AMICA KH 17212 E DE User Manual [en, de, cs, pl]

OKS 956S / KH17212E
INSTRUKCJA OBSŁUGI - OKAP NADKUCHENNY PL 8
Okapnależyużywaćdopieropoprzeczytaniutejinstrukcji
NÁVOD K OBSLUZE - KUCHYŇSKÉHO ODSAVAČE CZ 14
Odsavačpoužívejteteprvepopřečtenítohotonávodu!
NÁVOD NA OBSLUHU - KUCHYNSKÉHO ODSÁVAČA SK 20
Odsávačpoužívajteibapoprečítanítohtonávodu!
INSTRUCTION MANUAL - KITCHEN EXTRACTOR HOOD EN 26
Beforeusingtheappliance,pleasecarefullyreadthismanual!
BEDIENUNGSANLEITUNG - KAMINHAUBE DE 32
BittelesenSiedieseAnleitungvorderInstallationdesKaminhaube  durch!
234
min 650mm
Gas cookers min 650mm Gas cookers
min 450mm
Electrical
cookers
1a
2
1b
1c
3a
3c3b
3d
3g
3e
3f
3h
3i
5
a
b
5
6
3j
3k
4b
4a
6
778
GRATULUJEMY WYBORU SPRZĘTU MARKI AMICA
i
i
Szanowni Państwo,
Staliście się Państwo użytkownikami najnowszej generacji okapu kuchennego. Okap ten został zaprojektowany i wykonany specjalnie z myślą o spełnieniu Państwa oczekiwań i z pewnością będzie stanowić część nowocześnie wyposażonej kuchni. Zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i użycie najnowszej technologii produkcji, zapewniają mu wysoką funkcjonalność i estetykę. Przed przystąpieniem do montażu okapu prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią niniejszej instrukcji. Dzięki temu unikną Państwo błędnej instalacji i obsługi okapu. Życzymy satysfakcji i zadowolenia z wyboru okapu naszej rmy
Poniżej znajdują się objaśnienia dotyczące symboli występujących w niniejszej instrukcji:
Ważne informacje dotyczące bezpie­czeństwa użytkownika urządzenia oraz prawidłowej jego eksploatacji.
Zagrożenia wynikające z niewłaściwe­go postępowania z urządzeniem oraz czynnościach, które może wykonać jedynie wykwalikowana osoba, na przykład z serwisu producenta.
Wskazówki związane z użytkowaniem sprzętu.
Informacje dotyczące ochrony środowiska naturalnego.
Zakaz wykonywania pewnych czynności przez użytkownika.
SPIS TREŚCI
WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA 9
INSTALACJA URZĄDZENIA 10
OBSŁUGA I KONSERWACJA 11
OCHRONA ŚRODOWISKA 13
GWARANCJA, OBSŁUGA POSPRZEDAŻNA 13
Masz wątpliwości? Jeśli pewne fragmenty instrukcji są niezrozumiałe, należy skon­taktować się z centrum serwisowym, aby uzyskać wszechstronną pomoc.
Urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do użytku domowego.
Producent zastrzega sobie możliwość dokonywania zmian niewpływających na działanie urządzenia.
i
i
WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA
l Producent nie ponosi żadnej odpowie-
dzialności za ewentualne szkody lub pożary spowodowane przez urządzenie wynikające z nieprzestrzegania zaleceń podanych w niniejszej instrukcji.
l Okap nadkuchenny służy do usuwania
oparów kuchennych. Nie należy go uży­wać do innych celów.
l Okap pracujący w trybie wyciągu nale-
ży podłączyć do odpowiedniego kanału wentylacyjnego (nie podłączać do kana­łów kominowych, dymowych lub spalino­wych, będących w eksploatacji). Okap wymaga zainstalowania przewodu od­prowadzającego powietrze na zewnątrz. Długość przewodu (najczęściej rura Ø 120 lub 150mm) nie powinna być dłuż­sza niż 4-5 m. Przewód odprowadzający powietrze jest również wymagany przy okapach teleskopowych i meblowych w trybie pochłaniacza.
l Okap pracujący w trybie pochłaniacza
wymaga zainstalowania ltra z węglem aktywnym. W tym przypadku nie wymaga się instalowania przewodu odprowadza­jącego powietrze na zewnątrz, zaleca się natomiast montaż kierownicy wydmuchu powietrza (tylko okapy kominowe).
