Albrecht DR 890 User guide [cs]

Internetové rádio Albrecht DR 890
Obj. č. 156 47 79
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup stolního, internetového rádia Albrecht. Tento návod k obsluze je nedílnou součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení
výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst.
Pro použití jiného jazyka v hlavní nabídce stiskněte tlačítko MENU a přejděte do nabídky „System – Einstellungen“ – „Sprache“. V seznamu pak vyberte požadovaný jazyk a potvrďte.
Rozsah dodávky
Internetové rádio DR 890 CD Napájecí zdroj Audio kabel 3,5 mm Anténa Dálkový ovladač Návod k obsluze
Uvedení do provozu
Připojte dodávanou anténu nebo externí DAB/FM anténu do rádia. Rádio připojte ke zdroji napájení. Použijte k proto výhradně dodávaný síťový adaptér a jeho nízkonapěťový konektor, který připojte do příslušné zdířky DC-IN v zadní části rádia. Rádio zapnete po přepnutí hlavního vypínače Power ON/OFF do horní polohy ON. Připojte rádio do vaší místní a bezdrátové sítě WiFi. Ujistěte se o tom, že jste správně konfigurovali bezdrátovou síť s použitím technologie šifrování WEP, WPA nebo WPA2 se zadáním správného přístupového hesla. Pro snadné připojení rádia do bezdrátové sítě také můžete použít funkci WPS (WiFi Protected Setup). Sledujte přitom LED kontrolky na vašem síťovém komponentu (routeru/AP) a jejich stavovou indikaci.
Při prvním uvedení rádia do provozu systém zobrazí výzvu ke spuštění automatického průvodce nastavením „Setup Wizard“. Výběrem „Yes“ spustíte tento proces, při kterém dojde k nastavení aktuálního času, data a konfiguraci síťového připojení. Při výběru volby „No“ dojde k ukončení průvodce nastavení s dotazem k jeho opětovnému spuštění při dalším zapnutí rádia.
Po stisku tlačítka přejde rádio do pohotovostního režimu (standby). Na displeji rádia se v tomto režimu bude zobrazovat aktuální čas, datum a nastavený budík. Při dalším zapnutí rádia dojde k jeho automatickému připojení do místí bezdrátové sítě. Rádio zároveň spustí přehrávání naposledy naladěné stanice.
Popis a ovládací prvky
Ovládací prvky v přední části rádia
Zadní část rádia
1 – Přihrádka CD Přehrávání kompaktních disků. 2 – IR přijímač Senzor pro příjem signálu z dálkového ovladače. 3 - HOME Power On/StandBy – zapnutí a vypnutí rádia delším stiskem tlačítka. Home – návrat do hlavního menu (krátký stisk). 4 – VOLUME Ovládání hlasitosti. /◄► NAVIGATE/OK Navigace v menu. Stiskem tlačítka potvrdíte výběr (vyhledávání dalších stanic). 5 – Displej Barevný 2,8“ TFT displej. 6 – AUX-IN Zdířka Aux-In 3,5 mm – vstup pro připojení externího audio zdroje. 7 - Vstup pro připojení sluchátek. Po připojení sluchátek do rádia dojde
8 - EJECT Otevření / Uzavření CD přihrádky. 9 – I◄◄ Návrat na předchozí skladbu – stiskem tlačítka přejdete na předchozí skladbu. Delší stisk – rychlý přechod v rámci aktuální skladby směrem na její začátek.
k automatickému vypnutí výstupu zvuku do vestavěného reproduktoru na rádiu (to neplatí pro aktivaci akustického výstupu budíku).
10 - ►►I Přechod na následující skladbu / Delším stiskem přejdete v rámci aktuální
skladby rychleji směrem na její konec. 11 - II PLAY/PAUSE – spuštění nebo pozastavení přehrávání skladby. 12 - STOP – ukončení režimu přehrávání a návrat na seznam skladeb. 13 - FAVORITES – vstup do seznamu stanic / Režim programování skladeb Delším stiskem tlačítka dojde k uložení oblíbené skladby do playlistu. 14 - MENU/INFO Delším stiskem vstoupíte do menu pro výběr provozního režimu. Krátkým stiskem můžete přepínat mezi různými provozními informacemi. 15 – BACK Návrat v menu o jednu úroveň zpět. 16 – Anténa IEC konektor pro připojení externí antény nebo venkovní antény DAB / FM. 17 – DC-IN Zdířka pro připojení napájecího zdroje (dodávaný síťový adaptér). 18 – Power On/Off Hlavní vypínač. 19 – USB port Konektor pro připojení externího USB audio zdroje. 20 – UPDATE ONLY Port, který slouží výhradně pro aktualizaci software rádia.
Dálkový ovladač
Power On/Standby – zapnutí a vypnutí rádia delším stiskem tlačítka
(přechod do pohotovostního režimu standby).
EJECT – Otevření / Zavření CD přihrádky.
MODE – Návrat do hlavní nabídky. MENU/INFO – Delším stiskem vstoupíte do menu pro výběr provozního režimu / Krátkým stiskem můžete přepínat mezi různými provozními informacemi. FOLDER UP – Přechod do předchozí úrovně. FOLDER DOWN – Vstup do vybraného menu. I◄◄ – Návrat na předchozí skladbu. Delší stisk – rychlý přechod v rámci aktuální skladby směrem na její začátek.
II PLAY/PAUSE – spuštění nebo pozastavení přehrávání skladby.
STOP – ukončení přehrávání a návrat na seznam skladeb. ►►I – Přechod na další skladbu / Delším stiskem přejdete v rámci
aktuální skladby rychleji směrem na její konec. EQ – Vstup do menu pro nastavení ekvalizéru.
VOLUME+ Zesílení hlasitosti. TUNE UP – navigace v menu / DAB: Seznam stanic / FM: Ladění stanic v krocích po 0,05 MHz směrem na vyšší frekvence. – Navigace v menu. OK/SCAN – Potvrzení výběru / V režimu FM vyhledávání dalších stanic.
– Navigace v menu. TUNE DOWN – navigace v menu / DAB: Seznam stanic / FM:
Ladění stanic v krocích po 0,05 MHz směrem na nižší frekvence.
MUTE – vypnutí výstupu zvuku do vestavěného reproduktoru.
VOLUME – Utlumení hlasitosti. 1 – 10 PRESET – delším stiskem dojde k uložení oblíbené stanice do paměti rádia / Krátkým stiskem dojde k přechodu na oblíbenou stanici.
FAVORITES – vstup do seznamu oblíbených stanic / Delším stiskem tlačítka dojde k uložení oblíbené stanice do seznamu. SHUFFLE/REPEAT – Delším stiskem dojde k použití funkce přehrávání skladeb v náhodném pořadí „Shuffle“. Krátký stisk aktivuje funkci „Repeat“ pro opakované přehrávání vybrané skladby.
