Conrad 10196 Operation Manual [hu]

2
Az Elektronik-Hobby örömet kelt és okoz. Különösen igaz ez a rádióbütykölésre. Saját rádiót építeni, és a saját építésű rádiót intenzív használatra is fogni, motivációt és sikerélményt jelent. Az elkészült URH-rádión jó hangzással és nagy hangerővel hallgassa a helyi URH-FM-adókat. De először kísérletezünk! Vizsgálja meg az egyes egységek működését, és építsen egy egyre növekvő kapcsolást.
Az FM-rádiót egyszerű megépíteni, de mégis sok lehetőséget nyújt. Számos változat és lehetőség létezik. Kísérletezzen különböző hosszúságú antennákkal, és fogjon közeli és távoli adókat. A végén több lehetséges áramkör fog a rendelkezésére állni. Maga döntheti el, hogyan nézzen ki az egészen egyedi rádiókészüléke .
Jó szórakozást a rádió-építőkészlethez!
Számos további kísérletet és bővítési lehetőséget talál az interneten:
www.elo-web.de www.elektronik­labor.de
3
Tartalomjegyzék
1 A hangszóró ............................................................................. 5
2 A dugasztábla .......................................................................... 7
3 Egy kapcsolóérintkező ............................................................. 8
4 Az elektrolit kondenzátor ........................................................10
5 Az erősítő ...............................................................................11
6 Egy csatolókondenzátor ..........................................................13
7 Hanggenerátor ........................................................................15
8 URH-vétel ...............................................................................16
9 Javított hangzás ......................................................................18
10 Adóválasztás ...........................................................................20
11 Reset-gomb ............................................................................21
12 A hangerőszabályzó ................................................................23
13 Potenciométeres hangolás ......................................................25
14 A hangolási tartomány beszűkítése .........................................27
4
1 A hangolási tartomány beszűkítése ...................................... 27
2 Finomhangolás .................................................................... 29
3 A rádiókártya ismertetése ................................................... 31
5
1 A hangszóró
Nézze meg jól a hangszórót beforrasztott huzalok mellett, mivel a hangszóró a rádió egyik legfontosabb eleme. A hangszóró elején található egy membrán. Ez óvatosan kissé benyomható. Ha megkopogtatja az ujjával, zajt kelt. Ez a hangszóró elvét mutatja: a membrán mozgása hangot ad.
Az építőkészletben még sok más alkatrész is található. Keresse meg az 1 k-os ellenállást. Színes gyűrűket visel, barna (1), fekete (0) és piros (00) színnel, ami 1000 ohm-nak felel meg. Egy negyedik, arany színű gyűrű az 5%-os tűrési osztályt jelöli. Az ellenállások gyakran az áramerősség csökkentésére szolgálnak. Ebben az esetben az ellenállást sorba kell kapcsolni a hangszóróval és az elemmel. Arról gondoskodik, hogy a hangszórón átfolyó áramot kb. 9 mA-re korlátozza. Tartsa össze úgy az alkatrészeket, hogy zárt áramkör jöjjön létre. Az elemhez való csatlakoztatáskor a hangszóróból halk kattanás hallatszik. Az áramkör nyitásakor is zaj keletkezik. A hangszórón átfolyó áram egy kicsit megmozdítja a membránt, ami hangimpulzust kelt. A hangszóró
6
hátulján egy erős mágnes található. Belül elrejtve található egy huzaltekercs, amelynek mindkét kivezetése össze van kötve az érintkezőkkel és a hozzáforrasztott vezetékekkel. Emiatt mozdítható meg a membrán elektromos áram által.
7
2 A dugasztábla
Ez a dugasztábla leegyszerűsíti a komplikált áramkörök felépítését. A 2,54 mm raszteres, 270 érintkezős tábla biztosítja az alkatrészek biztos összekötését. Az első kísérleteknél a dugasztábla egyszerűen csak az asztalon fekhet. Később beragasztja majd a rádiókávába.
A dugaszoló felület középső részén 230 érintkező van, öt-öt érintkező függőleges irányban vezetőfóliával össze van kötve. Ezen túlmenően a peremen 40 érintkező van a tápellátáshoz, amely két, 20 érintkezőből álló vízszintes rugós érintkezőcsíkból áll. Így a dugasztábla két független tápsínnel rendelkezik.
