AEG LN58459 User Manual [fi]

Page 1
LAVAMAT 58459
Käyttöohje Pyykinpesukone
Page 2
2
olet hankkinut ensiluokkaisen laitteen, jossa yhdistyy tarkoituksenmukainen muotoilu sekä uusin tuotekehitys. Laitteen suorituskyky ja sen toiminnot täyttävät korkeimmat laatuvaatimukset. Tuotteen suunnittelussa ja valmistuksessa huomioidaan ympäristölle ja energiansäästölle asetetut vaatimukset.
Pyydämme Sinua tutustumaan uuden laitteesi käyttöohjeeseen, jotta voit käyttää sen kaikkia toimintoja ja saat siitä parhaan hyödyn. Säilytä tämä käyttöohje ja anna se myös laitteen mahdolliselle uudelle omistajalle. Toivomme, että laitteestasi on paljon iloa ja hyötyä.
Tässä käyttöohjeessa on käytetty seuraavia symboleita:
Tärkeitä henkilöturvallisuuteen ja laitteen asianmukaiseen käyttöön liittyviä ohjeita
Yleisohjeita ja vinkkejä
Ympäristönsuojeluohjeita
Page 3
Sisällysluettelo
3
Sisällysluettelo
Käyttöohje 6
Turvallisuusohjeet 6
Laitteen kuvaus 9
Pesuainelokerikko 9
Käyttöpaneeli 10
Merkkivalot 10
Käyttöönotto 11
Päivittäinen käyttö 11
Pyykin täyttäminen koneeseen 11 Pesuaineen ja huuhteluaineen annostelu 11 Pesuohjelman valitseminen ohjelmanvalitsimella 12 LINKOUSNOPEUDEN tai lisävalinnan RYPISTYMISEN ESTO valitseminen 12 Lisätoimintojen painikkeet 12 TAHRANPOISTON valitseminen 13 PIKA-toiminnon valitseminen 13 KÄYNNISTÄ/TAUKO-painikkeen valitseminen 13 AJASTETUN OHJELMAN valitseminen 13 Lisähuuhtelun valitseminen 14 Lisätoiminnon tai käynnissä olevan ohjelman muuttaminen 14 Ohjelman keskeyttäminen 14 Pesuohjelman peruuttaminen 14 Luukun avaaminen ohjelman käynnistämisen jälkeen 14 Ohjelman päättyessä 15
Pesuohjelmat 16
Pesuohjelmien kuvaus 18
Page 4
Sisällysluettelo
4
Pesuohjelman valmistelu 19
Pyykin lajittelu 19 Lämpötilat 19 Ennen koneen täyttämistä 19 Maksimitäyttömäärät 20 Pyykin paino 20 Tahrojen poistaminen 21 Pesuaineet ja lisäaineet 21 Pesuaineen määrä 22 Vedenkovuusasteet 22
Huolto ja puhdistus 23
Kalkinpoisto 23 Jokaisen käyttökerran jälkeen 23 Huoltopesu 23 Ulkopintojen puhdistaminen 23 Pesuainelokerikko 23 Rumpu 24 Luukun tiiviste 24 Tyhjennyspumppu 25 Tulovesisihti 26 Hätätyhjennys 26 Varotoimet jäätymisen estämiseksi 27
Käyttöongelmat... 28
Tekniset tiedot 32
Kulutusarvot 32
Page 5
Sisällysluettelo
Asennus 33
Pakkauksen purkaminen 33 Laitteen sijoittaminen ja tasapainottaminen 35 Vesiliitäntä 35 Veden tyhjentäminen 36 Sähköliitäntä 37 Pysyvä liitäntä 37
Ympäristönsuojelu 38
Pakkausmateriaalit 38 Käytöstä poistettu kone 38 Ympäristönsuojeluohjeita 38
5
Page 6
Turvallisuusohjeet
6
Käyttöohje
Turvallisuusohjeet
Käyttöönotto
• AEG/ELECTROLUX-laitteet ovat teollisuuden standardien ja laiteturvallisuusmääräysten mukaisia. Valmistajina katsomme kuitenkin velvollisuudeksemme antaa seuraavat turvallisuusohjeet. Lue ohjeet HUOLELLISESTI ennen pesukoneen asentamista ja käyttöä.
• Säilytä käyttöohjekirja tallessa tulevaa tarvetta varten. Jos laite myydään tai luovutetaan uudelle omistajalle, tai jos vaihdat asuntoa ja jätät laitteen entiseen asuntoosi, luovuta käyttöohjekirja laitteen mukana, jotta uusi omistaja voi tutustua laitteen toimintaan ja siihen liittyviin varoituksiin.
• Lue ohjeet HUOLELLISESTI ennen pesukoneen asentamista ja käyttöä.
• Tarkista laite kuljetusvaurioiden varalta ennen kuin käynnistät sen ensimmäisen kerran. Älä koskaan kytke vahingoittunutta laitetta verkkovirtaan. Jos laitteen osia on vaurioitunut, ota yhteys jälleenmyyjään.
• Jos hankit laitteen talvella, kun ulkolämpötila on pakkasen puolella: Anna pesukoneen olla huoneenlämpötilassa 24 tuntia ennen kuin käytät sitä ensimmäisen kerran.
Yleiset turvallisuusohjeet
• Laitteen teknisten ominaisuuksien muuttaminen tai muiden muutosten tekeminen laitteeseen on kielletty turvallisuussyistä.
• Luukun lasi voi kuumentua korkean lämpötilan pesuohjelmissa. Älä kosketa sitä!
• Varmista, että kotieläimet eivät pääse kiipeämään rumpuun. Tarkista rumpu ennen kuin aloitat koneen käytön.
• Kolikot, hakaneulat, hiuspinnit, naulat, ruuvit, kivet tai muut kovat ja terävät esineet voivat aiheuttaa vakavia vahinkoja eikä niitä sen vuoksi saa joutua koneen sisälle.
• Annostele huuhteluaine ja pesuaine ohjeiden mukaisesti. Jos huuhtelu- tai pesuainetta käytetään liikaa, tekstiilit voivat vahingoittua. Noudata valmistajan annosteluohjeita.
• Pese pienet vaatekappaleet, esimerkiksi sukat, nauhat, pesunkestävät vyöt jne. pesupussissa tai tyynyliinan sisällä, sillä pienet vaatekappaleet voivat muuten joutua pesusäiliön ja sisemmän rummun väliin.