K uvedení dálkového ovladače do provozu musíte vložit do jeho bateriové přihrádky 2 baterie o velikosti AAA. Otevřete proto kryt bateriové přihrádky ve spodní části ovladače. Dbejte na vložení baterií do ovladače se správnou polaritou. Při vkládání baterií si proto dobře všimněte označení polarity na bateriích a stejně tak i uvnitř bateriové přihrádky.
Provozní režimy rádia V hlavní nabídce rádia můžete vybírat z dostupných provozních režim: Internet Radio, Media Player,
DAB, FM, CD, Bluetooth, Aux-In, Sleep, Alarms. Do hlavní nabídky vstoupíte například po stisku
tlačítka HOME. Do vybraného režimu pak přejdete pomocí otočného ovladače NAVIGATE nebo navigačními tlačítky ▲▼ na dálkovém ovladači.
Hlavní menu rádia.
Internetové rádio
Na tomto rádiu můžete přijímat tisíce rozhlasových stanic a podcasts, vysílajících z celého světa prostřednictvím sítě internetu. Po přechodu do režimu internetového rádia dojde k automatickému připojení k portálu se seznamem všech internetových stanic. Na tomto portále můžete vytvářet vlastní seznamy stanic „Favourites“ a tyto seznamy pak dále spravovat. Pro vstup do režimu internetového rádia stiskněte tlačítko HOME a přejděte poté pomocí navigačních tlačítek na ovladači nebo otočného ovladače NAVIGATE do menu „Internet Radio“ a potvrďte.
Při poslechu internetových stanic můžete jednoduše stiskem tlačítka BACK nebo navigačního tlačítka na dálkovém ovladači přejít zpět do předchozí úrovně menu. Stejně tak můžete přejít do první nabídky v režimu „Internet Radio“ po delším stisku tlačítka MENU. Stiskem tlačítka II PLAY/PAUSE dojde k pozastavení přehrávání stanice (režim pauzy). Opětovným stiskem stejného tlačítka znovu obnovíte přehrávání stanice.
Naposledy přehrávané stanice „Last listened“
Při dalším vstupu do režimu příjmu internetových stanic dojde k naladění a spuštění naposledy přehrávané stanice. Do seznamu dalších naposledy přehrávaných stanic vstoupíte po výběru některé ze stanic „Last listened“. Stanice jsou v seznamu řazeny chronologicky. V horní části seznamu budou stanice, které jste na rádiu přehrávali jako poslední.
Seznam stanic
Menu „Seznam stanic“.
Internetové stanice jsou rozděleny do několika různých kategorií: „Location“ (místo, odkud vysílají), „Genre“ (žánr stanice), „Popular“ (nejoblíbenější stanice) a „New“ (internetové stanice, které nedávno spustili své vysílání). Stanice navíc můžete vyhledávat po zadání prvních znaků z názvu stanice.
Oblíbené stanice „Favourites“
Seznam oblíbených stanic se ukládá do interní paměti rádia. Do tohoto seznamu není možné získat přístup například z jiného internetového rádia.
Ukládání oblíbených stanic / Předvolby stanic „Preset“
Během poslechu vaší oblíbené internetové stanice stiskněte a přidržte tlačítko FAVORITES , dokud se na displeji nezobrazí menu pro uložení „Save to Preset“. Vyberte poté některý z 20. dostupných paměťových slotů pro uložení stanice a stiskněte tlačítko OK. Vaší oblíbenou stanici uložíte do paměti rádia i po delším stisku některého z numerických tlačítek 1 – 10 na dálkovém ovladači.
Vyvolání předvoleb z paměti
Krátkým stiskem tlačítka FAVORITES vstoupíte do nabídky pro vyvolání předvoleb stanic z paměti „Recall from Preset“. V seznamu oblíbených stanic vyberte stanici, jejíž poslech hodláte spustit a potvrďte stiskem tlačítka OK. Svou oblíbenou stanici vyberte i po krátkém stisku některého numerického tlačítka 1 – 10 na dálkovém ovladači. Při přehrávání stanice, uložené do seznamu „Preset“ se bude ve spodní části displeji zobrazovat symbol .
Online Favourites
Oblíbené stanice „Online Favourites“ se neukládajíc do interní paměti rádia, ale na portále internetového rádia. Tento seznam je dostupný pro všechna internetová rádia, která jsou přihlášena ke stejnému uživatelskému účtu. Pro registraci vašeho internetového rádia přejděte do menu „Station list“ – „Help“ – „Get access code“. Na displeji rádia poté bude vygenerován unikátní přístupový kód. Tento přístupový kód přitom není shodný s ID kódem tohoto internetového rádia.
Přístupový kód pro registraci rádia na internetovém portále.
Přejděte na internetový portál www.wifiradio-frontier.com. Při prvním přechodu na tento portál musíte zaregistrovat své internetové rádio založením nového uživatelského účtu. Součást registračního procesu je zadání přístupového kódu „Access code“, e-mailové adresy, hesla a označení modelu vašeho internetového rádia. V případě, že již máte na tomto portále zřízený účet a přejete si s ním používat i další internetové rádio, přihlaste se ke svému účtu a v menu „Add another Wi-Fi radio“ přidejte další internetové rádio. Pro uložení přehrávané stanice do seznamu stanic stiskněte a déle přidržte tlačítko OK, dokud se na displeji nezobrazí informace „Favourite added“. Tato stanice se poté objeví ve výchozím seznamu oblíbených stanic.
Vlastní seznam oblíbených stanic „My added Stations“
Přestože je na internetovém portále k dispozici tisíce rozhlasových stanic, můžete chtít vyhledat jiné stanice, které nejsou v součástí tohoto seznamu. Na portále proto můžete vyhledávat i další stanice.
Zobrazení informací o internetové stanici
Během poslechu internetových stanic se na displeji rádia zobrazuje název stanice a další informace. Pro zobrazení dalších a podrobných informací stiskněte tlačítko INFO. Opakovaným stiskem tohoto tlačítka můžete procházet mezi zobrazením názvu stanice, žánru, spolehlivosti internetového připojení, audio kodeku, sampling rate, playback buffer a zobrazením aktuálního data.
Media Player
V režimu hudebního přehrávače „Media Player“ můžete na rádiu přehrávat hudební soubory uložené například ve vašem počítači, připojeného do stejné bezdrátové sítě. Tyto soubory však musejí být ve formátu MP3, WMA, WAV, AAC nebo FLAC. Pro vstup do tohoto režimu stiskněte tlačítko HOME, vyberte menu „Music Player“ a potvrďte stiskem tlačítka OK.
Menu hudebního přehrávače.
