ARGENTO Elephant Pro M18 26 User guide

Niniejsza instrukcja obowiązuje dla następujących rowerów ze wspomaganiem elektrycznym (EPAC)
Elephant Pro
Elephant +
Spis treści
1. Wstęp
3. Przegląd rowerów
4. Arkusz danych technicznych
5. Montaż
6. Wyświetlacz
7. Akumulator
8. Pierwsza jazda
9. Przechowywanie, konserwacja i czyszczenie
10. Odpowiedzialność i ogólne warunki gwarancji
11. Informacje na temat utylizacji odpadów
Instrukcja obsługi
Tłumaczenie instrukcji oryginalnej
Dziękujemy za wybór tego roweru.
W celu uzyskania informacji, wsparcia technicznego, pomocy lub zapoznania się z ogólnymi warunkami gwarancji należy skontaktować
się ze sprzedawcą lub odwiedzić stronę www.argentobike.com
1. Wstęp
Przegląd
Niniejsza instrukcja stanowi integralną i podstawową część roweru ze wspomaganiem elektrycznym (EPAC). Przed pierwszym użyciem roweru należy koniecznie przeczytać, zrozumieć i ściśle przestrzegać poniższych wymogów. M.T. Distribution nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzone szkody i w żaden sposób nie odpowiada za szkody wyrządzone mieniu lub
osobom, gdy:
- rower jest używany nieprawidłowo lub w sposób niezgodny z instrukcją obsługi;
- po dokonaniu zakupu rower jest modyfikowany lub przerabiany we wszystkich lub niektórych jego elementach.
Ze względu na rozwój technologiczny, producent zastrzega sobie prawo do modyfikacji danego roweru bez wcześniejszego powiadomienia i bez automatycznej aktualizacji niniejszej instrukcji. Aby uzyskać więcej informacji i zapoznać się z uaktualnionymi wersjami instrukcji, należy odwiedzić stronę www.argentobike.it.
Wsparcie techniczne
W przypadku jakiegokolwiek problemu lub prośby o wyjaśnienie, prosimy o kontakt z serwisem posprzedażowym autoryzowanego sprzedawcy, który posiada fachową i specjalistyczną wiedzę oraz dostęp do specyficznych narzędzi i oryginalnych części zamiennych.
Wskazówki prawne dotyczące użytkowania
Sprawdzić i przestrzegać kodeksu drogowego i lokalnych przepisów drogowych obowiązujących rowerzystów w zakresie wszelkich ograniczeń dla rowerzystów, którzy mogą korzystać z roweru, oraz w zakresie użytkowania tego typu roweru.
Napisy identyfikujące ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa
W celu zidentyfikowania komunikatów dotyczących bezpieczeństwa zawartych w instrukcji obsługi zostaną użyte następujące napisy ostrzegawcze, które służą do zwrócenia uwagi czytelnika/użytkownika w celu zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego użytkowania
roweru ze wspomaganiem elektrycznym.
Podkreśla zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć uszkodzenia roweru ze wspomaganiem pedałowania i/lub zapobiec potencjalnie
niebezpiecznym sytuacjom. NIEBEZPIECZEŃSTWO
Ryzyko resztkowe
Podkreśla obecność zagrożeń powodujących ryzyko rezydualne, na które użytkownicy muszą zwrócić uwagę, aby uniknąć obrażeń ciała lub szkód materialnych.
2. Ostrzeżenia dotyczące stosowania i bezpieczeństwa
Ogólne zasady bezpieczeństwa
Nawet jeżeli są już Państwo obeznani z użytkowaniem roweru ze wspomaganiem elektrycznym, należy przestrzegać poniższych wskazówek, a także ogólnych wytycznych dotyczących obsługi pojazdów mechanicznych.
Należy poświęcić czas niezbędny do zapoznania się z podstawami użytkowania roweru, aby uniknąć poważnych obrażeń, które mogą wystąpić podczas pierwszego użytkowania. W celu uzyskania porad dotyczących prawidłowego użytkowania roweru lub wskazówek dotyczących kontaktu z odpowiednią organizacją szkoleniową należy zwrócić się do sprzedawcy.
Producent nie ponosi żadnej bezpośredniej ani pośredniej odpowiedzialności wynikającej z niewłaściwego użytkowania roweru, nieprzestrzegania zarówno kodeksu drogowego, jak i wskazówek zawartych w instrukcji, wypadków lub sporów spowodowanych nieprzestrzeganiem przepisów lub działań niezgodnych z prawem.
Ten rowert musi być używany do celów rekreacyjnych. Nie może być używany przez więcej niż jedną osobę jednocześnie i nie może być używany do przewozu pasażerów.
Nie należy w żaden sposób modyfikować przeznaczenia roweru. Rower nie nadaje się do akrobacji, zawodów, t ransportu przedmiotów, holowania innych pojazdów lub przyczep.
Poziom ciśnienia akustycznego emisji A przy uchu rowerzysty wynosi mniej niż 70 dB(A).
UWAGA
UWAGA
Użytkowanie roweru wspomaganego elektrycznie
Wszyscy użytkownicy muszą przeczytać i zrozumieć instrukcje i informacje przedstawione w podręczniku. Jeżeli podczas montażu wykryte zostaną jakiekolwiek wady fabryczne, pewne kroki będą niejasne lub wystąpią problemy z montażem
lub regulacją, nie należy jeździć na rowerze i skontaktować się ze sprzedawcą lub odwiedzić stronę www.argentobike.it w celu
uzyskania pomocy technicznej.
Zagrożenia związane z użytkowaniem roweru ze wspomaganiem elektrycznym
Pomimo zastosowania urządzeń zabezpieczających, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie roweru ze wspomaganiem elektrycznym, należy przestrzegać wszystkich przepisów bezpieczeństwa podanych w niniejszej instrukcji.
Podczas jazdy należy zawsze zachować koncentrację i nie lekceważyć pozostałych zagrożeń związanych z użytkowaniem roweru ze
wspomaganiem elektrycznym.
UWAGA
UWAGA
Odpowiedzialność
Rowerzysta jest zobowiązany do użytkowania roweru ze wspomaganiem elektrycznym z zachowaniem najwyższej ostrożności i w pełnej zgodności z przepisami ruchu drogowego oraz wszystkimi zasadami ruchu rowerowego obowiązującymi w kraju, w którym jest użytkowany.
Należy pamiętać, że podczas jazdy w przestrzeni publicznej lub na drodze, nawet przy ścisłym przestrzeganiu instrukcji obsługi, rowerzysta nie jest odporny na obrażenia spowodowane wykroczeniami lub niewłaściwym postępowaniem wobec innych pojazdów, przeszkód lub osób. Użytkowanie urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem lub nieprzestrzeganie zaleceń zawartych w niniejszej instrukcji może spowodować poważne obrażenia ciała.
Rower ze wspomaganiem elektrycznym musi być utrzymywany w czystości, w idealnym stanie technicznym i serwisowany. Rowerzyści muszą regularnie przeprowadzać kontrole bezpieczeństwa, za które są odpowiedzialni, a także przechowywać całą dokumentację dotyczącą konserwacji roweru.
Rowerzyści muszą dokładnie ocenić warunki pogodowe, które mogą stwarzać zagrożenie podczas korzystania z roweru ze
wspomaganiem elektrycznym.
Ten produkt jest pojazdem, dlatego im szybciej się porusza, tym dłuższa jest wymagana droga hamowania. Dlatego zalecamy zmniejszenie prędkości i zachowanie odpowiedniej drogi hamowania w niekorzystnych warunkach pogodowych i/lub przy dużym natężeniu ruchu.
Na mokrych, śliskich, błotnistych lub oblodzonych nawierzchniach droga hamowania wydłuża się, a przyczepność opon znacznie się zmniejsza, co grozi poślizgiem kół i utratą równowagi w porównaniu z suchymi nawierzchniami.
Dlatego też należy jeździć rowerem z większą ostrożnością, utrzymywać odpowiednią prędkość i bezpieczny odstęp od innych pojazdów
lub pieszych.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy po nieznanych drogach. Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy noszenie odpowiedniego wyposażenia ochronnego (kask, ochraniacze na kolana i łokcie), aby
uchronić się przed upadkiem lub urazami podczas jazdy rowerem. Jeżeli pozwalasz innym osobom korzystać z roweru, upewnij się, że rowerzysta nosi sprzęt ochronny i wyjaśnij mu, jak należy obsługiwać pojazd. Aby uniknąć obrażeń, nie należy pozwalać innym osobom na korzystanie z roweru, jeżeli nie wiedzą one, jak go używać.
Przed użyciem roweru należy założyć buty. Rower został zaprojektowany tak, aby umożliwić obciążenie maksymalną całkowitą masą (rowerzysta i przewożony ładunek), która nie
przekracza wartości podanej w karcie produktu. W żadnym wypadku nie należy korzystać z roweru, jeżeli całkowita masa przewożonego ładunku przekracza zalecaną wartość, aby
uniknąć ryzyka uszkodzenia elementów konstrukcyjnych i elektronicznych roweru. Rower ze wspomaganiem elektrycznym (EPAC), zgodnie z postanowieniami obowiązującej normy referencyjnej EN 15194, jest
środkiem transportu przeznaczonym do przewozu tylko jednej osoby. Transport pasażera jest dozwolony wyłącznie w ramach przepisów obowiązujących w kraju, w którym rower jest użytkowany,
dotyczących: minimalnego wieku kierowcy, maksymalnego wieku przewożonego pasażera, wyposażenia w urządzenia do transportu pasażera dopuszczone i zatwierdzone do użytku.
Użytkownik jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy urządzenia służące do przewozu osób są odpowiednie pod względem cech konstrukcyjnych, systemów bezpieczeństwa, systemów mocowania oraz za ich instalację i montaż na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym w oparciu o jego budowę i w ramach dopuszczalnych limitów obciążenia (maksymalne obciążenie przenoszone przez rower oraz przez dostarczony bagażnik, jeżeli jest obecny).
Użytkownik jest również odpowiedzialny za dostarczenie i montaż urządzeń służących do transportu przedmiotów i zwierząt (np. bagażników, toreb bagażowych, koszy itp.) zgodnie z przepisami prawnymi i dopuszczonymi do użytku w kraju użytkowania oraz ograniczeniami wynikającymi z konstrukcji w ramach dopuszczalnych granic obciążenia (maksymalne obciążenie roweru i ewentualnie dołączonego bagażnika).
UWAGA
Montaż akcesoriów i wyposażenia na rowerze nie tylko wpływa na jego działanie i sposób użytkowania, ale może również powodować uszkodzenia, jeżeli są one nieodpowiednie, a tym samym zagrażać prawidłowemu działaniu i bezpieczeństwu podczas użytkowania.
Informacje na temat dostawy i montażu wyposażenia uznanego za odpowiednie dla roweru można uzyskać u autoryzowanego sprzedawcy lub wyspecjalizowanych podmiotów.
Ostrzeżenia dla użytkowników
- Rower ze wspomaganiem elektrycznym może być użytkowany wyłącznie przez osoby dorosłe i doświadczone nastolatki.
- Przed jazdą na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym nie należy pić alkoholu ani zażywać narkotyków.
- Ten model roweru ze wspomaganiem elektrycznym został zaprojektowany i skonstruowany do użytku zewnętrznego na drogach publicznych lub ścieżkach rowerowych.
- Nie należy podejmować prób przekraczania przez rower ze wspomaganiem elektrycznym parametrów, do których został zaprojektowany;
nie należy jeździć po powierzchniach o nachyleniu większym niż 10%, po nierównym i szorstkim podłożu (wyboista nawierzchnia, wyboje, nierówności, przeszkody).
