AOC L42W781B User's Manual [fi]

KÄYTTÖOPAS
SISÄLLYSLUETTELO
ASENNUS ............................................................................................. 1
Turvallisuutesi takaamiseksi........................................................... 1
TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA.................................................. 4
KÄYTTÖOHJEET.................................................................................. 8
Kaukosäätimen käyttö .................................................................... 8
Teksti-tv..........................................................................................9
Valikkojen käyttö- ......................................................................... 10
Päävalikko.................................................................................... 10
Dtv-valikko....................................................................................18
LISÄVÄLINEIDEN LIITTÄMINEN ........................................................ 24
Säätönupit .................................................................................... 24
Valmistus......................................................................................25
Video nauhoitin............................................................................. 26
Scart kytkentä............................................................................... 26
Kamera, videokamera, videopelisetti............................................ 27
Seinäteline ................................................................................... 27
Kuulokkeet ................................................................................... 28
Vinkkejä........................................................................................28
ENNEN HUOLTOON SOITTAMISTA................................................29
Sanasto ........................................................................................ 30
Tuotetiedot ................................................................................... 31
Kiitämme teitä LCD TV: n valinnasta. Suosittelemme tämän oppaan huolellista läpi lukemista ennen TV: n asennusta ja sen päälle kytkemistä. Säilytä tämä opas hyvässä turvassa seuraavia käyttökertoja varten.
LCD TV
TURVALLISUUTESI TAKAAMISEKSI
Ostamassasi
Vaihtoehtoiset toiminnallisuudet on merkitty seuraavalla symbolilla
Aiemmin käyttävä TELEVISION haluta kuulua nyt kuluva käsikirja kauttaaltaan. Nyt kuluva käsikirja pitäisi olla seurue ajaksi tuleva alistaminen.
HUOMIO
Muutokset tai muunnokset, joita järjestelmän vastaava ei ole erikseen hyväksynyt, voivat peruuttaa käyttäjän valtuudet tämän laitteen käyttöön. Suojattuja liitoskaapeleita ja vaihtovirtajohtoja tulee käyttää päästörajoituksien täyttämiseksi. Valmistaja ei ole vastuussa tämän laitteen valtuuttamattomien muunnoksien aiheuttamista interferenssistä radioon tai TV: hen. Käyttäjän vastuulla on korjata kyseiset interferenssit.
VAROITUS:
Välttääksesi tulipalo- tai sähköiskuvaaran, älä altista TV:tä sateelle tai kosteudelle. TV: n sisällä on vaarallisen korkeita jännitteitä. Älä avaa koteloa. Huoltotoimenpiteet tulee teettää aina ammattitaitoisella teknikolla.
Kotitalouksien laiteromun hävitys Euroopan Unionissa. Tämä tuotteen tai sen pakkauksen merkki osoittaa, ettei tätä tuotetta saa hävittää kotitalousjätteen mukana. Teidän vastuullanne on hävittää laiteromu toimittamalla se vastaavaan sähkö- ja elektroniikkaromujen kierrätyspisteeseen. Erillinen
laiteromun keräys ja kierrätys auttaa säästämään luonnonvaroja ja varmistaa, että materiaalit kierrätetään ihmisiä ja luontoa suojelevalla tavalla. Lisätietoja kierrätyspisteiden sijainnista saat paikalliselta kunnalta, jätehuoltopalvelusta tai liikkeestä, josta hankit tuotteen.
Tämä käyttöopas on useaa eri TV-vastaanotinmallia varten. mallissa ei välttämättä ole tiettyjä ominaisuuksia.
:

1
Hyväksyntä CE-yhdenmukaisuus eurooppalaisia maita varten
Laite täyttää EEC-direktiivin 89/336/ETY laajennetuna 92/31/ETY:llä ja 93/68/ETY Art.5:llä vaatimukset koskien “Sähkömagneettista yhteensopivuutta”, ja 73/23/ETY:n vaatimukset laajennettuna 93/68/ETY Art.13:lla koskien “Turvallisuutta.”
SRS WOW, SRS ja ovat SRS Labs, Inc.:in rekisteröityjä tavaramerkkejä. Tämä tuote on suunniteltu käyttäen SRS- teknogiaa SRS Labs, Inc.:in luvalla.
LCD-paneeli Tässä tuotteessa käytetty LCD-paneeli on tehty lasista ja voi särkyä, jos tuote tippuu tai siihen osuu toinen esine.
LCD-paneeli on korkean teknologian tuote, jonka kuvat ovat hyvin tarkkoja. Näytölle saattaa joskus ilmestyä pikseleitä, jotka eivät ole käytössä. Ne näkyvät sinisinä, vihreinä tai punaisina liikkumattomina pisteinä. Ne eivät vaikuta tuotteesi toimivuuteen.
Ota huomioon seuraavat varotoimet varmistaaksesi laitteesi pitkän käyttöiän ja vähentääksesi näytön ylikuumenemisriskiä.
-Älä näytä still-kuvia (still tietokone- ja videopelikuvia, logoja, kuvia, tekstiä ja 4:3 kuvia) yhtäjatkoisesti pitkiä aikoja;
-Käytä näytönsäästäjää tietokonetta käyttäessäsi;
2
Selvitys RoHS-yhteensopivuudesta
Tämä tuote on suunniteltu sekä valmistettu Euroopan parlamentin ja neuvoston 2002/95/EY-direktiivin mukaan koskien tiettyjen myrkyllisten aineiden käytön rajoittamista sähkö- ja elktroniikkalaitteistossa (RoHS-direktiivi) ja se täyttää Euroopan Teknisen komission (TAC) asettamat enimmäipitoisuudet alla olevan kaavion mukaan:
Aine Ehdotettu
enimmäispitoisuus Lyijy (Pb) 0.1% < 0.1% Elohope (Hg) 0.1% < 0.1% Kadmium (Cd) 0.01% < 0.01% Kuudenarvoinen kromi (Cr6+) Polybromibifenyyli (PBB) 0.1% < 0.1% Polybromidifenyylieetteri (PBDE)
0.1% < 0.1%
0.1% < 0.1%
Todellinen pitoisuus
Tietyt komponentit ovat vapautettuja yllä olevan listan pitoisuuksista RoHS-direktiivin liitten mukaisesti. Esimerkkejä tälläisistä vapautetuista komponenteista ovat:
1. Elohopea pienissä loistevalaisimissa ei ylitä 5 mg lamppua kohden ja muissa lampuissa, jotka eivat ole erikseen mainittu RoHS-direktiivin liittessä.
2. Lyijy kuvaputken lasissa, elektronisissa komponenteissa, loisteputkissa sekä keraamisissa elektroniikan osissa (esim. pietsoelektroniikkalaitteet).
3. Lyijy korkean lämpötilan juotoksissa (kuten lyijypohjaiset seokset, jotka sisältävät lyijyä 85% painostaan tai enemmän).