• Älä pese pesukoneessa valaanluita sisältäviä tekstiilejä tai saumaamattomia tai rispaantuneita vaatteita.
Page 7
• Irrota virtajohto pistorasiasta ja sulje vesihana aina käytön jälkeen sekä ennen
• Älä missään tapauksessa yritä korjata laitetta omatoimisesti.
Asennus
• Tämä laite on tarkoitettu kotitalouskäyttöön. Laitetta ei saa käyttää muihin
• Tarkista pakkauksen purkamisen yhteydessä, ettei laite ole vaurioitunut. Jos et
• Poista kaikki kuljetustuet ja pakkausmateriaalit ennen laitteen käyttöä. Muussa
• Kun laite on asennettu paikalleen, tarkista, ettei se paina tai purista virtajohtoa,
• Jos laite sijoitetaan maton päälle, säädä jalkoja siten, että ilma pääsee
• Tarkista aina asennuksen jälkeen, ettei letkuista ja niiden liitännöistä vuoda
• Jos laite asennetaan paikkaan, jossa on jäätymisen vaara, lue kohta
• Kaikki laitteen asennukseen liittyvät putkiasennustyöt on annettava
• Kaikki laitteen asennuksessa tarvittavat sähkötyöt on annettava asiantuntevan
Turvallisuusohjeet
puhdistusta ja huoltoa.
Asiantuntemattoman henkilön suorittamat korjaukset voivat aiheuttaa henkilövahinkoja tai vakavia toimintahäiriöitä. Ota yhteys valtuutettuun huoltoliikkeeseen. Vaadi aina alkuperäisten varaosien käyttöä.
kuin sille tarkoitettuihin käyttökohteisiin.
ole varma asiasta, älä käytä laitetta, vaan ota yhteys valtuutettuun huoltoliikkeeseen.
tapauksessa laite voi vaurioitua vakavasti. Lue käyttöohjeen aihetta käsittelevä kohta.
vedenottoletkua tai tyhjennysletkua.
kiertämään vapaasti
vettä.
VVaarroottooiimmeett
jjäääättyymmiisseenn eessttäämmiisseekkssii..
ammattitaitoisen putkimiehen tai muun asiantuntevan henkilön tehtäväksi.
sähköasentajan tehtäväksi.
7
Page 8
Turvallisuusohjeet
8
Käyttö
• Tämä laite on tarkoitettu kotitalouskäyttöön. Laitetta ei saa käyttää muihin kuin sille tarkoitettuihin käyttökohteisiin.
• Pese pesukoneessa vain konepesuun tarkoitettuja tekstiilejä. Noudata tekstiilien hoito-ohjemerkintöjä.
• Älä täytä konetta liian täyteen. Lue käyttöohjeen aihetta käsittelevä kohta.
• Tarkista ennen pesua, että kaikki taskut on tyhjennetty ja että napit ja vetoketjut ovat kiinni. Älä pese koneessa rispaantuneita tai repeytyneitä vaatteita. Käsittele maali-, muste-, ruoste- ja ruohotahrat ennen pesua. Kaarituellisia rintaliivejä EI saa pestä pesukoneessa.
• Vaatteita, jotka ovat olleet kosketuksissa haihtuvien petrolituotteiden kanssa, ei saa pestä pesukoneessa. Jos käytät haihtuvia puhdistusnesteitä, varmista, että neste on poistettu vaatekappaleesta ennen kuin laitat vaatteen koneeseen.
• Älä irrota verkkopistoketta johdosta vetämällä vaan vedä aina pistokkeesta.
• Älä koskaan käynnistä konetta, jos virtajohto on vahingoittunut, tai jos käyttöpaneeli, kansilevy tai jalusta on vaurioitunut siten, että koneen sisäosiin voi koskea.
Lasten turvallisuus
• Tämä laite ei ole tarkoitettu fyysisesti tai sensorisesti rajoitteisten tai muulla tavalla taitamattomien tai kokemattomien henkilöiden (ei myöskään lasten) käyttöön, ellei heidän turvallisuudestaan vastuussa oleva henkilö valvo ja opasta heitä laitteen käytössä.
• Pakkaustarvikkeet (esim. muovi, polystyreeni) saattavat olla vaarallisia lapsille ­tukehtumisvaara! Pidä ne poissa lasten ulottuvilta.
• Pidä kaikki pesuaineet turvallisessa paikassa poissa lasten ulottuvilta.
• Varmista, että lapset tai kotieläimet eivät pääse kiipeämään rumpuun. Laitteessa on erityinen turvatoiminto tämän estämiseksi. Turvalaite aktivoidaan kääntämällä luukun sisäpuolella olevaa painiketta (painamatta) myötäpäivään siten, että ura on vaakasuunnassa. Käytä tarvittaessa kolikkoa apuna. Luukun voi taas sulkea, kun turvalaitteen lukitus vapautetaan kiertämällä painiketta vastapäivään siten, että ura on pystysuunnassa.
Page 9
Laitteen kuvaus
Laitteen kuvaus
Uusi pyykinpesukoneesi pesee pyykin käyttäen mahdollisimman vähän vettä, energiaa ja pesuainetta.
9
EEKKOO--vveennttttiiiilliijjäärrjjeesstteellmmää vähentää veden kulutusta säästäen näin energiaa.
1
Pesuainelokerikko
2
Käyttöpaneeli
3
Luukun kahva
mahdollistaa pesuaineen tehokkaan hyödyntämisen ja
Pesuainelokerikko
4 5 6
Arvokilpi Tyhjennyspumppu Säädettävät jalat
Lokero Kone ottaa esipesuaineen pesuohjelman alussa. Tahranpoistoaine lisätään varsinaiseen pesuun kuuluvan tahrojen käsittelyvaiheen aikana.
Lokero pesujauheelle tai nestemäiselle pesuaineelle, joka käytetään
varsinaisessa pesussa.
