Conrad 55 38 89 Operation Manual [sl]

SLO - NAVODILA ZA UPORABO IN MONTAŽO Kat. št.: 55 38 89
www.conrad.si
Adventni koledar 2013 z elektroniko
Conrad
Kataloška št.: 55 38 89
Kazalo
Uvod Preizkusi
1 Rumena LED-luč 2 Uporaba preizkusne ploščice 3 Preklopno stikalo 4
CMOS IC 4093
5
Senzor na dotik
6
IN - vezje
7
IN - nič
8
Senzorsko preklopno stikalo
10
ALI – ALI.. XOR
11
LED utripalka
12
LED izmenično utripanje
13
Svetlobni senzor - stikalo
14
Svetlobno nadzorovana utripalka
15
Utripajoča svetloba
16
Senzor prevodnosti
17
LED utripanje
18
Spominski Flipflop
19
Alarm na osnovi bliskavice
20
Optični Flipflop
21
Senzorski preklopnik – Toggle Flipflop
22
Časovno stikalo na senzor
23
Frekvenčni delilnik
24
Bleščeča zvezda
Garancijski list ....................................................................................................................
Uvod
Tako kot prejšnja leta je tudi letos ponovno na voljo Conradov koledar z elektroniko s 24 preizkusi za čas od 1. do 24. decembra. Tokratna tema je digitalna elektronika. Morda se sliši zapleteno, vendar je pravzaprav popolnoma enostavno, če predstavljene preizkuse izvedete s CMOS-modulom 4093. To integrirano vezje vsebuje kar štiri digitalna vezja, tako imenovana NAND logična vrata s sprožilnimi vhodi Schmitt, ki jih je možno posamezno uporabiti. Ta dvojna funkcionalnost omogoča popolnoma različno in zelo vsestransko rabo, ki ni samo poučna, temveč je tudi zabavna. Končni rezultat je vezje, ki ga lahko kot prikaz lesketajočih se zvezd obesite na božično drevo.
Koledar z elektroniko lahko uporabite na popolnoma različne načine. Nekdo morda želi vse sestaviti natančno po načrtu in uživati v uspehu. Kdo drug želi to, kar počne, tudi karseda natančno razumeti. Opisi preizkusov so naravnani na oba tipa uporabnikov. Iz tega razloga je dejanski preizkus opisan samo popolnoma enostavno. Na koncu so na kratko pojasnjena še tehnična ozadja. Tako imate na voljo odločilne ključne besede, s katerimi se lahko podate v iskanje še natančnejših informacij. Sicer pa so preizkusi najbolj zabavni, če jih izvajate skupaj z drugimi. Starši in stari starši lahko morda posredujejo dragocene izkušnje in vzbudijo zanimanje otrok in mladostnikov.
2
S priloženimi komponentami lahko sestavite še bistveno več vezij kot je opisano v teh navodilih za uporabo. Kdor bo opisane preizkuse izvajal z zanimanjem, bo hitro našel več različic vezij in podobna področja uporabe. Možen je tudi razvij popolnoma novih vezij. Vaša izumiteljska žilica bo imela prosto pot!
Želimo vam veliko veselja pri izvajanju preizkusov in vesel božični čas!
Preizkusi
1 Rumena LED-luč
Odprte 1. vratca. Za njimi se skrivata rumena LED in upor. LED ima dva različno dolga priključka in jo je treba vgraditi v pravilni smeri. Kratka žica je minus pol (katoda), dolga žica je plus pol (anoda). Ko je LED že vgrajena, ni lahko prepoznati, katera žica je kratka. Vendar pa obstaja še druga oznaka. Širši spodnji rob je na strani katode sploščen. Poleg tega katodna žica nosi majhno držalo, na katerem je pritrjen LED-kristal.
