Basetech FM-10, 1629564 User guide [pl]

Instrukcja użytkowania
Miernik wilgotności materiałów „FM-10”
Nr zamówienia 1629564
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Produkt służy do pomiaru stopnia wilgotności betonu/kamienia, drewna i innych materiałów budowlanych (np. płyt gipsowo-kartonowych itp.).
Produkt jest zasilany baterią 9 V (wchodzi w zakres dostawy).
Ze względów bezpieczeństwa oraz certyfikacji nie można w żaden sposób przebudowywać lub zmieniać urządzenia. W przypadku korzystania z produktu w celach innych niż opisane, produkt może zostać uszkodzony. Niewłaściwe użytkowanie może ponadto spowodować zagrożenia, takie jak zwarcia, oparzenia itp. Dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i zachować ją do późniejszego wykorzystania. Produkt można przekazywać osobom trzecim wyłącznie z załączoną instrukcją obsługi.
Produkt ten spełnia krajowe i europejskie wymogi prawne. Wszystkie nazwy firm i produktów są znakami towarowymi ich właścicieli. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakres dostawy
Miernik
Bateria 9 V
Instrukcja użytkowania
Prace konserwacyjne, regulacja i naprawa mogą być przeprowadzane wyłącznie
przez eksperta w specjalistycznym zakładzie.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, na które nie ma odpowiedzi w niniejszej instrukcji, prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi klienta lub z innym specjalistą.
b) Baterie/akumulatory
Podczas wkładania baterii/akumulatorów należy zwrócić uwagę na odpowiednie bieguny.
Jeżeli urządzenie nie będzie używane przez dłuższy czas, należy wyjąć z niego baterie/akumulatory, aby uniknąć uszkodzeń w wyniku wycieku. Wylane lub uszkodzone baterie/akumulatory mogą powodować poparzenia kwasem w przypadku kontaktu ze skórą. Dlatego dotykając uszkodzonych baterii/ akumulatorów należy nosić rękawice ochronne.
Baterie/akumulatory należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Baterii/akumulatorów nie pozostawiać wolno leżących, ponieważ mogą je połknąć dzieci lub zwierzęta domowe.
Baterii/akumulatorów nie należy demontować, zwierać ani wrzucać do ognia. Nigdy nie próbować ładować baterii jednorazowych. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu!
Elementy obsługi
1 Czujnik wilgoci
2 Wyświetlacz
3 Przycisk „
4 Przycisk „Mode”
5 Przycisk „ /
6 Pokrywa kieszeni na baterie
Aktualne wskazówki dotyczące obsługi
Pobrać instrukcję obsługi ze strony www.conrad.com/downloads i zeskanować kod QR. Postępować zgodnie ze wskazówkami ze strony internetowej.
Objaśnienie symboli
Symbol trójkąta z wykrzyknikiem wskazuje na ważne informacje w niniejszej
instrukcji obsługi, które należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki występuje przy szczególnych poradach i wskazówkach dotyczących
obsługi.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania
Dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i przestrzegać zawartych w niej wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za obrażenia oraz szkody spowodowane nieprzestrzeganiem wskazówek bezpieczeństwa i informacji zawartych w niniejszej instrukcji obsługi. Ponadto w takich przypadkach użytkownik traci swoje prawa gwarancyjne.
a) Informacje ogólne
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Dopilnować, aby materiały opakowaniowe nie zostały pozostawione bez nadzoru.
Dzieci mogą się zacząć nimi bawić, co jest niebezpieczne.
Chronić produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośrednim światłem słonecznym, silnymi wibracjami, wysoką wilgotnością, wilgocią, palnymi gazami, oparami i rozpuszczalnikami.
Nie narażać produktu na obciążenia mechaniczne.
Jeśli bezpieczna praca nie jest dłużej możliwa, należy przerwać użytkowanie i
- został uszkodzony,
- nie działa prawidłowo,
- był przechowywany przez dłuższy okres w niekorzystnych warunkach lub
- został nadmiernie obciążony podczas transportu.
Z produktem należy obchodzić się ostrożnie. Wstrząsy, uderzenia lub upuszczenie
produktu spowodują jego uszkodzenie.
