Conitec GALEP-4 User guide [pl]

www.conrad.pl
Programator GALEP-4. Skrócona instrukcja
obsługi
Dodatkowe informacje można uzyskać w pomocy On-line GALEP-4
Wprowadzenie
Galep-4 jest profesjonalnym, uniwersalnym programatorem kieszonkowym. Szeroko rozwinięty sterownik pinowy ASIC oferuje dużą wielostronność, którą można poza tym spotkać tylko w drogich urządzeniach końcowych. Galep-4 bez użycia dodatkowych adapterów i połączeń programuje pamięci EPROM, EEPROM, FLASH-EPROM, szeregowe pamięci EEPROM, mikrokontrolery, układy GAL i PALCE. Niskonapięciowe elementy zasilane są napięciem do 1,3V.
Galep nie przekracza wymiarów myszy komputerowej (115x80x33 mm). W przypadku pracy bez zasilacza sieciowego me programować do 8 godzin z wykorzystaniem akumulatora ­dzięki temu urządzenie to nadaje się więc do zastosowań mobilnych. Można je łatwo podłączyć za pomocą portu drukarki do komputera klasy PC lub laptopa. Obok funkcji podstawowych, takich jak wczytywanie, programowanie, porównywanie czy kasowanie dostępne jest również oprogramowanie, oferujące wygodnie ustawienia funkcji specjalnych wybranych elementów. Edytor pozwala na wielorakie mliwości przetwarzania dołączonych elementów, które mogą zostać załadowane jak i zapisane w formie pliw w postaci binarne j, heksadecymalnej, formacie Motoroli czy Jedec.
Nowe elementy można pobrać z wykorzystaniem Internetu i wgrać je do oprogramowania ­dzięki temu Galep nawet po latach jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń tej klasy.
Wyjątkową elastyczność programatora Galep umliwia specjalny sprt elektroniczny. Wszystkie piny 40-nóżkowego rdzenia programatora są równoważne trzy różne ustawiane indywidualnie poziomy napięć do 25V, masę, sygnał zegarowy, ustawialne wartości rezystancji (Pull-Up & Pull-Down), jak i logika 1-wyjściowa z dwupozycyjnym przełącznikiem poziomów dla elementów niskonapięciowych. Wewtrzna logika programatora zaprogramowana została z wykorzystaniem układów FPGA wysokiej skali integracji i została optymalnie dopasowana do aktualnie wybranego elementu. Dzięki temu wszystkie układy mogą zostać zaprogramowane lub wczytane z optymalną szybkością.
Wymagania systemowe: Windows 95/98/ME/NT lub Windows2000. Zakres dostawy: programator GALEP-4, kable przyłączeniowy do komputera PC, wtyczkowy
zasilacz sieciowy, oprogramowanie na płycie CD z instrukcją w języku niemieckim i angielskim.
Akumulatory 6xNiMH AAA (600 mA) nie wchodzą w zakres dostawy i są wymagane tylko w przypadku pracy z zasilaniem akumulatorowym.
Strona 1 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
-
637 Kraków, Polska
www.conrad.pl
Strona 2 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
Opis
oprogramowania
Pasek Menu
Plik Plik/Nowy
Otwiera nowy bufor. Uwaga! Ustawienia adresowe w menu Opcje/Bufor odnoszą się bezpośrednio do trzech niżej
przedstawionych opcji menu. Plik/Otwórz Otwiera nowy bufor i ładuje go wybranym plikiem w formacie binarnym, heksadecymalnym
Intel, formacie Motoroli czy JEDEC. Postępowanie przy wybraniu opcji Plik/Otwórz odpowiada ręcznemu wybraniu Plik/Nowy i bezpośrednio po nim Plik/Ładuj plik.
Plik/Ładuj plik Ładuje wybrany plik do aktywnego bufora od adresu startowego bufora. Na podstawie
rozszerzenia pliku wybierany jest format danych (binarny, heksadecymalny Intel, Motorola-S, czy JEDEC). Wybór ten nie jest jednak z ry narzucony i me zostać zmodyfikowany. Plik podczas ładowania zostaje automatycznie przekształcony odpowiednio na format binarny lub inny. Błąd formatu zostaje rozpoznany i wskazany. Podczas ładowania pliku z adresem bezwzględnym (heksadecymalny lub Motorola-S) pojawia się ostrzeżenie w przypadku gdy zakres adresowy znajduje się poza buforem względnie poza przestrzenią pamięci dołączonego układu.
