Asist AE1KD205 User Manual

AE1KD205
DEMOLITION HAMMER 2050W
CZ – ELEKTRO-
SK – ELEKTRO-
H –
RO –
ELEKTROMOS BONTOKALAPÁCS
COCAN DEMOLATOR
PNEUMATICKÉ BOURACÍ KLADIVO
PNEUMATICKÉ BÚRACIE KLADIVO
- Kezelési utasítas
- Návod k obsluze
- Instructiuni de utilizare
3 - 7
8 - 12
13 - 17
18 - 23
2
CZ
AE1KD205 -
ELEKTRO-PNEUMATICKÉ BOURACÍ
KLADIVO 2050W
OBECNÉ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY
Pečlive si prostudujte následující pokyny
UPOZORNĚNÍ: Při používání elektrických strojů a elektrického nářadí je nutno respektovat a dodržovat následující bezpečnostní pokyny z důvodů ochrany před úrazem elektrickým proudem, zraněním osob a nebezpečím vzniku požáru. Výrazem „elektrické nářadí“ je ve všech níže uvedených pokynech myšleno jak elektrické nářadí napájené ze sítě (pohyblivým přívodem), tak nářadí napájené z baterií (bez pohyblivého přívodu)
TYTO BEZPEČNOSTNÍ POKYNY SI ZAPAMATUJTE A USCHOVEJTE.
1. Pracovní prostředí
a) Udržujte pracovní prostor v čistém stavu a dobře osvětlen. Nepořádek a tmavá místa na pracovišti bývají příčinou úrazů. Ukliďte nářadí, které právě nepoužíváte. b) Nepoužívejte elektrické nářadí v prostředí s nebezpečím vzniku požáru nebo výbuchu, to znamená v místech, kde se vyskytují hořlavé kapaliny, plyny nebo prach. V elektrickém nářadí vzniká na komutátoru jiskření, které může být příčinou vznícení prachu nebo výparů. c) Při používání el. nářadí zamezte přístupu nepovolaných osob do pracovního prostoru, zejména dětí! Budete-li vyrušováni, můžete ztratit kontrolu nad prováděnou činností. V žádném případě nenechávejte el. nářadí bez dohledu.
2. Elektrická bezpečnost
a) Vidlice napájecího kabelu elektrického nářadí musí odpovídat síťové zásuvce. Nikdy jakýmkoliv způsobem neupravujte vidlici. K nářadí, které má na vidlici přívodní šnúry ochranný kolík, nikdy nepoužívejte rozdvojky a jiné adaptéry. Nepoškozené vidlice a odpovídající zásuvky omezí nebez­pečí úrazu elektrickým proudem. Poškozené nebo zamotané napájecí ka­bely zvyšují nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Pokud se síťový kabel poškodí, musí se nahradit samostatným síťovým kabelem, který je možné získat u výrobce nebo jeho obchodního zástupce. b) Vyvarujte se dotyku těla s uzemněnými předměty, jako např. potrubí, tě­lesa ústředního topení, sporáky a chladničky. Nebezpečí úrazu elektrickým proudem je větší, je-li vaše tělo spojeno se zemí. c) Nevystavujte elektrické nářadí dešti, vlhku nebo mokru. Elektrického nářadí se nikdy nedotýkejte mokrýma rukama. Elektrické nářadí nikdy neumývejte pod tekoucí vodou ani ho neponořujte do vody. d) Nepoužívejte napájecí kabel k jinému účelu, než pro jaký je určen. Nikdy nenoste a netahejte elektrické nářadí za napájecí kabel. Nevytahujte vidlici ze zásuvky tahem za kabel. Zabraňte mechanickému poškození elektrických kabelů ostrými nebo horkými předměty. e) Je-li elektrické nářadí používáno venku, používejte prodlužovací kabel vhodný pro venkovní použití. f) Nikdy nepracujte s nářadím, které má poškozený el. kabel příp. vidlici, nebo spadlo na zem a je jakýmkoliv způsobem poškozené. g) El. nářadí bylo vyrobeno výlučně pro napájení střídavým el. proudem. Vždy zkontrolujte, zda elektrické napětí odpovídá údaji uvedenému na typovém štítku.
3. Bezpečnost osob
a) Při používání elektrického nářadí buďte pozorní a ostražitý, věnujte maximální pozornost činnosti, kterou právě provádíte. Soustřeďte se na práci. Nepracujte s elektrickým nářadím pokud jste unaveni, nebo jste-li pod vlivem drog, alkoholu nebo léků. I chvilková nepozornost při používání elektrického nářadí může vést k vážnému poranění osob. Při práci s el. nářadím nejezte, nepijte a nekuřte. b) Používejte ochranné pomůcky. Vždy používejte ochranu očí. Používejte ochranné prostředky odpovídající druhu práce, kterou provádíte. Ochran­né pomůcky jako např. respirátor, bezpečnostní obuv s protiskluzovou úpravou, pokrývka hlavy nebo ochrana sluchu používané v souladu s pod­mínkami práce snižují riziko poranění osob. c) Vyvarujte se neúmyslného zapnutí nářadí. Nepřenášejte nářadí, které je připojeno k elektrické síti, s prstem na spínači nebo na spoušti. Před připojením k elektrickému napájení se ujistěte, že spínač nebo spoušť jsou v poloze „vypnuto“. Přenášení nářadí s prstem na spínači nebo zapojování vidlice nářadí do zásuvky se zapnutým spínačem může být příčinou váž­ných ůrazů. d) Před zapnutím nářadí odstraňte všechny seřizovací klíče a nástroje. Seřizovací klíč nebo nástroj, který zůstane připevněn k otáčející se části elektrického nářadí může být příčinou poranění osob. e) Vždy udržujte stabilní postoj a rovnováhu. Pracujte jen tam, kam bez­pečně dosáhnete. Nikdy nepřeceňujte vlastní sílu. Nepoužívejte elektrické nářadí, jste-li unaveni. f) Oblékejte se vhodným způsobem. Používejte pracovní oděv. Nenoste volné oděvy ani šperky. Dbejte na to, aby se vaše vlasy, oděv, rukavice nebo jiná část vašeho těla nedostala do přílišné blízkosti rotujících nebo rozpálených částí el.nářadí. g) Připojte zařízení k odsávání prachu. Jestliže má nářadí možnost připo­jení zařízení pro zachycování nebo odsávání prachu, zajistěte, aby došlo k jeho řádnému připojení a používání. Použití těchto zařízení může omezit nebezpečí vznikající prachem.
