiu se projeví nějaká aktivity, např. zmáčknutí tlačítka, provedení výběru atd.
- Pohotovostní režim: do pohotovostního režimu se rádio dostává poté, co je vypnuté.
Otočte knoflíkem pro výběr požadovaného režimu a zmáčkněte „SELECT“.
Rádio nyní zobrazí aktuální hodnotu podsvícení pro vybraný režim. Hodnoty můžete měnit,
tj zvyšovat, nebo snižovat otáčením knoflíku.
Síla signálu bezdrátové sítě <Wi-Fi Strength>
Výběrem této možnosti se na displeji zobrazí síla Wi-Fi sítě v procentech.
Nastavení „My Stuff“(Registrace rádia a účtu na webové stránce Reciva)
V internetovém prohlížeči otevřete webovou stránku http://www.reciva.com.
Klikněte na lištu „My Account“ a zaregistrujte se podle instrukcí na obrazovce.
V průběhu registrace obdržíte na zadanou e-mailovou adresu kód pro ověření, který po vyzvání vložíte do příslušného políčka.
Po přihlášení k účtu můžete v okně „My Account“ upravovat své informace v sekcích „My Stations“, „My Streams“, My Details“ a „My Radios“.
Vaše internetové rádio můžete přidat k účtu na webové stránce po kliknutí na lištu „My Radios“, vložením osmimístného sériového čísla svého internetového rádia, které naleznete pod menu Configure > Version a registračního kódu, který naleznete v menu Configure > Register.
Nastavení „My Stations“
Na stránkách Reciva můžete vyhledávat stanice z databáze. Při vyhledávání stanic na webové stránce Reciva se vždy zobrazí seznam výsledku hledání spolu s možností přidání k oblíbeným stanicím „Add to My Stations“.
Po kliknutí na „Add to My Stations“ bude stanice přidána do seznamu stanic na Vašem účtu. Seznam můžete upravovat po kliknutí na lištu „My Stations“ v okně „My Account“.
Stanice, které jsou ve Vašem seznamu lze poslouchat přes internetové rádio volbou „Stations > My Stuff > My Stations. Stanice budou k dispozici až poté, co internetové rádio stáhne nový seznam stanic ze serveru. Pokud chcete stáhnout nový seznam stanic okamžitě, odpojte rádio od proudu a znovu jej připojte.
Přidaní požadovaných stanic nebo streamů
1. Po připojení ke svému účtu na webové stránce Reciva můžete v sekci „My Account“ přidat Vaše vlastní internetové rádio streamy do sekce „My Streams“, která je v okně „My Account“.
2. Po klinutí na „My Streams“ budete vyzván k zadání názvu rádia a jeho URL adresy. Pokud si nejste jisti určením správné URL mediálního streamu, podívejte se na „FAQ“ na webové stránce Reciva (http://www.reciva.com)
3. Stanice, které jste uložili do seznamu „My Streams“ můžete přehrávat na internetovém rádiu, když z menu zvolíte Stations > My Stuff > My Streams. Stanice budou k dispozici až poté, co internetové rádio stáhne nový seznam stanic ze serveru. Pokud chcete stáhnout nový seznam stanic okamžitě, odpojte rádio od proudu a znovu jej připojte.
Řešení problémů
1) Problémy s připojením rádia k bezdrátové síti:
Ujistěte se, že Váš počítač je přes Wi-Fi síť, nebo přes drátový Ethernet připojen k internetu (tj. že můžete procházet webové stránky).
Zkontrolujte, zda je k dispozici DHCP server respektive, zda máte nastavenou statickou IP adresu rádia.
Zkontrolujte, aby výchozí porty nebyly blokovány firewallem. Rádio potřebuje minimálně přístup k portům UDP a TCP 80, 554, 1755, 5000 a 7070.
