Conrad 192230 Operation Manual [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588 Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Elektronikai kísérletező készlet
Rendelési szám: 192230
1 Az első lépések
Szerelőlap
Az összes kísérletet ezen a laboratóriumi szerelőlapon („próbasasszi”) végezzük. A szerelőlapon összesen 270 érintkezőpont helyezkedik el egy 2,54 mm-es raszterben, amelyek az integrált áramkörök (IC-k) és az egyes passzív elemek számára biztonságos bekötési lehetőséget adnak.
Világító dióda
A LED-ek tanulókészlete két piros, egy zöld és egy sárga LED-et tartalmaz. Az összes világító dióda esetében alap-vetően figyelembe kell venni a polaritást. A negatív csatlakozás neve katód, és a rövidebbik csatlakozó-huzalon jelenik meg. A pozitív csatlakozás neve anód. A LED belsejében felismerhető a LED­kristály kehely alakú tartója, amely a katóddal áll összeköttetésben. Az anód­csatlakozás egy nagyon vékony huzallal van rákötve a kristály felületén elhelyezett érintkezőre. Vigyázat! A LED az izzólámpával ellentétben közvetlenül nem köthető össze egy teleppel. Minden esetben szükség van egy előtét-ellenállásra.
1.5 ábra: A világítódióda
Ellenállás
A tanulókészletben ±5% tűrésű szénréteg-ellenállások vannak. Az ellenállás anyaga egy kerámiarúdra van felvíve, és egy védőréteggel van bevonva. A feliratozás szerepét színes jelölőgyűrűk látják el. Ezek az ellenállás értéke mellett a tűrést is megadják.
A szerelőlap középső részén 230 érintkezőpont van, amelyek függőlegesen
1.1 ábra: A kísérleti szerelőlap
ötös csoportokban galvanikusan össze vannak kötve. Rajtuk kívül van még 40 érintkező-pont a tápegység számára a felső és az alsó szél mentén, amelyek két-két vízszintes érintkező rugósávból állnak sávonként 20 érintkezőponttal. Az 1.2 ábra mutatja az érintkezők belső összeköttetéseit. Láthatók rajta a rövid középső sorok, és a hosszú szélső tápérintkező-sorok.
1.2 ábra: A belső összeköttetések Az alkatrészek berakása meglehetősen nagy erőt igényel. A csatlakozóvezetékek könnyen elgörbülnek. Ezért arra vigyáznunk kell, hogy pontosan felülről toljuk be őket az érintkezőpontba. Ehhez egy kis csipeszt vagy hosszú csőrű fogót használjunk. A csatlakozóvezetéket a szerelő-laphoz a lehető legközelebb fogjuk meg, és nyomjuk lefelé függőlegesen. Ugyanígy tegyünk pl. az elemcsatok ónozott végével is. Kísérleteinkhez az együttszállított áthidaló vezetékből különböző hosszúságú darabokat kell levágnunk. A vezetékvégek lecsupaszításához először vágjuk körül a szigetelést egy éles késsel.
Telep
Az alábbi áttekintés az alkatrészeket egyrészt az eredeti kinézésükkel, továbbá az áramköri rajzokban alkalmazott szimbólumaikkal mutata be. A telepet helyettesítheti pl. egy tápegység.
1.3 ábra: Egy telep, és áramköri szimbóluma Ne használjunk alkáli típusú elemet vagy akkumulátort. Kizárólag cink-szén elemet alkalmazzunk. Bár az alkáli típusú elemeknek hosszabb az üzemélettartamuk, de pl. rövidzár esetén 5A feletti áramot tudnak szállítani, amely miatt a vékony vezeték vagy maga a telep nagyon fel tud melegedni. Egy cink-szén elem által rövidzár esetében szállított áram rendszerint 1A alatt marad. Ez ugyan az érzékenyebb alkatrészeket tönkreteheti, de nem okoz tüzet. Az együttszállított telepcsatlakozó csatnak hajlékony csatlakozókábele van. A lecsupaszított kábelvégek még ónozottak is. Emiatt elég merevek ahhoz, hogy be tudjuk dugni őket a szerelőlap érintkezőpontjaiba. Ha gyakran kell őket azonban bedugni és kihúzni, deformálódhatnak. Ezért jobb bennhagyni a vezetékvégeket az érintkezőben, és a csatot levenni a telepről. A cink-szén vagy alkáli elemek egy cellájának az elektromos feszültsége 1,5V. Egy elemben több cella van sorba kapcsolva. Ennek megfelelően mutatják a telep-szimbólumok az egy telepben lévő cellák számát. Nagyobb feszültség esetén szokás szaggatott vonallal helyettesíteni a középső cellákat.