l Okap posiada niezależne oświetlenie
oraz wentylator wyciągowy z możliwo­ścią ustawienia jednej z kilku prędkości obrotowych.
l W zależności od wersji urządzenia, okap
jest przeznaczony do trwałego zamo­cowania na pionowej ścianie ponad ku­chenką gazową lub elektryczną (okapy kominowe i uniwersalne); na sucie po­nad kuchenką gazową lub elektryczną (okapy wyspowe); na pionowej ścianie w zabudowie meblowej ponad kuchenką gazową lub elektryczną (okapy telesko­powe i do zabudowy). Przed montażem należy się upewnić czy konstrukcja ścia­ny / sutu jest odpowiednia do utrzyma­nia okapu. Niektóre modele okapów są bardzo ciężkie.
l Wysokość montażu urządzenia nad płytą
elektryczną podana jest w karcie produktu (specykacji technicznej urządzenia). Je­żeli w instrukcjach instalowania urządzeń gazowych podano większą odległość, należy to uwzględnić (Rys. 1a/b/c).
l Pod okapem kuchennym nie wolno po-
zostawiać odkrytego płomienia, podczas zdejmowania naczyń znad palnika, nale­ży ustawić minimalny płomień. Zawsze należy sprawdzać czy płomień nie wy­kracza poza naczynie, gdyż powoduje to niepożądane straty energii i niebezpiecz­ną koncentrację ciepła.
l Potrawy przygotowywane na tłuszczach
powinny być stale nadzorowane, gdyż przegrzany tłuszcz może się łatwo zapa­lić.
l Przed każdą operacją czyszczenia, wy-
mianą ltra lub przed podjęciem prac na­prawczych, należy wyjąć wtyczkę urzą­dzenia z gniazdka.
l Filtr przeciw tłuszczowy do okapu ku-
chennego należy czyścić, co najmniej, raz na 1 miesiąc, gdyż nasycony tłusz­czem jest łatwopalny.
l Jeżeli w pomieszczeniu, oprócz okapu,
eksploatuje się inne urządzenia o zasila­niu nieelektrycznym (np. piece na paliwa ciekłe, grzejniki przepływowe, termy), należy zadbać o wystarczającą wenty-
lację (dopływ powietrza). Bezpieczna eksploatacja jest możliwa, gdy przy jed­noczesnej pracy okapu i urządzeń spa­lających, zależnych od powietrza w po­mieszczeniu, w miejscu ustawienia tych urządzeń panuje podciśnienie najwyżej 0,004 milibara (ten punkt nie obowiązuje, gdy okap nadkuchenny jest użytkowany jako pochłaniacz zapachów).
l Okap nie powinien służyć jako płaszczy-
zna podparcia dla osób znajdujących się w kuchni.
l Okap powinien być często czyszczony
zarówno na zewnątrz jak i od wewnątrz (PRZYNAJMNIEJ RAZ W MIESIĄCU, z zachowaniem wskazówek dotyczą­cych konserwacji podanych w niniejszej instrukcji). Nieprzestrzeganie zasad dotyczących czyszczenia okapu oraz wymiany ltrów powoduje powstanie za­grożenia pożarem.
l Jeżeli przewód zasilający ulegnie uszko-
dzeniu, to powinien być wymieniony w specjalistycznym zakładzie napraw­czym.
l Należy zapewnić możliwość odłączenia
urządzenia od sieci elektrycznej, poprzez wyjęcie wtyczki lub wyłączenie wyłączni­ka dwubiegunowego
l Niniejszy sprzęt nie jest przeznaczony do
użytkowania przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonej zdolności zycznej, czu­ciowej lub psychicznej, lub osoby o braku doświadczenia lub znajomości sprzętu, chyba że odbywa się to pod nadzorem lub zgodnie z instrukcją użytkowania sprzętu, przekazaną przez osoby odpowiadające za ich bezpieczeństwo.
l Należy zwrócić szczególną uwagę, aby z
urządze nia nie korzystały po zo sta wio ne bez opieki dzieci.
l Sprawdzić, czy napięcie podane na ta-
bliczce znamionowej odpowiada miej­scowym parametrom zasilania.
l Przed montażem rozwinąć i wyprostować
przewód sieciowy.
l Uwaga! Materiały opakowaniowe (wo-
reczki polietylenowe, kawałki styropianu itp.) należy w trakcie rozpakowywania trzymać z dala od dzieci.
l UWAGA: przed podłączeniem okapu
do zasilania sieciowego należy zawsze skontrolować czy kabel zasilania został prawidłowo zainstalowany i NIE został przygnieciony przez okap w trakcie czyn­ności montażowych. Zaleca się spraw­dzenie funkcjonowania okapu przed czynnościami montażowymi.
