Conrad 19 22 43 Operation Manual [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Rádió bővítő készlet, DRM
Rend. sz.: 19 22 43
DRM bővítés rövidhullámú rádióhoz
A DRM szabvány (Digital Radio Mondiale) szerinti rádióadókat egy AM rádión csak zajként lehet hallani. A vételhez egy PC-re és egy hozzávaló dekóder programra van szükség. A vett jelet egy köztes frekvenciára, 24 kHz-ig terjedő tartományba kell lekeverni, ezáltal azt a PC hangkártyája fel tudja dolgozni.
A rövidhullámú retro rádió és a csöves audion DRM vevőként szolgálnak, ha hozzájuk egy stabil oszcillátort használunk. Ezt a feladatot látja el a DRM bővítő készlet. Az oszcillátor a cserélhető kvarccal önállóan a vevőre csatlakozik és egy DRM keverővé változtatja azt. Az audiont egy egyszerű direkt keverőként kell elképzelni, mert a visszacsatoló szabályzó elküldött beállításainál egy jó tükör-elnyomást lehet elérni. A vevő ekkor úgy dolgozik, mint egy teljes értékű szuperheterodin kis sávszélességű bemeneti áramkörrel.
A legfontosabb DRM állomások egyike a DW_BBC, azaz a "Deutschen Welle" kooperációja a "British Broadcasting Corporation"-nel. Egész nap működik, különböző frekvenciákra (3995 kHz, 5790 kHz illetve továbbiak) és különböző székhelyekről sugározza a közös adást. A "Bayerische Rundfunk" egész nap sugározza BR5-Akt adását a 6085 MHz-es frekvenciára. Mindkét adó közvetít egyidejűleg egy Journaline-t is (szöveges hírek). Emellett a rövidhullámú tartományban sok ország számos más DRM állomása is megtalálható, amelyek többnyire csak időszakosan sugároznak. A mellékelt négy kvarccal összesen max. kilenc állomást lehet fogni. A bővítő készletben négy kvarc van: 2000 kHz, 5800 kHz, 6102 kHz és 9767 kHz. A 2 MHz-es kvarcot a 4 MHz...6MHz-ig terjedő felső hullámokra használják.
A középhullámú retro rádió is alkalmas elméletileg DRM-re. A középhullámú tartományban számos DRM állomás van, amelyek csak egy behatárolt területet látnak el. A megfelelő kvarccal az oszcillátor itt is használható.
Dekóder szoftverként alapvetően két program jöhet számításba: a Dream egy open source (nyílt forráskódú) projekt (http://sourceforge.net/projects/drm/), ami elsősorban a forráskódjában bővíthető. Ugyanekkor megszerkesztett Dream.exe verziókat is lehet találni az interneten. A Dream a befogott állomás nevét és az esetleges szöveges híreket jelzi ki. További információkat és a vett jelek spektrumát is meg lehet hozzá jeleníteni.
A Bernd Reiser-féle SoDiRa egy kombinált AM/DRM program, ami a szerző honlapjáról telepíthető formában letölthető: www.dsp4swls.de/sodira/sodira.html A szoftver folyamatosan jelzi a vételi spektrumot és a fontos beállításokat.
A kvarc-oszcillátor nem csak a DRM vételre alkalmas, hanem más kísérletekhez is, pl. skálahitelesítéshez és egy kis AM adóval zeneátvitelre is.
További információkat, tájékoztatókat a tapasztalatokról, tippeket és a kvarc oszcillátor további alkalmazásairól az ELO online magazinban olvashat német nyelven: www.elo-web.de
Megépítés és teszt
Építőelemek: Kvarc 2000 kHz Kvarc 5800 kHz Kvarc 6102 kHz Kvarc 9767 kHz
Panel 1 m huzal T1 tranzisztor, BC547B R1 ellenállás, 100 k R2 ellenállás, 4,7 k C1 kerámia kondenzátor, 22 pF C2 kerámia kondenzátor, 100 pF C3 kerámia kondenzátor, 100 pF C4 kerámia kondenzátor, 1000 pF Bu1 kvarc foglalat, 3 pólusú Bu2 sztereo hüvely, 3,5 mm Audio kábel 3,5 mm-es jack dugóval További építőelemek a külső vezetékeléshez Elko, 10 µF Kerámia kondenzátor, 100 nF
3 db ellenállás, 470 Ω
Az oszcillátor kapcsolási rajza
A kapcsolási rajz egy kvarc oszcillátort ábrázol Colpitts (kapacitív hárompontkapcsolású) kapcsolásban. A C3 és C4-ből álló kapacitív feszültségosztó a kimeneten gondoskodik a kimeneti jel csillapításáról. Ide csatlakoztatható pl. egy HF kábel vagy egy loop antenna.
A kapcsolás lemond a bypass kondenzátorról, úgy, hogy egy bizonyos HF áram a tápellátó vezetéken is folyik. Néhány kísérletnél egy további 100 nF­es bypass kondenzátor csatlakoztatható a GND és a tápfeszültség közé. A tápfeszültség széles határok között rugalmasan változtatható. Az oszcillátor már 1 V-nál rezeg, de 9 V-ig működtethető.
A kiegészítő 3,5 mm-es jack hüvely össze van kapcsolva az oszcillátorral; egy audio kábel csatlakoztatására szolgál. Így jön létre a kapcsolat a vevő és a PC között.
