Danfoss ECL Comfort 210, ECL Comfort 296, ECL Comfort 310 Application guide [pl]

Szybko i sprawnie
Łatwy wybór aplikacji to klucz
Produkty z serii ECL Comfort to gama regulatorów elektronicznych umożliwiających regulację temperatury w układach ogrzewania i CWU.
W niniejszym przewodniku w sposób intuicyjny opisano pełen zakres aplikacji, które dodatkowo opatrzono ilustracjami pozwalającymi na łatwe projektowanie takich układów.
90
dostępnych na kluczach aplikacji ECL pozwala na szybką i łatwą konfigurację wydajnych układów dystrybucji energii.
aplikacji
www.ecl.danfoss.pl
Regulatory elektroniczne Danfoss:
Kilka produktów — nieskończona liczba zastosowań
W oparciu o doświadczenie i sukces urządzeń poprzednich generacji rma Danfoss stworzyła regulatory ECL Com­fort 210 i 310 zapewniające komfort oraz liczne udogodnienia w sterowaniu ukła­dami
ogrzewania i instalacjami chło-
dzenia oraz ciepłej wody użytkowej.
Produkty z gamy ECL Comfort
Gama ECL Comfort obejmuje regula­tory ECL Comfort 110, 210 i 310 o ele­ganckim i ponadczasowym wyglądzie, tak charakterystycznym dla produktów ze Skandynawii.
ECL Comfort 110 stanowi doskonały
wybór dla prostych układów ogrzewa­nia, które mają być obsługiwane w sposób tradycyjny.
ECL Comfort 210 spodoba się tym
użytkownikom, którzy chcą korzystać z szerszej gamy opcjonalnych rozwią­zań. To urządzenie oferuje wiele poży­tecznych funkcji, a ponadto może być wykorzystywane w instalacjach ko­mercyjnych. Dwa obiegi sterujące + funkcja termostatyczna, optymaliza­tor, 3-punktowa regulacja siłowników,
magistrala Modbus do komunikacji z mniejszymi systemami SCADA itp.
ECL Comfort 310 to zaawansowany re-
gulator z dużą liczbą funkcji: Trzy obie­gi sterujące + funkcja termostatyczna, optymalizator, 3-punktowa regulacja siłowników, magistrale i układy komu­nikacyjne Modbus/M-bus/Ethernet.
Inteligentna koncepcja kluczy aplikacji wykorzystywanych wraz z regulatorami ECL Comfort 210/310 zapewnia wygodę obsługi tych zaawansowanych urządzeń.
Seria ECL Comfort to także elegancki pa­nel
zdalnego sterowania (oferowany w dwóch wersjach), za pomocą które­go można uzyskać dostęp do wszyst­kich parametrów regulatora.
Przyszłość to klucze
Cała gama produktów ECL Comfort oraz przeznaczonych do nich zaawansowa­nych kluczy aplikacji pozwala na speł­nienie nie tylko aktualnych potrzeb użyt­kowników, przyszłych wymogów w zakresie re­gulacji ogrzewania.
ale także ich ewentualnych
Regulatory ECL Comfort 210/310 pozwa­lają
na zaspokojenie nowych wymagań za pomocą nowych kluczy z nowymi ustawieniami. Kilka podstawowych mo ­deli
i szeroka gama kluczy ECL umożli­wiają użytkownikowi znacząco lepszy i
szybszy przegląd unikalnych możliwo­ści w zakresie aplikacji oferowanych przez gamę produktów ECL Comfort. Menu
są dostępne w różnych językach.
Za pomocą wybranego przycisku moż­na łatwo ustawić regulator i bezpro­blemowo zmienić ustawienia fabryczne, co gwarantuje precyzyjne dopasowa­nie regulatora do danego układu oraz jego wymagań.
Urządzenia ECL Comfort umożliwiają zaprogramowanie harmonogramu dla każdego dnia tygodnia. Budynek bę­dzie ogrzewany we wskazanych przez użytkownika okresach komfortu. Po­nadto można z wyprzedzeniem wpro­wadzać ustawienia dla dni wolnych od pracy. Rozwiązanie takie jest przyja­zne środowisku i pozwala na oszczęd­ności nansowe.