- Nie wolno jeździć na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym z rozłożonymi częściami.
- Należy unikać nierównych powierzchni i przeszkód.
- Należy trzymać obie ręce na kierownicy.
- Przed użyciem należy wymienić wszystkie zużyte i/lub uszkodzone części oraz sprawdzić, czy urządzenia zabezpieczające działają prawidłowo.
- Dzieci należy trzymać z dala od elementów plastikowych (w tym materiałów opakowaniowych) i małych części, które mogą spowodować uduszenie.
- Nadzorować dzieci, aby upewnić się, że nie bawią się rowerem.
- Należy usunąć wszelkie ostre krawędzie powstałe w wyniku niewłaściwego użytkowania, stłuczenia lub uszkodzenia roweru.
- Podczas jazdy rowerem w pobliżu pieszych należy zachować szczególną ostrożność, zwolnić i zasygnalizować swoją obecność, aby nie wystraszyć pieszych nadjeżdżających z tyłu.
- Prawidłowo zmontować rower.
UWAGA
Jak używać
Rower ze wspomaganiem elektrycznym to rower wyposażony w pomocniczy silnik elektryczny, który jest uruchamiany wyłącznie po przekręceniu pedałów.
Silnik ten nie zastępuje zatem pracy wykonywanej przez mięśnie nóg, lecz wspomaga je, dzięki czemu pracują one mniej intensywnie, umożliwiając działanie elementów elektrycznych i elektronicznych dostarczanych wraz z produktem, tj. akumulatora, elementów sterujących na kierownicy, czujników i elektroniki sterującej (jednostki sterującej).
Ściślej rzecz biorąc, silnik elektryczny jest zasilany z akumulatora i obsługiwany przez jednostkę sterującą dostarczaniem m ocy i dodatkowej siły napędowej w celu wspomagania wysiłku mięśni rowerzysty podczas pedałowania na podstawie odczytu w czasie rzeczywistym wartości wykrywanych przez serię czujników wspomagania pedałowania (PAS). Czujniki te są umieszczone na zewnątrz ramy lub wewnątrz jej elementów i działają w oparciu o parametry sterowania wprowadzane przez użytkownika za pomocą elementów sterujących na kierownicy (wyświetlacza).
Zgodnie z postanowieniami Dyrektywy Europejskiej 2002/24/WE, silnik elektryczny dostarczany z rowerem ze wspomaganiem elektrycznym jest włączany wyłącznie w celu wspomagania użytkownika podczas pedałowania i wyłącza się po osiągnięciu prędkości 25 km/h.
Rower ze wspomaganiem elektrycznym został zaprojektowany i wyprodukowany do jazdy na zewnątrz po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych, na nawierzchniach asfaltowych i/lub podłożu dostosowanym do specyficznych cech technicznych i konstrukcyjnych roweru.
Wszelkie zmiany w konstrukcji mogą wpłynąć na zachowanie, bezpieczeństwo i stabilność roweru ze wspomaganiem elektrycznym oraz
Wszelkie inne rodzaje użytkowania lub przedłużenia użytkowania wykraczające poza przewidziany zakres nie są zgodne z przeznaczeniem przypisanym przez producenta, który zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności za wynikłe z tego powodu szkody.
Wydajność akumulatora dostarczanego w cyklu ze wspomaganiem elektrycznym, a tym samym względne dane dotyczące podróży w kilometrach szacunkowych, mogą się znacznie różnić w zależności od konkretnych metod użytkowania (całkowity przewożony ładunek, udział mięśni rowerzysty, poziom wspomagania elektrycznego, częstotliwość ruszania z miejsca), od warunków mechanicznych i
elektrycznych roweru (ciśnienie i zużycie opon, poziom sprawności akumulatora) oraz od czynników zewnętrznych (nachylenie i nawierzchnia drogi, warunki pogodowe).
Przed każdym użyciem należy dokładnie sprawdzić, czy hamulce działają prawidłowo i nie są zużyte; sprawdzić ciśnienie w oponach, zużycie kół i stan naładowania akumulatora.
Regularnie sprawdzać dokręcenie różnych elementów zabezpieczonych śrubami. Nakrętki i wszystkie inne części samozaciskowe mogą się poluzować, dlatego elementy te należy okresowo sprawdzać i dokręcać.
Jak wszystkie części mechaniczne, urządzenie podlega zużyciu. Różne materiały i elementy mogą w różny sposób reagować na zużycie lub zmęczenie naprężeniowe. Jeśli okres użytkowania danej części zostanie przekroczony, może ona niespodziewanie pęknąć i zranić użytkownika. Wszelkie pęknięcia, zarysowania lub zmiany koloru w miejscach narażonych na duże naprężenia wskazują, że okres eksploatacji danej części został osiągnięty i należy ją wymienić.
UWAGA
Dozwolona prędkość
Maksymalna dozwolona prędkość wynosi 25 km/h. Jednostka sterująca została skonfigurowana w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek zmianę maksymalnej dozwolonej prędkości. Wszelkie zmiany w sterowniku, które nie zostały zatwierdzone przez producenta, wyłączają jego odpowiedzialność za obrażenia ciała
i/lub szkody materialne oraz unieważniają warunki gwarancji roweru.
Ryzyko obrażeń
Nigdy nie należy jeździć na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym z prędkością powyżej 25 km/h, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenia ciała i obrażenia u użytkownika lub innych osób.
UWAGA
Miejsce użytkowania
- Rower ze wspomaganiem elektrycznym może być używany na zewnątrz, pod warunkiem, że nie występują niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, grad, śnieg, silny wiatr itp.).
- Maksymalna dopuszczalna temperatura: +40°C
- Minimalna dopuszczalna temperatura: 0°C
- Maksymalna dopuszczalna wilgotność: 80%.
- Środowisko użytkowania musi mieć płaską, zwartą, gładką, asfaltową powierzchnię, bez dziur i spadków, wolną od przeszkód i plam oleju.
- Miejsce użytkowania musi być również dobrze oświetlone światłem naturalnym lub sztucznym, aby zapewnić prawidłową widoczność
trasy i elementów sterujących roweru ze wspomaganiem elektrycznym (zalecane oświetlenie 300-500 luksów). Niewłaściwe użytkowanie i przeciwwskazania
- Opisane poniżej działania, które oczywiście nie wyczerpują wszystkich potencjalnych możliwości "niewłaściwego użytkowania" roweru ze wspomaganiem elektrycznym, należy uznać za bezwzględnie zabronione.
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Zabrania się:
- Używania roweru ze wspomaganiem elektrycznym do celów innych niż te, do których został on wyprodukowany.
- Jazdy na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym, jeżeli masa ciała rowerzysty przekracza dopuszczalny limit.
- Używać roweru ze wspomaganiem elektrycznym pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
- Użytkowania roweru ze wspomaganiem elektrycznym w miejscach zagrożonych pożarem, wybuchem lub w miejscach o atmosferze korozyjnej i/lub chemicznie czynnej.
- użytkowania roweru ze wspomaganiem elektrycznym w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (ulewny deszcz, grad, śnieg, silny wiatr itp.).
- Używać roweru ze wspomaganiem elektrycznym w miejscach słabo oświetlonych.
- Jazdy po nierównym lub wyboistym terenie (drogi z wybojami, zagłębieniami, przeszkodami itp.) w celu uniknięcia ryzyka upadku i obrażeń rowerzysty oraz uszkodzenia roweru.
- Ładowania akumulatora w zbyt gorącym lub niedostatecznie wentylowanym otoczeniu.
- Podczas ładowania nie należy przykrywać akumulator.
- Palenia tytoniu lub używania otwartego ognia w pobliżu miejsca ładowania.
- Wykonywania jakichkolwiek prac konserwacyjnych przy podłączonym akumulatorze.
- Wkładania kończyn lub palców pomiędzy ruchome części roweru.
- Dotykać hamulców bezpośrednio po użyciu ze względu na wysokie temperatury.
- Dopuszczania do kontaktu elektrycznych i elektronicznych komponentów roweru ze wspomaganiem elektrycznym z wodą lub innymi płynami.
- Modyfikowania lub zmienianie roweru oraz jego części mechanicznych i elektronicznych w jakikolwiek sposób w celu uniknięcia ryzyka uszkodzenia konstrukcji, obniżenia sprawności i spowodowania szkód.
- W przypadku wystąpienia wad fabrycznych, nietypowych dźwięków lub usterek, należy zaprzestać użytkowania roweru i skontaktować się ze sprzedawcą lub odwiedzić stronę internetową www.argentobike.it.
Urządzenia zabezpieczające
Zabrania się modyfikowania lub usuwania zabezpieczeń akumulatora, łańcucha i innych elementów zamontowanych w rowerze,
takich jak tabliczki ostrzegawcze i identyfikacyjne.
3. Przegląd rowerów
Elephant Pro
1.
Siodełko
19.
Opona przednia
2.
Lampka tylna pod siodełkiem
20.
Obręcz koła przedniego
3.
Sztyca podsiodłowa
21.
Koło przednie
4.
Zacisk sztycy
22.
Szybkozamykacz przedniego koła
5.
Opona tylna
23.
Przedni hamulec tarczowy
6.
Obręcz koła przedniego
24.
Amortyzator
7.
Koło tylne
25.
Przednie światło LED
8.
Tylny hamulec tarczowy
26.
Numer seryjny ramy
9.
Podpórka (po przeciwnej stronie)
27.
Mocowanie kierownicy
10.
7-biegowa kaseta
28.
Kierownica
11.
Przerzutka tylna
29.
Dźwignia hamulca tylnego koła (prawa
strona)
12.
Łańcuch
30.
Dźwignia hamulca koła przedniego (lewa
strona)
13.
Magnes czujnika prędkości
31.
Manetka zmiany przerzutek - sterowanie indeksowane
14.
Czujnik prędkości (po przeciwnej stronie)
32.
Dzwonek
15.
Silnik (jednostka napędowa)
33.
Wyświetlacz
16.
Zębatka
34.
Klamra blokująca/zwalniająca akumulator (po
przeciwnej stronie)
17.
Ramię korby (prawa strona)
35.
Akumulator Li-Ion
18.
Pedał (prawa strona)
Przykładowy obraz konstrukcji i elementów roweru.
Elephant +
1.
Siodełko
19.
Pedał (prawa strona)
2.
Lampka tylna pod siodełkiem
20.
Opona przednia
3.
Sztyca podsiodłowa
21.
Obręcz koła przedniego
4.
Zacisk sztycy
22.
Koło przednie
5.
Opona tylna
23.
Szybkozamykacz przedniego koła
6.
Obręcz koła przedniego
24.
Przedni hamulec tarczowy
7.
Koło tylne
25.
Amortyzator
8.
Tylny hamulec tarczowy
26.
Przednie światło LED
9.
Podpórka (po przeciwnej stronie)
27.
Numer seryjny ramy
10.
Silnik
28.
Mocowanie kierownicy
11.
7-biegowa kaseta
29.
Kierownica
12.
Przerzutka tylna
30.
Dźwignia hamulca tylnego koła (prawa
strona)
13.
Port silnika
31.
Dźwignia hamulca koła przedniego (lewa strona)
14.
Łańcuch
32.
Manetka zmiany przerzutek - sterowanie indeksowane
15.
Jednostka sterująca
33.
Dzwonek
16.
PAS (czujnik kadencji)
34.
Wyświetlacz
17.
Zębatka
35.
Klamra blokująca/zwalniająca akumulator (po
przeciwnej stronie)
18.
Ramię korby (prawa strona)
36.
Akumulator Li-Ion
Przykładowy obraz konstrukcji i elementów roweru.