Za analizę wyników pomiarów niniejszego urządzenia odpowiedzialność ponosi użytkownik. Nie gwarantujemy poprawności wyników pomiarów ani nie ponosimy za nie odpowiedzialności. W żadnym razie nie ponosimy odpowiedzialności za szkody spowodowane stosowaniem wyników pomiarów.
Miernik nie jest przeznaczony do pomiaru metali ani materiałów przewodzących prąd.
Jeśli istnieją wątpliwości w kwestii obsługi, bezpieczeństwa lub podłączania produktu, należy zwrócić się do wykwalifikowanego fachowca.
Ogólne wskazówki dot. procesu pomiaru
Wyświetlany stopień wilgotności jest wartością średnią, która jest określana przez wilgotność na powierzchni zewnętrznej oraz we wnętrzu materiału. Jeżeli na powierzchni występuje widoczna wilgoć lub woda, należy ją zetrzeć i odczekać kilka minut przed przystąpieniem do pomiaru, aż powierzchnia wyschnie.
Miernik należy trzymać tylko w dolnej części (z gumowanymi uchwytami), aby uniknąć wpływu rąk na pomiar (zawartość wody w ciele!).
Miernik nie jest przeznaczony do pomiaru metali ani materiałów przewodzących prąd. Jeżeli w obszarze pomiarowym czujnika wilgoci znajduje się metal (np. gwoździe, śruby, kable, rury itd.), skutkuje to znacznym zwiększeniem wartości pomiarowych.
Jeżeli głowica kulowa zostanie umieszczona w narożniku pomieszczenia, wartości pomiarowe będą wykazywać znaczne odchylenia, ponieważ w obszarze pomiarowym znajdują się dwie lub trzy powierzchnie.
Dlatego należy zawsze zwracać uwagę, aby przeprowadzać pomiar tylko na jednej powierzchni i utrzymywać dostateczną odległość od innych powierzchni/przedmiotów (zalecamy co najmniej 10 cm).
Głowicę kulową czujnika wilgoci należy umieszczać w miarę możliwości na gładkich powierzchniach. Szorstkie powierzchnie skutkują mniej dokładnymi wynikami pomiarów.
Sygnał czujnika wilgoci przenika w zależności od materiału i gęstości na głębokość do 102 mm (głębokość pomiarowa).
Głowicę kulową czujnika wilgoci lub miernika należy trzymać prostopadle do mierzonej powierzchni. Miernik należy dlatego trzymać pionowo względem powierzchni.
Jeżeli miernik jest trzymany ukośnie, skutkuje to znacznymi odchyleniami wartości pomiarowej.
Gęstość mierzonego materiału odgrywa istotną rolę dla wyniku pomiaru. Wartość pomiarowa zwiększa się wraz z daną gęstością materiału (np. wilgotność w betonie lub w drewnie).
Ważnym zakresem zastosowania dla tego urządzenia są pomiary porównawcze, w przypadku których wartość pomiarowa jest porównywana z wartością referencyjną. Wartość referencyjna jest określana poprzez pomiar w suchym obszarze podobnego lub identycznego materiału.
Jeżeli kolejne pomiary są znacznie wyższe niż wartość referencyjna, można z tego wywnioskować, że obszary pomiarów są wilgotne.
Proces ten nadaje się znakomicie do oszacowania szkód powstałych wskutek działania wody, do lokalizacji nieszczelnych miejsc i obszarów o dużej wilgotności.
Wkładanie baterii, wymiana baterii
Otworzyć komorę baterii, przesuwając paznokciem mały zatrzask na dolnej krawędzi w kierunku pokrywy komory baterii. Następnie można zdjąć pokrywę komory baterii.
Połączyć złącze baterii z baterią 9 V, zwrócić uwagę na właściwą biegunowość.
Włożyć właściwie baterię 9 V do komory baterii i zamknąć ją (nie używać siły!).
Wymiana baterii jest konieczna, jeżeli kontrast wyświetlacza znacznie osłabnie lub po
prawej stronie u góry na wyświetlaczu pojawi się symbol „ ”. Baterię należy wymienić niezwłocznie, ponieważ rozładowana bateria może się wylać i uszkodzić produkt, co oznacza utratę rękojmi/gwarancji!
