Basetech 1599558, 1628895, 1698263, 1698262, 1698265 User guide [pl]

...
Instrukcja użytkowania
Zasilacz na szynach montażowych
Nr zam. 1599558 (napięcie wyjściowe 12 V/DC, 1,25 A)
Nr zam. 1628895 (napięcie wyjściowe 24 V/DC, 0,63 A)
Nr zam. 1698263 (napięcie wyjściowe 12 V/DC, 2,5 A)
Nr zam. 1698262 (napięcie wyjściowe 24 V/DC, 1,25 A)
Nr zam. 1698265 (napięcie wyjściowe 12 V/DC, 5 A)
Nr zam. 1698264 (napięcie wyjściowe 24 V/DC, 2,5 A)
Wprowadzenie
Produkt służy do zasilania odpowiednich komponentów (napięcie wyjściowe itp., patrz rozdział „Dane techniczne”). Montaż należy przeprowadzić na standardowej szynie montażowej DIN zgodnie ze standardem EN55022.
Ze względów bezpieczeństwa i zgodności z certykatem przebudowa i/lub mo­dykacja produktu jest zabroniona. Korzystanie z produktu do celów innych niż wcześniej opisane może prowadzić do jego uszkodzenia. Ponadto, niewłaściwe użytkowanie może spowodować powstanie zagrożeń, takich jak zwarcie, pożar, porażenie prądem itp. Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i za­chować ją na przyszłość. Produkt należy przekazywać osobom trzecim wyłącznie razem z instrukcją użytkowania.
Niniejszy produkt zgodny jest z obowiązującymi normami krajowymi i europejski­mi. Wszystkie nazwy rm i produktów należą do znaków towarowych aktualnego właściciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zawartość zestawu
• Zasilacz na szynach montażowych
• Instrukcja użytkowania
Aktualne instrukcje użytkowania
Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/down­loads lub przeskanuj widoczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedsta­wionych na stronie internetowej.
Wyjaśnienie symboli
Symbol błyskawicy w trójkącie stosowany jest, gdy istnieje zagrożenie
dla zdrowia, takie jak np. porażenie prądem.
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie oznacza ważne zalecenia tej in-
strukcji, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokład-
ne wskazówki i porady dotyczące eksploatacji.
Produkt został zaprojektowany zgodnie z II klasą ochronności (wzmoc-
niona lub podwójna izolacja; izolacja ochronna).
Zasady bezpieczeństwa
Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastoso­wania się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń bezpiecznej obsługi, nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za powstałe szkody mate­rialne i osobowe. W powyższych przypadkach gwarancja/rękojmia traci ważność.
Uwaga, ważna wskazówka!
Instalacja powinna być dokonywana wyłącznie przez osoby posia­dające odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu elektroniki! *)
• swojemu życiu
• życiu użytkowników urządzeń elektronicznych. Nieprawidłowa instalacja może skutkować poważnymi stratami np.
wskutek pożaru. Możesz ponosić osobistą odpowiedzialność za szkody materialne i
osobowe.
Zwróć się o pomoc do elektryka!
*) Wiedza specjalistyczna potrzebna do instalacji:
Do przeprowadzenia instalacji potrzebna jest następująca wiedza fachowa:
• „5 reguł bezpieczeństwa”: Wyłączyć, zabezpieczyć przed ponownym włączeniem, sprawdzić brak napięcia, uziemić i zewrzeć, zakryć lub zagrodzić pobliskie części znajdujące się pod napięciem
• Wybór odpowiednich narzędzi, urządzeń pomiarowych lub środków ochrony osobistej
• Analiza wyników pomiarów
• Wybór materiałów elektronicznych i instalacyjnych w celu zabezpie­czenia warunków wyłączenia
• Stopnie ochrony IP
• Montaż materiałów elektrycznych
• Typy sieci elektrycznej (układ TN, IT, TT) i wynikające z nich warunki przyłączenia (standardowe zerowanie, uziemienie ochronne, wyma­gane działania dodatkowe itp.)
Jeśli nie posiada się wystarczającej wiedzy niezbędnej do mon­tażu produktu, nie należy przeprowadzać instalacji samemu, ale zwrócić się do eksperta.
a) Informacje ogólne
• Prace konserwacyjne, nastawcze i naprawcze należy zlecić fachow­cowi/wyspecjalizowanemu warsztatowi ze znajomością powiązanych zagrożeń i odpowiednich przepisów.