h) Pevně upevněte obrobek. Použijte truhlářskou svěrku nebo svěrák pro upevnění dílu, který budete obrábět.
4. Používání elektrického nářadí a jeho údržba
a) El. nářadí vždy odpojte z el. sítě v případě jakéhokoliv problému při práci, před každým čistěním nebo údržbou, při každém přesunu a po ukon­čení práce! Nikdy nepracujte s el. nářadím, pokud je jakýmkoliv způsobem poškozené. b) Pokud začne nářadí vydávat abnormální zvuk nebo zápach, okamžitě ukončete práci. c) Elektrické nářadí nepřetěžujte. Elektrické nářadí bude pracovat lépe a bezpečněji, pokud jej budete provozovat v otáčkách, pro které bylo navrženo. Používejte správné nářadí, které je určeno pro danou činnost. Správné nářadí bude lépe a bezpečněji vykonávat práci, pro kterou bylo zkonstruováno. d) Nepoužívejte elektrické nářadí, které nelze bezpečně zapnout a vy­pnout ovládacím spínačem. Používání takového nářadí je nebezpečné. Vadné spínače musí být opraveny certikovaným servisem. e) Odpojte nářadí od zdroje elektrické energie předtím, než začnete pro­vádět jeho seřizování, výměnu příslušenství nebo údržbu. Toto opatření zamezí nebezpečí náhodného spuštění. f) Nepoužívané elektrické nářadí ukliďte a uschovejte tak, aby bylo mimo dosah dětí a nepovolaných osob. Elektrické nářadí v rukou nezkušených uživatelů může být nebezpečné. Elektrické nářadí skladujte na suchém a bezpečném místě. g) Starostlivě udržujte elektrické nářadí v dobrém stavu. Pravidelně kontrolujte seřízení pohybujících se částí a jejich pohyblivost. Kontrolujte zda nedošlo k poškození ochranných krytů nebo jiných částí, které mohou ohrozit bezpečnou funkci elektrického nářadí. Je-li nářadí poškozeno, před dalším použitím zajistěte jeho řádnou opravu. Mnoho úrazů je způsobeno špatně udržovaným elektrickým nářadím. h) Řezací nástroje udržujte ostré a čisté. Správně udržované a naostřené nástroje usnadňují práci, omezují nebezpečí zranění a práce s nimi se snáze kontroluje. Použití jiných příslušenství než ta, která jsou uvedena v návodu k obsluze mohou způsobit poškození nářadí a být příčinou zra­nění. i) Elektrické nářadí, příslušenství, pracovní nástroje atd. používejte v souladu s těmito pokyny a takovým způsobem, který je předepsán pro konkrétní elektrické nářadí a to s ohledem na dané podmínky práce a druh prováděné práce. Používání nářadí k jiným účelúm, než pro jaké je určeno, může vést k nebezpečným situacím.
5. Používání akumulátorového nářadí
a) Před vložením akumulátoru se přesvědčte, že je vypínač v poloze „0-vypnuto“. Vložení akumulátoru do zapnutého nářadí může být příčinou nebezpečných situací. b) K nabíjení akumulátorů používejte pouze nabíječky předepsané výrob­cem. Použití nabíječky pro jiný typ akumulátoru může mít za následek jeho poškození a vznik požáru. c) Používejte pouze akumulátory určené pro dané nářadí. Použití jiných akumulátorů může být příčinou zranění nebo vzniku požáru. d) Pokud není akumulátor používán, uchovávejte ho odděleně od ko­vových předmětů jako jsou svorky, klíče, šrouby a jiné drobné kovové předměty, které by mohly způsobit spojení jednoho kontaktu akumulátoru s druhým. Zkratování akumulátoru může zapříčinit zranění, popáleniny nebo vznik požáru. e) S akumulátory zacházejte šetrně. Při nešetrném zacházení může z akumulátoru uniknout chemická látka. Vyvarujte se kontaktu s touto lát­kou a pokud i přesto dojde ke kontaktu, vymyjte postižené místo proudem tekoucí vody. Pokud se chemická látka dostane do očí, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Chemická látka z akumulátoru může způsobit vážná poranění.
6. Servis
a) Nevyměňujte části nářadí, neprovádějte sami opravy, ani jiným způso­bem nezasahujte do konstrukce nářadí. Opravy nářadí svěřte kvalikova­ným osobám. b) Každá oprava nebo úprava výrobku bez oprávnění naší společnosti je nepřípustná (může způsobit úraz, nebo škodu uživateli). c) Elektrické nářadí vždy nechte opravit v certikovaném servisním stře­disku. Používejte pouze originální nebo doporučené náhradní díly. Zajistíte tak bezpečnost Vaši i Vašeho nářadí.
3
DOPLŇUJÍCÍ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY
Před použitím si prosím přečtěte tyto bezpečnostní pokyny a pečlivě je uschovejte.
! - Tento symbol označuje nebezpečí zraně­ní, nebo poškození zařízení .
! V případě nedodržení pokynů uvedených v této
příručce, hrozí riziko úrazu. ! Elektro-pneumatické bourací kladivo odpovídá plat­ným technickým předpisům a normám.
