Basetech BT-11, 1599499 User guide [cs]

V Stejnosměrné
napě
-
3
mA M
iliampér (10
-
3
)
-
6
k K
iloohm
(103)
Digitální multimetr BT-11
Obj. č.: 159 94 99
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup digitálního multimetru Basetech BT-11. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
Digitální multimetr s pevně připojenými měřicími kabely 2 x baterie LR44 Návod k obsluze
Účel použití
Měření a zobrazování elektrických parametrů v rozsahu napětí kategorie měření CAT III
až do maximální hodnoty 250 V proti potenciálu země a ve všech nižších kategoriích v souladu s nařízením EN 61010-1.
Měření stejnosměrného a střídavého napětí až do maximální hodnoty 250 V. Měření stejnosměrného proudu až do maximální hodnoty 200 mA. Měření odporu až do maximální hodnoty 2000 k. Testování diod Testování 1,5 V a 9 V baterií pod zátěží Generátor obdélníkových signálů
K napájení slouží 2 alkalické knoflíkové baterie typu LR44, případně jejich ekvivalent. Nepoužívejte multimetr s otevřenou schránkou baterií, nebo když na něm chybí kryt schránky baterie.
Digitální multimetr (níže označován jako DMM) je vybaven digitálním displejem pro zobrazení výsledků měření, který obsahuje 2 000 bodů (bod = nejnižší zobrazovaná hodnota) K nastavení příslušných funkcí měření slouží otočný přepínač. Měřicí obvod je chráněn proti přetížení citlivou pojistkou, která je umístěna v červeném testovacím hrotu.
Vysvětlení symbolů a jednotek na displeji
V Střídavé napě
V Volt (jednotka elektrického napětí)
mV Milivolt (10
µA Mikroampér (10
)
)
Ohm (jednotka elektrického odporu)
Symbol testování diod
Symbol testu baterií Generátor obdélníkového signálu
CAT II Kategorie přepětí 3
Uvedení do provozu
Při dodání DMM jsou baterie už v přístroji.
Otočný přepínač
Jednotlivé funkce měření a jejich rozsahy se volí otočným přepínačem. Pokud je tento přepínač v poloze „OFF“, tak je měřicí přístroj vypnutý. Pokud DMM nepoužíváte, vždy jej vypněte.
Provádění měření
Nikdy nepřekračujte maximální přípustné vstupní hodnoty. Nedotýkejte se obvodu ani připojovacích bodů, pokud napětí přesahuje 25 V ACrms nebo 25 V DC. Nebezpečí smrtelného úrazu! Před měřením vždy zkontrolujte, zda měřící kabely nejsou poškozené. Pokud na nich objevíte nějaké poškození, okamžitě je přestaňte používat! Nebezpečí smrtelného úrazu!
a) Měření napětí „V“
Při měření stejnosměrného napětí postupujte následujícím způsobem (V ):
Zapněte DMM a otočným přepínačem zvolte příslušný měřící rozsah „V “. Měřící sondy připojte k měřenému objektu (baterii, obvodu,
atd.). Červená měřící sonda označuje kladný pól a černá sonda záporný pól.
Na displeji se ukazuje naměřená hodnota a její polarita. Po dokončení měření vždy přepněte otočný přepínač
do polohy „OFF“, abyste ho vypnuli.
Pokud se při měření stejnosměrného napětí zobrazuje před naměřenou hodnotou znaménko mínus „-„, má změřené napětí zápornou hodnotu (nebo jsou obráceně měřící vodiče).
Při měření střídavého napětí postupujte následujícím způsobem (V ):
Zapněte DMM a otočným přepínačem zvolte příslušný
měřící rozsah “V “.
Měřící sondy připojte k měřenému objektu
(generátor, přepínač, atd.).
Na displeji se zobrazuje výsledek měření. Po dokončení měření vždy přepněte otočný přepínač
do polohy „OFF“, abyste ho vypnuli.
Rozsah napětí „V DC/AC“ má vstupní odpor >1 M.
b) Měření odporu
Ubezpečte se, že všechny části obvodu, přepínače a komponenty a další objekty měření jsou odpojeny od napětí a ve vybitém stavu.
Při měření odporu postupujte následujícím způsobem:
Otočným přepínačem zapněte DMM a zvolte měřící rozsah „“. Propojte navzájem obě měřicí sondy a zkontrolujte propojenost
obvodu. Hodnota impedance musí být přibližně 3 (vlastní impedance měřicích vodičů).
Nyní připojte měřící sondy k měřenému objektu.
Pokud zkoumaný objekt nevykazuje vysokou impedanci nebo není rozpojený, naměřená hodnota se ukáže na displeji.
Když se na displeji objeví označení „1“, došlo k překročení měřicího rozsahu, nebo je měřený
obvod přerušený. Přepněte přístroj na nejbližší vyšší rozsah měření.
Po dokončení měření vždy přepněte otočný přepínač do polohy „OFF“, abyste ho vypnuli.