Poniżej opisano niektóre właściwości urządzeń ECL Comfort:
 Optymalizator i funkcja wzmocnienia
 Ograniczenie temperatury
powrotu jest zależne od temperatury zewnętrznej
 Ochrona przeciwzamrożeniowa
 Funkcja wyłączania ogrzewania
 Zegar roczny i funkcja automatycznej
zmiany pomiędzy czasem letnim i zimowym
 Funkcja kopiowania danych na
klucz ECL/z klucza ECL
 Funkcja antybakteryjna (układ CWU)
 Łączność za pośrednictwem
standardowych układów komunikacyjnych RS485/TCP/IP, M-bus i Modbus
 Ochrona siłownika
 Automatyczne oszczędzanie
 Menu w różnych językach
 Funkcje pracy w układach
nadrzędnych/podrzędnych
 Dziennik i alarm
 Program świąteczny
 Wejście/wyjście analogowe
 Funkcja uzupełniania wody
 Sterowanie dwiema pompami
3
80
90
70
60
50
40
30
20
10
0
0 5
Przepływ (m
3
/h)
10 15
Czas (min)
20 25 30
Temperatura wody użytkowej (°C)
Rezultat automatycznego
dostrajania
Przepływ po stronie wtórnej (m3/h)
Woda użytkowa (°C)
Automatyczne ustawienie parametrów CWU
Warunkiem należytego funkcjonowania systemu grzewczego jest wykonanie prawidłowych ustawień jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji. Przepro­wadzenie regulacji jest niezbędne w celu wstępnego skongurowania parame­trów sterujących.
Przeprowadzenie wstępnej konguracji wiąże się z następującymi korzyściami:
 Wysoki poziom komfortu  Zwiększona ochrona przed osadzaniem się kamienia wapiennego w wymien-
nikach ciepła CWU
 Energooszczędność  Długi czas eksploatacji  Minimalne zaangażowanie ze strony użytkownika
Zastosowanie automatycznego ustawiania parametrów sterujących z poziomu sa­mego regulatora, tj. funkcja dostrajania automatycznego (auto tuning) oraz ochrony siłownika, zapewniają optymalną regulację układu CWU. Pozwala to zagwarantować wysoki poziom komfortu i stabilność regulacji podczas pracy bez obciążenia, co z kolei przekłada się na dłuższy okres eksploatacji siłownika.
Dzięki temu ustawianie parametrów kontrolnych można zredukować do jednej, prostej i niezawodnej procedury. Dostrajanie automatyczne jest szczególnie nie­zbędne w odniesieniu do układów CWU.
W jaki sposób wykonać dostrajanie automatyczne za pomocą regulatora ECL Comfort?
 Otworzyć zawór wody użytkowej, aby uzyskać przepływ o stałej wielkości.  Aktywować funkcję dostrajania automatycznego, naciskając przycisk.  Odczekać od 7 do 25 minut do zakończenia dostrajania.
4
Inteligentne rozwiązania w zakresie łączności
Proponowane przez nas rozwiązania pod każdym względem wszechstron­ne. Naszą ofertą obejmujemy prawie wszystkie obszary zastosowań. Od za­tłoczonych miast i przedmieść po spo­kojne wsie; od budynków publicznych i usługowych po domy mieszkalne.
Inteligentne rozwiązania — inteligentna łączność
Oferowane przez Danfoss rozwiązania w zakresie łączności gwarantują pełną kon­trolę.
Nie jesteśmy wyłącznie zwykłym dostawcą regulatorów. Naszym klientom proponujemy unikalne oprogramowa­nie ułatwiające zdalny monitoring sieci cieplnych oraz sterowanie nimi. Nasza oferta obejmuje zarówno oprogramo­wanie standardowe, w pełni integrowal­ne z już istniejącymi zakładami i budyn­kami, jak i systemy kompleksowe, dla których gwarantujemy pełne wsparcie.
Istnieje wiele powodów, aby zdecydo­wać się na rozwiązanie pozwalające na zdalny monitoring systemu oraz na jego zdalną kontrolę i obsługę, nieza­leżnie od tego, czy system taki jest za­instalowany w budynkach znajdujących się na obszarach miejskich czy też wiej­skich. Danfoss nieustannie zapewnia swoim klientom korzystne rozwiązania.
