Basetech 1661718, 1661719, 1661720 User guide [pl]

Instrukcja obsługi
Radiowy zegar ścienny biały Radiowy zegar ścienny srebrny Radiowy zegar ścienny czarny
Nr zamówienia 1661718, 1661719, 1661720
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Produkt służy do wskazywania czasu. Za pośrednictwem zamontowanego odbiornika DCF czas jest ustawiany automatycznie. Jeśli nie można odbierać sygnału DCF, możliwe jest ręczne ustawienie czasu i praca bez sygnału czasu DCF. Dokładność zegara jest wówczas ograniczona.
Urządzenie jest przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, korzystanie na zewnątrz pomieszczeń nie jest dozwolone. Należy koniecznie unikać kontaktu z wilgocią, np. w łazience itp.
Ze względów bezpieczeństwa oraz certykacji produktu nie można go w żaden sposób przebudowywać i/lub zmieniać. W przypadku korzystania z produktu w celach innych niż opisane może on ulec uszkodzeniu. Poza tym niewłaściwe użytkowanie może spowodować zagrożenia, takie jak zwarcie itp. Dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i zachowaj ją do późniejszego wykorzystania. Produkt można przekazywać osobom trzecim wyłącznie z załączoną instrukcją obsługi.
Produkt jest zgodny z obowiązującymi wymogami krajowymi i europejskimi. Wszystkie zawarte tutaj nazwy rm i nazwy produktów są znakami towarowymi należącymi do ich właścicieli. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, na które nie ma odpowiedzi w niniejszej instrukcji, prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi klienta lub z innym specjalistą.
Nie otwieraj/rozbieraj produktu (z wyjątkiem opisanych w tej instrukcji czynności przy wkładaniu/wyjmowaniu baterii).
b) Baterie/akumulatory
Baterie/akumulatory należy wkładać zgodnie z właściwą polaryzacją.
Wyjąć baterię/akumulator, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas,
aby uniknąć uszkodzenia z powodu wycieku. Nieszczelne lub uszkodzone baterie/ akumulatory w kontakcie ze skórą mogą powodować oparzenia chemiczne. Podczas obchodzenia się z uszkodzonymi bateriami/akumulatorami należy nosić rękawice.
Baterie/akumulatory należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie zostawiaj baterii/akumulatorów bez nadzoru, ponieważ mogą zostać połknięte przez dzieci lub zwierzęta.
Nie rozbieraj baterii/akumulatorów, nie powoduj zwarć i nie wrzucaj do ognia. Nigdy nie próbuj ładować jednorazowych baterii. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu!
Elementy obsługowe
1
2 3
5.M.SET button
1 Przycisk RESET 2 Przycisk REC 3 Przycisk M.SET 4 Sztyft zabezpieczający 5 Przegródka na baterie
4
Zakres dostawy
Ścienny zegar radiowy
Instrukcja obsługi
Aktualne instrukcje obsługi
Aktualne instrukcje obsługi można pobrać, klikając link www.conrad.com/downloads lub skanując przedstawiony kod QR. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na stronie internetowej.
Objaśnienie symboli
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie wskazuje na ważne wskazówki w tej instrukcji
użytkowania, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki można znaleźć przy specjalnych poradach i wskazówkach
związanych z obsługą.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i przestrzegaj zawartych w niej wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za obrażenia oraz szkody spowodowane nieprzestrzeganiem wskazówek bezpieczeństwa i informacji zawartych w niniejszej instrukcji obsługi. Poza tym w takich przypadkach wygasa rękojmia/ gwarancja.
a) Ogólne informacje
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
Dopilnuj, aby materiały opakowaniowe nie zostały pozostawione bez nadzoru. Mogą one stać się niebezpieczną zabawką dla dzieci.
Chroń produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnymi wibracjami, wysoką wilgotnością, wilgocią, palnymi gazami, oparami i rozpuszczalnikami.
Nie narażaj produktu na obciążenia mechaniczne.
Jeśli bezpieczna praca nie jest dłużej możliwa, należy przerwać użytkowanie i
zabezpieczyć produkt przed ponownym użyciem. Bezpieczna praca nie jest zapewniona, jeśli produkt:
- posiada widoczne uszkodzenia,
- nie działa prawidłowo,
- był przechowywany przez dłuższy okres czasu w niekorzystnych warunkach lub
- został nadmiernie obciążony podczas transportu.
Z produktem należy obchodzić się ostrożnie. Wstrząsy, uderzenia lub upadek
produktu nawet z niewielkiej wysokości spowodują jego uszkodzenie.