• Ten produkt nie jest zabawką i nie należy dopuścić, aby znalazł się w rękach dzieci! Istnieje niebezpieczeństwo śmiertelnego porażenia prądem! Montaż urządzenia należy przeprowadzić w taki sposób, by dzieci nie mogły mieć do niego dostępu.
• Należy chronić produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpo­średnim promieniowaniem słonecznym, silnymi wstrząsami, wysoką wilgotnością, wilgocią, łatwopalnymi gazami, parą i rozpuszczalnikami.
• Należy uważnie obchodzić się z produktem; uderzenia, ciosy lub upadki z niewielkiej wysokości mogą spowodować jego uszkodzenie.
• Nie należy pozostawiać opakowania bez nadzoru, może bowiem stać się wówczas niebezpieczną zabawką dla dzieci.
• W przypadku użytkowania przemysłowego należy przestrzegać wydanych przez Związki Stowarzyszeń Zawodowych przepisów za­pobiegania nieszczęśliwym wypadkom, dotyczących urządzeń elek­trycznych i urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej!
• W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących działania, bezpieczeństwa lub podłączenia systemu, należy skonsul­tować się ze specjalistą.
• Konserwację, dopasowywanie i naprawę należy pozostawić fachow­com lub warsztatom specjalistycznym.
• W przypadku pytań, na które nie ma odpowiedzi w tej instrukcji, uprzej­mie prosimy o kontakt z naszym serwisantem lub innymi fachowcami.
b) Montaż/podłączenie
• Budowa produktu jest zgodna z II klasą ochronności (podwójna lub wzmocniona izolacja). Należy zwracać uwagę, czy izolacja obudowy nie jest uszkodzona lub zniszczona.
• W miejscu montażu produktu powinien zostać użyty wielobiegunowy rozdzielacz zasilania sieciowego np. wyłącznik różnicowo-prądowy. Pomiędzy wyłącznikiem różnicowo-prądowym a produktem musi być dostępne odpowiednio dobrane zabezpieczenie lub mechanizm za­bezpieczający.
• Przed podłączeniem i montażem należy odłączyć napięcie/zasilanie. Ponadto należy wyłączyć przynależące bezpieczniki automatyczne i wyłącznik różnicowo-prądowy tak, aby przewód sieciowy był wielobie­gunowo odłączony od napięcia zasilającego. Należy zabezpieczyć urzą­dzenie przed ponownym włączeniem, np. przy pomocy znaku ostrze­gawczego. Należy sprawdzić doprowadzenie zasilania beznapięciowo za pomocą odpowiedniego miernika (np. cyfrowego multimetra).
• Nie należy używać produktu natychmiast po tym, jak został przenie­siony z pomieszczenia zimnego do ciepłego (np. podczas transportu). Powstała w ten sposób skroplona woda może uszkodzić produkt i prowadzić do porażenia prądem!
Produktu nie należy włączać do momentu osiągnięcia temperatury pokojowej. Należy odczekać, aż skroplona woda wyschnie, co może zająć kilka godzin. Dopiero wtedy można zamontować produkt, pod­łączyć go do zasilania i eksploatować.
• Nie należy korzystać z produktu w pomieszczeniach lub warunkach środowiskowych, w których mogą być obecne łatwopalne gazy, opary lub pyły! Istnieje ryzyko wybuchu!
c) Użytkowanie
• Produkt można użytkować tylko wtedy, gdy zostanie zamontowany na stałe do jednego miejsca.
• Należy zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę przed dotknięciem zacisków śrubowych i kabli zasilania.
• Produkt należy użytkować wyłącznie w klimacie umiarkowanym, nie zaś w klimacie tropikalnym.
• Nie należy użytkować uszkodzonego produktu. Istnieje niebezpie­czeństwo porażenia prądem!
• W przypadku podejrzenia, że bezpieczne działanie produktu przesta­ło być możliwe, należy odłączyć i chronić go przed niezamierzonym użytkowaniem. Nie należy dotykać urządzenia.
Należy odłączyć najpierw wielobiegunowo zasilanie sieciowe (wyłączyć należące do niego mechanizmy zabezpieczające lub wykręcić bezpiecz­nik, a następnie wyłączyć odpowiedni wyłącznik różnicowo-prądowy).
