Basetech 1586224 User guide [pl]

Instrukcja obsługi
Termometr na podczerwień Basetech 350 °C 12:1
Nr zam. 1586224
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Termometr na podczerwień jest urządzeniem pomiarowym służącym do bezdotykowego pomiaru temperatury. Określa on wartość temperatury za pomocą energii promieniowania podczerwonego emitowanej przez obiekt oraz w oparciu o współczynnik emisji. Jest szczególnie przydatny do pomiarów w miejscach gorących lub trudno dostępnych oraz obiektów będących w ruchu. Termometr mierzy temperaturę powierzchni obiektu. Pomiarów nie można wykonywać przez powierzchnie przezroczyste, takie jak szkło lub tworzywo sztuczne. Zakres pomiarów obejmuje temperaturę od -50 ºC do +350 ºC. Do zasilania elektrycznego służy bateria blokowa 9 V.
Zastosowania diagnostyczne w branży medycznej nie są dozwolone. Ze względów bezpieczeństwa oraz certykacji produktu nie można go w żaden sposób
przebudowywać i/lub zmieniać. W przypadku korzystania z produktu w celach innych niż opisane, może on ulec uszkodzeniu. Niewłaściwe użytkowanie może ponadto spowodować zagrożenia, takie jak zwarcia itp. Dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i zachowaj ją do późniejszego wykorzystania. Produkt można przekazywać osobom trzecim wyłącznie z załączoną instrukcją obsługi.
Produkt jest zgodny z obowiązującymi wymogami krajowymi i europejskimi. Wszystkie zawarte tutaj nazwy rm i nazwy produktów są znakami towarowymi należącymi do ich właścicieli. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakres dostawy
Termometr na podczerwień
Bateria blokowa 9 V
Instrukcja obsługi
Aktualne instrukcje obsługi
Aktualne instrukcje obsługi można pobrać, klikając link www.conrad.com/downloads lub skanując przedstawiony kod QR. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na stronie internetowej.
Objaśnienie symboli
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie wskazuje na ważne wskazówki w tej instrukcji
użytkowania, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki można znaleźć przy specjalnych poradach i wskazówkach
związanych z obsługą.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i przestrzegaj zawartych w niej wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za obrażenia oraz szkody spowodowane nieprzestrzeganiem wskazówek bezpieczeństwa i informacji zawartych w niniejszej instrukcji obsługi. Poza tym w takich przypadkach wygasa rękojmia/ gwarancja.
a) Ogólne informacje
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Dopilnuj, aby materiały opakowaniowe nie zostały pozostawione bez nadzoru.
Mogą one stać się niebezpieczną zabawką dla dzieci.
Chroń produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnymi wibracjami, wysoką wilgotnością, wilgocią, palnymi gazami, oparami i rozpuszczalnikami.
Nie narażaj produktu na obciążenia mechaniczne.
Jeśli bezpieczna praca nie jest dłużej możliwa, należy przerwać użytkowanie i
zabezpieczyć produkt przed ponownym użyciem. Bezpieczna praca nie jest zapewniona, jeśli produkt:
- posiada widoczne uszkodzenia,
- nie działa prawidłowo,
- był przechowywany przez dłuższy okres czasu w niekorzystnych warunkach lub
- został nadmiernie obciążony podczas transportu.
Z produktem należy obchodzić się ostrożnie. Wstrząsy, uderzenia lub upadek
produktu nawet z niewielkiej wysokości spowodują jego uszkodzenie.
Jeśli istnieją wątpliwości w kwestii zasady działania, bezpieczeństwa lub podłączania produktu, należy zwrócić się do wykwalikowanego specjalisty.
Prace konserwacyjne, regulacje i naprawy mogą być przeprowadzane wyłącznie przez specjalistę lub specjalistyczny warsztat.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, na które nie ma odpowiedzi w niniejszej instrukcji, prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi klienta lub z innym specjalistą.
b) Osoby i produkt
Produkt nadaje się tylko do użytku w suchym środowisku. Przed użyciem produktu na otwartej przestrzeni należy upewnić się, że warunki pogodowe dopuszczają użytkowanie produktu. W razie konieczności należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby utrzymać produkt w stanie suchym.
Para wodna, kurz, dym i/lub opary mogą mieć wpływ na optykę termometru, co prowadzić może do uzyskania błędnych danych pomiarowych.
Należy unikać stosowania termometru w bezpośrednim sąsiedztwie silnych pól magnetycznych, pól elektromagnetycznych oraz anten nadawczych. W przeciwnym razie wartość pomiarowa może zostać zniekształcona.