4. Lyijy kohdentavana elementtinä teräksessä, joka voi sisältää painostaan jopa 0,35% lyijyä, alumiinissa joka voi sisältää painostaan jopa 0,4% lyijyä ja kupariseoksessa, joka voi sisältää painostaan jopa 4% lyijyä.
3
TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA
Lue ennen laitteen käyttöönottoa
1. Lue nämä ohjeet.
2. Säilytä nämä ohjeet.
3. Huomioi kaikki varoitukset.
4. Noudata kaikkia ohjeita.
5. Älä käytä tätä laitetta lähellä vettä.
6. Puhdista ainoastaan kuivalla kankaalla.
7. Älä tuki mitään laitteen tuuletusaukkoja. Asenna valmistajan ohjeiden
mukaan.
8. Älä asenna lähelle kuumia lähteitä, kuten pattereita, kuumuuden
laskulaitteita, uuneja tai muita laitteita (mukaan lukien vahvistimet), jotka tuottavat lämpöä.
9. Noudata polarisoidun tai maadoitetun pistokkeen turvatarkoitusta. Jos
laitteen mukana toimitettu pistoke ei sovi sähköverkkoon, ota yhteyttä sähköteknikkoon vanhan pistokkeen vaihtamiseksi.
10. Suojaa virtajohto niin, ettei sen päälle astuta tai ettei se joudu puristuksiin
erityisesti pistokkeissa, jatkoliittimissä sekä laitteen ulostuloaukoissa.
11. Käytä ainoastaan valmistajan mainitsemia liittimiä/lisävarusteita.
12. Käytä ainoastaan valmistajan mainitsemien tai laitteen mukana
myytävien kärryjen, telineiden, kolmijalkaisten tuolien, tukien tai pöytien kanssa. Käyttäessäsi kärryä ole erityisen varovainen kärryä/laitetta liikuttaessa välttääksesi sen mahdollisen kaatumisen aiheuttamat vahingot.
13. TV:tä tulee käyttää ainoastaan merkkiin merkittyä teholähdettä käyttäen.
Mikäli et ole varma kotisi teholähdetyypistä, ota yhteyttä jälleenmyyjääsi tai paikalliseen sähköntuottajaan.
14. Kytke tämä laite pois sähköverkosta ukkosmyrskyjen ajaksi tai silloin, kun
laitetta ei käytetä pitkään aikaan.
15. Huoltotoimenpiteet tulee teettää pätevällä huoltohenkilökunnalla. Laite
tulee huoltaa aina kun se on vaurioitunut, esimerkiksi silloin, kun virtajohto tai pistoke on vaurioitunut, nestettä on räiskynyt tai vieraita esineitä on pudonnut laitteeseen, laite on altistunut sateelle tai kosteudelle, se ei toimi normaalisti tai jos se on pudonnut.
16. Tämä tuote voi sisältää lyijyä tai elohopeaa. Kyseisten metariaalien
hävitys voi olla säännöstelty ympäristömääräyksillä. Halutessasi lisätietoja hävityksestä tai kierrätyksestä, ota yhteyttä paikallisiin viranomaisiin tai sähköteollisuuden liittoon. www.eiae.org
17. Huoltoa vaativat vauriot – Laite tulee toimittaa pätevän huoltoteknikon
huollettavaksi kun: A. Virhajohto tai pistoke on vaurioitunut, tai B. Laitteeseen on pudonnut vieraita esineitä tai sen päälle on
kaatunut nesteitä, tai C. Laite on altistunut vesisateelle, tai D. Laite ei näytä toimivan normaalisti tai sen toiminnassa on huomattu
huomattava muutos, tai E. Laite on pudonnut tai sen perusta on vaurioitunut.
4
18. Kaltevuus/Vakaus– Kaikkien televisioiden on noudatettava suositeltuja
MAAPURISTIMET
ANTENNIN POISTOYKSIKKÖ
SÄHKÖPALVELIN
MAAPURISTIN
ANTENNI
kansainvälisiä ja maailmanlaajuisia kotelon kaltevuuteen ja vakauteen liittyviä turvallisuusstandardeja.
Älä vaaranna näitä standardeja kohdistamalla liiallista
työntövoimaa kotelon etu- tai yläosaan, joka voi johtaa tuotteen
kaatumiseen.
Älä myöskään vaaranna itseäsi tai lapsia asettamalla
sähkölaitteita/leluja laitteen kotelon päälle. Edellä mainitut tavarat
voivat yllättävästi kaatua TV:n päältä ja aiheuttaa vaurioita
tuotteeseen ja/tai henkilövahinkoja.
19. Seinään tai kattoon kiinnitys – Laite tulee asentaa seinään tai kattoon
ainoastaan valmistajan ohjeiden mukaan.
20. Virtajohdot – Ulkoinen antenni tulee asettaa kauas virtajohdoista.
21. Ulkoisen antennin maadoitus – Jos ulkoinen antenni liitetään
vastaanottimeen, on varmistettava, että antennijärjestelmä on maadoitettu ylijännitteitä ja staattisia jännitteitä vastaan.
National Electric Code (ANSI/NFPA) -järjestelmän osion 810 standardit nro. 70-1984 antavat tietoa oikeasta antenniyksikköön kulkevasta johdikkeen tukirakenteen maadoituksesta, maadoitusliittimien koista, antenniyksikön sijainnista, maadoituselektrodien liitännästä sekä maadoituselektrodien vaatimuksista. Ks. alla olevaa kuvaa.
MAADOITUKSEN ELEKTRODIJÄRJESTELMÄ
MAADOITUSJOHDOT
ESIMERKKI ANTENNIN NATIONAL ELECTRICAL CODE –STANDARDIEN MUKAAN TEHDYSTÄ MAADOITUKSESTA Tietoa CATV-järjestelmän asentajalle: Tämä muistutus on CATVA-järjestelmän asentajalle: NEC-standardin, joka antaa ohjeita oikeaan maadoitukseen, pykälä 820-40 täsmentää, että maakaapeli tulee liittää rakennuksen maadoitusjärjestelmään mahdollisimman lähelle kaapelin syöttökohtaa.
22. Vieraiden tavaroiden ja nesteen pääsy laitteeseen – On oltava
huolellinen, ettei laitteen aukkojen kautta putoa vieraita esineitä tai kaadu nesteitä laitteen sisään.
5
VALMISTUS
1. Aseta TV vakaalle alustalle.
Varmitsa, että TV on asetettu paikkaan, jossa ilmavirta ei tukkeudu. Älä tuki takasuojan tuuletusaukkoja. Välttääksesi vaaralliset tilanteet, laitteen lähelle ei saa tuoda avotulia, kuten sytytettyjä kynttilöitä. Vältä altistamasta laitetta kuumuudelle, suoralle auringonvalolle ja sateelle tai vedelle. Laitetta ei myöskään saa altistaa veden valumiselle tai sen räiskymiselle.