Pokud stisknete během přehrávání skladby tlačítko BACK na rádiu nebo navigační tlačítko , popřípadě stisknete a déle přidržíte tlačítko MENU, přejde systém rádia zpět do předchozí úrovně menu. Pro navigaci mezi jednotlivými skladbami použijte tlačítka I◄◄ nebo ►►I. Stiskem tlačítka II spustíte nebo naopak pozastavíte přehrávání skladby. Pro ukončení přehrávání a návrat na seznam skladeb stiskněte tlačítko STOP .
Sdílení audio souborů „Shared media“
V případě, že provedete konfiguraci pro sdílení médií, uvidíte na rádiu záznam skládající se z názvu počítače a názvu adresáře / mediální knihovny. Pakliže používáte více, než jeden síťový počítač, zobrazí se seznam všech dostupných mediálních serverů. Přejděte pak v seznamu na audio soubory, které hodláte přehrávat.
Po úspěšné konfiguraci sdílení médií se bude na rádiu zobrazovat menu z mediálního serveru. V první položce menu se zobrazuje typ mediálních souborů, například „Music“ nebo „Video“, „Pictures“ a „Playlist“. Na rádiu však můžete přehrávat pouze hudební soubory a seznamy skladeb „Playlist“. Skladby můžete na serveru vyhledávat obdobným způsobem jako při vyhledávání internetových stanic. Hudbu můžete třídit do různých seznamů, například podle žánru, interpreta, alba a hodnocení. Poté, co přejdete v seznamu na vaši oblíbenou skladbu, spusťte její přehrávání stiskem tlačítka OK.
Přehrávání hudby z USB
Po připojení USB disku do příslušného portu (19) se na displeji rádia zobrazí adresáře a soubory, uložené na tomto disku. Pomocí ovladače NAVIGATE nebo navigačních tlačítek na dálkovém ovladači procházejte jednotlivými položkami. Přejděte na vybranou skladbu a spusťte její přehrávání stiskem tlačítka OK. USB port na rádiu slouží výhradně pro připojení kompatibilního disku. Není například určen k nabíjení jiných mobilních zařízení.
Funkce Repeat / Shuffle
S použitím funkce „Repeat“ můžete přehrávat skladbu(y) v jedné nekonečné smyčce. Funkce „Shuffle“ pak umožňuje přehrávání skladeb v náhodném pořadí. Pro aktivaci vybrané funkce stiskněte korespondující tlačítko na dálkovém ovladači.
Zobrazení informací o přehrávané skladbě
Během přehrávání skladby se na displeji rádia zobrazuje pořadové číslo skladby a název interpreta. Stejně tak na displeji můžete sledovat stavový ukazatel s aktuálním průběhem skladby, který zobrazuje uplynulý a stejně tak i zbývající čas do konce skladby. V závislosti na použitém audio zdroji přehrávané skladby se bude ve spodní části displeje zobrazovat indikace „UPnP“ nebo „USB“. Pro zobrazení dalších informací o skladbě pak stiskněte tlačítko INFO. Každým stiskem tlačítka INFO se zobrazí další dostupná informace v následujícím pořadí: Název interpreta, album, kodek/sampling rate, playback buffer a aktuální datum. Na rádiu se při přehrávání skladby z mediálního serveru bude zobrazovat i obálka alba „cover“. Tato funkce však není k dispozici při přehrávání hudby z USB disku.
DMR (DLNA Streaming)
Sdílení hudby „Shared media“ z předchozí části tohoto návodu je jednou z možností pro streamování hudby na internetovém rádiu. V této části se dozvíte o možnosti, jakým způsobem streamovat hudbu do rádia s ovládáním z jiného síťového zařízení. Hudbu můžete do rádia sdílet z vašeho počítače, smartphone nebo tabletu a přitom přehrávání ovládat z těchto síťových komponentů. V tomto případě se jedná o funkci DLNA.
Ovládání přehrávání hudby z PC
Pro použití funkce DLNA musí váš počítač používat operační systém Windows 7 (a pozdější verze) a hudební přehrávač Windows Media Player alespoň verze 12. Jako první musíte konfigurovat sdílení hudebních souborů v počítači. V menu „Streaming“ aktivujte funkci „Media Streaming“ a „Media streaming options“.
V aplikaci Windows Media Player klikněte na menu „Datový proud“ (Streaming) a aktivujte ovládání přehrávání hudby na rádiu ze vzdáleného přístupu „Enable remote control of my Player“. Pro ukončení režimu DRM a přepnutí do jiného provozního režimu stiskněte a přidržte tlačítko MENU. V hlavní nabídce rádia pak vyberte jiný provozní režim.
Ovládání přehrávání z tabletu / smartphone
Na svém mobilním zařízení můžete instalovat některou kompatibilní DLNA aplikaci, kterou naleznete v obchodě Play nebo Apple Store. Tato funkce je k dispozici na zařízeních s operačním systémem Android, iPad nebo iPhone. Doporučujeme použití aplikaci BubbleUPnP na smartphone s operačními systémy Android nebo zařízení iPhone/iPad. Vyberte internetové rádio DR 890 CD coby hudební přehrávač a poté vyhledejte hudební server a zvolte typ médií „Music“.
Poznámka: Některé aplikace nemusí podporovat streamování hudby z iPhone/iPodu, ale přesto mohou být použity pro ovládání funkce pro streamování hudby z jiných serverů. Určité aplikace pak umožňují přehrávání hudby z několika mediálních serverů v stejném okamžiku nebo funkci pro vytváření playlistu.
Režim DAB/DAB+
V tomto režimu můžete přijímat digitální DAB/DAB+ rozhlasové stanice a zobrazovat na displeji různé informace o přehrávané stanici. Pro vstup do režimu digitálního vysílání stiskněte tlačítko HOME, přejděte na menu „DAB“ a potvrďte stiskem tlačítka OK. Instalujte anténu nejlépe do vertikální polohy. Zajistíte tím optimální příjem většiny digitálních stanic s maximální kvalitou zvuku. V režimu digitálního vysílání se na displeji rádia bude zobrazovat indikátor aktuální úrovně DAB/DAB+ signálu.
Vyhledávání (skenování) DAB stanic
Při prvním přechodu do režimu DAB/DAB+ stanic rádio automaticky spustí vyhledávání všech dostupných digitálních stanic.
Vyhledávání (skenování) digitální stanic.
Po dokončení procesu vyhledávání stanic se na displeji rádia zobrazí seznam všech nalezených stanic. Skenování DAB stanic můžete provést i kdykoliv později po výběru menu „Scan“. Seznam všech dostupných stanic se tím automaticky aktualizuje.
Seznamy stanic
Pro přechod na jinou stanici použijte navigační tlačítka / na dálkovém ovladači, přejděte na vybranou stanici a stiskněte tlačítko OK. Po chvíli rádio spustí přehrávání vybrané stanice. Na displeji rádia se zároveň přitom zobrazují informace o stanici a přehrávané skladbě. Po vstupu do hlavní nabídky přejděte na menu „Station List“. Tím získáte přístup do seznamu všech naladěných rozhlasových stanic. Na vybranou stanici zde přejdete pomocí otočného ovladače NAVIGATE na rádiu nebo navigačních / na dálkovém ovladači. Spuštění přehrávání vybrané stanice pak zajistíte po dalším stisku tlačítka OK.