Az alkatrészek beültetéséhez viszonylag nagy erő kell. A csatlakozólábak emiatt könnyen elbicsaklanak. Fontos, hogy a lábakat pontosan felülről vezesse be. Legjobb, ha ehhez egy csipeszt vagy kis fogót használ. A kivezetést lehetőleg röviddel a dugasztábla fölött fogja meg, és függőlegesen nyomja lefelé. Így érzékenyebb csatlakozóvezetékek is, pl. az elemcsat és a hangszóró becinezett huzalvégei törés nélkül beültethetők.
Építse fel az egyszerű áramkört ellenállással és hangszóróval még egyszer a dugasztáblán. Az elemcsat rögzítésénél ismét felhangzik a már ismert kattanás a hangszóróból.
8
3 Egy kapcsolóérintkező
Az építőkészlet tartalmaz két feltekert, egy-egy méteres kötőhuzalt, amelyek közül az egyikre teljes egészében az antenna céljára lesz szükség. Vágjon le megfelelő vezetékdarabokat, és távolítsa el a végeken a szigetelést kb. 5 mm hosszon. A huzalvégek csupaszolásához hasznos lehet, ha a szigetelést éles késsel körkörösen bemetszi. Figyelem: Ennek során maga a vezeték ne sérüljön meg, mert a megsértett helyen könnyen eltörik.
A huzallal egyszerű kapcsoló is készíthető. Ez két csupasz vezetékdarabból áll, kevés távolságra egymástól, amelyek könnyen mozgathatók. Vágjon le ehhez 2 cm-es huzaldarabokat, és teljesen távolítsa el róluk a szigetelést. Az ujjával a két csupasz huzal összenyomható, úgy hogy az áramkör zár. A kapcsoló minden működtetésénél halk kattanást lehet hallani a hangszóróból.
9
Egy másik rövid vezetékdarab tehermentesítőnek építendő be a puha csatlakozóvezetékek védelmére. Az elemcsat maradjon mindig bekötve, hogy a csatlakozások ne kopjanak el túlzottan.
10
4 Az elektrolit kondenzátor
Hangosabb zajt kelthet a 100 µF-os (mikrofarad) elektrolit kondenzátor (elektrolit kondenzátor) segítségével. Beépítéskor ügyeljen a helyes polaritásra. A negatív pólus fehér csíkkal van jelölve, és ez a rövidebbik láb. A kondenzátor két, egymástól szigeteléssel elválasztott fémfóliát tartalmaz, amelyek elektromosan feltölthetők. A kondenzátor ezáltal elektromos energia tárolóvá válik.
Az elektrolit kondenzátor ebben a kísérletben mintegy 9 V feszültségre töltődik fel. Eközben annyi energiát tárol, hogy a kapcsoló zárásakor hangos kattanás hallatszik. Egy rövid pillanatra nagyon nagy áram folyik át a hangszórón; mintegy százszor akkora, mint az előtétellenálláson át.
11
5 Az erősítő
Az LM386 típusú nyolclábú IC egy komplett hangszóróerősítő telepes táplálásra. Belsőleg sok tranzisztorból és ellenállásból áll.
Az integrált áramkör nyolc lábát először kissé szét kell hajlítani, majd párhuzamosra állítani. Ezután az IC könnyen beilleszthető a dugaszkártyába. Az áramkörbe való beépítéskor okvetlenül figyeljen a helyes beépítési irányra. A baloldalán lévő jelölés az
1. és 8. lábra utal. Ha az IC-t újból ki akarja venni, óvatosan emelje ki egy csavarhúzóval, hogy a lábak ne törjenek meg.
Az IC-nek a 4. kivezetése az elem negatív pólusára kapcsolódik, míg a pozitív pólus a 6. kivezetéshez van csatlakoztatva. Az 5. kivezetésen van a kimenet. A hangszóró itt egy elektrolit kondenzátoron keresztül van csatlakoztatva. Az LM386 IC 5. kivezetésén kb. 4 V értékű közepes
Loading...
+ 23 hidden pages