4. Arkusz danych technicznych
Opis roweru
Kod roweru
Kod EAN
Elephant Pro
AB-EP-Y20
8052870480668
General information
Wyświetlacz
LCD - OLI Easy Display
Silnik
OLI Move Plus 36V 250W bezszczotkowy - centralny
Akumulator
Li-Ion 36 V 10,4Ah 374Wh – częściowo zintegrowany z ramą i wyjmowany
Hamulce
Przednie i tylne mechaniczne tarczowe
Przerzutki
Shimano 7 biegów (1x7) - przerzutka tylna
Napęd
łańcuch - 7 biegów
Koła
26" przód i tył
Światła
LED z przodu i z tyłu
Rama
aluminium 6061
Ładowarka do akumulatora
Wejście: AC 100V-240V 1.8A (Max) - Wyjście: DC 42V 2.0A (Max)
Maksymalne obciążenie
110 kg
Waga roweru elektrycznego 28 kg~
Prędkość maksymalna
25km/h
Opis roweru
Kod roweru
Kod EAN
Elephant +
AR-BI-210034
8052870486943
General information
Wyświetlacz
LCD - CDC13-BT
Silnik
Bafang 36V 250W bezszczotkowy - tył
Akumulator
Li-Ion 36 V 10,4Ah 374Wh - półzintegrowany i wyjmowany
Hamulce
przednia i tylna tarcza mechaniczna - dźwignie hamulcowe z czujnikiem odcięcia
Przerzutki
przerzutka tylna - Shimano 7 biegów (1x7)
Napęd
łańcuch - 7 prędkości
Koła
26" przód i tył
Światła
Diody LED z przodu i z tyłu
Rama
z aluminium 6061
Ładowarka do akumulatora
Wejście: AC 100V-240V 1.8A (Max) - Wyjście: DC 42V 2.0A (Max)
Maksymalne obciążenie
110 kg
Waga roweru elektrycznego 28 kg~
Prędkość maksymalna 25km/h
5. Montaż
Ostrożnie wyjmij rower z opakowania* i usuń materiał ochronny, uważając, aby nie uszkodzić odpowiednich elementów estetycznych oraz nie uszkodzić na siłę kabli i wstępnie zmontowanych elementów.
*Rower musi być wyjmowany z opakowania przez dwie osoby dorosłe, aby nie doszło do jego uszkodzenia i aby zapobiec ryzyku obrażeń i/lub zgniecenia.
Montaż kierownicy
Obróć widelec tak, aby znalazł się przed ramą.
Sprawdź, czy mocowanie kierownicy jest ustawione z przodu i wyrównane z ramą, czekając na ewentualne dalsze regulacje konieczne po zamontowaniu kierownicy i założeniu przedniego koła.
Prawidłowe ustawienie widelca
Odkręcić śruby zabezpieczające przedni klips na końcu mocowania kierownicy i włożyć kierownicę do korpusu w pozycji centralnej. Umieścić wcześniej usunięty klips przedni mocowania kierownicy w pierwotnym położeniu i le kko oraz naprzemiennie dokręcić śru by
zabezpieczające, aby ustawić prawidłowe położenie kierownicy. Zakończyć operację, dokręcając śruby.
Przed: kierownica nie zamontowana
Po: kierownica zamontowana
Montaż przedniego koła
Włożyć koło przednie do odpowiednich obudów widełek (widelca) i dokręcić za pomocą odpowiedniego szybkozamykacza (rys. A). Sprężyny stożkowe *
Rys. A
Montaż i ustawienie sztycy podsiodłowej
Włóż sztycę podsiodłową do rury podsiodłowej ramy i po prawidłowym ustawieniu siodełka zamocuj ją mocno za pomocą specjalnego zacisku (zacisk sztycy podsiodłowej) na ramie.
Minimalna granica wsunięcia sztycy podsiodłowej
Ze względów konstrukcyjnych i bezpieczeństwa, podczas użytkowania roweru surowo zabrania się wyciągania sztycy podsiodłowej z rury podsiodłowej ramy poza granicę wskazaną na tej rurze, aby uniknąć ryzyka pęknięć konstrukcji roweru i poważnych obrażeń. Za prawidłowe i bezpieczne umieszczenie sztycy podsiodłowej wewnątrz rury podsiodłowej ramy uważa się włożenie jej w taki sposób, aby nie było widać żadnych oznaczeń i/lub graficznego wskazania minimalnej granicy wsunięcia; zdjęcia poniżej:
Prawidłowe położenie
Nieprawidłowe położenie
Montaż pedałów
Zlokalizuj prawy pedał (oznaczony literą R) i lewy pedał (oznaczony literą L). Zamontuj prawy pedał (R), wkładając gwintowany trzpień pedału do odpowiedniego ramienia korby po prawej stronie roweru i
przykręcając go zgodnie z ruchem wskazówek zegara (obracając w kierunku przedniego koła) do momentu dokręcenia za pomocą klucza
15 mm.
Zamontuj lewy pedał (L), wkładając gwintowany trzpień pedału do odpowiedniego ramienia korby po lewej stronie roweru i przykręcając go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (przekręć w kierunku przedniego koła) do momentu dokręcenia za pomocą klucza 15
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Dźwignia Sworzeń Nakrętka blokująca
* Sprężyny stożkowe: koniec sprężyn stożkowych (tych o najmniejszej średnicy) ustawić w kierunku koła.
Włożyć sworzeń wyposażony w odpowiednią sprężynę stożkową do wnętrza piasty, pozostawiając dźwignię po prawej stronie roweru (strona bez tarczy hamulcowej); włożyć drugą sprężynę stożkową i nakrętkę zabezpieczającą do sworznia wychodzącego z piasty po przeciwnej stronie (strona z tarczą hamulcową), wkręcając ją aż do zrównania z hakiem hamulcowym
Zamknąć dźwignię w kierunku widelca, aby zakończyć operację dokręcania, sprawdzając, czy dźwignia stawia odpowiedni opór w fazie zamykania (taki, aby pozostawić ślad na dłoni używanej do dokręcania dźwigni, tzw. odcisk na dłoni) i czy po zamknięciu wymaga użycia znacznej siły, aby umożliwić względne otwarcie.
UWAGA
Należy sprawdzić i regularnie kontrolować, czy różne elementy śrubowe, śruby mocujące, szybkozłącza i sworznie przelotowe są prawidłowo dokręcone, a także przeprowadzić ogólną kontrolę, aby upewnić się, że wszystkie części są sprawne.
Nakrętki i wszystkie inne części samozaciskowe mogą się poluzować, dlatego elementy te należy okresowo sprawdzać i dokręcać. Zalecane momenty dokręcania do mocowania poszczególnych części/komponentów roweru (np. kierownicy, mocowania kierownicy i
wspornika kierownicy, siodełka, zacisku siodełka, kół itp. ). Dla wszystkich pozostałych mocowań można zastosować średni moment
obrotowy 20 Nm.
Weryfikację prawidłowego dokręcenia części/elementów poprzez systemy dźwigniowe (szybkozamykacz, mocowanie kierownicy, kołnierz sztycy podsiodłowej itp.), w przypadku braku technicznie precyzyjnych wskazań wartości względnych, można przeprowadzić poprzez sprawdzenie, czy dana część/element mocowany nie jest ruchoma i/lub niestabilna w przypadku energicznej próby zdjęcia i/lub wyjęcia (kierownica, kanał sztycy podsiodłowej, koła itp. ) oraz przez sprawdzenie, czy dźwignia napinająca stawia odpowiedni opór w fazie zamykania (taki, aby pozostawić ślad na dłoni ręki używanej do napinania dźwigni, tzw. "odcisk na dłoni"), a po zamknięciu wymaga użycia znacznej siły, aby umożliwić względne otwarcie.
Oświetlenie tylne
Tylne światło LED jest już zainstalowane pod siodełkiem; można je włączać i wyłączać ręcznie za pomocą przycisku.
UWAGA
Zestaw kluczy do akumulatora
Rower ze wspomaganiem elektrycznym jest wyposażony wyłącznie w 2 klucze, które są jednoznacznie powiązane z zamkiem blokady na ramie roweru i umożliwiają zablokowanie i/lub odblokowanie akumulatora.
Klucze należy umieścić na rowerze, w pobliżu kierownicy lub przymocować do innego elementu roweru ze wspomaganiem elektrycznym (ramy lub akumulatora), uważając, aby ich nie zgubić.
UWAGA
Kontrola negatywna
Jeśli podczas montażu wystąpią jakiekolwiek wady fabryczne, niejasne czynności lub trudności w montażu, nie należy jeździć na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym i skontaktować się z serwisem posprzedażowym autoryzowanego sprzedawcy lub odwiedzić stronę internetową www.argentobike.it.
UWAGA
Ze względu na rozwój technologiczny producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w urządzeniu bez wcześniejszego powiadomienia, a niniejsza instrukcja nie będzie automatycznie aktualizowana.
Aby uzyskać więcej informacji i zapoznać się z nowymi wersjami instrukcji, należy odwiedzić stronę www.argentobike.it.
6. Wyświetlacz
Rower ze wspomaganiem elektrycznym jest wyposażony w urządzenie sterujące na kierownicy, wyświetlacz LCD, zasilany z akumulatora dostarczonego wraz z rowerem, który steruje wszystkimi funkcjami elektrycznymi i elektronicznymi roweru.
• LCD - OLI Easy Display
Przegląd elementów sterujących i symboli
A. Wyświetlacz LCD B. Przycisk WŁ / WYŁ / Zwiększanie poziomu wspomagania
pedałowania C. Przycisk włączania/wyłączania oświetlenia przedniego /
zmniejszanie poziomu wspomagania pedałowania D. Dźwignia aktywacji funkcji wspomagania prowadzenia
1. Lampka sygnalizująca włączenie światła
2. Cyfrowy prędkościomierz: wskaźnik prędkości chwilowej mierzonej podczas użytkowania (km/h)
3. Wskaźnik wybranego poziomu wspomagania pedałowania (wartość liczbowa)
4. Lampka ostrzegawcza nieprawidłowego działania ( ! )
5. ODO: wskazanie całkowitej przebytej drogi (km)
6. TRIP: wyświetlanie częściowego przebytego dystansu (km)
7. Lampka kontrolna dla trybu wspomagania prowadzenia włączona
8. Lampka sygnalizująca poziom naładowania akumulatora
Opis funkcji
Włączenie/wyłączenie wyświetlacza Nacisnąć przycisk WŁ/WYŁ przez ok. 1 sekundę, aby włączyć wyświetlacz. Aby wyłączyć wyświetlacz, nacisnąć przycisk WŁ/WYŁ przez 3 sekundy. Wybór poziomu wspomagania pedałowania Naciśnij przycisk + lub -, aby zwiększyć lub zmniejszyć wybrany poziom wspomagania pedałowania. Istnieje od 1 do 5 możliwych do wybrania poziomów wspomagania pedałowania. Poziom wspomagania 1 określa ustawienie minimalnej mocy elektrycznej dostarczanej przez silnik.
Poziom wspomagania 5 określa ustawienie maksymalnej mocy elektrycznej dostarczanej przez silnik. Wybranie poziomu 0 powoduje wyłączenie wspomagania elektrycznego przez silnik.
Włączanie trybu wspomagania prowadzenia
Wybierz poziom wspomagania prowadzenia równy lub większy niż 1, a następnie naciśnij dźwignię, aby włączyć funkcję wspomagania prowadzenia, która umożliwia zasilanie silnikiem elektrycznym do prędkości 6km/h.
Wyłączenie funkcji następuje poprzez zwolnienie dźwigni.
UWAGA
Tryb wspomagania prowadzenia musi być stosowany zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju użytkowania i jest dozwolony wyłącznie w przypadku pchania roweru ze wspomaganiem elektrycznym poprzez chodzenie obok roweru i mocne trzymanie uchwytów kierownicy obiema rękami.