Při měření velikosti odporu dávejte pozor, aby místa, kterých se dotýkají hroty měřících kabelů, nebyly pokryty nečistotou, olejem, lakem apod., protože v takovém případě mohou být výsledky měření nepřesné.
c) Testování diod
Při testování diod se ubezpečte, že všechny části obvodu, obvody, komponenty a další objekty měření jsou odpojeny od napětí a ve vybitém stavu.
Zapněte DMM a zvolte měřící rozsah . Propojte navzájem obě měřicí sondy a zkontrolujte propojenost obvodu.
Hodnota musí být přibližně 0,003 V.
Nyní připojte měřící sondy k měřenému objektu (diodě). Na displeji se zobrazuje kontinuální napětí v milivoltech v propustném směru.
Obvyklé hodnoty napětí: křemíková dioda kolem 700 mV; germaniová dioda kolem 250 mV. Pokud se na displeji ukáže „1“, dioda se měří v závěrném směru, nebo je vadná (přerušená).
Po dokončení měření vždy přepněte otočný přepínač do polohy „OFF“, abyste ho vypnuli.
d) Test baterií
Tímto měřicím přístrojem můžete ve dvou rozsazích měření testovat všechny baterie a akumulátory s nominálním napětím 9 V, 1,5 V nebo 1,2 V. Během zkoušky se články nepatrně zatíží, což odpovídá normálnímu provozu.
Vyberte příslušný rozsah měření . Pro akumulátory s napětím 1,2 V vyberte rozsah 1,5 V.
Připojte červený měřicí hrot ke kladnému pólu baterie a černý měřicí hrot k zápornému pólu. Na displeji se ukáže kontaktní napětí baterie (akumulátoru).
V případě nových baterií nebo úplně nabitých akumulátorů bude kontaktní napětí o něco vyšší, než je uváděná nominální hodnota.
Po dokončení měření vždy přepněte otočný přepínač do polohy „OFF“, abyste ho vypnuli.
e) Generátor obdélníkového signálu
V tomto rozsahu pracuje DMM jako generátor obdélníkového signálu pro ověření funkce např. audio spínačů, apod. Měřicí hroty nesou v tomto měřicím rozsahu signál s frekvencí 60 (±10) Hertz a s amplitudou 3 Vpp. V tomto rozsahu měření se nesmí mařicí kabely zkratovat.
Vyberte rozsah měření .
Nyní připojte měřící sondy k měřenému objektu (červený = signál, černý = referenční bod). Po dokončení měření vždy přepněte otočný přepínač do polohy „OFF“, abyste ho vypnuli.
Měření stejnosměrného proudu A
Proud můžete měřit v třech rozsazích od 0 do 200 mA. Všechny rozsahy měření jsou zabezpečeny pojistkami a chrání se tak proti přetížení.
Při měření stejnosměrného proudu postupujte následujícím způsobem:
Pokud
chcete měřit proudy až do max. hodnoty 2000 µA, nastavte otočný přepínač do polohy „2000 µA“ nebo zvolte jiný příslušný měřící rozsah.
Obě měřící sondy připojte sériově k měřenému objektu
(k baterii, obvodu, atd.), který je ve vypnutém stavu. Příslušný elektrický obvod se musí vypnout před připojení sond.
Po připojení obvod zapněte. Na displeji se ukazuje naměřená hodnota a její polarita. Po dokončení měření vždy přepněte otočný přepínač do polohy
„OFF“, abyste ho vypnuli.
V měřícím rozsahu „µA/mA“ nikdy neměřte proud vyšší než 200 mA, protože by se tím aktivovala pojistka. Napětí v měřeném obvodu nesmí přesáhnout 250 V. V rozsahu měření proudu mají dvě testovací sondy na připojení nízkou impedanci. Už pouhý dotyk kovového konce představuje nebezpečí zásahu elektrickým proudem.
V případě, že s přístrojem nelze měřit, bude zřejmě vadná pojistka, která se musí vyměnit (viz níže v návodu).
Výměna pojistky
Pokud se na displeji neukazuje naměřená hodnota, bude pojistka zřejmě vadná a musí se vyměnit. Pojistka je integrovaná v červeném měřicím hrotu a ve snadno dostupné poloze. Při její výměně postupujte následujícím způsobem:
Vypněte měřicí přístroj a oba měřicí hroty odstraňte z měřeného objektu. Vyšroubujte přední konec červeného měřicího hrotu. Vadnou pojistku vyměňte za novou pojistku stejného typu a nominálních hodnot (rychlá pojistka
0,5A / 250 V)
Našroubujte červený hrot zpět na držák.
Vložení a výměna baterie
K napájení přístroje potřebujete 2 knoflíkové baterie LR44. Pokud kontrast displeje zeslábne, baterie se musí vyměnit. Při výměně baterie postupujte následujícím způsobem:
Odpojte měřící kabely od měřeného obvodu a vypněte DMM. Uvolněte šrouby v krytu schránky baterií na zadní straně a otevřete schránku. Vložte do schránky nové baterie při dodržení jejich správné polarity. Kryt schránky znovu pečlivě uzavřete.
Loading...
+ 1 hidden pages