1.4 ábra: A különböző telepek kapcsolási rajzokban használt szimbólumai
Az ±5% tűrésű ellenállásokat az E24 érték-sorozatban gyártják, amelyben minden egyes dekádban egymástól körülbelül azonos távolságban lévő 24 érték van.
1.1 táblázat: az E24 normál sorozat ellenállás-értékei
1,0 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,8 2,0 2,2 2,4 2,7 3,0 3,3 3,6 3,9 4,3 4,7 5,1
5,6 6,2 6,8 7,5 8,2 9,1 A színkódot az ellenállás széléhez legközelebb lévő színes gyűrűtől kiindulva olvassuk le. Az első két gyűrű két számot jelöl, a harmadik gyűrű az ohmban vett ellen-állásérték szorzója. A negyedik gyűrű a tűrést adja meg.
1.2 táblázat: Az ellenállások színkódja: szín 1. gyűrű
fekete 0 1 barna 1 1 10 1% piros 2 2 100 2% narancs 3 3 1.000 sárga 4 4 10.000 zöld 5 5 100.000 kék 6 6 1.000.000 ibolya 7 7 10.000.000 szürke 8 8 fehér 9 9
arany 0,1 5% ezüst 0,01 10% Ha egy ellenállásnak sorra sárga, ibolya, barna és arany gyűrűje van, az értéke 470 ohm, és a tűrése 5%. A tanuló-készletben két-két ellenállás található az alábbi értékekkel: 100 Ω barna, fekete, barna 220 Ω piros, piros, barna 330 Ω narancs, narancs, barna 470 Ω sárga, ibolya, barna 1 kΩ barna, fekete, piros 10 kΩ barna, fekete, narancs 100 kΩ barna, fekete, sárga
Tranzisztor
A tranzisztorok kis áramok erősítésére való alkatrészek. Az itt alkalmazott BC547 tranzisztorok NPN-szilícium-tranzisztorok.
A tranzisztor csatlakozóvezetékeinek a neve emitter (E), bázis (B) és kollektor (C). Mindkét tranzisztornak középen van a bázis kivezetése. A feliratozást nézve, és lefelé néző kivezetések mellett az emitter jobbra van.
Kondenzátor
Egy további fontos elektronikai alkatrész a kondenzátor, amely két fémfelületből, és egy szigetelőrétegből áll. Ha feszültséget kapcsolunk a kondenzátorra, a két lemeze között elektromos erőtér lép fel, amelyben energia
1. szám
1.6 ábra: Egy ellenállás
2. gyűrű
2. szám
1.7 ábra: A tranzisztor
3. gyűrű szorzó
4. gyűrű tűrés
van tárolva. Ha a kondenzátor lemezeinek nagy a felülete, és kicsi a lemezek közötti távolság, akkor nagy a kondenzátor kapacitása, azaz egy adott feszültség mellett sok töltést tárol. A kondenzátorok kapacitását Farad-ban (F) mérjük. Nagy kapacitás érhető el az elektrolit kondenzátorokkal (elkók). A szigetelés ezeknél egy vékony alumíniumoxid-rétegből áll. Az elkó folyékony elektrolitot tartalmaz, és nagyfelületű feltekercselt alumíniumfóliát. A feszültséget csak az egyik irányban szabad rátenni. Ha rossz irányban tesszük rá, szivárgóáram lép fel, és lassanként lebomlik a szigetelés, ami a kondenzátor tönkremenetelét okozza. A negatív pólust egy fehér sáv jelöli, és a kivezetése rövidebb.
1.8 ábra: Egy elektrolitkondenzátor
2 Az első kísérletek LED-ekkel
Egy teleppel és egy kis izzólámpával egyszerű módon kipróbálhatunk egyet­mást, amíg a lámpa világít. Egy LED-el ezt nem tehetjük meg, mert közvetlenül nem csatlakoztathatjuk a LED-et a telepre, mivel tönkremehet. Egy kissé pontosabban kell terveznünk: fontos a helyes feszültség, a helyes polaritás, a megfelelő előtét-ellenállás. De azért nem is nehéz. Próbáljuk csak ki az ajánlott kapcsolásokat, és hamarosan biztosan fogunk bánni már a LED­ekkel.
