Bresser Pluto/S Instruction Manual [sl]

Navodila za zrcalni teleskop Pluto S / Bresser
Kat. štev. 67 04 05
ELEMENTI ZA UPORABO – glejte slike v originalnih navodilih str. 2: Deli za izgradnjo Teleskop Deli optike
1. pregibne gredi
2. vijaki (stativ)
3. vijaki (odlagališče)
5. utež + drog
6. orodje
7. tubus-objemke
8. odlagališče za opremo
1. SPLOŠNO – LOKACIJA
Preden začnete z izgradnjo, izberite primeren položaj za Teleskop. Priporočamo, da ga postavite na mesto, kjer imate prost pogled na nebo, stabilno podlago in dovolj prostora. Vzemite vse dele iz embalaže. Preverite, če so priloženi vsi deli. OPOZORILO! Vse vijake privijajte le ročno in ne premočno.
2. MONTAŽA NOG STATIVA
Najprej narahlo privijte vijake (2) v noge stativa, nato izvlecite osrednji del nog (15) na želeno dolžino. Privijte vijake (2).
3. MONTAŽA PODSTAVKA IN STATIVA
Da sta podstavek in stativ trdno povezana, morate podstavek vstaviti v glavo stativa (10). Vstavite vijake (4) z podložko skozi luknjo v glavi stativa in postavite držalo na podstavek. Nato postavite drugo podložko in matico na vijake in privijte. Enako ravnajte pri dveh preostalih držalih, da podstavek tesno povežete s stativom. Pazite, da so držala (12) za odlagališče opreme na notranji strani nog stativa.
4. MONTAŽA ODLAGALIŠČA
Držite odlagališče za opremo (11) na držalih (12) na nogah stativa. Privijte 3 vijake (3) od spodaj skozi držala trdno v odlagališče za opremo.
5. MONTAŽA PODSTAVKA
Podstavek (9) sestavite skupaj medtem ko povežete utež z drogom uteži (5) in jo trdno privijete v navoj podstavka. Podstavek je končan, ko odvijete oba (X) vijaka. Tubus-objemke (7) postavite pod oda konca podstavka, tako da prej odvite vijake (X) lahko spet privijete.
6. MONTAŽA TUBUSA
Za montažo tubusa teleskopa (1) odvijte vijake na objemkah tubusa (8) in odstranite objemke. Vstavite tubus v držalo in spet pritrdite objemke. Privijte vijake in zaprite držalo.
7. MONTAŽA ISKALNE CEVI
1. PRINCIP ZRCALNEGA TELESKOPA
Glejte sliko v originalnih navodilih, str. 8.
2. UPORABA
Za več opazovanj je pomemben temnejši položaj, ker lahko moteče luči vplivajo opazovanje. Ne opazujte iz zaprtih prostorov in pustite teleskop in opremo na mestu ca. 30 min, da se prilagodi sobni temperaturi. Pazite, da se teleskop vedno nahaja na stabilni podlagi.
3. NARAVNAVA
Teleskop morate pred uporabo naravnati. Naravnavanje urne osi: zrahljajte vijake za pritrditev (1), naravnajte tubus v vodoraven položaj. Premaknite proti-utež (H) na drog, dokler tubus in proti-utež ne ostaneta na vodoravnem položaju. Spet privijte vijake za pritrditev (I). Naravnavanje osi za deklinacijo: zrahljajte vijake za pritrditev (D) na osi za deklinacijo. Nato zrahljajte vijake na držalu za tubus (A) in premaknite tubus tako, da ostane v vodoravnem položaju. Ne pozabite spet priviti vijakov.
4. USMERJANJE
Usmerite celoten teleskop z odprtino za tubus naprej, lahko si pomagate s kompasom in ga usmerite proti severu. Zrahljajte vijake za pritrditev (L). zdaj lahko zavrtite tubus teleskopa in ga usmerite natančno proti severu. Nato spet pritrdite vijake za pritrditev.
UPORABA PODSTAVKA
Slika v originalnih navodilih, str. 10.
A – držalo tubusa B – stopnja ostrine C – lestvica osi za deklinacijo D – vijaki za pritrditev osi za deklinacijo E – natančna nastavitev osi za deklinacijo F – lestvica osi za geografsko širino
5. NASTAVITEV
Nastavite os za geografsko širino (F) medtem ko zrahljate vijake za pritrditev (G). številka, ki jo boste nastavili za os, je odvisna od stopnje širine vaše lokacije (npr. Munchen 48°, Hamburg 53°). Ne pozabite spet priviti vijakov. Nazadnje nastavite os za deklinacijo ( C) na 90° tako, da odvijete in privijete vijake za pritrditev (D). teleskop-tubus je sedaj usmerjen paralelno z zemeljsko osjo. NASVET! Širine posameznih lokacij najdete v Atlasu ali zemljevidih.
