Bresser Optik DLX User guide [hu]

Conrad Vevőszolgálat, 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: 319 0250
Biotar DLX mikroszkóp készlet
Megrend. szám: 84 09 46
Kezelési utasítás
A mikroszkóp részei
(lásd az eredeti gépkönyv ábráját).
2. Fókuszáló kerék
3. Revolverfej az objektívekkel
4. Tárgyasztal
5. Tükör
6. Elemes megvilágítás
7. Talp az elemtartóval
8. Mikroszkóp kar
9. „Biotar” mikroszkóp
10. Kész preparátumok
11. Fedőlemezek és címkék
12. Tárgylemez
13. Petri csésze
14. Vetítő
15. Tartalék izzó
16. 3 x nagyítóüveg
17. Mérőhenger
18. Tároló üvegek
19. Garnéla-nevelő tartozékok
20. Mikroszkóp szerszámok.
1.1 Mi is egy mikroszkóp?
A mikroszkóp két lencserendszerből áll: az okulárból és az objektívből. Az egyszerűség kedvéért ezeket a rendszereket egyes lencséknek tekintjük. A valóságban úgy az okulár (A), mint a revolverben lévő objektív (D) több lencséből áll. Az alsó lencse (objektív) felnagyítja a preparátumot (X). Az így keletkezett, nem látható képet egy második lencse, az (okulár A) még egyszer felnagyítja, és a megfigyelő (Y) ezt a képet látja a mikroszkópban.
1.2 Felállítás/a felállítás helye:
Mielőtt hozzákezdenénk a mikroszkópos megfigyelésekhez, keressünk egy alkalmas helyet.
Először is elegendő fény álljon rendelkezésre (normál megfigyelés).
Fontos, hogy a helyiséget el is lehessen sötétíteni (projektoros megfigyelés).
Ezen kívül ajánlatos a mikroszkópot stabil alapra állítani.
1.3 Normál megfigyelés
A normál megfigyeléshez állítsuk a mikroszkópot egy világos helyre (ablak, asztali lámpa). Vegyük ki a mikroszkópot a csomagolásból, és döntsük az állványt (F) egy a megfigyeléshez kényelmes állásba. Az élesre állító kereket (C) csavarjuk a felső ütközésig, az objektív revolvert (D) állítsuk a legkisebb nagyításra. Az okuláron keresztül nézve állítsuk be úgy a tükröt (I), hogy egy egyenletes megvilágítású fénykört kapjunk; vagy használjuk a lámpát, a 4. pontban leírtak szerint. Helyezzünk egy előre elkészített preparátumot (pl. a 11) a mikroszkóp tárgyasztalának kapcsai alá, pontosan az objektív alá. Ha most az okulárba nézünk, a nagyított preparátumot látjuk. A kép élességét az élesre állító csavar (C) lassú forgatásával állítjuk be. Ezután az objektív revolver elforgatásával, egy másik objektív beállításával egy nagyobb nagyítást is választhatunk. A nagyítás változtatása után a kép élességét újra be kell állítani. Minél nagyobb a nagyítás, annál több fény kell a kép jó megvilágításához. Tanács: A tükör beállításánál kerüljük el a közvetlen napfény sugárzást, mivel az vakít, és így nem kaphatunk éles képet.
1.4 Elektromos megvilágítás:
Az elektromos megvilágítás (H) melletti megfigyeléshez két 1,5 V elemre van szükség, amelyeket a mikroszkóp talpába (K) helyezünk be. Vegyük le a mikroszkóp gumi talpát (X), és helyezzük be az elemeket a megadott +/- jelzésnek megfelelően. Helyezzük vissza a gumit. A világítást a mikroszkóp asztal felé fordítással kapcsoljuk be. Állítsuk be az okuláron átnézve úgy, hogy a kép megvilágítása optimális legyen. Ezután végrehajthatjuk a 3. pont alatt leírt megfigyelést. Az elektromos megvilágítás izzója kicserélhető. Tartalékizzó rendelkezésre áll. Amennyiben más izzólámpát használnak, figyelembe kell venni a wattszámot, ami a lámpatesten meg van adva. Tanács: Minél nagyobb a beállított nagyítás, a kép jó
megvilágításához annál több fény szükséges. Ezért a vizsgálatot mindig egy kisebb nagyítással kezdjük.
