Basetech WS-9750-IT User guide [cs]

Bezdrátová meteostanice WS-9750-IT
Obj. č.: 160 41 85
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup bezdrátové meteostanice BASETech. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Tento produkt představuje rádiově řízenou meteostanici se zobrazením času, data, předpovědi počasí, teploty uvnitř a venku a s různými funkcemi alarmu. Díky tomu Vám meteostanice nabízí rozsáhlé informace o počasí a předpověď počasí. Meteostanice je určena pouze pro použití ve vnitřních prostorách a nesmí se používat ve venkovním prostředí a ve vlhkých místnostech, např. v koupelnách! Venkovní senzor vysílá do meteostanice data na frekvenci 868 MHz, a proto musí být umístěný na chráněném místě venku!
Rozsah dodávky
Meteostanice se stojánkem
Venkovní senzor se stojánkem
Upevňovací materiál
Návod k obsluze
Vlastnosti
3 kanály
Symbol panenky
Vložení a výměna baterií
a) Meteostanice
1. Odstraňte víčko přihrádky na baterie na zadní straně meteostanice.
2. Vložte baterie a dbejte při tom na správnou polaritu (viz značky „+“ a „–“), 2 baterie typu AA 1,5 V.
3. Víčko vsaďte zpátky.
b) Venkovní teplotní senzor
1. Sejměte víčko přihrádky na baterie na zadní straně venkovního senzoru.
2. Vložte do přihrádky baterie a dbejte při tom na správnou polaritu (viz značka). (2 baterie typu AA 1,5 V)
3. Víčko vsaďte zpátky. V případě výměny baterií u některé z jednotek je nutné znovu provést základní nastavení u všech
jednotek. To je nutné, protože venkovní senzor při uvedení do provozu vysílá směrem k meteostanici náhodně vygenerovaný bezpečnostní kód, který musí meteostanice přijmout a uložit během prvních 3 minut po uvedení do provozu. Pro zajištění optimální přesnosti a funkčnosti Vám doporučujeme, abyste baterie ve všech jednotkách vyměňovali 1x za rok.
Venkovní a vnitřní teplota
Hodiny
1
2
Popis a ovládací prvky
a) Funkční tlačítka 1 Tlačítko „SET/CH“ (nastavení/kanál)
Stiskněte tlačítko a podržte je stisknuté asi 3 sekundy pro přechod do ručního režimu nastavení.
Krátce stiskněte pro přepínání mezi zobrazením různých kanálů.
2 Tlačítko „+“
Stiskněte pro provedení nastavení v režimu nastavení.
b) LCD displej a nastavení
Pokud byl signál zvenčí úspěšně přijat, objeví se tento symbol (pokud přijetí signálu úspěšné nebylo, symbol se neobjeví). Tímto způsobem uživatel pozná, zda byl poslední pokus o zachycení signálu úspěšný (symbol svítí), či neúspěšný (symbol nesvítí). Právě probíhající příjem signálu je indikován rychlým blikáním symbolu. Pro lepší rozlišitelnost je LCD displej horizontálními liniemi rozdělený do čtyř oddílů (shora dolů).
Oddíl 1 – Nastavení času
Zobrazení času (ruční nastavení).
Oddíl 2 – Teplota v místnosti
Zobrazení teploty v místnosti.
Oddíl 3 – Symbol „panenky“
Zobrazení aktuálního stavu počasí v podobě jednoho z pěti symbolů pro počasí (zobrazeného jako „panenka“),
které se mění podle aktuální teploty venku.
Oddíl 4 – Aktuální teplota venku a minimální a maximální teplota venku v daný den
Zobrazení aktuální teploty venku.
Zobrazení minimální a maximální teploty venku na aktuálně zvoleném kanálu v daný den.
Uvedení do provozu
a) Základní nastavení
Přijímač podporuje až tři venkovní senzory. Součástí dodávky tohoto výrobku je ale pouze jeden venkovní senzor.
