ARCAIR CSK4000 Instruction manual [fi]

CSK4000
CSK4000, POLTTIMET PAINEIL MAHIILIKAARITALTTAUKSEEN
Käyttöohje
Suomi
(Finnish)
Muutosversio: AC Julkaisupäivä: Oct 7, 2015 Manuaali Nro: 89250028FI
MENESTYKSESI ON MEILLE TÄRKEÄÄ!
Onneksi olkoon uuden Arcair®-tuotteesi vastaanottamisesta. Olemme ylpeitä saatuamme sinut asiakkaaksemme! Siksi pyrkimyksenämme on tarjota sinulle parasta mahdollista palvelua ja teknistä tukea, kaikkiin kilpailijoihimme verrattuna. Tämän tuotteen tukena on myös kattava takuu ja maailmanlaajuinen asiakaspalveluverkosto.
Tiedämme myös sinun olevan ylpeä osaamisestasi, minkä vuoksi meille on suuri kunnia, että olet valinnut työvälineeksesi tämän huippuluokan tuotteen.
Arcair on valmistanut yli 60 vuoden ajan laatutuotteita, joihin voit luottaa silloin, kun maineesi on vaakalaudalla.
OLET HYVÄSSÄ SEURASSA!
Arcair on ESAB-konsernin maailmanlaajuinen leikkaustuotteiden tuotemerkki. Meidät erottaa kilpailijoista markkinoiden kärjessä kulkeva innovatiivisuus sekä poikkeuksellisen luotettavat tuotteet, jotka kestävät pitkäaikaistakin käyttöä.
Pyrkimyksenämme on parantaa tuottavuuttasi, tehokkuuttasi ja hitsaukseen liittyvää suorituskykyäsi ja tehdä siten ylivertaisen osaajan alallasi. Meille tuotesuunnittelun lähtökohtana on aina ollut hitsaaja itse. Tämän pohjalta olemme kehittäneet tuotteita, joille ovat ominaista edistykselliset ominaisuudet, kestävyys, helppokäyttöisyys ja ergonomisuus.
Olemme ennen kaikkea sitoutuneet parantamaan työympäristön turvallisuutta hitsausalalla. Tärkeimpänä tavoitteenamme on varmistaa, että olet tyytyväinen tähän tuotteeseen ja että voit käyttää tuotetta turvallisesti. Lue tämä opas rauhassa alusta loppuun, erityisesti oppaan sisältämät turvallisuusohjeet.
VAROITUS
!
Arcair® CSK4000 hiilikaaritalttauspolttimen käyttöohje Käyttöohje Käyttöohjeen numero: 89250028FI
Julkaisija: ESAB Group Inc. 2800 Ilmaport Rd. Denton, TX. 76208 940-566-2000 www.esab.com/arcair
Copyright © 2015, 2016 ESAB Kaikki oikeudet pidätetään.
Ennen laitteiston asennuksen, käytön tai huoltamisen aloittamista: lue tämä käyttöohje kokonaan ja varmista, että olet ymmärtänyt oppaan sisällön. Tämä koskee myös työnantajasi laatimia turvalli­suuskäytäntöjä. Valmistaja on noudattanut suurinta mahdollista huolellisuutta laatiessaan tämän oppaan sisältöä. Valmistaja ei siitäkään huolimatta kuitenkaan vastaa millään tavoin oppaan käytön seurauksista.
Tämän teoksen osittainenkin jäljentäminen on kielletty ilman julkaisijan kirjallista lupaa.
Julkaisija ei ole vastuussa millekään osapuolelle menetyksistä tai vahingoista, joita tämän käyttö­ohjeen mahdollisista virheistä tai puutteista saattaa aiheutua, riippumatta siiitä, johtuvatko nämä laiminlyönnistä, huolimattomuudesta tai jostain muusta.
Jos tukoksen aiheuttava materiaali vastaa katso asiakirja 47X1920 Julkaisupäivä: Heinäkuu 15, 2015 Tarkistuspäivä:Oct 7, 2015
VARMISTA, ETTÄ KÄYTTÄJÄ SAA NÄMÄ TIEDOT.
VARO
VOIT TILATA MYYJÄLTÄ LISÄÄ KOPIOITA.
OHJEET on tarkoitettu kokeneille käyttäjille. Jos et tunne täysin kaarihitsaus- ja leikkuulaitteiden turvallista käyttöä, lue kirjanen, jonka nimi on “Precautions and Safe Practices for Arc Welding, Cutting, and Gouging, Form 52-529”. ÄLÄ anna kouluttamattomien henkilöiden käyttää, asentaa tai huoltaa tätä tuotetta. ÄLÄ yritä asentaa tai käyttää tätä tuotetta, ennen kuin olet lukenut nämä ohjeet ja sisäistänyt ne kokonaan. Jos et ymmärrä näitä ohjeita kokonaan, pyydä tuotteen myyjältä lisätietoja. Lue varotoimet ennen tuotteen asennusta tai käyttöä.
KÄYTTÄJÄN VASTUU
Tämä laitteisto toimii tähän oppaaseen, oppaan mukana toimitettujen tarrojen ja/tai liitelehtiin sisältyvän kuvauksen mukaisesti, mikäli laitteiston asennus, käyttö, kunnossapito ja korjaus ovat tapahtuneet näitä toimenpiteitä koskevien ohjeiden mukaisesti. Tämä laite on tarkastettava säännöllisesti. Virheellisesti toimiva tai puutteellisesti huollettua laitteistoa ei saa käyttää. Rikkoutuneet, puuttuvat, vääntyneet tai likaantuneet osat on syytä korvata viipymättä uusilla osilla. Jos tällaiset korjaus- tai vaihtotoimenpiteet ovat välttämättömiä, valmistaja suosittelee tekemään puhelimitse tai kirjallisesti vikailmoituksen sille valtuutetulle jälleenmyyjälle, jolta tuote oli ostettu. Tähän laitteistoon tai sen yksittäisiin osiin ei tule tehdä muutoksia ilman valmistajan kirjallista lupaa. Tämän laitteiston käyttäjä vastaa yksin kaikista toimintahäiriöistä, jotka aiheutuvat virheellistä käytöstä, virheellisestä kunnossapidosta, vaurioista, virheellisesti suoritetuista korjaustöistä tai muutostöistä, jotka on suorittanut joku muu kuin valmistaja tai valmistajan nimeämä palveluntarjoaja.
!
LUE JA SISÄISTÄ OHJEET ENNEN ASENNUSTA JA KÄYTTÖÄ.
SUOJAA MUUT JA ITSESI!
Sisällysluettelo
KAPPALE 1: ESITTELY ........................................................................................ 1
1.01 Paineilmahiilikaarileikkaus/-talttaus ........................................................1
1.02 Historia ...................................................................................................1
1.03 Käyttökohteet ..........................................................................................2
1.04 Parhaasta on tullut entistäkin parempi.. .................................................2
KAPPALE 2: TURVALLISUUS JA TERVEYS ......................................................3
2.01 Varotoimet...............................................................................................3
KAPPALE 3: Kuinka käyttää tätä käsikirjaa ......................................................5
3.01 Kuinka käyttää tätä käsikirjaa .................................................................5
3.02 Laitteen vastaanottaminen .....................................................................5
KAPPALE 4: ASENNUS ....................................................................................... 7
4.01 Paineilman ja DC virtan liitäntä ...............................................................7
4.02 Yhdistäminen DC- tai AC-hitsausvirtalähteisiin .......................................10
KAPPALE 5: VIANETSINTÄ ................................................................................13
KAPPALE 6: VARAOSAT .....................................................................................15
6.01 CSK4000, POLTTIMEN VARAOSAT ......................................................15
Takuulauseke.....................................................................TAKAKANNEN SISÄPUOLELLA
KAPPALE 1: ESITTELY

