Berel EC 2000 S User Manual [cs]

Napěťový měnič ECONOMY SERIE EC 2000 S
Účel použití
Napěťový střídač firmy BEREL vyrábí ze stejnosměrného napětí stupňovitě střídavé napětí, které je energetickou hodnotou a tvarem podobné sinusovému napětí. Takto vyrobené střídavé napětí je určeno k napájení téměř všech spotřebičů určených na střídavé napětí.
Tímto napěťovým měničem můžete napájet přístroje určené na 230 V i v případě, že máte k dispozici pouze baterii s napětím 12 V (24 V). Díky vysoké účinnosti a malému klidovému proudu jsou napěťové měniče BEREL zvlášť vhodné pro přístroje napájené solárními články. Tyto výrobky se vyznačují vysokou spolehlivostí a pokročilou technologií, což bylo ověřeno dlouholetou výrobou průmyslových přístrojů. Použitím nejmodernějších polovodičových součástek a vysoce kvalitním jádrem výstupního transformátoru byl dosažen nízký vnitřní odpor napěťového měniče a tím také vysoká účinnost. Napěťový měnič je také elektronicky zajištěn proti zkratu a přetížení. Průběh výstupního napětí měniče dovoluje připojit většinu spotřebičů.
Obj. č.: 51 13 90
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup napěťového měniče série EC 2000 S. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Instalace a připojení baterie
Instalace měniče je možná pouze v suchém prostředí a odděleně od baterií. Jinak by mohlo za určitých okolností dojít k uvolňování plynů, které mohou působit korozi elektronických součástek. V jiném případě může jiskra na přívodech baterie způsobit i požár. Měnič nesmí být v žádném případě vestavěn do těsné skříně. Pouze při dobré cirkulaci vzduchu může přístroj dlouhodobě dodávat větší výkon.
Přístroj musí být umístněn bezpodmínečně v blízkosti baterie, protože každý meter kabelu sebou nese příslušný napěťový úbytek a snižuje tak účinnost celého zařízení. Připojení bateriového kabelu musí být provedeno s velikou pečlivostí, neboť zde hrozí možnost vysokého zkratového proudu. Vodiče přívodního kabelu odlište barevnou lepicí páskou nebo použijte kabel s barevně odlišenými vodiči (např. červená pro +12 V (24 V), modrá
pro -). Propojovací kabel nesmí být delší než 2 m a jeho průřez nesmí být menší než následující hodnoty:
2000 VA 12 V měnič 35 mm2 2000 VA 24 V měnič 25 mm
Na vstupní-primární stranu BEREL měniče musíte připojit odpovídající napětí a to v závislosti na typu měniče (správná hodnota je uvedena na štítku).
POZOR: Při připojování vstupního napětí dejte bezpodmínečně pozor na správnou polaritu napětí. Při použití kabelu s průřezem menším než předepsaným hrozí nebezpečí vzniku požáru.
Během připojování musí být měnič vypnut, tzn. přepínač na čelním panelu přístroje musí být ve střední poloze (viz. obr.1) a také odstraňte kabelovou pojistku (1). Tato pojistka je nutná k ochraně vodičů mezi měničem a baterií a musí být umístněna přímo na baterii.
Při Instalaci měniči musí být dodrženy platné bezpečnostní předpisy a samotnou instalaci musí provádět odborník. Při delším nepoužívání měniče ho odpojte od baterie. Přepínačem na čelním panelu je možné měnič vypnout, nikoli však odpojit od baterie. A to by mohlo podstatně zkrátit dobu provozu.
2
Vybíjení baterie v závislosti na spotřebiči a době provozu
Níže uvedená tabulka se snaží přiblížit vybíjení baterie. K tomu je potřeba znát jmenovitý příkon spotřebiče. U zátěží indukčního charakteru, jako jsou např. motory, zářivky atd. je třeba započítat také cosϕčiník), který bývá také uveden na štítku.
Zátěž/W Typ/přístroj Čas v minutách
(potřebné ampérhodiny baterie)
5 10 30 60 120 50 televizor 0,4 0,8 2,6 5,2 10,4 100 počítač 0,8 1,6 4,8 9,5 19 200 věž 1,5 3,0 9,0 18 36 400 mixér 3,0 6,0 18 36 72 800 překapávač 6,0 12 36 72 145
1000 fén 7,8 15 45 90 180
Uvedené hodnoty odpovídají 12 V měniči, u 24 V měniče jsou časy cca dvojnásobné.
Uvědomte si, že při velkých odebíraných proudech strmě klesá výkon baterie. Vždy dávejte pozor na dostatečnou kapacitu připojené baterie.