Lokero nestemäisille lisäaineille (huuhteluaine, tärkki).
eessiippeessuunn
pesuaineelle tai tahranpoistoaineelle
Page 10
Käyttöpaneeli
10
Käyttöpaneeli
1 2 3 4 5 6 7
Ohjelmanvalitsin
1
LINKOUSNOPEUDEN alennuspainike
2
TAHRANPOISTO-painike
3
PIKA-painike
4
KÄYNNISTÄ/TAUKO-painike
5
AJASTIMEN painike
6 7
Merkkivalot
Symbolit
Valko/Kirjo, Esipesu, Siliävät, Siliävät Plus, Hienopesu, Villa, Silkki, Käsinpesu, Kylmä Vesi, Hellävaraiset Huuhtelut, Tyhjennys, Linkous, Raikastus, ECO Säästö , Rypistymisen Esto, Tahranpoisto, Pika, Käynnistä/Tauko, Lisähuuhtelu, Jakson loppu, Toiminnan,
Ajastimen
Merkkivalot (7)
Kun painiketta 5 painetaan, TOIMINNAN merkkivalo (7.1) syttyy.
Kun merkkivalo toiminnassa.
Kun ohjelma on lopussa, LOPPU-merkkivalo ( Kun pesukone suorittaa lisähuuhteluita, LISÄHUUHTELU-
merkkivalo ( kohdassa Lisähuuhtelun valitseminen.
7.1 syttyy, se merkitsee sitä, että kone on
7.2) syttyy.
7.3) syttyy. Ylimääräisen huuhtelun lisääminen ohjelmaan on neuvottu
7.1
7.2
7.3
Page 11
Käyttöönotto
Tarkista, että sähkö- ja vesiliitännät on suoritettu asennusohjeiden mukaisesti.
Poista polystyreenisuojus tai muu suojamateriaali rummusta. Kaada kaksi litraa vettä varsinaisen pesun pesuainelokeroon , jotta EKO-venttiili
aktivoituu. Käynnistä sen jälkeen valko/kirjopesuohjelma 90 tai 95 °C:ssa ilman pyykkiä, jotta rumpuun ja putkistoon valmistuksen yhteydessä mahdollisesti jääneet aineet poistuvat. Annostele varsinaisen pesun lokeroon puolet pesuaineen määrästä ja käynnistä kone.
Päivittäinen käyttö
Pyykin täyttäminen koneeseen
1. Avaa luukku vetämällä luukun kahvasta
varovasti ulospäin. Ravistele vaatteita ja työnnä ne rumpuun yksi kerrallaan.
2. Sulje luukku kunnolla. Luukkua suljettaessa
kuuluu naksahdus. Tärkeää! Tarkista, ettei vaatteita jää luukun ja kumitiivisteen väliin.
Käyttö
11
Pesuaineen ja huuhteluaineen annostelu
Uusi pyykinpesukoneesi pesee pyykin käyttäen mahdollisimman vähän vettä, energiaa ja pesuainetta.
1. Vedä pesuainelokerikko kokonaan auki.
Annostele tarvittava määrä pesuainetta varsinaisen pesun lokeroon . Jos valitset myös esipesun tai tahranpoiston, annostele pesu- tai tahranpoistoainetta myös lokeroon, jossa on merkintä .
2. Annostele huuhteluainetta tarvittaessa
lokeroon, jossa on merkintä (käytetty määrä ei saa ylittää lokeron MAX-merkintää). Sulje lokero varovasti.
Page 12
Käyttö
12
Pesuohjelman valitseminen ohjelmanvalitsimella (1)
Voit valita kaikille pyykeillesi oikean ohjelman noudattamalla pesuohjelmataulukon ohjeita (katso kohta Pesuohjelmat).
Käännä ohjelmanvalitsin haluamasi ohjelman kohdalle. Ohjelmanvalitsimella valitaan pesuohjelman vaiheet (esim. veden taso, rummun pyörintä, huuhteluiden määrä) ja pesulämpötila pyykin tyypistä riippuen.
Painikkeen Ohjelmanvalitsinta voi kääntää joko myötä- tai vastapäivään. Asento
nollaus/virran katkaiseminen koneesta.
Ohjelman lopussa virta on kytkettävä pois koneesta kääntämällä ohjelmanvalitsin asentoon
Jos ohjelmanvalitsin käännetään toiseen asentoon koneen käydessä, painikkeen keltainen merkkivalo vilkkuu kolme kertaa osoittaen väärän valinnan. Valittu ohjelma ei käynnisty.
5 merkkivalo alkaa vilkkua.
O on ohjelman
O.
LINKOUSNOPEUDEN tai RYPISTYMISEN ESTON valitseminen (Painike 2)
Kun ohjelma on valittu, kone ehdottaa automaattisesti ohjelmalle sallittua maksimilinkousnopeutta.
Muuta linkousnopeutta painamalla toistuvasti painiketta pyykin muulla kuin koneen ehdottamalla nopeudella.
Vastaava merkkivalo syttyy. RYPISTYMISEN ESTO: Kun valitset tämän toiminnon, viimeistä huuhteluvettä ei
tyhjennetä koneesta pyykin rypistymisen estämiseksi. Kun ohjelma on päättynyt, merkkivalo ja luukku pysyy lukossa osoittaen, että vesi on tyhjennettävä.
Veden tyhjentäminen on neuvottu kohdassa Ohjelman päättyessä.
7.2 palaa, painikkeen 5 merkkivalo ja TOIMINNAN merkkivalo sammuvat,
2, jos haluat lingota
5
Lisätoimintojen painikkeet
Pesuohjelmasta riippuen siihen voidaan yhdistää erilaisia lisätoimintoja. Lisätoiminnot valitaan pesuohjelman valitsemisen jälkeen, ennen painikkeen painamista. Kun lisätoiminnon painiketta painetaan, toimintoa vastaava merkkivalo syttyy. Kun painiketta painetaan uudestaan, sen merkkivalo sammuu.
Jos valitset sopimattoman lisätoiminnon, painikkeen 55keltainen merkkivalo vilkkuu kolme kertaa.
Pesuohjelmien ja lisätoimintojen yhteensopivuustiedot on esitetty kohdassa Pesuohjelmat.
55
Page 13
TAHRANPOISTON valitseminen (Painike 3)
Hyvin likaisen tai tahroja sisältävän pyykin käsittely tahranpoistoaineella (pidennetty varsinainen pesu, jossa on ajallisesti optimoitu vaikutusvaihe).
Tärkeää! Jos haluat suorittaa tahranpoistokäsittelyn, annostele tahranpoistoainetta lokeroon .