9
INSTALACJA URZĄDZENIA
Wyposażenie
Okap nadkuchenny jest złożony z następujących elementów (Rys. 2):
1. Komin wewnętrzny,
2. Komin zewnętrzny,
3. Podzespół sterowania,
4. Oświetlenie,
5. Filtr aluminiowy,
6. Szyba,
7. Pilot zdalnego sterowania (Rys. 4b)
Montaż
Montaż urządzenia krok po kroku pokazany jest na rysunkach 3...
Ustawienie wyciągowego trybu pracy okapu
W trakcie wyciągowego trybu pracy okapu powie­trze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem. Przy tym ustawieniu należy usunąć ewentualny ltr węglowy. Okap jest podłączony do otworu odprowadzające­go powietrze na zewnątrz za pomocą sztywnego lub elastycznego przewodu o średnicy 150 lub 120 mm i odpowiednich zacisków do przewodów, które należy nabyć w placówkach z materiałami instala­cyjnymi. Podłączenie należy zlecić wykwalikowanemu in­stalatorowi.
Ustawienie trybu pracy okapu jako pochłaniacz zapachów
W tej opcji pracy przeltrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia poprzez obustronne wycięcia otworów usytuowane w kominie górnym. Przy tym ustawieniu należy zamontować ltr węglowy oraz zaleca się zamontować kierownicę wydmuchu powietrza (dostępność w zależności od modelu).
W wybranych modelach okapów uniwersalnych należy przełączyć dźwignię wewnątrz okapu (Rys.
8), aby przełączyć tryb pracy z wyciągowego w tryb pochłaniacza zapachów. Oczyszczone po­wietrze powróci do pomieszczenia poprzez otwory znajdujące się w górnej części urządzenia.
Okapy meblowe i teleskopowe pracujące w tybie pochłaniacza wymagają montażu rury odpro­wadzającej powietrze. Drugi koniec rury należy skierować na pomieszczenie, przez nią będzie odprowadzane przeltrowane powietrze.
Prędkości wentylatora
Prędkości najniższą i średnią stosuje się przy normalnych warunkach oraz małym natężeniu oparów, natomiast prędkość najwyższą stosować tylko przy dużym stężeniu oparów kuchennych, np. podczas smażenia, czy grilowania.
10
OBSŁUGA I KONSERWACJA
Sterowanie okapem odbywa się poprzez panel kontrolny (Rys. 4)
Okap nadkuchenny posiada 5 prędkości pracy wentylatora. Prędkość wentylatora należy dobrać w zależności od intensywności gotowania. Aby uruchomić wentylator okapu należy nacisnąć przycisk ” ” na panelu sterowania. Prędkość pracy wentylatora zwiększa się poprzez kilkukrotne naciśnięcie przycisku ” > ”, zmniejszenie prędkości wentylatora odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku ” < ”.
Przytrzymanie przycisku ” ” przez okolo 2-3 sekundy powoduje aktywacje funkcji opóźnionego wyłączenia urządzenia. Wyłączenie urządzenia nastąpi po 15 minutach od tego momentu. Gdy funkcja opóźnionego wyłączenia zostanie uaktywniona, wyświetlacz zasygnalizuje to migotaniem cyfry na wyświetlaczu i wentylator okapu wyłączy się po 15 minutach.
Zaleca się używać okapu do kilku minut po zakończeniu gotowania w celu usunięcia resztek zapachów i pary z kuchni.
Oświetlenie
Okap nadkuchenny posiada oświetlenie diodowe. Włączanie i wyłączanie oświetlenia odbywa się po­przez naciśnięcie przycisku ” ” na panelu sterowania.