2. Aseta antennipistoke tiukasti TV: n takana olevaan antennipistokkeeseen ANT IN 75Ω.
KAAPELIA
6
3. Kaukosäädin:
Poista paristokotelon suoja. Aseta 2 pakkauksen mukana tulevaa paristoa (tyyppi AAA 1,5 V).
4. Teho:
Aseta virtajohto vaihtovirtaa syöttävään sähköverkkoon.
5. Kytke TV päälle:
Käynnistä TV painamalla sen virtanäppäintä. Kun TV on PÄÄLLÄ, indikaattori on vihreä.
Mikäli TV ei ole päällä, TV:n etuosassa oleva indikaattori on keltainen.
7
POWER:
ellei sitä irroteta sähköverkosta
Valitse tätä näppäintä
Valitse tätä näppäintä
painamalla SCART 1, SCART 2
ja SCART2
Valitse syöttölähteesi listalta
Tämä toiminto on käytettävissä
Valitse haluamasi
äänenvoimakkuutta painamalla
valikkotilassa ylös
-
/alaspäin
Keskeyttää väliaikaisesti äänen
ja palauttaa sen.
jälkeen kun näyttö on
näppäintä painamalla.
Vahvista valintasi tätä
KÄYTTÖOHJEET
KAUKOSÄÄTIMEN KÄYTTÖ
Paina TV: n kytkemiseksi päälle/pois päältä. TV ei ole koskaan täysin poiskytketty,
kokonaan.
VIDEO
painamalla AV1, S-VIDEO, HDTV ja HDMI.
SCART
-S.
0~9 DIGIT BUTTONS
TV-kanavan valintaan.
SUBPAGE
Teksti-TV: n alasivutoiminto.
Source
sen mukaan, mihin olet liittänyt ulkoisen lähteesi.
SOUND
Valitaksesi Mono/ Stereo /Dual TV RF syötöstä.
DTV-VALIKKO
Tuo DTV-valikko näytölle tätä näppäintä painamalla.
vain kun tv:ssä on sisäinen DTV-toiminto.
Zoom +,-.
kuvaformaatti näitä näppäimiä painamalla. (ect.4:3, CINERAMA,16:9)
VOL Lisää tai vähennä
+ tai –.
MENU Paina tätä painiketta siirtyäksesi päävalikkoon.
< > button
Käytä tätä näppäintä valintasi vahvistamiseen tai haluttujen parametrien muuttamiseen.
button
Käytä tätä näppäintä
OK
näppäintä painamalla
8
DISPLAY
Paina tätä painiketta
näyttääksesi:
(1) Kanavanumeron
TV-ohjelmaa katsellessa.
(2) Syöttölähteen katsellessasi
AV-ohjelmaa.
MUTE
PC
Näytä PC-tila
TV
Näytä TV- tai DTV-tila
PRE-CH
Näytä aikaisemmin valittu TV-kanava.
EPG
Näytä elektroninen ohjelmaopas DTV-tilassa tätä näppäintä painamalla.
SLEEP
Tällä painikkeella voit asettaa ajan, jonka jälkeen TV siirtyy automaattisesti standby-tilaan. Paina painiketta toistuvasti valitaksesi minuutit. Laskin siirtyy nollan ja lukujen 15, 30, 45, 60, 90, 120 välillä. Laskin käynnistyy valitusta minuuttiarvosta lähtien sen
pimentynyt.
CH
Paina + tai - (tai MENU /
-painiketta) -painikkeita selataksesi kanavia.
EXIT
Poistu päävalikosta tätä
TEKSTI-TV
TELETEXT
uudelleen
T
ELETEXT
-
painiketta.
MIX
SIZE
palataksesi sitten normaaliin tilaan.
INDEX
SUBTITLE
H
OLD
sivun päivitykseen.
REVEAL
uudestaan piilottaaksesi tiedot uudestaan.
SIVUN VALINTA
i INFO
ALASIVUUN PÄÄSY
Teksti-TV on lehden tavoin organisoitu tietopalvelu, jonka tarjoavat eräät TV-asemat tavallisen televisiolähetyksen lisäksi.
Paina TELETEXT. Teksti-TV -näyttö tulee näkyviin. Poistuaksesi Teksti-TV -tilasta, paina
Tuo teksti-TV normaalin lähetyskuvan päälle painamalla MIX. Palaa teksti-TV tilaan painamalla näppäintä uudestaan.
Paina SIZE -painiketta toistuvasti näyttääksesi teksti-TV: n yläosan, teskti-TV: n alaosan ja
RED / GREEN / YELLOW / BLUE Käytä VÄRIPAINIKKEITA teksti-TV sivun käyttöön.
Näytä DTV-tiedot painamalla i-INFO.
Paina INDEX palataksesi päähakemistoon.
Paina valitaksesi seuraavan sivun, joka on merkitty tekstityssivuksi ja näyttääksesi sen näyttösivuna.
Paina HOLD pysäyttääksesi teksti-TV -sivun. Paina uudestaan palataksesi automaattiseen
Paina REVEAL näyttääksesi piilotettuja sanoja esim. tietokyselyiden vastauksia. Paina
Sivu voidaan valita kahdella tavalla. a. Paina tai lisätäksesi tai vähentääksesi sivunumeroa yksi kerrallaan. b. Syöttämällä sivunumeron numeropainikkeilla 0~9.
Kun teksti-TV -sivun tiedot ylittävät yhden sivun. Paina ensin SUBPAGE ja valitse sen jälkeen sivunumero numeropainikkeilla 0~9.
9
10
Valikkojen käyttö
1. Näytä tai sulje päävalikko VALIKKO (MENU) –näppäintä painamalla.
2. Käytä ylös/alas kursoria valikon kohdan valitsemiseen.
3. Käytä vasemmalle/oikealle kursoria alavalikkoon siirtymiseen tai toiminnon
käyttöönottoon/käytöstä poistamiseen.
4. Poistu valikosta VALIKKO (MENU) –näppäintä painamalla.
PÄÄVALIKKO
Siirry pää-OSD: hen (On Screen Display) VALIKKO (MENU) –näppäintä painamalla. Muuta asetuksia kuten kuva-, ääni-, vaihtoehto-, asennus- (TV-) ja PC-asetus (ainoastaan PC-tilassa).
Kuva-asetus:
Etukäteisasetus: valitse standardi, pehmeä, henkilökohtainen, kirkas. Henkilökohtaisessa saat käyttöösi seuraavat säätömahdollisuudet.
Kontrasti, kirkkaus, väri ja terävyys: säädä näitä asetuksia tarvittava määrä < / > näppäimillä.
Värisävy: Tämä vaihtoehto on ainoastaan NTSC audio-visuaalisten lähteiden käytettävissä.
Nollaus: Palaa oletusasetuksiin OK tai < / > näppäimiä painamalla.
