Asus EeeBox PC User Manual [fi]

Page 1
EeeBox PC
Käyttöopas
Suomi
EeeBox EB1501P
Page 2
Suomi
FI5975
Toinen painos V2 Heinäkuu 2010
Copyright © 2010 ASUSTeK COMPUTER INC. Kaikki oikeudet pidätetään.
Tämän ohjekirjan mitään osaa, mukaan lukien siinä kuvatut tuotteet ja ohjelmistot, ei saa kopioida, siirtää, kirjata, varastoida hakujärjestelmään tai kääntää millekään kielelle missään muodossa tai millään keinoin, lukuun ottamatta ostajan varmuuskopiona säilyttämää asiakirjaa, ilman erillistä kirjallista lupaa ASUSTeK COMPUTER, INC:ltä (“ASUS”).
Ohjekirjassa mainitut tuotteet ja yhtiönimet saattavat olla yhtiöiden rekisteröityjä tavaramerkkejä tai tekijänoikeudella suojattuja, ja niitä käytetään vain tunnistustarkoituksiin. Kaikki tavaramerkit ovat omistajiensa omaisuutta.
Olemme tehneet kaikkemme varmistaaksemme, että tämän ohjekirjan tiedot ovat tarkkoja ja ajan tasalla. Valmistaja ei kuitenkaan takaa sisällön tarkkuutta ja pidättää oikeuden muutoksiin ilman erillistä huomautusta.
Page 3

Sisältö

Sisältö ............................................................................................................3
Tiedotteet ....................................................................................................5
Turvallisuustietoja ..................................................................................10
Käyttöopasta koskevia huomautuksia ............................................13
Johdanto ...................................................................14
Pakkauksen sisältö ..................................................................................14
Opi tuntemaan Eee Box PC ......................................15
Näkymä edestä ........................................................................................15
Näkymä takaa...........................................................................................17
Kelkattoman DVD-soittimen käyttö .................................................19
Langattoman antennin käyttö ...........................................................20
Kaukosäätimen käyttö (tietyissä malleissa) ...................................21
EeeBox PC:n etähallinta ........................................................................24
Eee Box PC:n sijoittaminen ......................................25
Jalustan asentaminen ...........................................................................25
EeeBox PC:n sijaintivaroitus ................................................................26
Eee Box PC:n asentaminen näyttöön...............................................27
Suomi
Eee Box PC:n asentaminen .......................................28
Näyttöön kytkeminen ...........................................................................28
USB-laitteiden kytkeminen .................................................................28
Verkkolaitteeseen kytkeminen ..........................................................29
Järjestelmän kytkeminen päälle ........................................................30
Eee Box PC:n käyttäminen .......................................31
Langattoman yhteyden määrittäminen .........................................31
Langallisen yhteyden määrittäminen .............................................32
Langaton Bluetooth-yhteys (tietyissä malleissa) .........................36
Audiolähtöasetusten konfigurointi ..................................................38
ASUS Easy Update ..................................................................................40
EeeBox PC
3
Page 4
TotalMedia Center ..................................................................................41
Päävalikko ...........................................................................................41
Peli .........................................................................................................41
Elokuva .................................................................................................42
Musiikki ................................................................................................42
Valokuvat .............................................................................................43
Videot ...................................................................................................43
TotalMedia Theater 3 .............................................................................44
Suomi
Järjestelmän palautus ..............................................45
Piilotetun osion käyttäminen .............................................................45
Käyttöjärjestelmän palauttaminen tehdasasetusosioksi
(F9 Recovery) .................................................................................45
Tehdasasetusympäristön tietojen varmuuskopiointi
USB-asemalle (F9 Backup (F9 Varmuuskopiointi)) ............46
USB-tallennusvälineen käyttö (USB:n palautus) ..........................47
Boot Booster .............................................................................................48
4
EeeBox PC
Page 5