2.1 LED előtét-ellenállással
Építsük fel első áramkörünket egy teleppel, LED-del és előtét-ellenállással. Használjunk egy piros LED-et és egy 9V-os elemet. A tanulókészlet legnagyobb ellenállásával (1 kΩ = 1000 Ω, barna, fekete, piros) jó helyen járunk, ami a LED áramát illeti. A 2.1 ábra mutatja a kapcsolást kapcsolási rajz formájában.
2.2 Az áram iránya
Fordítsuk csak úgy meg a LED-et, hogy az anódja a telep negatív pólusára kerüljön. Most egyáltalán nem világít már! Az áram tehát csak az egyik irányban tud átfolyni a LED-en. Az áteresztő irány az, amikor az áram a katód felé folyik az anódtól, azaz amikor az anód a telep pozitív pólusa felé néz, míg a katód a negatív pólusa felé. Az ezzel ellentétes irányban lezár a LED. És akkor világít, amikor átereszti az áramot. A 2.5 ábrán záróirányban van elhelyezve a LED. Így nem világít.
A 2.6 ábrán a kapcsolási rajzon elhelyezett nyilak az elektromos áram irányát jelzik. Az áramirányt ugyanúgy, mint a pozitív és negatív jelölést, történelmileg önkényesen határozták meg így. Az áram tehát mindig a telep pozitív pólusától folyik a fogyasztón át a negatív pólusa felé. Ma már tudjuk, hogy a negatív töltésű elektronok pont fordítva haladnak, mint ahogy a 2.6 ábra nyilai mutatják. Valójában azonban vannak pozitív töltéshordozók is, például a folyadékokban, amelyek az áram irányában haladnak. A LED-ben is találunk negatív és pozitív töltéshordozókat.
2.4 ábra: A LED és az ellenállás felcserélve
2.5 ábra: A LED záróirányban
A felépítéshez használjuk a szerelőlapot. A felső tápsínt kössük össze az elem
2.1 ábra: Kapcsolási rajz LED-el és előtét-ellenállással
pozitív pólusával, vagyis az elem-csat piros érintkezőjével. Az alsó tápsínt kössük össze ennek megfelelően az elemcsat fekete érintkezőjével, azaz az elem negatív pólusával. A felépítés így hasonló lesz a kapcsolási rajzhoz, úgyhogy nem okozhat gondot a hibakeresés. Hajlítsuk úgy meg a LED és az ellenállás kivezetéseit, hogy beleilljenek az érintkezőkbe. Némelyik kivezetőhuzal a képeken le lett rövidítve a kísérleti áramkör jobb szemléltetése érdekében. A kísérleteinkhez azonban ne rövidítsük le az alkatrészek kivezetéseit, hogy az összes kísérlethez használhatóak maradjanak.
2.2 ábra: Az áramkör a szerelőlapon felépítve Valószínűleg már az első kísérlet sikeres lesz. A LED erős fénnyel kigyullad. Ha nem, keressük meg a hibát. Ha bárhol megszakítjuk az áramkört, nem folyik tovább már áram. Vizsgáljuk meg tehát az összes vezetéket, és az alkatrészek elhelyezkedését a szerelőlapon. Egy további hibalehetőség a LED fordított behelyezése a lapra. Végül az elem is ki lehet merülve. Mindenesetre megállapítható, hogy még nagyon öreg elemek is képesek halványan kigyújtani a LED-et. Próbáljuk meg másképp felépíteni az áramkört. Cseréljük fel a LED-et és az ellenállást. Az áram ekkor előbb a LED-en folyik át, és utána az ellenálláson. Az eredmény azonban azonos az előzővel. Tehát csak arról van szó, hogy mind a három alkatrész egy zárt áramkörön belül van elhelyezve.
2.3 ábra: Felcserélt alkatrészek
2.3 Az áramerősség
Rakjunk be most az 1 kiloohmos ellenállás helyett egy 470 ohmosat (sárga, ibolya, barna). A LED most sokkal fényesebben világít. Ez a nagyobb áram bizonyítéka. A szabály a következő: minél nagyobb az ellenállás, annál kisebb lesz az áram. Pontosabb számítások később.
Vizsgáljuk meg az összes LED fényességét sorra
1 kΩ (barna, fekete, piros), 470 Ω (sárga, ibolya, barna) és 330 Ω (narancs, narancs, barna) ellen-állással. Ne vegyünk azonban 330 Ω-nál kisebb ellenállást, mert azzal ebben a kapcsolásban 9V-os elemmel túl nagy áram folyhat, amely veszélyezteti a LED-et.