Třídění stanic
Stanice můžete třídit v rámci třech kategorií: Podle abecedy (Alphanumeric), podle vysílacího multiplexu (Ensemble) nebo seznam omezit pouze na aktivní a dostupné stanice (Valid).
Ukládání oblíbených stanic
Během poslechu své oblíbené digitální stanice stiskněte a přidržte tlačítko FAVORITES , dokud se na displeji nezobrazí nabídka pro uložení „Save to Preset“. Vyberte některou z 20. paměťových pozic pro uložení aktuálně přehrávané stanice a potvrďte stiskem tlačítka OK. Svou oblíbenou stanici můžete jednoduše uložit i po delším stisku některého numerického tlačítka 1 – 10 na dálkovém ovladači.
Přechod na oblíbenou stanici
Krátkým stiskem tlačítka FAVORITES přejdete do menu pro vyvolání předvoleb z paměti rádia „Recall from Preset“. Vyberte ze seznamu vaší oblíbenou stanici a potvrďte stiskem tlačítka OK. Rychlý přechod na vaši oblíbenou stanici zajistíte také po stisku některého numerického tlačítka 1 – 10 na dálkovém ovladači. Během přehrávání stanice, uložené v předvolbách se bude na displeji zobrazovat symbol ve spodní části displeje.
Manuální ladění stanic
Vyjma použití funkce automatického vyhledávání stanic, můžete na rádiu stanice vyhledávat v manuálním režimu. Přejít tak můžete velmi snadno na konkrétní kanál a frekvenci. Stiskněte tlačítko MENU a vyberte funkci „Manual Tune“. Nalaďte požadovanou frekvenci a stiskněte tlačítko OK. Rádio po chvíli spustí přehrávání stanice na vámi zadané frekvenci.
Informace zobrazované v režimu DAB
Při poslechu digitálních stanic se na displeji rádia zobrazují informace o aktuální skladbě nebo pořadu. Pro zobrazení dalších informací stiskněte tlačítko INFO. Každým dalším stiskem tohoto tlačítka přejdete k jiné informaci v určitém pořadí: DLS text, úroveň signálu, typ programu, název vysílacího multiplexu, kanál/frekvence, signal error rate, bit rate/kodek, aktuální čas a datum. V digitálním vysílání je zároveň k dispozici obrazový slideshow přenášený z DAB vysílače do rádia. Pro přepnutí jeho zobrazení na celý displej pak stiskněte tlačítko OK. Naopak pro minimalizaci obrazové slideshow stiskněte znovu tlačítko OK.
Odstranění neaktivních stanic ze seznamuPrune invalid“ Tato funkce umožňuje odstranit z interní paměti rádia všechny nedostupné / neaktivní stanice.
Po stisku tlačítka MENU vstupte do menu „Prune invalid“ a potvrďte stiskem tlačítka OK.
Ovládání dynamického rozsahu DRC (Digital Range Control) Digital Range Control (Dynamic Range) je technologie určená pro ovládání dynamického rozsahu
zvuku. Faktor DRC udává poměr mezi nejtiššími a naopak nejhlasitějšími zvuky. Při velmi vysokém nastavení dynamickém rozsahu jsou k dispozici velmi tiché a stejně tak i velmi hlasité zvuky. Za určitých okolností však tento stav může způsobovat určité potíže během poslechu stanic, jehož výsledkem může být výrazné zkreslení zvuku. V případě poslechu rádia v hlučnějším prostředí tak dojde po zesílení tišších zvuků i k nežádoucímu zesílení hlasitějších zvuků. Z těchto důvodů proto musíte provést optimální úpravu a redukci dynamického rozsahu. Pro vstup do konfigurace DRC stiskněte tlačítko MENU a pomocí ovladače NAVIGATE přejděte do menu „DRC“. Vstup do této nabídky potvrďte stiskem tlačítka OK. Na výběr máte z následujících možností:
DRC Off = Redukce dynamického rozsahu je deaktivována. DRC High = Dynamický rozsah je výrazným způsobem zredukován. DRC Low = Dynamický rozsah je jen nepatrně redukován.
Poznámka: Stává se však, že ne všechny digitální stanice podporují technologii DRC.
V takovém případě nemá nastavení vybrané úrovně žádný vliv na výsledný audio efekt.
Režim FM
V tomto režimu můžete přijímat běžné analogové stanice v pásmu FM se zobrazením informací ze systému RDS (Radio Data System). Vstupte do hlavní nabídky rádia a vyberte menu „FM Radio“ a potvrďte stiskem tlačítka OK.
Vyhledávání FM stanic
Stiskem tlačítka OK na dálkovém ovladači spustíte vyhledávání všech dostupných FM stanic. Na displeji přitom můžete sledovat aktuální průběh vyhledávání stanic v celém frekvenčním pásmu FM. Po vyhledání stanice s dostatečně kvalitním signálem se další vyhledávání zastaví a rádio poté spustí přehrávání této stanice. Pomocí navigačních tlačítek / na dálkovém ovladači můžete naladit vybranou stanici v manuálním režimu. Každý stisk navigačního tlačítka představuje krok dál ve frekvenčním rastru o 0,05 MHz.
Ukládání oblíbených FM stanic
Při poslechu vaší oblíbené stanice stiskněte a přidržte tlačítko FAVORITES . Na displeji se přitom zobrazí indikace „Save to Preset“. Vyberte některý paměťový slot (k dispozici je max. 20 pozic) a stiskem tlačítka OK uložte stanici mezi oblíbené stanice do paměti rádia. Vaši oblíbenou stanici můžete uložit i po delším stisku některého numerického tlačítka 1 – 10 na dálkovém ovladači.
Vyvolání předvoleb z paměti
Pro vstup do nabídky s vašimi oblíbenými stanicemi stiskněte tlačítko FAVORITES . Vstup do menu „Recall from Preset“ pak potvrďte stiskem tlačítka OK. Vyberte vaši oblíbenou stanici. Poslech této stanice zajistíte po stisku tlačítka OK. Stejně tak můžete přejít k poslechu oblíbené stanice po stisku některého numerického tlačítka 1 – 10 na dálkovém ovladači.