Proszę zwrócić uwagę:
Miernik można zasilać akumulatorem zamiast baterii. Wskutek mniejszej pojemności
Dlatego do zasilania miernika zalecamy stosowanie wysokiej jakości baterii
Symbol baterii znajdujący się u góry po prawej stronie na wyświetlaczu wskazuje stan
akumulatora czas pracy jest jednakże o wiele krótszy.
alkalicznej, a nie akumulatora.
naładowania włożonej baterii.
Symbol Stan naładowania baterii
Bateria ok (>7,0 V)
Bateria słaba (7,0–5,5 V); pomiar wciąż możliwy, bateria wkrótce się wyczerpie
miga
Bateria wyczerpana (<5,5 V); wymienić baterię natychmiast; miernik wyłączy się ewentualnie samoczynnie
Użytkowanie
a) Włączanie/wyłączanie, kalibracja
Włączyć miernik, naciskając i przytrzymując przycisk „ ” (3) przez 3 sekundy. Miernik przeprowadzi konieczny proces kalibracji. Następnie na wyświetlaczu powinno pojawić się „0%”.
Miernik musi być kalibrowany przy każdym włączeniu. Podczas procesu włączania/
kalibracji miernik należy trzymać w powietrzu, aby czujnik wilgoci (1) nie stykał się z żadnymi przedmiotami; pomiędzy czujnikiem a przedmiotami należy zachować
Podczas tego procesu czujnika wilgoci nie należy także chwytać ręką. Podczas procesu kalibracji miernika nie należy przekładać z ręki do ręki lub kłaść na
Jeżeli nie będzie to przestrzegane, to wskutek błędnej kalibracji wykonywany
Jeżeli chcesz skalibrować miernik na nowo, wyłącz go i włącz ponownie.
Aby go wyłączyć, naciśnij i przytrzymaj przycisk „ ” (3) przez 3 sekundy.
b) Wybór materiału
Poprzez krótkie przyciśnięcie przycisku „Mode” (4) można przełączyć miernik pomiędzy drewnem (symbol „ ”) i betonem/murem (symbol „ ”), w zależności od tego, na jakim materiale chcemy przeprowadzić pomiar.
c) Wykonywanie pomiaru
Po włączeniu miernika i wyborze materiału można wykonać pomiar.
Głowicę kulową czujnika wilgoci (1) należy trzymać w miarę możliwości pod kątem prostym do powierzchni (miernik trzymać pionowo nad powierzchnią), tak aby głowica kulowa dotykała powierzchni.
Podczas pomiaru miernika nie należy przekładać z ręki do ręki lub kłaść na nim dłoni
Na wyświetlaczu wyświetli się stosowna wartość pomiarowa wilgotności.
d) „Zamrażanie” wartości pomiarowej na wyświetlaczu
Jeżeli w czasie pomiaru naciśniesz krótko przycisk „ / ” (5), to wartość pomiarowa wskazywana na wyświetlaczu zostanie „zamrożona”, nawet jeżeli oddalisz głowicę kulową czujnika wilgoci od powierzchni. Na wyświetlaczu pojawi się symbol „ ”.
W ten sposób można łatwiej odczytać wartość pomiarową.
Aby kontynuować pomiar, należy nacisnąć po prostu ponownie krótko przycisk „ / ” (5). Symbol „ ” zniknie.
odległość co najmniej 10 cm.
nim dłoni bądź palców w inny sposób.
pomiar może okazać się niedokładny.
Nie ma potrzeby silnego dociskania głowicy kulowej do powierzchni. Wystarczy
lekki dotyk.
bądź palców w inny sposób. W przeciwnym razie – ze względu na czułość czujnika – może dojść do zmiany wartości pomiarowej.
e) Funkcja sygnału dźwiękowego
Aby móc łatwiej dokonywać pomiaru na większych powierzchniach, można opcjonalnie włączyć sygnał dźwiękowy. Podczas przesuwania głowicy kulowej przez powierzchnię miernik generuje sygnały dźwiękowe. Im więcej sygnałów generuje urządzenie, tym wyższa jest wilgotność.
