Basetech 1405335 User guide [pl]

Instrukcja użytkowania
Uniwersalny termostat do zamrażarek
Nr zam. 1405335
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
Termostat jest przeznaczony do regulacji temperatury (np. w połączeniu z urządzeniami chło­dzącymi) w zakresie od -34 ºC do -9 ºC.
Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek bezpieczeństwa i montażu. Ze względów bezpieczeństwa i zgodności z certykatem przebudowa i/lub modykacja pro-
duktu jest zabroniona. Korzystanie z produktu do celów innych niż wcześniej opisane może prowadzić do jego uszkodzenia. Ponadto, niewłaściwe użytkowanie może spowodować po­wstanie zagrożeń, takich jak zwarcie, pożar, porażenie prądem itp. Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i zachować ją na przyszłość. Przedmiot należy przekazywać osobom trzecim wyłącznie razem z instrukcją użytkowania.
Niniejszy produkt zgodny jest z obowiązującymi normami krajowymi i europejskimi. Wszystkie nazwy rm i produktów należą do znaków towarowych aktualnego właściciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zawartość zestawu
Uniwersalny termostat
Materiały montażowe
Instrukcja użytkowania
Aktualne instrukcje użytkowania
Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/download lub przeskanuj widoczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedstawionych na stronie in­ternetowej.
Wyjaśnienie symboli
Symbol błyskawicy w trójkącie stosowany jest, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia,
takie jak np. porażenie prądem.
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie oznacza ważne zalecenia tej instrukcji, których
należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazów-
ki i porady dotyczące eksploatacji.
Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji użytkowania!
Zasady bezpieczeństwa
Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastosowania się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń bezpiecznej obsługi, nie ponosimy żadnej odpowie­dzialności za powstałe szkody materialne i osobowe. W powyższych przypad­kach gwarancja/rękojmia traci ważność.
Uwaga, ważna wskazówka!
Instalacja powinna być dokonywana wyłącznie przez osoby posiadające od­powiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu elektroniki! *)
Dokonując nieprawidłowej instalacji zagrażasz:
Swojemu życiu
Życiu użytkowników urządzeń elektronicznych.
Nieprawidłowa instalacja może skutkować poważnymi stratami np. wskutek po­żaru.
Możesz ponosić osobistą odpowiedzialność za szkody materialne i osobowe.
Zwróć się o pomoc do elektryka!
*) Wiedza specjalistyczna potrzebna do instalacji:
Do przeprowadzenia instalacji potrzebna jest w szczególności następująca wie­dza fachowa:
„5 reguł bezpieczeństwa”: Wyłączyć, zabezpieczyć przed ponownym włączeniem, sprawdzić brak napięcia, uziemić i zewrzeć, zakryć lub zagrodzić pobliskie części znajdujące się pod napięciem
Wybór odpowiednich narzędzi, urządzeń pomiarowych lub środków ochrony oso­bistej
Analiza wyników pomiarów
Wybór materiałów elektronicznych i instalacyjnych w celu zabezpieczenia warun-
ków wyłączenia
Stopnie ochrony IP
Montaż materiałów elektrycznych
Typy sieci elektrycznej (układ TN, IT, TT) i wynikające z nich warunki przyłą-
czenia (standardowe zerowanie, uziemienie ochronne, wymagane działania dodatkowe itp.)
Jeśli nie posiada się wystarczającej wiedzy niezbędnej do montażu produktu, nie należy przeprowadzać instalacji samemu, ale zwrócić się do eksperta.
Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastosowania się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń bezpiecznej obsługi, nie ponosimy żadnej odpowie­dzialności za powstałe szkody materialne i osobowe. W powyższych przypad­kach gwarancja/rękojmia traci ważność.
a) Informacje ogólne
Ze względu na bezpieczeństwo oraz certykat, zabronione jest wprowadzanie nieautoryzowanych zmian i/lub modykacji produktu. Produktu nie należy nigdy demontować.
Nie można narażać produktu na skrajne temperatury, silne wibracje ani silne ob­ciążenia mechaniczne.
Nie należy doprowadzać do zawilgocenia lub zamoczenia termostatu, nadaje się on wyłącznie do użytkowania w suchych, zamkniętych pomieszczeniach. Nie do­tyczy to rurek kapilarnych.
Ten produkt nie jest zabawką i nie należy dopuścić, aby znalazł się w rękach dzieci!
Nie wolno dopuścić do tego, aby opakowanie było łatwo dostępne, może okazać się ono niebezpieczną zabawką dla dzieci.
W przypadku użytkowania przemysłowego należy przestrzegać wydanych przez Związki Stowarzyszeń Zawodowych przepisów zapobiegania nieszczęśliwym wy­padkom, dotyczących urządzeń elektrycznych i urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej!
b) Montaż
Jeśli nie posiadasz fachowej wiedzy na temat montażu, nie podejmuj się go samo­dzielnie, lecz zleć montaż fachowcowi.
Termostat powinien być zamontowany i użytkowany wyłącznie w suchych, za­mkniętych obudowach. Wyłącznie oś gałki można poprowadzić na zewnątrz. Na osi należy umocować dołączoną gałkę (lub inną odpowiednią gałkę).
Należy koniecznie zachować podaną bezpieczną odległość pomiędzy częściami przewodzącymi napięcie sieciowe (stykami termostatu lub złączami) a częściami, które można dotknąć (urządzenie, w które wbudowany został termostat).
Urządzenie, w które ma zostać wbudowany termostat, należy odłączyć od na­pięcia sieciowego i wszystkich innych kabli/przewodów. Należy wyjąć wtyczkę urządzenia z gniazdka sieciowego.
