dnt IP-dio mini User Guide [cs]

Návod k obsluze
Internetové rádio IP-dio mini
Obecné pokyny
Před uvedením zařízení do provozu si po zorně přečtěte tento návod k použití!!!
Toto zařízení nestavte nikdy na nestabilní podklad. Kolemjdoucí osoby by o něj mohly zavadit a překotit ho.
Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří tak do rukou malých dětí!
Nenechávejte obalový materiál tohoto výrobku v dosahu dětí. Může pro ně být nebezpečný!
Dodržujte pokyny a bezpečnostní předpisy uvedené rovněž v návodech k použití k přístrojům, které jsou
připojeny k tomuto zařízení.
Pokud je toto zařízení používáno v komerčním sektoru, musí být dodržovány příslušné předpisy pro bezpečnost práce a předpisy pro práci s elektrickými zařízeními.
Ve školách, školících střediscích a podobně musí se zařízením pracovat pouze dostatečně vyškolená a k tomu pověřená osoba, která je obeznámená se všemi relevantními předpisy.
Údržba, opravy a odborné úkony na tomto výrobku může provádět pouze kompetentní specialista nebo autorizovaná opravna. Jakékoli dotazy týkající se bezpečnosti, zapojení či provozu tohoto zařízení vám zodpoví kompetentní specialista nebo náš technický servis.
Nenamáčejte př
Podmínky pro provoz přístroje
Udržujte v dostatečné vzdálenosti od přístroje vaše magnetické karty, například kreditní karty, ale rovněž i běžné hodinky. Zamezíte tak škodám způsobeným účinkem magnetického pole vznikajícího kolem reproduktorů.
Nenamáčejte přístroje nikdy do vody. Neprovozujte zařízení ve vlhkých místnostech ani v místnostech s vysokou vzdušnou vlhkostí, jakou je například koupelna.
Neprovozujte zařízení v prašných místnostech. Prach může zařízení poškodit.
Nevystavujte přístroje velkým tlakům, vibracím, otřesům nebo velkým výkyvům teplot. Zařízení není určeno pro
provoz v extrémních teplotách (nad 60°C). Nevystavujte přístroj působení slunečního záření a neumisťujte ho ani do blízkosti topných těles.
Nadměrný tlak na LCD displeje může tyto displeje poškodit.
Některé
kontakt s těmito citlivými povrchy.
Poruchy
Pokud by se dovnitř přístroje dostaly nějaké předměty nebo vlhkost či kapalina, vyjměte baterie. Následně nechte přezkoušet zařízení autorizovanou opravnou. Teprve pak ho můžete eventuelně používat. Doporučujeme vám, abyste se obrátili na náš autorizovaný servis.
Většina elektronických zařízení jako jsou lampy, počítače, telefony a podobně vytvářejí elektromagnetické pole. Tato elektronická zařízení neumisťujte do blízkosti internetového rádia, předejdete tak nežádoucím interferencím.
Čištění a údržba přístroje
Čistěte přístroj s měkkou, suchou textilií. Nepoužívejte žádný benzín, ředidlo nebo podobný rozpouštěcí prostředek.
ístroje nikdy do vody. Nevystavujte přístroje vibracím, otřesům nebo velkým výkyvům teplot.
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které by byly způsobeny nedodržováním bezpečnostních předpisů nebo neodborným zacházením se všemi přístroji. V těchto případech zaniká jakýkoliv nárok na záruku.
části zařízení mohou poškodit citlivý povrch dřevěného nábytku nebo jiných předmětů. Omezte proto
2
Požadavky systému
Co budete potřebovat k tomu, abyste mohli s tímto rádiem pracovat? Rychlé internetové připojení. Trvalé připojení, jinak bude provoz dražší. Přístupové místo (acces point) k internetu přednostně s routerem. Pokud je vaše síť WLAN chráněna klíčem WEP nebo WPA, musíte znát klíč. Tento zadáte při přihlašování. Pokud vaše síť pracuje s pevnou IP adresou, je nutné znát MAC-adresu, abyste mohli zadat bezdrátové AP. Tuto MAC adresu najdete v rádiu v menu Zobrazení konfigurace. Pro zadání adresy MAC si přečtěte návod, který je dodáván spolu s bezdrátovým AP. Dbejte na to, aby bezdrátové AP bylo zapnuto.
Popis přístroje
Před strana
Zadní strana
Reproduktor Displej Vypínání Play/stop/Pauza/Paměť stanic I Zpět Převíjení zpět/Paměť stanic II Opakované přehrávání Převíjení vpřed/Paměť stanic III Knoflík Select pro výběr
Výstup na sluchátka Linkový výstup LINE-OUT Přípojka pro síťový napáječ
3
Ovládací prvky
Nastavení sítě, volba stanic
Uvedení rádia do provozu Při prvním uvedení stanice do provozu doporučujeme provádět nastavení a vylaďování ve vzdálenosti zhruba 2-3 metry od routeru.