2. Gyakorlati kezelési utasítás
Alapvetően:
y
Vegyszer és maró folyadék gyerek kezébe nem való!
y
Tilos a vegyszereket meginni!
y
Használatuk után folyóvízben alaposan kezet kell mosni.
2.1 Bevezetés
E füzet célja, hogy elmagyarázza, hogyan kell tárgyakat a mikroszkópos megfigyelés céljára preparálni.
2.2 Milyen legyen a vizsgálandó tárgy?
Egy közönséges nagyítóüveggel általában átlátszatlan (opak) tárgyakat, pl. kis állatokat, növényrészeket, szöveteket stb. nézünk meg. Ekkor a fény a vizsgálandó tárgyra esik, onnan visszaverődik és a lencsén keresztül a szembe jut. A mikroszkóppal átlátszó tárgyakat lehet vizsgálni, amelyeknél a tükör, vagy a mikroszkóp lámpa fénye az asztal nyílásán, a tárgyon, a mikroszkóp lencserendszerén, vagyis a tárgylencsén és a tubuson keresztül jut a szemünkbe. Ebből adódik, hogy vizsgálatra csak átlátszó tárgyak alkalmasak. Sok kis vízi élőlény, növényi részek, finom állati részek természetüknél fogva ilyenek, másokat preparálni kell. Ez történhet előkezeléssel, megfelelő anyaggal való átitatással, vagy úgy, hogy finom lemezt (metszetet) vágunk ki belőle kézzel vagy mikrotommal, majd ezeket vizsgáljuk. Ezt a módszert ismerteti a füzet.
2.3 Vékony preparátum metszetek készítése
A korábban leírtaknak megfelelően vékony metszeteket kell a tárgyból létrehozni. A legjobb eredményhez némi viaszra vagy paraffinra van szükség. Amennyiben a mikroszkóp készletben ilyen anyag nincsen, vegyünk egy gyertyát. A viaszt egy edényben elhelyezve, tűzön felmelegítjük. A tárgyat többször a folyékony viaszba merítjük, majd hagyjuk a viaszt kikeményedni. A mikrotommal vagy késsel finom szeleteket vágunk le a viasszal körülvett tárgyról. Ezeket a szeleteket az üveg tárgylemezre helyezzük, és fedőlemezzel lefedjük.
2.4 Preparátumok készítése
Két alaptípust ismerünk: a tartós preparátumokat és a korlátozott ideig tárolható preparátumokat. Korlátozott ideig tárolható preparátumokat olyan tárgyakról készítünk, amelyeket csak meg akarunk figyelni, de nem akarunk preparátum gyűjteményben elhelyezni. A tárgy- és fedőlemezek között elhelyezett preparátumokat a vizsgálat után megsemmisítjük. A vizsgálat után a tárgy- és fedőlemezeket letisztítjuk. A mikroszkópiánál a legjobb eredmények titka a tiszta tárgy és fedőlemezek használata.
2.5 Tartós preparátumok
Tartós preparátumok olyan objektumokról készülnek, amelyek különösen jól sikerültek, és amelyeket többször szeretnénk tanulmányozni. Száraz objektumokat (virágport, egy légy szárnyát stb.) csak glicerinnel, Gum-Media-val vagy Malinollal
lehet preparálni. Nedvességet tartalmazó objektumokból ki kell vonni a nedvességet.
2.6 Hogyan preparálunk egy száraz objektumot?
Helyezzük az objektumot egy tiszta, száraz tárgylemezre, és fedjük le egy csepp ragasztóval (glicerinnel, Malinollal, Gum­Mediával). Ezután egy fedőlemezt helyezünk a vegyszer által bezárt tárgyra. Enyhén nyomjuk meg a fedőlemezt, hogy az optikai ragasztó a fedőlemez széléig elterüljön. A ragasztó 2 – 3 nap alatt megkeményedik, és a preparátum használható.