1.01 Paineilmahiilikaarileikkaus/-talttaus

Paineilmahiilikaariprosessissa (CAC-A) metallin lastuaminen tapahtuu fysikaalisesti - ei kemiallisen reaktion avulla kuten polttoleikkauksessa (OFC). Talttaus ja leikkaus on mahdollista vain, jos hiilielektrodin ja työkap­paleen välisen valokaaren kuumuus riittää sulattamaan osan työkappaleesta. Samanaikaisesti ilma läpäisee valokaaren riittävän nopeasti, jotta se pystyy puhaltamaan sulan materiaalin pois.
Paineilmahiilikaariprosessi ei vaadi hapettumista leikkaustapahtuman ylläpitämiseen. Tämän vuoksi prosessin avulla voi taltata tai leikata sellaisia metalleja, joita ei ole mahdollista työstää OFC-prosessin avulla. Yleisimpien metallien (esim. hiiliteräksen, ruostumattoman teräksen, monien kupariseosten ja valurautojen) leikkaamiseen voi käyttää paineilmahiilikaariprosessia. Lastuamisnopeus riippuu sulamisnopeudesta ja tehokkuudesta, jolla ilmasuihku poistaa sulan metallin. Prosessin yhteydessä ilman tulee nostaa sula metalli erilleen valokaaresta ennen metallin jähmettymistä.

1.02 Historia

Paineilmahiilikaaritalttausmenetelmä otettiin käyttöön 1940-luvulla. Tämä menetelmä sai alkunsa aiemmin käytetystä hiilikaarileikkausprosessista. Hitsausinsinööri Myron Stepath kehitti paineilmahiilikaaritalttauksen menetelmäksi poistaa satoja metrejä tasaista, säröillyttä ruostumattomasta teräksestä valmistettua hitsiä.
Aiemmin virheelliset laki- ja pystyhitsit sekä niittien päät poistettiin hiilikaarileikkauksen avulla. Hiilikaari sulatti ensin metallin, minkä jälkeen painovoima kuljetti sulan metallin pois.
Stepath päätteli, että ilmasuihku pystyisi tuottamaan vaakatasossa olevan metallin poistamiseen vaadittavan voiman. Niinpä hän kokeilikin tasavirran ja negatiivisen elektrodin avulla tuotettavan hiilikaaren käyttöä. Tähän hän tarvitsi lisäksi toista työntekijää, jonka tehtävänä oli puhallusilman suuntaaminen ilmasuuttimen läpi sulaa ainesta kohti. Tämä yritys ei kuitenkaan onnistunut, koska valokaari ei ollut yhtä vakaa kuin hiilikaarihitsauksen yhteydessä. Tämän vuoksi Stepath kokeili tasavirran ja positiivisen elektrodin avulla tuotettavaa valokaarta, minkä tuloksena syntyi paineilmahiilikaaritalttaus.
Vuonna 1948 Myron Stepath esitteli maailman ensimmäisen hitsauskäyttöön tarkoitetun paineilmahiilikaari­polttimen. Vuonna 1949 Stepath ja hänen kaksi yhteistyökumppaniaan perustivat Arcair Company -yhtiön.
Kahta työntekijää ei enää tarvittu. Paineilma on nyt kulkenut polttimen läpi ja poistunut elektrodin alapuolelta. Tämä uusi työkalu säästi aikaa hitsin juuren avauksessa, säröjen poistamisessa ja hitsausvirheiden korjaamisessa niin hiiliteräksen, seosterästen kuin ruostumattoman teräksenkin kohdalla. Aiemmin nämä tehtävät suoritettiin hiomalla ja lastuamalla.
Perusperiaate on vielä nykyäänkin sama, mutta laitteistojen ominaisuudet ovat parantuneet ja mahdollisten käyttökohteiden määrä on myös kasvanut huomattavasti.
1

1.03 Käyttökohteet

Ala on ottanut innolla käyttöön paineilmahiilikaaritalttauksen ja löytänyt prosessille monia käyttökohteita, oli sitten kyse metallinvalmistuksesta ja valukappaleiden viimeistelystä, kemian- ja öljynjalostustekniikasta tai erilaisista työtehtävistä rakennusalalla, kaivosteollisuudessa, yleisissä korjaustöissä ja kunnossapitotehtävissä.
Arcair-polttimia ja -elektrodeja käytetään kaikkialla maailmassa siellä, missä tarvitaan välineitä metallin talttaukseen, uritukseen, katkaisemiseen tai poistamiseen pinnalta.
Paineilmahiilikaariprosessi on joustava, tehokas ja taloudellinen menetelmä lähes jokaisen metallin työstä­miseen. Prosessi soveltuu hiiliteräkselle, ruostumattomalle teräkselle ja muille rautaseosmetalleille, harmaa-, temper- ja pallograittivaluraudalle, alumiinille, nikkelille, kupariseoksille sekä muille ei-rautametalleille.