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Kategorycznie zabrania się włączania trybu wspomagania prowadzenia, gdy siedzą Państwo na siodełku roweru ze wspomaganiem elektrycznym, aby uniknąć niebezpieczeństwa obrażeń oraz ryzyka uszkodzenia elementów elektrycznych roweru.
Włączanie/wyłączanie światła
Nacisnąć przycisk - przez 3 sekundy, aby włączyć lub wyłączyć przednie światło.
Przeglądanie danych (ODO - TRIP)
Dostępne dane dotyczące dystansu będą wyświetlane naprzemiennie i automatycznie w następującej kolejności: ODO (wyświetlanie danych o dystansie całkowitym) - TRIP (wyświetlanie danych o dystansie częściowym).
Dane dotyczące częściowego dystansu (TRIP) można wyzerować, naciskając jednocześnie przyciski + i - przez 2 sekundy. Lampka sygnalizująca pozostały poziom naładowania akumulatora Poziom naładowania akumulatora jest wyświetlany na ekranie wyświetlacza jako liczba kresek w zakresie od 0 do 5. Jeśli jest 5 kresek, oznacza to, że akumulator jest naładowany do maksymalnego zdefiniowanego poziomu. Mniejsza liczba kresek wskazuje na spadek dostępnego poziomu naładowania akumulatora i krótszy zasięg. Poziom wskaźnika naładowania akumulatora może się wahać w zależności od sposobu użytkowania roweru ze wspomaganiem
elektrycznym, np. podczas jazdy pod górę wyświetlany poziom może gwałtownie spadać, ponieważ następuje znacznie większe zużycie
akumulatora.
Poszczególne kreski wskazują na konkretny, wykryty w danym momencie zakres naładowania akumulatora i nie muszą wskazywać procentu pozostałego zasięgu.
Lampka kontrolna nieprawidłowego działania
W przypadku wykrycia nieprawidłowego działania systemu elektrycznego i/lub elektronicznego, na ekranie wyświetlacza pojawia się kontrolka ostrzegawcza "!" i jednocześnie wyświetlany jest odpowiedni kod błędu.
W poniższej tabeli zbiorczej można znaleźć opis usterki i odpowiednie działania, które należy podjąć, aby umożliwić przywrócenie prawidłowego działania roweru, samodzielnie i/lub kontaktując się z serwisem posprzedażowym w celu uzyskania wsparcia:
www.argentobike.it/assistenza/ Kod błędu
Opis usterki
Rozwiązanie problemu
0001
Problem komunikacji z akumulatorem. Dane o stanie
akumulatora mogą być wyświetlane nieprawidłowo.
Sprawdź, czy okablowanie i styki akumulatora są prawidłowo podłączone i nie są uszkodzone.
0101
Problem z komunikacją pomiędzy silnikiem (jednostka napędowa) a wyświetlaczem.
Sprawdź, czy okablowanie jest prawidłowo podłączone i
nie jest uszkodzone.
0104
Czujnik prędkości nie został wykryty.
Sprawdzić, czy czujnik prędkości jest prawidłowo zainstalowany i podłączony.
Sprawdzić, czy magnes i czujnik prędkości są prawidłowo ustawione (magnes czujnika prędkości umieszczony na szprychach tylnego koła przed literą "O"
w "OLIeds" na czujniku; rys. A).
0105
Niezgodny sygnał czujnika momentu obrotowego. Błąd
czujnika momentu obrotowego. Praca przy zredukowanej mocy.
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem pomocy
technicznej.
0106
Niezgodne przesunięcie czujnika momentu obrotowego. Błąd czujnika momentu obrotowego.
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem pomocy
technicznej.
0801
Błąd czujnika obrotów silnika.
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem pomocy
technicznej.
0802
Błąd czujnika obrotu pedału.
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem pomocy
technicznej.
0804
Czujnik temperatury wewnątrz układu sterowania jednostki napędowej (jednostki sterującej) wykrył chwilową nadmierną temperaturę napędu spowodowaną
specyficznymi warunkami pracy.
NIE WYŁĄCZAĆ ROWERU i poczekać kilka minut, aż temperatura wewnętrzna spadnie poniżej ustawionego poziomu, a po zniknięciu sygnału błędu pozwolić systemowi na wznowienie prawidłowej pracy.
WAŻNE: Wyłączenie roweru podczas wyświetlania kodu błędu może prowadzić do zablokowania funkcji, które można przywrócić tylko w autoryzowanym
centrum serwisowym.
W przypadku częstych powiadomień o kodach błędów należy skontaktować się z autoryzowanym działem
pomocy technicznej.
0805
Nadmierna temperatura silnika.
Wyłączyć tymczasowo rower, aby umożliwić ostygnięcie jego komponentów.
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem technicznym w przypadku częstego występowania powiadomień o kodach błędów.
0806
Niezgodność napięcia szyny obwodowej systemu
elektrycznego.
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem wsparcia
technicznego.
0808
Silnik zablokowany.
Nie udało się uruchomić silnika z powodu mechanicznej blokady lub problemu z wewnętrznym okablowaniem jednostki napędowej.
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem wsparcia
technicznego.
0809
Napięcie akumulatora przekracza maksymalną dopuszczalną wartość.
Wymień akumulator.
0810
Czujnik prądu niezgodny z wymaganiami
Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem wsparcia
technicznego.
0811
Wykryto nadmierny prąd.
Skontaktować się z autoryzowanym serwisem wsparcia
technicznego.
1101
Problem komunikacyjny pomiędzy silnikiem (jednostką napędową) a wyświetlaczem.
Sprawdzić, czy okablowanie jest prawidłowo podłączone
i nie jest uszkodzone.
1102
Przycisk(i) wyświetlacza są wciśnięte i/lub
zablokowane.
Ręcznie usunąć wciśnięcie lub blokadę przycisków wyświetlacza.
Rys. A
• LCD DISPLAY - APT 500S
Przegląd elementów sterujących i symboli
1. AVG: wyświetlanie danych dotyczących średniej prędkości zarejestrowanej podczas ostatniej jazdy (Km/h lub MPH)
2. MAX: wyświetlanie danych o prędkości maksymalnej zarejestrowanej podczas ostatniej jazdy (Km/h lub MPH)
3. Cyfrowy prędkościomierz: lampka kontrolna prędkości wykrytej podczas użytkowania (Km/H lub MPH)
4. Lampka sygnalizująca włączenie świateł
5. Lampka sygnalizująca natychmiastowe wyłączenie silnika przez
dźwignię hamulca z dołączonym czujnikiem odcięcia (jeśli je st
w zestawie)
6. Lampka kontrolna poziomu naładowania akumulatora
7. Lampka kontrolna wybranego poziomu wspomagania pedałowania (numer) lub lampka kontrolna włączonego trybu wspomagania prowadzenia (P)
8. Lampka sygnalizacyjna trybu wspomagania prowadzenia
WŁĄCZONY, odpowiadająca wartości 1 lub wyższej
9. Lampka ostrzegawcza nieprawidłowego działania
10. Czas: wyświetlanie całkowitego czasu użytkowania
(godziny:minuty)
11. ODO: wyświetlanie całkowitego przebytego dystansu (Km lub
mile)
12. TRIP: wyświetlanie częściowego przebytego dystansu (Km
lub Mile)
13. Przycisk do zmiany i/lub zmniejszenia wartości (-)
14. Przycisk do zmiany i/lub zwiększenia wartości (+)
15. M: przycisk trybu pracy (TRYB)
16. Przycisk WŁ/ WYŁ.
Opis funkcji
Włączenie/wyłączenie wyświetlacza Naciśnij przycisk WŁ/WYŁ przez co najmniej 1 sekundę, aby włączyć lub wyłączyć wyświetlacz. Wybór poziomu wspomagania pedałowania Wcisnąć przycisk + lub -, aby zwiększyć lub zmniejszyć poziom wybranego wspomagania pedałowania. Wyświetlacz jest wstępnie skonfigurowany tak, aby oferować użytkownikowi 5 różnych poziomów wspomagania pedałowania (wartości
zmienne od 1 do 5). Poziom wspomagania 1 zapewnia minimalne elektryczne wspomaganie przez silnik. Poziom wspomagania 5 zapewnia maksymalne elektryczne wspomaganie przez silnik.
Wybranie poziomu 0 powoduje wyłączenie wspomagania elektrycznego przez silnik. Podczas konfigurowania wyświetlacza można zmodyfikować parametr dotyczący interwału wspomaganego pedałowania, który może mieć
wartość: 0-3, 0-5 i 0-9. Opcje te nie zmieniają minimalnej i maksymalnej wartości wspomagania elektrycznego dostarczanego przez silnik, a jedynie pozwalają na
inny rozkład poziomów wspomagania pedałowania pomiędzy wartością minimalną i maksymalną, jak opisano w poniższej tabeli:
Liczba poziomów wspomagania pedałowania
3 (1-3)
5 (1-5)
9 (1-9)
2
2
3
4
3
5
2 6
4
7
8
3 9
Włączanie trybu wspomagania prowadzenia
Wybrać poziom wspomagania prowadzenia równy lub większy niż 1, a następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk -, aby włączyć t ryb wspomagania prowadzenia, który umożliwia aktywację wspomagania silnikiem elektrycznym do prędkości 6Km/h.
Wyłączenie funkcji następuje poprzez zwolnienie przycisku -.
UWAGA
Tryb wspomagania prowadzenia musi być stosowany zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju użytkowania i jest dozwolony tylk o w przypadku pchania roweru ze wspomaganiem elektrycznym i chodzenia obok niego, trzymając mocno obiema rękami uchwyty kierownicy.
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Kategorycznie zabrania się włączania trybu wspomagania prowadzenia, gdy siedzą Państwo na siodełku roweru ze wspomaganiem elektrycznym, aby uniknąć niebezpieczeństwa obrażeń oraz ryzyka uszkodzenia elementów elektrycznych roweru.
Włączanie/wyłączanie światła
Naciśnij przycisk + przez co najmniej 1 sekundę, aby podświetlić ekran wyświetlacza i włączyć lub wyłączyć światło przednie i tylne.
Przeglądanie danych (AVG - MAX - TRIP - ODO - Time)
Naciśnij szybko przycisk M, aby wyświetlić kolejne dostępne dane użytkowania dotyczące prędkości (AVG i MAX), przebytej odległości
(TRIP i ODO) oraz czasu trwania (Time).
AVG - MAX: dane są tymczasowo wyświetlane zgodnie z cyfrowym prędkościomierzem, po czym następuje automatyczne wyzerowanie danych dla prędkości chwilowej.
TRIP - ODO - Time: wybrane dane pozostają stale wyświetlane do momentu wyłączenia wyświetlacza. Naciśnij jednocześnie przyciski + i - przez 1 sekundę, aby wyzerować dane AVG, MAX, TRIP i TIME.
Lampka sygnalizująca pozostały poziom naładowania akumulatora
Poziom naładowania akumulatora jest przedstawiony na ekranie wyświetlacza jako liczba kresek w zakresie od 0 do 5. Jeśli widnieje 5 kresek, oznacza to, że akumulator jest naładowany do maksymalnego poziomu. Mniejsza liczba kresek wskazuje na spadek dostępnego poziomu naładowania akumulatora i zmniejszony zasięg. Poziom wskaźnika naładowania akumulatora może ulegać wahaniom w zależności od sposobu użytkowania roweru ze wspomaganiem
elektrycznym, np. podczas jazdy pod górę wyświetlany poziom może gwałtownie spadać, ponieważ następuje znacznie większe zużyc ie
akumulatora.