Přívod 230 V
Spotřebiče určené k napájení z měniče připojujte na svorkovnici, která je umístněna na zadní straně (podle obr.3)
POZOR: Na výstupu není vyvedeno zemnění, tzn. že ochranné kontakty zásuvky nejsou propojeny. Z tohoto důvodu je potřeba u uzemněných, resp. U přístrojů bez ochranné izolace potřeba bezpodmínečně dodržovat bezpečností předpisy. Na zásuvku měniče nikdy nepřipojujte žádné napětí. To by vedlo i přes četné elektronické pojistky k okamžitému poškození přístroje. Také záruka v tomto případě zaniká. Podle charakteru poškození dokážeme určit jeho příčinu. Přístroj nesmí být také v žádném případě provozován s otevřeným krytem. Na plošném spoji a drátových propojkách je životu nebezpečné napětí. Před otevřením přístroje je vždy nutné nejprve odpojit baterii.
Všechny zákroky na přístroji i uvnitř smí provádět pouze odborník.
Uvedení do provozu
Při prvním spuštění může dojít k tomu, že se napěťový měnič nerozběhne. To může být způsobeno tím, že procesor není správně resetován. Tento problém odstraníte odpojením měniče od baterie na dobu cca 5 s a poté ho opět připojte. Takto by měl být problém odstraněn.
Dříve než měnič zapnete, zkontrolujte ještě jednou všechny propojky na měniči. Poté přístroj vypněte (stav AUS nebo také "0") a připojte ho k baterii.
Jakmile je přístroj připojen k baterii, rozsvítí se zelená LED dioda "Ubatt". Po zapnutí měniče se rozsvítí také LED dioda "Uout" a na zásuvce se objeví střídavé napětí 230 V.
BEREL měnič je sám zabezpečen a připojená baterie je jištěna různými ochrannými prvky. Provozní stav přístroje je vždy signalizován prostřednictvím LED diod na čelním panelu.
"Ubatt"
Tato LED dioda svítí, pokud je připojeno napětí s ohledem na správnou polaritu.
"UOut"
Touto LED je signalizován správný provoz přístroje, výstupní napětí je k dispozici. V režimu Stand-by je možné sledovat blikání této LED diody, v tomto stavu dioda sleduje testovací impulsy.
Překročení teploty
Je-li koncový stupeň výstupního transformátoru dlouhodobě přetěžován, tak dojde k vypnutí měniče a zhasnutí zelené LED diody "Uout". Jakmile dojde k poklesu teploty, tak se po cca 1 min. měnič opět zapne a uvede do normálního provozu, tzn. zelená LED "Uout" se rozsvítí a střídavé napětí 230 V se opět objeví na výstupní svorkovnici.
Překročení/pokles napětí baterie
Překročí-li vstupní napětí z baterie hodnotu cca 15,5V (30 V), tak dojde k vypnutí měniče (kvůli ochraně připojeného spotřebiče). Poklesne-li vstupní napětí opět pod uvedenou hodnotu, je měnič opět schopný provozu. Poklesne-li napětí baterie pod hodnotu cca 10 V (20 V), tak dojde rovněž k vypnutí měniče (kvůli ochraně baterie). Je-li napětí na vstupních svorkách měniče pod nebo nad požadovanou hodnotou, svítí LED dioda "< U <".
Přetížení
Napěťový měnič EC 2000 VA je schopný dodat špičkový (krátkodobý) výkon 5000 VA. U přístrojů s vysokým spínacím proudem např. zářivky (až 10 násobek jmenovité hodnoty) se může snadno přihodit, že zareaguje ochrana proti přetížení. To je možné poznat tak, že např. u připojené žárovky dojde při zapnutí další krátkému pohasnutí. Odebíráte-li po delší dobu výkon vyšší jak 2400 W, tak dojde k vypnutí zabudovanou pojistkou. Ta smí být vyměněna pouze za pojistku stejné hodnoty, jinak zaniká záruka.
Pojistky:
2000 VA/12 V 1 x BF2 225 A v přístroji 2000 VA/24 V 1 x BF1 100 A v přístroji
Automatické zapnutí
Přístroje série EC ... S jsou vybaveny automatickou rozpoznáním připojené zátěže, tzn. že při připojení zátěže > 25 W na výstup měniče dojde k jeho spuštění a na výstupu se tak objeví střídavé napětí 230 V.
Po odpojení zátěže se měnič automaticky vypne. Prostřednictvím přepínače na čelním panelu
(na vedlejším obrázku) měniče je možné nastavit různé provozní stavy. ZAPNUTO(EIN) VYPNUTO(AUS) STAND-BY
Pohled ze předu
Boční pohled
Kolébka spínače v horní poloze znamená:
Napěťový měnič je zapnut k trvalému provozu. Tento provozní stav je možné rozpoznat podle trvale svítící LED diody "Uout". V tomto stavu je na výstupní zásuvce trvale střídavé napětí 230 V.
Loading...
+ 2 hidden pages