Některé přístupové body jsou nastaveny tak, že je možné na ně připojit jiné zařízení jen s registrovanou MAC adresou. To může být jedna z možných příčin toho, že se rádio nemůže připojit k Wi-Fi síti a na displeji rádia se zobrazuje zpráva o špatné identifikaci sítě nebo o špatném klíči („Bad ESSID or Key“). Problém lze vyřešit tak, že MAC adresu rádia přidáte do seznamu zařízení, které mají povoleno připojení k přístupovému bodu. MAC adresu rádia najdete pod položkou menu Configure > Network Config > View Config > MAC Address. Postup při povolování připojení k přístupovému bodu najdete v návodu k přístupovému bodu.
Pokud používáte zabezpečenou síť, bude potřebné zkontrolovat, jestli jste zadali správný klíč nebo heslo. Pamatujte, že textem zadávané hesla jsou citlivé na psaní velkých a malých písmen.
Pokud je název Vaší bezdrátové sítě skrytý (podle nastavení v přístupovém bodu), tak buď ji můžete zviditelnit, nebo vložit jméno ručně do rádia a mediálního přehrávače. Zvolte položku menu Configure (nastavení) > SELECT network (vybrat síť) > Enter ESSID (vložit název sítě) > potvrdit. Pokud je síť zabezpečena a vyžaduje klíč WEP, nebo WPA, potvrďte klíč a pak vložte název sítě.
2) Rádio se úspěšně připojí k síti, ale nedokáže přehrát určité stanice.
Stanice v daný čas právě nevysílá (pamatujte, že stanice může vysílat z jiné časové zóny).
Server rádiové stanice může být přetížen, protože se k němu snaží připojit příliš mnoho uživatelů
a kapacita serveru je překročena.
Stanice dosáhla maximální počet povolených současně probíhajících přístupů, nebo ukončila vysílání.
Připojení k stanici, které je uloženo v rádiu, je zastaralé. Připojení se každý den automaticky aktualizuje, takže při příštím připojení by mělo být všechno v pořádku.
Internetové spojení mezi PC a serverem, (který se často nachází v jiné zemi), je pomalé. Někteří poskytovatelé internetu můžou mít problémy se streamovaním z určitých geografických oblastí. Zkuste se připojit k rádiu přes jeho webové stránky. Pokud můžete přehrávat rádio přes webové stránky, dejte nám tuto skutečnost vědět prostřednictvím formuláře na http://www.reciva.com/station/add/station.asp, abychom mohli změnit připojovací data používané rádiem.
3) Při vyhledáváni PC nemůžete najít svůj počítač na síti, nebo na síti není žádný počítač.
Na PC není povoleno sdílení.
Počítač, který hledáte, je v jiné části sítě oddělené routerem. (K tomu může dojít, pokud používáte
v jedné síti dva přístupové body a zdroj medií a rádio jsou připojeny na různé body.
PC s mediálním obsahem není součástí stejné pracovní skupiny, jako server, který spravuje síť. Nejjednodušším řešením bude změnit název pracovní skupiny PC na stejný název, který má skupina podporovaná serverem.
Nejste připojen k bezdrátovému přístupovému bodu. Na rádiu vyberte Configure > Network Configure > Select Network a poté vyberte Vaši bezdrátovou síť (Je možné, že pro bezdrátové připojení budete potřebovat vložit bezpečnostní klíč).
Neaktivovali jste sdílení souborů ve Windows 2000. V tomto operačním systému aktivujete sdílení jednotlivých souborů přes kontrolní panel > možnosti složky > zobrazení karty. Nejbezpečnějším způsobem pro zprovoznění služby je nastavení domácí, nebo malé pracovní sítě a postupovat podle průvodce (kontrolní panel > síťové připojení).
Firewall na PC je nastaven tak, že brání přístupu ke sdíleným souborům.
V síti máte firewall třetí strany, který brání sdílení (např. Norton, nebo Zone Alarm).
V takovém případě si prostudujte návod pro nastavení firewallu konkrétního programu.