Poszczególne kreski wskazują na konkretny, wykryty w danym momencie zakres naładowania akumulatora i nie muszą wskazywać procentu pozostałego zasięgu.
Lampka kontrolna nieprawidłowego działania
W przypadku wykrycia nieprawidłowego działania układu elektrycznego i/lub elektronicznego roweru, na ekranie wyświetlacza pojawi się odpowiednia lampka ostrzegawcza i jednocześnie wyświetli się odpowiedni identyfikacyjny kod błędu.
Kod błędu
Opis usterki
04
Awaria układu przyspieszania
06
Zabezpieczenie niskiego napięcia (napięcie poniżej progu)
07
Zabezpieczenie wysokonapięciowe (napięcie powyżej progu)
08
Błąd czujnika Halla silnika
09
Błąd linii fazowej silnika
10
Nadmierna temperatura jednostki sterującej
11
Nadmierna temperatura silnika
12
Błąd czujnika prądu
13
Nadmierna temperatura akumulatora
14
Błąd silnika
21
Błąd czujnika prędkości
22
Awaria BMS
30
Błąd komunikacji
Konfiguracja parametrów
Nacisnąć przycisk M przez co najmniej 2 sekundy, aby uzyskać dostęp do menu konfiguracyjnego, a następnie, szybko nacisnąć przycisk M, aby potwierdzić wprowadzone dane i wyświetlić następny parametr do skonfigurowania. Wybrać żądaną wartość dla poszczególnych parametrów za pomocą przycisków + lub - i zatwierdzić ją za pomocą przycisku M (szybko, aby uzyskać dostęp do kolejnego parametru lub przez co najmniej 2 sekundy, aby wyjść z menu konfiguracyjnego). Poniżej przedstawiono kolejność parametrów, które można skonfigurować:
S7 - Jednostka miary: naciskaj przyciski + lub -, aby wybrać jednostkę miary dla danych dotyczących prędkości i odległości wyświetlanych na wyświetlaczu: międzynarodowy system metryczny (Km/h i Km) lub brytyjski system imperialny (MPH i Mile) B1 - Podświetlenie: naciskaj przyciski + lub -, aby zmienić poziom jasności ekranu wyświetlacza (od 1 do 5). 0FF - Automatyczne wyłączenie:
za pomocą przycisków + lub - ustawić ilość minut do automatycznego wyłączenia wyświetlacza (od 1 do 15). Funkcję można wyłączyć wybierając 0.
Hd - parametr systemowy: Wartość predefiniowana = 28
UWAGA
Jeśli na wyświetlaczu pojawią się błędne dane dotyczące prędkości i odległości, należy przywrócić prawidłową wartość wskazaną za pomocą przycisków + lub -. Pd - Hasło: wprowadzić hasło "1919" za pomocą przycisków + lub - i potwierdzając każdą pojedynczą cyfrę przyciskiem M, aby skonfigurować dodatkowe parametry użytkowania.
SL - Ogranicznik prędkości: naciskaj przyciski + lub -, aby zwiększyć lub zmniejszyć ustawione ograniczenie prędkości (od 10 do 100).
UWAGA
Zgodnie z wymogami dyrektywy europejskiej 2002/24/WE, wspomaganie pedałowania zapewnione przez silnik elektryczny dostarczony z rowerem zostanie automatycznie odcięte po osiągnięciu prędkości 25 km/h, nawet jeśli ustawiono wyższą wartość.
HL - Parametr systemowy: Wartość predefiniowana = 6 UWAGA
Jeśli na wyświetlaczu pojawią się błędne dane dotyczące prędkości i odległości, należy wyzerować wskazaną prawidłową wartość za pomocą przycisków + lub -.
PA - Liczba dostępnych poziomów wspomagania pedałowania: nacisnąć przyciski + lub -, aby ustawić liczbę poziomów wspomagania pedałowania, które można wybrać podczas korzystania z roweru.
Dostępne wartości: UbE = wartość testowa, nie ustawiać
0-3 = dostępne 3 poziomy wspomagania pedałowania (od 1 do 3) 0-5 = dostępnych 5 poziomów wspomagania pedałowania (od 1 do 5) 0-9 = dostępnych 9 poziomów wspomagania pedałowania (od 1 do 9)
7. Akumulator
Rower ze wspomaganiem pedałowania uruchamia i zasila swoje funkcje elektryczne i elektroniczne za pomocą akumulatora litowo­jonowego dostarczonego z rowerem, prawidłowo naładowanego i zainstalowanego.
A. Port ładowania dla ładowarki B. Wskaźnik poziomu naładowania akumulatora C. Gniazdo USB do ładowania urządzeń
przenośnych (jeśli jest na wyposażeniu)
Wyjmowanie i wkładanie akumulatora
Akumulator można wyjąć z roweru w celu zabezpieczenia przed kradzieżą, w celu naładowania lub w celu przechowywania w optymalnych warunkach.
Wyjmowanie akumulatora:
Włożyć dostarczony kluczyk do zamka na ramie i po przekręceniu kluczyka w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara do pozycji odblokowania, przystąpić do wyjęcia akumulatora z jego gniazda mocującego w ramie.
Wkładanie akumulatora: Włóż akumulator w jego gniazdo zintegrowane z ramą roweru, aż do zablokowania. Sprawdź, czy akumulator jest prawidłowo
zamontowany i zabezpieczony, próbując go wyciągnąć i/lub upewniając się, że jest pewnie zamocowany do ramy i nie porusza się.
Ładowanie akumulatora
Przed pierwszym użyciem roweru ze wspomaganiem elektrycznym należy w pełni naładować akumulator za pomocą dołączonej ładowarki. Średni czas do pełnego naładowania akumulatora, który różni się w zależności od pozostałego poziomu naładowania akumulatora, można
oszacować w sposób przedstawiony w poniższej tabeli.
Zaleca się ładowanie akumulatora za pomocą ładowarki po każdym użyciu roweru wspomaganego elektrycznie.
Należy używać wyłącznie dostarczonej ładowarki akumulatorów lub zatwierdzonego modelu o takich samych parametrach technicznych, zwracając uwagę na przestrzeganie tych samych metod i środków ostrożności podanych na ładowarce lub w instrukcji.
EPAC
Ładowarka akumulatorów WEJŚCIE
Ładowarka akumulatorów WYJŚCIE
Czas ładowania
Elephant Pro
AC 100V-240V 1.8A (Max)
DC 42V 2.0A (Max)
4-6 h
Elephant +
AC 100V-240V 1.8A (Max)
DC 42V 2.0A (Max)
4-6 h
Upewnić się, że rower ze wspomaganiem elektrycznym jest wyłączony, i akumulator jest wyłączony (jeżeli wymaga tego model
akumulatora dostarczonego wraz z rowerem).
Upewnić się, że ładowarka, jej gniazdo oraz gniazdo ładowania akumulatora są suche. Podłącz wtyczkę ładowarki do portu ładowania akumulatora, a następnie do gniazda sieci elektrycznej (230V/50Hz). Podczas ładowania akumulatora świeci się czerwona lampka kontrolna. Gdy wskaźnik zaświeci się na zielono, oznacza to, że cykl
ładowania akumulatora został zakończony. Odłącz wtyczkę ładowarki akumulatora od gniazda ładowania akumulatora, a następnie od gniazda zasilania sieciowego.
UWAGA
UWAGA
A. Gniazdo ładowania akumulatora B. Gniazdo zasilania C. Dioda LED ładowania akumulatora
Używanie do ładowania akumulatora ładowarki innej niż dostarczona, nieodpowiedniej lub niedopuszczonej do użytku, może spowodować jego uszkodzenie lub inne potencjalne zagrożenia.
Nigdy nie zostawiaj roweru bez nadzoru podczas ładowania. Nie włączaj ani nie używaj roweru podczas ładowania. Podczas ładowania nie należy pozostawiać go w miejscu dostępnym dla dzieci. Nie kładź niczego na ładowarce podczas użytkowania; nie
pozwól, aby jakikolwiek płyn lub metal dostał się do wnętrza ładowarki. Ładowarka nagrzewa się podczas cyklu ładowania akumulatora. Nie należy ładować akumulatora bezpośrednio po użyciu. Przed ładowaniem akumulatora należy odczekać, aż ostygnie. Akumulatora nie należy ładować przez dłuższy czas. Przeładowanie skraca żywotność akumulatora i stwarza dodatkowe potencjalne
zagrożenia. Nie wolno dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora, aby go nie uszkodzić i nie spowodować utraty wydajności. Uszkodzenia spowodowane pozostawieniem akumulatora bez ładowania przez dłuższy czas są nieodwracalne i nie są objęte ograniczoną
gwarancją. Po wystąpieniu uszkodzenia nie można ponownie naładować akumulatora (nie wolno demontować akumulatora przez niewykwalifikowany personel, ponieważ m oże t o doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym, zwarcia lub nawet poważnych wypadków zagrażających bezpieczeństwu).
Akumulator należy ładować w regularnych odstępach czasu (przynajmniej raz na 3-4 tygodnie), nawet jeśli rower ze wspomaganiem elektrycznym nie był używany przez dłuższy czas.
Akumulator należy ładować w suchym miejscu, z dala od materiałów łatwopalnych (np. takich, kt óre mogą się zapalić), najlepiej w temperaturze otoczenia 15-25°C, ale nigdy poniżej 0°C i powyżej + 45°C.
Należy regularnie przeprowadzać kontrolę wzrokową ładowarki i kabli ładowarki. Nie należy używać ładowarki, jeśli jest uszkodzona.
Autonomia i czas pracy akumulatora
Żywotność akumulatora dostarczonego wraz z rowerem ze wspomaganiem elektrycznym, a tym samym odpowiednie dane dotyczące odległości szacowane w km, mogą się znacznie różnić w zależności od konkretnego sposobu użytkowania (przewożonego ładunku, si ły pedałowania rowerzysty, poziomu wykrytego elektrycznego wspomagania pedałowania, częstotliwości opuszczania roweru i ponownego ruszania), warunków mechanicznych i elektrycznych roweru (ciśnienie i zużycie opon, poziom sprawności akumulatora) oraz czynników zewnętrznych (nachylenie i nawierzchnia drogi, warunki atmosferyczne).
Pojemność i wydajność akumulatora zmniejsza się z czasem z powodu elektrochemicznego zużycia ogniw akumulatora. Nie można dokładnie przewidzieć czasu jego trwania, ponieważ zależy on przede wszystkim od rodzaju użytkowania i obciążeń, jakim jest
poddawany.
Aby wydłużyć żywotność akumulatora, zaleca się przechowywanie go w suchym miejscu i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, najlepiej w temperaturze wewnętrznej 15-25°C, ale nigdy poniżej 0°C lub powyżej + 45°C, najlepiej ładować go w temperaturze pokojowej i unikać przeładowania lub całkowitego rozładowania podczas użytkowania oraz ładować akumulator w regularnych odstępach czasu, nawet jeśli rower ze wspomaganiem pedałowania nie jest używany przez dłuższy czas (co najmniej raz na 3/4
tygodnie).
Ogólnie rzecz biorąc, zimno obniża wydajność akumulatora. W przypadku użytkowania w okresie zimowym akumulator należy ładować i przechowywać w temperaturze pokojowej, a do roweru ze wspomaganiem elektrycznym wkładać go dopiero na krótko przed użyciem.
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Ostrzeżenia dotyczące akumulatorów
Akumulator składa się z ogniw litowo-jonowych i elementów chemicznych, które są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Nie należy używać urządzenia, jeśli wydziela ono zapachy, substancje lub nadmierną ilość ciepła.
- Nie wolno wyrzucać roweru ani akumulatora razem z odpadami domowymi.