Nie wystawiaj termometru na podczerwień na działanie wysokich temperatur w pobliżu źródeł ciepła ani nie używaj go do pomiaru gazów wybuchowych, oparów lub pyłów.
W zakładach prowadzących działalność gospodarczą należy przestrzegać przepisów o zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom stowarzyszenia branżowego, dotyczących urządzeń elektrycznych i środków technicznych.
W szkołach, ośrodkach szkoleniowych, hobbystycznych i ośrodkach samopomocy, warsztatach obsługi urządzeń elektrycznych za nadzór nad urządzeniem odpowiedzialny jest przeszkolony personel.
Nigdy nie włączaj produktu zaraz po przeniesieniu go do zimnego lub ciepłego pomieszczenia. Skroplona wówczas woda może w pewnych okolicznościach spowodować uszkodzenie urządzenia. Skondensowana woda na soczewce może doprowadzić do uzyskania błędnego wyniku. Pozostaw urządzenie nie włączone, aż osiągnie temperaturę pokojową.
c) Bateria/akumulator
Baterie/akumulatory należy wkładać zgodnie z właściwą biegunowością.
Wyjmij baterię/akumulator, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas,
aby uniknąć uszkodzenia z powodu wycieku. Nieszczelne lub uszkodzone baterie/ akumulatory w kontakcie ze skórą mogą powodować oparzenia chemiczne. Podczas obchodzenia się z uszkodzonymi bateriami/akumulatorami należy nosić rękawice.
Baterie/akumulatory należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie zostawiaj baterii/akumulatora bez nadzoru, ponieważ mogą one zostać połknięte przez dzieci lub zwierzęta.
Nie rozbieraj baterii/akumulatorów, nie powoduj zwarć i nie wrzucaj do ognia. Nigdy nie próbuj ładować jednorazowych baterii. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu!
d) Bezpieczeństwo laserowe
Podczas pracy ze sprzętem laserowym należy bezwzględnie dopilnować, aby wiązka laserowa prowadzona była tak, aby nikt nie znajdował się w obszarze jej projekcji oraz aby nieumyślnie odbite wiązki (np. od obiektów odblaskowych) nie były kierowane w obszary, w których przebywają inne osoby.
Promienie laserowe mogą być niebezpieczne, jeśli ich wiązka lub jej odbicie zostaną skierowane na niechronione oko. Dlatego też przed rozpoczęciem pracy ze sprzętem laserowym należy zapoznać się z wymogami oraz środkami ostrożności dotyczącymi stosowania takich urządzeń laserowych.
Nie wolno patrzeć w promień lasera i ani kierować go w kierunku ludzi ani zwierząt. Promieniowanie laserowe może spowodować uszkodzenie wzroku.
Jeśli wiązka promieni tra do oka, należy zamknąć oczy i natychmiast odwrócić głowę od wiązki.
Jeśli oczy zostaną podrażnione przez wiązkę promieni laserowych, w żadnym wypadku nie wolno podejmować dalszych działań, podczas których konieczne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa, takich jak obsługa maszyn, praca na wysokości lub w pobliżu linii wysokiego napięcia. Nie prowadzić żadnych pojazdów, aż podrażnienie ustąpi.
Nigdy nie kieruj wiązki lasera na lustra lub inne powierzchnie odbijające. Niekontrolowana odbita wiązka może natrać na ludzi lub zwierzęta.
Nigdy nie otwieraj urządzenia. Regulację oraz prace konserwacyjne może przeprowadzać wyłącznie wykwalikowany fachowiec, który jest zapoznany z odpowiednimi zagrożeniami. Nieprawidłowa regulacja może spowodować narażenie na niebezpieczne działanie promieni laserowych.
Produkt wyposażony jest w laser klasy 2. Zawartość dostawy obejmuje etykietę ze wskazówkami dotyczącymi urządzenia laserowego w różnych językach. Jeśli etykieta ze wskazówkami nie uwzględnia języka lokalnego, do lasera należy przyczepić odpowiednią etykietę.
Uwaga — jeśli stosowane będą wskazówki dotyczące eksploatacji lub bezpieczeństwa inne niż podane w niniejszej instrukcji, może dojść do niebezpiecznej ekspozycji na promieniowanie.