Tiedotteet

Federal Communications Commission -lausunto
Tämä laite täyttää FCC-sääntöjen kohdan 15. Käyttö täyttää seuraavat kaksi ehtoa:
• Tämä laite ei saa aiheuttaa haitallista häiriötä, ja
• Tämän laitteen tulee ottaa vastaan kaikenlainen häiriö, mukaan lukien sellainen, joka voi aiheuttaa ei-toivottuja toimintoja.
Tämä laite on testattu ja sen on havaittu täyttävän luokan B digitaalisen laitteen rajat FCC:n määräysten osan 15 mukaisesti. Nämä rajat on tarkoitettu tarjoamaan kohtuullista suojaa haitalliselta häiriöltä asuinalueella. Tämä laite tuottaa, käyttää ja voi säteillä energiaa radiotaajuudella, ja jos sitä ei ole asennettu tai käytetä valmistajan ohjeiden mukaan, se voi aiheuttaa haitallisia häiriöitä radioliikenteelle. On kuitenkin mahdollista, että häiriöitä esiintyy tietyn asennuksen yhteydessä. Jos tämä laite aiheuttaa häiriöitä radio- tai televisiovastaanottimissa, minkä voi saada selville sammuttamalla ja käynnistämällä laite, on suositeltavaa yrittää korjata häiriöitä yhdellä tai useammalla seuraavista keinoista:
• Käännä tai siirrä vastaanottimen antennia.
• Lisää laitteen ja vastaanottimen välimatkaa.
• Kytke laite pistorasiaan, joka on toisessa virtapiirissä kuin vastaanotin.
• Pyydä neuvoja myyjältä tai kokeneelta radio- ja tv-asentajalta.
Suomi
MUISTUTUS: Mitkä tahansa muutokset tai muunnelmat, joita tämän laitteen käyttöoikeuden antaja ei nimenomaisesti ole hyväksynyt, voivat mitätöidä käyttäjän valtuutuksen käyttää laitteistoa.
EeeBox PC
5
Page 6
Suomi
RF-altistuksen varoitus
Tämä laitteisto täytyy asentaa ja käyttää toimitettujen ohjeiden mukaisesti, sekä tätä lähetintä varten käytetty antenni(t) täytyy asentaa tuottamaan vähintään 20 cm erotusetäisyyden kaikista henkilöistä, eikä se saa olla samanpaikkaisesti tai käyttää yhdessä minkään muun antennin tai lähettimen kanssa. Loppukäyttäjien ja asentajien täytyy toimittaa antennin mukana asennusohjeet ja lähettimen käyttöolosuhteet tyydyttävää RF-altistuksen yhdenmukaisuutta varten.
(R&TTE-direktiivi 1999/5/EC)
Seuraavat asiat on suoritettu ja niitä pidetään oleellisina ja riittävinä:
• Oleelliset vaatimukset kuten artikkelissa [Article 3]
• Suojavaatimukset terveyttä ja turvallisuutta varten kuten artikkelissa [Article 3.1a]
• Sähköturvallisuuden testaus kuten artikkelissa [EN 60950]
• Sähkömagneettisen yhteensopivuuden suojavaatimukset kuten artikkelissa [Article 3.1b]
• Sähkömagneettisen yhteensopivuuden testaaminen kuten artikkeleissa [EN 301 489-1] & [EN 301 489-17]
• Radiospektrin tehokas käyttö kuten artikkelissa [Article 3.2]
• Radiotestaussarja kuten artikkelissa [EN 300 328-2]
CE-merkkivaroitus
Tämä on luokan B tuote, joka saattaa kotiympäristössä aiheuttaa radiohäiriötä, missä tapauksessa käyttäjän saattaa täytyä tehdä tarvittavia toimenpiteitä.
Langaton käyttökanava eri alueilla
Pohjois-Amerikka 2,412-2,462 GHz Ch01 – Ch11
Japani 2,412-2,484 GHz Ch01 – Ch14
Eurooppa ETSI 2,412-2,472 GHz Ch01 – Ch13
EeeBox PC
6
Page 7
Ranskan rajoitetut langattoman taajuuskaistat
Joillakin Ranskan alueilla on rajoitettu taajuuskaista. Pahimmat maksimit valtuutettuna tehona sisällä ovat:
10 mW koko 2,4 GHz -kaistalle (2400 MHz–2483,5 MHz)
100 mW taajuuksille väliltä 2446,5 MHz ja 2483,5 MHz
Kanavat 10 – 13 käyttävät yksin kaistaa 2446,6 MHz – 2483,5 MHz.
Ulkokäyttöön on muutama mahdollisuus: Yksityisellä alueella tai julkisten henkilöiden yksityisellä alueella käyttö vaatii etukäteisvaltuutuksen puolustusministeriöltä, ja valtuutettu maksimiteho on 100 mW kaistalla 2446,5 – 2483,5 MHz. Käyttö ulkona julkisella alueella ei ole sallittua.
Alla luetelluilla alueilla koko 2,4 GHz -kaistalla:
Valtuutettu maksimiteho sisällä on 100 mW
Valtuutettu maksimiteho ulkona on 10 mW
Alueilla, jotka käyttävät kaistaa 2400 – 2483,5 MHz sallitaan EIRP, joka on alle 100 mW sisällä ja alle 100 mW ulkona:
01 Ain 02 Aisne 03 Allier 05 Hautes Alpes 08 Ardennes 09 Ariège 11 Aude 12 Aveyron 16 Charente
24 Dordogne 25 Doubs 26 Drôme
32 Gers 36 Indre 37 Indre et Loire 41 Loir et Cher 45 Loiret 50 Manche 55 Meuse 58 Nièvre 59 Nord 60 Oise 61 Orne 63 Puy du Dôme
64 Pyrénées Atlantique 66 Pyrénées Orientales 67 Bas Rhin 68 Haut Rhin
70 Haute Saône 71 Saône et Loire
75 Paris 82 Tarn et Garonne
84 Vaucluse 88 Vosges 89 Yonne
90 Territoire de Belfort 94 Val de Marne
Suomi
EeeBox PC
7
Page 8
Suomi
Tämä vaatimus muuttuu todennäköisesti ajan myötä ja antaa käyttää langatonta verkkokorttia useammilla Ranskan alueilla. Tarkista viimeisimmät tiedot ART:lta (www.art-telecom.fr)
Langaton verkkokortti lähettää alle 100 mW, mutta yli 10 mW.
Kanadan viestintäviraston lausunto
Tämä digitaalilaite ei ylitä Luokan B digitaalilaitteille asetettuja radiokohinan rajoituksia, jotka on määritetty Kanadan viestintäviraston radiohäiriösäännöksissä.
Tämä Luokan B digitaalilaite on Kanadan ICES-003-säännösten mukainen.
IC-säteilyaltistumislausunto Kanadaa varten
Tämä laite täyttää IC-säteilyrajoitukset, jotka on asetettu hallitsemattomaan ympäristöön. Jotta IC-radiotaajuuden altistumisvaatimukset täytetään, vältä suoraa kontaktia lähettävään antenniin lähetyksen aikana. Käyttäjän on noudatettava tiettyjä käyttöohjeita, jotta radiotaajuusaltistumisen vaatimukset täytetään.
Käyttö täyttää seuraavat kaksi ehtoa:
• Tämä laite ei saa aiheuttaa haitallista häiriötä, ja
• Tämän laitteen tulee hyväksyä kaikki vastaanotettu häiriö, mukaan lukien häiriö, joka voi aiheuttaa ei-toivottuja toimintoja.
EeeBox PC
8
Page 9
REACH
REACH (Registration, Evaluation, Authorization, and Restriction of Chemicals (kemikaalien rekisteröinti, arviointi ja lupamenettely)) ­sääntelykehysten mukaisesti julkaisemme tuotteidemme kemialliset ainesosat ASUS REACH -verkkosivustolla osoitteessa http://csr.asus.com/english/REACH.htm.
Suomi
EeeBox PC
9
Page 10
Suomi