- Użytkownik końcowy jest odpowiedzialny za utylizację urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz akumulatorów zgodnie z
obowiązującymi przepisami.
- Należy unikać używania używanych, uszkodzonych i/lub nieoryginalnych akumulatorów innych modeli lub marek.
- Nie należy pozostawiać akumulatora w pobliżu źródeł ognia lub ciepła. Zagrożenie pożarem i wybuchem.
- Nie należy otwierać akumulatora ani rozbierać go na części. Nie należy uderzać, rzucać ani przebijać akumulatora, ani też mocować na
nim żadnych przedmiotów.
- Nie należy dotykać żadnych substancji wyciekających z akumulatora, ponieważ są one uważane za niebezpieczne. Nie wolno pozwalać
dzieciom ani zwierzętom domowym dotykać akumulatora.
- Nie wolno przeładowywać ani zwierać akumulatora. Zagrożenie pożarem i wybuchem.
- Nie wolno pozostawiać akumulatora bez nadzoru podczas ładowania. Niebezpieczeństwo pożaru! Nie wolno dotykać gniazda ładowania
metalowymi przedmiotami.
- Nie należy zanurzać ani narażać akumulatora na działanie wody, deszczu lub innych płynów.
- Nie należy narażać akumulatora na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nadmierne ciepło lub zimno (np. nie należy
pozostawiać roweru lub akumulatora w samochodzie w bezpośrednim świetle słonecznym przez dłuższy czas) ani w środowisku zawierającym gazy wybuchowe lub płomienie.
- Nie należy przenosić ani przechowywać akumulatora z metalowymi przedmiotami, takimi jak spinki do włosów, naszyjniki itp. Kontakt
metalowych przedmiotów ze stykami akumulatora może spowodować zwarcie, które może doprowadzić do obrażeń ciała lub śmierci.
8. Pierwsza jazda
Przed rozpoczęciem użytkowania roweru ze wspomaganiem pedałowania, oprócz sprawdzenia stanu naładowania i prawidłowego montażu akumulatora, aby umożliwić odpowiedni rozruch oraz zapewnić wydajne i bezpieczne użytkowanie roweru, należy zawsze dokładnie sprawdzić każdą część, przeprowadzając niezbędną re gulację odpowiednich elementów mechanicznych, bezpośrednio lub przy wsparciu wyspecjalizowanych operatorów, patrz: regulację i dokręcenie siodełka i kanału sztycy podsiodłowej, regulację i dokręcenie kierownicy i mocowania kierownicy, regulację hamulców, regulację przekładni, smarowanie łańcucha i przekładni, weryfikację ciśnienia w koł ach i oponach, ogólną weryfikację prawidłowego dokręcenia śrub mocujących, szybkozamykaczy i sworzni przelotowych, jak również ogólne sprawdzenie, czy wszystkie części są w porządku.
Siodełko
Pozycja na rowerze jest bardzo ważna dla zapewnienia optymalnego komfortu podczas jazdy, prawidłowego pedałowania i uniknięci a problemów związanych z bezpieczeństwem.
Dlatego ważne jest, aby siodełko i sztyca były ustawione i wyregulowane w sposób odpowiedni dla rowerzysty. Siodełko można regulować pod względem wysokości, pozycji do przodu i kąta nachylenia. Aby wyregulować wysokość siodełka, należy poluzować zacisk mocujący sztycę do ramy i w razie potrzeby podnieść je lub obniżyć,
uważając, aby nie wyciągnąć poza wskazany limit, co pozwoli uniknąć ryzyka złamania ramy. Po znalezieniu najlepszej pozycji, zgodnie ze środkami ostrożności dotyczącymi wyciągania sztycy podsiodłowej, należy ją zabezpieczyć, dokręcając odpowiedni zacisk do momentu, gdy będzie prawidłowo dokręcona, aby zapobiec jej przesuwaniu się i/lub niestabilności.
Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem regulacji wysokości siodełka jest sprawdzenie, czy po umieszczeniu stopy na pedale w najniższym punkcie noga jest prawie całkowicie wyciągnięta.
Aby wyregulować kąt i wysunięcie siodełka do przodu, należy poluzować odpowiedni mechanizm mocujący we wsporniku sztycy podsiodłowej, co umożliwi pochylenie siodełka i przesunięcie go do przodu zgodnie z potrzebą. Następnie dokręć system mocujący, aby uniknąć luzów i przesuwania się siodełka.
Kierownica
Wysokość i nachylenie kierownicy można regulować za pomocą odpowiednich systemów mocujących znajdujących się na mocowaniu
kierownicy. Aby wyregulować kąt nachylenia kierownicy, należy poluzować zacisk na wsporniku kierownicy, obrócić kierownicę aż do uzyskania
żądanej pozycji i zabezpieczyć ją, dokręcając zacisk do momentu, gdy nie będzie można jej już ruszyć.
Hamulce
Układ hamulcowy zainstalowany w rowerze obejmuje mechaniczne hamulce tarczowe, które mogą być aktywowane na przednim kole i na tylnym kole za pomocą odpowiednich dźwigni umieszczonych na kierownicy.
Dźwignia hamulca po prawej stronie kierownicy uruchamia hamulec tylny i zatrzymuje tylne koło, natomiast dźwignia hamulca po lewej stronie kierownicy uruchamia hamulec przedni i zatrzymuje przednie koło.
Dźwignie hamulca przedniego i tylnego muszą być ustawione i wyregulowane tak, aby były wygodne w użyciu i sprzyjały naturalnemu ułożeniu dłoni i palców używanych do ich zaciągania, co pozwala zminimalizować siłę i czas potrzebny do pociągnięcia dźwigni hamulca, zapewniając jednocześnie równomierne działanie hamulca.
Dźwignie hamulców zamontowane w modelu Elephant+, czyli w wersji z silnikiem elektrycznym umieszczonym w tylnej piaście z czujnikami i elektroniką sterującą, które nie są zintegrowane z centralną jednostką napędową (patrz Elephant Pro), są indywidualnie wyposażone w urządzenie odcinające, które natychmiast elektronicznie rozłącza działanie napędu silnika w momencie uruchomienia dźwigni hamulca.
Sprawdzić działanie hamulców za pomocą próby hamowania przy małej prędkości (max 6km/h) w strefie wolnej od przeszkód. W miarę zużywania się klocków hamulcowych w zaciskach i zmniejszania ich grubości, aby wywrzeć taką samą siłę hamowania, trzeba
mocniej naciskać dźwignię hamulca. W celu skompensowania tego rodzaju zużycia konieczne będzie wyregulowanie linki hamulcowej za pomocą baryłki, która znajduje się
przed odpowiednią dźwignią; w przypadku nadmiernego zużycia klocków hamulcowych konieczna będzie ich wymiana.
Przerzutka i napęd
Dostarczony z produktem system zmiany przełożeń jest indeksowany i umożliwia zmianę przełożenia i metryki skoku pedału poprzez regulację urządzenia sterującego na kierownicy, określając ruch boczny łańcucha na odpowiedniej zębatce kasety zainstalowanej na tylnym kole za pośrednictwem przerzutki.
Należy upewnić się, że zmiana biegów i ich regulacja są prawidłowe oraz że łańcuch i koła zębate napędu są czyste i odpowiednio
nasmarowane.
Koła i opony
Sprawdź prawidłowe wycentrowanie, odpowiednie naprężenie szprych oraz prawidłową instalację i dokręcenie sworzni przelotowych i/lub mechanizmu szybkozamykającego przedniego koła (jeśli występuje).
Sprawdzić obecność i prawidłowe zamontowanie świateł odblaskowych. Sprawdzić stan i stopień zużycia opon: nie mogą być na nich nacięcia, pęknięcia, ciała obce, nienormalne obrzęki, widoczne rowki i inne
uszkodzenia. Sprawdzić ciśnienie w oponach, kierując się określonym zakresem wartości minimalnych i maksymalnych podanych na boku opony
(odpowiednie ciśnienie należy dostosować do przewożonego ciężaru, warunków pogodowych i nawierzchni drogi).
9. Przechowywanie, konserwacja i czyszczenie
Aby zapewnić i utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności roweru, należy go regularnie sprawdzać i okresowo serwisować.
Niektóre czynności kontrolne i serwisowe mogą być wykonywane bezpośrednio przez użytkownika lub osobę posiadającą podstawowe umiejętności mechaniczne, zdolności i dostęp do odpowiednich narzędzi.
Inne czynności wymagają wiedzy fachowej i specjalnych narzędzi wykwalifikowanego mechanika. Sprzedawca będzie w stanie udzielić wszelkich informacji na temat kontroli, które mogą być wykonywane bezpośrednio przez użytkownika
oraz zasugerować, które rutynowe czynności serwisowe powinny być wykonywane okresowo w zależności od częstotliwości użytkowania roweru i warunków jego eksploatacji.
Wszystkie czynności konserwacyjne należy wykonywać przy odłączonym akumulatorze i rowerze opartym na podpórce. Poszczególne części składowe roweru ulegają różnym rodzajom zużycia w trakcie eksploatacji. W szczególności należy regularnie sprawdzać i serwisować następujące elementy: opony, koła, hamulce, zębatki, łańcuch, amortyzację i
ramę. Bieżnik opon zamontowanych w rowerze ulega zużyciu, które może być jeszcze większe w zależności od sposobu i miejsca użytkowania.
Z czasem guma opon ulega także stwardnieniu. Należy stale kontrolować prawidłowe ciśnienie w dętce, aby zmniejszyć ryzyko przebicia opony, ograniczyć jej zużycie oraz zapewnić
bezpieczniejsze użytkowanie i osiągi roweru. Należy okresowo kontrolować stan zużycia i starzenia się/pogorszenia opon, a w razie potrzeby wymieniać opony na takie, które mają
takie same właściwości. Prawidłowe serwisowanie kół, które ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji, wymaga okresowej kontroli ich wycentrowania oraz
równomiernego i odpowiedniego do typu obręczy naciągu szprych. Łożyska piasty powinny być sprawdzane, czyszczone i smarowane lub wymieniane, jeśli to konieczne.
Należy stale kontrolować stan obręczy dostarczonych wraz z rowerem, aby upewnić się, że nie są one zdeformowane, pęknięte, wgniecione i/lub nie wykazują innych oznak korozji i uszkodzeń, które wymagają wymiany ze względów bezpieczeństwa.
Aby zapewnić utrzymanie dobrego poziomu działania hamulców, oprócz regularnego sprawdzania stanu zużycia i integralności tarcz oraz stanu zużycia linek stalowych znajdujących się w osłonach układu hamulcowego, należy zapewnić ich odpowiednią wymianę, aby zapobiec ryzyku pęknięcia, a także okresowo wymieniać klocki hamulcowe zainstalowane na odpowiednich zaciskach, aby ich grubość nie była mniejsza niż 1 mm.
Prawidłowe działanie przerzutki rowerowej ze wspomaganiem elektrycznym jest gwarantowane przez odpowiednią konserwację i regulację odpowiednich elementów.
Dostarczony z produktem system przerzutek, który podczas użytkowania i pracy jest poddawany stałym naprężeniom wynikającym z naprężeń mechanicznych, może łatwo stracić swoje ustawienia regulacyjne. Prawidłowe działanie indeksowanej przerzutki tylnej jest zapewnione przez regulację przerzutki (śruby ograniczające) i regulację linki przerzutki.
Łańcuch i odpowiednie zębatki napędowe ulegają zużyciu w wyniku użytkowania i muszą być regularnie czyszczone i smarowane specjalnymi środkami (kropelkowymi lub w sprayu, na sucho lub na mokro) dostosowanymi do pory roku i sposobu użytkowania roweru oraz okresowo wymieniane, aby zagwarantować ich sprawność i zapewnić płynną i cichą pracę.