Beültetési rajz
Ültesse be a panelre a következő hüvelyeket és elektronikus építőelemeket: T1 (BC547B), R1 (100 k, barna, fekete, sárga), R2 (4,7 k, sárga, viola, piros), C1 (22 pF, jelzés: 22), C2 (100 pF, 101), C2 (100 pF, 101) és C4 (1000 pF, 102). Bu1 a kvarc tartó, a hozzávaló kvarcot az alkalmazásnak megfelelően kell behelyezni. Bu2 egy audio hüvely a PC hangkártyájához történő csatlakozáshoz. Az L, 0 és R csatlakozások közvetlenül a hüvellyel vannak összekötve és a külső összeköttetéseket könnyítik meg.
A készre szerelt panel
Folytassa le az első tesztet egy 1,5 V ... 6 V-os elemmel és helyezzen be egy kvarcot a foglalatba. Az oszcillátornak
a kvarc frekvenciáján kell rezegnie. Fogja be a jelet a rövidhullámú rádiójával (tranzisztor audion vagy csöves audion). A HF kimenetnek ehhez nem kell csatlakoztatva lennie. Elég, ha az oszcillátor a rádió közelében van. A rövidhullámú rádióval visszacsatolás esetén egy hangos sípolást hall.
Vizsgálja át a rövidhullámú vevője skáláját, és kalibrálja újra. Használjon ehhez több frekvenciát, hogy lehetőleg jó egyezést kapjon az egész tartományban. Fogja oszcillátorát a felharmonikusokon. A 2 MHz-es kvarcnak a 4 MHz-en , 6 MHz-en, 8 MHz-en stb. is m
űködnie kell. A
jelerősség a frekvenciával csökken, mindazonáltal találhatók felharmonikusok egészen az URH tartományig. Tartsa az oszcillátort egy URH rádió antennája közelébe és használjon egy kvarcot a 6 MHz-es tartományban. A 15-szörös frekvencia, 90 MHz még modulálatlan jelként fogható.
DRM vétele
A DRM szabvány szerinti rádióadókat az erős zajukról ismeri fel. E mögött egy digitális átviteli folyamat van, ami lehetővé teszi a jó minőségű sztereo adásokat a közép- és rövidhullámon. Az adás vételéhez egy speciális dekóderre van szükség. DRM-et fogni képes rádiók ehhez egy saját jelfeldolgozó processzort használnak. Egy PC-t is lehet használni megfelelő dekóder szoftverrel.
Lehetséges programok a SoDiRa és Dream. Mindkettő a PC hangkártyáját használja be- és kimenetként. A vételhez a DRM jelet a 0 és 24 kHz közötti frekvenciatartományba kell átalakítani. Ehhez tehát egy keverő fokozatra van szükség középfrekvenciás kimenettel. A DRM vételi gyakorlatról széleskörű információkat kaphat az ELO online magazinban (német nyelven): www.elo-web.de Az audion HF keverő fokozatként szolgál, ha egy stabil oszcillátort csatlakoztatnak hozzá a megfelelő frekvenciával, néhány kHz-cel a DRM adófrekvencia alatt vagy felett. A négy vele szállított kvarcot több lehetséges DRM frekvenciára lehet állítani. Vegye figyelembe, hogy néhány adó csak bizonyos időszakban aktív és nem lehet minden adót minden helyen jó jelerősséggel fogni. Egy aktuális áttekintést talál a Dream szoftverben.
Az optimális DRM vételhez fontos, hogy az oszcillátor a rezgőkörben nagyobb jelfeszültséggel rendelkezik, mint a vételi jel. Az audion ekkor keverő fokozatként dolgozik jó linearitással. Az oszcillátornak tehát viszonylag erősen kell csatolódnia, az antennajelnek relatív gyengén. A legjobb vétel gyakran teljesen antenna nélkül lehetséges.
Emellett a vevő alacsonyfrekvenciás kimenetén (line in) egy öszeköttetést kell létrehozni a hangkártya bemenethez. Ehhez való az oszcillátor panelen található jack hüvely. Az alacsonyfrekvenciás jel mindig levehető a hangszabályozó potméterről. Használja ehhez a mellékelt elko-t. A rövidhullámú retro rádiónál a stabilizált kb. 2 V-os üzemi feszültség a visszacsatoló szabályzónál ill. a LED-nél alkalmazható. Az alacsonyfrekvenciás jelet a hangszóró potinál kell levenni, azaz az első kisfrekvenciás fokozat kimeneténél. Egy kondenzátor választja le az egyenfeszültségű összetevőt. Ez nem feltétlenül szükséges, mert a hangkártya szintén rendelkezik csatoló kondenzátorral. A csatoló kondenzátorral viszont az audio kábel egy tetszőleges más készülékhez is csatlakoztatható.
A hangkártyához
Visszacsatolás Hangerő
Huzalozás a rövidhullámú retro rádiónál
Az oszcillátor HF kimenetet egy 470 Ω-os ellenállással az A2 antennabemenethez kell csatlakoztatni. Az ellenállás közvetlenül a vevő panelra forrasztható. Az A3-hoz ekkor egy külső antenna csatlakoztatható. Mivel a jele egy kis 10 pF-os kondenzátoron keresztül halad át (C2 az audio panelen), az antennajel többnyire kellően kicsi. Egy rövid antennát is lehet viszont az A1-hez csatlakoztatni vagy akár teljesen antenna nélkül dolgozni.
Beépítés a tranzisztoros audionba
Potméterek csatlakoztatásai
A Franzis csöves rádióba történő beépítés hasonló, mint a tranzisztoros audion-nál. A HF jel itt is egy 470 -os ellenálláson keresztül csatlakozik az A2-höz. Az üzemi feszültséget a 6 V-os fűűtő elemről kell kapnia. A föld, üzemi feszültség és audio jel csatlakozásai a hangerő potméteren vannak.
A hangkártyához
Loading...
+ 5 hidden pages