1.04 Parhaasta on tullut entistäkin parempi..

Arcair on kehittänyt merkittävästi virta- ja paineilmaliitäntöjen rakennetta poltinkaapelijärjestelmissään.
Polttimen ja kaapelin yhteydessä on käytetty valettua kumisuojusta vuonna 1949 tapahtuneesta paineilmahiilikaariprosessin keksimisestä alkaen. Tämä suojus suojaa sähköisesti virtaliitäntää ehkäisemällä valokaaren osumisen maadoitettuun työkappaleen pintaan. Tähän suojusmalliin kuuluu suuri ja avoin suorakulmainen pää, jossa on riittävästi tilaa virtakaapelin ja paineilmaletkun sekä polttimen kaapelin yhdistämistä varten. Suojus saattaa kuitenkin jättää maadoitettuun työkappaleen pintaan johtavan virtaliitännän paljaaksi, mikäli suojusta ei ole asennettu oikein eikä se ole pysynyt paikallaan liitännän päällä.
Parannettu suojuksen rakenne kuitenkin suojaa virta-/paineilmaliitäntää ja estää valokaaren syttymisen vahingossa. Siihen voi yhdistää yhden virtalähteestä tulevan koon 4/0 hitsauskaapelin ja yhden ¾ tuuman paineilmaletkun, joka huolehtii sekä virran että paineilman syöttämisestä.
Tämä uudenlainen suojus on valettu kovasta nailonvahvisteisesta kuitumateriaalista, joka kestää kovaakin käyttöä konepajan arjessa.
2

KAPPALE 2: TURVALLISUUS JA TERVEYS

2.01 Varotoimet

ESAB-konsernin tuotemerkkeihin kuuluvan ARCAIR valmistamien laitteistojen käyttäjien on varmistettava viime kädessä aina itse, että kaikki koneen parissa tai lähettyvillä työs­kentelevät henkilöt noudattavat kaikkia asiaankuuluvia turvallisuusohjeita. Varotoimien on täytettävä tämän tyyppisiä leikkaukseen ja lastuamiseen liittyviä työtehtäviä koskevat vaatimukset. Seuraavia suosituksia on syytä noudattaa tavanomaisten työpaikkaa koske­vien määräysten lisäksi.
Kaikkiin työtehtäviin saa ryhtyä ainoastaan tehtävään koulutettu henkilöstö, joka on pereh­tynyt hitsaus- tai plasmaleikkauslaitteiston toimintaan. Jos konetta käytetään virheellisesti, seurauksena voi olla vaaratilanteita, jotka voivat johtaa käyttäjän loukkaantumiseen ja laitteiston vaurioitumiseen.
1. Kaikkien hitsaus- tai plasmaleikkauslaitteistoa käyttävien henkilöiden tulee olla perehty­nyt seuraaviin tekijöihin:
- laitteen käyttöön
- laitteen toimintaan
- asiaankuuluvat turvallisuusohjeet
- leikkaus ja lastuaminen
2. Käyttäjän on varmistettava, että:
- laitteiston toiminta-alueella ei oleskele asiattomia henkilöitä laitteiston käynnistämi­sen yhteydessä.
- kukaan ei ole ilman suojaa valokaaren syttyessä.
3. Työpisteelle asetettavat vaatimukset:
- on oltava tarkoituksenmukainen
4. Henkilökohtaiset turvavarusteet:
- Käytä aina suositeltuja henkilönsuojaimia kuten suojalaseja, liekinkestävää vaatetusta ja suojakäsineitä.
- Älä käytä väljiä asusteita ja koruja, kuten huiveja, rannerenkaita, sormuksia jne., sillä nämä saattavat juuttua kiinni tai aiheuttaa palovammoja.
5. Yleiset varotoimet:
- Sopivan palonsammutuslaitteiston tulee olla merkitty selvästi ja käden ulottuvilla.
Vie elektroniikkalaitteet keräyspisteeseen!
Sähkö- ja elektroniikkaromua (SER) koskevan direktiivin 2002/96/EY ja kansallisen lainsäädännön mukaan hävitettävät laitteet tulee viedä keräyspisteeseen. Laitteesta vastaavana henkilönä olet lain mukaan velvollinen selvittämään hyväksy­tyt keräyspisteet. Lisätietoja saat ESAB-edustajaltasi.
Lisätietoja saat lähimmältä Arcair-jälleenmyyjältä.
3
VAROITUS
VARO
VARO
VARO
SÄHKÖISKU - voi tappaa.
- Asenna ja maadoita hitsausyksikkö sovellettavien standardien mukaisesti.
- Älä kosketa jännitteisiä sähköisiä osia tai elektrodeja paljaalla iholla, märillä käsineillä tai märän vaatetuksen avulla.
- Eristä itsesi maadoituksesta ja työkappaleesta.
- Varmista, että työskentelyasentosi on turvallinen.
HÖYRYT JA KAASUT - voivat olla vaarallisia terveydelle.
- Pidä pääsi erossa höyryistä.
- Huolehdi ilmanvaihdosta ja käytä tarvittaessa imujärjestelmää, jotta höyryt ja kaasut on mahdollista poistaa sekä hengitysvyöhykkeeltäsi että yleiseltä oleskelualueelta.
VALOKAAREN SÄTEILY - Voi aiheuttaa silmävammoja sekä palovammoja iholle.
- Huolehdi silmien ja kehon suojaamisesta. Käytä metallin lastuamiseen soveltuvia sil­mäsuojaimia ja hitsauslaseja. Käytä myös suojavaatetusta.
- Huolehdi sivullisten suojaamisesta käyttämällä sopivia silmäsuojaimia tai suojaverhoja.
PALOVAARA
- Kipinät (roiskeet) voivat aiheuttaa tulipalon. Varmista tämän vuoksi, että lähellä ei ole syttyvää materiaalia.
MELU - Liian voimakas melu voi vahingoittaa kuuloa.
- Huolehdi korvien suojaamisesta. Käytä korvia ympäröiviä tai muunlaisia kuulosuojai­mia.
- Varoita riskistä sivullisia.
Kaarihitsaus ja -leikkaus voi aiheuttaa vammoja sekä sinulle itsellesi että sivullisille. Ryhdy tarvittaviin varotoimiin hitsaus- ja leikkaustöiden yhteydessä. Ota selvää työnantajasi turvallisuuskäytännöistä. Näiden käytäntöjen tulisi perustua valmistajan ilmoittamiin vaaroja koskeviin tietoihin.
TOIMINTAHÄIRIÖ - Pyydä toimintahäiriön tapauksessa asiantuntijan apua.
LUE JA SISÄISTÄ OHJEET ENNEN ASENNUSTA JA KÄYTTÖÄ.
SUOJAA MUUT JA ITSESI!
Älä käytä virtalähdettä jäätyneiden pillien sulattamiseen.
VAROITUS
Luokan A laitteita ei ole tarkoitettu käytettäviksi asuintilois­sa, joiden sähkön syöttö tapahtuu yleisestä pienjännitteises­tä jakeluverkosta. Luokan A laitteiden sähkömagneettisen yhteensopivuuden varmistaminen saattaa olla hankalaa tällaisissa kohteissa sekä johtuvien että säteilevien häiriöi­den vuoksi.
Tämä tuote on tarkoitettu yksinomaan metallien lastuamiseen. Muunlainen käyttö voi johtaa loukkaantumiseen ja/tai laitteis­ton vahingoittumiseen.
Ennen kuin aloitat laitteiston asennuksen tai käytön: lue tämä käyttöohje ja varmista, että olet ymmärtänyt oppaan sisällön.
4
!