Smarować części, o których mowa, dopiero po ich odpowiednim oczyszczeniu i odtłuszczeniu. Następnie należy usunąć nadmiar smaru, jeśli użyto smarów oleistych.
Amortyzacja przednia i tylna (jeśli występuje) nie może być regulowana, chyba że w niniejszej instrukcji podano inaczej, ponieważ nie wymaga ona szczególnej konserwacji; należy ją jedynie sprawdzić, czy działa prawidłowo i czy nie ma luzów.
Okładziny amortyzatorów zamontowanych w rowerze zawierają już środek smarny (o ile występuje) niezbędny do ich prawidłowego działania i dlatego nie wymagają dodatkowego smarowania.
Rama roweru musi być regularnie kontrolowana w celu wykluczenia obecności pęknięć i/lub tzw. zmęczenia materiału, aby można było szybko przeprowadzić ewentualne działania mające na celu zmniejszenie i/lub wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia i/lub złamania.
Należy dokładnie sprawdzić każdą część mechanizmów mocujących w rowerze oraz przeprowadzić prewencyjną i okresową kontrolę ogólną prawidłowego dokręcenia nakrętek samozaciskowych i śrub mocujących, które mogą stracić swoją skuteczność w wyniku użytkowania i upływu czasu.
UWAGA
Po każdej rutynowej konserwacji należy sprawdzić, czy wszystkie elementy sterujące działają prawidłowo.
Uwagi dotyczące konserwacji
Każda czynność konserwacyjna musi odbywać się przy odłączonym akumulatorze. Podczas każdej fazy konserwacji należy zapewnić niezbędne wyposażenie zapobiegające wypadkom. Narzędzia używane do konserwacji
muszą być odpowiednie i dobrej jakości. Jako środków czyszczących nie należy używać benzyny ani łatwopalnych rozpuszczalników, lecz zawsze rozpuszczalników niepalnych i
nietoksycznych. W miarę możliwości ograniczyć stosowanie sprężonego powietrza i chronić się okularami z osłonami bocznymi. Nigdy nie należy używać otwartego ognia jako źródła ognia podczas przeprowadzania kontroli lub prac konserwacyjnych. Po każdej czynności konserwacyjnej lub regulacyjnej należy upewnić się, że żadne narzędzia ani ciała obce nie pozostały w obszarze
ruchu roweru ze wspomaganiem pedałowania.
Niniejsza instrukcja nie zawiera szczegółowych informacji na temat demontażu i konserwacji nadzwyczajnej, ponieważ czynności te muszą być wykonywane wyłącznie przez personel Serwisu Pomocy Technicznej autoryzowanego sprzedawcy.
Serwis Pomocy Technicznej jest w stanie udzielić wszelkich wskazówek i odpowiedzieć na wszystkie prośby, aby zadbać o rower ze wspomaganiem pedałowania i utrzymać go w doskonałej sprawności.
UWAGA
Czyszczenie
Czyszczenie roweru ze wspomaganiem elektrycznym to nie tylko kwestia dobrego wychowania, ale także możliwość natychmiastowego wykrycia ewentualnych usterek.
W celu umycia roweru należy odłączyć i wyjąć akumulator, czyścić najlepiej przy użyciu gąbki i/lub miękkiej ściereczki i wody, z ewentualnym dodatkiem specjalnego neutralnego środka czyszczącego, zachowując szczególną ostrożność w przypadku części
elektronicznych.
Kategorycznie zabrania się kierowania strumienia wody pod ciśnieniem na różne części elektryczne, silnik, wyświetlacz i akumulator. Po umyciu należy wysuszyć wszystkie umyte elementy, jak również ramę i powierzchnie hamowania drugą miękką szmatką i/lub całkowicie osuszyć sprężonym powietrzem pod niskim ciśnieniem i sprawdzić, czy na elementach elektrycznych nie pozostały resztki wilgoci.
Jeśli na ramie roweru znajdują się plamy, przetrzyj je wilgotną szmatką. Jeśli plamy nie ustępują, nanieś neutralne mydło, wyczyść szczoteczką do zębów, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką.
Nie należy czyścić elementów za pomocą alkoholu, benzyny, parafiny ani innych żrących lub lotnych rozpuszczalników chemicznych, aby uniknąć poważnych uszkodzeń.
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Wszystkie czynności związane z czyszczeniem roweru ze wspomaganiem elektrycznym należy wykonywać przy wyjętym akumulatorze. Przedostanie się wody do wnętrza akumulatora może spowodować uszkodzenie wewnętrznych obwodów oraz ryzyko pożaru lub
eksplozji. W przypadku podejrzenia, że do akumulatora mogła dostać się woda, należy natychmiast zaprzestać jego używania i oddać go do sprawdzenia w serwisie posprzedażowym sprzedawcy.
Konserwacja i przechowywanie
Jeżeli rower ze wspomaganiem elektrycznym musi być przechowywany i nie będzie używany przez dłuższy czas, należy go przechowywać w suchym, chłodnym i zamkniętym pomieszczeniu, w miarę możliwości wentylowanym. Należy również wykonać następujące czynności:
- Przeprowadzić ogólne czyszczenie roweru ze wspomaganiem elektrycznym.
- Wyjąć akumulator dostarczony z rowerem ze wspomaganiem pedałowania z jego obudowy i po dezaktywowaniu go za pomocą klucza
lub przełącznika (jeżeli jest), przechowywać go w suchym miejscu, z dala od materiałów łatwopalnych (na przykład materiałów, które mogą wybuchnąć w płomieniach), najlepiej w temperaturze wewnętrznej 15-25°C, nigdy poniżej 0°C lub powyżej + 45°C i wykonywać okresowe cykle ładowania, aby zapobiec nadmiernemu obniżeniu jego poziomu napięcia, co może spowodować ryzyko uszkodzenia i utraty wydajności.
- Chronić odsłonięte styki elektryczne produktami przeciwutleniającymi.
- Należy smarować wszystkie powierzchnie niezabezpieczone farbami lub środkami antykorozyjnymi.
UWAGA
Nie należy przechowywać roweru na zewnątrz lub wewnątrz pojazdu przez dłuższy okres czasu. Nadmierne nasłonecznienie, przegrzanie i nadmierne zimno przyspieszają zużycie opon i zagrażają żywotności zarówno roweru, jak i akumulatora. Nie należy wystawiać roweru na działanie deszczu lub wody ani zanurzać w wodzie w celu umycia.
Podnoszenie
Ze względu na ciężar roweru ze wspomaganiem elektrycznym musi on być podnoszony przez dwie osoby dorosłe, które muszą zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć ryzyka obrażeń ciała (zmiażdżenia i zranienia) lub uszkodzenia mienia (uderzenia i wstrząsy).
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Transport
W celu zapewnienia bezpiecznego transportu roweru ze wspomaganiem pedałowania, wewnątrz przedziału pasażerskiego pojazdu używanego do transportu lub na zewnątrz (np. bagażnik rowerowy), oprócz zabezpieczenia przed demontażem akumulatora i zainstalowanych na nim akcesoriów, należy wykonać odpowiednie mocowanie za pomocą odpowiednich materiałów mocujących (taśmy lub liny) i urządzeń łączących w dobrym stanie i zainstalowanych tak, aby nie uszkodzić ramy, linek i innych części roweru.
Użytkownik jest odpowiedzialny za sprawdzenie przydatności sprzętu używanego do transportu roweru poprzez dopasowanie i zamontowanie urządzeń (np. bagażników rowerowych) zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym rower jest użytkowany.
UWAGA
Producent nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia spowodowane podnoszeniem i/lub transportem roweru ze wspomaganiem elektrycznym po dostawie.
10. Odpowiedzialność i ogólne warunki gwarancji
Użytkownik ponosi wszelką odpowiedzialność za wszelkie obrażenia, jeśli nie ma na sobie kasku lub innych ochraniaczy. Użytkownik musi przestrzegać aktualnych przepisów lokalnych dotyczących:
1. minimalnej dopuszczalnej wysokości ciała kierowcy,
2. ograniczeń dotyczących rodzajów kierowców, którzy mogą korzystać z roweru
3. wszystkich innych aspektów regulacyjnych.
Użytkownik musi zawsze utrzymywać produkt w czystości i w doskonałym stanie sprawności i konserwacji, regularnie przeprowadzać kontrole bezpieczeństwa, za które jest odpowiedzialny, zgodnie z opisem w poprzednim punkcie, w żaden sposób nie manipulować przy produkcie i przechowywać wszystkie dokumenty dotyczące konserwacji.
M.T. Distribution nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody i w żaden sposób nie odpowiada za szkody wyrządzone mieniu
lub osobom, gdy:
- rower jest używany nieprawidłowo lub w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku użytkownika;
- zakupu, modyfikacji lub ingerencji we wszystkie lub niektóre części składowe roweru.
W przypadku wadliwego działania roweru z przyczyn, których nie można przypisać niewłaściwemu zachowaniu użytkownika oraz w
przypadku chęci zapoznania się z ogólnymi warunkami gwarancji, należy skontaktować się ze sprzedawcą lub odwiedzić stronę internetową
www.argentobike.it. Gwarancja Prawna nigdy nie obejmuje jakichkolwiek wad lub usterek Roweru spowodowanych przez zdarzenia przypadkowe i/lub
zdarzenia leżące po stronie Nabywcy, lub spowodowane użytkowaniem Roweru niezgodnie z jego przeznaczeniem i/lub z postanowieniami dokumentacji technicznej dołączonej do Roweru, lub spowodowane brakiem wymiany części mechanicznych, naturalnym zużyciem materiałów eksploatacyjnych, lub spowodowane błędami montażowymi, brakiem konserwacji i/lub użytkowaniem danego roweru niezgodnie z instrukcją.
Na przykład, poniższe przypadki należy uznać za wyłączone z ustawowej gwarancji na produkty:
- uszkodzenia spowodowane uderzeniami, przypadkowymi upadkami lub zderzeniami, przekłuciami;
- uszkodzenia spowodowane użytkowaniem, narażeniem lub przechowywaniem w nieodpowiednim środowisku (np. obecność deszczu
i/lub błota, narażenie na wilgoć lub nadmierne ciepło, kontakt z piaskiem lub innymi substancjami);
- uszkodzeń spowodowanych brakiem dostosowania do użytkowania na drodze i /lub konserwacji części mechanicznych, mechanicznych
hamulców tarczowych, kierownicy, opon itp.; nieprawidłowej instalacji i/lub montażu części i/lub podzespołów;
- na turalne zużycie materiałów eksploatacyjnych: mechaniczne hamulce tarczowe (np. klocki, zaciski, tarcze, linki), opony, podpórki,
uszczelki, łożyska, żarówki i diody led, pokrętła, błotniki, części gumowe (podpórka), złącza przewodów, kable, naklejki itp;
- niewłaściwej konserwacji i/lub niewłaściwego użytkowania akumulatora roweru;
- niewłaściwa konserwacja i/lub niewłaściwe użytkowanie akumulatora roweru; manipulowanie i/lub niszczenie części roweru;
- niewłaściwa lub nieodpowiednia konserwacja lub zmiana Roweru;
- niewłaściwego użytkowania roweru (np.: nadmiernego obciążenia, używania w zawodach i/lub do działalności komercyjnej lub
wynajmu);
- konserwacji, napraw i/lub interwencji technicznych na produkcie przeprowadzanych przez nieupoważnione osoby trzecie;
- uszkodzenia roweru wynikające z transportu, jeśli zostały wykonane przez nabywcę;
- uszkodzenia i/lub wady wynikające z użycia nieoryginalnych części.
Zalecamy zapoznanie się z najbardziej aktualną wersją warunków gwarancji dostępną na stronie internetowej
www.argentobike.it/assistenza/.
