Basetech 703560 User guide [cs]

Nabíječka BTL 4
Obj. č.: 70 35 60
Vážený zákazníku, děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup LCD nabíječky Basetech BTL 4.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Výrobek je určen pro nabíjení a vybíjení akumulátorů NiCd a NiMH (AA a AAA). Nabíjecí proud lze nastavit od 200 do 1400 mA v intervalu 200 mA. Vybíjecí proud můžete nastavit od 100 do 700 mA. Nabíječka má ochranu proti přehřátí a detekci napětí minus delta (-dV) proti přetížení, respektive k detekci nabíjení. Když je nabíjení dokončeno, automaticky se začne udržovací nabíjení.
Rozsah dodávky
Nabíječka
Adaptér střídavého proudu
Návod k obsluze
Popis a ovládací prvky
1. Konektor stejnosměrného proudu
2. Místa pro baterie 1-4, vždy 4 baterie typu AA nebo AAA
3. LCD displej
4. Tlačítko volby režimu MODE
5. Tlačítko volby displeje DISPLAY
6. Tlačítko výběru nabíjecího proudu CURRENT
7. Tlačítko výběru prostoru pro baterie SLOT
8. Zobrazení hodnoty: Zobrazují se hodnoty zvolených režimů, jako nabíjecího proudu nebo kapacity
9. Zobrazení jednotek: Zobrazují se jednotky příslušné fyzické velikosti zvolených režimů
10. Zobrazení režimu: Zobrazuje se aktuálně zvolený režim
Obsluha
AC Adaptér
Konektor adaptéru zapojte do zdířky DC na nabíječce (1).
Adaptér zapojte do síťové zásuvky.
Po připojení k napájení se na displeji objeví nuly, až dokud se do nabíječky nevloží baterie.
Provozní režimy
Přístroj může pracovat v čtyřech různých režimech.
Režim nabíjení (CHARGE): Nabíjení baterií a automatický přechod na udržovací nabíjení, když jsou baterie plně nabité.
Režim vybíjení (DISCHARGE) Vybití baterií před jejich dalším dobitím, aby se minimalizoval „paměťový efekt“. Baterie se vybijí na napětí 0,9 V.
Pokud jsou baterie vybité, dobijte je. Pokud se baterie delší dobu skladují ve vybitém stavu, může dojít díky samovybíjení k jejich úplnému (hlubokému) vybití, což povede k snížení jejich kapacity, k znemožnění plného nabití nebo k trvalému poškození baterií.
Režim obnovení kapacity (DISCHARGE REFRESH): Režim obnovuje maximální kapacitu baterií. Baterie se opakovaně nabíjejí a vybíjejí za účelem obnovení jejich maximální kapacity. Tento režim použijte pro optimalizaci kapacity po předchozích cyklech nabíjení.
Zkušební režim (TEST): Kontroluje se kapacita baterie (mAh). Maximální kapacita baterie se určuje vybitím plně nabité baterie. Pokud se maximální kapacita baterie dostane na úroveň, která je podstatně nižší než její jmenovitá kapacita, baterie bude zřejmě na konci své životnosti.
Rychlý zkušební režim: Měří vnitřní odpor baterie, podle kterého lze posoudit celkový stav baterie.
Nabíjení baterií
Po připojení adaptéru k zásuvce elektrického proudu a vložení baterie se na displeji po dobu 3 sekund ukazuje napětí baterie (například „1,22 V“). Jestliže se neprovedou žádné změny nastavení, ukáže se další tři sekundy „Charge/400 mA“. Pokud se v průběhu těchto 6 sekund nestiskne tlačítko MODE (4) nebo CURRENT (6), začne nabíjení při nabíjecím proudu 400 mA. Stiskne-li se jedno z tlačítek, aktivuje se 10 sekundová pauza, v jejímž průběhu můžete změnit požadované nastavení.
Ve výchozím stavu je nabíjecí proud stanoven na 400 mA. Když chcete změnit nabíjecí proud, aby nabíjení probíhalo rychleji, stiskněte během výše zmíněného časového úseku 6 sekund tlačítko CURRENT (6), aby se nabíjecí proud zvyšoval v krocích po 200 mA.