KAPPALE 3: KUINKA KÄYTTÄÄ TÄTÄ KÄSIKIRJAA

!

3.01 Kuinka käyttää tätä käsikirjaa

Varmistat turvallisen toiminnan lukemalla koko käsikirjan, mukaan lukien kappaleen turval­lisuusohjeista ja varoituksista. Eri puolella tätä opasta on käytetty huomiosanoja VAROITUS, HUOMIO, VAARA ja HUOMAA. Kiinnitä erityistä huomiota näiden otsikkojen alla oleviin tietoihin. Nämä erikoismerkinnät voidaan tunnistaa helposti seuraavalla tavalla:
HUOMIO!
Toiminta-, menetelmä- tai taustatieto joka edellyttää lisäpainotusta tai aut­taa järjestelmän tehokasta toimintaa.
VAROITUS
!
!
Menetelmä, mikäli ei oikein suoritettu, voi aiheuttaa vaurion laitteistolle.
VAROITUS
Menetelmä, mikäli ei oikein suoritettu, voi aiheuttaa vahinkoa käyttäjälle tai muille työskentelyalueella oleville.
VAARA
Välittömät vaarat, joista voi aiheutua välittömiä vakavia henkilövahinkoja tai kuolemantapauksia, jollei niitä estetä.
Voit ladata tämän oppaan sähköisen kappaleen ilmaiseksi Adobe PDF -muodossa seuraa­vassa mainitulta Arcairin verkkosivulta http://www.esab.com/arcair

3.02 Laitteen vastaanottaminen

Kun vastaanotat laitteen, tarkista se laskua vasten, varmistaaksesi että siitä ei puutu mitään ja tarkista laite mahdollisten vahinkojen vuoksi toimituksen aikana. Mikäli huomaat vau­rioita, pyydä kuljetusliikettä välittömästi tekemään korvaushakemus. Anna täydet tiedot vahingonkorvausvaatimuksista tai kuljetusvirheistä paikalliselle jälleenmyyjälle jotka ovat lueteltu tämän käsikirjan takakannen sisäpuolella.
5
Tämä sivu on jätetty tarkoituksellisesti tyhjäksi.