PIKA-toiminnon valitseminen (Painike 4)
Kun painat painiketta, sen merkkivalo syttyy, ja pesuohjelman kesto lyhenee vähän likaiselle pyykille sopivaksi. Tämä lisätoiminto sopii vähän aikaa käytetyille vaatteille.
KÄYNNISTÄ/TAUKO-painikkeen valitseminen (Painike 5)
Valittu ohjelma käynnistetään painikkeella 5. Painikkeen punainen merkkivalo lakkaa vilkkumasta.
Merkkivalo Voit keskeyttää käynnissä olevan ohjelman painikkeella
merkkivalo alkaa vilkkua. Voit käynnistää ohjelman uudelleen kohdasta, jossa se on keskeytetty, painamalla
uudelleen painiketta Jos olet valinnut ajastuksen, kone aloittaa viiveajan laskennan.
7.1 palaa osoittaen, että laite käynnistyy ja luukku on lukossa. 5: painikkeen punainen
5.
Käyttö
13
AJASTETUN OHJELMAN valitseminen (Painike 6)
Jos haluat asettaa ohjelman käynnistymään myöhempänä ajankohtana, valitse haluamasi viiveaika painamalla toistuvasti painiketta
käynnistämistä. Vastaava merkkivalo syttyy.
Painikkeen avulla voit asettaa pesuohjelman käynnistymään 3, 6 tai 9 tunnin kuluttua.
Lisätoiminto on valittava ohjelman asettamisen jälkeen ja ennen painikkeen painamista.
Ajastuksen voi peruuttaa milloin tahansa ennen painikkeen Jos painiketta
• Aseta pesukone taukotilaan painikkeella
• Paina kerran painiketta
• Käynnistä ohjelma uudelleen painamalla uudestaan painiketta
Tärkeää!
• Valittua viiveaikaa voidaan muuttaa vasta sen jälkeen kun pesuohjelma on valittu uudelleen.
5 on jo painettu:
5.
6, valitun viiveajan merkkivalo sammuu.
6 ennen ohjelman
5 painamista.
5
5.
Page 14
Käyttö
14
• Luukku on lukittu viiveen aikana. Jos luukku täytyy avata, aseta pesukone ensin TAUKO-tilaan painikkeella uudelleen painiketta
AJASTIMEN ei voi valita ohjelman TYHJENNYS kanssa
5 ja odota muutama minuutti. Sulje luukku ja paina
5.
.
Lisähuuhtelun valitseminen
Tämä pesukone käyttää vettä erittäin taloudellisesti. Herkkäihoiset (pesuaineallergikot) voivat kuitenkin tarvita pyykin huuhtelussa enemmän vettä (yhden lisähuuhtelun).
Paina samanaikaisesti painikkeita
2 ja 3 muutaman sekunnin ajan: merkkivalo
7.3 syttyy. Toiminto on jatkuvasti käytössä. Jos haluat poistaa toiminnon
käytöstä, paina samoja painikkeita uudelleen, kunnes merkkivalo
7.3 sammuu.
Lisätoiminnon tai käynnissä olevan ohjelman muuttaminen
Kaikkiin lisätoimintoihin voidaan tehdä muutoksia, ennen kuin kone on aloittanut ohjelmavaiheen. Ennen kuin voit tehdä muutoksia, keskeytä ohjelma painamalla painiketta
Käynnissä olevan ohjelman muuttaminen on mahdollista vain nollaamalla ohjelma. Käännä ohjelmanvalitsin asentoon O ja sen jälkeen uuden ohjelman kohdalle. Käynnistä uusi ohjelma painamalla uudelleen painiketta tyhjennetä koneesta.
5.
55
. Vettä ei
Ohjelman keskeyttäminen
Keskeytä käynnissä oleva ohjelma painamalla painiketta 55. Vastaava merkkivalo alkaa vilkkua. Käynnistä ohjelma uudelleen painamalla uudestaan painiketta.
Pesuohjelman peruuttaminen
Voit peruuttaa käynnissä olevan ohjelman kääntämällä ohjelmanvalitsimen asentoon O. Sen jälkeen voit valita uuden ohjelman.
Luukun avaaminen ohjelman käynnistymisen jälkeen
Aseta pesukone aluksi taukotilaan painikkeella 5. Luukun voi avata muutaman minuutin kuluttua. Jos luukku pysyy lukittuna, kone on jo käynnistänyt veden kuumentamisen tai
veden pinta on luukun alareunan tasoa korkeammalla. Tässä tapauksessa luukkua ei voi avata.
Page 15
Jos luukku ei avaudu, mutta sinun on välttämättä avattava se, pesukoneesta on katkaistava virta kääntämällä ohjelmanvalitsin asentoon O. Luukku avautuu muutaman minuutin kuluttua (huomioi vedenpinnan taso ja lämpötila!).
Luukun sulkemisen jälkeen ohjelma ja lisätoiminnot on valittava uudelleen painamalla painiketta
5.
Ohjelman päättyessä
Ohjelma päättyy automaattisesti. sammuvat. Vaiheen merkkivalo 7.2 palaa.
Jos olet valinnut ohjelman tai lisävalinnan, jossa vesi jää rumpuun ohjelman päättyessä, vastaava merkkivalo palaa, merkkivalo 7.2 palaa, ja luukku pysyy lukittuna ilmaisten, että vesi on tyhjennettävä koneesta ennen kuin luukun voi avata.
Veden tyhjentäminen:
• Käännä ohjelmanvalitsin asentoon
• Valitse TYHJENNYS- tai LINKOUS-ohjelma
• Alenna tarvittaessa linkousnopeutta vastaavalla painikkeella
• Paina painiketta
• Kun ohjelma on päättynyt vain merkkivalo 7.2 syttyy.
Katkaise virta koneesta kääntämällä ohjelmanvalitsin asentoon koneesta ja tarkista, että rumpu on tyhjä.
Jos et pese toista koneellista, sulje vesihana. Jätä luukku auki, jotta rumpu tuulettuu.