Informace zobrazované v režimu FM
Při poslechu FM stanic se na displeji rádia zobrazují informace jako například frekvence příjmu nebo data ze systému RDS jako je název stanice a přehrávané skladby a další informace, například telefonní číslo do studia a podobně. Pro příjem informací ze systému RDS však musí mít rádio k dispozici dostatečně kvalitní signál. Pro zobrazení dalších informací stiskněte tlačítko INFO. Každým dalším stiskem tohoto tlačítka přejdete k další informaci v určitém pořadí: RDS text a další informační text (název stanice a typ programu), frekvence a aktuální datum. Ve spodní části displeje se v případě dostupnosti určitého signálu zobrazují příslušné indikátory „Stereo“ a „RDS“.
Konfigurace skenování FM stanic
Ve výchozím (továrním) nastavení rádio pozastaví vyhledávání poté, co nalezne signál některé rozhlasové stanice. Toto nastavení můžete změnit a konfigurovat rádio tak, aby tuner rádia pozastavil další vyhledávání pouze v případě nalezení stanice s dostatečně kvalitním signálem. V hlavní nabídce přejděte do menu „Scan Settings“ a potvrďte stiskem tlačítka OK. V další nabídce „Strong station only?“ pak vyberte volbu „Yes“. Rádio bude od té chvíle vyhledávat pouze stanice s dostatečně silným signálem.
Všechny stereo stanice vysílají ve stereofonním režimu. V případě, že zaznamenáte při poslechu některých stanic šum a rušení, jedná se o stanice se slabším signálem. Doporučujeme v takovém případě přepnout příjem do režimu mono. Vyberte proto v nabídce „Audio settings“ a volbu „Listen in mono only“.
Režim Bluetooth®
K rádiu můžete připojit pomocí bezdrátové technologie Bluetooth® jiné audio zdroje a streamovat z nich hudbu do rádia. Maximální dosah pro bezdrátový přenos signálu je přibližně 10 m. Systém rádia se může připojit výhradně k audio zdrojům jako jsou smartphone.
Režim Bluetooth®.
Do režimu Bluetooth vstoupíte po stisku tlačítka HOME a výběrem menu „Bluetooth“. Rádio a jeho systém tím přejde do režim spárování. Aktivujte funkci Bluetooth například na vašem smartphone / tabletu. Rádio je v bezdrátové síti pojmenováno jako „DR 890 CD“. V případě úspěšného spárování rádia do stejné bezdrátové sítě s vaším smartphone se na displeji rádia zobrazí informace „Connected“. Od té chvíle můžete na rádiu přehrávat hudbu z vašeho smartphone.
Na rádiu bude blikat symbol Bluetooth v případě, že je systém připravený ke spárování s jiným síťovým komponentem. Po úspěšném spárování rádio vygeneruje krátký akustický signál. Symbol Bluetooth na displeji přitom přestane blikat. Spuštění hudby a navigaci mezi jednotlivými skladbami můžete ovládat ze spárovaného smartphone. Pro rozvázání bezdrátového spojení stiskněte tlačítko MENU a vyberte „BT Disconnect“ nebo přidržte déle tlačítko FAVORITES.
Režim CD přehrávače
Rádio je vybaveno CD přehrávačem, ve kterém můžete přehrávat disky CD-R/CD-RW ve formátu CD-DA, jejichž stopáž byla uzavřena na závěr procesu zápisu dat. Může se však stát, že systém tohoto rádia nepřehraje některé disky z důvodů nízké kvality záznamu a jiných parametrů nebo kvality disků.
Poznámka: Dokončení a uzavření CD-R/CD-RW umožňuje přehrávání obsahu disku v kompatibilních přehrávačích. Disk, který takto nebyl ukončen, může být dodatečně opatřen různými informacemi prostřednictvím programu v počítači. Přesto tento disk nemusí systém rádia správně načíst a přehrát.
Vstupte do hlavní nabídky a přejděte do menu „CD“. Stiskem tlačítka otevřete CD přihrádku do které vložte disk potištěnou stranou směrem nahoru (strana se zápisem dat musí směřovat směrem dolů ke čtecí laserové optice). Dalším stiskem tlačítka dojde k uzavření přihrádky s diskem. Systém přehrávače ověří typ disku a načte jeho obsah. Na displeji se během toho zobrazuje informace „Loading“. Po úspěšném načtení obsahu disku, spustí systém přehrávače automaticky přehrávání první skladby na disku.
Přehrávání skladeb „Playback“
Stiskem tlačítka I◄◄ dojde k návratu na předchozí skladbu, po stisku tlačítka ►►I pak přejdete na další skladbu. Delším přidržením tlačítka I◄◄ zajistíte rychlejší navigaci v rámci aktuální skladby směrem na její začátek. Naopak po přidržení tlačítka ►►I můžete v aktuální skladbě přejít rychleji směrem na její konec. Po stisku tlačítka PLAY/PAUSE II spustíte nebo pozastavíte přehrávání. Přehrávání skladeb ukončíte po stisku tlačítka . Stiskem některého numerického tlačítka můžete přejít k přehrávání vybrané skladby v rámci aktuálního pořadí. Při přehrávání disků můžete využít funkce „Repeat“ a „Shuffle“. Krátkým stiskem tlačítka „Repeat“ na dálkovém ovladači můžete přehrávat vybranou skladbu nebo všechny skladby v nekonečné smyčce, popřípadě znovu přejít do běžného režimu přehrávání. V rámci přehrávání CD MP3 pak můžete vybrat pro tuto funkci celý adresář. Funkce „Shuffle“ zajistí přehrávání vybraných skladeb v náhodném pořadí.
Programování skladeb do playlistu
Pro vstup do režimu programování musíte ukončit aktuální přehrávání. Stiskněte tlačítko a vyberte první skladbu. Použijte proto navigační tlačítka I◄◄ nebo ►►I. Vybranou skladbu uložíte do seznamu po stisku tlačítka OK. Pokračujte ve výběru dalších skladeb, dokud nenaprogramujete do interní paměti přehrávače všechny skladby. Na závěr programování znovu stiskněte tlačítko . Stiskem tlačítka PLAY/PAUSE II spustíte přehrávání seznamu naprogramovaných skladeb.
MP3/WMA CD
Systém rádia umožňuje přehrávat disky CD-R a CD-RW se soubory MP3 a WMA. Pro přehrávání těchto typů souborů můžete použít obdobným způsobem funkce „Playback“, „Repeat“, „Shuffle“ a programování skladeb do „Playlistu“. Pro přecházení mezi jednotlivými adresáři přitom můžete použít funkce tlačítek FOLDER UP nebo FOLDER DOWN na dálkovém ovladači. Po stisku tlačítka INFO můžete během přehrávání získat další informace o aktuálně skladbě.