WARUNKI GWARANCJI
1. Gwarant zapewnia dobrą jakość i sprawne działanie roweru, na który wydana została niniejsza gwarancja i odpowiada jedynie za ukryte wady materiałowe. Sprzedawca jest zobowiązany wydać kupującemu rower pełnowartościowy, nadający się do natychmiastowej eksploatacji. Wyjątek stanowi zakup przez Internet
(punkt. 25)
2. Okres gwarancji roweru wynosi 24 miesiące i jest liczony od daty zakupu
potwierdzonej na dołączonym do roweru dokumencie sprzedaż (paragon/faktura) oraz umieszczonej w załączonej do niego karcie gwarancyjnej. Okres gwarancyjny dla akumulatorów/baterii rowerów elektrycznych wynosi 12 miesięcy i jest liczony od
daty zakupu umieszczonej na dowodzie zakupu (paragon/faktura) lub/i
potwierdzonej przez punkt sprzedaży w dniu zakupu roweru wpisem w dołączonej karcie gwarancyjnej. W przypadku zakupu przez Internet za datę zakupu przyjmuje się datę zamieszczoną na dowodzie zakupu
3. Warunkiem obowiązywania dwuletniej gwarancji jest dokonanie pierwszego płatnego przeglądu okresowego roweru w miejscu zakupu lub autoryzowanym punkcie sprzedaży MEDIA EXPERT (TERG S.A.) w terminie 30 dni od daty zakupu, co potwierdza się wpisem w karcie gwarancyjnej. Rower wspomagany elektrycznie powinien być sprawdzany przez profesjonalistów co 12 miesięcy, natomiast w przypadkach intensywnego użytkowania przeglądy powinny być wykonywane zgodnie z instrukcją obsługi roweru i jego komponentów, co musi być potwierdzone każdorazowo wpisem w karcie gwarancyjnej. Regularne przeglądy mają znaczący wpływ na żywotność i dalszą eksploatacje roweru
4. Gwarancja nie obejmuje: regulacji roweru, dokręcenia połączeń śrubowych (centrowanie kół, likwidacja luzów w połączeniach śrubowych, piastach i pedałach), naturalnego zużycia materiałów w czasie eksploatacji, takich jak: opony, dętki, siodła, żarówki, okładziny hamulcowe, łańcuch, linki, wielotryby, tarcze zębate,
wahacze, amortyzatory itp.
5. Gwarancja nie obejmuje użycia roweru w sytuacjach nietypowych, w zawodach i/lub w celach komercyjnych (w tym najmu), w celu innym niż ten, do którego rower został zaprojektowany lub w sytuacjach w sposób jednoznaczny wykluczonych w
instrukcji.
6. Użytkownik powinien dokonać czynności obsługowych, regulacyjnych i konserwujących zgodnie z instrukcją obsługi lub zlecić ich odpłatne wykonanie
specjalistycznemu serwisowi rowerowemu - w przeciwnym razie gwarancja traci ważność.
7.Gwarancji nie podlegają uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz inne (m.in.:
termiczne/atmosferyczne/transportowe), powstałe na skutek niewłaściwego lub niezgodnego z instrukcją obsługi użytkowania, konserwowania, przechowywania i
transportowania roweru.
8. Reklamacje należy składać w autoryzowanym punkcie serwisowym lub w
miejscu zakupu, dostarczając do tego miejsca czysty rower wraz ze wszystkim akcesoriami pierwotnie z nim zakupionymi tj. ładowarką, kluczykami, wyświetlaczem (o ile dotyczy) itp. Punkt napraw ma prawo odmówić przyjęcia
do naprawy brudnego roweru.
9. Reklamowany rower powinien być pozbawiony zamontowanych dodatkowych akcesoriów, które nie są fabryczną częścią roweru. Niesprawny, reklamowany rower musi być dostarczony do punktu serwisowego w stanie w jakim uległ
uszkodzeniu.
10. W ramach gwarancji reklamującemu przysługuje prawo do usunięcia wad ukrytych roweru, niewidocznych przy odbiorze, ale wykrytych podczas
eksploatacji lub wymiany towaru w przypadku nie dającej się usunąć wady lub ewentualnie bonifikaty cenowej, obiektywnie odpowiadającej obniżeniu wartości użytkowej roweru. Decyzja o przedmiocie sposobu usunięcia wad należy do
Gwaranta.
11. Naprawa gwarancyjna nie obejmuje czynności przewidzianych w instrukcji, do których wykonania zobowiązany jest użytkownik we własnym zakresie i na własny
koszt.
12. Gwarant w terminie 14 dni licząc od daty dostawy roweru do jego siedziby dokona oględzin przedmiotu reklamacji w celu oceny zasadności reklamacji i poinformuje Reklamującego o wyniku oględzin.
13. Uznane przez Gwaranta wady zostaną usunięte w terminie 14 dni od daty poinformowania Reklamującego o wynikach oględzin, o których mowa w pkt.12.
14. W wyjątkowych przypadkach np. konieczności sprawdzenia części zamiennych od producenta lub dostawcy/producenta komponentów termin naprawy może zostać wydłużony do 30 dni o czym Gwarant poinformuje Reklamującego.
15. W przypadku komponentów marek nie będących własnością producenta roweru, Gwarant decyzje o zasadności reklamacji podejmie po konsultacji
autoryzowanym dystrybutorem producenta wspomnianych marek.
16. Koszt dostawy reklamowanego towaru do miejsca zakupu lub autoryzowanego punktu serwisowego ponosi Reklamujący.
17. Wymieniony wadliwy towar lub wymieniona wadliwa część staje się
własnością Gwaranta.
18. Rower nie podlega zwrotowi lub wymianie na nowy, gdy wady są możliwe do usunięcia. W razie konieczności wymiany części, zapewnia się je w kolorach
uniwersalnych.
19. Właściciel roweru traci uprawnienia do gwarancji w chwili wprowadzenia
zmian konstrukcyjnych w rowerze i/lub podmiany podzespołów na inne niż te zgodne z pierwotną specyfikacją roweru.
20. Gwarant zastrzega sobie prawo do modyfikacji technicznej produktu
wynikającej z postępu technicznego. W przypadku akcesoriów i wyposażenia w produkcie mogą zostać użyte lub wymienione komponenty tej samej klasy i jakości lub wyższej.
21. Gwarant nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane nieprzestrzeganiem instrukcji dotyczącej użytkowania produktu.
22. Niniejsza gwarancja obowiązuje na terenie Polski i udzielana jest na produkty
nabyte na terytorium Polski
23. Powyższa gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza, ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej.
24. Czynności przedsprzedażowe, które jest zobowiązany wykonać sprzedawca, nie wchodzą w zakres napraw gwarancyjnych.
25.W przypadku zakupu przez Internet użytkownik dokonuje przygotowania roweru do użytkowania we własnym zakresie (na własny koszt), a następnie w terminie 30 dni od daty zakupu dokonuje pierwszego, płatnego przeglądu okresowego roweru w autoryzowanym punkcie sprzedaży MEDIA EXPERT (TERG
S.A.) - jest to warunkiem zachowania gwarancj i
Informujemy, że: maksymalnie w ciągu 30 dni od daty
zakupu wymagany jest odpłatny pierwszy przegląd
okresowy w dowolnym punkcie serwisowym MEDIA
EXPERT (TERG S.A.) na terenie całej Polski, co
potwierdza się wpisem w karcie gwarancyjnej.
Przegląd okresowy ma znaczący wpływ na dalszą
eksploatację sprzętu. W przypadku pytań lub problemów
prosimy o kontakt z naszym serwisem: www.bottari.pl /
reklamacje@bottari.pl / tel. +46 858 28 93
Formularz zgłoszeniowy / kontaktowy
www.bottari.pl/reklamacje-czesci-zamienne
11. Informacje na temat utylizacji odpadów
UWAGA
Postępowanie z urządzeniem elektrycznym lub elektronicznym po zakończeniu jego eksploatacji (dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz innych systemów europejskich z oddzielnymi systemami zbierania)
Ten symbol na produkcie lub opakowaniu wskazuje, że produkt nie powinien być traktowany jako zwykły odpad domowy, lecz powinien zostać przekazany do zakładu upoważnionego do utylizacji odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).
Zapewniając prawidłową utylizację produktu, pomożesz zapobiec potencjalnym ne gatywnym skutkom dla środowiska i zdrowia ludzkiego, które mogą być spowodowane niewłaściwą utylizacją.
Recykling materiałów pomaga chronić zasoby naturalne. Szczegółowe informacje na temat recyklingu i utylizacji tego produktu można uzyskać od lokalnych
służb zajmujących się utylizacją odpadów lub w punkcie sprzedaży, w którym produkt został
zakupiony.
W każdym przypadku utylizacja musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami obowiązującymi
w kraju zakupu.
Dokładniej mówiąc, konsumenci nie mogą pozbywać się WEEE jako odpadów komunalnych, ale muszą pozbywać się tego typu odpadów oddzielnie, na jeden z dwóch możliwych sposobów:
- Oddając je do miejskich punktów zbiórki (zwanych również punktami ekozbiórki lub punktami recyklingu), bezpośrednio lub za pośrednictwem firm komunalnych, jeśli takie istnieją.
- Oddając je do sklepów sprzedających nowy sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Tutaj bardzo małe przedmioty typu WEEE (o najdłuższym boku mniejszym niż 25 cm) można zostawić bezpłatnie, natomiast większe
można zostawić na zasadzie 1 za 1, tzn. można zostawić stary przedmiot, kupując nowy o tej samej funkcji. Co więcej, tryb 1 za 1 jest zawsze gwarantowany, gdy konsument kupuje nowy WEEE, niezależnie od jego wielkości. W przypadku niewłaściwej utylizacji sprzętu elektrycznego lub elektronicznego mogą zostać zastosowane sankcje przewidziane przez
obowiązujące przepisy dotyczące ochrony środowiska. Jeżeli WEEE zawiera baterie lub akumulatory, muszą one zostać usunięte i poddane specjalnej selektywnej zbiórce.
UWAGA
Postępowanie z zużytymi akumulatorami (dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz innych systemów europejskich z systemem selektywnej zbiórki odpadów)
Ten symbol umieszczony na produkcie lub opakowaniu oznacza, że akumulatorów nie należy traktować jak zwykłych odpadów domowych. W przypadku niektórych typów akumulatorów symbol ten może być stosowany w połączeniu z symbolem chemicznym.
Symbole chemiczne rtęci (Hq) lub ołowiu (Pb) są dodawane, j eśli akumulator zawiera więcej niż 0,0005% rtęci lub 0,004% ołowiu.
Upewniając się, że akumulatory są prawidłowo utylizowane, pomożesz zapobiec potencjalnym szkodliwym skutkom dla środowiska i zdrowia ludzkiego, które mogą być spowodowane niewłaściwą utylizacją. Recykling materiałów pomaga chronić z asoby naturalne. W przypadku produktów, które ze względów bezpieczeństwa, wydajności lub ochrony danych wymagają stałego połączenia z akumulatorem wewnętrznym, może on być wymieniany wyłącznie przez wykwalifikowany personel
serwisowy.
Po zakończeniu okresu użytkowania roweru należy przekazać go do punktów zbiórki zajmujących się utylizacją sprzętu elektrycznego i elektronicznego: w ten sposób można zagwarantować, że znajdujący się w nim akumulator również zostanie odpowiednio potraktowany.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat utylizacji zużytego akumulatora, należy skontaktować się z lokalnymi służbami uty lizacji odpadów lub ze sklepem, w którym został on zakupiony.
W każdym przypadku utylizacja musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym dokonano zakupu.
Loading...