Turvallisuustietoja

Eee Box PC on suunniteltu ja testattu täyttämään viimeisimmät standardit informaatioteknologialaitteiden turvallisuudessa. On kuitenkin tärkeää, että takaat turvallisuutesi lukemalla seuraavat turvallisuusohjeet.
Järjestelmän asennus
• Ennen kuin käytät järjestelmää, lue kaikki dokumentaatiossa olevat ohjeet ja noudata niitä.
• Älä käytä tätä laitetta veden tai lämmönlähteen, kuten lämpöpatterin, lähellä.
• Aseta järjestelmä vakaalle alustalle mukana tulevan jalustan avulla.
• Rungossa olevat aukot ovat ilmanvaihtoa varten. Älä tuki tai peitä näitä aukkoja. Jätä järjestelmän ympärille runsaasti tyhjää tilaa ilmanvaihtoa varten. Älä koskaan työnnä mitään esineitä tuuletusaukkoihin.
• Käytä tätä tuotetta ympäristöissä, joiden lämpötila on välillä 0˚C ja 35˚C.
• Jos käytät jatkojohtoa, varmista, että jatkojohtoon kytkettyjen laitteiden kokonaisampeerilukema ei ylitä johdon ampeeriohjearvoa.
Hoito käytön aikana
• Älä kävele virtajohdon päällä tai anna minkään esineen painaa sitä.
• Älä anna veden tai muiden nesteiden roiskua järjestelmään.
• Kun järjestelmä kytketään pois päältä, siinä virtaa silti vähän sähkövirtaa. Irrota aina kaikki virta-, modeemi- ja verkkojohdot virtapistorasioista ennen järjestelmän puhdistamista.
• Jos kohtaat seuraavia teknisiä ongelmia laitteen kanssa, irrota virtajohto ja ota yhteys pätevään huoltoon tai jälleenmyyjään.
Virtajohto tai pistoke on vaurioitunut
EeeBox PC
10
Page 11
Järjestelmään on roiskunut nestettä.
Järjestelmä ei toimi oikein, vaikka noudatat käyttöohjeita.
Järjestelmä putosi tai kotelo on vaurioitunut.
Järjestelmän suoritus muuttuu.
Litium-ioni-akkuvaroitus
MUISTUTUS: Räjähdyksen vaara jos akku korvataan
virheellisesti. Korvaa vain valmistajan suosittelemalla vastaavalla tai samalla tyypillä. Hankkiudu käytetystä akusta eroon ohjeiden mukaisesti.
LASERTUOTEVAROITUS
LUOKAN 1 LASERLAITE
EI SAA PURKAA
Takuu ei koske käyttäjien purkamia laitteita
Suomi
ÄLÄ hävitä Eee PC:tä talousjätteenä. Tämä tuote on suunniteltu siten, että osat voidaan käyttää uudelleen ja kierrättää. Tämä yliruksattua roska-astiaa esittävä symboli tarkoittaa, että laitetta (sähkö- ja elektroniikkalaitteisto sekä elohopeaa sisältävä nappiparisto) ei saa hävittää kotitalousjätteen mukana. Tarkasta paikalliset tekniset tukipalvelut tuotteen kierrätystä varten.
ÄLÄ heitä akkua talousjätteen sekaan. Tämä yliviivattu pyörällisen roska-astian symboli osoittaa, että akkua ei saa laittaa talousjätteen sekaan. Tarkasta paikalliset tekniset tukipalvelut akun vaihtamista varten.
EeeBox PC
11
Page 12
Suomi
Palauttaminen ja kierrättäminen
Vanhat pöytätietokoneet, kannettavat tietokoneet, sekä muut elektroniikkatarvikkeet sisältävät vaarallisia kemikaaleja, jotka saattavat olla haitallisia ympäristölle, jos ne sijoitetaan kaatopaikalle muiden roskien sekaan. Kierrättämällä metallit, muovit ja muut vanhoista tietokoneista löytyvät komponentit hajoitetaan, ja käytetään uusiin tuotteisiin. Myös ympäristö on suojeltu haitallisten kemikaalien hallitsemattomalta vapauttamiselta.
ASUS työskentelee korkeimpien vaatimustasojen kierrätyskauppiaiden kanssa ympäristön suojelemiseksi, työntekijöiden turvallisuuden varmistamiseksi ja maailmanlaajuisten ympäristölakien täyttämiseksi. Sitoutumisemme vanhojen laitteiden kierrättämiseen kasvaa työstämme suojella ympäristöä useilla eri tavoilla.
Saat lisätietoja ASUS-tuotteiden kierrätyksestä ja yhteystiedoista vierailemalla GreenASUS palautus- ja kierrätyssivustolla (http://csr.asus.com/english/takeback.htm).
12
EeeBox PC
Page 13

Käyttöopasta koskevia huomautuksia

Jotta suorittaisit tietyt toimet oikein, huomioi seuraavat tässä ohjekirjassa käytetyt symbolit.
VAROITUS: Tärkeää tietoa, jota ON PAKKO noudattaa, jotta loukkaantumisilta vältyttäisiin.
TÄRKEÄÄ: Ohjeita, joita ON PAKKO noudattaa tehtävän suorittamista varten.
VIHJE: Vinkkejä ja hyödyllisiä tietoja, jotka auttavat tehtävän suorittamisessa.
HUOMAUTUS: Lisätietoja erityistilanteisiin.
Suomi
EeeBox PC
13
Page 14
Suomi
Quick Start Guide

Johdanto

Onnittelut Eee Box PC:n ostamisesta. Seuraavassa kuvassa on uuden Eee Box PC -pakkauksesi sisältö. Jos mikään seuraavista puuttuu tai on vahingoittunut, ota yhteyttä jälleenmyyjääsi.

Pakkauksen sisältö

EeeBox PC Jalusta ja jalustan ruuvi Kaukosäädin (valinnainen)
EeeBox PC
14
S/PDIF-miniliitin
(valinnainen)
Takuukortti Pikaohje
HDMI-johto (valinnainen)
Vaihtovirtasovitin Virtajohto
VESA-kiinnike ja
ruuvipakkaus (valinnainen)
HDMI–DVI-sovitin
(valinnainen)
Jos laitteeseen tai sen osiin tulee toimintavirhe tai vika tavallisessa ja hyväksytyssä käytössä takuuaikana, tuo takuukortti ASUS­palvelukeskukseen viallisten osien vaihtoa varten.
Page 15