Paina MENU -painiketta siirtyäksesi kuvavalikkoon. Huom: Tämä valikko poistuu automaattisesti muutaman sekunnin jälkeen, jos kaukosäädintä ei käytetä.
Säätäessäsi valikkovalintaa (Kontrastia esimerkiksi), valikko korvataan kuvan
11
mukaisesti alavalikolla. Paina OK -painiketta siirtyäksesi Kuva-valikkoon. Ääniasetukset:
Tasapaino: Säädä vasemman/oikean kanavan tasapaino tarpeen mukaan < / >
-painikkeilla.
Basso: Säädä basson taso tarpeen mukaan < / > -painikkeilla.
Korkeiden äänien säätö: säädä korkeiden äänien taso tarpeen mukaan < / >
-painikkeilla.
SRS WOW: Painikkeilla < / > voidaan aktivoida (On) tai deaktivoida (Off) SRS-toiminto. SRS on audiotekniikka, joka parantaa äänen laatua.
Palautus: Palaa oletusasetuksiin. Paina OK tai < / > -painiketta palataksesi oletusasetuksiin.
Paina MENU -painiketta siirtyäksesi Ääni-valikkoon. Huom: Tämä valikko poistuu automaattisesti muutaman sekunnin jälkeen, jos kaukosäädintä ei käytetä.
SRS WOW, SRS ja (0) ovat SRS Labs, Inc: in rekisteröityjä tavaramerkkejä. Tämä tuote on suunniteltu käyttämään SRS-tekniikkaa SRS Labs, Inc: in luvalla
12
Vaihtoehtoasetukset:
Tässä valikossa voidaan valita valikkojen kieli sekä näytön väri, kun videota ei syötetä. Valikossa voidaan myös määrittää automaattinen sammutusaika.
Valikkokieli: Valikoiden kielen valintaan.
Valikon timeout: Valikon automaattisen sammutusajan määrittämiseen. Valitse 5 >10 > 20 >30 >40 >50 sekuntia painikkeilla < / >.
Valikon tausta: Valitse Tumma tai Läpikuultava.
Ajastin: Automaattisen sammutusajan määrittämiseen. Valitse off > 15 >30 > 45 >60 >90 >120 minuuttia painikkeilla < / >. Ajan päätyttyä TV-vastaanotin siirtyy automaattisesti valmiustilaan. Jos laitat TV: n valmiustilaan asetettuasi uniajastimen, asetus poistetaan. Aseta se uudelleen.
Sininen näyttö: Sinisen näytön aktivoimiseksi videosyötön puuttuessa tai kun radiotaajuussignaali on huono. Valitse On painikkeilla < / > buttons select On. Valitse Off, jos et halua sinistä näyttöä.
Teksti-TV: n kieli: Valitse kirjainsarja, jota käytetään tämän kanavan Teksti-TV sivulla painikkeilla < / > . Kirjainsarja määrittää Teksti-TV: n kirjainten näyttötavan.
Palautus: Palaa oletusasetuksiin. Paina OK tai < / > palataksesi oletusasetuksiin.
Paina MENU -painiketta siirtyäksesi Valinnat -valikkoon.
Huom: Tämä valikko poistuu automaattisesti muutaman sekunnin jälkeen, jos kaukosäädintä ei käytetä.
13
PC-asetukset:
R Gain
PC-asetusten päävalikko ei ole sama kuin TV: n asennusasetusten (TV-asetukset). Valitse PC pääsisääntuloksi.
G Gain
B Gain
H. asento: Käytä painikkeita < / > kuvan siirtämiseen vaakatasossa näytöllä.
V. asento: Käytä painikkeita < / > kuvan siirtämiseen pystysuorassa näytöllä.
Vaihe: käytä < / > näppäimiä kuvavaiheen siirtämiseen näytöllä.
Autom. synkronisointi: toimintoa käytetään säätämään VGA-sisääntuloa automaattisesti. Aloita säätöprosessi painamalla < / > näppäimiä.
Värilämpötila: valitse värilämpötila.
Nollaus: Palaa oletusasetuksiin. Paina OK tai < / > palataksesi oletusasetuksiin.
14
Asennuksen asetukset:
Asennuksen asetuksiin luetaan kaikkien niiden asetusten valitseminen, joita tarvitaan nähtävissä olevien kanavien etsimiseen ja tallentamiseen. Varmista, että televisiosi on käynnistetty ja käy läpi kaikki tämän sivun kohdat.
Asennus: Valitse automaattinen asennus. Tuo automaattinen asennus näytölle OK näppäintä painamalla.
Maa: Valitse haluamasi maa < / > näppäimiä käyttämällä: Kyseessä on olinpaikkasi maa tai rajalla asuessasi naapurimaasi. Mikäli et löydä maatasi, paina Autom.
Aloitus: Aloita kanavien haku OK-näppäintä painamalla.
15
Valitse manuaalinen asennus \/-näppäintä käyttämällä. Tuo käyttöopas näytölle OK-näppäintä painamalla. Asennusvalikko. Valitse vaihtoehdoista /\ / \/ -näppäimiä käyttämällä.
Ohjelmanumero: Mahdollistaa sen ohjelman valitsemisen, jolle haluat tallentaa uuden kanavan tai jota haluat muokata. Valitse ohjelma < / > -näppäimiä käyttämällä.
Taajuus: Mahdollistaa tietyn taajuuden määräämisen virittämistä varten. Valitse taajuus-vaihtoehto \/-näppäimellä ja paina OK-näppäintä. Anna haluamasi taajuus 0-9 ja < / > näppäimiä käyttämällä ja paina OK-näppäintä.
Nimi: Mahdollistaa kanavan nimen muokkaamisen. Valitse nimivaihtoehto \/-näppäimellä. Valitse ensimmäinen nimikenttä > näppäintä käyttämällä. Valitse ensimmäinen merkki painamalla numeroita 0-9 toistuvasti ja seuraavaa taulua käyttämällä. Toista proseduuri jokaiselle kirjainkentälle. Vahvista OK-näppäintä painamalla.
Tallenna ohjelma: Mahdollistaa kanavan tallentamisen uudelle ohjelmanumerolle, kanavan lisäämisen olemassa olevalle ohjelmanumerolle
16
(kanava, joka on aikaisemmin tallennettu tälle ohjelmanumerolle, siirretään suuremmalle ohjelmanumerolle) ja ohjelmanumeroiden poistamisen. Löydettyäsi ja nimettyäsi kanavan, käytä V-näppäintä ohjelmavaihtoehdon tallentamiseen. Valitse tallenna, lisää tai poista < / > -näppäimiä käyttämällä ja vahvista OK-näppäintä painamalla.