! Při vykonávání úkonů, při kterých může přijít sekací zařízení do kontaktu se skrytým elektrickým vedením nebo s napájecím kabelem, používejte oblečení s izolovaným povrchem. Kontakt sekáče s el. proudem způsobí „nabití“ kovových částí zařízení a možné zranění obsluhy. Nebourejte a nesekejte stěny nebo slepá místa, ve kterých se můžou nacházet elektrické kabely. Pokud je to možné, odpojte všechny zástrčky nebo okruhy, které zásobují elektřinou příslušné pra­coviště. ! Při používání zařízení noste ochranu sluchu. Dlou­hodobé vystavení velkému hluku způsobuje ztrátu sluchu. ! Nesekejte ani nevrtejte do plynových potrubí či jiných rozvodů. Před začátkem práce použijte detek­tor kovů na zjištění, zda-li se v pracovním prostoru nenachází skryté kovové potrubí, či elektrické vedení. Poškození plynového potrubí může mít za následek výbuch. ! Za účelem co nejlepšího ovládaní kroutícího momentu a zpětného nárazu vždy používejte boční držák. Nepokoušejte se pracovat se zařízením jednou rukou. Po dobu působení kroutícího momentu nebo zpětného rázu držte zařízení pevně, aktivuje se pro­kluzovací spojka. ! Při používání zařízení noste vždy ochranné brýle podle přísl. normy nebo jinou vhodnou ochranu očí / ochranný štít.../. V prostorech, kde vzniká prach, noste roušku proti prachu nebo respirátor. Ochranné brýle nebo jiná ochrana zraku odrazí úlomky materiálu, kte­ré by mohly ohrozit vaši tvář nebo oči. Zvířený prach nebo plyny uvolněné z vrtaného materiálu (např. po­trubí izolované azbestem, radon) mohou způsobovat dýchací potíže. Používejte rukavice s hrubou vystýlkou a omezte dobu vystavení častými přestávkami na oddych. Vibrace vznikající při provozu mohou mít škodlivý vliv na vaše dlaně a ruce. ! Postavte se tak, abyste nebyli mezi zařízením nebo boční rukojetí a stěnami. V případě uvíznutí nebo za­seknutí vrtáku vám může kroutící moment pohmoždit ruku nebo nohu. ! Při pokusu o vysvobození uvíznutého nebo zasek­nutého sekáče do něho netlučte ručním kladivem. Může se stát, že se odštěpí kovové úlomky, které Vás mohou zasáhnout. ! Nikdy neopírejte zařízení o zem, dokud se úplně nezastaví. ! Nepoužívejte tupé nebo poškozené sekáče a příslu­šenství. Tupé nebo poškozené sekáče častěji uvíznou
v sekaném materiálu. ! Při výměně sekáče používejte ochranné rukavice. Sekáč bývá po delším používaní horký.
! Prach vznikající při stavebních činnostech může obsahovat látky, které mohou způsobit rakovinu či ji­né zdravotní problémy. Jedná se např. o:
• Olovo z olovnatých nátěrů,
• Krystalický křemík ze zdiva, z cementu či z jiných stavebních výrobků
• Arzén a chróm z chemicky ošetřeného řeziva. Aby jste maximálně snížili riziko poškození zdraví, pracujte v dobře větraných prostorech a používejte schválené ochranné prostředky jako např. respirátory proti prachu navrhnuté speciálně na zachytávání mik­roskopických částeček.
UPOZORNĚNÍ: Před montáží, úpravami nebo výměnou příslušenství vytáhněte zařízení ze zástrčky. Tyto preventivní bez­pečnostní opatření snižují riziko náhodného uvedení zařízení do chodu.
- Používejte ochranné prostředky proti hluku, prachu a vibracím !!!
TYTO BEZPEČNOSTNÍ POKYNY USCHOVEJTE !!!
POPIS
Elektro-pneumatické bourací kladivo je možné použít k drcení asfaltu a betonu, drážkování, opracovávání, zhutňování písku a štěrku, kopání zeminy v různých podložích apod. Jeho kompaktní a mohutné zhotove­ní umožňuje univerzální a efektivní použití.
1 Zajišťovací páka 2 Upínací pouzdro 3 Kryt motoru 4 Rukojeť 5 Vypínač 6 Sada sekáčů - plochý a špičatý 7 Napájecí el. kabel
PIKTOGRAMY
Piktogramy uvedené na obalu výrobku :
a) Hodnoty napájení b) Příkon c) Frekvence příklepů d) Síla úderu
POUŽITÍ A PROVOZ
4
Nářadí ASIST je určeno pouze pro domácí nebo hobby použití. Výrobce a dovozce nedoporučují používat toto nářadí v extrémních podmínkách a při vysokém zatížení. Jakékoliv další doplňující požadavky musí být předmě­tem dohody mezi výrobcem a odběratelem.
! Při práci s nářadím je nutné dodržovat pracovní přestávky. Časové rozpětí mezi prací a přestávkou závisí na náročnosti práce, zátěži přístroje a tvrdosti materiálu. Všeobecně platí, čím tvrdší materiál, tím kratší by měly být pracovní cykly a delší pracovní přestávky. ! Nedodržení pracovních přestávek může vést k ne­návratnému poškození nářadí.
Před zahájením práce vždy zkontrolujte pracovní pro­stor, zda neobsahuje skryté elektrické kabely, plynová a vodovodní potrubí, použijte např. detektor kovu. Vždy používejte správné napájecí napětí ! Hodnoty elektrického napájení na identikačním štítku musí odpovídat napájecímu napětí v síti. Sekací nástroj musí být vždy pevně usazen. Napájecí šňůra musí být vedena ze zadní části nářadí a dostatečně daleko od sekacího nástroje. Nářadí vždy držte pevně a stůjte ve stabilní poloze.