KAPPALE 4: ASENNUS

4.01 Paineilman ja DC virtan liitäntä
Mallien osanrot 61-088-007 ja 61-088-010
Noudata näitä ohjeita yhdistäessäsi hitsausvirtalähteen tasavirtakaapelin sekä paineilmalinjan polttimen kiertonivelellä varustetun kaapelijärjestelmän virta- ja paineilmaliittimeen.
1. Poista poltin ja kaapeli tarvikkeineen pahvilaatikosta ja sijoita kaapeli tarvikkeineen työpenkin päälle tai lattialle siten, että kaapeli on suorassa ja kiertymätön.
2. Sijoita valettu suojus siten, että pääset käsiksi kaikkiin neljään (4) ruuviin kuvan 4-1 mukaisesti.
Kuva 4-1
3. Irrota kaikki neljä (4) ruuvia suorapäisellä ruuvitaltalla. Nosta valetun suojuksen ylempi puolisko pois suojuksen muista osista.
Kuva 4-2 Kuva 4-3
4. Sijoita koon ½RsR-13 x 1RsR kuusioruuvi alapuolelle siten, että ruuvin kierteet kulkevat tasavirtahitsaus­kaapelin puristettavan kaapelikengän läpi sekä kiertonivelellä varustetun kaapelijärjestelmän virta- ja paineilmaliittimen läpi. Ruuvin kannan tulee olla puristettavan kaapelikengän litteää puolta vasten kuvan 4-4 mukaisesti.
5. Aseta ½ tuuman lukkoaluslevy ruuvin kierteiden päälle ja aloita kiertämään koon ½RsR-13 mutteria alaspäin osia vasten. Kiristä mutteri vääntöavaimella.
7
Kuva 4-4
6. Sijoita messinkinen virta- ja paineilmaliitin takaisin suojuksen alempaan puoliskoon.
Kuva 4-5
7. Paina ruuvia etusormella ylöspäin ja kierrä yksikön ruuvit paikalleen.
Kuva 4-6
8. Nosta osat pois suojuksen alemmasta puoliskosta, jotta liitännän voi kiinnittää tiukasti. Huolehdi siitä, että puristettava kaapelikenkä ei liiku tämän lopullisen kiristyksen aikana.
Kuva 4-7
9. Kierrä saapuvan paineilmalinjan 3/8 tuuman putkikierreliitin virta- ja paineilmaliittimeen. Tämä liitäntä on kiristettävä vääntöavaimella
8
Kuva 4-8
10. Sijoita DC-hitsausvirtakaapelin ja paineilmaletkun käsittävä kaapelijärjestelmä takaisin paikalleen suojuk­sen alempaan puoliskoon.
Kuva 4-9
11. Sijoita suojuksen ylempi puolisko paikalleen ja kiinnitä se neljällä ruuvilla (4), jotka oli irrotettu vaiheessa 3.
Kuva 4-10
12. Järjestelmä on nyt valmis haluamaasi lastuamistehtävää varten.
9

4.02 Yhdistäminen DC- tai AC-hitsausvirtalähteisiin

E
!
Talttaustehtävissä käytetään yleensä kolmivaiheisia hitsausvirtalähteitä, joiden tyhjäkäyntijännite on yli 60 V. Näin jännitteen mahdollinen putoaminen virtapiirissä ei aiheuta ongelmia.
1. Yhdistä polttimen kiertonivelellä varustettuun kaapeliin yhdistetty hitsausvirtakaapeli virtalähteen (DCEP tai AC) plusnapaan. Ks. Kuva 4-11.
2. Yhdistä virtalähteen miinusnapaan yhdistetty hitsausvirtakaapeli työkappaleeseen.
PAINEILMA
VIRTALÄHDE
(KÄÄNTEINEN NAPAISUUS)
ELEKTRODIN KAAPELI
(–)
Art# A-13069FI
DCEP tai AC
SAMANKESKISET
PUSKURIT
KAAPELI
TYÖKAPPALE
KAAPELI
(+)
HIILIELEKTRODIT PYSYVÄT
POLTIN
TYÖKAPPAL
Kuva 4-11
3. Kytke virtasyöttö ja paineilmansyöttö talttauspolttimeen ja kaapelijärjestelmään.
4. Säädä polttimen ilmanpaine polttimen venttiilin ollessa auki siten, että paine on normaalilla painealueella välillä 551,6 kPa (80 psi) - 690 kPa (100 psi). Tätä suurempia paineita voi myös käyttää, mutta ne eivät paranna lastuamisen tehokkuutta.
5. Paina polttimen vipua alaspäin, jotta paineilmahiilikaarielektrodin RsRcarbonRsR voi asettaa polttimeen. Paljaan hiilipään tulisi olla alhaalla ja poispäin polttimesta käytettäessä kuparilla pinnoitettuja hiilielektro­deja. Tämä on se kohta, jossa valokaari syttyy hiilielektrodin ja työkappaleen välissä. Ks. Kuva 4-12.
VAROITUS
Hiili ei ole tässä vaiheessa sähköisesti KUUMAA.
10
POLTIN
TYÖKAPPALE (-)
ULKONEMA MAKS. 17,8 cm (7")
KUPARIN KUORIUTUMINEN
3/4" - 2"
ILMA 80PSI
AINA ELEKTRODIN ALLA
KULJETUS
Kuva 4-12
ELEKTRODI
POLTINPÄÄT (+)
Art# A-13070FI
6. Pidä elektrodia kuvan 4-12 mukaisesti, jolloin elektrodin ulkonema polttimesta on enintään 17,8 cm (7RsR). Alumiinin kohdalla tämän ulkoneman tulisi olla 76,5 mm (3RsR).
7. Säädä hitsausvirtaa (vakiovirta) tai jännitettä (vakiovirta) käytettävän virtalähteen tyyppiä vastaavasti siten, että virta on käytettävän hiilipuikon halkaisijalle taulukossa suositellun virran alueella. Ks. Taulukko 4-1.
Taulukko 4-1 - Yleisesti käytetyille elektrodityypeille ja -ko'oille suositeltavat virta-alueet (A)
Elektrodin halkaisija DC-elektrodi DCEP AC-elektrodi AC AC-elektrodi DCEN
tuumaa (mm) min. - maks. min. - maks. min. - maks.
1/8 (3,2) 60 - 90
5/32 (4,0) 90 - 150
Ei Saatavilla
3/16 (4,8) 200 - 250 200 - 250 150 - 180
1/4 (6,4) 300 - 400 300 - 400 200 - 250
5/16 (7,9) 350 - 450 Ei Saatavilla
3/8 (9,5) 450 - 600 350 - 450 300 - 400 1/2 (12,7) 800 - 1000 5/8 (15,9) 1000 - 1250 3/4 (19,1) 1250 - 1600
1 (25,4) 1600 - 2200
Ei Saatavilla
3/8 (9,5) LITTEÄ 250 - 450 5/8 (9,5) LITTEÄ 300 - 500
11
8. Kytke ilmasuihku päälle ennen valokaaren sytyttämistä. Pidä poltinta 45˚ - 60˚:n kulmassa työkappalee­seen nähden, jolloin elektrodi kallistuu taaksepäin työstösuuntaan nähden. Elektrodin ja työkappaleen välistä kulkeva ilmasuihku tuottaa voiman, jonka avulla sula metalli on mahdollista poistaa kokonaan railosta.
9. Sytytä valokaari koskettamalla elektrodilla kevyesti työkappaletta. Älä vedä elektrodia pois valokaaren sytyttyä. Valokaari ja paineilma tuottavat voimakkaan äänen, mikäli kaarijännite pysyy sopivana. Mikäli ääni on vaimea, kaarijännite on suositeltavan jännitetason alapuolella. Käydessä pidettävän talttauspoltti­men normaali jännite on suunnilleen 35 - 50 V.
10. Railon syvyyttä säädellään kuljetusnopeuden avulla. Railojen syvyys voi olla enintään 25 mm (1RsR). Mitä syvempi railo, sitä kokeneempi työntekijän tulee kuitenkin olla. Pienten kuljetusnopeuksien avulla voi valmistaa syviä railoja ja suurten nopeuksien avulla puolestaan matalia railoja. Railon leveyden määrää käytettävän elektrodin koko. Leveys on yleensä 3,2 mm (1/8RsR) elektrodin halkaisijaa suurempi. Railoa voi leventää pienen elektrodin avulla käyttämällä ympyrämäistä tai edestakaista värähtelyliikettä.
12