Vaihda ohjelma: Mahdollistaa kahden ohjelmanumeron vaihtamisen. Valitse ohjelmanumerovaihtoehto /\ / \/ -näppäimillä. Valitse siirrettävä ohjelma < / > -näppäimillä. Valitse ohjelmien vaihto V-näppäimellä. Siirry vaihtotoimintoon OK-näppäimellä. Näppäile uusi ohjelmanumero (3 numeroa) 0-9 numeronäppäimillä. Vahvista OK-näppäintä painamalla. Ohjelmanumerot on vaihdettu.
Normi: Mahdollistaa audionormien muuttamisen. Valitse normivaihtoehto \/-näppäimellä. Valitse normi < / > -näppäimiä käyttämällä.
Huomioitavaa: Seuraavat normit ovat saatavilla: I Iso-Britannialle ja Irlannille, L/LP Ranskalle ja Luxemburgille, D/K Itä-Euroopalle, Lähi-Idälle ja Aasialle, B/G Länsi-Euroopalle, Australialle ja Uudelle-Seelannille.
Ohita: Mahdollistaa kanavien ohittamisen. Valitse ohita-vaihtoehto \/-näppäimellä. Valitse Päällä < / > näppäimillä. Kanava ohitetaan. Ohita: Mahdollistaa seuraavan kanavan ohittamisen sen ollessa päällä. Valitse ohjelma < / > näppäimillä ja tallenna painamalla OK. Ohita muita kanavia toistamalla tämä proseduuri.
Hienosäätö: Mikäli kuva ei ole kirkas, voit säätää asetuksia. Valitse hienosäätövaihtoehto \/-näppäimellä. Etsi hyvä säätökohta < / > näppäimillä.
Manuaalinen haku: Mahdollistaa manuaalisen haun aloittamisen. Valitse manuaalinen haku-vaihtoehto \/-näppäimellä. Aloita haku kasvavassa tai vähentyvässä järjestyksessä < / > näppäimillä.
Haku pysähtyy ensimmäisen löydetyn kanavan kohdalla. Mikäli haluat tallentaa kanavan, valitse tallenna ohjelma –vaihtoehto /\-näppäimellä ja jatka edellisellä sivulla määritellyllä tavalla. Jatka muutoin hakua < / > näppäimillä.
17
SISÄÄNTULON VALINTA
TV-/VIDEO -lähteen valinta:
Valitse haluamasi syöttölähde valintavalikosta painamalla LÄHDE-näppäintä
Valitse syöttölähde /\ / \/ -näppäimiä käyttämällä. Tuo haluamasi syöttölähde näytölle OK-näppäintä painamalla.
18
DTV-VALIKKO
Ensimmäinen asennuskerta
Kun järjestelmäsi käynnistetään ensimmäistä kertaa, referenssisovellus yrittää konfiguroida ensimmäistä kertaa. Tätä kutsutaan “ensimmäiseksi asennukseksi”. Käyttäjältä kysytään, haluaako hän käyttää palvelujen automaattista viritystä. Automaattinen viritystoiminto katetaan edempänä tässä dokumentissa. Automaattisen virityksen päätyttyä ja palvelujen löydyttyä, järjestelmä valitsee palvelun, jonka numero on alhaisin ja näytölle ilmestyy toimintoa kuvaava banneri. Käyttäjä on saattanut päättää olla käyttämättä automaattista viritystä tai sen avulla ei olla löydetty palveluja. Tässä tapauksessa käyttäjä voi “päävalikon” avulla selata uudelleen automaattisesti tai selata manuaalisesti. Referenssisovelluksella on myös mahdollista tehdä “Ensimmäisen asennuksen” käynnistämisestä pakollinen toiminto. Tämä toiminto löytyy “päävalikon” kohdasta “asennus”.
Päävalikko Kanavalista Suosikit Ohjeet Asetukset Yleinen liittymä
Käyttäjä voi konfiguroida referenssisovelluksen elementtejä “päävalikossa”. Käyttäjä voi siirtyä “päävalikkoon” “normaalista katselusta” “DTVVALIKKO”
-näppäintä painamalla. “Päävalikko” on järjestetty hierarkisesti kategorioihin,
jotta se mahtuu näytölle.
Kanavalista
Käyttäjä voi konfiguroida referenssisovelluksen ainoastaan TV-, radio- tai data palvelujen käyttöön. Tätä toimintoa kutsutaan kanavalistamalliksi. Käyttäjä voi valita kanavalistatilan konfigurointidialogia käyttämällä. On mahdollista valita kanavalistatila, joka ei sisällä palveluja. Kanavalistatilassa kaukosäätimen ohjelma ylös ja alas –näppäimillä voi valita ainoastaan sen hetkisen kanavalistan palveluja. EPG:ssä on nähtävillä ainoastaan senhetkisen kanavalistatilan palvelut. Palveluja käyttämällä on mahdollista valita palvelu, joka ei kuulu senhetkisen kanavalistatilan palveluihin. Mikäli käyttäjä on valinnut suosikkilistan, kanavalistatila toimii suodattimena valitun suosikkilistan alussa. Siirry korostetulle kanavalle painamalla kaukosäätimen OK-näppäintä. Poistu näytöltä painamalla DTV VALIKKO.
19
Muokkaa suosikkilistoja
Suosikkilistan avulla käyttäjä voi valita suosikkinsa tarjolla olevista palveluista. Referenssisovellus mahdollistaa viiden suosikkilistan luomisen. Suosikkilistat määritellään suosikkidialogissa, johon pääsee painamalla kanavalistadialogin suosikit-näppäintä ja päävalikon kautta. Lisää kanava korostettuun suosikkien listaan painamalla kaukosäätimesi OK-näppäintä. Kanavan suosikkilista käy ilmi ikonista.
Ohjeet Nyt/Seuraava EPG Lista EPG-aikataulu Aikajana EPG-aikataulu
Senhetkinen/Seuraava EPG
EPG-dialogista käyttäjä voi tarkistaa jokaisen palvelun sen hetkisen ja seuraavan ohjelman. Dialogissa on näkyvillä kanavalista ja siihen liittyvä sen hetkinen ja seuraava ohjelma. Käyttäjä voi navigoida kanavalistalla ylös- ja alaspäin ja korostaa joko sen hetkisen tai sitä seuraavan ohjelman. Korostettuihin ohjelmiin liittyvät tiedot näkee painamalla ”Info”. Saatavilla oleviin tietoihin kuuluvat ohjelman alkamis­ja loppumisaika, ohjelmatyyppi sulkeissa ja tiivistelmä ohjelman sisällöstä. Käyttäjä voi valita palvelun korostamalla “nyt”-listan ohjelma ja painamalla “OK”-näppäintä. ALAOTSIKKO”-näppäintä painamalla käyttäjä voi valita ohjelmatyypin, jolloin kyseisen tyypin tapahtumat korostetaan EPG: ssä.
Senhetkistä/Seuraavaa Elektronista ohjelmaopasta (EPG) ei voi avata, jos palveluja ei ole saatavilla.