Przyszła platforma łączności
Zdalny monitoring oraz łączność to aktu­alnie kwestia przyszłości. Proponowane przez nas rozwiązania obejmują zarów­no tradycyjne, jak i alternatywne me­tody ogrzewania. Do tych ostatnich nale­żą np. ciepłownie na biomasę. Platforma Danfoss zapewni lepszą i prostszą kon­trolę systemu, co doprowadzi z kolei nie tylko do optymalizacji procesów kon­trolnych, ale przyniesie także wymier­ne oszczędności oraz pozwoli chronić środowisko. Funkcjonujące w niektó­rych sieciach duże pompy oraz regula­tory prowadzą do znacznego zużycia energii. W takim przypadku istotna jest optymalizacja sieci cieplnej. Elek­troniczny regulator nie tylko uprości
zarządzanie ciepłownią, ale pozwoli też na oszczędzanie energii.
Proaktywna obsługa
Oferowane przez Danfoss rozwiązania w zakresie łączności umożliwiają dzia­łanie w sposób proaktywny, co gwa­rantuje wyższy poziom obsługi. Dzięki wydajnym systemom monitoringu i systemom alarmowym możliwe jest wyodrębnienie problemów oraz ich usunięcie jeszcze zanim klient dowie się o ich istnieniu. Przykładowo, w sy­tuacji nieprawidłowej temperatury przepływu system automatycznie ak­tywuje alarm ostrzegający o nadmier­nym zużyciu energii.
Optymalna regulacja dla każdego układu
Indywidualne wymagania naszych klientów połączone z know-how rmy Danfoss pozwalają na ciągłe rozszerzanie i ulepszanie naszej oferty. Danfoss oferuje szeroką gamę zaworów regulacyjnych z siłownikiem, których właściwości sprawiają, że w sposób idealny pasują one do regulatora ECL Comfort. Dostępne w wielu rozmiarach zawory regulacyjne są wykonane z różnych materiałów i mogą być wyposażone w szereg różnych złączek. Zawory regulacyjne z siłownikiem spełniają wymagania określone dla następujących obszarów zastosowań:
Regulacja lokalna i strefowa Ogrzewanie i chłodzenie Sieć cieplna Para
5
OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII I WIĘKSZY KOMFORT TO ZASŁUGA OPTYMALNEJ REGULACJI ZUŻYCIA ENERGII
Na obszarach miejskich i wiejskich o zróż­nicowanej gęstości zabudowy wybór źródeł
ciepła dla każdego budynku bę­dzie kwestią indywidualną. Tam gdzie to możliwe, najczęściej stosowanym rozwiązaniem będzie sieć cieplna. Nie­sie ona ze sobą korzyści zarówno dla poszczególnych właścicieli lub najem­ców, jak i dla całej społeczności. Na ob­szarach, na których sieć cieplna nie jest dostępna, będą stosowane roz­wiązania indywidualne. Najlepiej by­łoby, gdyby uwzględniały one wyko­rzystanie odnawialnych źródeł energii.
Jednym z rozwiązań pozwalających na uzyskanie oszczędności energii w każdym
6
budynku jest zastosowanie regulatorów elektronicznych z regulacją pogodową. Z uwagi na fakt, że przepływ w układzie grzewczym wewnątrz domu odzwiercie­dla temperaturę zewnętrzną, możliwe jest zapewnienie optymalnego poziomu pracy i wydajności instalacji grzewczej.
W opublikowanym niedawno raporcie COWI wskazuje się na niezaprzeczalne zalety regulacji pogodowej: Oczekiwana oszczędność energii w domach jedno­rodzinnych wynosi średnio 10%, a w niektórych przypadkach nawet 40%.
Jaka jest rola regulatora ECL Comfort?
Czujnik temperatury w pomieszczeniu
Czujnik temperatury zewnętrznej
Zawory regulacyjne z siłownikiem
Czujnik temperatury w układzie
Ciepłomierz
Infrastruktura łączności sieciowej
Zdalny regulator ECA
ECL Comfort to regulator elektroniczny z regulacją pogodową. Znajduje on za­stosowanie w typowych sieciach ciepl­nych, układach chłodzenia i mikrosie­ciach, a funkcja łączności, w którą jest on wyposażony, pozwala na łatwą opty­malizację poziomu pracy i wydajności układu. Prowadzi to do mniejszego zuży­cia energii i dłuższej żywotności układu.
