Basetech 1586224 User guide [cs]

Infračervený teploměr 350C12
Obj. č.: 158 62 24
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup IR teploměru BASETech . Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze.
Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Infračervený teploměr je měřicí přístroj k bezdotykovému měření teploty. Určuje teplotu na základě infračervené energie, kterou objekt vyzařuje, a na základě jeho ukazatele emisivity. Je obzvláště užitečný pro měření teploty horkých, nesnadno přístupných nebo pohybujících se objektů. Přístroj měří teplotu na povrchu objektu. Nemůže měřit skrz průsvitné povrchy jako sklo nebo plast. Rozsah měřené teploty je –50 °C až + 350 °C.
Rozsah dodávky
Infračervený teploměr Baterie 9 V Návod k obsluze
Popis a ovládací prvky
1. Spoušť
2. Infračervený senzor
3. Výstup laseru
4. LCD displej
5. Tlačítko MODE
6. Západka pro otevření přihrádky baterie
7. Kryt přihrádky baterie
8. Přihrádka baterie
A Zobrazení teploty B Symbol teploty objektu C Symbol laseru D „SCAN“ symbol (zobrazuje se v průběhu měření) E „HOLD“ symbol (trvale zobrazená naměřená hodnota) F Symbol slabé baterie G Symbol zvolené jednotky teploty
Vložení / Výměna baterie
Při vkládání baterie dbejte na správnou polaritu. Vyjměte baterii, pokud přístroj po delší dobu nepoužíváte, abyste zabránili poškození v důsledku úniku kapaliny z baterií.
Vyměňte baterii, pokud na displeji svítí symbol pro prázdné baterie (F).
1. Stiskněte tlačítko (6) k otevření přihrádky pro baterie (7) a otevřete přihrádku na baterie (8).
2. Vyjměte vybitou baterii ze svorek a vložte na její místo novou baterii stejného typu. Dbejte na správnou polaritu. Svorky jsou zhotoveny tak, aby bylo možné baterie vložit pouze správně. Při vkládání baterií nepoužívejte násilí.
3. Zaklapnutím víčka (7) uzavřete přihrádku na baterie.
Provoz
Infračervené teploměry měří teplotu povrchu objektu. Senzor přístroje zachytí emitované, odražené a propuštěné tepelné záření objektu a promění tuto informaci v údaj o teplotě. Ukazatel emisivity je hodnota, která se používá při popisu materiálů, co se týče charakteristiky vyzařování energie. Čím vyšší je tento ukazatel, tím vyšší je schopnost materiálu vysílat záření. Mnoho organických materiálů a povrchů má ukazatel emisivity cca 0,95. Proto je výrobcem nastavena hodnota 0,95.
Měření
1. Zaměřte výstup měřicího paprsku (3), nejlépe svisle, na měřený objekt. Dejte pozor na to, aby měřený objekt nebyl menší než zaměřená oblast (viz také velikost zaměřené oblasti).
2. Stiskněte tlačítko pro měření (1) a podržte jej stisknuté, dokud se hodnota na displeji (4) nestabilizuje. Na displeji (4) se zobrazí naměřená hodnota (A) a symbol změřené teploty objektu (B). Zobrazená hodnota odpovídá průměrné teplotě povrchu zaměřené oblasti. Během měření se na displeji zobrazuje hlášení „SCAN“ (D).
3. Uvolníte-li tlačítko pro měření (1), zůstane poslední naměřená hodnota (A) zobrazena na displeji po dobu několika sekund, aby se usnadnilo její odečtení. Zároveň svítí symbol „HOLD“ (E).
4. Přístroj se po 10 sekundách po uvolnění tlačítka pro měření (1) automaticky vypne.
5. Je-li naměřena teplota nižší než -50 °C , zobrazí se na displeji „Lo“ a je-li naměřena teplota vyšší než +350 °C, na displeji se zobrazí „Hi“.