Lista EPG-aikataulu
Käyttäjä voi luoda ohjelma-aikataululistan
Aikajana EPG-aikataulu
Lisä EPG-aikataulutiedot esitetään listamuodossa, joko sen hetkiseen palveluun liittyvänä bannerina tai koko näytön kokoisena useita palveluja kattavana listana.
Asetukset Konfigurointi Kieli Asennus
20
Konfigurointi
Aikavyöhyke: Vaihda aikavyöhyke jossa olet painamalla OIKEA/VASEN. Poistu näytöltä painamalla DTV VALIKKO. (sisältää GMT/CET)
DST: Valitse tai poistu DST-tilasta painamalla OIKEA/VASEN. Poistu näytöltä painamalla DTV VALIKKO.
Alaotsikko: Valitse alaotsikko päälle tai pois painamalla OIKEA/VASEN. Poistu tältä näytöltä painamalla DTV VALIKKO.
Banneri: 2/4 sekuntia
Suosikkitila: Paina OIKEA/VASEN ja valise sen jälkeen suosikkitila. Poistu
näytöltä painamalla DTV VALIKKO. Muista, että ainakin yksi suosikkikanava tulee valita ennen suosikkien käynnistämistä.
Kanavalista: Paina OIKEA/VASEN ja valitse sen jälkeen kanavalistatila. Voit näyttää kaikki kanavat tai ainoastaan TV: n, radion tai tekstin. Poistu näytöltä painamalla DTV VALIKKO.
Rajoitukset lasten koneen käytölle: Siirry lukkovalikkoon painamalla VALITSE. Poistu näytöltä painamalla DTV VALIKKO.
Mikäli et tiedä kuinka yllä olevaa toimintoa tulee käyttää, saat lisätietoja painamalla kaukosäätimen i info –näppäintä. Poistu i info: sta painamalla näppäintä uudelleen.
Kieliasetukset
Järjestelmä: Ohjelmakielen vaihto vaihtaa kaikkien valikkojen ja dialogien
kielen. Huomioitavaa: Euroopan kattavat kielet ovat: englanti, saksa, ranska, Italia, espanja, tanska, norja, ruotsi, suomi, portugali, puola ja hollanti. Iso-Britannian järjestelmän kielet ovat: englanti, walesin kieli ja iiri.
Audio: Sisältää dialogin, jonka avulla voi asettaa haluamansa kielen, joka tulee kaikkien saatavilla olevien kanavien käyttöön.
Alaotsikko: Sisältää dialogin, jonka avulla voi asettaa haluamansa kielen, joka tulee kaikkien saatavilla olevien kanavien käyttöön.
21
Senhetkinen: Sisältää dialogin, jonka avulla voi asettaa kielen valitulle kanavalle. Ainoastaan kielet, jotka ovat mahdollisia valitulle kanavalle, on lueteltu.
Asennus Automaattinen haku Manuaalinen haku Ensimmäinen asennuskerta
Automaattinen haku
Referenssisovellus selaa muiden (taajuuksien) palvelut automaattisen haun avulla. Palveluja ei valita automaattisen virityksen aikana. Automaattisen virityksen aikana selauksen etenemistä kanavalta toiselle voi seurata dialogin avulla. Käyttäjä voi peruuttaa automaattisen virityksen. Mikäli palvelulista on tallennettu aikaisemmin, sen suurin numero palaa ”normaaliin katsomistoimintoon” . Referenssisovellus voi tukea yhteensä 70 eri palvelua. Aloita automaattinen haku painamalla kaukosäätimen OK-näppäintä.
Haluatko aloittaa automaattisen haun? Aikaisempi kanavalistasi korvataan toisella.
KYLLÄ
EI
22
Manuaalinen haku
Manuaalinen viritys:
Kanavanumero:
Signaalin laatu: Signaalin taso
Käyttäjä voi selata yksittäisen kanavan (taajuuden) palveluja manuaalisen haun avulla. Käyttäjä voi suorittaa manuaalisen virityksen valitsemalla kyseisen toiminnon ”päävalikosta”. Palveluja ei valita manuaalisen virityksen aikana. Käyttäjä antaa selattavan kanavan numeron. Ainoastaan kanavia, joita viritin tukee, voi valita. Manuaalisen virittämisen dialogissa on palkki, joka ilmoittaa valitun kanavan signaalin laadun ja voimakkuuden. Käyttäjä voi sen jälkeen selata valitun kanavan palveluja. Löydetyt palvelut näkyvät erillisessä dialogissa selauksen aikana. Uudet palvelut lisätään olemassaolevaan palvelulistaan. Käyttäjä voi peruuttaa manuaalisen virittämisen. Tässä tapauksessa uusia palveluja ei lisätä listaan. Manuaalisen virittämisen päätyttyä sovellus yrittää valita aikaisemmin valitun palvelun ja palata ”normaaliin akatsomistoimintoon”. Mikäli palvelua ei olla valittu aikaisemmin, sovellus yrittää valita palvelun, jona numero on suurin. Referenssisovellus voi tukea yhteensä 70 eri palvelua. Valitse kanavanumero painamalla 0-9 ja aloita kavien haku. Poistu näytöltä painamalla DTV VALIKKO.
23
Ensimmäinen asennuskerta
Oletko varma, että haluat poisaa kaikki kanavat ja
Tämän toiminnon avulla voi palata alkuperäisee tilaan. Voit valita maan kute ensimmäisessä asennuksessa ja hakea kanavia uudelleen. Toiminnon valittuasi näytälle ilmestyy:
asetukset ensimmäisät asennuskertaa varten?
KYLLÄ
EI
Common Interface (CI)
Mikäli CI-modulia ei olla asennettu, ilmoitus ”CI-modulia ei löytynyt” tulee näytölle. Mikäli CI-moduli, jossa ei ole smartcardia, on asennettu, ilmoitus “anna smartcardisi” tulee näytölle. Mikäli CI-moduli, jossa on smartcard, on asennettu, CI:n valikko tulee näytölle. Tätä valikkoa käyttämällä voi lukea smartcardin sisällön. Tiedot riippuvat CA: n toimittajasta ja CA smartcardin versiosta.
24
YHDISTÄ LISÄLAITTEET
SÄÄTÖNUPIT
1,2: / -nuppi : Paina vahvistaaksesi valitsemasi toiminto ja säätö. 3,4: Ylös / alas –nuppi : Valitse toiminto tai kanava nuppia painamalla. 5: VALIKKO-nuppi : Tuo näytölle ja poista näytöltä OSD-valikko nuppia
painamalla.
6: Lähde-nuppi : Valitse syöttölähde nuppia painamalla. 7: Virtanuppi : Käynnistä ja sammuta TV nuppia painamalla.
Televisioosi voi liittää lukuisia eri video- ja audiolaitteita. Seuraavissa liitäntädiagrammeissa neuvotaan kuinka ne tulee liittää televisioon.