KAPPALE 5: VIANETSINTÄ

Ongelma Syy Ratkaisu
Suuria puhtaan hiilen kertymiä railon alussa.
1. Käyttäjä on joko jättänyt kytke­mättä ilmasuihkun päälle ennen valokaaren sytyttämistä tai poltin ei ole oikealla paikallaan.
1. Avaa ilmansyöttö ennen valo­kaaren sytyttämistä. Ilman tulee virrata elektrodin ja työkappa­leen välistä.
Epävakaa valokaari, joka saa käyttäjän hidastamaan työstöliikettä myös mata­lien railojen yhteydessä.
Virheellinen railo. Valokaari liikkuu tällöin puolelta toiselle ja elektrodi kuume­nee nopeasti.
Katkonaisesti toimiva valokaari, minkä seurauk­sena railon pinnasta tulee epäsäännöllinen.
2. Hiilipuikkoa ei ole asetettu oikein päähän.
1. Virran voimakkuus ei riitä käytet­tävän elektrodin halkaisijalle (ks. taulukko 2). Vaikka pienin suositel­tava virta saattaakin riittää työstä suoriutumiseen, tällaisen virran käyttö vaatii kuitenkin työntekijältä tavanomaista enemmän taitoja. On parempi valita keskimääräinen virranvoimakkuus.
1. DCEN-tilan (negatiivinen elektrodi) yhteydessä käytettävä prosessi.
1. Kuljetusnopeus on ollut liian pieni manuaalisen talttauksen yhteydessä. Käyttäjä on mahdolli­sesti asettanut kätensä tasapainoa hakeakseen, mikä on tyypillistä puikkohitsauksen yhteydessä. Koska paineilmahiilikaaritalttauk­sen nopeus on huomattavasti puik­kohitsauksen nopeutta suurempi, käsineellisen käden ja työkappa­leen välinen kitka saattaa aiheuttaa äkillisen eteenpäin suuntautuvan liikkeen. Elektrodin ja työkappaleen välinen rako kasvaa tällöin liian suureksi, jotta valokaaren ylläpito olisi mahdollista.
2. Puutteellinen maadoitusliitäntä. 2. Tarkasta maadoituspuristimet
2. Varmista, että hiilipuikko on asettunut poltinpään uraan.
1. Jos virtalähde ei pysty syöttä­mään tarvittavaa virtaa, käytä halkaisijaltaan yhtä kokoluok­kaa pienempää elektrodia tai kytke rinnan kaksi tai useampaa hitsausvirtalähdettä.
1. Talttausprosessia varten on syytä valita mahdollisuuksien mukaan tila DCEP (positiivinen elektrodi). Tasavirtaelektrodien kohdalla asetukseksi on syytä valita DCEP (positiivinen elektrodi) kaikkien metallien kohdalla muutamia kupariseoksia (kuten Superston ja Nialite) lukuun ottamatta.
1. Käyttäjän on syytä seistä mukavassa asennossa siten, että käsivarret pääsevät liikkumaan vapaasti ja käsineet eivät hankaa työkappaleen pintaa. Jos käytät mekanisoitua laitteistoa, tarkasta hyväksyttäviä käyttöolosuhteita koskevat tiedot taulukosta 4 (sivu 4-24).
sekä johto (johdot) ja varmista siten, että maadoitusliitäntä toimii moitteettomasti.
13
Ongelma Syy Ratkaisu
1. Oikosulussa oleva elektrodi työ-
1. Käytä elektrodin ja työkappaleen
kappaleen päällä. Manuaalisessa talttauksessa tämän syynä on liian suuri liikenopeus käytettävään
Railoissa vaihtelevin välein puhtaan hiilen kertymiä talttauksen yhteydessä. Puhtaan hiilen kertymiä valukkeiden poistamisen yhteydessä eri kohdissa puhdistettua pintaa.
virtaan ja työstettävän railon sy­vyyteen nähden. Mekanisoiduissa työprosesseissa tämän ongelman syynä on liian suuri kuljetusnopeus tai ominaiskäyrältään vaakasuoran vakiojännitteisen virtalähteen käyt­tö halkaisijaltaan pienen 7,9 mm:n (5/16RsR) elektrodin yhteydessä. Valukkeiden poiston yhteydessä tämä ongelma johtuu elektrodin pi­tämisestä liian pienessä työntökul­massa.
Epäsäännöllinen ura:
1. Käyttäjän asento on ollut epävakaa. 1. Käyttäjän on syytä ottaa mukava ensin liian syvä, sitten liian matala.
1. Kuonan poisto on ollut puut-
1. Jotta ilman syöttömäärä teellista. Yritä ratkaista ongelma pitämällä ilman paine ja virtaus (cfm) sopivana. Kuonanpoisto saattaa toimia puutteellisesti, jos ilmanpaine on 550-690 kPa (80 ­100 psi) ja ilman määrä on samalla
Kuonan tarttuminen railon
liian pieni.
reunoille.
välistä kulmaa, joka on välillä 15° - 70°. Kulman pienentyessä valokaaren pinta-ala kasvaa, jolloin samalla valokaaren virtatiheys pienenee. Valokaaren virtatiheyden pienenemisen vuoksi valokaaren pituutta on pienennettävä huomattavasti oikosulkupisteeseen saakka. Säilytä riittävä valokaaren rako.
asento talttauksen ajaksi.
olisi riittävä, samankeskisen kaapelijärjestelmän ilman­syöttöletkun sisähalkaisijan on oltava käsipoltinten tapauksessa vähintään 9,5 mm (3/8RsR). Au­tomaattinenmaattisia polttimia käytettäessä letkun sisähalkaisi­jan tulisi olla vähintään 12,7 mm (1/2RsR). Suuntaa ilmasuihku yhdensuuntaisesti talttausalu­eelle. Yksipuolista työskentelyä tulee välttää. Poikkeuksena tästä on tilanne, jossa halutaan minimoida kuonan tarttuminen leikkausuran toiselle puolelle.
14