Plik/Zapisz jako Zapisuje aktywny bufor. Można podać nową nazwę dla pliku jak i wskazać wybrany format
danych (binarny, heksadecymalny Intel, Motorola-S, JEDEC). Plik/Zamknij Aktualny bufor zostaje wykasowany.
Plik/Zakończ
Zakończenie programu.
Edycja Edycja/Wytnij
www.conrad.pl
Strona 3 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
Zaznaczony uprzednio w buforze obszar zostaje skopiowany do schowka, następnie usunięty z bufora. Dane występujące za zaznaczonym obszarem są kopiowane do odpowiednio niższych komórek adresowych.
Edycja/Kop iuj Zaznaczony uprzednio w buforze obszar zostaje skopiowany do schowka, zawartość bufora
nie ulega zmianie. Edycja/Wklej Dane znajdujące się w schowku zostają wklejone do bufora w miejscu wskazanym uprzednio
kursorem. Edycja/Szukaj Z użyciem tego polecenia można odnaleźć w buforze bajt, słowo lub ciąg znaków ASCII. Edycja/Zamień Zamienia bardziej lub mniej znaczący bajt całego 16-bitowego słowa znajdującego się w
buforze. Edycja/Wypełnij bufor Z użyciem tego polecenia można wypełnić zakres adresowy bufora dowolnymi(losowymi)
danymi. Akcja Koniecznie przeczytać rozdział: Umieszczanie układu elektronicznego w programatorze
GALEP-4
Czynności, które można wykonać na umieszczonym w programatorze GALEP-4 układzie elektronicznym, można wykonać poprzez wykorzystanie menu programowego, poprzez pasek przycisków na dolnej krawędzi urządzenia lub z użyciem klawiszy funkcyjnych.
Akcja/Ładowanie baterii Z użyciem tego polecenia można włączyć lub wyłączyć proces ładowania baterii.
Akumulatory, niezależnie od aktualnego stanu naładowania będą ładowały się przez 7 godzin. (czas ładowania me zostać zmieniony w menu Opcje/Zastosuj. Żółta dioda na programatorze wskazuje, że akumulator jest właśnie ładowany. Czas ładowania zostanie wstrzymany z chwilą zakończenia pracy z oprogramowan iem GALEP. Doda tkowe miganie czerwonej i zielonej diody sygnalizuje wtedy, że zegar czasu ładowania pracuje poprawnie.
Akcja/Układ elektroniczny [F8] Wybrać typ układu elektronicznego. Pojawi się lista wszystkich dostępnych układów
elektronicznych. Poprzez kliknięcie pola "sortuj według producenta" można wybrać czy wykaz układów ma być wwietlany w porządku "Typ – Producent - Układ" czy też
www.conrad.pl
Strona 4 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
"Producent – Typ - Układ". Układ elektroniczny wybiera się poprzez podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy lub poprzez kliknięcie na przycisk "Wybierz układ".
Poprzez kliknięcie pola "Ustaw adres y układu" lub "Ustaw adresy pliku" ustala się sposób wwietlenia adresów w opcjach układu. PO aktywowaniu "Ustaw adresy układu" adresy zostaną dopasowane do maksymalnej wielkości układu. Natomiast w przypadku wybran ia opcji "Ustaw adresy pliku" następuje ustawienie według wielkości uprzednio załadowanego pliku. W przypadku niektórych układów, które np. muszą być całkowicie programowalne jak np. układy GAL czy też niektóre mikrokontrolery mliwość takiego wyboru jest pozbawiona sensu. Kliknięcia na obydwa pola są wtedy nieaktywne.
Wybrany typ kostki układu elektronicznego zostanie wybrany tylko dla aktualnie aktywnego bufora. Jeżeli jest jednocześnie otwartych wiele buforów można im przyporządkować różne typy uk ładów elektronicznych. W przypadku gdy żaden bufor nie jest otwarty, zostanie utworzony nowy.
Uwaga! Ustawienia zawarte w menu Opcje/Układ elektroniczny odnoszą się bezpośrednio do
opisanych niżej pięciu punktów menu. Akcja/Programowanie [F3] Aktywowanie programowania układu elektronicznego. Okno akcji uaktywni się i zostanie
wskazana pozycja układu elektronicznego w podstawce. Właściwy proces programowania rozpoczyna się po kliknięciu na "Start". (W przypadku gdy w menu Opcje/Zastosuj aktywny jest punkt "Pomiń przycisk start" proces programowania wystartuje automatycznie).