5
Painikkeen
O
5 merkkivalo ja merkkivalo 7.1
O. Ota pyykki
Käyttö
15
Page 16
Pesuohjelmat
16
Pesuohjelmat
OOhhjjeellmmaa//
LLäämmppööttiillaa
VALKO/KIRJO
95°-30°
VALKO/KIRJO + ESIPESU
95°-40°
SILIÄVÄT
60°-30°
SILIÄVÄT PLUS
40°
TTeekkssttiiiilliieenn mmaatteerriiaaaallii LLiissäättooiimmiinnnnoott OOhhjjeellmmaann kkuuvvaauuss
Varsinainen pesu Huuhtelut Pitkä linkous Maksimitäyttö, kg 5
** Vajaa täyttö, kg 2,5
Esipesu, Varsinainen pesu Huuhtelut Pitkä linkous Maksimitäyttö, kg 5 ** Vajaa täyttö, kg 2,5
Varsinainen pesu Huuhtelut Lyhyt linkous
Maksimitäyttö, kg 2.5 ** Vajaa täyttö, kg 1,5
Varsinainen pesu Huuhtelut Lyhyt linkous
Maksimitäyttö, kg 1
Valkoinen ja värillinen puuvilla
(normaalilikainen pyykki)
Valkoinen ja värillinen puuvilla: työvaatteet,
lakanat, liinavaatteet, alusvaatteet, pyyhkeet
Synteettiset tai sekoitekuidut:
alusvaatteet, värilliset vaatteet, kutistumattomat paidat, puserot
Varovasti pestävät ja lingottavat tekokuidut
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO,
TAHRANPOISTO*,
PIKA**, LISÄHUUHTELU
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO,
PIKA** LISÄHUUHTELU
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO,
TAHRANPOISTO*,
PIKA**, LISÄHUUHTELU
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO,
LISÄHUUHTELU
Varsinainen pesu
HIENOPESU
40°-30°
VILLA PLUS KÄSINPESU SILKKI
30°-kylmä
Arat tekstiilit:
esimerkiksi verhot
Erikoisohjelma käsinpestäville tekstiileille ja villavaatteille, joissa on merkintä “Puhdasta uutta villaa, kutistumaton, konepestävä”
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO,
TAHRANPOISTO*,
PIKA**, LISÄHUUHTELU
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO
Huuhtelut Lyhyt linkous
Maksimitäyttö, kg 2,5 ** Vajaa täyttö, kg 1,5
Varsinainen pesu Huuhtelut Lyhyt linkous
Maksimitäyttö, kg 2 Silkki: maksimitäyttö,kg 1
* TAHRANPOISTO voidaan valita vain vähintään 40 °C:n lämpötilassa. ** Jos valitset PIKA -lisätoiminnon, täyttömäärää on suositeltavaa pienentää ohjeen mukaisesti. (Vajaa täyttö). Maksimitäyttö on mahdollinen, mutta pesutulos ei välttämät­tä ole yhtä hyvä.
Page 17
Pesuohjelmat
Pesuohjelmat
17
OOhhjjeellmmaa//
LLäämmppööttiillaa
HELLÄVARAISET HUUHTELUT
TYHJENNYS
LINKOUS
RAIKASTUS
30°
VALKO/KIRJO SÄÄSTÖ
60°
TTeekkssttiiiilliieenn mmaatteerriiaaaallii LLiissäättooiimmiinnnnoott OOhhjjeellmmaann kkuuvvaauuss
Erillinen huuhtelu käsinpestäville vaatteille
Viimeisen huuhteluveden tyhjennys ohjelmissa, joihin on valittu Rypistymisen esto ­lisätoiminto
Puuvillavaatteiden erillinen linkous
Urheiluvaatteiden tai vähän likaisten tai kerran pidettyjen puuvilla- ja tekokuituvaatteiden pikapesu
Valkoisen ja helposti värjäytyvän puuvillan säästöpesu, vähän -
hyvin paljon likaantuneet vaatteet, paidat, alusasut
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO,
LISÄHUUHTELU
LINKOUS
LINKOUS
LINKOUS,
RYPISTYMISEN ESTO,
TAHRANPOISTO,
LISÄHUUHTELU
Huuhtelut Lyhyt linkous
Maksimitäyttö, kg 5
Veden tyhjennys Maksimitäyttö, kg 5
Tyhjennys ja pitkä linkous Maksimitäyttö, kg 5
Varsinainen pesu Huuhtelut Lyhyt linkous
Maksimitäyttö, kg 2
Varsinainen pesu Huuhtelut Pitkä linkous Maksimitäyttö, kg 5
O (päällä/pois)
Käynnissä olevan pesuohjelman peruut­taminen ja virran katkaiseminen laitteesta
Page 18
Pesuohjelmien kuvaus
18
Pesuohjelmien kuvaus
Tässä pesuohjelmassa pyykki pestään ja lingotaan
SILIÄVÄT PLUS
hellävaraisesti rypistymisen välttämiseksi. Näin silitys sujuu helpommin. Lisäksi ohjelmaan kuuluu lisähuuhteluita.
VILLA PLUS KÄSINPESU
HELLÄVARAISET HUUHTELUT
TYHJENNYS
LINKOUS
RAIKASTUS
Sopii konepestäville sekä käsinpestäville villavaatteille ja käsinpestäville villavaatteille ja aroille tekstiileille, joissa on käsinpesumerkintä .
Tätä ohjelmaa voidaan käyttää käsinpestyjen vaatteiden huuhteluun ja linkoamiseen. Ohjelmassa on kolme huuhtelua ja lopussa lyhyt linkous Linkousnopeutta voi alentaa painikkeella 2.
Viimeisen huuhteluveden tyhjennys ohjelmissa, joihin on valittu lisätoiminto RYPISTYMISEN ESTO. Käännä ohjelmanvalitsin ensin asentoon O, sen jälkeen ohjelman kohdalle ja paina lopuksi painiketta 5.
Erillinen linkous käsinpestyille vaatteille tai pesuohjelman jälkeen, johon on valittu Rypistymisen esto. Ennen ohjelman valitsemista ohjelmanvalitsin on käännettävä asentoon O. Linkousnopeuden voi valita lingottavalle pyykille sopivaksi linkousnopeuden alennuspainikkeella.
Tämä ohjelma voidaan valita seuraavin lisätoiminnoin: lin­kousnopeuden vähennys ja AJASTETTU KÄYNNISTYS. Sopii vähän likaisille puuvillatekstiileille.
VALKO/KIRJO SÄÄSTÖ
O (päällä/pois)
Tämä pesuohjelma sopii kevyesti tai normaalisti likaisille puuvillavaatteille. Lämpötila on alhaisempi ja pesuaika pitempi. Hyvä pesutulos energiaa säästäen.