Prawidłowo zainstalowany i uruchomio­ny
regulator elektroniczny to kluczowy warunek stabilności oraz prawidłowe­go funkcjonowania układu ogrzewania. Prosta instalacja oraz intuicyjny interfejs pozwalają na zapewnienie, że regulator ECL Comfort jest zawsze w prawidłowy sposób przygotowany do pracy, co gwa­rantuje
maksymalne korzyści.
Najczęstszy wybór właścicieli/na­jemców
Dla użytkownika końcowego regulatory ECL Comfort to przede wszystkim syno­nim oszczędności energii. Mniejsze zuży­cie energii rejestrowane przez podłączo­ny do regulatora ECL Comfort ciepłomierz
Sonometer™, a także niższe rachunki za ciepło to coś, co zawsze będzie w cenie. Poziom komfortu pozostaje oczywiście bez zmian, a prostotę obsługi gwaran­tuje nowoczesny interfejs sterowany jednym pokrętłem.
7
Klika kroków do uruchomienia...
Niezliczone zalety
Aby prawidłowo uruchomić regulator ECL Comfort rmy Danfoss, wystarczy wykonać tylko kilka kroków. Uruchomie­nie jest bardzo proste i nie wymaga spe­cjalnej wiedzy na temat programowania.
 Elegancki, pozbawiony zbędnych
elementów interfejs użytkownika  Szybka i łatwa obsługa dzięki
intuicyjnemu oprogramowaniu  Bezpośrednia odpowiedź
wyświetlana w języku użytkownika  Dostęp do danych użytkownika,
alarmów, rejestrów i ustawień  Przyjazna dla użytkownika
dokumentacja techniczna
Kreator ustawień – wybór języka
Po podłączeniu do instalacji elektrycznej elementów układu, takich jak pompy, siłowniki i czujniki temperatury, można włożyć klucz aplikacji ECL. Obracając i naciskając pokrętło, należy wybrać ję­zyk, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu.
Kreator ustawień – wybór typu aplikacji
Spośród aplikacji dostępnych w kluczu aplikacji ECL należy wybrać odpowiednią. Można dokonać wyboru ustawień fa­brycznych przypisanych do aplikacji lub ustawień przypisanych do użytkowni­ka, o ile zostały zapisane w kluczu.
Klucz do łatwej instalacji
Wraz z regulatorem ECL Comfort udo­stępniony jest pełny zakres kluczy apli­kacji ECL. Każdy klucz został zaprogra­mowany z zastosowaniem parametrów odpowiednich do aplikacji sieci ciepl­nej lub instalacji chłodzenia.
Pomysłowa konstrukcja klucza aplikacji ECL sprawia, że instalacja i konguracja aplikacji układu ogrzewania w regula­torze ECL jest łatwiejsza niż kiedykolwiek
8
wcześniej — a wszystko bez konieczności znajomości zasad zaawansowanego programowania. Ułatwia to zarządzanie ustawieniami aplikacji oraz ich regulację.
Ewentualne awarie układu ogrzewa­nia (spowodowane np. brakiem zasila­nia) nie będą miały wpływu na para­metry aplikacji, ponieważ są zapisane w pamięci regulatora. Ponadto funkcja rejestrowania danych w pamięci regu-
latora ECL ułatwia rozwiązywanie pro­blemów, ograniczając do minimum konieczność konserwacji systemu.
Klucz aplikacji umożliwia również ko­piowanie ustawień do pamięci innych regulatorów ECL w systemie. Pozwala to na łatwiejszą regulację ustawień i pomaga zapewnić płynną pracę oraz optymalne zużycie energii przez lata.
...a o krok przed planowanym terminem
Główne ustawienia regulatora
Główne parametry regulacji należy skon­gurować zgodnie z optymalnymi wa­runkami uruchomienia. Wybór parame­trów odbywa się za pośrednict wem menu ustawień. Temperaturę w pomieszcze­niu oraz temperaturę przepływu CWU ustawia się w menu użytkownika.