Propojte síťový napáječ s rádiem a následně se síťovou zásuvkou.
Na 6 sekund ukáže displej startovní údaje rádia.
Poté se spustí automatické vyhledávání stanic.
Tento displej rádia může zobra zovat pouze omezený počet číslic. Vybraná položka menu se zobrazí jako
označená dvěma šipkami. Pokud je údaj, který má být zobrazen, delší než je displej, přepne se displej do modu běžícího textu a hlášení je zobrazeno takto.
Jakmile je pak skončeno automatické dohledávání stanic, zobrazí se všechny sítě W-LAN, které jsou k dispozici v okolí rádia.
Pokud není žádná síť nalezena, přezkoušejte nastavení vašeho Wifi routeru. Zveřejněte jméno vaší sítě W- LAN, toto jméno bude pak „veřejně“ známé nebo
Dohledejte síť pomocí zadání jména sítě (SSID). Jméno sítě naleznete ve vašem W-LAN routeru.
Vyberte jméno SSID vaší sítě a potvrďte ho tlačítkem Select.
Jestliže vaše ť není chráněna přístupovým heslem (klíčem), bude provedeno připojení a zobrazí se hlavní
menu.
Pokud je vaše síť takto zaheslovaná, internetové rádio to rozpozná a vyzve vás, abyste vložili buď WE P Kód nebo WPA kód. Následně se objeví pole pro zadání.
te tlačítkem Select až na první znak klíče ve středu displeje a volbu pak potvrďte stiskem tlačítka Select.
Otoč Tento postup opakujte, dokud nezadáte všechny znaky klíče. Nakonec zvolte END a opět potvrďte stiskem tlačítka Select. Pokud se objeví chybové hlášení (Například „Flascher Schlussel“ nebo „Netzwerkfehler“), opakujte zadání klíče. Při zadávání tohoto hesla dbejte na to, abyste dodrželi správná velká a malá písmena.
Poznámka: Tento postup se vztahuje na automatické zadávání IP-adresy (DHCP) přes WLAN-router. Pokud chcete zadávat pevnou IP adresu, čtěte dále postup uvedený v pasážích o konfiguračním menu.
Tlačítko Power: Vypínání a zapínání Tlačítko MUTE: Vypnutí zvuku Tlačítko Reply: rezervované tlačítko, žádná funkce Tlačítko 0-9: Pro uložení do paměti stanic a nastavení Tlačítko Store: tato tlačítka použijte pro uložení 0-99 stanic Tlačítko Recall: Toto tlačítko použijte pro vyvolání paměti stanic. Tlačítko --/-: Toto tlačítko použijte pro přepínání mezi nastavováním jednotkových a desítkových hodnot Tlačítko Select: Toto tlačítko má stejnou funkci jako stisk knoflíku pro výběr (viz ovládací prvek výše). Tlačítko Back: Toto tlačítko použijte vymaže poslední zadání popřípadě se vrátí k předchozímu údaji. Tlačítko +/- Vol: Nastavení hlasitosti. Tlačítko šipky nahoru a šipky dolů : Tato tlačítka použijte pro změnu hodnot y údajů. Stejná funkce jako při otáčení knoflíkem pro výběr (viz ovládací prvek výše). Tlačítko Browse: Toto tlačítko použijte pro zobrazení seznamu přehrávání
Tlačítko
Tlačítko pro přesun na předchozí nebo následující titul. Tlačítko Mode: Pro nastavení opakování nebo pro nastavení náhodného pořadí.
: Toto tlačítko použijte pro spuštění a pauzu přehrávání.
Toto tlačítko použijte pro převíjení zpět nebo vpřed nebo
4
Poté se objeví hlášení Verbinde mit Netzwerk (Proveďte spojení se sítí) a Netzwerk OK“ (Síť je v pořádku), tj. v případě, že je heslo správně zadáno. Displej se pak po 3 sekundách přepne. Nyní se na displeji objeví „Stationen“ (Stanice), „Konfiguration“ (Konfigurace), „Medienw iedergabe“ (Reprodukce médií).
Volba vysílače
Poznámka: pro označení položky na displ eji otočte tlačítkem Select. Pokud chcete tuto vaši volbu potvrdit, stiskněte tlačítko Select.
Stanice, které bude internetové rádio přehrávat, můžete volit buď podle lokality nebo podle svého zaměření na ten který hudební směr.
Pokud volíte podle lokality rozhlasových stanic, nabídne se vám nejprve kontinent. Zvolte tedy například „Evropa“ a „Německo“ (Deutschland). Toto rádio vám pak automaticky nabídne seznam německých rozhlasových stanic.