Pokud bude síla vyvíjená na nářadí příliš velká, bude to mít negativní vliv na účinnost a na životnost elektro­pneumatického bouracího kladiva a nástroje. Pokud bude ostří sekáče tupé, je nutné ho včas na­ostřit, případně vyměnit za nový. V opačném případě dojde ke snížení účinnosti sekání a může dojít i k po­škození stroje.
Zapnutí / vypnutí stroje (B)
Elektro-pneumatické bourací kladivo držte oběma rukama, stlačte a podržte vypínač (5) Před vypnutím uvolněte vypínač. Vypínač je vyba­ven pružinou, která ho automaticky vrátí do vypnuté polohy. Před každým použitím zkontrolujte funkčnost vypí­nače.
Plochý sekáč (Na drcení asfaltu a betonu, drážkování a opracovávání)
Použití
Před upevňováním příslušenství se přesvědčte, že kladivo je odpojené z el. sítě. Nástroj se někdy neza­čne ihned pohybovat, i když motor již pracuje. Toto je způsobeno tím, že mazivo (vazelína) při nízké teplotě ztuhne. Poznámka: Pokud toto nářadí používáte při nižších teplotách nebo po dlouhodobé nečinnosti, měli by jste ho nejprve nechat několik minut běžet naprázdno, aby se zahřálo na provozní teplotu.
UPEVŇOVÁNÍ SEKÁČE (D)
Vyčistěte zajišťovací konec tyče sekáče. Tz. odstraňte veškeré nečistoty. Potom zajišťovací konec sekáče zlehka přetřete olejem nebo mazivem. Pokud se práce vykonává v prostředí, kde se příslušenství často mění a pokládá se na špinavou nebo pískem a betonovým prachem znečištěnou zem, je lepší sekáč po vyčištění nenatírat. /P/.
Sekáče (C)
Špičatý sekáč (na štěrk)
Pokud chcete zajistit standardní sekáč v konkrétní poloze /D1/, spusťte upevňovací páku zařízení úplně dolů, překlopte ji kolem spodního konce sekáče a vy­táhnete ji zpět po jeho druhé straně. Zasuňte sekáč do upínacího pouzdra a překlopte upevňovací páku do polohy pod hrdlem. /D2/.
5
Pokud chcete zajistit v konkrétní poloze sekáč s vnitřní pojistkou /E1/, uvolněte upevňovací páku zařízení a zasuňte sekáč s vnitřní pojistkou na doraz. POZNÁMKA: Zářez na sekáči s vnitřní pojistkou /C1/ by měl být otočený vždy směrem k upevňovací páce. Zajistěte ho vytáhnutím upevňovací páky zařízení celkem nahoru./E2/ POZNÁMKA: Pouze používáním ostrých a nepoškozených nástrojů dosáhnete vysoké účinnosti vašeho bouracího kladiva.
VYJMUNÍ SEKÁČE (D)
Jednotlivé díly mohou být po použití horké. Snažte se zabránit kontaktu rozpálených součástí s pokožkou. Při demontáži sekáče používejte vhodné ochranné rukavice a oděv. Jednotlivé díly demontujete tak, že vykonáte předcházející pokyny v obráceném pořadí. Všechny díly je třeba po demontáži dobře vyčistit.
Použití
Vyvažujte zařízení oběma rukama a nechte ho stát na hrotu sekáče.
Pro dosažení maximálního tempa pronikání do betonu je nejlepší nechat zařízení běžet pod stálým tlakem, ale netlačit příliš. Nadměrná síla totiž jeho účinnost snižuje. Začněte sekat svisle dolů, dokud povrch nepraskne. Protáhněte kladivo zpět pod úhlem 60° k ploše, kterou je třeba rozbít. Vynakládejte jen tolik síly, kolik zařízení potřebuje na to, aby působilo vlastní váhou na sekáč.
Bourací kladivo skladované v namazaném stavu vyžaduje krátký čas na zahřátí. Tento čas se v závislosti od teploty okolního prostředí pohybuje od 15 sekund do 2 minut. Nové kladivo vyžaduje před
dosáhnutím plného výkonu dobu záběhu. Tato doba může dosahovat až 5-ti odpracovaných hodin.
Nenechejte zařízení běžet naprázdno. Nejškodlivější vliv na příklepové kladivo má právě nulová zátěž nebo „údery naprázdno“.
ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA
! Před čištěním a údržbou, vždy vytáhněte přívodní
kabel nářadí ze zásuvky. V nářadí nejsou v něm žádné Vámi opravitelné části. Nikdy nepoužívejte vodu nebo chemická čistidla na čištění vašeho nářadí. Utřete ho suchou tkaninou. Udržujte mřížku ventilátoru motoru čistou. Pokud spatříte v prostoru motoru slabé jiskření je nářadí v pořádku. Při zvýšeném jiskření se jedná o závadu na motoru.
- Nikdy nečistěte žádnou část nářadí tvrdým, ostrým a nebo drsným předmětem.
Nejúčinnějším způsobem čištění zařízení je čištění suchým stlačeným vzduchem. Při čištění zařízení stlačeným vzduchem noste vždy ochranné brýle. Větrací otvory a ovládací páčky udržujte v čistotě a zabraňte usazování nečistot. UPOZORNĚNÍ: Některé čistící prostředky a rozpouštědla mají škodlivý vliv na umělohmotné díly. Např: benzín, chlorid uhličitý, chlórované čistící rozpouštědla, čpavek a kuchyňské saponáty obsahující čpavek.
Uskladnění při dlouhodobějším nepoužívání
- Nářadí neskladujte na místě, kde je vysoká teplota.