Jeśli istnieją wątpliwości w kwestii zasady działania, bezpieczeństwa lub podłączania produktu, należy zwrócić się do wykwalikowanego specjalisty.
Prace konserwacyjne, regulacje i naprawy mogą być przeprowadzane wyłącznie przez specjalistę lub specjalistyczny warsztat.
5
Przygotowanie do montażu
Wykonaj próby odbioru, aby znaleźć odpowiednie miejsce montażu zegara ściennego sterowanego radiowo. Przeczytaj rozdział „Odbiór DCF”, w którym znajdują się informacje, jak to zrobić.
Montaż
Zegar ścienny jest zawieszany na ścianie.
Z tyłu urządzenia znajduje się wieszak służący do montażu na ścianie (niepokazany na
ilustracji).
Zwróć uwagę, aby podczas wiercenia otworów pod śruby lub podczas przykręcania
nie zostały uszkodzone żadne kable lub przewody (w tym przewody wodne).
Przymocuj zegar na odpowiedniej śrubie, która wystaje ze ściany na kilka milimetrów.
Zegar ścienny sterowany radiowo z jest po pełnym uruchomieniu i ustawieniu gotowy do
użytkowania. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale "Uruchomienie".
Zawieś zegar zaczepem na łbie śruby.
Uruchomienie
a) Wkładanie/wymiana baterii lub akumulatorów
Przed włożeniem usuń ewentualnie zużyte baterie.
Sztyft zabezpieczający (4) w mechanizmie zegarowym (z tyłu) musi zostać wyjęty przed
pierwszym włożeniem baterii.
Zachowując prawidłową polaryzację, włóż jedną baterię 1,5 V typu AA/Mignon (brak w zestawie) do komory baterii (5) (przestrzegaj plusa/+ i minusa/-) z tyłu mechanizmu zegarowego.
Wymiana baterii jest konieczna, jeśli nagle wystąpią silne odchylenia czasu lub wskazówki zegara ściennego przestaną się poruszać.
Zasilanie produktu akumulatorem jest zasadniczo możliwe. Jednak w związku
z mniejszym napięciem akumulatorów (akumulatory = 1,2 V, baterie 1,5 V) oraz niższą pojemnością ich żywotność jest krótsza niż zwykłych baterii. Jeśli pomimo tych ograniczeń użytkownik chce stosować akumulatory, należy użyć specjalnych akumulatorów NiMH o niższym stopniu samorozładowania. Zalecamy stosowanie baterii alkalicznych wysokiej jakości, aby zagwarantować długie i bezpieczne działanie.
b) Odbiór sygnału DCF
Aby zapewnić nienaganny odbiór DCF, zegar ścienny sterowany radiowo nie powinien być zamontowany obok innych urządzeń elektronicznych, przewodów, elementów metalowych itd. Praca niektórych urządzeń elektronicznych może zakłócać odbiór DCF.
Bezpośrednio po włożeniu baterii jest wykonywana pierwsza próba odbioru sygnału DCF. Wskazówki ustawiają się w pozycji podstawowej (godzina 12) i automatycznie po otrzymaniu prawidłowego sygnału DCF ustawiają się na prawidłową godzinę.
W normalnym przypadku proces synchronizacji jest zakończony po ok. 2 - 5 minut. Jak tylko sygnał DCF zostanie odkodowany (może to potrwać do 5 minut), wskazywany jest dokładny czas.
Rozpoznanie sygnału DCF i jego analiza trwa kilka minut. W tym czasie nie należy
poruszać produktem. Nie dotykaj żadnych elementów obsługowych!
Słabego odbioru DCF można spodziewać się, gdy produkt znajduje się w
pomieszczeniu z oknami ze szkła izolującego i tłumionymi metalem lub w pomieszczeniu wyłożonym powlekanymi tapetami, w budynkach o konstrukcji stalowo-betonowej, w pobliżu innych urządzeń elektronicznych oraz w piwnicach.
Podczas procesu ustawiania wskazówki obracają się kilkakrotnie aż do chwili
odbioru właściwego czasu.
Jeżeli po upływie maks. 5 do 7 minut nie jest wyświetlany aktualny czas, zmień
pozycję produktu i ponownie ręcznie uruchom odbiór DCF. Naciśnij i przytrzymaj przycisk REC (2) z tyłu obudowy przez 3 sekundy. W ten sposób próba odbioru zostanie wznowiona. (Patrz rozdział „Ręczna próba odbioru DCF”).
Poczekaj 2 - 5 minut, aż wskazany zostanie aktualny czas.