Upor je opremljen z barvnimi obročki. Obroči so modre, sive in rdeče barve ter predstavljajo
6.800 (ohmi) oz. 6,8 k (kiloohmi). Dodaten zlati obroč predstavlja 5 % tolerančni razred. LED načeloma ne smete neposredno povezati z baterijo, temveč vedno potrebujete
predupor, ki poskrbi za omejitev toka. Upor 6,8 k je precej velik, tako da je tok s pribl. 1 mA relativno majhen. LED ne sveti s svojo polno svetilnostjo, vendar je še vedno zelo dobro vidna. Nekateri preizkusi v tem koledarju z elektroniko delujejo s 6,8 k predupori, saj manjši tok prinaša prednosti pri CMOS-vezjih. Pri manjšem toku LED se poveča tudi življenjska doba baterije. Kasneje pa boste našli tudi manjše upore, ki omogočajo večji tok.
Za prvi preizkus dodatno potrebujete 9 V blok baterijo. Preizkus je treba izvesti posebej previdno. Preprečite, da bi se oba LED-priključka hkrati dotikala priključkov baterije! Upor je vedno treba priključiti zaporedno. Obe komponenti držite na baterijo, tako kot prikazuje skica. Električni tokokrog je tako sklenjen, LED sveti.
Elektronska vezja so pregledno prikazana v vezalnih načrtih. Za vsako komponento obstaja poseben simbol. Simbol za LED je sestavljen iz trikotnika za anodo in vodoravne črtice za katodo. To nakazuje smer električnega toka. Dve kratki puščici navzven predstavljata oddano svetlobo. Upor je prikazan kot pravokotna škatlica. Vezalni načrt prikazuje sklenjen električni tokokrog z baterijo, uporom in LED.
3
2 Uporaba preizkusne ploščice
Odprite 2. vratca in iz predalčka vzemite baterijsko sponko in preizkusno ploščico.
Vtično polje s skupaj 270 kontakti v 2,54 mm rasterju skrbi za varno povezavo gradbenih delov.
Stično polje ima v sredinskem območju 230 kontaktov, ki so prevodno povezani z vertikalnimi progami s 5 kontakti. Dodatno je na robu 40 kontaktov za oskrbovanje s tokom, ki so sestavljeni iz dveh horizontalnih prog kontaktnih vzmeti z 20 kontakti. Stično polje razpolaga s tem z dvema neodvisnima tirnicama za napajanje.
Vstavitev gradbenih elementov potrebuje relativno veliko moči. Priključne žice se zaradi tega lahko prepognejo. Pomembno je, da boste žice vdeli natančno od zgoraj. Pri tem si lahko pomagate s pinceto ali majhnimi kleščami. Eno žico potisnite skozi to luknjico in jo ukrivite. Tako lahko uporabite občutljive priključne žice, kot so pocinkani konci baterije brez da bi jih pregibali.
Slika prikazuje enak tokokrog kot v prvem poskusu, vendar z nekoliko drugačno razporeditvijo komponent, ki pa so podobne tem v 2. eksperimentu.
3 Preklopno stikalo
Sestavite preprosto stikalo iz dveh žic. Primerno stikalno žico boste našli za tretjimi vratci. S kleščami zarežite 3 cm nad koncem žice in na koncih odstranite izolacijo -
približno 5 mm. Za odstranitev izolacije s koncev žic, zarežeti v izolacijo z ostrim nožem. Pozor: pri tem se žice same ne dotaknite, ker se bo drugače na tem mestu zlahka zlomila. Stikalo je sestavljeno iz dveh kosov žice. Dodatna kratka žica je nameščena za vklop in izklop tokokroga – kot stikalo. Baterijski priključek mora biti vedno povezan, da se priključki ne obrabijo preveč.
4
Priključite baterijo in preverite delovanje vašega stikala. V mirovanju, brez vključenega stikala LED ne sveti.