- Pokud je to možné, skladujte nářadí na místě se stálou teplotou a vlhkostí.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Vstupní napětí 230 V Vstupní kmitočet 50 Hz Příkon 2050W Frekvence příklepů 1030 min Hmotnost 31,1 kg Síla úderu 50 J Typ uchycení sekáče standardní 1-1/8’’, šestihranné Třída ochrany II.
Úroveň akustického tlaku měřená podle ČSN EN 60745: LpA (akustický tlak) 98 dB (A) LWA (akustický výkon) 109 dB (A)
Učiňte odpovídající opatření k ochraně sluchu ! Vážená efektivní hodnota zrychlení podle EN 60745: 12,8 m/s
-1
2
6
OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
Při výrobě obalů se výrobce snaží, aby co nejméně zatížil životní prostředí. Umělohmotné části nářadí jsou označeny jako užitkový materiál. Je tak zaručena pozdější recyklace částí. Pokud se po čase rozhodnete nářadí vyměnit za nové, nevyhazujte staré do běžného domovního odpadu. Zlikvidujte ho způsobem, který je z hlediska ochrany životního prostředí bezpečný. Plastové části odmontujte a odvezte do spec. sběrny, kovové části odvezte do sběrny kovového odpadu. Výrobek splňuje požadavky dle směrnice RoHS (2002/95/EC)
ZÁRUKA
V přiloženém materiálu najdete specikaci záručních podmínek.
Datum výroby Datum výroby je zakomponováno do výrobního čísla uvedeného na štítku výrobku. Výrobní číslo má formát AAAA-CCDD-HHHHH ­kde CC je rok výroby a DD je měsíc výroby.
ES PROHLÁŠENÍ O SHODĚ
My Wetra-XT, ČR s.r.o., deklarujeme, že uvedený vý­robek AE1KD205, byl zkoušen notikovanou osobou
- zkušebnou v souladu s nařízeními a direktivami EU, a odpovídá platným předpisům - nařízením vlády č. 17/2003 Sb., č. 18/2003 Sb. a harmonizovaným nor­mám pro el. bezpečnost ,EMC a ND. 2006/95/EC ­LVD (Low Voltage directive for hand machines ) 89/336/EEC ­(Electromagnetic compatibility directive) 98/37/EC ­MS (Machinery safety directive) 2000/14/EC (2005/88/EC) ND(Noise directive)
LpA (akustický tlak) 98 dB (A) LWA (akustický výkon) 109 dB (A)
Při posuzování byly použity následující technické normy :
El.bezpečnost : ČSN EN 60745-1:2003+A1 ČSN EN 60745-2-6:2003+A1 ČSN EN 55014-1 :2000+A1+A2 ČSN EN 55014-2 :1997+A1 ČSN EN 61000-3-2:2000+A2 ČSN EN 61000-3-112000
ND: ČSN EN ISO 3744
Alexandr Herda, general director
Wetra-XT, ČR s.r.o., Náchodská 1623, 193 00 Praha 9, Česká republika datum: 01/2008
7
SK
AE1KD205 - ELEKTRO-
PNEUMATICKÉ BÚRACIE
KLADIVO 2050W
VŠEOBECNÉ BEZPEČNOSTNÉ POKYNY
Starostlivo si preštudujte nasledujúce pokyny
Upozornenie! Pri používaní elektrických strojov a elektrického náradia je nutné rešpektovať a dodržiavať nasledujúce bezpečnostné pokyny z dôvodu ochrany pred
úrazom elektrickým prúdom, zranením osôb a nebezpečím vzniku požiaru. Výrazom „elektrické náradie“ je vo všetkých nižšie uvedených pokynoch myslené nielen náradie napájané z elektrickej siete (pohyblivým prívodom) ale i náradie napájanie z akumulátoru. (bez pohyblivého prívodu).
TIETO BEZPEČNOSTNÉ POKYNY SI ZAPAMÄTAJTE A USCHOVAJTE!!!
1. Pracovné prostredie
a) Udržujte pracovný priestor v čistom stave a dobre osvetlený. Neporia­dok a tmavé miesta na pracovisku bývajú príčinou úrazov. Odložte náradie, ktoré práve nepoužívate. b) Nepoužívajte elektrické náradie v prostredí s nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo výbuchu, to znamená v miestach, kde sa vyskytujú horľavé kvapaliny, plyny alebo prach. V elektrickom náradí vznikajú iskry, ktoré môžu byť príčinou vznietenia prachu alebo výparov. c) Pri používaní el. náradia zabráňte prístupu nepovolaných osôb do pracovného priestoru, najmä detí. Ak budete vyrušovaní, môžete stratiť kontrolu nad pracovnou činnosťou. V žiadnom prípade nenechávajte el. náradie bez dohľadu.
2. Elektrická bezpečnosť
a) Vidlica napájacieho kábla elektrického náradia musí zodpovedať sieťo­vej zásuvke. Nikdy akýmkoľvek spôsobom neupravujte el. prívodný kábel. Náradie, ktoré má na vidlici prívodnej šnúry ochranný kolík, nikdy nepripájaj­te rozdvojkami alebo inými adaptérmi. Nepoškodené vidlice a zodpovedajú­ce zásuvky znížia nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Poškodené alebo zamotané prívodné káble zvyšujú nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Ak sa sieťová šnúra poškodí, musí sa nahradiť osobitou sieťovou šnúrou, ktorú možno dostať u výrobcu alebo jeho obchodného zástupcu. b) Vyvarujte sa dotyku tela s uzemnenými plochami, ako napr. potrubné systémy, telesá ústredného kúrenia, šporáky a chladničky. Nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom je väčšie, ak je Vaše telo spojené zo zemou. c) Nevystavujte elektrické náradie dažďu, vlhku alebo vode. Elektrického náradia sa nikdy nedotýkajte mokrými rukami. Elektrické náradie nikdy neu­mývajte pod tečúcou vodou ani ho neponárajte do vody. d) Nepoužívajte napájací kábel k inému účelu, než pre aký je určený. Nikdy nenoste a neťahajte elektrické náradie za napájací kábel. Nevyťahujte vidlicu zo zásuvky ťahom za kábel. Zabráňte mechanickému poškodeniu elektrických káblov ostrím alebo horúcim predmetom e) Ak je elektrické náradie používané vonku, používajte predlžovací kábel vhodný pre vonkajšie použitie. f) Nikdy nepracujte s náradím, ktoré má poškodený el. kábel príp. vidlicu, alebo spadlo na zem a je akýmkoľvek spôsobom poškodené. g) El. náradie bolo vyrobené výlučné pre napájanie striedavým el. prúdom. Vždy skontrolujte, či el. napätie zodpovedá údaju uvedenému na typovom štítku.