Pilot zdalnego sterowania (Rys. 4b)
Okap nadkuchenny w wyposażeniu posiada pilot zdalnego sterowania. Funkcje pilota opisane są poniżej: A. Włączenie/wyłączenie silnika B. Zmniejszenie prędkości C. Zwiększenie prędkości D. Włączenie/wyłączenie oświetlenia
Po naciśnięciu przycisku „POWER” silnik okapu zacznie pracę od drugim biegu. Oświetlenie okapu można włączyć niezależnie od przycisku „POWER” Aby korzystać w pełni z funkcji pilota zdalnego sterowania należy:
- Na tylnej powierzchni pilota znajduje się zaślepiony otwór na baterie, delikatnie odgiąć zatrzask i ściągnąć klapkę.
- Umieścić baterie w pilocie zgodnie z oznaczeniami wewnątrz pilota
- Zamknąć klapkę pilota.
- Skierować pilot w kierunku przedniej elewacji okapu nadkuchennego.
Między pilotem a czujnikiem nie może być żadnych przeszkód, Światło świetlówek może zakłócać komunikację między pilotem a okapem
Do pilota zdalnego sterowania nie są dołączone baterie. Należy je nabyć we własnym zakresie w odpo­wiednich placówkach handlowych.
Sensor zapachu (tryb automatyczny)
Sensor zapachu jest uruchamiany/wyłączany poprzez przyciśnięcie pola „Auto” Aby aktywować sensor zapachu, przycisnąć pole „Auto” – wówczas na wyświetlaczu przez 1 minutę zacznie migać litera „A” (jest to czas potrzebny na aktywację i kalibrację sensora).
Okap w trybie automatycznym wykrywa zanieczyszczenia powietrza takie jak NH3, NOx, CO2, alkohol i pracuje przy niewielkim wzroście zanieczyszczenia powietrza (od wzorco wego z kalibracji) na biegu 2. Wzrost zanieczyszczenia powietrza zmienia bieg silnika na wyższy.
Przy aktywnym trybie sensora zapachu, co 3 sekundy na wyświetlaczu, symbol ”A” jest wskazywany naprzemiennie z numerem biegu pracującego silnika. Dobrany przez sensor bieg silnika możemy zmienić przyciskając pola ”<” lub ”>”, urządzenie wówczas będzie działo z zadanym biegiem przez jedną minutę a następnie wróci do biegu dobranego automa­tycznie w zależności od czystości powierza.
Urządzenie ma 9 poziomów czułości sensora zapachu. Poziom 1 to czułość najsłabsza, poziom 9 to czułość najwyższa. Fabrycznie czułość jest ustawiona na poziomie 5. Aby zmienić poziom czułości sensora, należy nacisnąć i przytrzymać przez 5 sekund przycisk ”AUTO”, na wyświetlaczu pojawi się wówczas migająca wartość czułości. Następnie naciskając ten sam przycisk ”AUTO” można wyregulo­wać czułości sensora.
Sensor zapachu (tryb automatyczny) wyłącza się po 15 minutach.
11
OBSŁUGA I KONSERWACJA
Konserwacja
Regularna konserwacja i czyszczenie urządzenia zapewni dobrą i bezawaryjną pracę okapu oraz przedłuży jego żywotność. Należy zwracać szcze­gólną uwagę, aby ltr przeciwtłuszczowy i ltr z węglem aktywnym były czyszczone i wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta.
Metalowy ltr przeciwtłuszczowy
Czyszczenie Filtry powinny być czyszczone gdy na wyświetlaczu
pojawi się symbol ” ”, średnio co 2-3 tygodnie. Aby wyłączyć powyższy symbol (po wyczyszcze­niu ltrów i ich powtórnym zamontowaniu) należy przytrzymać przez 3 sekundy pr zycisk oznaczony symbolem ” ” (okap nie może być w stanie pra­cy). Po tej czynności pojawi się symbol ”E” i urzą­dzenie będzie można używać w normalny sposób. Jeżeli chcesz używać urządzenia bez usuwania z wyświetlacza symbolu ” ”- naciśnij przycisk ozna­czony symbolem ” ” oznaczenie prędkości po­jawi się na 1 sekundę, następnie pojawi się symbol ” ” a silnik będzie pracował dalej.
UWAGA: Symbol ” ” pojawia się po 60 godzi­nach użytkowania silnika urządzenia.
Wymiana Demontaż aluminiowego ltra przeciwtłuszczowe-
go pokazany jest na rysunku 5. W niektórych modelach zastosowany jest ltr akry-
lowy. Należy go wymieniać co najmniej raz na 2 miesiące lub częściej w wypadku wyjątkowo inten­sywnego użycia.