Układ elektroniczny zostanie zaprogramowany z uwzględnieniem ustawień w menu Opcje/Układ elektroniczny. Podczas programowania pamięć adresowa zostanie obliczona tak aby mógł przebiegać proces programowania. W przypadku gdy dana komórka pamięci mnie będzie mogła być zaprogramowana, zostanie wskazany jej adres, a proces programowania zostanie przerwany.
Jeżeli w menu Opcje/Układ elektroniczny ustawiona szerokość szyny danych jest większa niż szerokość szyny danych w programowanym układzie to dane zostaną automatycznie podzielone na kilka kostek. Jeżeli np. w przypadku 8-bitowej pamięci EPROM szerokość szyny danych zostanie ustawiona na 16 bitów, to co drugi bajt zaczynając od adresu startowego bufora zaprogramowanego w IC0, zostanie zaprogramowany w pominiętym bajcie układu IC1.
Poprzez kliknięcie na "przerwij" proces programowania me zostać w dowolnym czas ie przerwana.
Akcja/Porównaj [F4] Porównuje zawartość bufora od adresu startowego do adresu końcowego z umieszczonym
układem elektronicznym zaczynając od jego adresu startowego. Różnice zostaną pokazane w wzrastającym porządku adresowym, natomiast w przypadku stwierdzenia braku różnić
www.conrad.pl
Strona 5 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
wyskoczy okienko w przyciskiem OK. Można również porównywać częściowe obszary danych, jeżeli początkowy i końcowy punkt adresowy nie pokrywa się z tym samym obszarem pamięci EPROM. W przypadku znalezienia bajtów o różnej zawartości zostanie wskazany ich adres. Proces porównywania me zostać wtedy przerwany, jak i można przejść do porównywania kolejnych bajtów. W ten sposób można wskazać wszystkie różnice pomiędzy zawartością pamięci układu elektronicznego i bufora.
Akcja/Kasuj [F5] Sprawdza, czy zawartość pamięci układu elektronicznego została wykasowana. Akcja/Wczytywanie [F6] Wczytuje do bufora zawartość pamięci układu elektronicznego. Akcja/Usuń [F7] Kasuje pamięć układu elektronicznego. Funkcja ta działa tylko w przypadku układów
elektronicznych, których pamięć można kasować z wykorzystaniem impulw elektrycznych. Pamięci EPROM są kasowalne tylko z użyciem promieniowania UV.
Uwaga! Niektóre układy mogą być całkowicie lub częściowo zabezpieczone przed nadpisaniem lub skasowaniem. W przypadku kasowania tego typu zabezpieczonych układów należy w menu Opcje/Układ elektroniczny ustawić programowo wyłączenie tej ochrony.
Opcje Opcje/Zastosuj
Niniejsze pole dialogowe wypełnione jest tylko jednokrotnie dla wszystkich zastosow. Ustawia się tutaj wszystkie ogólne ustawienia prog ramu.
Opcje/Bufor Każdemu buforowi przyporządkowuje się jedno takie pole dialogowe. W polu tym można
okrlić ustawienia bufora (8-, 16 bitów lub JEDEC) oraz adresy docelowe dla operacji transferu pliw dla przyporządkowanego im bufora. Ponadto można tutaj obliczyć na nowo sumę kontrolną bufora.
Opcje/Układ elektroniczny Niniejsze pole dialogowe występuje oddzielnie dla każdego bufora (o ile buforowi
przyporządkowano układ elektroniczny). Pole to pozwala na ustawienie specyficznych właściwości danego układu elektronicznego, które zostaną uwzględnione przy następnym programowaniu czy wczytywaniu danego układu. Wygląd jak i mliwości ustawień są różnorakie i zależą od aktualnie wykorzystywanego typu elementu. W menu tym można ustawić np. ochronę mikrokontrolera przed odczytem czy pozostałe szczegółowe konfiguracje elementów. Zalecenia odnośnie znaczenia mliwych ustawień można uzyskać w kartach katalogowych producenta elementów elektronicznych. (Mała wskazówka: pod
www.conrad.pl
Strona 6 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
adresem internetowym www.aufzu.de można uzyskać dostęp do prawie wszystkich stron internetowych producentów elementów półprzewodnikowych). Dodatkowe informacje można znaleźć w specyfikacjach elementów elektronicznych.