MP3 a WMA disky mohou obsahovat více, než 512 souborů (skladeb) a nejvýše 99 adresářů. Tyto disky musí být vytvořeny s audio sample rate 44,1 kHz (běžný i pro audio obsah CD). Na rádiu nelze přehrávat CD MP3 a WMA s frekvencí 320 kBit za sekundu. Soubory WMA Lossless nejsou pro přehrávání na tomto systému podporovány. Stejně tak tento systém nepodporuje přehrávání souborů s digitální ochranou (DRM). Při vypalování CD-R a CD-RW audio může dojít k určitým chybám, které se projeví během přehrávání. Většinou se však jedná o výběr nevhodného vypalovacího software a rychlosti vypalování nebo hardwarové konfigurace vypalovačky a stejně tak i použitím nekvalitního CD.
Poznámka: Při vypalování disků dbejte na dodržování autorských práv!
Režim AUX-IN
V režimu AUX-IN můžete na rádiu přehrávat hudbu z externího audio zdroje jako je například MP3 přehrávač nebo váš smartphone. Před přechodem do režimu AUX-IN snižte nejprve hlasitost jak na rádiu tak i připojeném audio zdroji. Připojte externí přehrávač do rádia a jeho příslušné zdířky AUX-IN (6) v přední části rádia. Stiskněte tlačítko HOME a vyberte menu „Aux-In“. Po spuštění přehrávání hudby na rádiu upravte hlasitost na požadovanou úroveň.
Režim „Aux-In“.
Funkce Sleep (Timer)
Při použití této funkce dojde k automatickému vypnutí rádia a přechodu systému do pohotovostního režimu po uplynutí naprogramovaného intervalu. Na výběr je interval 15, 30, 45 a 60 minut, po jehož vypršení se rádio automaticky vypne. Stiskněte a přidržte tlačítko MENU a v hlavní nabídce vyberte menu „Sleep“. Výběrem určitého intervalu dojde ke spuštění interního časovače. Po nastavení časovače se na displeji rádia zobrazí symbol měsíce s časem, který zbývá do automatického vypnutí systému.
Funkce budíku (Alarm)
Na rádiu můžete nastavit 2 nezávislé časy pro buzení s funkcí odloženého budíku (Snooze). Každý budík můžete nastavit v různých provozních režimech.
Vstupte do hlavní nabídky a vyberte menu „Alarms“. Zvolte budík 1 (Alarm 1) nebo budík 2 (Alarm 2) a nastavte následující parametry:
Frekvence buzení: Off (funkce budíku je deaktivována), buzení každý den „Daily“,
pouze jednou „Once“, v pracovních dnech „Weekdays“ nebo jen v sobotu a neděli „Weekends“.
Čas buzení.
Při výběru „Once“ nastavte přesný datum pro aktivaci budíku.
Režim budíku: Buzzer (výchozí melodie budíku), Internet Radio, DAB, FM nebo CD.
Při výběru režimu Internet Radio / DAB / FM můžete vybrat z naposledy přehrávaných stanic
„Last listened“ nebo některou stanici z předvoleb „Preset“.
Hlasitost budíku v úrovni: 0 – 32 Budík aktivujete výběrem „Save“. V levé spodní části displeje se poté zobrazí aktivní budíky
s příslušným symbolem. Budík se poté aktivuje v předem nastaveném čase. Buzení se spustí s nižší úrovní hlasitosti, která se pak postupně zvyšuje až do přednastavené úrovně hlasitosti po dobu dalších 30. sekund. Pro aktivaci funkce opakovaného buzení stiskněte libovolné tlačítko na rádiu nebo na dálkovém ovladači, vyjma tlačítka .
Dobu pro aktivaci dalšího buzení můžete odložit v intervalech o 5/10/15/30 minut libovolným tlačítkem vyjma tlačítka . Systém přitom rádia přejde do pohotovostního režimu během, kterého bude na displeji blikat symbol budíku se časem, který zbývá do opětovné aktivaci budíku. Pro vypnutí budíku stiskněte tlačítko na rádiu nebo na dálkovém ovladači.
Poznámka: V případě, že rádio nebude mít k dispozici potřebný signál (například Wi-Fi pro režim internetového rádia), spustí se automaticky budík s výchozí melodií (Buzzer). Pokud jsou k rádiu připojená sluchátka, nedojde tím k žádnému omezení funkce budíku.
Nastavení systému
Do menu pro nastavení systému vstoupíte po stisku tlačítka MENU a výběru nabídky „System settings“. Použít zde můžete předdefinovaný ekvalizér v několika audio schématech: Normal, Flat, Jazz, Rock, Movie, Classic, Pop a News. Konfigurovat však můžete i vlastní uživatelsky definovaný ekvalizér „My EQ“ s požadovanou úrovní basů a výšek. Stiskněte tlačítko EQ na dálkovém ovladači a vyberte požadovaný ekvalizér. Změnu v nastavení ekvalizéru zaznamenáte během poslechu prakticky okamžitě. Pro použití určitého ekvalizéru stiskněte tlačítko OK. Výchozí (tovární) nastavení ekvalizéru na rádiu je „Rock“.
Konfigurace síťového připojení
Pro připojení do bezdrátové sítě musíte vybrat název sítě SSID, konfigurovat přístupové heslo WEP/WPA nebo použít některou funkci Push Button / PIN nebo Skip WPS. Tento konfigurační proces můžete provést s využitím průvodce automatickým nastavením „Network Wizard“. Systém tohoto internetového rádia je kompatibilní s většinou síťových protokolů a metod pro šifrování. Rádio vyhledává všechny dostupné bezdrátové sítě a zobrazí na displeji jejich seznam. V tomto seznamu pak vyberte vaši místní síť, do které připojte i vaše internetové rádio. Bezdrátové sítě podporují funkci WPS, která usnadňuje připojení do sítě. Pakliže vaše síť tuto funkci nepodporuje, budete v dalším kroku systémem vyzváni k zadání vašeho přístupového hesla. Pokud však vaše síť umožňuje použití funkce WPS budete muset vybrat ze dvou metod pro získání přístupu do bezdrátové sítě. Jedná se o funkci „Push button“ nebo „PIN“. Vynecháním tohoto konfiguračního kroku přejdete rovnou k zadání vašeho přístupového hesla.
Zabezpečená síť
Pro zadání přístupového hesla použijte otočný ovladač nebo navigační tlačítka na dálkovém ovladači. Těmito ovladači můžete provádět pohyb kurzoru v tabulce dostupných znaků. Vložení znaku zajistíte po stisku otočného ovladače nebo tlačítka OK (SCAN) na dálkovém ovladači. Zapisovaný znak se zároveň zobrazuje v horní části displeje. Pro výběr funkce pro vymazání posledního znaku použijte BKPS (Backspace), potvrzení výběru OK nebo zrušení zadávání CANCEL použijte znovu otočný ovladač.
Zabezpečená síť je označena zkratkou WPS před samotným názvem sítě. Pro připojení do takové sítě použijte jednu z následujících metod.