2.7 Objektumok festése
A növények és állatok szövettani szerkezetének tanulmányozására előnyös, ha a tárgyat vörösre vagy kékre megfestjük. Helyezzük ehhez a tárgyat 5 percre egy 70%-os alkoholfürdőbe, majd újabb 5 percre egy fukszin, vagy szafranin fürdőbe. Ezután várjuk meg, amíg a tárgy átitatódik a festékkel. Egyes objektumok fukszinnal nem festhetők, ezeket még egyszer be kell helyezni a szafranin fürdőbe. Amennyiben a mikroszkóp készlet nem tartalmaz fukszint vagy szafranint, ezeket gyógyszertárban vagy drogériában beszerezhetjük. A színezés után a tárgyakat tiszta vízzel kimossuk. Cseréljük a vizet addig, amíg már nem színeződik el. A metilénkék vagy hematoxilin festéket az objektum peremterületeinek színezésére használják, amelyek nem színeződtek vörösre. A metilénkék az objektumot néhány perc alatt színezi, a hematoxilinnál ez kicsit tovább tart. A színezett preparátumot a korábban leírtak szerint vízzel ki kell mosni.
2.8 Kenet-preparátumok
A kenet-preparátumoknál a megfigyelendő folyadékokból pipettával egy cseppet cseppentünk a tárgylemez végére. A folyadékot egy másik tárgylemezzel, vagy fedőlemezzel elterítjük. A vizsgálat előtt hagyjuk az anyagot megszáradni. Kanada balzsam felvitelével a kenet-preparátumból tartós preparátum készíthető.
3 Kísérletek a mikroszkóp készlettel
3.1. sz. kísérlet: Fekete-fehér nyomdatermék
Tárgyak:
1. egy újság kis darabkája, amin a kép egy része és néhány betű
látható.
2. egy hasonló darabka egy színes képeslapból.
A betűk és a kép vizsgálatához készítsünk egy időszakos preparátumot. A mikroszkópon állítsuk be a legkisebb nagyítást, és vizsgáljuk meg a napilap darabkát. A betűk rojtosak, szakadozottak, mivel az újságot silány papírra nyomják. A képeslap betűi simábbak és teljesebbek. A napilap képe sok kis pontból áll, ami kicsit piszkosnak látszik. A képeslap képpontjai (raszter pontjai) élesek.
3.2. sz. kísérlet: Fekete-fehér nyomdatermék
Tárgyak:
1. egy kis színesen nyomtatott újságpapír.
2. egy hasonló darabka egy színes képeslapból.
A tárgyakból készítsünk egy időszakos preparátumot, amit a legkisebb nagyítással vizsgálunk. A napilap pontjai gyakran átfedik egymást, a képeslap pontjai élesek és kontrasztosak. Figyeljük meg a képpontok eltérő méreteit is.
3.3 sz. kísérlet: Textil rostok
Tárgyak és hozzávalók:
1. Különböző textilfonalak: pamut, len, gyapjú, selyem,
műselyem, nylon stb.
2. két tű.
A fonalakat egy üveg tárgylemezre helyezzük, és a két tűvel szálakra bontjuk. A szálakat megnedvesítjük, és fedőlemezzel lefedjük. A mikroszkópot kis nagyításra állítjuk. A pamut rostok növényi eredetűek, és a mikroszkóp alatt lapos elcsavarodott szalagnak tűnnek. A rostok a sarkaiknál szélesebbek és kerekebbek, mint középen. A pamutrostok hosszú, összehorpadt csövecskék. A len rostok szintén növényi eredetűek, kerekek és egyenesek. A rostok selyemfényűek, és a rost-csőnek számos
kidudorodása van. A selyem állati eredetű, és az üreges növényi rostokkal ellentétben kisebb átmérőjű tömör rostból áll. Minden rost sima és egyenletes, és kis üvegrúdhoz hasonlít. A gyapjú rostok szintén állati eredetűek, a felületük egymást átfedő hüvelyekből áll, amelyek töredezett és hullámos kinézetűek. Ha lehetséges, vizsgáljuk meg különböző szövödék gyapjúfonalait, és figyeljük meg ezek kinézetét. Szakemberek ebből a gyapjú származási országát is meg tudják állapítani. A műselymet hosszadalmas vegyi folyamat útján mesterségesen állítják elő. Valamennyi rost kemény, fekete vonalként jelentkezik a sima fényes felületen. A rostok a száradás után azonosan göndörödnek.