Elementy obsługowe i wyświetlacz LC
1 Wyzwalacz 2 Czujnik podczerwieni
3 2
1
8
C D E F
B
A
4
3 Otwór wylotowy lasera
5
4 Wyświetlacz LC 5 Przycisk Mode 6 Zasuwa zamykająca (komora baterii)
6
7
7 Pokrywa komory baterii 8 Komora baterii
A Obszar wyświetlania temperatury B Symbol temperatury obiektu
C Symbol lasera
G
D Wskaźnik pomiaru „SCAN“ (pojawia się
podczas pomiaru)
E Wyświetlany symbol „HOLD“ (wskazuje,
że wyświetlana jest ustalona wartość temperatury)
F Symbol poziomu naładowania baterii
(pojawia się przy niskim poziomie naładowania baterii)
G Jednostki temperatury (ustawiona
jednostka miary jest przedstawiana symbolem)
Uruchomienie
a) Wkładanie baterii / wymiana baterii
Włóż baterię przed pierwszym uruchomieniem produktu. Wymień baterię, gdy na ekranie pojawi się symbol poziomu naładowania baterii [wyczerpana bateria] (F).
Naciśnij zasuwę zamykającą (6) z obu stron i jednocześnie zdejmij pokrywę komory baterii (7) w dół, aby otworzyć komorę baterii (8).
Odłącz zużyte baterie od łącznika styków baterii i podłącz nową baterię tego samego typu, zachowując prawidłową biegunowość przy łączniku styków baterii. Odłącz zużyte baterie od łącznika styków baterii i podłącz nową baterię tego samego typu, zachowując prawidłową biegunowość przy łączniku styków baterii. Podczas podłączania baterii do styków nie używaj nadmiernej siły.
Schowaj baterie w komorze baterii (8).
Zamknij ponownie komorę baterii (8) poprzez zatrzaśnięcie pokrywy komory baterii (7)
w zamykającej (6). Zwróć uwagę, aby nie zakleszczyć przy tym kabli.
b) Zasada działania
Termometr na podczerwień mierzy temperaturę powierzchni obiektów. Czujnik produktu wykrywa wysyłane, odbite i przesyłane promieniowanie cieplne obiektu i przekształca tę informację w wartość temperatury.
Pomiary temperatury na błyszczących lub odbijających powierzchni są niedokładne. Przezroczyste materiały nie mogą być mierzone. Aby móc dokonać pomiaru w takich przypadkach, naklej przezroczystą papierową taśmę klejącą, pozostaw ją do wyrównania temperatury i zmierz temperaturę powierzchni przezroczystego obiektu w naklejonym miejscu.
Współczynnik emisji jest wartością, która jest używana do opisu charakterystyki promieniującej energii materiału. Im wyższa jest ta wartość, tym wyższą zdolność do emitowania promieniowania posiada dany materiał. Wiele organicznych materiałów oraz powierzchni charakteryzuje się stopniem emisji rzędu ok. 0,95. Powierzchnie metalowe oraz błyszczące materiały posiadają niższy stopień emisji i dlatego nie zapewniają dokładnych odczytów.
Współczynnik emisji w tych produktach nie może zostać ustawiony.
Współczynnik emisji różnych powierzchni
Podane w tabeli współczynniki emisji są przybliżone. Różne czynniki, takie jak
geometria i jakość powierzchni mogą wpływać na współczynnik emisji obiektu. Należy pamiętać, że współczynnik emisji ustawiony na stałe przy pomiarach różnych materiałów, które nie są zgodne ze współczynnikiem emisji, prowadzi do nieznacznych odchyłek wyników pomiaru.
Powierzchnia Współczynnik emisji Powierzchnia Współczynnik emisji
Asfalt 0,90 – 0,98 Plastik 0,85 – 0,95 Lakier (matowy) 0,97 Gips 0,80 – 0,90 Beton 0,94 Piach 0,90 Ludzka skóra 0,98 Szkło/ceramika 0,90 – 0,95 Żelazo 0,96 – 0,98 Tekstylia 0,90 Zaprawa murarska 0,89 – 0,91 Guma (czarna) 0,94 Tlenek żelaza 0,78 – 0,82 Woda 0,92 – 0,96 Papier 0,70 – 0,94 Lakier 0,80 – 0,95 Ziemia/czarnoziem 0,92 – 0,96 Cegła 0,93 – 0,96
c) Włączanie
Naciśnij wyzwalacz (1), aby włączyć termometr na podczerwień.