Funkcję sygnału dźwiękowego można włączyć/wyłączyć, naciskając i przytrzymując przycisk „ / ” (5) przez 3 sekundy. Przy włączonej funkcji sygnału dźwiękowego po lewej stronie u dołu na wyświetlaczu będzie wyświetlał się symbol „ ”.
Wilgotność jest poza tym prezentowana na wyświetlaczu za pomocą 3 symboli kropli deszczu, patrz poniższa tabela.
Symbol Wilgotność Prędkość sygnału dźwiękowego
0,1%–9,9% 1 (wolno)
10,0%–16,9% 2
17,0%–23,9% 3
24,0%–29,9% 4
30,0%–39,9% 5
40,0%–59,9% 6
60,0%–69,9% 7
70,0%–99,9% 8 (szybko)
f) Funkcja oszczędzania energii
Miernik wyłącza się automatycznie po upływie ok. 3 minut, jeżeli nie zostaną dokonane żadne zmiany wartości pomiarowej, co ma na celu oszczędność energii.
Utrzymanie w należytym stanie i czyszczenie
Przed każdym czyszczeniem odłączyć produkt od zasilania.
Do czyszczenia produktu należy stosować suchą, niestrzępiącą się szmatkę.
W żadnym przypadku nie należy używać agresywnych środków czyszczących, alkoholu do
czyszczenia lub innych roztworów chemicznych, które mogą naruszyć obudowę, a nawet spowodować dysfunkcję urządzenia.
Utylizacja
a) Produkt
Elektroniczne urządzenia mogą być poddane recyklingowi i nie należą do odpadów
z gospodarstw domowych. Produkt należy utylizować po zakończeniu jego eksploatacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Należy ewentualnie wyjąć włożoną baterię i poddać osobnej utylizacji.
b) Baterie/akumulatory
Użytkownik końcowy jest prawnie (rozporządzenie w sprawie baterii) zobowiązany do zwrotu wszystkich zużytych baterii/akumulatorów; utylizacja z odpadami gospodarstwa domowego jest zakazana!
Baterie/akumulatory zawierające szkodliwe substancje są oznaczone zamieszczonym
obok symbolem, który wskazuje na zakaz ich utylizacji z odpadami gospodarstwa domowego. Oznaczenia dla metali ciężkich: Cd = kadm, Hg = rtęć, Pb = ołów (oznaczenie znajduje się na bateriach/akumulatorach, np. pod przedstawionym po lewej stronie symbolem kosza nad odpady).
Zużyte baterie/akumulatory można bezpłatnie oddać w miejscach zbiórki w swojej gminie, naszych filiach lub wszędzie tam, gdzie prowadzona jest sprzedaż baterii/akumulatorów!
W ten sposób użytkownik spełnia wymogi prawne i ma swój wkład w ochronę środowiska.
Dane techniczne
Napięcie robocze .......................... 1x bateria 9 V
Zakres pomiaru wilgoci ................. 0,1%–99,9% (wilgotność względna)
Rozdzielczość ............................... 0,1% (wilgotność względna)
Głębokość pomiarowa .................. <102 mm
Proces pomiaru ............................ Nieniszczący
Warunki robocze ................................ +5°C do +45°C, maks. 80% względnej wilgotności powietrza,
bez skraplania
Wymiary (szer. x wys. x gł.) .......... 70 x 33 x 210 mm
Waga ............................................ 160 g (bez baterii)
Ta publikacja została opublikowana przez Conrad Electronic SE, Klaus-Conrad-Str. 1, D-92240 Hirschau, Niemcy (www.conrad.com).
Wszelkie prawa odnośnie tego tłumaczenia są zastrzeżone. Reprodukowanie w jakiejkolwiek formie, kopiowanie, tworzenie mikrolmów lub przechowywanie za pomocą urządzeń elektronicznych do przetwarzania danych jest zabronione bez pisemnej zgody wydawcy. Powielanie w całości lub w części jest zabronione. Publikacja ta odpowiada stanowi technicznemu urządzeń w chwili druku.
Copyright 2018 by Conrad Electronic SE. *1629564_V1_0318_02_mxs_m_pl
Loading...