Pro zjištění nejteplejšího místa na měřeném objektu musíte při stisknutém tlačítku pro měření (1) měřený objekt systematicky „oskenovat“ pohyby sem a tam, dokud není nalezeno nejteplejší místo. Nejvyšší naměřená teplota během měření se při aktivované funkci pro maximální teplotu zobrazí jako maximální teplota nahoře na displeji (8).
Pro získání co nejpřesnějších údajů musí být infračervený teploměr aklimatizovaný na teplotu prostředí. Při změně stanoviště nechte přístroj přizpůsobit změněné okolní teplotě.
Lesklé povrchy znehodnocují výsledek měření. Kompenzace je možná překrytím lesklých dílů lepicí páskou nebo matnou černou barvou. Přístroj nemůže měřit skrz průsvitné povrchy jako je např. sklo. Namísto toho měří povrchovou teplotu skla.
Dlouhodobější měření vysokých teplot krátce za sebou vede k zahřívání přístroje a tím k chyb-nému měření. Chcete-li docílit přesného měření, zapa-matujte si toto pravidlo: Čím vyšší je teplota, tím větší by měla být vzdálenost k objektu a kratší doba měření.
Velikost zaměřené oblasti – poměr vzdálenosti k měřicímu bodu (Distance to Spot ratio; D/S)
Pro dosažení přesných výsledků měření musí být měřený objekt větší než infračerveným teploměrem zaměřená oblast. Zjištěná teplota je průměrnou teplotou měřené oblasti. Čím menší je měřený objekt, tím kratší musí být vzdálenost objektu od infračerveného teploměru. Přesnou velikost měřicího bodu (Spot) můžete najít v následujícím diagramu, kromě toho je natištěna i přímo na přístroji. Pro přesná měření by měl být měřený objekt alespoň dvakrát větší než měřicí bod.
V příloze „Technické údaje“ najdete tabulku s běžnými materiály a jejich emisivitou.
Podsvícení displeje
Podržením stisknutého tlačítka MODE (5) na dobu 3 sekund vstoupíte do menu pro podsvícení displeje.
Pro deaktivaci podsvícení displeje stiskněte několikrát spoušť (1), až se zobrazí na displeji „0“. Pro aktivaci podsvícení displeje stiskněte několikrát spoušť (1), až se zobrazí na displeji „1“. Pro potvrzení nastavení stiskněte tlačítko MODE (5) po dobu 3 sekund.
Změna jednotky měření °C/°F
Jednotky teploty lze přepínat mezi °C a °F. Stiskněte a podržte stisknutou spoušť (1) pro měření teploty objektu, jednotky teploty lze měnit pouze tehdy,
je-li na displeji zobrazena naměřená hodnota. Pro změnu jednotky teploty (G) stiskněte 1x tlačítko MODE (5) pro změnu ze °C na °F a naopak.
Hodnota teploty na displeji (4) je odpovídajícím způsobem přepočítána po každé změně jednotky teploty.
Aktivace/deaktivace zaměřovacího laseru
Zaměřovací laser lze aktivovat i deaktivovat. Je-li zaměřovací laser aktivován, je na displeji zobrazen symbol (C). Stiskněte a podržte stisknuté tlačítko MODE (5) na 3 sekundy pro vstup do menu nastavení. Po vstupu do menu nastavení, tlačítko MODE (5) opětovně uvolněte.
Pro deaktivaci laseru podržte stisknutou spoušť (1) tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví „0“. Pro aktivaci laseru podržte stisknutou spoušť (1) tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví „1“. Zaměřovací laser je deaktivován automaticky po provedeném měření.
Zaměřovací laser je aktivován automaticky po celou dobu stisknuté spoušti (1), je-li nastaveno „1“. Pokud je zvoleno v menu nastavení zaměřovacího laseru „0“, po dobu stisknuté spoušti (1) není zaměřovací laser aktivní.
Pro potvrzení nastavení stiskněte na 3 sekundy tlačítko MODE (5).
Loading...
+ 2 hidden pages