Następnie produkt powinien zostać oddany do naprawy i przetesto­wany przez specjalistę elektryka.
• Przyjmuje się, że bezpieczna praca urządzenia nie jest możliwa, jeśli:
- produkt nosi widoczne znamiona uszkodzenia
- produkt nie działa albo działa nieprawidłowo (migoczące światło, ulat- niający się dym lub swąd spalenizny, słyszalne trzaskanie bądź widocz­ne przebarwienia produktu lub przylegających do niego powierzchni)
- produkt był przechowywany w niekorzystnych warunkach
Montaż i podłączenie
W celu zagwarantowania właściwego uruchomienia, przed przystąpie-
niem do użytkowania należy uważnie przeczytać całość niniejszej in­strukcji użytkowania i wskazówki bezpieczeństwa! W razie wątpliwości montaż i podłączenie powinien wykonać fachowiec.
Podłączenia można dokonać tylko wtedy, gdy zasilanie jest odłączone.
W przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem!
W przypadku montażu produktu np. w szae sterowniczej, w której
obecne są niebezpieczne napięcia, nie należy samodzielnie przepro­wadzać podłączenia i montażu, lecz pozostawić to wykwalikowanemu fachowcowi (np. elektrykowi), który jest zaznajomiony z procedurą i środkami bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku istnieje niebezpie­czeństwo porażenia prądem!
• Zasilacz sieciowy umiejscowić na szynie DIN. W tym celu należy zawiesić za­silacz sieciowy na górnej stronie szyny DIN i opuścić w dół, aż do momentu zaskoczenia złączki. .
Złączka z tyłu zasilacza musi być skierowana w dół.
Jeżeli zasilacz trzeba będzie wyjąć z szyny, zasuwę należy przesunąć na dół za pomocą odpowiedniego płaskiego śrubokręta, po czym zasilacz należy wysunąć do góry i następnie zdjąć z szyny montażowej.
Szyna DIN musi być zgodna z normą EN55022 (łączna szerokość
3,5 cm, łączna wysokość 0,75 albo 1,5 cm; TS35/7,5 albo TS35/15). Na innych szynach montażowych nie należy montować zasilacza!
Dozwolony jest tylko jeden sposób montażu: Napisy z przodu nie mogą
być odwrócone do góry nogami (złączka z tyłu zasilacza skierowana jest w dół, patrz: strzałka na obrazku z prawej).
Należy zachować wystarczającą odległość od innych urządzeń (5 mm
z lewej/prawej, 40 mm od góry i 20 mm od dołu zasilacza), aby zagwa­rantować odpowiednie odprowadzenie ciepła.
• Połącz wyjście napięcia stałego zasilacza z odpowiednimi urządzeniami. Należy koniecznie zwrócić uwagę na właściwą polaryzację (plus/+, minus/-, patrz ozna­czenie na zasilaczu). Zaizolować kable o ok. 7 mm.
• Następnie należy podłączyć zasilanie sieciowe (N= przewód neutralny, L= faza, patrz oznaczenie „AC N” i „AC L” na zasilaczu). Należy zaizolować oba przewo­dy na grubość ok. 7 mm.
• Przed włączeniem zasilania sieciowego należy za­dbać o ochronę przed dotknięciem (np. ponownie przymocować osłony w szae sterowniczej itp., aby zaciski śrubowe były zakryte i aby dostępna była tylko przednia, prostokątna część zasilacza.
• Po włączeniu zasilania sieciowego na zasilaczu zaświeci się kontrolka LED in­formująca o działaniu.
Ustawianie napięcia wyjściowego
Zasilacz nastawiony jest domyślnie na nominalne napięcie wyjściowe (12 V DC lub 24 V DC, zależnie od modelu).
W przypadku bardzo dużych odległości zasilacza od odbiornika może dojść do spad­ku napięcia. Do odbiornika nie będzie już docierać nominalne napięcie wyjściowe.
W takim wypadku napięcie wyjściowe można ustawić za pomocą potencjometru. Do regulacji należy używać śrubokręta zgodnego z normą VDE.
Dla Nr zam 1599558 + 1628895:
Obrót w lewo, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zwiększa na­pięcie wyjściowe, a obrót w prawo zmniejsza je.
Loading...
+ 1 hidden pages