Push button – Systém rádia vás vyzve ke stisku korespondujícího tlačítka na routeru. Router přitom spustí vyhledávání síťových komponentů, které se připojují do bezdrátové sítě po „stisku tlačítka“. Pin – Rádio vygeneruje 8-číselný kód, který zadáte do vašeho bezdrátového routeru, přístupového bodu (AP) nebo externího registru. Skip WPS – Zadání hesla pro získání přístupu do běžné šifrované sítě.
Při konfiguraci síťového připojení postupujte zároveň v souladu s pokyny, udávanými v návodu u vašeho routeru. V případě úspěšného připojení rádia do vybrané bezdrátové sítě se zobrazí na displeji informace „Connected“. Pakliže dojde k selhání připojení, systém se vrátí k v konfiguračním procesu k předchozímu kroku. Stiskem otočného ovladače nebo tlačítka OK na dálkovém ovladači opustíte režimu automatického průvodce pro konfiguraci síťového připojení.
PCB WLAN Setup – Konfigurace „Push Button“, připojení k AP, který podporuje WPS (Wi-Fi Protected Setup). View Settings – Zobrazit můžete parametry síťového připojení: Aktivní síťové připojení, MAC adresu rádia, WLAN region, DHCP, SSID, IP adresa, maska podsítě, adresa gateway, primární DNS a sekundární DNS. WLAN Region – Výběr WLAN regionu k získání optimální WLAN konektivity: Evropa nebo Austrálie. Manual Settings – Zvolte síťové připojení a aktivujte nebo deaktivujte funkci DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Net Remote PIN Setup – Možnost pro vytvoření a vložení číselného PIN kódu před připojením rádia do sítě. Network Profile – V paměti rádia zůstávají uchovány poslední 4 bezdrátové sítě, do kterých se podařilo systému úspěšně připojit. Rádio se přitom automaticky pokusí o připojení do některé z těchto „známých“ sítí. V seznamu můžete odstranit sítě, které již nehodláte používat. Clear network Settings – Výběrem volby „Yes“ dojde k odstranění veškerého síťového nastavení.
Keep Network Connected – Po výběru této funkce nedojde k rozvázání síťového připojení ani v případě, že rádio a jeho systém přejde do pohotovostního režimu (StandBy). Rádio tak bude udržovat permanentní síťové připojení. Tato funkce pak umožňuje použití režimu DLNA Streaming ve všech provozních režimech. Time/Date – Manuální nebo automatické nastavení času, časové zóny a funkce pro přepínání letního času. Language – Výchozí jazyk hlavního menu je němčina. Vybrat však můžete i jinou jazykovou mutaci.
Uvedení rádia do továrního nastavení „Factory reset“
Použitím této funkce dojde k odstranění veškerého uživatelského nastavení a resetu hodnot jako je aktuální čas, datum, konfigurace síťového připojení, funkce budíku a předvolby stanic. Oblíbené stanice uložené na internetovém portále však můžete na rádiu i poté nadále používat. K jejich použití postačí přihlášení k vašemu uživatelskému účtu na portále internetových stanic Frontier.
Aktualizace software
Čas od času vydává výrobce nový software, který obsahuje všechny nejnovější funkce a různá vylepšení předchozí verze. Sami můžete kdykoliv ověřit, zda je k dispozici novější verze firmware rádia. Přesto systém rádia provádí sám pravidelnou a automatickou aktualizaci software (výchozí nastavení). Pokud je k dispozici novější verze software, budete systémem rádia dotázání na jeho použití. Pokud vyberte volbu „Yes“ dojde tak ke stažení a instalaci software do systému rádia. Po instalaci nejnovějšího software musíte znovu provést všechna nezbytná nastavení. Před stažením a instalací nového software se ujistěte o tom, že je rádio připojené ke stabilnímu zdroji napájení a spolehlivému internetovému připojení. Odpojení rádia od zdroje napájení během stahování nebo samotného instalačního procesu, může způsobit jeho nevratné poškození.
Průvodce automatickým nastavením „Setup Wizard“
Dotaz ke spuštění průvodce.
Po spuštění průvodce automatickým nastavením budete systémem rádia provedeni procesem, při němž dojde k nastavení nejdůležitějších parametrů.
Time/Date – Výběr formátu času pro jeho zobrazení na displeji rádia. Možnosti jsou: 12 nebo 24. formát. Auto-Update – Přesný čas může být na rádiu nastaven buď v manuálním režimu nebo automaticky po přijetí digitálního signálu v režimu DAB, nebo informací RDS v režimu FM, popřípadě po přenosu těchto informací z místní bezdrátové sítě Wi-Fi. Čas se aktualizuje pouze při použití korespondujícího provozního režimu. Proto je vhodné použít některý z uvedených režimů a zajistit tak aktualizaci času. Při aktualizaci času ze sítě internetu, přijímá rádio informace z portálu internetového rádia a světových serverů. Time Zone, Daylight Saving Time (DST) – Výběr časového pásma v souladu s pozicí vaší země. Pokud je ve vaší zemi používaný standard pro přepínání letního času, aktivujte tuto volbu výběrem „On“. Manual Update – V případě, že zvolíte možnost „No update“ (bez použití funkce automatické aktualizace času) budete průvodcem vyzváni k nastavení času a data v manuálním režimu. Čas a datum se zobrazuje ve formátu hh:mm (hodiny a minuty) a datum ve formátu dd-mm-yyyy (den-měsíc-rok). Hodnota, kterou můžete upravovat, bude na displeji blikat. Požadovanou hodnotu nastavte pomocí navigačních tlačítek / na dálkovém ovladači nebo s použitím otočného ovladače. Na závěr uložte nastavení stiskem tlačítka OK, popřípadě pokračujte v nastavení dalších hodnot pomocí navigačních tlačítek /. Info – Zobrazení verze aktuálně používaného firmware a ID rádia.
Backlight – Intenzitu podsvícení displeje můžete na rádiu konfigurovat v režimu „On“ (aktivace): High – vysoká intenzita, Medium – střední intenzita a Low – nízká intenzita podsvícení. V režimu „Dim“ pak v úrovních Medium – střední intenzita a Low – nízká intenzita podsvícení. Nastavit přitom můžete i časovou prodlevu, po jejíž uplynutí dojde k aktivaci úrovně „Dim“ od posledního stisku některého tlačítka. Multiroom – Použití funkce „Multiroom“ prostřednictvím aplikace UNDOK APP, která přináší zvýšení komfortu pro poslech rádia. Pro bližší informace o tomto tématu navštivte například stránky výrobce na portále www.alan-electroncis.de/download.aspx. View Details – V tomto menu získáte podrobnější informace o konfiguraci rádia a použití funkce „Multiroom“. Create New Group – Menu pro vytvoření nové skupiny „Multiroom“ pod vlastním názvem. Add to Group – Pokud používáte i jiné „Multiroom“ zařízení, můžete jej vybrat a přiřadit do aktuální skupiny síťových komponentů. List Current Clients – Seznam všech zařízení přiřazených do společné sítě s rádiem DR 890 CD. Leave Group – Odstranění rádia z aktuální skupiny síťových komponentů. Všechna ostatní zařízení přitom zůstanou i nadále přiřazena do této skupiny. Dissolve Group – Odstranění rádia a stejně tak i odstranění všech ostatních rádií ze společné skupiny.