Poté, co se vám podaří přihlásit internetové rádio k síti, můžete vyhledat místo vhodné pro trvalé provozování vašeho přístroje. Přitom je dobré mít na paměti, že teoretická možná vzdálenost platí jen pro vzádlenost ve volném prostoru bez překážek a pouze za určitých podmínek. V běžné praxi tento dosah zcela přirozeně omezují skříně, zdi, betonové desky a podobně. Z tohoto důvodu je důležité otestovat více stanovišť pro umístění rádia. Vhodné místo může být nalezeno až teprve na několikátý pokus. IPdio vám může při hledání nejvhodnějšího místa pomoci. Ukazuje totiž sílu signálu.
Indikaci těchto hodnot zapnete následujícím způsobem:
V hlavním menu zvolte položku Konfiguration.
Poté přejděte pomocí knoflíku Select na položku W-LAN Signalstarke a potvrďte tuto volbu tlačítkem Select.
Přenos médií pomoci sdílení ve Windows (Windows share)
Zvolte si nyní požadovaný program a potvrďte ho stiskem tlačítka Select.
Toto propojení je vytvořeno v případě, že v tomto okamžiku probíhá vysílání.
Následně se objeví hlášení „Puffern“ („Ukládání do paměti“). Poté se zobrazí kvalita přijímaného signálu.
Pokud chcete volit podle hudebního zaměření rádia, zobrazí se na displeji krátce počet nalezených stanic a poté
seznam vysílačů.
Toto propojení je vytvořeno v případě, že v tomto okamžiku probíhá vysílání.
Následně se opět objeví hlášení „Puffern“ („Ukládání do paměti“). Poté se zobrazí kvalita přijímaného signálu.
Upozornění: Přenos rádiového vysílání a rovněž kvalita tohoto přenosu jsou téměř výhradně závislé na
šířce pásma rádiového vysílače a rovněž na vlastním DSL připojení. Re civa-server poskytuje obecn ě pouze odkazy a nemá žádný vliv na kvalitu přenosu.
Ukládání stanic
V tomto okamžiku můžete uložit 1 stanici pod tlačítko I, II a III na přístroji.
Během přehrávání programu příslušné stanice, kterou chcete uložit, stiskněte zhruba po dobu 2 sekund
požadované tlačítko, pod které chcete tuto stanici podřadit.
Na displeji se krátce zobrazí hlášení o přiřazení tlačítka ke stanici („Stationtaste X zugewiesen“).
Pomocí dálkového ovládání můžete přiřadit až 100 stanic.
Vyvolání předvolené stanice
Stiskněte krátce příslušné tlačítko (přístroj je zapnutý), pod které jste uložili požadovanou stanici. Spojení je
následně navázáno.
Nastavení hlasitosti
Hlasitost nastavíte pomocí otáčení tlačítka Select na požadovanou hodnotu.
Přípojka pro sluchátka
Toto internetové rádio umožňuje přípojku pro sluchátka, která se nachází na zadní straně přístroje a je označena ikonou sluchátek. K této zdířce mohou být připojena sluchátka s konektorovým jackem 3,3 mm.
Upozornění! Když si nasadíte sluchátka a spustíte zařízení, dbejte na to, aby hlasitost nebyla příliš hlasitá, neboť to může poškodit váš sluch.
Linkový výstup LINE OUT
Na zadní straně internetového rádia se nachází rovněž linkový výstup LINE out, se zástrčkou určenou pro propojení rádia se stereo systémem. V praxi budete pro toto propojení potřebovat adaptérový kabel s 3,5 mm konektorem případně jiné adaptéry. Tyto komponenty můžete zakoupit ve specializovaném obchodě.
Výběr místa vhodného pro umístění internetového rádia
5
Na svém počítači otevřete (uvolněte) adresář, ve kterém se nacházejí vaše mediální data. Adresář – klik pravým tlačítkem myši – „Freigabe und Sicherheit“ (Uvolnění a bezpečnost) – „Netzrfeigabe und Sicherheit“ (Uvolnění sítě a bezpečnost) – zaškrtněte „Diesen Ordner im Netzwerk freigeben“ (Uvolněte tento adresář v síti) – zaškrtněte „Netzwerkbenutzer durfen Dateien verandern“ (Uživatelé sítě mohou změnit soubory) – a nakonec klikněte myší na OK.
Aby se pak toto propojení dat realizovalo, musí se tento osobní počítač a internetové rádio nacházet na stejné síti, například 192.168.178.xxx a mít stejnou masku podstítě například 255.255.255. 0.
Zapněte rádio.
Počkejte, až se na displeji objeví „Stationen“ (Stanice) nebo naposledy nastavené radiost anice. Stiskněte
tlačítko Back, dokud se na displeji nezobrazí Medienwidergabe.
Zvolte položku Medienwiedergabe a potvrďte ji stiskem tlačítka Select.