Opi tuntemaan Eee Box PC

Näkymä edestä

Katso seuraavasta kuvasta, mitä osia järjestelmän tällä puolella on.
1
2
3
4
5
6
7
1
Kiintolevyn merkkivalo
Kiintolevyn merkkivalo vilkkuu, kun tietoja kirjoitetaan
kiintolevylle tai niitä luetaan kiintolevyltä.
2
Virtakytkin
Virtakytkimellä voit kytkeä järjestelmän Päälle tai Pois.
Suomi
EeeBox PC
15
Page 16
Suomi
3
Kelkaton DVD R�-soitinKelkaton DVD R�-soitin
Kelkaton DVD RW-soitin tarjoaa kätevän ja nopean tavan
tallentaa tiedostoja levylle.
4
Muistikorttipaikka
Sisäinen muistikortinlukija voi lukea MMC/SD/SDHC
-kortteja eri laitteista, kuten digikamera, MP3-soitin, matkapuhelin ja kämmentietokone.
5
USB-portti
USB-portti (Universal Serial Bus) on yhteensopiva
USB-laitteiden kanssa, kuten näppäimistöjen, hiirien, kameroiden ja kiintolevyjen. USB:n avulla usea laite voi toimia samanaikaisesti samassa tietokoneessa, jolloin osa oheislaitteista toimii ylimääräisinä laajennuspaikkoina tai keskittiminä.
6
Kuuloke-/audiolähtöliitäntä
Stereokuulokejakkia (3,5 mm) käytetään järjestelmän äänen
lähtösignaalin kytkemiseen vahvistettuihin kaiuttimiin tai kuulokkeisiin.
16
7
Mikrofonijakki
Mikrofonijakki on tarkoitettu videoneuvotteluihin,
selostuksiin tai yksinkertaisiin äänitallenteisiin käytetyn mikrofonin kytkemiseen.
EeeBox PC
Page 17

Näkymä takaa

HDMI
ANT.
E-SATA
HDMI
ANT.
E-SATA
Katso seuraavasta kuvasta, mitä osia järjestelmän tällä puolella on.
1
2
3
Suomi
4
5
7
1
Langattoman antennin liitäntä
6
8
9
Liitäntää käytetään mukana tulevan langattoman antennin
kytkemiseen parempaa langattoman signaalin vastaanottoa varten.
2
USB-portti
USB-portti (Universal Serial Bus) on yhteensopiva
USB-laitteiden kanssa, kuten näppäimistöjen, hiirien, kameroiden ja kiintolevyjen. USB:n avulla usea laite voi toimia samanaikaisesti samassa tietokoneessa, jolloin osa oheislaitteista toimii ylimääräisinä laajennuspaikkoina tai keskittiminä.
EeeBox PC
17
Page 18
Suomi
3
Kensington®-lukkoportti
Kensington®-lukkoportti mahdollistaa sen, että
kannettava varmistetaan käyttämällä Kensington® ­yhteensopivia kannettavan turvallisuustuotteita. Nämä turvallisuustuotteet sisältävät yleensä metallikaapelin ja lukon, jotka estävät kannettavan irrottamisen kiinteästä esineestä. Joissakin turvallisuustuotteissa saattaa myös olla
liikkeenhavaitsin, joka päästää hälytysäänen liikutettaessa.
4
Näyttölähtö
15-pinninen D-sub -näyttöportti tukee tavallisia VGA-
yhteensopivia laitteita, kuten näyttöä tai projektoria, ja mahdollistaa katselun suuremmalta ulkoiselta näytöltä.
5
HDMI-portti
HDMI (High Denition Multimedia Interface) –portti tukee
Täys-HD –laitetta kuten LCD TV tai näyttö mahdollistaen katselun suurella ulkoisella näytöllä.
E-SATA
6
E-SATA-portti (tietyissä malleissa)
Ulkoinen SATA eli eSATA on liitäntä, johon voidaan kytkeä
alun perin tietokoneen sisällä käytettäväksi tarkoitettuja Serial-ATA-laitteita. Se on jopa kuusi kertaa nopeampi ulkoisiin tallennusratkaisuihin kuin nykyinen USB 2.0 ja 1394 sekä liitettävissä myös koneen ollessa käynnissä (hot pluggable). Se tukee jopa kaksimetrisiä suojattuja johtoja ja
liittimiä.
7
Audiolähtöliitäntä (S/PDIF-lähtö)
18
Kytke audiojohto 3,5 mm:n miniliittimellä tähän liitäntään
analogista tai digitaalista audiosiirtoa varten.
S/PDIF-lähtötoimintoa varten voit käyttää mukana tulevaa miniliittimen ja S/PDIF-liitännän välistä sovitinta vahvistimeen kytkemistä varten.
8
Lähiverkkoportti
Kahdeksannastainen RJ-45-lähiverkkoportti tukee
standardinmukaista Ethernet-kaapelia
EeeBox PC
Page 19
9
Virranotto (tasavirta 19 V)
Laitteen mukana toimitettu virtasovitin muuntaa
vaihtovirran (AC) tasavirraksi (DC) tätä jakkiliitintä varten. Tämän jakkiliittimen kautta syötetty virta antaa virtaa tietokoneelle. Käytä aina laitteen mukana toimitettua virtasovitinta välttääksesi tietokoneen vaurioitumisen.
Virtamuuntaja voi lämmetä tai kuumeta käytön aikana. Älä peitä muuntajaa äläkä pidä sitä kehosi lähellä.

Kelkattoman DVD-soittimen käyttö

Aseta levy kelkattomaan DVD-soittimeen levyn nimikepuoli vasemmalle.
Suomi
Levyn nimikepuoli
EeeBox PC
19
Page 20
Suomi
HDMI
ANT.
E-SATA

Langattoman antennin käyttö

Langaton antenni on liitetty EeeBox PC:hen parannettua langattoman signaalin vastaanottoa varten. Älä käännä langatonta antennia 180°–270° kulmaan vahingoittumisen välttämiseksi.
Kun EeeBox PC on asennettu näyttöön, jossa on VESA-pidike, näyttö voi estää ja häiritä antennin signaalivastaanottoa.
EeeBox PC
20
Page 21

Kaukosäätimen käyttö (tietyissä malleissa)