Krzywa grzewcza
Sześć możliwych do skongurowania zmiennych współrzędnych krzywej grzewczej sprawia, że regulator ECL Comfort 210/310 spełnia wszystkie wymagania pozwalające na uzyskanie odpowiedniego poziomu temperatu­ry komfortu w systemie.
Ulubiony ekran
Spośród wstępnie zdeniowanych ekra­nów można wybrać jeden ulubiony, aby uzyskać szybki przegląd parametrów układu. Wybór ulubionego ekranu po­zwala na korzystanie z funkcji, takich jak wybór trybu pracy regulatora (według harmonogramu, w trybie pracy komfortu, oszczędzania lub ochrony przeciwzamro­żeniowej) i żądanego poziomu tempera­tury komfortu (pomieszczenia oraz CWU).
Jeden klucz
100% astosowań
Dane zaprogramowane w każdym kluczu aplikacji ECL zostały wprowadzone na podstawie specjalistycznych badań oraz praktycznych doświadczeń zebranych z sieci cieplnych na całym świecie. To najlepsza gwarancja optymalnej wydajności systemu.
Zero
niezaplanowanych napraw
Prawidłowe uruchomienie i długotrwała niezawodność regulatora ECL gwarantują pełną satysfakcję klienta oraz brak niezaplanowanych napraw.
ECL COMFORT 210 ECL COMFORT 310
Regulator niezależny bez interfejsu komunikacyjnego do zastosowań z obiegami do 2½
Obiegi sterujące 2½ + funkcja termostatyczna
Inteligentne klucze aplikacji ECL, seria A2xx Sterowanie pokrętłem typu „obróć i naciśnij” Duży, podświetlany wyświetlacz graczny Więcej miejsca na okablowanie  Możliwość oddzielenia skrzynki kablowej
i interfejsu użytkownika
 Dwa 3-punktowe wyjścia sterowania dostosowane
do siłowników
8 wejść: 6 Pt 1000, 2 kongurowalne 4 wyjścia przekaźnikowe  Odczyt rejestracji danych na wyświetlaczu lub za
pośrednictwem
interfejsu USB
Port USB do serwisowania Modbus RS-485 do krótkich kabli Opcja układu nadrzędny/podległy  Zoptymalizowany do węzłów cieplnych i działania
w systemie z użyciem siłowników, zaworów regulacyjnych, czujników Pt 1000 i przetworników ciśnienia rmy Danfoss
Regulator z interfejsami komunikacyjnymi do zastosowań z obiegami do 3½
Oprócz funkcji regulatorów ECL Comfort 210 regulator ECL Comfort 310 jest wyposażony w:
Zintegrowane interfejsy komunikacyjne: USB do serwisowania Modbus RS-485 na większe odległości   Nadrzędna magistrala M-bus przeznaczona do
liczników ciepła
Modbus TCP 10 wejść: 6 Pt 1000, 4 kongurowalne Trzy wejścia 3-punktowe dostosowane do siłowników 6 wyjść przekaźnikowych  Odczyt rejestracji danych na wyświetlaczu lub za
pośrednictwem interfejsu komunikacyjnego
ECL 210 — podsumowanie:
Podstawowe wymagania, wysoka wydajność w sieciach cieplnych.
Zdalny regulator ECA — urządzenie zdalnego sterowania (RCU):
W przypadku ograniczonego dostępu do piwnicy lub ukła­du
ogrzewania istnieje możliwość zastąpienia regulatora ECL Comfort urządzeniem zdalnego sterowania ECA 30/31, które można umieścić w dowolnym miejscu w budynku.
Umożliwia to monitorowanie temperatury w pomieszcze­niu
i sterowanie nią, zapewnia łatwy dostęp do interfejsu i zdalny dostęp do wszystkich nadrzędnych funkcji re­gulatora ECL Comfort.
ECL 310 — podsumowanie:
W przypadku większych wymagań — z opcjami komunikacji i rozszerzeniami, bez programowania.