25
VALMISTELU
Aseta LCD TV kuvaruutu alaspäin pöydälle helpottaaksesi oheislaitteiden liittämistä televisioon. Pidä huoli ettet vahingoita näyttöä.
1: Audio-ulostulo 2: SPDIF-ulostulo (SPDIF on aina päällä kun DTV-signaali on olemassa.) 3: SCART2(CVBS)/SCART2-S 4: SCART1(RGB/CVBS) 5: DTV 6: ATV 7: Komponentti-video (HDTV) 8: Komponentti-audio 9: VGA 10: VGA Audio sisääntulo 11: HDMI2 12: HDMI1 13: AC-virta 14: S-Video 15: AV1(CVBS) 16: AV1/S-video Audio sisääntulo 17: KUULOKEET
26
VIDEONAUHOITIN
Yhdistäminen
1. Yhdistä antennikaapeli VCR: RF SISÄÄN –porttiin.
2. Yhdistä toinen RF-kaapeli VCR-portistasi ATV-laitteesi antenniporttiin.
Mikäli olet yhdistänyt video-/audiokaapelin videon AV-porttiin, äänen ja kuvan tason saattaa olla parempi kuin VCR:ssä.
Mikäli VCR:ssä on S-VHS videojacki:
Voit parantaa kuvan laatua yhdistämällä S-videokaapelin ATV: n S-video
-sisääntuloon.
S-video ei sisällä audiota. Audiokaapelit tulee silti yhdistää äänen tuottamiseksi (AV:llä ja S-terminaalilla on yhteinen audio-sisääntulo).
VCR: n katselu
1. Mikäli olet yhdistänyt ATV: hen, valitse TV-kanavien automaattinen haku.
2. Mikäli olet yhdistänyt AV: hen, valitse video AV1-sisääntulo.
3. Laita videonauha VCR: ään ja paina SOITA-näppäintä.
SCART KYTKENTÄ
Kytkentäohjeet
1. SCART-liittimen voi yhdistää VCR:ään, videokameraan, DVD-soittimeen,
satelliittivastaanottimeen, decoderin tai pelikonsoliin SCART-kaapelia käyttämällä.
2. 21 nastan SCAR-liitintä voidaan myös käyttää Audio-/videolaitteiden
ulostulona.
Miten käytetään
Scart-lähteellä on etusija. Esimerkiksi: mikäli scart signaali annetaan muita lähteitä, kuten TV/AV/S-video/VGA, käytettäessä, TV siirtyy automaattisesti Scart-valikkoon.
27
KAMERA VIDEOKAMERA VIDEO PELIKONE
Kytkentäohjeet
1. Yhdistä kamera, videokamera ja pelikone audio-/videolaitteen portteihin.
2. Videokameran kuva saattaa olla parempi yhdistämällä S-terminaali ja
audiolaite S-VHS –kaapelilla.
Miten käytetään
1. Valitse video AV tai S-terminaali –sisääntulo.
2. Aloita AV-laitteiden käyttö.
Varoitus: Mikäli huomaat näytölläsi rullaavia kuvia, vääriä värejä, puuttuvia värejä tai kuvia tai näiden yhdistelmiä, tarkista että liitännät ovat oikein. Tarkista, että kaapelin värit vastaavat sisääntuloliittimen värejä.
SEINÄTELINE
Seinätelineen käyttö:
1. Poista saranan suojus.
2. Poista neljä M4.0 ruuvia.
3. Poista jalusta.
4. Kiinnitä seinäteline neljällä M6.0 X10mm ruuvilla.
28
KUULOKKEET
1. Kuulokkeiden jacki on television sivussa.
2. Kaukosäätimen ÄÄNETÖN-näppäin toimii sekä sisäänrakennetuille
kaiuttimille että kuulokkeille.
3. Käytä äänenvoimakkuus-näppäintä äänenvoimakkuuden säätämiseen.
VINKKEJÄ
Kuvaruudun hoito
Älä hankaa tai iske kuvaruutuun terävillä tavaroilla, sillä ne voivat naarmuttaa, kolhiinnuttaa tai vaurioittaa kuvaruutua pysyvästi.
Kytka laite irti sähköverkosta ennen kuvaruudun puhdistamista. Poista TV: stä pölyt pyyhkimällä kuvaruutu ja kotelo pehmeällä ja puhtaalla kankaalla. Mikäli kuvaruutu vaatii lisäpuhdistusta, käytä puhdasta ja kosteaa kangasta. Älä käytä puhdistusnesteitä tai sumutettavia pudistusaineita.
Matkapuhelin varoitus
Välttääksesi häiriöitä kuvassa tai äänessä, TV: n toimintahäiriöt tai jopa TV: n vaurioitumisen, pidä matkapuhelin kaukana TV: stä.
Käyttöiän loputtua
Meille on erittäin tärkeää tuottaa ympäristöystävällisiä tuotteita. Uusi vastaanottimesi sisältää materiaaleja, jotka voidaan kierrättää ja käyttää uudelleen. Sen käyttöiän loputtua erikoistuneet yritykset voivat purkaa vastaanottimen ja keskittää uudelleen käytettävät materiaalit ja minimisoida hävitettävät materiaalit.
Varmista, että hävität vanhan vastaanottimesi paikallisten määräyksien mukaan.
29
ENNEN HUOLTOON SOITTAMISTA
Suorita yksinkertaiset tarkistukset ennen huoltoon soittamista. Nämä vinkit voivat säästää aikaasi ja rahaasi, sillä takuu ei kata vastaanottimen asennusta ja asiakaskohtaisia säätöjä.
Syy Tarkistettavat osat ja toimenpiteet ”Haamu” tai kaksoiskuva
*Tämä voi johtua antenniin kohdistuvasta
esteestä, kuten korkeista rakennuksista tai kukkuloista. Hyvin suunnattavan antennin käyttö voi parantaa kuvaa.
Ei virtaa *Tarkista, että TV: n vaihtovirtajohto on liitetty
sähköverkkoon.
*Kytke TV pois sähköverkosta, odota 60
sekuntia. Kytke sen jälkeen pistoke uudelleen sähköverkkoon ja kytke TV jälleen päälle.
Ei kuvaa *Tarkista antennin hyvät liitokset TV: n takana.
*Mahdollinen lähetysaseman häiriö. Kokeile
toista kanavaa. *Säädä kontrasti- ja kirkkausasetukset. *Tarkista Suljettujen planssien -ohjaus. Jotkut
TEKSTI-tilat voivat estää näytön.
Hyvä kuva mutta ei ääntä
*Lisää ÄÄNENVOIMAKKUTTA. *Tarkista, että TV ei ole äänettömässä tilassa;
paina kaukosäätimen painiketta.