Kaukosäätimellä voit käynnistää Windows® MCE:n (Media Center) tai hallita TotalMedia Centeriä mediatiedostojen toistossa. Voit tutustua kaukosäätimen painikkeiden toimintoihin seuraavalla sivulla.
Kaukosäätimen tyyppi ja MCE-toiminnot voivat vaihdella malleittain.
1
26
25 24
23 22
21
20
2
3
4
5
6
7
8
Suomi
19
18 17
16
15
14
10 11
12
13
9
EeeBox PC
21
Page 22
Suomi
1
Virta: Paina vaihtaaksesi Päällä- ja Valmius-tilan välillä.
2
Tauko: Painamalla laitat toiston tauolle.
3
Pysäytys: Painamalla pysäytät mediatiedoston toiston.
4
Toisto: Painamalla toistat mediatiedoston.
5
Nopeasti eteenpäin: Painamalla siirryt mediatiedostossa
nopeasti eteenpäin.
6
Seuraava raita: Painamalla siirryt seuraavaan raitaan.
7
Info: Painamalla saat näkyviin tietoja ohjelmasta Media
Centerin tai muiden valikon asetusten kohdalla.
8
OK: Painamalla vahvistat toiminnan.
9
Kanava ylös/alas: Painamalla vaihdat TV-kanavia.*
10
Video: Paina käynnistääksesi Videot-valikon Eee Cinemassa.
11
Musiikki: Paina käynnistääksesi Musiikki-valikon Eee
Cinemassa.
12
Enter: Painamalla vahvistat valinnan.
13
Väripainikkeet: Paina päästäksesi valikkovalintoihin Eee
Cinemassa tai Teksti-TV-tilassa. (Painiketoiminnot voivat vaihdella alueittain.)
14
Teksti-TV Päälle/Pois: Paina kääntääksesi Teksti-TV-tilan Päälle/
Pois. (Tämä toiminto on käytettävissä vain tietyillä alueilla.)
15
Tyhjennys: Painamalla tyhjennät syötetyt tiedot.
16
Numeeriset painikkeet: Paina antaaksesi numeroita tai
valitaksesi kanavan.*
17
TV: Käynnistä TV-valikko Windows MCE:ssä.
18
Valokuvat: Paina käynnistääksesi Photos-valikon Eee
Cinemassa.
19
Äänenvoimakkuus ylös/alas: Painamalla voit vahvistaa tai
hiljentää äänenvoimakkuutta
20
Mykistys: Painamalla otat äänilähdön pois käytöstä.
EeeBox PC
22
Page 23
21
Nelisuuntaiset navigointinäppäimet: Paina vierittääksesi
valikkovalintojen läpi.
22
Paluu: Painamalla palaat edelliselle sivulle.
23
�indows MCE: Avaa Windows MCE.
24
Edellinen raita: Painamalla palaat edelliseen raitaan.
25
Kelaa taaksepäin: Painamalla kelaat mediatiedostoa
taaksepäin.
26
Tallennus: Painamalla käynnistät TV:n tallennuksen.*
*TV-toiminto on käytettävissä vain tietyillä alueilla.
Suomi
EeeBox PC
23
Page 24
Suomi

EeeBox PC:n etähallinta

EeeBox PC -tietokoneessa on kaukosäädintä varten sisäänrakennettu infrapunavastaanotin. Jos muodostat infrapunavastaanottimelle esteen asentamalla EeeBox PC -tietokoneen näytön taakse, kaukosäädin voi menettää herkkyyttään.
Sisäänrakennettu infrapunavastaanotin
24
EeeBox PC
Page 25

Eee Box PC:n sijoittaminen

HDMI
E-SATA

Jalustan asentaminen

Aseta Eee Box PC pystyyn mukana tulevalle jalustalle. Toimi näin:
1. Etsi ruuvinreikä Eee Box PC:n pohjasta.
2. Aseta jalustaruuvi PC:n ruuvinreiän kohdalle ja kiinnitä jalusta tietokoneeseen kolikolla.
Suomi
Ruuvinreikä
Ruuvinreikä
Jalustaruuvi
1
2
Voit myös asettaa EeeBox PC:n työpöydälle ilman jalustaa.
EeeBox PC
25
Page 26
Suomi

EeeBox PC:n sijaintivaroitus

26
×
EeeBox PC
Page 27

Eee Box PC:n asentaminen näyttöön

Voit myös asentaa Eee Box PC:n näytön taakse. Toimi näin:
1. Kiinnitä VESA-pidike näyttöön neljällä ruuvilla.
VESA-pidikkeen kiinnittämistä varten näytön on täytettävä VESA75- tai VESA100-standardi.
2. Aseta EeeBox PC oikein päin VESA-pidikkeeseen ja kiinnitä PC sitten VESA-pidikkeeseen samoilla standardiruuveilla, joita käytit jalustan kiinnittämiseen PC:hen.
Suomi
Jalustaruuvi
EeeBox PC
27
Page 28

Eee Box PC:n asentaminen

Oheislaitteet on kiinnitettävä ennen Eee Box PC:n käyttöä.

Näyttöön kytkeminen

Liitä toimitetun HDMI/DVI-kaapelin toinen pää LCD TV -laitteeseen tai LCD-näyttöön (1) ja toinen pää HDMI-/Näyttölähtö-porttiin järjestelmän takapaneelissa (2).
Suomi
2
–tai–
LCD-näyttö
–tai–
1
LCD TV

USB-laitteiden kytkeminen

Liitä USB-laitteet, kuten langalliset/langattomat näppäimistöt (vaihtelevat alueittain), hiirilaitteet, ja tulostimet, USB –portteihin järjestelmän takapaneelissa.
28
EeeBox PC
Page 29

Verkkolaitteeseen kytkeminen

Kytke verkkojohdon toinen pää järjestelmän takapaneelissa olevaan LAN-porttiin ja toinen pää keskittimeen tai kytkimeen.
Suomi
Verkkojohto RJ-45-liittimillä
Verkkokeskitin tai kytkin
EeeBox PC
29
Page 30
Suomi

Järjestelmän kytkeminen päälle

Kytke mukana tullut vaihtovirtamuuntaja järjestelmän takapaneelissa olevaan DC IN -liitäntään ja kytke sitten järjestelmä päälle painamalla etupaneelissa olevaa virtakytkintä.
2
3
30
EeeBox PC
1
4
• Kun Eee Box -tietokone ei ole käytössä, irrota virtamuuntaja tai kytke pistorasia pois päältä säästääksesi sähköä.
• Voit säätää virransäästöominaisuuksia Windowsin® Ohjauspaneelista. Näin voit varmistaa, että Eee Box -tietokone on asetettu vähän virtaa kuluttavaan tilaan ja että se on samalla täysin toimiva.
Voit siirtyä BIOS-asetuksiin painamalla <F2>-näppäintä toistuvasti käynnistyksen aikana.
Page 31

Eee Box PC:n käyttäminen

Kaikki kuvaruutuvedokset tässä kappaleessa ovat vain viitteeksi. Todelliset ruudun kuvat voivat poiketa käyttöjärjestelmän mukaan. Katso viimeisimmät tiedot ASUS-verkkosivustolta osoitteesta www.asus.com.