Az alkalmazott LED-ek számára 20 mA tartós áram van megengedve. Az alábbi táblázat azt mutatja, hogy az alkalmazott LED tényleges árama az előtét- ellenállástól függ. Részben kissé túllépjük a megengedett áramot. Ez azonban rövid időre nem okoz problémát. Csak hosszabb túlterhelés esetén öregednek gyorsabban a LED-ek, és elveszítik a fényerejüket.
2.1 táblázat: A LED árama 9V tápfeszültség mellett ellenállás piros LED sárga LED zöld LED 330 Ω 470 Ω 1 kΩ
2.4 Jelzőlámpa nyomógombos kapcsolóval
Készítsünk a 2.9 ábrának megfelelő módon egy egyszerű nyomógombos (pillanat-) kapcsolót egy lecsupaszított bekötőhuzalból. A kapcsoló nyitott állapotában az áramkör szakadását jelenti. Ha azonban megnyomjuk a kapcsolót, összekötjük a két érintkezőt, és zárjuk ezzel az áramkört. A huzal rugóereje ismét elbontja az összeköttetést, ha felengedjük a nyomógombot. Az áramkörben elhelyezett LED tehát csak addig világít, amíg nyomva tartjuk a nyomógombos kapcsolót.
2.6 ábra: Az áram irányának a definíciója
2.7 ábra: Nagyobb fényesség kisebb ellenállással
2.8 ábra: 470 ohmos előtét-ellenállás
21,4 mA 21,1 mA 20,8 mA 15,1 mA 14,9 mA 14,7 mA
7,2 mA 7,1 mA 7,0 mA
magasabb feszültség már az áram jelentős növekedését eredményezi, ami könnyen a LED tönkremenetelét okozhatja.
2.9 ábra: Egy kapcsoló készítése huzalból
Ez az áramkör jelzőlámpának használható különböző célokra. Elvileg a
2.10 ábra: Egy áramkör kapcsolóval
kapcsolást számos hír átvitelére is lehet használni morze-jelek segítségével. De be kell vallani, hogy a morzézés kissé elavult már, és nem olyan kényelmes, mint egy E-mail vagy a telefon. Azonban a morzézés fényjelzés útján a kommunikáció egy vonzó módja lehet. Bizonyos gyakorlattal több mint 100 méter távolságból kicserélhetjük információinkat úgy, hogy aligha hallgathatnak le mások.
3 LED kapcsolástechnika
Bár egyszerű művelet a megadott kapcsolást pontosan az ajánlott alkatrészekkel felépíteni, de ahhoz, hogy teljesen kézben tudjuk tartani a kapcsolástechnikát, ismernünk kell az elméletet is, és tudnunk kell pl. a kapcsolásban szükséges ellenállásokat magunknak méretezni. Ez a fejezet ezért együtt adja a szükséges elméletet és a szükséges kísérleteket. Kössük össze az elméletet és a gyakorlatot, méretezzük és teszteljük tehát a saját kapcsolásainkat is.
3.1 A diódaküszöb
Egy izzólámpával összehasonlítva egy LED nagyonis különös módon viselkedik. Nemcsak azért, mert csak az egyik irányba folyik az áram, míg egy izzólámpát bármilyen polaritással csatlakoztathatunk, hanem mert a csatlakoztatott feszültség az áteresztő irányban is nagyon kritikus. Egy 6V/100 mA névleges adatokkal bíró kis izzólámpa nagy tűrést mutat a ténylegesen csatlakoztatott feszültséggel szemben. Már 1V-tól kezdve elkezd alig láthatóan sötétpiros fénnyel világítani. Majd a névleges feszültségnél világos, sárgásfehér fénnyel világít. Ha rövid időre ennél nagyobb feszültséggel próbálkozunk, a fény vakító fehérré válik. Még a 12V kétszeres feszültség sem teszi azonnal tönkre az izzót, hanem csak néhány másodperc vagy perc múlva. Teljesen más a helyzet a LED-ekkel. A 10-20 mA átfolyó áram melletti normál feszültség kb. 1,8V. Ha 0,5 V-al 2,3 V-ra növeljük a feszültséget, a LED feltétlenül kiég. És fordítva, a LED már egyáltalán nem világít, ha egy fél volttal kevesebbet rakunk rá. Ha magasabb feszültség áll rendelkezésünkre, egy ellenállás gondoskodik arról, hogy automatikusan éppen a helyes feszültség kerüljön rá a LED-re. Próbáljunk meg egy piros LED-et ellenállás nélkül egyetlen 1,5V-os telepről táplálni. Mivel ez a feszültség éppen az alsó határon van, itt kivételesen ellenállás nélkül is dolgozhatunk.