Dla układów pamięci takich jak (E)EPROM czy Flash można w tym menu podać ustawienia dotyczące przestrzeni adresowych bufora jak i układów pamięci. Wszystkie bajty pomiędzy bajtem startowym i końcowym bufora zostaną zaprogramowane w dołączonym układzie elektronicznym pomiędzy bajtem startowym a końcowym układu, względnie tam odczytane. Dzięki temu jest np. mliwe tylko częściowe odczytanie lub zaprogramowanie układu albo też rozdzielenie danych zawartych w buforze na kilka kostek pamięci.
Funkcja Split & Shuffle Jeżeli zachodzi potrzeba zaprogramowania danych o szerokości 16 bitów w dwóch 8-
bitowych pamięciach EPROM zaleca się wszystkie parzyste bajty zaprogramować w pamięci EPROM nr 1, a nieparzyste w pamięci EPROM nr 2.W punkcie menu "Organizacja elementu" można to wszystko ustawić. W 8-bitowej pamięci EPROM standardowo ustawia się szerokość szyny danych na 8 bitów. Jeżeli zmieni się teraz ustawienia na 16 bitów, to można przy programowaniu lub wczytywaniu wybrać dwie kostki pamięci: IC1 i IC2.. Wszystkie parzyste bajty zostaną przeniesione do IC1, a wszystkie nieparzyste do IC2. Analogicznie naly zrozumieć ustawienie 32 bitów. Następuje tutaj podział na łącznie 4 8­bitowe pamięci EPROM (względnie dwie 16-bitowe).Naly zwrócić jeszcze uwagę na kilka punktów, które mogą przysporzyć problemów przy stosowaniu tej funkcji. 1) Wielkość przestrzeni adresowej bufora ma zawsze taki sam stosunek do wielkości przes trzeni adresowej dołączonego układu jak szerokość szyny danych bufora do szerokości szyny danych układu. Przykład: Wybrano 8-bitową pamięć EPROM i 16-bitową szynę danych, stosunek wynosi 1:2, przestrzeń bufora jest przez to dwa razy większa od przestrzeni układu. Przy przełączeniu szerokości szyny danych układu elektronicznego przestrzeń adresowa układu automatycznie dostosuje się do przestrzeni adresowej bufora. Automatyczne ustawienie naly w każdym przypadku sprawdzić i dopasować je do wymagań użytkownika.
2) Wyżej wspominano o bajtach parzystych i nieparzystych. Parzyste bajty nie muszą koniecznie zaczynać się od adresu startowego bufora, a nieparzyste adres za nimi. Poniższa tabela objaśnia przyporządkowanie bajtów w buforze do bajtów w układzie.
Przykład: Organizacja szerokości szyny danych jest dwukrotnie większa od szerokości szyny danych w układzie. (Np. 8-bitowa pamięć EPROM i 16-bitowa organizacja).
Adres startowy bufora ó IC1 Adres startowy układ u Adres startowy bufora + 1 ó IC2 Adres startowy układu Adres startowy bufora + 2 ó IC1 Adres startowy układu + 1 Adres startowy bufora + 3 ó IC2 Adres startowy układu + 1 Adres startowy bufora + 4 ó IC1 Adres startowy układu + 2 Adres startowy bufora + 5 ó IC2 Adres startowy układu + 2 . etc.
www.conrad.pl
Strona 7 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
Widok Widok/Pasek narzędzi
Włącza lub wyłącza pasek narzędzi pod paskiem menu . Widok/Pasek stanu Włącza lub wyłącza pasek stanu przy dolnej krawędzi okna programu. Widok/Pasek informacyjny Aktywuje jeden z trzech pasków informacyjnych (Miejsce pracy/Wybór elementu/Akcja). Ten
sam efekt zostanie osiągnięty poprzez bezpośrednie kliknięcie na kartę poniżej paska informacyjnego.
Okno Okno/Nowe
Dla aktualnie aktywnego elemen tu zakłada dodatkowe okno bufora. Poprzez to można jednocześnie wwietlić na ekranie różne obszary bufora.
Okno/Jedno na drugim Uporządkowuje wszystkie okna w kierunku ukośnym jedno nad drugim. Okno/Obok Uporządkowuje wszystkie okna jedno obok drugiego. Okno/Uporządkowanie ikon Szereguje wszystkie ikony jedna obok drugiej.