Langattoman yhteyden määrittäminen

Voit kytkeä langattomaan verkkoon noudattamalla seuraavia ohjeita:
Turvallisuussyistä ÄLÄ yhdistä turvattomaan verkkoon. Muutoin salaamatta lähettämäsi tiedot voivat näkyä muille.
1. Napsauta Windows®-ilmaisinalueelta langattoman verkonNapsauta Windows®-ilmaisinalueelta langattoman verkon kuvaketta, jossa on oranssi tähti .
2. Valitse verkkoluettelosta verkko, johon haluat yhdistää ja napsauta Yhdistä.
Jos et löydä haluttua tukiasemaa, päivitä ja hae luettelo uudelleen napsauttamalla Päivitä -kuvaketta oikeasta yläkulmasta.
3. Yhdistettäessä ohjelma voi kysyä salasanaa.
4. Kun yhteys on muodostettu, se näkyy luettelossa.
5. Langattoman verkkoyhteyden kuvake näkyy käyttöjärjestelmän tehtäväpalkissa.
Suomi
EeeBox PC
31
Page 32
Suomi

Langallisen yhteyden määrittäminen

Voit kytkeä langalliseen verkkoon noudattamalla seuraavia ohjeita:
Dynaamista IP-osoitetta käyttäen / PPPoE-verkkoyhteys:PPPoE-verkkoyhteys::
1. Napsauta hiiren oikealla painikkeella Windowsin® tehtäväpalkissa olevaa verkkokuvaketta, jossa on keltainen varoituskolmio Avaa Verkko- ja jakamiskeskus.
2. Valitse vasemmasta sinisestä paneelista
Muuta sovittimen asetuksia.
3. Napsauta hiiren oikealla painikkeella kohtaa Lähiverkkoyhteys ja valitse Ominaisuudet.
EeeBox PC
32
Page 33
4. Korosta kohta Internet­protokolla Version 4(TCP/IPv4) ja valitse
5. Vaihda valinta kohtaan Hae IP-osoite automaattisesti ja valitse OK.
Ominaisuudet.
(Noudata seuraavia vaiheita, jos käytössä on PPPoE)
6. Palaa kohtaan Verkko­ja jakamiskeskus ja napsauta Määritä uusi yhteys tai verkko.
Suomi
EeeBox PC
33
Page 34
7. Valitse Muodosta Internet­yhteys ja napsauta Seuraava.
8. Valitse Laajakaista (PPPoE) ja napsauta Seuraava.
Suomi
9. Anna käyttäjänimesi, salasanasi ja yhteyden nimi. Napsauta Yhdistä.
11. Napsauta verkkokuvaketta tehtäväpalkista ja napsauta juuri luomaasi yhteyttä.
10. Suorita määritys loppuun
napsauttamalla Sulje.
12. Syötä käyttäjänimi ja salasana. Yhdistä Internetiin valitsemalla Yhdistä.
34
EeeBox PC
Page 35
Staattista IP-osoitetta käyttäen:
1. Aloita staattisen IP / PPPoE-verkkoyhteys-verkkoyhteyden muodostaminen suorittamalla vaiheet 1-4 kohdasta Dynaamista IP-osoitetta käyttäen.
2. Vaihda valinta toiseen vaihtoehtoon Käytä seuraavaa IP-osoitetta.
3. Anna IP-osoite, aliverkon peite ja oletusyhdyskäytävä, jotka saat palveluntarjoajaltasi.
4. Anna tarvittaessa ensi- ja toissijainen DNS-palvelimen osoite.
5. Kun kaikki arvot on annettu, muodosta verkkoyhteys
valitsemalla OK.
Suomi
EeeBox PC
35
Page 36
Suomi

Langaton Bluetooth-yhteys (tietyissä malleissa)

Noudata alla olevia ohjeita langattoman Bluetooth-yhteyden rakentamiseksi.
1. Mene Ohjauspaneelista
kohtaan Verkko ja
internet > Verkko ja Jakokeskus, ja sen jälkeen napsauta Muuta adapterin asetuksia
vasemmassa sinisessä ruudussa.
2. Napsauta hiiren oikealla
painikkeell Bluetooth-
verkkoliitäntä ja valitse Näytä Bluetooth­verkkolaitteet.
3. Napsauta Lisää laite
uusien laitteiden hakemiseksi.
EeeBox PC
36
Page 37
4. Valitse Bluetooth otettu käyttöön -laite luettelosta ja napsauta Seuraava.
5. Anna Bluetooth-turvakoodi laitteeseesi ja käynnistä parin muodostaminen.
6. Parin muodostuksen suhde on onnistuneesti rakennettu. Napsauta Sulje asetuksen lopettamiseksi.
Suomi
EeeBox PC
37
Page 38
Suomi
Audiolähtöasetusten kongurointi
Voit konguroida audioasetukset myös allaolevia ohjeita noudattamalla sen jälkeen, kun olet liittänyt kaiutinjärjestelmän Eee Box PC:hen.
1. Napsauta hiiren oikealla painikkeella
Äänenvoimakkuuden sekoitin -kuvaketta Windows® -ilmoitusalueella ja napsauta
2. Valitse toistoikkunassa
Digitaalinen lähtölaite (HDMI) ja napsauta Aseta oletus.
3. Napsauta Määritä, niin Kaiutinmääritys -ikkuna tulee näkyviin.
4. Valitse Stereo ja napsauta Seuraava.
EeeBox PC
38
Page 39
5. Valitse Etuvasen ja -oikea
-ruutu ja napsauta sitten Seuraava.
6. Lopeta kaiuttimien määritys
napsauttamalla Lopeta.
Suomi
EeeBox PC
39
Page 40
Suomi