1. tubus teleskopa
2. iskalna cev
3. vijaki
4. vijaki za pritrditev
5. odprtina teleskopa
6. zaščita za okular
7. nastavitev focusa
8. držalo teleskopa
9. podstavek
10. glava stativa
11. odlagališče za opremo
12. odlagališče – držalo
13. vijaki za nastavitev stativa
14. vijaki za pritrditev
15. noge stativa
1. iskalna cev
2. okularji H-20 + H-8 mm
3. Barlow leča 3x
Za montažo iskalne cevi (2) najprej odvijte vijake za pritrditev (4) iskalnika. Vstavite iskalno cev z objektivom v smeri odprtine teleskopa na držalu in previdno privijte vijake (4).
8. MONTAŽA PREGIBNIH GREDI
Da poenostavite natančno nastavitev deklinacije in urnih osi, so na držalu (X) nameš trdno privijete klemne vijake nad zarezami osi.
9. MONTAŽA OKULARJA
Vašemu teleskopu sta dodana dva okularja (2). Z njima nastavite povečave teleskopa. Preden namestite okularje, odstranite zaščitno kapo za prah iz okularja (6). Zrahljajte klemne vijake (X) na oporniku okularja in vstavite okular H-20 mm v opornik okularja. Spet privijte klemne vijake (X) na oporniku okularja.
10. ZASLONKA
Da zavarujete notranjost vašega teleskopa pred prahom in umazanijo, je odprtina tubusa zaščitena z zaščitno kapo in zaslonko. Kadar opazujete, snemite kapo in zaslonko. OPOZORILO! Za opazovanje sonca: samo s sončnim filtrom!!! (dodatna oprema) snemite le majhno zaščitno kapo. Velika zaščitna kapa naj pri opazovanju sonca ostane na odprtini tubusa.
NIKOLI NE OPAZUJTE SONCA BREZ SONČNEGA FILTRA!!! NEVARNOST SLEPOTE!
11. NARAVNAVANJE ISKALNIKA
Iskalno cev morate pred uporabo justirati. To pomeni, da morata biti iskalnik in tubus teleskopa paralelno usmerjena. Pazite! Slika v teleskopu in v iskalni cevi je obrnjena na glavo. Ciljajte s teleskopom (slika A, str. 6) na določeni objekt, ki je oddaljen ca. 300-500 m. poglejte skozi iskalno cev in jo naravnajte z vrtenjem treh vijakov za justiranje (3), dokler ne vidite objekta v sredini nitnega križa.
SEDAJ JE VAŠ TELESKOP PRIPRAVLJEN ZA UPORABO.
G – vijaki za pritrditev osi za geografsko širino H – proti-utež I – vijaki za pritrditev urne osi J – nastavitev rektazencije K – precizna nastavitev urne osi L – Vijaki za pritrditev horizontalne usmeritve
čene pregibne gredi. Pritrdite gredi medtem ko
6. ISKALNIK
Teleskop je sedaj grobo nastavljen in usmerjen. Da dosežete udoben položaj za opazovanje, odvijte vijake tubus-držala (A), tako, da boste lahko zavrteli tubus. Postavite okular in iskalno cev v tak položaj, da boste lahko udobno gledali skozi oba instrumenta. Natančno nastavitev opravite s pomočjo iskalne cevi. Poglejte skozi cev in poskušajte nastaviti severnico (najsvetlejšo točko na obzorju)v sredino križa na iskalniku. Pri natančni nastavitvi si pomagajte z gredjo (K), urno osjo in gredjo (E) osi za deklinacijo. POMEMBNO! Gred za deklinacijo (E) je nastavljiva v kotu max. 30°. Pazite, da je ne zavrtite preveč, ker lahko pride do nepopravljivih poškodb.
7. OPAZOVANJE
Ko ste nastavili severnico v iskalni cevi, jo lahko tudi povečate. S pomočjo pregibnih gredi lahko natančneje usmerite severnico in nastavitev ostrine (B). Z zamenjavo okularja lahko dosežete večjo povečavo. NASVET! Vsako opazovanje začnite z okularjem za manjšo povečavo (30 mm, 25 mm, 20 mm).
8. ISKANJE ZVEZD
Na začetku bo vaša orientacija pri iskanju zvezd slabša, ker se zvezde neprestano premikajo in se njihov položaj na nebu glede na letni čas, datum in čas spreminja. Izjema je zvezda severnica, ki je stalna zvezda in izhodišče za vse zvezdne karte. Na začetku poiščite nekaj znanih zvezd in skupin zvezd, ki so vidne vse leto. Na splošno je položaj nebesnih teles odvisen od datuma in časa. Če ste teleskop usmerili v eno izmed teh zvezd, boste čez nekaj minut ugotovili, da je izginila iz vašega vidnega polja. Da izravnate učinek, pritisnite pregibno gred (K) urne osi in vaš teleskop bo začel slediti tem zvezdam.