3.3 ábra: LED karakterisztikák
A diagram világosan mutatja a piros és a zöld LED különböző küszöbfeszültségét. Így már az is világos, hogy miért világít még éppen a piros LED, amikor a zöld már nem. A LED-kapcsolások méretezésekor normál esetben előtét-ellenállásokat alkalmazunk, amelyeknek az a szerepe, hogy definiált diódaáramot állítsanak be. Ha a 20 mA normál üzemi áramból indulunk ki, akkor a 3.1 táblázatban látható feszültségek adódnak ki.
3.1 táblázat: a tipikus LED-feszültségek
3.2 Soros kapcsolás
Ha elegendően nagy a telep feszültsége ehhez, pl. 9V, két vagy több LED sorba kapcsolható. Ekkor összeadódnak a diódák áteresztési feszültségei, úgyhogy kisebb feszültség jut az előtét-ellenállásra. Egy piros és egy zöld LED-re jutó feszültség 10 mA diódaáramnál 1,9V + 2,2V = 4,1V. Az előtét-ellenálláson tehát 9V – 4,1V = 4,9V esik. Ahhoz, hogy tényleg 10 mA áram folyjon, az ellenállás értékét megfelelően kell megválasztani.
R = U/I R = 4,9V/10 mA
R = 490 ohm A számítás többnyire a normál értékektől eltérő ellen-állást ad ki. Alkalmazzuk ilyenkor a következő kisebb normál értéket, itt tehát 470 ohmot. Ebben az esetben az áram csak csekély mértékben lesz nagyobb. Valójában alig változnak meg a feszültségviszonyok a meredek diódakarakterisztikák miatt.
(rot = piros; grün = zöld)
a LED színe feszültség 20 mA-nél piros 1,9 V sárga 2,1 V zöld 2,2 V
3.4 LED-ek sorbakapcsolása (zöld, piros)
3.1 ábra: Az alsó feszültséghatáron
3.2 Egy ceruzaelem közvetlen csatlakoztatása
Megállapíthatjuk, hogy a piros LED tényleg világít, ha nagyon gyengén is. Vegyük most elő a zöld LED-et. Az eredmény: ez nem világít. Gyakorlatilag egyáltalán nem folyik áram rajta keresztül. A sárga LED valahol a kettő között van, 1,5V-ról rendkívül gyengén világít. Mekkora áram folyik a különböző feszültségeken? A kérdésre egy adott alkatrész karakterisztikája adja meg a választ. A 3.3 ábrán egy közös diagramon láthatjuk a piros és a zöld LED kimért karakterisztikáját. Láthatjuk, hogy csak egy bizonyos minimális feszültségtől, avagy a „küszöbfeszültségtől” kezdve folyik észlelhető áram. Ha nő a feszültség, az áram is nő, és egyre meredekebben. A méréseket a még éppen megengedhető 20 mA áramnál megszakítottuk. De jól elképzelhető a karakterisztika további menete. Egy alig
3.5 ábra: Sorbakapcsolt piros és zöld LED
3.3 Kevés energia – sok fény
Gyakran jobb hatásfokot ad több LED sorbakapcsolása, mivel kevesebb energia vész el az előtét-ellenálláson meddő hő formájában. A célnak tehát annak kell lennie, hogy az előtét-ellenállásra minél kevesebb feszültség essen. A 3.6 ábra egy lehetséges méretezést mutat be három, egy piros, egy sárga és egy zöld LED-del. A közös diódafeszültség 1,8V + 2,1V + 2,2V = 6,1V. Az előtét-ellenálláson még 2,9V esik. A 20 mA áramhoz tehát 145 ohmra van szükség. De 220 ohmnál is még elég fényesen világítanak a LED-ek. A 20 mA helyett itt 15 mA adódik ki. Ezzel az árammal még egy 9V-os tömbelemmel is elég hosszú üzemélettartamot kapunk.
3.6 ábra: Soros kapcsolás három LED-del (zöld, sárga, piros)
Loading...
+ 4 hidden pages