3. Bezpečnosť osôb
a) Pri používaní elektrického náradia buďte pozorní a ostražitý, venujte maximálnu pozornosť činnosti, ktorú práve prevádzate. Sústreďte sa na prácu. Nepracujte s elektrickým náradím ak ste unavení, alebo ste pod vplyvom drog, alkoholu alebo liekov. Aj chvíľková nepozornosť pri používaní elektrického náradia môže viest k vážnemu poraneniu osôb. Pri práci s el. náradím nejedzte, nepite a nefajčite. b) Používajte ochranné pomôcky. Vždy používajte ochranu očí. Použí­vajte ochranné prostriedky odpovedajúce druhu práce, ktorú prevádzate. Ochranné pomôcky ako napr. respirátor, bezpečnostná obuv s protišmy­kovou úpravou, pokrývka hlavy alebo ochrana sluchu, používané v súlade s podmienkami práce, znižujú riziko poranenia osôb. c) Vyvarujte sa neúmyselnému zapnutiu el. náradia. Neprenášajte el. náradie, ktoré je pripojené k elektrickéj sieti, s prstom na vypínači alebo na spúšti. Pred pripojením k elektrickému napätiu sa uistite, či vypínač alebo spúšť sú v polohe „vypnuté“. Prenášanie el. náradia s prstom na vypínači alebo pripájanie vidlice el. náradia do zásuvky zo zapnutým vypínačom môže byť príčinou vážných úrazov. d) Pred zapnutím el. náradia odstráňte všetky nastavovacie kľúče a ná­stroje. Nastavovací kľúč alebo nástroj, ktorý zostane pripevnený k otáčajúcej sa časti elektrického náradia môže byť príčinou poranenia osôb. e) Vždy udržujte stabilný postoj a rovnováhu. Pracujte len tam, kam bez­pečne dosiahnete. Nikdy nepreceňujte vlastnú silu. Nepoužívajte elektrické náradie, ak ste unavení. f) Obliekajte sa vhodným spôsobom. Používajte pracovné oblečenie. Ne­noste volné oblečenie ani šperky. Dbajte na to, aby sa vaše vlasy, oblečenie, rukavice alebo iná časť Vášho tela nedostala do prílišnej blízkosti rotujúcich alebo rozpálených časti el. náradia. g) Pripojte el. náradie k odsávaniu prachu. Ak má el. náradie možnosť pripojenia zariadenia na zachytávanie alebo odsávanie prachu, uistite sa, že došlo k jeho riadnemu pripojeniu a používaniu. Použitie takýchto zariadení môže obmedziť nebezpečenstvo vznikajúce prachom. h) Pevne upevnite obrobok. Použite stolársku svorku alebo zverák pre
upevnenie obrobku, ktorý budete obrábať.
4. Používanie a starostlivosť o elektrické náradie.
a) El. náradie vždy odpojte od el. siete v prípade akéhokoľvek problému pri práci, pred každým čistením alebo údržbou, pri každom presune a pri ukončení činnosti! Nikdy nepracujte s el. náradím, ak je akýmkoľvek spôso­bom poškodené. b) Ak začne náradie vydávať abnormálny zvuk alebo zápach, okamžite ukončite prácu. c) Elektrické náradie nepreťažujte. Elektrické náradie bude pracovať lepšie a bezpečnejšie, ak s ním budete pracovať v otáčkach, pre ktoré bolo navrhnuté. Používajte správné náradie, ktoré je určené pre danú činnosť. Vhodné náradie bude dobre a bezpečne vykonávať prácu, pre ktorú bolo vyrobené. d) Nepoužívajte elektrické náradie, ktoré nemožno bezpečne zapnúť a vypnúť ovládacím vypínačom. Používanie takého náradia je nebezpečné. Vadný vypínač musí byť opravený certikovaným servisom. e) Odpojte náradie od elektrickej siete predtým, než začnete prevádzať jeho nastavenie, výmenu príslušenstva alebo údržbu. Toto opatrenie obme­dzí nebezpečenstvo náhodného spustenia. f) Nepoužívané elektrické náradie uschovajte tak, aby bolo mimo do­sahu detí a nepovolaných osôb. Elektrické náradie v rukách neskúsených užívateľov môže byť nebezpečné. Elektrické náradie skladujte na suchom a bezpečnom mieste. g) Starostlivo udržujte elektrické náradie v dobrom stave. Pravidelne kontrolujte nastavenie pohybujúcich sa častí a ich pohyblivosť. Kontrolujte či nedošlo k poškodeniu ochranných krytov alebo iných častí, ktoré môžu ohroziť bezpečnú funkciu elektrického náradia. Ak je náradie poškodené, pred ďalším použitím zaistite jeho opravu. Mnoho núrazov je spôsobené nesprávnou údržbou elektrického náradia. h) Rezacie nástroje udržujte ostré a čisté. Správne udržované a naostrené nástroje uľahčujú prácu, obmedzujú nebezpečenstvo úrazu a práca s nimi sa lepšie kontroluje. Použitie iného príslušenstva než toho, ktoré je uvedené v návode na obsluhu alebo doporučené dovozcom môže spôsobiť poškode­nie náradia a byť príčinou úrazu. i) Elektrické náradie, príslušenstvo, pracovné nástroje atd. používajte v súlade s týmito pokynmi a takým spôsobom, ktorý je predpísaný pre kon­krétne elektrické náradie a to s ohľadom na dané podmienky práce a druh prevádzanej práce. Používanie náradia na iné účely, než pre aké je určené, môže viesť k nebezpečným situáciám.