Kun haluat nollata ohjelman ja katkaista virran pesukoneesta, käännä ohjelmanvalitsin asentoon O. Sen jälkeen voit valita uuden ohjelman.
Page 19
Pesuohjelman valmistelu
Pesuohjelman valmistelu
Pyykin lajittelu
Noudata tekstiilien hoito-ohjemerkintöjä ja valmistajan antamia pesuohjeita. Lajittele pyykki seuraavalla tavalla: valkoiset, värilliset, tekokuidut, hienopyykki, villavaatteet.
Lämpötilat
19
95° tai 90°
60°/ 50°
40°-30°- kylmä vesi
normaalilikainen valkoinen puuvilla ja pellava (esim. tabletit, pyyhkeet, pöytäliinat, lakanat jne.).
normaalilikaiset värinpitävät vaatteet (esim. paidat, yöpaidat, pyjamat jne.) materiaali puuvilla, pellava tai tekokuidut sekä vähän likaiset puuvillavaatteet (esim. alusvaatteet).
arat tekstiilit (esim. verhot), pyykki, jossa on sekä tekokuitu­että villavaatteita (joissa on merkintä «puhdasta uutta villaa, konepestävä, kutistumaton»).
Ennen koneen täyttämistä
Älä koskaan pese valkoisia ja värillisiä vaatteita yhdessä. Valkoiset voivat menettää “valkoisuuttaan” pesussa.
Uudet värilliset vaatteet voivat laskea väriä ensimmäisessä pesussa. Pese ne siis erillään ensimmäisen kerran.
Tarkista, ettei pyykin joukkoon ole jäänyt metalliesineitä (esim. hiuspinnejä, hakaneuloja).
Sulje tyynyliinojen napit, vetoketjut, koukut ja nepparit. Sido kiinni vyöt tai pitkät nauhat.
Poista itsepintaiset tahrat ennen pesua. Hankaa erittäin likaisia kohtia erikoispesuaineella tai puhdistustahnalla. Pese verhot erityisen varovasti. Poista koukut tai sido ne pussin tai verkon sisälle.
Page 20
Pesuohjelman valmistelu
20
Maksimitäyttömäärät
Suositellut täyttömäärät on mainittu ohjelmataulukossa. Yleisohjeet:
Puuvilla, pellava: täysi rumpu, mutta ei täyteen ahdettu; Synteettiset kuidut: täytä rumpu korkeintaan puolilleen
;
Arat kuidut ja villavaatteet: täytä rumpu korkeintaan 1/3-täydeksi. Noudattamalla maksimitäyttömääriä edistät veden ja energian taloudellista
käyttöä. Vähennä pyykin määrää, jos pyykki on hyvin likaista. Noudattamalla maksimitäyttömääriä edistät veden ja energian taloudellista
käyttöä. Vähennä pyykin määrää, jos pyykki on hyvin likaista.
Pyykin paino
Seuraavassa on mainittu joitakin esimerkkipainoja:
kylpypyyhe
1200 g
100 glautasliina
700 gpussilakana 500 glakana 200 gtyynyliina 250 gpöytäliina 200 gpyyheliina 100 gtabletti 200 gyöpaita 100 gpikkuhousut 600 gmiehen työpaita 200 gmiesten paita 500 gmiehen pyjama 100 gpusero 100 gmiesten alushousut
Tahrojen poistaminen
Itsepintaiset tahrat eivät välttämättä lähde pelkällä vedellä ja pesuaineella. Sen vuoksi ne on hyvä käsitellä ennen pesua.
Veri: Käsittele tuoreet tahrat kylmällä vedellä. Liota kuivuneet tahrat yön yli erikoispesuaineessa ja hankaa vedellä ja saippualla.
Öljypohjainen maali: Kostuta bensiinipohjaisella tahranpoistoaineella, levitä vaate pehmeän kankaan päälle ja sivele tahraa; Käsittele useita kertoja.
Kuivuneet rasvatahrat: Kostuta tärpätillä, levitä vaate pehmeälle alustalle ja sivele tahraa sormenpäillä tai puuvillaliinalla.
Page 21
Pesuohjelman valmistelu
21
Ruoste: Kuumaan veteen liuotettu oksaalihappo tai ruosteenpoistoaine kylmänä. Ole varovainen vanhojen ruostetahrojen kanssa, sillä selluloosarakenne on jo aiheuttanut vahinkoa, ja kankaaseen voi tulla reikiä.
Hometahrat: Käsittele valkaisuaineella, huuhtele hyvin (vain valkoiset ja värinpitävät värilliset).
Ruoho: Liota kevyesti ja käsittele valkaisuaineella (vain valkoiset ja värinpitävät värilliset).
Kuulakärkikynä ja liima: Kostuta asetonilla (*), levitä vaate pehmeän kankaan päälle ja sivele tahraa.
Huulipuna: Kostuta asetonilla kuten edellä ja käsittele tahrat sen jälkeen denaturoidulla alkoholilla. Käsittele jäljelle jääneet läiskät valkaisuaineella.
Punaviini: Liota pesuainevedessä, huuhtele ja käsittele etikka- tai sitruunahapolla. Huuhtele lopuksi. Käsittele jäljelle jääneet läiskät valkaisuaineella.
Muste: Musteen tyypistä riippuen kostuta kangas ensin asetonilla (*) ja sen jälkeen etikkahapolla. Käsittele jäljelle jääneet läiskät valkoisissa tekstiileissä valkaisuaineella ja huuhtele lopuksi huolellisesti.
Tervatahrat: Käsittele ensin tahranpoistoaineella, denaturoidulla alkoholilla tai bensiinillä ja hankaa sen jälkeen puhdistustahnalla.
(*) Älä käytä asetonia keinosilkkiin.
Pesuaineet ja lisäaineet
Hyvä pesutulos riippuu myös pesuaineen valinnasta ja oikeasta annostelusta. Pesuaineiden oikealla annostelulla voidaan myös suojella ympäristöä.
Vaikka pesuaineet ovat biologisesti hajoavia, ne sisältävät ainesosia, jotka suurina määrinä voivat häiritä luonnon tasapainoa.