*schalter = stikalo
4
CMOS IC 4093
Odprite vratca številka 4. Za njimi boste našli najbolj pomemben del tega koledarja, CMOS IC 4093. Ta IC vsebuje štiri NAND vezja s Schmitt prožnimi vložki. Funkcija tega vezja bo pojasnjena z delom v naslednjiih poskusih. Prvi poskus kaže, kako je LED povezana z enim od štirih izhodov. Integrirana vezja je treba obravnavati previdno, ker se lahko uničijo, če uporabimo previsoko napetost. Statična elektrika je lahko nevarna, vendar pa vsi tipi serije CMOS 4000-B vključujejo notranja zaščitna vezja, ki omogočajo zelo varno delo. Dodana je zaščitna diode, ki omeji pozitivno napetost pod Vdd napajalno napetostjo in nad negativno Vss napajalno napetostjo. IC je relativno dobro zaščiten pred statično napetostjo. Poleg tega ta zaščitna diode poskrbi, da v primeru napačne priključitve napajanja (zamenjava + in – priključka), prevelik tok ne uniči IC vezja. Kljub temu pazite na pravilno priključitev napajanja.
Pred prvo uporabo obvezno poravnajte vse nogice IC vezja. Vezje poloćite pravilno na ploščo tako, da ne bosta zamenjani nogici 7 in 14. Napačna postavitev lahko povzroči napačno priključitev napajanje in IC vezje se lahko uniči. Nogica 1 in 14 sta na levi strani vezja.
5
Sedaj lahko naredimo prvi preiskus, uporaba vrat NAND. Povežite nogici 1 in 3 in jih pvežite na GND (logična 0). Na izhodu se nahaja LED s preduporom. Če ste vse pravilno povezali mora LED goreti.. IC vezje je na izhodu vklopilo napetost (logični vklop) in spremenilo vhodno stanje.
5
Senzor na dotik
Odprite peta vratca in vzemite ven upor. 10 MOhm (rjava, črna, modra) upor je visok upor, kar pa je v tem primeru pomembno, ker je njegova upornost bistveno večja kot jo ima koža prstov. Tako se lahko stikalo preklopi preko fizičnega dotika.
Dva gola kosa žice ležita drug poleg drugega tako, da se lahko obeh naenkrat dotikate s prstom. Kontakt A ima vlogo upora, velikost pa je odvisna od vlažnosti kože in je lahko med 10kOhm in 1MOhm.
Tokrat uporabite druga NAND vrata na priključkih 4 do 6. Vezje deluje enako na vseh štirih vratih. Brez dotika s prsti, 10Mohm upor sprosti visoko napetost na vhodu vrat (ena), dotik s prstom pa spusti napetost na vhodu vrat vezja navzdol (nič). Na izhodu dobimo logično 1, dioda torej sveti ko se dotaknete obeh žic.
6
Dotik s prsti sproži logično 0 na vhodu, ki se pretvarja v logično 1.
6
IN - vezje
Še en upor z 10M ohmi (rjava,črna,modra) najdete za vratci številka 6. Sedaj pa je potrebno sestaviti 2 senzorja na dotik. Tokrat so senzorske žice priključene na pozitivno napajalno napetost Vcc in upori na GND. Z dotikom tako ustvarimo stanje 1, medtem ko je v osnovnem stanju 0. Za razliko od predhodnega poskusa tukaj vhodni vrati nista več povezani , namesto tega imata vsaka svoje vhodno stanje.
Če je bilo vse pravilno nastavljeno, ostane LED brez dotika senzorjev ugasnjena Dotaknite se kontakta A in LED bo ostala še vedno ugasnjena. Ko pa se dotaknete naenkrat A in B kontakta, se bo LED prižgala. Dotik samo kontakta B prav tako ne prižge LED.
Rezultat je logika IN-funkcije: Samo ko sta A in B v stanju 1, se prižge LED. Takšno vezje se včasih uporablja kot varnostni sistem za motorje,v katerih je treba preprečiti, da ima nekdo roko v nevarnem delovnem območju. Pritisniti moramo z obema roka ma na stikali in šele takrat sprožimo zagon motorja.
Tukaj se pojavlja IN-funkcija, čeprav so uporabljena NAND- vrata. Če pozorno pogledate boste pravzaprav opazili še drugi inverter: LED je priključena na Vcc in zasveti takrat, ko izhod NAND- povzroči 0.
7
IN - nič
7
Loading...
+ 15 hidden pages