Používání venkovního senzoru
1. Nejprve vložte baterie do venkovního teplotního senzoru (viz „Vkládání a výměna baterií ve venkovním teplotním senzoru“).
2. Nejpozději do 30 sekund poté vložte baterie do meteostanice (viz „Vkládání a výměna baterií v meteostanici). Po vložení baterií se na okamžik rozsvítí všechny segmenty LCD displeje. Následně se zobrazí čas ve formátu „0:00“ a symbol „panenky“. Pokud se během 60 sekund na displeji nic nezobrazí, vyjměte baterie, počkejte nejméně 10 sekund a vložte je znovu.
3. Po vložení baterií začne meteostanice přijímat údaje z venkovního senzoru. Nyní by se na meteostanici měla objevit teplota venku a také symbol přijímání signálu. Pokud se tak do 3 minut nestane, je třeba vyjmout všechny baterie a zopakovat základní nastavení počínaje krokem 1.
4. Pro zajištění kvalitního přenosu signálu na frekvenci 868 MHz je nutné dodržet mezi konečným místem montáže meteostanice a venkovního senzoru vzdálenost do 100 metrů (viz pokyny v kapitolách „Umístění“ a „Testování příjmu na frekvenci 868 MHz“).
Při použití více než jednoho venkovního senzoru
1. Pokud bylo základní nastavení původně provedeno pouze s jedním venkovním senzorem, měl by uživatel vyjmout všechny baterie z meteostanice a venkovního senzoru a počkat alespoň 60 sekund.
2. Pak vložte baterie do prvního venkovního senzoru.
3. Do 30 sekund po aktivaci prvního venkovního senzoru vložte baterie do meteostanice. Po vložení baterií se na okamžik rozsvítí všechny segmenty LCD displeje. Následně se zobrazí čas ve formátu „0:00“ a symbol „panenky“. Pokud se během 60 sekund na displeji nic nezobrazí, vyjměte baterie, počkejte nejméně 60 sekund a vložte je znovu.
4. Nyní by se na meteostanici měla objevit teplota naměřená prvním venkovním senzorem (kanál 1). Dále by se měl zobrazit symbol přijímání signálu. Pokud se tak do 2 minut nestane, je třeba vyjmout baterie z obou částí přístroje a zopakovat základní nastavení počínaje krokem 1.
5. Poté, co se na meteostanici zobrazily údaje o teplotě z prvního venkovního senzoru, vložte baterie do druhého venkovního senzoru.
Baterie by měly být do druhého venkovního senzoru vloženy nejpozději do 10 sekund po přijetí dat z prvního venkovního senzoru.
6. Nyní by se na meteostanici měly zobrazit údaje naměřené druhým venkovním senzorem a také symbol „Kanál 2“. Pokud se tak do 2 minut nestane, je třeba vyjmout baterie ze všech částí přístroje a zopakovat základní nastavení počínaje krokem 1.
7. Jakmile se na meteostanici zobrazí symbol „Kanál 2“ a údaje zvenku, je třeba vložit baterie do třetího venkovního senzoru. Do 2 minut se nyní musejí zobrazit údaje z třetího venkovního senzoru („Kanál 3“). Jsou-li údaje ze třetího venkovního senzoru správně přijaty, přepne se symbol kanálu zpátky na „1“. Není-li tomu tak, musíte základní nastavení provést znovu, počínaje krokem 1.
Baterie by měly být do třetího venkovního senzoru vloženy nejpozději do 10 sekund po přijetí dat z druhého venkovního senzoru.
8. Pro zajištění kvalitního přenosu signálu na frekvenci 868 MHz je nutné dodržet mezi konečným místem montáže meteostanice a venkovního senzoru vzdálenost do 100 metrů (viz pokyny v kapitolách „Umístění“ a „Testování příjmu na frekvenci 868 MHz“).
Nebudete-li správně dodržovat výše uvedený popis pro nastavení, může dojít k problémům při přenosu. Pokud se objeví problémy, je nutné vyjmout baterie ze všech částí přístroje a znovu provést nastavení počínaje krokem 1.