9. DELILNI KROG
Zvezde in druga nebesna telesa so na nebo lokalizirana s koordinatami. Položaj zvezde na nebu je določen z rektacenzijo in deklinacijo. Deklinacija (C ) je razdalja nebesnega telesa od nebesnega ekvatorja v stopinjah. Severno od ekvatorja so stopinje pozitivne. Južno od ekvatorja pa imajo stopinje predznak minus (-). Rektacenzija (J) je na nebesnem ekvatorju izmerjena razdalja zvezde od točke enakonočja. Vrednost je izmerjena v časovni enoti 0 – 24 ur.
10. DODATNA OPREMA
Dodatna oprema vašega teleskopa sta 2 okularja (2). Z zamenjavo okularjev nastavite trenutno povečavo. NASVET! Gorišč 1000 mm : 10 mm = 100x Z uporabo leče Barlow (3) se povečava trenutnega okularja 3x poveča. NASVET! 1000 mm Br. : 10 mm okular = 100x 1000 mm Br. : 10 mm okular x 3x Barlow leča = 300x S tem teleskopom lahko z uporabo dodatne opreme dosežete max. povečavo 375x.
11. RAZGRADNJA
Po končanem uspešnem opazovanju vam priporočamo, da celoten teleskop spravite v suhem, dobro prezračenem prostoru. Pri nekaterih modelih lahko stativ in podstavek enostavno ločite tako, da odvijete vijake, pri čemer se vam vse nastavitve ohranijo. Ne pozabite nastaviti zaščitnih kap na odprtino tubusa. Okularje in optične pripomočke shranite v primerne posode.
12. NEGA
Teleskop je kvalitetna optična naprava. Zato se morate izogibati stiku s prahom in vlago. Ne dotikajte se leč s prsti. Če se kljub temu na teleskopu pojavi prah, ga najprej poskušajte odstraniti z mehkim čopičem. Umazane dele očistite z mehko krpico brez kosmičev. Prstne odtise odstranite z vlažno krpico, ki ste ji dodali malo alkohola. Če je v notranjost teleskopa prišla vlaga, se obrnite na strokovnjaka.
TEHNIČNI PODATKI
Goriščna razdalja Premer zrcala
Dodatna oprema
Okular Iskalna cev Barlow leča Aluminijasti stativ Ekvatorialna montaža
Povečave
Okular 20 mm Okular 8 mm
Povečava z 3x Barlow lečo
Okular 20 mm Okular 8 mm
MOTNJE Motnja Pomoč
Ni slike Odstranite zaš Slaba slika Izostrite jo s fokusiranjem Izostritev ni možna Počakajte na prilagoditev temperaturi Opazovani objekt je viden v iskalni cevi ampak ne v teleskopu Justirajte iskalnik Težko usmerjanje osi preko gredi Uravnotežite teleskop in proti-utež Slika ni izostrena Preverite justiranje na glavnem in diagonalnem zrcalu
Garancija: Za to napravo dajemo 1 letno garancijo. Garancija zajema brezplačno odpravo pomanjkljivosti, za katere je dokazano, da so posledica uporabe materialov, ki so oporečni ali posledica tovarniških napak. Pridržujemo si popravila, naknadne izboljšave, dobavo nadomestnih delov ali povračilo nakupne cene. Pri naslednjih kriterijih se popravila ne izvajajo oziroma preneha pravica iz garancije:
na razdalja : okular = povečava
500 mm 114 mm
H-20 mm, H-8 mm 5 x 24 3x
25x 62x
75x 187x
čitno kapo in sončno zaslonko iz odprtine objektiva
pri spremembah in poizkusih popravila na aparatu
pri nestrokovnem dodajanju konstrukcijskih sklopov, samovoljnem ožičenju elementov kot so stikala, potenciometri, vtiči itd.
pri uporabi drugih elementov, ki originalno ne spadajo k aparatu
pri poškodbah zaradi poseganja tujih oseb
pri priklopu na napačno napetost ali vrsto toka
pri napačnem upravljanju ali poškodbah zaradi malomarnega ravnanja
pri defektih, ki nastanejo zaradi premostitve varovalk ali zaradi uporabe napačnih varovalk.
Garancijska Izjava: Garancija za vse izdelke razen žarnic, baterij in programske opreme je 1 leto. Izdelek, ki bo poslan v reklamacijo vam bomo v roku 45 dni vrnili popravljenega ali ga zamenjali z novim. Okvare zaradi nepravilne uporabe, malomarnega ravnanja z izdelkom in mehanske poškodbe so izvzete iz garancijskih pogojev. Pokvarjen izdelek pošljete na naslov: Conrad Electronic d.o.o. k.d., Ljubljanska cesta 66, 1290 Grosuplje. Garancija ne velja za mehanske poškodbe razen tistih, ki so nastale pri transportu. Servis za izdelke izven garancije zagotavljamo za obdobje 7 let, če ni z zakonom drugače določeno. Servis je na naslovu: Conrad Electronic d.o.o. k.d., Ljubljanska cesta 66, 1290 Grosuplje.
Loading...