Objeví se položka Windows-shares
6
Nyní stiskněte tlačítko Select
Zvolte nabídku „Nach PC suchen“ (Hledat v PC). Stiskněte tlačítko Select.
Objeví se hlášení „Suche nach PCs“ (Vyhledat .
Zvolte PC s předtím nasdílenou složkou (adresář). Potvrďte stiskem tlačítka Select.
Zvolte příslušnou složku. Potvrďte stiskem tlačítka Select.
Na displeji se objeví hlášení „Lade …“ (stahování)
Pokud se v této složce nachází větší mno žství hudebních dat, může průběh stahování trvat delší
dobu. V tomto případě musí být rozdělena hudební data do podadresářů a nově přeorganizována.
Poté, co rádio provedlo skenování těchto dat, mohou být datové seznamy seřazeny: podle alba, podle
interpreta …
Při prvním stahování titulu musí být tento titul uložen: „Zur Queue hinzufugen“ (Přidat do seznamu).
Pozor: při sdílení médií, dat a složek dbejte na bezpečnostní předpisy!
Nastavení MediaPlayeru 11 jako UPNP-serveru
Nastavit si UPNP server vám může velmi usnadnit práci. Je to výhodné z hlediska práce s PC, neboť nemusíte nastavovat sdílení složek. Přístup k mediálním souborům je v tomto případě řízen přes Media Player.
Otevřete MediaPlayer 11.
Klikněte na nabídku Medienbibliothek
(Knihovna médií) a poté Medienfreigabe (Uvolnění médií).
Klikněte na položku Medien freigeben
(Uvolnit média a poté na OK
V dialogovém okně se zobrazí hlášení
„Unbekanntes Gerat“ (Neznámé zařízení)
Jestli se v případě tohoto neznámého
zařízení jedná o vaše internetové rádio, zjistíte snadno podle MAC-adresy. Najeďte za tímto účelem na zařízení a klikněte na ně pravým tlačítkem myši.
U rádia můžete MAC-adresu pevně nastavit
pod položkou menu Konfigura tion anzeigen (Zobrazení konfigurace). Stiskněte tlačítko Back po tak dlouhou dobu, dokud se neocitnete na nejvrchnější úrovni Menu. Zvolte nyní položku konfiguration – stiskněte tlačítko Select – Netzwerkeinstellungen - stiskněte tlačítko Select – stiskněte tlačítko Select
Otočte nyní knoflíkem Select, dokud se na displeji neobjeví MAC-adresa a přizpůsobte nyní údaje MAC
adrese v Media Playeru.
Další informace pro práci s med iálními daty zjistíte v media-pl ayeru11.
7
Konfiguration anzeigen -
Klikněte na Einstellungen (Nastavení) a vhodně upravte výběr médií.
Zadejte jméno.
Při práci se soubory a složkami a při jejich mazání dbejte na bezpečnostní upozornění!!
Přehrávání mediálních soubo rů uložených na UPNP serveru.
Stiskněte tlačítko Back, dokud se neobjeví Medienwiedergabe (Uvolnění médií).
Zvolte tuto položku Medienwiedergabe (Uvolnění médií) a stiskněte tlačítko Select.
Zvolte UPNP SERVER a stiskněte tlačítko Select.
Zhruba po 3 sekundách budou zobrazeny všechny UPNP servery, které jsou momentálně k dispozici.
Nejprve se objeví název počítače (TEST:), následovat bude jméno zadané v MediaPlayeru (XP_MUSIC).
Nastavte svoji volbu a potvrďte tlačítkem Select.
Nyní dostanete seznam zpřístupněných médií na vašem PC.
Zvolte Musik (Hudební média) a potvrďte tlačítkem Select.
Podobně jako v MediaPlayeru nyní obdržíte seznam kategorií. Zvolte si požadovanou kategorii a potvrďte
tlačítkem Select.
Seřazené tituly obdržíte prostřednictvím vý běru kategorie.
Nyní zvolte Zur Qu eue Hinzufuegen (Vložit do seznamu) a potvrďte tlačítkem Select. Rádio pak potvrdí
příjem signálu hlášením Hi nzufuegen von Titel zur Queue (Vložení titulu do seznamu) a zařadí tak příslušné tituly do seznamu.
Pokud je seznam titulů příliš dlouhý, například při výběru kategorie Alle Musi kdateien“ (Všechny soubory s hudebními nahrávkami), může dojít k funkční chybě. V takovém případě byste měli svůj výběr omezit, například na jednoho interpreta.
Alternativně můžete také zařadit do seznamu jednotlivý titul. Pomocí knoflíku Select si požadovaný titul zvolte a stiskem tlačítka Select svoji volbu potvrďte.
Zobrazení titulů, které jsou v seznamu playlistu uloženy pro přehrání.
8
Loading...
+ 1 hidden pages