Pomoc Zawartość
Otwiera niniejszy dokument. Informacje Można tutaj znaleźć informacje m.in. o numerze wersji prog ramu.
Umieszczanie układu elektronicznego
Informacje na temat dokładnego umieszczania układu elektronicznego zostały omówione w oknach Akcji: Programowanie, Odczyt, Kasowanie, Porównanie.
Normalnie układy elektroniczne są umieszczane odpowiednio do nadruku na obudowie.
www.conrad.pl
Strona 8 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
Zatem: odpowiednio do wigni leżącej po przeciwnej stronie, pin nr 1 w kierunku wigni. Wyjątki: GALEP III nie dysponuje dla każdej podstawki wszystkimi napięciami programującymi,
dlatego niektóre nieliczne układy elektroniczne muszą zostać przestawione lub umieszczone w podstawce odwrotnie. Dokładna lokalizacja układu zostanie pokazana w oknie programu i musi w każdym przypadku zostać sprawdzona. W przypadku programatora GALEP-4 niniejsze ograniczenia sprtowe nie występują, tym nie mniej wiele algorytmów programowania stosuje się równomiernie dla GALEP-III i GALEP-4, występują też elementy, które muszą zostać przesunięte lub umieszczone odwrotnie.
Uwaga!
Źle umieszczone elementy mogą ulec uszkodzeniu. Elementów, które jednokrotnie zostały źle umieszczone w żadnym wypadku nie naly ponownie stosow, ponieważ ich niektóre
funkcje mogą nie być zagwarantowane. Źle umieszczone elementy mogą nawet wywołać szkody w programatorze.
Zasilanie/Zasilanie akumulatorowe/Proces ładowania
Dla pracy urządzenia niezależnej od zasilania sieciowego na tylnej stronie programatora znajduje się kieszeń na 6 szt. akumulatorów NiMH typu AAA (1,2V, 600 mA). Dzięki nim programator można stosować w miejscach, gdzie nie ma źródła zasilania sieciowego.
Alternatywnie do dołączonego wtyczkowego zasilacza sieciowego (nieregulowane napięcie 12V DC, 400 mA) programator można zasilić z wykorzystaniem kupieckiego adaptera z samochodowego ustawionego na 13V.. Pobór prądu wynosi maksymalnie 400 mA, wewtrzny styk puszki zasilacza sieciowego jest plusem.
Wewtrzne połączenie ładowania jest przeznaczone do ładowania akumulatora. Proces
ładowania rozpoczyna się kliknięciem punktu menu (Akcja/Ładowanie baterii). Podczas ładowania wtyczkowy zasilacz sieciowy musi być podłączony do zasilania sieciowego.
Podczas ładowania świeci się żółta dioda LED . Po ok. 7 godzinach proces ładowania dobiega końca, a żółta dioda LED wygasa. Programator podczas ładowania me być wykorzystywany do normalnej pracy.
Zastosowane oprogramowanie programatora GALEP zapamiętuje czas rozpoczęcia ładowania i zatrzymuje ten proces po ok. 7 godzinach. Jeżeli podczas procesu ładowania zaprzestanie się korzystania z oprogramowania, zaprogramowany w programatorze timer zatroszczy się o wstrzymanie całkowitego czasu ładowania. Aktywny timer można rozpoznać po miganiu czerwonej lub zielonej diody LED.
Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa wewtrzna logika programatora podczas wyłączenia komputera PC lub jego restartu zostanie cofnięta.. W tym przypadku proces ładowania zostanie przerwany. Jeżeli proces ładowania mimo wyłączenia komputera ma przebiegać dalej to programator musi przed wyłączeniem zostać odłączony od portu drukarki.
www.conrad.pl
Strona 9 z 9
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-
637
Kraków,
Polska
Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie,
rozpowszechnianie,
zmiany bez zgody
zabronione.
www.conrad.pl
Zamiast akumulatorów NiMH można stosować normalne baterie typu "małe paluszki". Uwaga! W tym przypadku nie wolno podłączać zasilacza sieciowego. Baterie mogą się bowiem przegrzać przez nieuważne ładowanie. Dla uszkodzonego w ten sposób programatora wygasa gwarancja producenta.
Podczas pracy z wykorzystaniem zasilania akumulatorowego, a więc bez wtyczkowego zasilacza sieciowego, programator po kilku minutach wyłącza się samoczynnie.
Loading...