3
4
Pokud je výkon baterie nedostatečný, zobrazuje se symbol stavu baterie. Symbol baterie v oddílu „Indoor“ (vpravo nahoře) ukazuje, že by měly být vyměněny baterie v meteostanici. Symbol baterie v oddílu „Outdoor“ (vpravo dole) platí pro baterie ve venkovním senzoru.
b) Přepínání jednotky teploty
Pro zobrazení teploty je přednastavená jednotka stupně Celsia (°C).
1. Pro přepínání zobrazení ve °F (stupních Fahrenheita) stiskněte a podržte stisknuté tlačítko „SET/CH“ asi 3 sekundy – tím přejdete do ručního režimu nastavení. Bliká zobrazení teploty „°F/°C“.
2. Pokud zobrazení bliká, použijte tlačítko „+“ pro přepnutí mezi „°F“ a „°C“.
3. Pro potvrzení nastavení a přechod do režimu nastavení 12/24hodinového formátu zobrazení času stiskněte tlačítko „SET/CH“.
c) Nastavení formátu zobrazení času (12/24hodinový formát)
1. Na displeji bliká „12h“ nebo „24h“ (meteostanice je přednastavená na „24h“).
2. Použijte tlačítko „+“ pro nastavení režimu zobrazení na „12h“ nebo „24h“.
3. Pro potvrzení nastavení a přechod do ručního nastavení času znovu stiskněte tlačítko „SET/CH“.
d) Nastavení času
1. Po opakovaném stisknutí tlačítka „SET/CH“ se zobrazí místa pro hodiny.
2. Pro nastavení hodin použijte tlačítko „+“.
3. Potom stiskněte tlačítko „SET“ a přejděte do režimu nastavení minut; blikají místa pro minuty. Pro nastavení minut použijte tlačítko „+“.
4. Pro potvrzení Vaší volby a ukončení nastavení stiskněte tlačítko „SET/CH“.
e) Lišta symbolů „Panenka“ (symbol pro stav počasí)
Uprostřed LCD displeje se zobrazuje jeden z pěti různých symbolů pro počasí (v podobě „panenky“ v různém oblečení). Tímto jsou indikovány různé podmínky počasí v závislosti na aktuální teplotě venku (hodnotě teploty, naměřené venkovním senzorem na kanálu 1):
f) Volba kanálu
Pokud je připojených více venkovních senzorů než jeden, můžete si po stisknutí tlačítka „SET/CH“ v normálním režimu zobrazení prohlížet příchozí hodnoty různých kanálů. Současně se zobrazuje číslo kanálu „1“, „2“ nebo „3“. Při používání pouze jednoho venkovního senzoru se číslo kanálu nezobrazuje.
g) Zobrazení minimální a maximální teploty venku
V normálním režimu tato meteostanice v nejspodnějším oddílu LCD displeje zobrazuje pro každý zvolený kanál maximální a minimální teplotu venku. Všímejte si při tom čísla kanálu. Chcete-li si zobrazit maximální a minimální teplotu z jiného kanálu, stiskněte v normálním režimu zobrazení tlačítko „SET/CH“.
Minimální a maximální teplotu lze vynulovat na aktuální hodnoty stisknutím a podržením tlačítka „+“ na dobu 5 sekund. Zobrazení minimální a maximální teploty probíhá v krocích po 0,5 °C.
h) Testování příjmu signálu na frekvenci 868 MHz
Meteostanice by měla zobrazit údaje z venkovního prostoru do 5 minut po uvedení do provozu. Pokud se nezobrazí do 5 minut po provedení základního nastavení nebo je příjem signálu v normálním režimu zobrazení trvale natolik rušený, že zóna zobrazení venkovních hodnot ukazuje pouze „- - -“, zkontrolujte následující:
1. Vzdálenost meteostanice a venkovních senzorů od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizory, by měla činit nejméně 1,5 až 2 metry.