5. Používanie akumulátorového náradia
a) Pred vložením akumulátoru sa uistite, že je vypínač v polohe „0-vypnu­té“. Vloženie akumulátoru do zapnutého náradia môže byť príčinou nebez­pečných situácii. b) K nabíjaniu akumulátora používajte len nabíjačky predpísané výrob­com. Použitie nabíjačky pre iný typ akumulátoru môže mať za následok jeho poškození a vznik požiaru. c) Používajte iba akumulátory určené pre dané náradie. Použitie iných akumulátorov môže byť príčinou úrazu alebo vzniku požiaru. d) Ak nie je akumulátor používaný, uschovávajte ho oddelene od kovo­vých predmetov ako sú svorky, kľúče, skrutky a iné drobné kovové predmety, ktoré by mohli spôsobiť spojenie jedného kontaktu akumulátoru s druhým. Vyskratovanie akumulátoru môže zapríčiniť úraz, popáleniny alebo vznik požiaru. e) S akumulátormi zaobchádzajte šetrne. Pri nešetrnom zaobchádzaní môže z akumulátoru uniknúť chemická látka. Vyvarujte sa kontaktu s ňoum. Ak predsa dojde ku kontaktu s touto chemickou látkou, vymyte postihnuté miesto prúdom tečúcej vody. Ak sa chemická látka dostane do očí, vyhľa­dajte ihneď lekársku pomoc. Chemická látka z akumulátoru môže spôsobiť vážné poranenie.
6. Servis
a) Nevymieňajte časti náradia, neprevádzajte sami opravy, ani iným spôsobom nezasahujte do konštrukcie náradia. Opravy náradia zverte kvalikovaním osobám. b) Každá oprava alebo úprava výrobku bez oprávnenia našej spoločnosti je neprípustná (môže spôsobiť úraz, alebo škodu užívateľovi). c) Elektrické náradie vždy nechajte opraviť v certikovanom servisnom stredisku. Používajte iba originálne alebo doporučené náhradné diely. Za­istíte tak bezpečnosť Vás i Vášho náradia.
8
DOPLŇUJÚCE BEZPEČNOSTNÉ POKYNY
- Pred použitím si prosím prečítajte tieto bezpečnostné pokyny a starostlivo ich uchovajte.
! - Tento symbol označuje nebezpečenstvo zranenia, alebo poškodenia zariadenia .
! V prípade nedodržania pokynov uvedených v tejto
príručke, hrozí riziko úrazu.
- Pneumatické búracie kladivo zodpovedá platným technickým predpisom a normám.
! Pri vykonávaní úkonov, pri ktorých môže prísť se­kacie zariadenie do kontaktu so skrytým elektrickým vedením alebo s vlastným káblom, používajte obleče­nie s izolovaným povrchom. Kontakt so „živým“ káblom spôsobí „nabitie“ kovových častí zariadenia a otras pre užívateľa. Nebúrajte a nevŕtajte steny alebo slepé miesta, v ktorých sa môžu nachádzať elektrické káble. Pokiaľ je to možné, odpojte všetky zástrčky alebo okru­hy, ktoré zásobujú elektrinou príslušné pracovisko. ! Pri používaní zariadenia noste ochranu uší. Dlhodobé vystavenie veľkému hluku spôsobuje stratu sluchu. ! Nesekajte ani nevŕtajte do plynových potrubí či iných rozvodóv. Pred začatím prác použite detektor kovov na zistenie, či sa v pracovnom priestore nenachádzajú skryté kovové potrubia. Poškodenie plynového potrubia má za následok výbuch. ! Za účelom čo najlepšieho ovládania reakčného mo­mentu a spätného nárazu vždy používajte bočný držiak. Nepokúšajte sa narábať so zariadením jednou rukou. Ak počas reakčného momentu alebo spätného nárazu držíte zariadenie pevne, aktivuje sa preklzovacia spoj­ka. ! Pri používaní zariadenia noste vždy ochranné oku­liare podla prísl. normy alebo inú vhodnú ochranu očí /ochranný štít.../. V priestoroch, kde vzniká prach, noste rúško proti prachu alebo respirátor. Ochranné okuliare alebo iná ochrana zraku odrazí úlomky materiálu, ktoré by mohli ohroziť vašu tvár alebo oči. Zvírený prach ale­bo plyny uvoľnené z vŕtaného materiálu (napr. potrubia izolované azbestom, radón) môžu spôsobovať dýcha­cie ťažkosti. Používajte rukavice s hrubou výstelkou a obmedzte dobu vystavenia častými prestávkami na oddych. Vib­rácie vznikajúce pri prevádzke môžu mať škodlivý vplyv na vaše dlane a ruky. ! Postavte sa tak, aby ste neboli medzi zariadením ale­bo bočným držiakom a stenami alebo stĺpmi. V prípade uviaznutia alebo zaseknutia vrtáku vám môže krútiaci moment rozmliaždiť ruku alebo nohu. ! Pri pokuse o vyslobodenie uviaznutého alebo zasek­nutého sekáča po ňom neudierajte ručným kladivom. Môže sa stať, že sa uvoľnia kovové úlomky a zasiahnu vás. ! Nikdy neopierajte zariadenie o zem, kým sa úplne nezastaví. ! Nepoužívajte tupé alebo poškodené sekáče a prí­slušenstvo. Tupé alebo poškodené sekáče častejšie uviaznu v sekanom materiáli. ! Pri výmene sekáča použite ochranné rukavice. Se­káč býva po dlhšom používaní horúci.