ASUS Easy Update

Asus Easy Update on ohjelmistotyökalu, joka automaattisesti tunnistaa ja lataa BIOS-sovelluksen, ohjainten ja sovellusten viimeisimmät versiot Eee Box PC -järjestelmään.
1. Napsauta oikealla painikkeella Windows®-ilmoitusalueelta ASUS Easy Update -kuvaketta.
2. Aseta kuinka usein haluatAseta kuinka usein haluat päivittää järjestelmän valitsemalla Schedule (Ajoitus)Ajoitus).
3. Käynnistä päivitys valitsemallaKäynnistä päivitys valitsemalla Update (Päivitä)(Päivitä).
4. Näytä ladattavissa olevatNäytä ladattavissa olevat kohteet napsauttamalla OK.
5. Valitse kohde/kohteet, jotkaValitse kohde/kohteet, jotka haluat ladata ja napsauta OK.
EeeBox PC
40
Page 41

TotalMedia Center

TotalMedia Center on täydellinen multimediakeskus, joka parantaa musiikkisi, valokuviesi, videoidesi ja elokuviesi nautintoa.
Voit käynnistää ohjelman napsauttamalla TotalMedia Center - kuvaketta työpöydällä.
TotalMedia Center on saatavissa vain tietyissä malleissa.

Päävalikko

Päävalikko sisältää viisi toimintoa: Peli, Elokuva, Musiikki, Valokuva ja Video. Avaa haluamasi toiminto napsauttamalla sen kuvaketta.
Suomi

Peli

Pelitoiminto tarjoaa muutaman pelin.
EeeBox PC
41
Page 42
Suomi

Elokuva

Movie (Elokuva) –toiminto antaa toistaa DVD-levyjä sekä Blu-ray­levyjä (tietyissä malleissa). (tietyissä malleissa).
Sisäinen optinen levyasema ja sen tukemat muodot voivat poiketa eri mallien välillä.

Musiikki

Musiikkitoiminnon avulla voit kuunnella suosikkimusiikkitiedostojasi tai CD-äänilevyjä visualisoinnin kanssa sekä luoda soittoluetteloita suosikkikappaleistasi.
EeeBox PC
42
Page 43

Valokuvat

Valokuvatoiminnon avulla voit katsoa valokuviasi diaesityksenä tai tehdä pieniä korjauksia kuviisi.

Videot

Videotoiminnon avulla voit toistaa videotiedostoja.
Suomi
EeeBox PC
43
Page 44
Suomi

TotalMedia Theater 3

TotalMedia Theater 3 antaa toistaa DVD-levyjä sekä Blu-ray-levyjä (tietyissä malleissa). Kun laitat DVD-levyn sisään optiseen asemaan, se alkaa toistua automaattisesti. TotalMedia Theater 3 tukee myös videotiedostojen toistoa sekä Youtube DXVA-, WMV HD DXVA-, ja MCE-liitännäisiä.
• TotalMedia Theater 3 on saatavissa vain tietyissä malleissa.
• Sisäinen optinen levyasema ja sen tukemat muodot voivat poiketa eri mallien välillä.
44
EeeBox PC
Page 45

Järjestelmän palautus

Piilotetun osion käyttäminen

Palautusosio sisältää kuvan tehtaalla järjestelmään asennetusta käyttöjärjestelmästä, laiteohjaimista ja apuohjelmista. Palautusosio tarjoaa kokonaisvaltaisen palautusratkaisun, joka palauttaa nopeasti järjestelmän ohjelmiston alkuperäiseen toimintatilaan, edellyttäen että kiintolevyasemasi on hyvässä toimintakunnossa. Ennen Palautusosion käyttämistä, kopioi datatiedostosi (kuten Outlook PST
-tiedostot) USB-laitteeseen tai verkkoasemalle ja merkitse muistiin kaikki mukautetut kongurointiasetukset (kuten verkkoasetukset).

Käyttöjärjestelmän palauttaminen tehdasasetusosioksi (F9 Recovery)

1. Poista käynnistyksen optimointiohjelma Boot Booster käytöstä BIOS-asetuksissa.
2. Paina [F9] käynnistyksen aikana.
3. Valitse �indows setup [EMS Enabled] (�indows-asetukset [EMS käytössä] tämän kohdan tullessa näytölle ja paina [Enter].
4. Valitse kieli ja napsauta Next (Seuraava).
5. ValitseRecover the OS to the Default Partition (Palauta
käyttöjärjestelmä oletusosioksi) ja napsauta Next (Seuraava).
6. Tehdasasetusosio tulee näytölle. Napsauta Next (Seuraava).
7. Oletusosion tiedot poistetaan. Napsauta Recover (Korjaa) aloittaaksesi järjestelmän palauttamisen.
Suomi
Kaikki valitulla osiolla olevat tiedot menetetään. Muista varmuuskopioida tärkeät tiedot ennen tätä vaihetta.
8. Kun korjaus on tehty, napsauta Reboot (Käynnistä uudelleen) käynnistääksesi järjestelmän uudelleen.
EeeBox PC
45
Page 46

Tehdasasetusympäristön tietojen varmuuskopiointi USB-asemalle (F9 Backup (F9 Varmuuskopiointi))

1. Toista edellisen kohdan vaihe 1-4.
2. Valitse Backup the Factory Environment to a USB Drive (Varmuuskopioi tehdasasetusympäristö USB-asemalle)ja napsauta Next (Seuraava).
3. Liitä USB-tallennusväline PC:hen aloittaaksesi tehdasasetusympäristön varmuuskopioinnin.
Suomi
Liitetyllä USB-tallennusvälineellä on oltava yli 15 GB tilaa. Todellinen koko voi vaihdella PC:n mallin mukaan.
4. Jos EeeBox PC:hen on liitetty useita USB-tallennusvälineitä, valitse niistä haluamasi ja napsauta Next (Seuraava).
Jos valitulla USB-tallennusvälineellä on jo oikean kokoinen osio (esimerkiksi osio, jota on käytetty varmuuskopio-osiona), järjestelmä näyttää tämän osion automaattisesti ja käyttää sitä uudelleen varmuuskopiointiin.
5. Edellisen vaiheen valinnan mukaan joko valitulla USB­tallennusvälineellä olevat tai valitulla osiolla olevat tiedot poistetaan. Napsauta Backup (Varmuuskopioi) aloittaaksesi varmuuskopioinnin.
Kaikki valitulla USB-tallennusvälineellä tai osiolla olevat tiedot menetetään. Muista varmuuskopioida tärkeät tiedot ennen tätä vaihetta.
6. Kun tehdasasetusympäristön varmuuskopiointi on tehty, napsauta Reboot (Käynnistä uudelleen) käynnistääksesi järjestelmän uudelleen.
46
EeeBox PC
Page 47