Pokud je Váš počítač součástí sítě spravovávané serverem, někdy je potřebné, aby byl i součástí stejné pracovní skupiny, jako server.
4) Na síti vidíte PC, z kterého chcete poslouchat hudbu, ale na PC nevidíte žádné složky.
Složka obsahující hudbu není sdílená. Budete muset lokalizovat soubor, který chcete sdílet, a poté, co naň kliknete pravým tlačítkem myši vybrat „vlastnosti“. V podokně „vlastnosti“ vyberte „sdílet tento soubor“.
Složka není na přístupném místě, tj. nachází se ve složkách My music, My documents nebo na ploše. Přesuňte složku do kořenového adresáře.
Vložili jste špatné uživatelské jméno nebo heslo pro uživatele PC, ke kterému se chcete připojit. Zkontrolujte a znovu zadejte uživatelské jméno a heslo. Dávejte pozor na psaní velkých a malých písmen.
Běžící firewall brání přístupu rádia ke složkám. Pro rychlou kontrolu této eventuality vypněte firewall v programech, jako Norton a sledujte, jestli se tím problém vyřeší. Pokud se problém vyřeší, můžete buď nechat firewall vypnutý, nebo jej nastavit tak, aby umožnil sdílení souborů. Poznámka: Pokud chcete od firewallu, aby zabezpečoval Váš systém, nevypínejte jej. Poznámka: I když je možné sdílet i CD-ROM, nelze streamovat hudbu přímo z CD mechaniky.
5. Vždy když otevřu mediální složku, rádio znovu prohledává celý obsah složky.
Soubor je sice označen jako sdílený, nicméně je zároveň chráněný proti přepsání, takže
internetové rádio nemůže ukládat jeho obsah nazpě t na PC a musí jej vždy znovu prohledat.
Zaškrtněte políčko, které povoluje, aby byla složka upravována v rámci sítě.
6. Vidím hudební soubory ve složce, ale nelze je přehrát. Internetové rádio zobrazuje oznámení, že soubor jsou chráněný.
Při kopírování hudebních souborů na pevný disk byla zapnuta „Správa osobních práv“ (Personal Rights Management), která zabraňuje zařízením třetí strany, jako např. internetovému rádiu přehrávat chráněné soubory. Zkopírujte znovu hudební soubory na pevný disk, ale s vypnutou ochranou.
Zkoušíte přehrát soubory I-Tunes, které byly zakoupeny on-line. Tyhle soubory jsou chráně a lze je přehrávat pouze na iPodu. Ripované složky a místně vytvořené složky pro iPody lze přehrávat, protože neobsahují dodatečnou vrstvu ochrany médií.
7. Mám přístup k PC s mediálním obsahem, ale když změním uživatelský účet, složku
nevidím, i když je sdílená.
Alternativní účet na PC může být soukromý, tj. při jeho vytvoření byla vybrána možnost „Nastavit jako soukromý účet“, a proto není na síti viditelný. Musíte hudbu přesunout na účet, který je přístupný.
8. Nemůžu sdílet složku, protože PC tuto možnost nenabízí
Možnost sdílet složky není k dispozici, dokud není aktivována možnost sdílení jednotlivých souborů. Spusťte průvodce.
9. Chyba při vyhledávání
Když internetové rádio prohledává obsah složek na PC, může se objevit chybová zpráva, pokud dojde k prodlevě u aplikace Windows, která zabezpečuje sdílení. Může se to přihodit zvláště tehdy, když je internetové rádio s počítačem propojeno bezdrátově.
Zkuste propojit rádio s počítačem pomocí kabelu. Značně se tím zvýší rychlost, kterou bude rádio prohledávat mediální obsah uložený na počítači.
10. Seznamy stop
Některé aplikace pro ripování mediálních souborů umožňují vytváření seznamů stop. Internetové rádio dokáže takovýto seznam najít a přehrát, pokud je uložený ve složce s mediálním obsahem a má koncovku .m3u.