Pokud využíváte všechny 4 místa pro baterie (2), bude maximální nabíjecí proud pro jednu baterii 1000 mA.
Pokud chcete při nabíjení používat vyšší nabíjecí proud (až 1400 mA), použijte pouze místa 1 a 4. Jestliže použijete také místa 2 a 3, je důležité vědět, že celkový nabíjecí proud bude omezen na maximálně 4 A. Pokud vložíte další baterii na místo 2 nebo 3, její maximální nabíjecí proud bude omezen na 1000 mA.
Pokud využíváte 3 nebo 4 místa pro nabíjení baterií, nabíjecí proud každé baterie je omezen na maximum 1000 mA.
Pokud chcete v průběhu nabíjení změnit nabíjecí proud pro jednu baterii, použijte tlačítko SLOT (7). Toto tlačítko se používá pro výběr jednoho z míst pro nabíjení (2), když chcete změnit jeho nastavení. Stiskem tlačítka SLOT (7) vyberte místo nabíjení. Pořadí, ve kterém se místa prochází opakovaným stisknutím tlačítka je následující: 1 > 2 > 3 > 4 > všechny místa > ukončení výběru. K změně nastavení můžete přistoupit, když na displeji (3) bliká požadované místo nabíjení. Tlačítkem SLOT vyberte místo nabíjení a poté stiskněte pětkrát tlačítko MODE (4), až dokud se neukáže režim „CHARGE“ (10). Následně nastavte tlačítkem CURRENT nabíjecí proud.
Pokud chcete v průběhu nabíjení změnit nabíjecí proud všech baterií, aby se nabíjely stejně, stiskněte 2 sekundy tlačítko MODE (displej zabliká) a poté stiskněte tlačítko MODE ještě 5x, dokud se nezobrazí režim „CHARGE“. Následně nastavte tlačítkem CURRENT nabíjecí proud.
V průběhu nabíjení můžete na displeji pomocí tlačítka DISPLAY (5) pozorovat následující informace: nabíjecí proud v mA, napětí baterie ve V, nabíjecí kapacitu v mAh a uplynulý čas nabíjení v hodinách a minutách.
Pokud jsou baterie plně nabité, na displeji (3) se objeví „full“. Čas nabíjení závisí na tom, jestli jsou baterie plně vybité, na nabíjecím proudu a na nabíjecím faktoru baterie. Nabíjecí faktor akumulátorů typu NiCd je 1,3 až 1,4 a nabíjecí faktor NiMH akumulátorů je 1,4 až 1,5, Příklad hrubého výpočtu času nabíjení prázdné baterie NiMH s kapacitou 2400 mAh, při nastavení nabíjecího proudu na 800 mA: 2400 mAh/800 mA x 1,5 = 4,5 hodiny nabíjení.
Vybíjení baterií
Stiskněte a 2 sekundy podržte tlačítko MODE (4) a poté vyberte opětovným stisknutím tlačítka MODE (4) režim „DISCHARGE“.
Stiskněte tlačítko CURRENT (6) a zvolte vybíjecí proud. Vybíjecí proud můžete nastavit v krocích po 100 mA v rozmezí 100 až 500/700 mA.
Baterie se vybije na napětí 0,9 V. Po dokončení procesu vybíjení si můžete zobrazit vybitou kapacitu v mAh stiskem tlačítka DISPLAY (5). Na konci procesu vybíjení, když se dosáhne koncového napětí 0,9 V, baterie se nabije na 1,2 V. K dalšímu udržovacímu nabíjení nedochází.
Pokud jsou baterie vybité, dobijte je. Pokud se baterie delší dobu skladují ve vybitém stavu, může dojít díky samovybíjení k jejich úplnému vybití, což povede k snížení jejich kapacity, k znemožnění plného nabití nebo k trvalému poškození baterií.
V průběhu vybíjení můžete na displeji pomocí tlačítka DISPLAY (5) pozorovat následující informace: vybíjecí proud v mA, napětí baterie ve V, kapacitu vybité baterie v mAh a uplynulý čas nabíjení v hodinách a minutách.
Obnovení kapacity baterií
Stiskněte a 2 sekundy podržte tlačítko MODE (4) a poté vyberte opětovným stisknutím tlačítka MODE (4) režim „DISCHARGE REFRESH“.