Filtr węglowy (stosowany tylko w wersji pochła­niacza)
Działanie - Filtr węglowy stosuje się wyłączenie wtedy, kiedy okap nie jest podłączony do przewodu wentylacyjnego. Filtr z węglem aktywnym posiada zdolność pochłaniania zapachów aż do swego na­sycenia. Nie nadaje się także do mycia ani do rege­neracji i powinien być wymieniany, co najmniej raz na 2 miesiące lub częściej w wypadku wyjątkowo intensywnego użycia.
Wymiana Demontaż ltra węglowego pokazany jest na ry-
sunku 6.
Oświetlenie
Wymiana oświetlenia jest pokazana na rysunku 7. Należy stosować żarówki / halogeny / moduły dio­dowe o takich samych parametrach jak fabrycznie zamontowane w urządzeniu.
Czyszczenie
Normalne czyszczenie okapu: l Nie używać namoczonych szmatek lub gąbek
ani strumienia wody.
l Nie stosować rozpuszczalników ani alkoholu,
ponieważ mogą one zmatowić lakierowane powierzchnie.
l Nie stosować substancji żrących, zwłaszcza
do czyszczenia powierzchni wykonanych ze stali nierdzewnej.
l Nie używać twardej, szorstkiej szmatki Zaleca się stosowanie wilgotnej szmatki oraz
obojętnych środków myjących. Uwaga: Po kilku myciach w zmywarce, kolor ltra
aluminiowego może ulec zmianie. Zmiana koloru nie oznacza nieprawidłowości oraz konieczności jego wymiany.
12
OCHRONA ŚRODOWISKA
Recykling opakowania
Urządzenie na czas trans­portu zostało zabezpieczo­ne przed uszkodzeniem. Po rozpakowaniu urzą­dzenia prosimy Państwa o usunięcie elementów opa­kowania
w sposób nie zagrażający środowisku. Wszystkie materiały zastoso­wane do opakowania są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, w 100% nadają się do odzysku:
l Opakowanie zewnętrzne z tektury / folii l Kształt z wolnego od FCKW, polistyre-
nu spienionego (PS)
l Folie i worki z polietylenu (PE)
WYCOFANIE Z EKSPLOATACJI
Jeżeli nie będziemy wię­cej użytkować wyrobu, to przed zło mo wa niem ze zużytego sprzętu należy odciąć przewód przyłącze­niowy. To urządzenie jest ozna-
wą Europejską 2002/96/WE oraz polską Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym symbolem przekreślonego kontenera na odpady. Takie oznakowanie informuje, że sprzęt ten, po okresie jego użytkowania nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Użytkownik jest zobowiązany do odda­nia go prowadzącym zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Prowadzący zbieranie, w tym lokalne punkty zbiórki, sklepy oraz gminne jednost­ki, tworzą odpowiedni system umożliwiają­cy oddanie tego sprzętu. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym przyczynia się do uniknięcia szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego konsekwencji, wynikających z obecności składników niebezpiecznych oraz nie­właściwego składowania i przetwarzania takiego sprzętu.
czone zgodnie z Dyrekty-
GWARANCJA, OBSŁUGA POSPRZEDAŻNA
Gwarancja
Świadczenia gwarancyjne wg karty gwarancyjnej. Producent nie odpowiada za jakiekolwiek szkody spowodowane nieprawidłowym po stę po wa niem z wy­robem.
Obsługa posprzedażna
W przypadku gdy zaistnieją jakiekolwiek problemy związane z użytkowa­niem sprzętu Ami ca to nasze CENTRUM SERWISOWE zapewni Państwu szybką i w pełni profesjonalną pomoc. Chcemy bowiem wszystkim, którzy zaufali marce Amica zagwarantować pełen komfort ko rzy sta nia z naszego wyrobu.
Oświadczenie producenta
Producent deklaruje niniejszym, że wyrób ten spełnia zasadnicze wymagania wy mie nio nych poniżej dyrektyw europejskich:
l dyrektywy niskonapięciowej 2006/95/WE, l dyrektywy kompatybilności elek tro ma gne tycz nej 2004/108/WE, l dyrektywyekoprojektowania2009/125/WE
i dlatego wyrób został oznakowany oraz została wystawiona dla niego deklaracja zgodności udo­stępniana organom nadzorującym rynek.
13
Loading...
+ 29 hidden pages