Hyvä ääni mutta huono
*Säädä kontrasti-, väri- ja kirkkausasetukset.
kuva Huono kuva *Joskus huono kuvalaatu johtuu aktivoidusta ja
kytketystä S-VHS –kamerasta tai
videokamerasta sekä toisesta samanaikaisesti
liitetystä lisälaitteesta. Tässä tapauksessa kytke
virta pois muista lisälaitteista.
Sumuinen kuva ja ääni *Tarkista antennin kytkentä. Vaakasuora pilkuista koostuva viiva
*Tämä voi johtua sähköinterferenssistä (esim.
hiustenkuivaaja, neonvalot, jne.) *Sammuta välineet.
Televisio ei vastaa kaukosäätimeen
*Tarkista toimivatko paristot. Vaihda tarvittaessa. *Puhdista TV: n kaukosäätimen anturi. *Voit käyttää TV: n etuosassa olevia painikkeita. *Valitse TV-tila varmistaaksesi, että kaukosäädin
on TV-tilassa. *Poista pistoke sähköverkosta 5 sekunnin ajaksi
ja kytke se sitten uudelleen.
30
SANASTO
Audio / Video -liitännät
Sijaitsevat vastaanottimen takana ja edessä, näitä liittimiä (RCA phono
-tyyppinen pistoke) käytetään audio- ja videosignaalien syöttöön. Suunniteltu käytettäväksi VCR:n (tai muiden lisälaitteiden) kanssa vastaanottamaan korkeamman kuvaresoluution ja tarjoamaan ääniliitäntävaihtoehtoja.
S-Video -liitäntä
Mahdollistaa suoran yhteyden korkearesoluution omaaviin videolähteisiin, kuten Super VHS videonauhureihin, laserlevysoittimiin jne. Tarjoaa paremman kuvaresoluution, terävyyden ja selvyyden.
Valikko
Kuvaruudun luetteluointiominaisuudet, jotka näkyvät TV:n kuvaruudussa ja joita käyttäjä voi säätää.
Ohjelmointi
Kanavanumeroiden lisäämis- ja poistamistoimenpide TV:n muistiin. Näin TV ”muistaa” ainoastaan paikalliset ja saatavilla olevat kanavanumerot ja siirtyy kanavanumeroiden yli, joita käyttäjä ei halua.
SRS
SRS-audioratkaisut tarjoavat paremman äänen Internet radiolla tai selvän puheen äänen, jotka tehostavat käyttökokemusta ja yleistä tyytyväisyyttä.
RF
Radiotaajuus tai moduloitu signaali, jota käytetään televisiolähetyksien alustana.
Ajastin
Toiminto, jolla voidaan asettaa aika, jonka jälkeen TV kytkeytyy automaattisesti pois päältä.
31
Tuotetiedot
26”/32”/37”/42” laajakulma
Ominaisuus
Sisäänrakennettu kanavaviritin (DTV, analogi), jossa DVB-T, Nicam, teksti-TV. Graafinen (D-SUB) HDMI
Osat Tiedot
LCD-
paneeli
TV-
toiminto
PC-sisään
tulo
Näytön koko
Näytettävä kuvakoko
26” TFT-LCD-p aneeli
660 mm lävistäjä
32” TFT-LCD-p aneeli
800 mm lävistäjä
37” TFT-LCD-p aneeli
940 mm lävistäjä
42” TFT-LCD-p aneeli
Sivusuhde 16:9 16:9 16:9 16:9
Resoluutio
1366×768 (WXGA)
1366×768 (WXGA)
1366×768 (WXGA)
1366×768 (WXGA)
Kontrastisuhde 800:1 1200:1 1200:1 1500:1 Kirkkaus 500cd /m
8ms
Vasteaika
(harmaa­harmaa)
2
500cd / m 8ms (harmaa­harmaa)
2
500cd / m 8ms (harmaa­harmaa)
2
500cd / m 8ms (harmaa­harmaa)
Lampputyyppi/Aika 60000 h 60000 h 60000 h 60000 h
Värilämpötila
6500/9300 Kelvin astetta
6500/9300 Kelvin astetta
6500/9300 Kelvin astetta
6500/9300 Kelvin astetta
PAL B/G, D/K, I ja SECAM D/K, L/L’ (Multi-
TV: n viritysjär jestelmä
Analoginen
Digitaalinen
Eurooppa) Täysi kanava, jossa elektroninen PLL-viritin
COFDM kaistaleveys: 7/8 MHz Formaatti MP @ ML Sivusuhde: 4:3, 16:9 Kuvaresoluutio: 720×576i
Äänijärj estelmä
Analoginen Nicam / A2
Digitaalinen
MPEG(I & II) Koesuhde: 32/44.1/48KHz
Moodi: Mono, Stereo, Duaali Teksti-TV Kyllä (252 sivua) Värijärjestelmät PAL / SECAM Signaalin sisääntulo D-SUB PnP-yhteensopivuus DDC2B
Sisääntulotaajuus
Suositus
FH: 31.5KHz - 48KHz
FV: 56Hz - 75Hz
1024 x 768 @ 60Hz, (1280 x 768 @ 60Hz asti)
Audio-sisääntulo Kuulokkeiden mini-jacki stereoille (3.5ø)
2
32
Osat Tiedot
Audio-ul
ostulo
OSD: n kieli Pöytäjalusta Seinäteline
Virta
Paneelin
kulma
Koko
Paino (net)
Lisälaitteet
Video
sisääntulot
Audio-ulostulo L / R
Kaiuttimet
(sisäänrake
nnetut):
10W10W
Kuulokkeiden mini-jacki stereoille (3.5ø)
Linjan ulostulo (RCA L/R)
DTV S/PDIF(RCA COAXIAL)
englanti, saksa, italia, ranska, espanja, portugali
mukana
Kyllä
Virtalähde AC100V~240V, 50/60Hz
Sähkönkulutus
Eteenpäin/taaksepäin/y mpäri
L x K x S (jalustan kanssa)
Kg (ilman lisälaitteita) 11kg 13.9kg 17,45kg 24,5kg
SCART1 SCART2
HDTV
AV/SV(puoli)
HDMI1 HDMI2
< 120W < 180W < 170W < 250W
Ei Ei Ei Ei
674,9mm
529mm
211,3mm
Kaukosäädin, Paristot (x2), AC-virtajohto,
käyttöopas
21 nastan SCART (RGB & CVBS) ×1, (S-Video
tai CVBS) ×1
Y Pb Pr×1
Audio L/R ×1
CVBS (Komposiitti) ×1
S-Video ×1
Audio L/R ×1
HDMI x 1 (Audio/Video HDCP:n kanssa)
HDMI x 1 (Audio/Video HDCP:n kanssa)
Kaiuttimet (sisäänrake nnetut): 10W10W
805,9mm 604,95mm 239,27mm
Kaiuttimet (sisäänrake nnetut): 15W 15W
928,90mm 681,45mm 254,84mm
Kaiuttimet (sisäänrake nnetut): 15W 15W
1 049,9mm 767,15mm 290,11 mm
Loading...