Pomocí Windows Media Player lze jednoduše vytvořit vhodné seznamy stop tak, že vyberete možnost „vytvořit nový seznam“, přetáhnete do něj skladby a volbou „Uložit jako“ seznam uložíte s koncovkou m3u (existující seznamy můžou být otevřeny a znovu uloženy s touto koncovkou). Pokud rádio najde v obsahu seznam stop, vytvoří se v nabídce menu nová možnost, která umožní, aby byl seznam vybrán a zařazen seznamu k přehrávání.
Po následném připojení k PC, nebo ke složce, které neobsahují seznamy stop, se tato možnost menu odstraní.
11. Internetové rádio opakovaně ukládá stanici do vyrovnávací paměti
Internetové rádio přijímá data z rozhlasové stanice přes širokopásmové připojení, a když se na připojení objevuje mnoho chyb, nebo je přerušované, internetové rádio přeruší příjem, dokud se spojení neobnoví a dokud nedostane dostatek dat pro spuštění přehrávání.
Pokud se internetové rádio neustále zastavuje, zkontrolujte modem DSL, abyste se ubezpečili, že linka širokopásmového připojení není chybná, nebo přerušována. Pokud máte opakovaně tento druh problému, kontaktujete poskytovatele širokopásmového internetového připojení.
12. Co to je Buffering?
Při přehrávání streamu stahuje internetové rádio / mediální přehrávač jeho malou část ještě předtím, než začne přehrávat. Slouží to k tomu, aby se vyplnily eventuální mezery v toku dat, které můžou vzniknout, pokud bude internet nebo bezdrátová síť zaneprázdněny.
Internetové rádio stahuje hudební data z počítače v průběhu přehrávání. Pokud dojde při jejich přenosu k zablokování toku dat, nebo k přetížení internetu, může to způsobit zastavení přehrávání nebo snížení jeho kvality. Pokud se tak stane, zkontrolujte rychlost svého připojení k internetu, která musí být rychlejší, než je rychlost toku dat.
Licence softwaru internetového rádia
Software internetového rádia je postaven na svobodné licenci GNU, verze 2 a GNU LGPL verze 2.1. Zdrojový kód je dostupný na http://www.reciva.com/gpl/. Výrobek obsahuje technologii, kterou vlastní Microsoft Corporation a je licencována pod Microsoft Licensing GP. Používání nebo distribuce této technologie mimo daný výrobek je bez povolení Microsoft Corporation a / nebo Microsoft Licensing GP.
Technické údaje
ť
RJ45 Ethernet
Skrytá SSID
Vyhledávání SSID
Zabezpečení WEP (HEX a ASCII 64Bit, 128 Bit, automatická citlivost), WPA/WPA2
Statický protokol IP V4 nebo přirázování adres přes DHCP
IEEE802.11b, IEEE802.11g, a IEEE802.11 b/g
Audio dekodér
Real Audio, Windows Media Audio dekodér, MP3, AAC, AU, WAV, OGG, AIFF - dekodér
Formát seznamu stop
ASX (formát Microsoftu), RAM (formát RealAudio), M3U, RPM, PLS
Protokol audio streamu
RTSP – Real Time Streaming protokol
MMS – Microsoft Media Streaming Protocol
HTTP – Hyper text Transfer Protocol
Další
FM rádio 87,50 – 108,00 MHz
Hodiny, budík a časovač vypnutí
Modře podsvícený displej
Sluchátka 6,35 mm 330 mV / 32
Analogový konektor RCA
Digitální koaxiální a optický výstup
Dálkový ovladač
Rozměry 430 x 270 x 60 mm
Napájení DC 5 V / max. 1 A
Spotřeba proudu v pohotovostním režimu cca 2 W
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do výrobku. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří k do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly děti spolknout.
Vpichovací teploměr nevyžaduje žádnou údržbu. K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro výrobku.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Recyklace
Záruka
Na internetové a FM rádio dnt IPDIO TUNE poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, běžného
opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/5/2012
Loading...