10
Wybierz regulator ECL Comfort odpowiedni do danej aplikacji
ECL COMFORT
ECL
ECL 310
210
Oznaczenie
klucza
aplikacji
Rodzaj
aplikacji i
układu
ECL
A214 SC/IC (odpow.) C14
A217 SC P16, P17, C17
A230 SC/IC
(2
A231 SC NOWE
A232 SC/IC L32
A237 SC C35, C37
A247 SC C47
A260 SC C60, C62
A266 SC C6 6, F11
A275 KOCIOŁ P20, C25, C55, C75
A361 SC
A367 SC C67
A368 SC
(2
A376 SC L76
Rodzaje obiegów Ciepła woda użytkowa (CWU) Odwołanie do
Przechowywanie przy współpracy
Ogrzewanie Chłodzenie CWU
(1 (1
z pojemnościowym wymiennikiem ciepła
Przechowywanie z ładowaniem
Regulacja CWU z
wymiennikiem
ciepła
P30, C12, C30, L10
NOWE (z L62)
NOWE (z L66)
kart ECL
(ECL Comfort 200/300)
(2
 
A377 SC NOWE
Legenda oznaczeń klucza aplikacji ECL:
A = Klucz aplikacji 2 = odpowiedni do regulatorów ECL Comfort 210 i 310 3 = odpowiedni tylko do regulatora ECL Comfort 310 xx = konkretny typ aplikacji
Opcje rozszerzenia ECL
W przypadku aplikacji o wysokich wymaganiach
dostępne będą dodatkowe moduły rozszerzeń WE/WY. Dla funkcji uzupełniania wody oraz pracy z dwiema
pompami można zastosować wewnętrzny moduł WE/WY
Dla sterowania zaworami regulacyjnymi z siłownikiem
za pomocą sygnałów analogowych (0-10 V)
Dodatkowe wejścia sygnałowe
Skróty: SC (sieć cieplna); IC (instalacje chłodzenia)
(1
Uwagi:
= Albo ogrzewanie, albo chłodzenie
(2
= Aktualnie niedostępne
Akcesoria ECL i czujniki temperatury
Podstawa do montażu na ścianie lub szynie DIN Czujniki temperatury (Pt 1000) zewnętrzny i wewnętrzny powierzchniowy i zanurzeniowy
11
Indeks kluczy aplikacji
ECL Comfort 110
ECL Comfort
210
ECL Comfort
310
Zastosowanie
116
130
Zastosowanie
A214
A217
A2 30.1
Ogrzewanie
A230.2
Chłodzenie
A231
A237
A247
A260
A266
A361
A367
A368
A376
Opis Strona
Elektroniczna regulacja temperatury w obiegach CWU
Elektroniczny regulator temperatury z pogodową regulacją temperatury przepł ywu w podłączonych bezpośrednio lub pośrednio układach ogrzewania
Opis Strona
Zastosowanie wielofunkcyjne. Regulacja temperatury np. układów wentylac yjnych z ogrzewaniem lub chłod zeniem albo z kombin acją ogrzewania i ch łodzenia. Regulacja temperatur y w oparciu o temperaturę zewnętrzną, ograniczenie temperatur y powrotu, zabezpieczenie przeciwpożarowe i przeci wzamrożeniowe. O pcjonalne sterow anie krzyżow ym lub obrotowym wymienniki em ciepła za pomocą sygnałów analogowych. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą w kanale / temperaturą przepły wu, sytuacją pożaru oraz zamrożenia.
Zaawansowana regulacja temperatur y w obiegu CWU w ukła dzie z zasobniki em, układzie ogr zewanym bezpośrednio lub układzie ładowania. Ograniczenie temperatur y powrotu. Opcjonalna regulacja obiegu podgrzewania. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą przepływu.
Temperatura przepływu w obiegu ogrzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i wpł ywu wiatru. Ograniczenie temperatury powrotu zewnętrznej. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą przepływu.
Regulacja temperatury przepływu w obiegu chłodzenia. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i temperatury zewnętrznej. Ograniczenie temperatury powrotu.
Temperatura przepływu w obiegu ogrzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Ograniczenie temperatury powrotu zależne od temperatury zewnętrznej. Sterowanie jedną lub dwiema pompami cyrkulacyjnymi. Opcjonalna regulacja temperatur y przepływ u powiązana z tempe raturą zasilania. Funkcja uzupełniania wody. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą przepływu, ciśnieniem oraz pracą pomp c yrkulacyjnych. Funkcje doda tkowe w A331: Sterowanie je dną lub dwiema pomp ami cyrkulacyjnymi w celu o bsługi funkcji uzupełniania wody.