USB-tallennusvälineen käyttö (USB:n palautus)

Kun järjestelmän korjausosiossa on toimintahäiriö, käytä USB­tallennusvälinettä palauttaaksesi järjestelmän tehdasasetusosion tai tehdasasetusympäristön tiedot koko kiintolevylle.
1. Poista käynnistyksen optimointiohjelma Boot Booster käytöstä BIOS-asetuksissa.
2. Liitä USB-tallennusväline, jolle varmuuskopioit tehdasasetusympäristön tiedot.
3. Paina <ESC> käynnistyksen yhteydessä, jolloin Please select boot device (Valitse käynnistyslaite) -ruutu tulee näkyviin. Valitse USB:XXXXXX käynnistääksesi liitetyltä USB­tallennusvälineeltä.
4. Valitse kieli ja napsauta Next (Seuraava).
5. Valitse Restore (Palauta) ja napsauta Next (Seuraava).
6. Valitse tehtävä ja napsauta Next (Seuraava). Vaihtoehtoiset tehtävät:
• Palauta käyttöjärjestelmä vain oletusosioksi
Valitse tämä vaihtoehto, jos haluat palauttaa käyttöjärjestelmän
tehdasasetusosioksi. Tämä vaihtoehto poistaa kaikki järjestelmäosiolla ”C” olevat tiedot ja säilyttää osion ”D” muuttumattomana. Painettuasi PainettuasiPainettuasi
Next (Seuraava) tehdasasetusosio tulee näkyviin. Napsauta uudelleen Next (Seuraava).
• Palauta koko kiintolevy
Valitse tämä vaihtoehto, kun haluat palauttaa Tämä vaihtoehto poistaa kaikki tiedot kiintolevyltä ja luo uuden
järjestelmäosion asemana ”C”, tyhjän osion asemana ”D” ja palautusosion.
EeeBox PC
:n oletustilaan.
Suomi
7. Tehdasasetusosiolla tai koko kiintolevyllä olevat tiedot poistetaan edellisessä vaiheessa valitsemasi vaihtoehdon mukaan. Napsauta Restore aloittaaksesi tehtävän.
8. Kun palautus on tehty, napsauta Reboot (Käynnistä uudelleen) käynnistääksesi järjestelmän uudelleen.
EeeBox PC
47
Page 48
Suomi

Boot Booster

Boot Booster -kohta BIOS-asetuksessa auttaa lyhentämään EeeBox PC:n käynnistysaikaa. Kuitenkin sinun TÄYTYY poistaa käytöstä tämä BIOS-kohta ennen kuin muutat mitään EeeBox PC:n komponenteista tai suoritat järjestelmän palautuksen (piilotetusta osioinnista). Noudata alla olevia ohjeita Boot Booster’in poistamiseksi käytöstä:
1. Käynnistä järjestelmä ja paina käynnistyksessä <F2> POST­näyttöruudun esittämiseksi. Paina <F2> uudestaan mennäksesi BIOS-asetukseen.
2. Aseta Boot Booster [Poistettu käytöstä] -tilaan
Jos epäonnistut näkemään POST-näyttöruudun tai menet BIOS­asetukseen tekemällä yllä olevan käskyn, käynnistä järjestelmä uudestaan ja yritä painaa käynnistyksessä <F2> jatkuvasti.
Main Advanced Security Boot Exit
Bo ot Device Priority
Bo ot Settings Conguration
OnBoard LAN Boot ROM [Enabled]
Boot Booster [Disabled]
v02.58 (C)Copyright 1985-2009, American Megatrends, Inc.
BIOS SETUP UTILITY
Sp eci fie s t he Boo t D evi ce Priority sequence.
A v irt ual flop py di sk d rive ( Fl o p py Dr i v e B : ) ma y appear when you set the CD­ROM drive as th e fir st boo t device.
← ← S e l e c t S c r e e n ← ← S e l e c t I t e m
E n te r G o t o S u b S c r ee n F 1 G e n e r a l H e l p F 1 0 S a v e a n d E x i t ESC Exit
3. Tallenna kongurointi painamalla <F10> ja käynnistä EeeBox PC
uudelleen.
Muista ottaa Boot Booster käyttöön sen jälkeen kun suoritat loppuun laitteiston muutoksen tai järjestelmän palautuksen.
48
EeeBox PC
Page 49
ASUS contact information
ASUSTeK COMPUTER INC.
Address 15 Li-Te Road, Peitou, Taipei, Taiwan 11259 Telephone +886-2-2894-3447 Fax +886-2-2890-7798 E-mail info@asus.com.tw Web site www.asus.com.tw
Technical Support
Telephone +86-21-38429911 Online support support.asus.com
ASUS COMPUTER INTERNATIONAL (America)
Address 800 Corporate Way, Fremont, CA 94539, USA Telephone +1-510-739-3777 Fax +1-510-608-4555 Web site usa.asus.com
Technical Support
Telephone +1-888-678-3688 Support fax +1-510-797-2614 Online support support.asus.com
ASUS COMPUTER GmbH (Germany and Austria)
Address Harkort Str. 21-23, D-40880 Ratingen, Germany Fax +49-2102-959911 Web site www.asus.de Online contact www.asus.de/sales
Suomi
Technical Support
Component Telephone +49-1805-010923 System/Notebook/Eee/ +49-1805-010920 LCD Telephone Support Fax +49-2102-9599-11 Online support support.asus.com
EeeBox PC
49
Page 50
Suomi
50
EeeBox PC
Loading...