Jeżeli urządzenie nie ma wtyczki, ale jest podłączone do zasilania sieciowego na stałe, należy wyłączyć dostępne automaty zabezpieczające i dodatkowo wyłącz­nik różnicowoprądowy tak, aby przewód zasilający był wielobiegunowo odłączony od napięcia zasilającego.
Należy zabezpieczyć je przed ponownym włączeniem, np. przy pomocy znaku ostrzegawczego.
Należy sprawdzić doprowadzenie zasilania beznapięciowo za pomocą odpowied­niego miernika (np. cyfrowego multimetra).
Kondensatory urządzenia, w które ma zostać wbudowany termostat, mogą pozo­stać naładowane nawet długo po wyłączeniu i odłączeniu zasilania.
Istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem!
Nie należy użytkować termostatu w pomieszczeniach lub warunkach, które mogą wiązać się z obecnością łatwopalnych gazów, oparów lub pyłów! Istnieje ryzyko wybuchu!
Moc przyłączeniowa termostatu (patrz „Dane techniczne”) nie może zostać prze­kroczona.
Podczas rozmieszczania rurki kapilarnej i jej mocowania należy zwrócić uwagę na to, by nie została ona załamana, ściśnięta lub w inny sposób uszkodzona. W przeciwnym razie termostat nie będzie nadawać się do użytku - utrata rękojmi/ gwarancji!
Rurki kapilarnej nie wolno skracać ani obcinać.
Montaż i podłączenie
Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa!
Termostat należy zawsze montować w sposób gwarantujący należytą ochronę
przed dotknięciem. W przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo porażenia
prądem! W razie wątpliwości montaż i podłączenie powinien wykonać fachowiec. Montaż zależy od warunków otoczenia. Dostawa obejmuje różne materiały montażowe, np.
długi uchwyt. Termostat wyposażony jest w złącza do końcówek kablowych. Należy zwrócić również uwagę
na oznaczenia na dolnej stronie termostatu. Połącz przewód ochronny z jednym z dwóch bocz­nych styków (na poniższym rysunku oznaczone jako „EARTH TERMINAL”).
Aby zapewnić optymalną regulację termostatu, końcówka rurki kapilarnej musi znajdować się na długości 150 mm w obszarze, którego temperatura ma zostać zmierzona.
Należy rozmieścić rurkę kapilarną w taki sposób, by nie leżała w pobliżu źródeł ciepła.
W przeciwnym razie temperatura otoczenia rurki kapilarnej wpłynie na dokładność
pomiaru temperatury przez termostat.
Sposób działania
W długiej rurce kapilarnej, która jest połączona na stałe z termostatem, znajduje się nośnik, który zwiększa swoją objętość podczas ogrzewania. W termostacie na końcu rurki kapilarnej znajduje się tak zwany siłownik, który jest mechanicznie ustawiany przez oś nastawczą.
Odbiornik aktywowany przełącznikiem (np. kompresor chłodzący) zmniejsza temperaturę, wskutek czego nośnik w czujniku schładza się i zmniejsza swoją objętość. W chwili osiągnięcia określonej temperatury nastawnik w siłowniku przerywa obwód prądu.
Temperatura teraz ponownie wzrasta, a medium w rurce kapilarnej zwiększa swoją objętość. W chwili osiągnięcia określonej temperatury obwód prądu znów zostaje zamknięty i cały proces
powtarza się. Temperaturę, której osiągniecie skutkuje włączeniem/przerwaniem obwodu prądu przez termo-
stat, można zmienić za pomocą osi nastawczej.
Ponieważ nie jest to regulacja elektroniczna, w przypadku tego termostatu nie jest możliwe dokładne ustawienie określonej temperatury.
Jeśli oś nastawcza (lub zamocowane na niej pokrętło) zostanie obrócona maksymalnie w lewo, termostat zostanie wyłączony (na końcu obszaru obracania obrót będzie wymagał użycia nieco większej siły lub da się poczuć zatrzaśnięcie, ustawienie „FORCE OFF”, patrz rys. niżej).
Zakres ustawienia regulacji temperatury wynosi 270°. Im bardziej pokrętło obrócone w prawo (w kierunku oznaczenia „COLD”, patrz rys. poniżej, lub zgodnie z oznaczeniem „COLDER” na pokrętle), tym niższa jest temperatura, którą termostat będzie próbować utrzymać (poprzez sterowanie podłączonym urządzeniem chłodzącym, np. kompresorem chłodzącym).
Utylizacja
Produktu nie należy wyrzucać razem z odpadami domowymi. Produkt należy zu-
tylizować po zakończeniu jego eksploatacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Dane techniczne
Obciążalność styku ................................................250 V/AC, 50/60 Hz, maks. 6 A
Opór styku .............................................................< 50 mΩ
Zakres regulacji .....................................................-34 °C (±2,5 °C) do -9 °C (±1,5 °C)
Maksymalna temperatura obudowy termostatu .....+70 °C
Histereza przełączania ..........................................-3 °C (±2,5 °C)
Długość rurki kapilarnej .........................................ok. 200 cm (±3 cm)
Kąt zgięcia rurki kapilarnej .....................................min. 10 mm
To publikacja została opublikowana przez Conrad Electronic SE, Klaus-Conrad-Str. 1, D-92240 Hirschau, Niemcy (www.conrad.com).
Wszelkie prawa odnośnie tego tłumaczenia są zastrzeżone. Reprodukowanie w jakiejkolwiek formie, kopiowanie, tworze­nie mikrolmów lub przechowywanie za pomocą urządzeń elektronicznych do przetwarzania danych jest zabronione bez pisemnej zgody wydawcy. Powielanie w całości lub w części jest zabronione. Publikacja ta odpowiada stanowi technicz­nemu urządzeń w chwili druku.
© Copyright 2016 by Conrad Electronic SE. 1405335_V1_0716_01_VTP_m_pl
Loading...