2. Zabraňte tomu, aby se části přístroje nacházely přímo u nebo v blízkosti kovových dveří nebo okenních rámů.
3. Používání jiných přístrojů pracujících na stejné frekvenci (868 MHz), jako jsou např. sluchátka nebo reproduktory, může zamezit správnému přenosu signálu.
4. Poruchy příjmu mohou být způsobeny i sousedy, pokud používají zařízení pracující na stejné frekvenci (868 MHz).
Je-li signál na frekvenci 868 MHz přenesen a přijat správně, neměli byste již přihrádky na baterie na meteostanici a venkovních senzorech otevírat.
Baterie by se mohly uvolnit z kontaktů a přivodit nežádoucí vyresetování. Pokud se tak přesto omylem stane, musíte jako prevenci problémů s přenosem všechny jednotky znovu nakonfigurovat (viz „Základní nastavení“). Vysílací dosah směrem od venkovního senzoru k meteostanici činí na volném prostranství asi 100 metrů. Závisí ovšem na podmínkách v okolí a možných zdrojích rušení. Pokud vezmete v úvahu všechny výše uvedené faktory a příjem přesto není možný, je třeba části přístroje znovu nastavit/spárovat (viz „Základní nastavení“).
Montáž
Předtím, než konzoly pevně namontujete, umístěte prosím všechny části přístrojů na zamýšlená místa a zkontrolujte, zda jsou údaje z venkovního prostoru správně přijímány. Není-li tomu tak, ve většině případů k zlepšení příjmu signálu postačí místo montáže mírně posunout.
a) Umístění základní stanice
Meteostanici můžete volně postavit nebo namontovat na stěnu. Před montáží na stěnu se ujistěte, že na požadovaném místě montáže lze správně přijímat údaje o teplotě venku. Kromě toho namontujte všechny části přístroje na místa, kde jsou dostatečně chráněné před vlhkostí a deštěm.
Volné umístění Pomocí výklopného stojánku můžete meteostanici postavit na libovolnou rovnou plochu.
Montáž na stěnu K montáži zvolte chráněné místo. Vyhněte se přímému dešti nebo slunečnímu svitu.
1. Při montáži na stěnu oddělte od meteostanice stojánek.
2. Zašroubujte vhodný šroub do stěny na požadovaném místě montáže a jeho hlavičku nechte vyčnívat asi 5 mm nad stěnu.
3. Stanici zavěste na šroubek. Předtím, než přístroj pustíte z ruky, musí se bezpečně zajistit na hlavičce šroubku.
5
6
b) Umístění venkovního teplotního senzoru
Konzolu lze připevnit na obou koncích venkovního senzoru tak, aby ho bylo možné postavit na jakoukoliv rovnou plochu. Konzolu lze pomocí dvou přiložených šroubků připevnit na stěnu.
1. Upevněte konzolu pomocí šroubů a hmoždinek na požadované místo na svislé ploše.
2. Zasuňte venkovní senzor do konzoly.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do bezdrátové meteostanice. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro meteostanice (senzoru).
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Technické údaje
a) Meteostanice
Rozsah měření teploty –9,9 až +59,9 ºC s rozlišením 0,1 ºC;
Interval obnovení pro teplotu v místnosti 15 sekund Vysílací frekvence 868 MHz Dosah přenosu až 100 m Vysílací výkon <14 dbm, nominálně 6 dbm Baterie 2x baterie typu AA 1,5 V, doporučujeme alkalické baterie Rozměry (Š x V x H) 80 x 150 x 25 mm
b) Venkovní teplotní senzor
Rozsah měření teploty –39,9 až +59,9 ºC s rozlišením 0,1 ºC;
Příjem venkovních dat 1x za 4 sekundy Vysílací frekvence 868 MHz Dosah přenosu až 100 m Vysílací výkon <14 dbm, nominálně 6 dbm Baterie 2x baterie typu AA 1,5 V, doporučujeme alkalické baterie Rozměry (Š x V x H) 40 x 125 x 20 mm
Zobrazení „OFL“ mimo tento rozsah
Zobrazení „OFL“ mimo tento rozsah
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. MIH/02/2019
7
8
Loading...