Pesuaineen valinta riippuu kuitutyypistä (arat kuidut, villa, puuvilla jne.), väristä, pesulämpötilasta ja likaisuusasteesta.
Tässä pesukoneessa voidaan käyttää kaikkia normaaleja pesukoneille tarkoitettuja pesuaineita:
• jauhemaisia pesuaineita kaikille kuitutyypeille,
• jauhemaisia pesuaineita aroille kuiduille (enintään 60 °C) ja villalle,
• nestemäisiä pesuaineita, mieluiten alhaisen lämpötilan pesuohjelmissa (enintään 60 °C) kaikille kuitutyypeille, tai villavaatteiden erikoispesuaineita.
Pesu- ja lisäaineet annostellaan oikeaan lokeroon ennen pesuohjelman käynnistämistä.
Jos käytät pesujauhe- tai pesunestetiivisteitä, valitse ilman esipesua oleva
ohjelma.
Page 22
Pesuohjelman valmistelu
22
Pesukoneessa on kierrätysjärjestelmä, joka mahdollistaa pesuainetiivisteen optimaalisen käytön.
Kaada nestemäinen pesuaine lokeroon, jossa on merkintä juuri ennen pesuohjelman käynnistämistä.
Huuhteluaineet ja tärkki annostellaan lokeroon, jossa on merkintä ennen pesuohjelman käynnistämistä.
Noudata tuotteen valmistajan annosteluohjeita. Älä annostele ainetta yli
pesuainelokerikon MAX-merkinnän.
Pesuaineen määrä
Pesuaineen tyyppi ja määrä riippuu kuitutyypistä, täyttömäärästä, pyykin likaisuudesta ja veden kovuudesta.
Noudata tuotteen valmistajan annosteluohjeita. Käytä vähemmän pesuainetta, jos:
• peset pienen määrän pyykkiä,
• pyykki on vain vähän likaista,
• pesussa muodostuu paljon vaahtoa.
Vedenkovuusasteet
Veden kovuus luokitellaan niin sanottujen kovuusasteiden mukaisesti. Paikkakuntasi vedenkovuustiedot ovat saatavilla vesiyhtiöstä tai paikalliselta viranomaiselta.
Huom: Käytä vedenpehmennysainetta, jos veden kovuus on keskitasoa tai korkea (kovuusasteesta II lähtien). Noudata valmistajan ohjeita. Pesuaineen määrän voi tällöin annostella kovuustason I (= pehmeä) mukaisesti.
VVeeddeennkkoovvuuuussaasstteeeett
TTaassoo
1 2 keskitaso 3 kova 15-21 26-37 4 erittäin kova > 21 > 37
Ominaisuus
pehmeä
SSaakkssaallaaiinneenn
°°ddHH
0-7 0-15
8-14 16-25
RRaannsskkaallaaiinneenn
°°TT..HH..
Page 23
Huolto ja puhdistus
Huolto ja puhdistus
Kytke laite IRTI verkkovirrasta, ennen kuin aloitat mitään puhdistus- tai huoltotöitä.
Kalkinpoisto
Vesijohtovesi sisältää yleensä kalkkia. Pesukone on hyvä puhdistaa vedenpehmennysjauheella säännöllisin väliajoin. Suorita puhdistus erillään pyykinpesusta ja noudata pehmennysaineen valmistajan ohjeita.
Tällä tavoin voit välttää kalkkikerääntymien muodostumisen.
Jokaisen käyttökerran jälkeen
Jätä luukku joksikin aikaa raolleen. Näin koneeseen ei pääse muodostumaan hometta eikä ikävää hajua. Luukun auki pitäminen edistää myös luukun tiivisteen säilymistä hyväkuntoisena.
Huoltopesu
Kun pesukoneessa pestään pyykkiä alhaisen lämpötilan ohjelmilla, rummun sisälle voi kerääntyä jäämiä.
Huoltopesu on suositeltavaa suorittaa säännöllisin väliajoin. Huoltopesun suorittaminen:
• Rummussa ei saa olla pyykkiä.
• Valitse korkeimman lämpötilan valko-/kirjopesuohjelma.
• Käytä normaali määrä pesuainetta. Pesuaineen on oltava jauhemaista ja biologisesti hajoavaa
.
23
Ulkopintojen puhdistaminen
Käytä laitteen ulkopintojen puhdistuksessa vain mietoa puhdistusainetta ja vettä ja kuivaa lopuksi huolellisesti. Tärkeää: Älä käytä denaturoitua alkoholia, liuotinaineita tai vastaavia tuotteita laitteen ulkopintojen puhdistamiseen.
Pesuainelokerikko
Pesuainelokerikko on puhdistettava säännöllisesti.
1. Irrota lokerikko vetämällä sitä ulospäin
voimakkaasti.
Page 24
Huolto ja puhdistus
24
2. Irrota huuhteluaineen syöttöputki keskimmäisestä lokerosta.
3. Pese kaikki osat vedellä.
4. Paina huuhteluaineen syöttöputki niin kauas kuin se menee siten, että se on
tiukasti paikallaan.
5. Puhdista kaikki pesukoneen sisällä
olevat lokeron osat harjalla, erityisesti pesukoneeseen menevät suuttimet.
6. Aseta pesuainelokerikko ohjauskiskoille
ja työnnä lokerikko koneen sisään.
Rumpu
Rumpuun voi muodostua ruosteläiskiä vierasesineiden tai rautapitoisen veden vuoksi.
Tärkeää! Älä käytä rummun puhdistuksessa happoa sisältäviä kalkinpoistoaineita, klooria tai rautaa sisältäviä hankausaineita tai teräsvillaa.
1. Poista ruosteläiskät rummusta ruostumattomalle teräkselle tarkoitetulla
puhdistusaineella.
2. Poista mahdolliset puhdistusaineen jäämät suorittamalla pesuohjelma ilman
pyykkiä. Ohjelma: VALKO- JA KIRJOPYYKKI 95 tai 90 °C, paina PIKA-painiketta ja lisää noin 1/2-mitallinen pesuainetta.
Luukun tiiviste
Tarkista luukun tiiviste säännöllisesti ja poista kumitiivisteen sisälle mahdollisesti joutuneet pikkuesineet.