3.4. sz. kísérlet: Fehérített szövet
Objektumok és hozzávalók
1. egy kis színes pamut, len, műselyem stb. szövet.
2. pipetta (2)
3. Fehérítőszer
4. két tű. A szöveteket két tűvel rostokra bontjuk és benedvesítjük. Az egyes szövetekből tartós preparátumot készítünk. A mikroszkópot az egyik, vagy a másik szövetre, a legkisebb nagyításra állítjuk. A pipettával egy csepp fehérítőszert a fedőlemez szélén a szövetre cseppentünk. Figyeljük meg a rostokat néhány percen keresztül. A pamutról a színezék gyorsan, a lenről valamivel lassabban eltűnik. Egyébként a rostok nem változnak. A műselyem és a többi műszálak a festék eltűnése után gyengének és elhasználtnak fognak látszani.
3.5. sz. kísérlet: Asztali só
Objektum: közönséges asztali só
Szórjunk néhány szem sót a tárgylemezre, és figyeljük meg a sókristályokat a mikroszkóp legkisebb nagyításával. A kristályok kis kockák, alakjuk egyforma.
3.6. sz. kísérlet: sókristályok előállítása
Objektumok és hozzávalók
1. Asztali só
2. Forró vízzel töltött kémcső
3. Pamutszál
4. Iratkapocs
5. Gyufa vagy ceruza Annyi sót adjunk a vízhez, hogy már ne legyen képes feloldódni. Ezzel egy túltelített sóoldatot kaptunk. Várjuk meg, amíg a víz lehűl. Erősítsük a pamutszál egyik végére az iratkapcsot, ami fenéksúlyként szolgál. A pamutszál másik végét hurkoljuk rá egy gyufaszálra, és az egészet merítsük a sóoldatba. A gyufa feküdjön keresztbe a kémcső száján, nehogy a pamutszál beessen a kémcsőbe. A kémcsövet állítsuk a lakásban 3 – 4 napig egy meleg helyre. Vegyük elő néhány nap múlva, mikorra a pamutszálon egy egész sókristály kolónia képződött.
3.7 kísérlet: Hogyan keletkezik a kenyérpenész?
Objektum: egy darab öreg kenyér
A kenyeret megtámadó gombák spórái a levegőben mindenütt jelen vannak. Helyezzük a kenyeret egy tárgytartóra, és spricceljünk rá óvatosan egy kis vizet. A kenyeret éppcsak meg kell nedvesíteni, ne hagyjuk, hogy teleszívja magát. Helyezzük az egészet egy csavarmenettel zárható edénybe, és tegyük egy olyan szekrénybe, ahol kevés fényt kap és meleg a hőmérséklet. Rövid idő alatt fekete kenyérpenész keletkezik. Figyeljük meg naponta a kenyeret. Először egy fehér, fényes pelyhesedés látható. Vegyünk belőle tanulmányozás céljára egy tárgylemezre. Az anyag egy összegubancolódott szálkötegnek néz ki, amelynek az egésze képezi a gomba testet. Az egészet micéliumnak nevezik, a fonalak neve hifa. Nemsokára rizómák keletkeznek, amelyek a penészgombát a kenyérhez rögzítik, hogy rajtuk keresztül a micélium vízhez és tápanyaghoz jusson. Az idő folyamán a rizómák barnára színeződnek. E csoport fölé hosszú szárú hifák nőnek, amelyek egy kis gömbben végződnek. A szárakat sporangiofornak (spóratok tartó), a gömböt pedig sporangiumnak (spóratoknak) hívják. Kis idő múlva ezek a gömbök elfeketednek. Belsejükben a spórák érnek. Amikor a
Loading...
+ 1 hidden pages