! Prach vznikajúci pri stavebných činnostiach môže ob­sahovať látky, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu prip. iné zdravotné problémy. Napr:
• Olovo z olovnatých náterov,
• Kryštalický kremík z tehál, z cementu a z iných mu­rárskych výrobkov,
• Arzén a chróm z chemicky ošetreného reziva. Ak chcete maximálne znížiť riziko poškodenia zdravia: pracujte v dobre vetraných priestoroch a používajte schválené ochranné prostriedky ako napr. respirátory proti prachu navrhnuté špeciálne na zachytávanie mik­roskopických čiastočiek.
UPOZORNENIE: Pred montážou, úpravami alebo výmenou príslušen­stva vytiahnite zariadenie zo zástrčky. Tieto preventív­ne bezpečnostné opatrenia znižujú riziko náhodného uvedenia zariadenia do chodu.
- Používajte ochranné prostriedky proti hluku, prachu a vibráciám !!!
TIETO BEZPEČNOSTNÉ POKYNY USCHOVAJTE!!!
POPIS
Pneumatické búracie kladivo je možné použiť na dr­venie asfaltu a betónu, drážkovanie, opracovávanie, zhutňovanie piesku a štrku, kopanie zeminy v rôznych podložiach apod. Jeho kompaktné a robustné vyhoto­venie umožňuje univerzálne a efektívne použitie.
1 Zaistovacia páka 2 Upínacie puzdro 3 Kryt motoru 4 Rukovät 5 Vypínač 6 Sada sekáčov -plochý a špicatý 7 El. kábel
PIKTOGRAMY
Piktogramy uvedené na obalu výrobku :
a) Hodnoty napájania b) Príkon c) Frekvencia príklepu d) Silu úderu
POUŽITIE A PREVÁDZKA
Náradie ASIST je určené výhradne pre domáce alebo hobby použitie. Výrobca a dovozca nedoporučujú používať toto
9
náradie v extrémnych podmienkach a pri vysokom zaťažení. Akékoľvek ďalšie doplňujúce požiadavky musia byť predmetom dohody medzi výrobcom a odberateľom.
! Pri práci s nástrojom je nutné dodržiavať pracovné prestávky. Časové rozpätie medzi prácou a prestávkou závisí od náročnosti práce, záťaže prístroja a tvrdosti materiálu. Všeobecne platí že čím tvrdší materiál, tým kratšie by mali byť pracovné cykly a dlhšie pracovné prestávky. ! Nedodržanie pracovných prestávok môže viesť k nenávratnému poškodenia nástroja.
! Pred použitím sa vždy presvedčite, či sa v prevodo­vej časti nachádza dostatok maziva. Pred zahájením prác vždy skontrolujte pracovný pries­tor, či neobsahuje skryté elektrické káble, plynové a vodovodné potrubia, použite napr. detektor kovu. Vždy používajte správne napájacie napätie ! Špecikácia elektrického napätia na identikačnom štítku musí odpovedať napájaciemu napätiu.
Nástroj musí byť vždy pevne usadený. Napájacia šnúra musí byť vedená za zadnou časťou prístroja a dostatočne ďaleko od nástroja.
Vždy pevne držte zariadenie a stojte v stabilnej po­lohe.
Ak bude sila príliš veľká, bude to mať negatívny vplyv na účinnosť a na životnosť elektropneumatického búracieho kladiva a nástroja. Ak bude ostrie sekáča tupé, je nutné včas vykonať jeho naostrenie, prípadne výmenu za nový. V opač­nom prípade dôjde k narušeniu účinnosti sekania a môže dôjsť k poškodeniu dielu v prístroji.
Zapnutie / vypnutie prístroja (B)
Kladivo držte obidvomi rukami, stlačte a podržte vy­pínač (5) Pre vypnutie uvoľnite vypínač. Vypínač je vybavený pružinou, ktorá ho automaticky vráti do vypnutéj polohy. Pred každým použitím skontrolujte funkčnosť vypí­nača.
Plochý sekáč (Na drvenie asfaltu, drážkovanie a opracovávanie)
Použitie
Pred upevňovaním príslušenstva sa presvedčte, že kladivo je odpojené od napájania. Nástroj sa niekedy nezačne pohybovať, aj keď sa motor otáča, pretože olej (vazelína) je pri nízkej teplote stuhnutí. Poznámka: Ak prístroj používate pri nižších teplotách alebo po dlhodobej nečinnosti, mali by ste ho nechať na pár minút pustení naprázdno, aby sa zahrial na pracovnú teplotu.
UPEVŇOVANIE SEKÁČA (D)
Vyčistite zaistovací koniec tyče sekáča za účelom odstránenia nečistôt, potom ho zľahka pretrite ľahkým olejom alebo mazivom. Pokiaľ sa práca vykonáva v prostredí, kde sa príslušenstvo často vymieňa a kla­die sa na špinavú alebo pieskom alebo betónovým prachom znečistenú zem, je lepšie sekáč po vyčistení nenatierať /P/.
Sekáče (C)
Špicatý sekáč (na štrk)
Ak chcete zaistiť štandardný sekáč v konkrétnej polo­he /D1/, spustite upevňovaciu páku zariadenia celkom dolu, preklopte ju okolo spodného konca sekača a vy­tiahnite ju späť po jeho druhej strane. Zasuňte sekáč do upínacieho zariadenia a preklopte upevňovaciu páku do polohy pod hrdlom /D2/.
10
Loading...
+ 22 hidden pages