Stiskněte tlačítko CURRENT (6) a zvolte vybíjecí proud (100 – 500/700 mA). Nabíjecí proud je 2x tak velký jako zvolený vybíjecí proud.
V tomto režimu se baterie třikrát plně vybijí a nabijí. Celý proces může trvat několik hodin, možná i dnů.
V průběhu procesu obnovení kapacity baterií můžete na displeji pomocí tlačítka DISPLAY (5) pozorovat následující informace: nabíjecí a vybíjecí proud v mA, napětí baterie ve V, nabitou kapacitu v předchozím cyklu nebo aktuální nabíjecí kapacitu v mAh a uplynulý čas v hodinách a minutách.
Zkušební režim
Stiskněte a dvě sekundy podržte tlačítko MODE (4) a poté vyberte opětovným stisknutím tlačítka MODE (4) režim „CHARGE TEST“.
Stiskněte tlačítko CURRENT (6) a zvolte vybíjecí proud (100 – 500/700 mA). Vybíjecí proud je 2x tak velký jako zvolený nabíjecí proud.
V tomto režimu můžete na displeji pomocí tlačítka DISPLAY (5) pozorovat následující informace: nabíjecí a vybíjecí proud v mA, napětí baterie ve V, vybitou kapacitu v mAh a uplynulý čas v hodinách a minutách.
Po dokončení jednoho cyklu nabití a vybití se na displeji objeví kapacity vybité baterie. Může se stát, že k tomu bude potřebné stisknout tlačítko DISPLAY.
Rychlý zkušební režim
Měření vnitřního dynamického odporu baterie neukazuje na stav nabití, ale poskytuje informaci, jestli je baterie v dobrém stavu pro další nabití a zda může, nebo nemůže dosáhnout své plné kapacity.
Pomocí této metody nelze měřit a hodnotit plně vybité baterie, protože v takovém případě nezískáme žádné užitečné údaje. Naměřené hodnoty se mohou lišit až o 20%, protože výsledky měření ovlivňuje absence odporu na kontaktech nabíječky i skutečnost, že naměřený vnitřní odpor baterie je velmi nízký. Proto je naměřený odpor stejné baterie různý, když se měří na různých místech prostoru pro baterie, respektive když se měří znovu na stejném místě.
Stiskněte a 2 sekundy podržte tlačítko MODE (4) a poté vyberte opětovným stisknutím tlačítka MODE (4) režim „QUICK TEST“.
Na displeji (3) se po dobu 10 sekund budou ukazovat čárky „----„. Během této doby se měří vnitřní odpor baterie a poté se naměřená hodnota zobrazí na displeji v miliohmech (m).
Čím nižší je odpor baterie, tím lepší je její stav. Pokud je odpor v rozsahu od 20 do 80 m, jsou baterie ve vynikajícím stavu. Když je výsledná hodnota vyšší než 500 m, baterie jsou ve špatném stavu a je potřeba je vyměnit.
Udržovací nabíjení
Aby se baterie po nabití udržovaly v plně nabitém stavu, dochází k jejich průběžnému dobíjení pulzy proudu. Pokud baterie zůstanou po nabití v nabíječce, tak se tento režim spouští automaticky, když se baterie plně nabijí. Na displeji (3) se zobrazuje „full“.
Když se baterie nabíjejí déle než 88 hodin, displej začne znovu ukazovat 0:00.
Ochrana proti přehřátí
Pokud dojde k přehřátí, při teplotě nad 60 ºC v případě baterií nebo nad 77 ºC v případě obvodové desky, nabíjení a vybíjení se automaticky ukončí. Teplotní podmínky se sledují čtyřmi teplotními senzory na pólech baterie a dvěma senzory na obvodových deskách. Pokud se přehřeje obvodová deska, příslušné dvě místa pro nabíjení se vypnou. Proces nabíjení a vybíjení pokračuje, jen když teplota baterie klesne pod 40 ºC a teplota obvodových desek klesne pod 50 ºC. Tato charakteristika je důležitá, aby se baterie a nabíječka chránily proti přehřátí.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Loading...
+ 1 hidden pages