Temperatura przepływu w obiegu ogrzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i ograniczenie temperatury powrotu zależne od temperatury zewnętrznej. Regulacja temperatury w ob iegu CWU w układz ie z zasobnikiem , układzie ogrz ewanym bezpośrednio lub układzie ładowania. Ograniczenie temperatury powrotu. Możliwość priorytetu CWU. Funkcja alarmu powiązana z temperaturami przepływu.
Temperatura przepływu w obiegu ogrzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i ograniczenie temperatury powrotu zależne od temperatury zewnętrznej. Regulacja temperatury w ob iegu CWU w układz ie z zasobnikiem , układzie ogrz ewanym bezpośrednio lub układzie ładowania. Ograniczenie temperatury powrotu. Możliwość zmiennego priorytetu CWU. Funkcja alarmu powiązana z temperaturami przepływu.
Temperatura p rzepły wu w dwóch obiegach o grzewania regu lowana w oparciu o temp eraturę zewnętrzną. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i ograniczenie temperatur y powrotu zewnętr znej. Niezale żna praca równole gła obiegów lub obieg 2 bezp ośrednio za obie giem 1. Funkcja alarmu powiązana z temperaturami przepły wu.
Temperatura przepływu w obiegu ogrzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i ograniczenie temperatury powrotu zależne od temperatury zewnętrznej. Regulacja temperatury przepł ywu w obiegu CWU. Ograniczenie temperatury powrotu. Możliwość zmiennego priorytetu CWU. Opcjonalna regulacja temperatury CWU powiązana z wykr ywaniem przep ływu CWU. Funkcja alarmu powiązana z temperaturami przepływu.
Temperatura p rzepływ u w dwóch obiegach og rzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Ograniczenie temperatury powrotu zależne od temperatury zewnętrznej. Sterowanie jedną lub dwiema pompami cy rkulacyjnymi w p oszczególnych obiegach o grzewania. Opcj onalna regulacja temperatury przepł ywu powiązana z temperaturą zasilania. Funkcja uzupełniania wody. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą przepływu, ciśnieniem oraz pracą pomp c yrkulacyjnych.
Temperatura p rzepływ u w dwóch obiegach og rzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i ogranic zenie temperatury powrotu zależne od temper atury zewnętr znej. Niezależ na praca równoległa obie gów ogrzewania lub o bieg 2 bezpośrednio za obiegie m 1. Regulacja temperatury w ob iegu CWU w układz ie z zasobnikiem , układzie ogrz ewanym bezpośrednio lub układzie ładowania. Ograniczenie temperatury powrotu. Priorytet CWU. Funkcja alarmu powiązana z temperaturami przepływu.
Temperatura przepływu w obiegu ogrzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Ograniczenie temperatury powrotu zależne od temperatury zewnętrznej. Sterowanie jedną lub dwiema pompami cyrkulacyjnymi. Opcjonalna regulacja temperatur y przepły wu powiązana z temperaturą zasilania. Funkcja uzupełniania wody dla jednej lub dwóch pomp. Regulacja temperatury przepł ywu w obiegu CWU. Ograniczenie temperatury powrotu. Możliwość zmiennego priorytetu CWU. Sterowanie jedną lub dwiema pompami cyrkulacyjnymi. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą przepływu, ciśnieniem oraz pracą pomp cy rkulacyjnych.
Temperatura przepływu w dwóch obiegach ogrzewania regulowana w oparciu o temperaturę zewnętrzną. Kompensacja temperatury w pomieszczeniu i ograniczenie temperatur y powrotu zależne od temperatury zewnętr znej. Niezale żna praca równol egła obiegów og rzewania lub obie g 2 bezpośredni o za obiegiem 1. Regulacja temperatury przepł ywu w obiegu CWU. Ograniczenie temperatury powrotu. Możliwość zmiennego priorytetu CWU. Opcjonalna regulacja temperatury CWU powiązana z wykr ywaniem przep ływu CWU. Funkcje alarmu powiąz ane z temperaturami przep ływu, war tościami ciśnienia oraz dodat kowe wejście alarmowe. Opcjona lne sterowanie zaw orami regulacy jnymi z siłowniki em za pomocą sygn ałów analogow ych (0-10 V).
zależ ne od temperatur y
zależn e od temperatury
13
14
15
24
26
28
30
32
34
38
40
42
43
46
48
ECL Comfort 110 Aplikacja 116
Elektroniczna regulacja temperatury w obiegach CWU.