Grafický formát času v pohotovostním režimu „Standby Clock Format“
V této nabídce můžete vybrat požadovaný grafický formát času a data pro zobrazení na displeji v pohotovostním režimu. Na výběr je režim „Analog“ nebo „Digital“.
Aplikace UNDOK
Maximální využití všech síťových funkcí „Multiroom“ zajistíte s použitím aplikace UNDOK. Tato aplikace je dostupná pro smartphone s operačním systémem Android a iPhone. Aplikace nabízí následující možnosti:
Pohodlné ovládání vašeho internetového rádia v rámci společ bezdrátové sítě Wi-Fi z displeje vašeho smartphone.
Přiřazení rádia do dalších skupin s ostatními síťovými komponenty.
Přehrávání hudby uložené v paměti vašeho smartphone.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do internetového rádia. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro rádia.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Řešení problémů
Problém
Příčina
a její řešení
funkce rádia, proveďte reset jeho systému.
Rádio se nezapne.
Došlo k zamrznutí displeje a systému rádia.
Není slyšet žádný zvuk.
Rádio se nepřipojilo do bezdrátové sítě.
Nepodařilo se vytvořit síť Wi-Fi.
Rádio nepřehrává žádné internetové stanice.
Šum při poslechu FM stanic.
Rádio nepřijímá žádné digitální stanice.
Nedošlo k aktivaci budíku.
Systém rádia nedokázal načíst USB disk nebo připojený MP3 přehrávač.
Ostatní potíže, se kterými se můžete během provozu rádia setkat.
Ujistěte se o tom, že je rádio připojené ke zdroji napájení. Pro připojení rádia ke zdroji použijte výhradně dodávaný síťový adaptér. Odpojte rádio od zdroje napájení. Před opětovným připojením rádia k síti vyčkejte alespoň 1 minutu. Pokud ani poté nedojde k obnovení
Pomocí otočného ovladače VOLUME zvyšte hlasitost nebo deaktivujte funkci MUTE (vypnutí zvuku). Odpojte z rádia připojená sluchátka nebo externí reproduktor. Ověřte funkci WLAN. Proveďte konfiguraci IP adresy na rádiu. Na vašem routeru aktivujte funkci DHCP a poté znovu vyzkoušejte rádio připojit do místní sítě. V některých případech se může stát, že rádiu a jeho připojení do sítě brání různé bezpečnostní mechanismy (firewall, antivir a podobně). Vyzkoušejte restartovat router a poté zopakovat pokus o navázání připojení do sítě. Ověřte konfiguraci sítě WLAN u vašeho routeru. Instalujte rádio co nejblíže k routeru. Ujistěte se o vložení správného přístupového hesla. Ověřte funkci Wi-Fi, AP a firewall. Některé stanice nevysílají v síti internetu kontinuálně, popřípadě mohlo dojít k úplnému ukončení vysílání určité stanice nebo došlo ke změně internetové adresy stanice. Na internetu zjistíte aktuální link na vaši oblíbenou internetovou stanici. Vyzkoušejte změnit polohu a směrování FM antény. Přemístěte rádio jinam, například blíže k oknu. Z okolí rádia odstraňte jiné elektronické spotřebiče (například mobilní telefony). Přemístěte rádio jinam, například blíže k oknu, upravte polohu DAB antény a spusťte nové vyhledávání (skenování) DAB stanic. Na internetu ověřte, zda je ve vaší oblasti dostatečné pokrytí digitálním signálem. Budík musíte aktivovat. Při konfiguraci budíku jste nastavili příliš nízkou úroveň hlasitosti pro akustickou signalizaci budíku. Při výběru některé rozhlasové stanice coby zdroje budíku (například v režimu DAB, FM) nemá rádio v aktuálním umístění k dispozici dostatečně kvalitní signál pro přehrávání vybrané stanice. Vyberte jiný zdroj budíku, popřípadě zajistěte dostatečný příjem vybrané stanice. Ujistěte se o správném a dostatečně kontaktním připojení média. Některé USB disky vyžadují ke svému provozu vlastní zdroj napájení. Zajistěte proto připojení takového disku ke zdroji napájení. Systém rádia nepodporuje přehrávání ze všech MP3 zdrojů. V důsledku provozu rádia a obrovského množství přenesených dat se může stát, že dojde k zamrznutí jeho systému. Restartujte v takovém případě rádio. Správná funkce internetového rádia může být narušena provozem jiných elektronických spotřebičů, které generují elektro-magnetické pole (například TV, mobilní telefony nebo hi-fi systémy). Všechny zdroje interferencí proto umístěte co možná nejdále od rádia, popřípadě instalujte rádio jinam.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Technické údaje
Displej barevný 2,8“ displej TFT s rozlišením 320 x 240 bodů Podpora sítě IEEE 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth® 4.0, A2DP, AVRCP Metody šifrování WEP, WPA, WPA2 (PSK), WPS Streamování hudby UPnP, DLNA Podporované formáty pro přehrávání MP3 (up to 320 kbit/s), WMA (až 384 kbit/s),
CD přehrávače podpora CD-ROM, CD-R, CD-RW, CD-DA, MP3, WMA (až do 48 kHz, 384 kbps) DAB/DAB+ BAND III (174,928 – 329,200 MHz) FM 87,5 – 108,0 MHz, příjem informací ze systému RDS Zdroj napájení rádia ťový adaptér s výstupem 16 V DC, 2250 mA Dálkový ovladač IR, napájení 2 bateriemi 1,5 V o velikosti AAA Spotřeba v režimu standby 1 W / 6 W při udržování síťového připojení Podmínky provozu teplota 0 až +35 °C, suché prostory uvnitř budov Reproduktor 2 x 15 W RMS Konektivita vstup pro připojení sluchátek, zdířka 3,5 mm USB port (pouze pro přehrávání, neslouží k nabíjení) AUX-IN stereo vstup 3,5 mm DC IN pro napájení rádia ze síťového adaptéru Rozměry (Š x H x V) 350 x 105 x 250 mm Hmotnost 3,6 kg
ťový adaptér
Typ AKN7G-1600225V, třída účinnosti V Vstup z elektrické sítě 100 – 240 V AC, 50—60 Hz Výstup 16 V DC, 2250 mA
K napájení tohoto rádia používejte výhradně dodávaný síťový adaptér!
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. REI/1/2019
WAV (až do 1536 mbit/s), AAC/AAC+ (až do 96kHz, 24bit), FLAC (až do 48kHz, 24bit)
Loading...