Aby uzyskać dokładne wartości pomiaru, produkt musi najpierw dopasować się
do temperatury otoczenia. Po przeniesieniu w nowe miejsce należy zaczekać, aż produkt dostosuje się do temperatury otoczenia.
d) Pomiar temperatur powierzchni
W celu przeprowadzania pomiaru skieruj czujnik podczerwieni (2) i otwór wylotowy lasera (3) najlepiej prostopadle do obiektu pomiaru. Zwróć uwagę, aby obiekt pomiaru nie był mniejszy od wielkość plamki pomiarowej IR urządzenia (patrz również rozdział „e) Stosunek wielkości plamki pomiarowej IR odległość pomiaru - powierzchnia pomiarowa (Distance to Spot ratio; D/S)“).
Naciśnij i przytrzymaj wyzwalacz (1) podczas pomiaru, aż wartość pomiaru ustabilizuje się na wyświetlaczu LC (4). Podczas pomiaru na wyświetlaczu pojawia się „SCAN“ (D). Wyświetlana temperatura jest temperaturą powierzchni mierzonego obiektu. Wyświetlany jest symbol temperatury obiektu (B).
Upewnij się, że soczewka czujnika podczerwieni jest czysta. Kurz, dym lub włókna
na soczewce zniekształcą wyniki pomiaru.
W obszarze wyświetlania temperatury (A) wyświetlana jest wartość pomiarowa w wybranej jednostce. Wyświetlana wartość pomiarowa odpowiada średniej temperaturze powierzchni obszaru pomiaru IR.
Po zwolnieniu wyzwalacza (1), w celu lepszego odczytu ostatnia wartość pomiarowa wyświetlana jest nieprzerwanie na wyświetlaczu. Wartość pomiaru jest zablokowana, aby uniknąć oscylacji Pojawia się również wskazanie „HOLD“ (E). Aktualny proces pomiarowy został tym samym zakończony.
W celu znalezienia zimnych lub gorących miejsc obiektu, przesuwaj w umiarkowanymi ruchami w górę i w dół, podczas przeciągania z boku przez cały mierzony obiekt. Zwrócić przy tym uwagę na mierzone wartości Promień lasera wskazuje położenie powierzchni pomiarowej.
Urządzenie wyłącza się automatycznie po ok. 10 sekundach po zwolnieniu wyzwalacza, jeżeli nie zostanie naciśnięty żaden inny przycisk.
W przypadku przekroczenia zakresu pomiaru temperatury (>350 °C) na wyświetlaczu pojawi się wskaźnik „Hi”. W przypadku zaniżenia zakresu pomiaru temperatury (<-50 °C) na wyświetlaczu pojawi się „Lo”.
Długie pomiary wysokich temperatur z bliskiej odległości od mierzonej powierzchni
prowadzą do samonagrzewania się produktu, a w rezultacie do uzyskania błędnego pomiaru. Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami, aby uzyskać jak najdokładniejsze wartości pomiaru: Im wyższa temperatura, tym większa powinna być odległość do mierzonego obiektu i tym krótszy powinien być czas pomiaru.
e) Stosunek wielkości plamki pomiarowej IR odległość pomiaru -
powierzchnia pomiarowa (Distance to Spot ratio; D/S)
Aby dokonać dokładnych pomiarów, obiekt musi być większy niż plamka pomiaru termometru na podczerwień. Odczytana wartość jest średnią temperaturą mierzonej powierzchni. Im mniejszy obiekt pomiarowy, tym krótsza musi być odległość od termometru na podczerwień. Jest to również wydrukowane na urządzeniu. Aby dokonać dokładnych pomiarów, obiekt pomiarowy powinien być przynajmniej dwukrotnie większy od plamki pomiaru.
Dokładną wielkość podczerwonej plamki pomiarowej można znaleźć na poniższym wykresie:
Ustawienia
W celu ustawienia, włącz termometr. Naciśnij wyzwalacz (1), aby włączyć.
a) Zmiana jednostki miary °C / °F
Jednostkę miary można przełączać między °C / °F.
Naciśnij i przytrzymaj wyzwalacz (1), aby zmierzyć temperaturę. Jednostka temperatury może zostać przełączona tylko wtedy, gdy na wyświetlaczu LC (4) widoczne jest wskazanie temperatury.
Naciśnij jeden raz przycisk Mode (5), aby przełączyć jednostkę miary (G). Jednostka miary może być przełączona z °C (stopni Celsjusza) na °F (stopnie Fahrenheita) lub na odwrót. Znak odpowiedniej jednostki miary pojawi się po każdym naciśnięciu przycisku na wyświetlaczu LC (4).
Loading...
+ 1 hidden pages