KAPPALE 6: VARAOSAT

6.01 CSK4000, POLTTIMEN VARAOSAT

2
1
14
6
3
4
5
9
13
8
12
7
POLTTIMEN VARAOSALUETTELO
Osa Kuvaus CSK4000
1 Eristeet ja ruuvit 94-433-183CSK
2 Vipu ja ruuvi 94-476-066CSK
3 Venttiilin yläosa 94-104-016
4 Yläosan avain 94-960-001
5 Pelkkä yläosa 94-104-012
6 Kela ja O-renkaat 94-801-011
7 O-rengas 94-710-036
8 Pelkkä kela 94-801-010
9 Ylempi varsi 94-048-088
10 Pää ja ruuvi 94-378-368
11 Polttimen runko 94-103-206
12 Niveltappi 94-632-094
13 Jousi 94-800-077
14 Kahva 94-370-163
10
11
1
15
Tämä sivu on jätetty tarkoituksellisesti tyhjäksi.
16

TAKUULAUSEKE

RAJATTU TAKUU: ESAB-konsernin tuotemerkkeihin kuuluva ARCAIR, takaa, että sen tuotteissa ei ole vikoja, jotka johtuisivat työn laatuun tai materiaaleihin liittyvistä puutteista. Mikäli alla määritettävissä ESAB:n tuotteissa ilmenee tämän takuun piiriin kuuluva vika sovellettavan ajanjakson sisällä ja laitteen säilytys, asennus, käyttö ja huolto ovat todennettavasti olleet ESAB:n määritysten, ohjei­den, suositusten sekä alan yleisten käytäntöjen mukaista eikä tuote ole altistunut virheelliselle käytölle, korjaukselle, laiminlyönnille, muutostyölle tai vahingolle, ESAB korjaa tällaisen vian asianmukaisesti tai oman valintansa mukaan vaihtaa mitkä tahansa tuotteeseen kuuluvat komponentit tai osat, jotka ESAB toteaa viallisiksi.
TÄMÄ TAKUU ON YKSINOMAINEN JA KORVAA KAIKKI MUUT TAKUUT, SEKÄ SUORANAIASETA ETTÄ EPÄSUORAT MUKAAN LUKIEN MAHDOLLIASETA TAKUUT TUOTTEEN KURANTTIUDESTA TAI SOPIVUUDESTA JOHONKIN TIET­TYYN TARKOITUKSEEN.
VASTUUVELVOLLISUUDEN RAJAUS: ESAB-konsernin tuotemerkkeihin kuuluva
ARCAIR, ei missään tilanteessa ole vastuussa erityisistä tai välillisistä vahingoista, kuten ostettujen tai vaihdettujen tavaroiden vaurioitumisesta tai katoamisesta, eikä jälleenmyyjän asiakkaiden (alempana "ostaja") vaatimuksista, jotka liittyvät palveluhäiriöihin. Ostajan tässä tiedoksi annetut korvausvaatimukset ovat yksin­omaisia, eikä ESAB:n vastuu minkään sopimuksen tai siihen liittyvän toiminnan, kuten täytäntöönpanon tai rikkomuksen, tai minkään ESAB:n takaaman tai varus­taman tavaran valmistuksen, myynnin, toimittamisen, jälleenmyynnin tai käytön suhteen ylitä niiden tuotteiden hintaa, joihin tämä vastuu perustuu, riippumatta siitä, onko kyse sopimuksesta, laiminlyönnistä, tiukasta oikeuden loukkauksesta, tai mistä tahansa takuusta tai muusta seikasta, jota ei tässä ole nimenomaisesti sanottu.
TÄMÄ TAKUU MITÄTÖITYY, JOS ESAB:N TUOTTEEN KANSSA KÄYTETÄÄN VA­RAOSIA TAI TARVIKKEITA, JOTKA SAATTAVAT HEIKENTÄÄ TURVALLISUUTTA TAI SUORITUSKYKYÄ.
TÄMÄ TAKUU ON MITÄTÖN, JOS TUOTE ON HANKITTU VALTUUTTAMATTO­MALTA MYYJÄLTÄ.
Tämä takuu on voimassa takuuaikataulun mukaisesti siitä päivämäärästä alkaen, jolloin valtuutettu jälleenmyyjä on toimittanut tuotteet ostajalle.
Valtuutetun ESAB-korjauslaitoksen on esitettävä tämän rajatun takuun piiriin kuu­luvat takuukorjaukset tai vaihtovaatimukset kolmenkymmenen (30) päivän sisällä korjauksesta. Tämä takuu ei kata minkäänlaisia kuljetuskustannuksia. Ostaja vastaa kuljetuskustannuksista, jotka aiheutuvat tuotteiden lähettämisestä korjattavaksi valtuutettuun huoltoliikkeeseen. Ostaja vastaa kaikista palautettaviin tavaroihin liittyvistä riskeistä ja kustannuksista. Tämä takuu korvaa kaikki aiemmat ESAB takuuehdot.
ESAB subsidiaries and representative oces
Europe
AUSTRIA
ESAB Ges.m.b.H Vienna-Liesing Tel: +43 1 888 25 11 Fax: +43 1 888 25 11 85