Próba synchronizacji z czasem DCF jest przeprowadzania codziennie automatycznie sześć razy dziennie o godzinie 1:22, 5:22, 9:22, 13:22, 17:22 i 21:22, aż uda się odebrać sygnał czasu.
Dopiero po pomyślnym pierwszym odbiorze, zegar podejmuje w kolejnych dniach trzy razy dziennie próbę synchronizacji z czasem DCF (o 1:22, 3:22, 5:22). Dzięki temu odchylenie wynosi mniej niż jedną sekundę na dzień.
Sygnał DCF nadawany jest z nadajnika w miejscowości Mainingen (w pobliżu Frankfurtu nad Menem). Jego zasięg wynosi do 1500 km, a w warunkach idealnego odbioru nawet do 2000 km. Sygnał DCF zawiera między innymi dokładną godzinę (odchylenie wynosi teoretycznie jedną sekundę na milion lat!) i datę. W oczywisty sposób eliminuje to kłopoty związane z ręczną regulacją czasu letniego i zimowego.
c) Ręczne wyszukiwanie sygnału DCF
Aby ręcznie przeprowadzić wyszukiwanie sygnału DCF (np. po zmianie pozycji ściennego zegara sterowanego radiowo i braku odbioru sygnału DCF), naciśnij i przytrzymaj przycisk REC (2) przez ok. 3 sekund, aby rozpocząć nową próbę odbioru sygnału czasu.
Zegar zatrzymuje się na ok. 3 minuty i podejmuje próbę odbioru sygnału DCF. Poczekaj, aż wskazany zostanie aktualny czas. Jeżeli próba odbioru nie była pomyślna, zegar ustawia się na ten sam czas, który był wskazywany na początku próby odbioru, ale dodaje czas, jaki upłynął podczas niepomyślnej próby odbioru. Jeśli na początku ręcznego odbioru wskazywana była godzina 13 i próba odbioru trwała 3 minut, wskazywany czas to 13:03. Ręczne ustawianie czasu
Ręczne ustawianie czasu jest konieczne, kiedy mechanizm zegarowy ma działać poza zasięgiem odbioru sygnału DCF.
Aby ręcznie ustawić czas, naciskaj przez trzy sekundy przycisk M.SET (3). Sekundnik zatrzymuje się na ok. 5 sekund. Rozpocznij w tym czasie ustawianie czasu. Jeśli wskazówka w międzyczasie ponownie ruszy, należy ponownie naciskać przycisk M.SET przez trzy sekundy, aby przejść do ręcznego trybu ustawienia.
Naciśnij i przytrzymaj krótko przycisk M.SET, aby ustawić czas w krokach co minutę, albo przytrzymaj naciśnięty przycisk M.SET, aby ustawić płynnie czas (bez kroków).
Jeśli przycisk M.SET nie jest już naciskany, po 5 sekundach automatycznie przyjmowany jest ustawiony czas, a tryb ręcznego ustawiania kończy działanie. Zegar dalej pracuje normalnie.
d) Resetowanie mechanizmu zegarowego
Z tej funkcji należy korzystać, kiedy mechanizm zegarowy nie reaguje już na wciskanie przycisków lub występują inne problemy z działaniem, jak np. problemy z odbiorem sygnału DCF. Usuwa ona wszystkie odebrane do tej pory dane DCF. Spróbuj odebrać sygnał w innym miejscu.
Aby zresetować mechanizm zegarowy, naciśnij przycisk RESET (1) za pomocą ostro zakończonego przedmiotu (np. długopisu).
Wskazówki ustawiają się w pozycji podstawowej (godzina 12:00) i mechanizm zegarowy podejmuje próbę odbioru sygnału DCF.
Poczekaj od 2 do 5 minut, aż wskazany zostanie aktualny czas.
e) Wyłączanie
Jeżeli chcesz wyłączyć zegar, np. ze względu na przeprowadzkę, zresetuj go przedtem w sposób opisany w rozdziale „Resetowanie mechanizmu zegarowego”.
Sztyft zabezpieczający (4) może zostać ponownie włożony tylko wtedy, gdy
wskazówki znajdują się w położeniu podstawowym (godzina 12:00). W takim przypadku wyjmij baterię/akumulator.
Deklaracja zgodności (DOC)
My, Conrad Electronic SE, Klaus-Conrad-Straße 1, D-92240 Hirschau, deklarujemy, że produkt ten jest zgodny z postanowieniami Dyrektywy 2014/53/UE.