116
Przykład A
Utrzymanie stałej temperatury CWU wukładzie z wymiennikiem ciepła.
116
Przykład B
Utrzymanie stałej temperatury w obiegu CWU z zasobnikiem z wbudowaną na­grzewnicą.
13
ECL Comfort 110 Aplikacja 130
Elektroniczny regulator temperatury z pogodową regulacją temperatury przepływu w podłączonych bezpośrednio lub pośrednio układach ogrzewania.
130
Przykład A
Ciepłowniczy obieg ogrzewania z wy­miennikiem ciepła.
130
Przykład B
Kotłowy obieg ogrzewania.
14
ECL Comfort 210/310 Aplikacja A214/A314
Zastosowanie wielofunkcyjne. Regulacja temperatury np. układów wentylacyjnych z ogrzewaniem lub chłodzeniem albo z kombinacją ogrzewania i chłodzenia. Regulacja temperatury w oparciu o temperaturę zewnętrzną, ograniczenie temperatury powrotu, bezpieczenie przeciwpożarowe i przeciwzamrożeniowe. Opcjonalne sterowanie żowym lub obrotowym wymiennikiem ciepła za pomocą sygnałów analogowych. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą w kanale / temperaturą przepływu, sytu­acją pożaru oraz zamrożenia.
za-
krzy-
A214.1
Przykład A
Układ wentylacyjny z chłodzeniem i stałą temperaturą w pomieszczeniu.
A214.1
S1
P2
ECL 210 / (310)
X3
R4 (R6)
S5
F1
M2
S3
S4
Danfoss
87H2113.10
S1
ECL 210 / (310)
R4 (R6)
F1
S3
S4
Danfoss
87H2114.10
Przykład B
Układ wentylacyjny z chłodzeniem i sta­łą temperaturą w pomieszczeniu. Agre­gat chłodniczy ze stałym przepływem.
A214.1
Przykład C
Układ wentylacyjny (konwektory wen­tylatorowe) z chłodzeniem i stałą tem­peraturą w pomieszczeniu.
S1
M2
X3
S5
S3
M2
ECL 210 / (310)
X3
S5
R4 (R6)
F1 F1
S4
Danfoss
87H2115.10
ECL Comfort 210/310 Aplikacja A214/A314
5 °C
Zastosowanie wielofunkcyjne. Regulacja temperatury np. układów wentylacyjnych z ogrzewaniem lub chłodzeniem albo z kombinacją ogrzewania i chłodzenia. Regulacja temperatury w oparciu o temperaturę zewnętrzną, ograniczenie temperatury powrotu, bezpieczenie przeciwpożarowe i przeciwzamrożeniowe. Opcjonalne sterowanie żowym lub obrotowym wymiennikiem ciepła za pomocą sygnałów analogowych. Funkcja alarmu powiązana z temperaturą w kanale / temperaturą przepływu, sytu­acją pożaru oraz zamrożenia.
za-
krzy-
A214.1
Przykład D
Instalacja chłodzenia ze stałą tempe­raturą przepływu.
A214.1
S1
S1
M2
M2
S3
F1
S3
ECL 210 / (310)
ECL 210 / (310)
R4 (R6)
R4 (R6)
Danfoss
87H2116.10
Danfoss
87H2117.10
Przykład E
Instalacja chłodzenia w sucie i stała tem­peratura padku piwniczki winnej).
w pomieszczeniu (np. w przy-
S4
F1
16
A214.2
S1
ECL 210 / (310)
R4 (R6)
M1
Danfoss
87H2118.10
Przykład A
Układ wentylacyjny z ogrzewaniem i sta­łą
temperaturą w kanale.
A214.2
Przykład B
Podgrzewanie basenu, stała tempera­tura wody.
S1
M1
S5
S3
F1
P2
S4
S3
X3
ECL 210 / (310)
R4 (R6)
S6
S7
S5
F1
S4
Danfoss
87H2119.10
17
Loading...
+ 39 hidden pages