BELGIUM
S.A. ESAB N.V. Heist-op-den-Berg Tel: +32 70 233 075 Fax: +32 15 257 944
BULGARIA
ESAB Kft Representative Oce Soa Tel/Fax: +359 2 974 42 88
THE CZECH REPUBLIC
ESAB VAMBERK s.r.o. Vamberk Tel: +420 2 819 40 885 Fax: +420 2 819 40 120
DENMARK
Aktieselskabet ESAB Herlev Tel: +45 36 30 01 11 Fax: +45 36 30 40 03
FINLAND
ESAB Oy Helsinki Tel: +358 9 547 761 Fax: +358 9 547 77 71
FRANCE
ESAB France S.A. Cergy Pontoise Tel: +33 1 30 75 55 00 Fax: +33 1 30 75 55 24
GERMANY
ESAB Welding & Cutting GmbHZweigstelle Langenfeld Tel.: +49 2173 3945 0 Fax.: +49 2173 3945 218
GREAT BRITAIN
ESAB Group (UK) Ltd Waltham Cross Tel: +44 1992 76 85 15 Fax: +44 1992 71 58 03 ESAB Automation Ltd Andover Tel: +44 1264 33 22 33 Fax: +44 1264 33 20 74
HUNGARY
ESAB Kft Budapest Tel: +36 1 20 44 182 Fax: +36 1 20 44 186
ITALY
ESAB Saldatura S.p.A. Bareggio (Mi) Tel: +39 02 97 96 8.1 Fax: +39 02 97 96 87 01
THE NETHERLANDS
ESAB Nederland B.V. Amersfoort Tel: +31 33 422 35 55 Fax: +31 33 422 35 44
NORWAY
AS ESAB Larvik Tel: +47 33 12 10 00 Fax: +47 33 11 52 03
POLAND
ESAB Sp.zo.o. Katowice Tel: +48 32 351 11 00 Fax: +48 32 351 11 20
PORTUGAL
ESAB Lda Lisbon Tel: +351 8 310 960 Fax: +351 1 859 1277
ROMANIA
ESAB Romania Trading SRL Bucharest Tel: +40 316 900 600 Fax: +40 316 900 601
RUSSIA
LLC ESAB Moscow Tel: +7 (495) 663 20 08 Fax: +7 (495) 663 20 09
SLOVAKIA
ESAB Slovakia s.r.o. Bratislava Tel: +421 7 44 88 24 26 Fax: +421 7 44 88 87 41
SPAIN
ESAB Ibérica S.A. San Fernando de Henares Tel: +34 91 878 3600 Fax: +34 91 802 3461
SWEDEN
ESAB Sverige AB Gothenburg Tel: +46 31 50 95 00 Fax: +46 31 50 92 22 ESAB international AB Gothenburg Tel: +46 31 50 90 00 Fax: +46 31 50 93 60
SWITZERLAND
ESAB AG Baar Tel.: +41 44 741 25 25 Fax.: +41 44 740 30 55
UKRAINE
ESAB Ukraine LLC Kiev Tel: +38 (044) 501 23 24 Fax: +38 (044) 575 21 88
North and South America
ARGENTINA
CONARCO Buenos Aires Tel: +54 11 4 753 4039 Fax: +54 11 4 753 6313
BRAZIL
ESAB S.A. Contagem-MG Tel: +55 31 2191 4333 Fax: +55 31 2191 4440
CANADA
ESAB Group Canada Inc. Missisauga, Ontario Tel: +1 905 670 02 20 Fax: +1 905 670 48 79
MEXICO
ESAB Mexico S.A. Monterrey Tel: +52 8 350 5959 Fax: +52 8 350 7554
USA
ESAB Welding & Cutting Products Florence, SC Tel: +1 843 669 44 11 Fax: +1 843 664 57 48
Asia/Pacic
AUSTRALIA
ESAB South Pacic Archereld BC QLD 4108 Tel: +61 1300 372 228 Fax: +61 7 3711 2328
CHINA
Shanghai ESAB A/P Shanghai Tel: +86 21 2326 3000 Fax: +86 21 6566 6622
INDIA
ESAB India Ltd Calcutta Tel: +91 33 478 45 17 Fax: +91 33 468 18 80
INDONESIA
P.T. ESABindo Pratama Jakarta Tel: +62 21 460 0188 Fax: +62 21 461 2929
JAPAN
ESAB Japan Tok yo Tel: +81 45 670 7073 Fax: +81 45 670 7001
MALAYSIA
ESAB (Malaysia) Snd Bhd USJ Tel: +603 8023 7835 Fax: +603 8023 0225
SINGAPORE
ESAB Asia/Pacic Pte Ltd Singapore Tel: +65 6861 43 22 Fax: +65 6861 31 95
SOUTH KOREA
ESAB SeAH Corporation Kyungnam Tel: +82 55 269 8170 Fax: +82 55 289 8864
UNITED ARAB EMIRATES
ESAB Middle East FZE Dubai Tel: +971 4 887 21 11 Fax: +971 4 887 22 63
Africa
EGYPT
ESAB Egypt Dokki-Cairo Tel: +20 2 390 96 69 Fax: +20 2 393 32 13
SOUTH AFRICA
ESAB Africa Welding & Cutting Ltd Durbanvill 7570 - Cape Town Tel: +27 (0)21 975 8924
Distributors For addresses and phone numbers to our distributors in other coun­tries, please visit our home page www.esab.eu
www.esab.eu
©2015 ESAB Welding and Cutting Products
Loading...