Pełny tekst deklaracji zgodności UE jest dostępny pod następującym adresem
internetowym: www.conrad.com/downloads
Wybierz język, klikając symbol agi, i wprowadź numer katalogowy produktu w polu
wyszukiwania; następnie możesz pobrać deklarację zgodności UE w formacie pdf.
Usuwanie usterek
Mechanizm zegarowy nie synchronizuje się lub odbiera tylko czasowo.
- Oddalenie od nadajnika DCF jest zbyt duże lub ograniczone z powodu warunków geogracznych.
- Zmień miejsce ustawienia, wyłącz zakłócające urządzenia, jak telewizor, komputer czy kuchenka mikrofalowa.
- Unikaj ustawiania w pobliżu duży powierzchni metalowych, które mogą ekranować sygnały radiowe. Także metalizowane okna mogą wpływać na odbiór sygnału.
- Ustaw mechanizm zegarowy do synchronizacji na oknie i skieruj go stroną przednią lub tylną w kierunku Frankfurtu (nad Menem).
- Pozostaw działający mechanizm zegarowy na noc, aby uniknąć zakłóceń atmosferycznych.
- Zresetuj mechanizm zegarowy, jak opisano to w rozdziale „Resetowanie mechanizmu
zegarowego”.
Utylizacja
a) Produkt
Urządzenia elektroniczne mogą być poddane recyklingowi i nie należą do odpadów
z gospodarstw domowych. Produkt należy utylizować po zakończeniu jego eksploatacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Włożoną baterię/akumulator należy wyjąć z urządzenia i utylizować ją oddzielnie od
produktu.
b) Baterie/akumulatory
Konsument jest prawnie zobowiązany (rozporządzenie dotyczące baterii) do
zwrotu wszystkich zużytych baterii/akumulatorów. Wyrzucanie baterii z odpadami domowymi jest zabronione.
Zawierające szkodliwe substancje baterie/akumulatory oznaczone są symbolem,
który wskazuje na zakaz wyrzucania z odpadami domowymi. Oznaczenia metali ciężkich: Cd = kadm, Hg = rtęć, Pb = ołów (oznaczenia znajdują się na bateriach/ akumulatorach np. pod ikoną kosza na śmieci po lewej stronie).
Zużyte baterie/akumulatory można także oddawać do nieodpłatnych gminnych punktów zbiorczych, do naszych sklepów lub gdziekolwiek, gdzie sprzedawane są baterie.
W ten sposób użytkownik spełnia wymogi prawne i ma swój wkład w ochronę środowiska.
Dane techniczne
Zasilanie elektryczne .................... 1 bateria 1,5 V/DC, typ AA/Mignon
(brak w zestawie)
Pobór mocy .................................. maks. 4,5 mA
Pobór mocy w trybie czuwania ..... ≤ 200 μA
Żywotność baterii .......................... Ok. 1 roku (w zależności od używanego typu baterii)
Sygnał czasu ................................ DCF
Materiał ......................................... Tworzywo sztuczne i szkło
Warunki pracy ............................... -10 do +50 °C, 30 - 90 % wilgotności względnej (bez
kondensacji)
Warunki przechowywania ............. -20 do +70 °C, 20 - 90 % wilgotności względnej (bez
kondensacji)
Wymiary (Ø x gł.) .......................... 300 x 45 mm
Masa ............................................. 613 g (bez baterii)
Pielęgnacja i czyszczenie
Nie stosuj agresywnych detergentów, środków do szorowania, alkoholu ani innych rozpuszczalników chemicznych, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie obudowy a nawet ograniczyć funkcjonalność produktu.
Produkt, poza wymianą baterii, nie wymaga obsługi, nigdy go nie rozbieraj.
Przed czyszczeniem należy wyjąć baterię/akumulator.
Do czyszczenia produktu używaj suchej, niepozostawiającej włókien szmatki.
Pył można bardzo łatwo usunąć za pomocą czystej, miękkiej szczotki.
To jest publikacja rmy Conrad Electronic SE, Klaus-Conrad-Str. 1, D-92240 Hirschau (www.conrad.com). Wszelkie prawa odnośnie do tego tłumaczenia są zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukcje, np. kopiowanie,
tworzenie mikrolmów lub rejestracja w urządzeniach elektronicznych do przetwarzania danych wymagają pisemnej zgody wydawcy. Powielanie w całości lub w części jest zabronione. Publikacja ta odpowiada stanowi technicznemu urządzeń w chwili druku.
Copy right 2018 by C onrad El ectron ic SE. *1661718_1661719_1661720_v2_0518_02_DS_m_PL_(1)
Loading...