Page 25
Tyhjennyspumppu
Pumppu on tarkistettava säännöllisin väliajoin ja aina, jos
• kone ei tyhjennä vettä ja/tai
• linkouksessa kuuluu epätavallista ääntä veden tyhjennyksen aikana, mikä voi aiheutua pumppuun joutuneista pikkuesineistä, kuten hakaneulat, kolikot tms.
Toimi seuraavasti:
1. Kytke laite irti verkkovirrasta.
2. Odota tarvittaessa, että vesi on
jäähtynyt.
3. Avaa pumpun luukku.
4. Aseta astia pumpun viereen ja valuta
mahdollinen vesi astiaan.
Huolto ja puhdistus
25
5. Irrota hätätyhjennysletku
kiinnikkeestään, laita sen pää astiaan ja irrota tulppa.
6. Kun vettä ei enää tule, kierrä pumpun
kansi auki ja ota se pois paikaltaan. Pidä esillä lattiapyyhe, jotta voit kuivata pumpun sisältä mahdollisesti valuvan veden.
7. Poista esineet pumpun siipipyörästä
pyörittämällä sitä.
Page 26
Huolto ja puhdistus
26
8. Kiinnitä tulppa takaisin
hätätyhjennysletkuun ja laita letku takaisin paikalleen.
9. Kierrä pumppu kunnolla kiinni.
10. Sulje pumpun luukku. Varoitus!
Kun ohjelma on käynnissä, pumpun sisällä voi olla kuumaa vettä valitusta ohjelmasta riippuen. Älä koskaan irrota pumpun kantta pesuohjelman aikana, vaan odota, kunnes ohjelma on päättynyt ja vesi on tyhjennetty. Kun kiinnität kannen takaisin paikalleen, varmista, että se on kunnolla kiinni, jotta koneen sisältä ei vuoda vettä eivätkä pikkulapset pysty irrottamaan sitä.
Tulovesisihti
Jos huomaat, että vedenotto kestää normaalia pitempään, tarkista ettei vedenottoletkun sihti ole tukossa.
1. Sulje vesihana.
2. Ruuvaa letku irti hanasta.
3. Puhdista sihti jäykällä harjalla.
4. Ruuvaa letku takaisin hanaan.
Hätätyhjennys
Jos vesi ei poistu koneesta, tyhjennä kone seuraavalla tavalla:
1. Irrota pistoke pistorasiasta.
2. Sulje vesihana.
3. Odota tarvittaessa, että vesi on jäähtynyt.
4. Avaa pumpun luukku.
5. Aseta lattialle astia ja laita hätätyhjennysletkun pää astiaan. Irrota letkun
tulppa. Veden tulisi valua astiaan painovoiman avulla. Kun astia on täynnä, kiinnitä tulppa takaisin letkuun. Tyhjennä astia. Toista toimenpide, kunnes vettä ei enää tule.
6. Puhdista pumppu tarvittaessa edellä annettuja ohjeita noudattaen.
Page 27
Huolto ja puhdistus
7. Kiinnitä tulppa hätätyhjennysletkun päähän ja laita letku takaisin paikalleen.
8. Kierrä pumppu kiinni ja sulje luukku.
Varotoimet jäätymisen estämiseksi
Jos kone on asennettu tilaan, jossa lämpötila voi laskea alle 0° C, toimi seuraavasti:
1. Sulje vesihana ja irrota vedenottoletku hanasta.
2. Laita hätätyhjennysletkun ja vedenottoletkun päät lattialle astiaan ja anna
veden valua ulos.
3. Kiinnitä vedenottoletku paikalleen. Sulje hätätyhjennysletkun tulppa ja aseta
hätätyhjennysletku takaisin paikalleen
Tällä tavoin kaikki koneeseen jäänyt vesi tyhjenee eikä vesi pääse jäätymään ja vaurioittamaan konetta.
Kun käytät konetta seuraavan kerran, varmista, että ympäristön lämpötila on yli 0° C.
Tärkeää! Aina kun tyhjennät veden hätätyhjennysletkulla, varsinaisen pesun lokeroon on kaadettava kaksi litraa vettä, jonka jälkeen tulee käynnistää vedentyhjennysohjelma. Tämä toimenpide aktivoi EKOVENTTIILIN, joka estää sen, että osa pesuaineesta jää käyttämättä seuraavassa pesussa.
.
27
Page 28
Käyttöongelmat...
28
Käyttöongelmat...
Jotkin ongelmat johtuvat yksinkertaisten huoltotoimenpiteiden tai tarkistusten laiminlyönnistä, ja ne voidaan poistaa helposti ilman huoltomiehen apua. Tarkista alla olevan taulukon kohdat ennen kuin soitat huoltoon.
Koneen toiminnan aikana on mahdollista, että painikkeen 5 keltainen merkkivalo alkaa vilkkua ilmaisten, että kone ei toimi.
Kun ongelma on poistettu, käynnistä ohjelma uudelleen painikkeella 5. Jos ongelma ei tarkistuksista huolimatta poistu, ota yhteys valtuutettuun huoltoliikkeeseen.
Ongelma Mahdollinen syy / ratkaisu
Luukku ei ole kiinni. (Painikkeen 5 keltainen
merkkivalo vilkkuu)
• Sulje luukku kunnolla. Pistoke ei ole kunnolla kiinni pistorasiassa.
• Kiinnitä pistoke pistorasiaan. Pistorasiaan ei tule virtaa.
• Tarkista asunnon sähköjärjestelmä.
Pesukone ei käynnisty:
Päävirtasulake on palanut.
• Vaihda sulake. Ohjelmanvalitsin ei ole oikeassa asennossa eikä
painiketta 5 ole painettu.
• Käännä ohjelmanvalitsinta ja paina uudelleen
painiketta 5.
Ajastustoiminto on aktivoituna.
• Jos haluat pestä pyykin heti, peruuta ajastus.
Kone ei ota vettä:
Vesihana on kiinni. (Painikkeen 5 keltainen merkkivalo vilkkuu)
• Avaa vesihana.
Vedenottoletku on litistynyt tai mutkalla. (Painikkeen
5 keltainen merkkivalo vilkkuu)
• Tarkista vedenottoletkun liitäntä.
Vedenottoletkun sihti on tukossa. (Painikkeen 5
keltainen merkkivalo vilkkuu)
• Tarkista tulovesisihti.
Luukku ei ole kunnolla kiinni. (Painikkeen 5
keltainen merkkivalo vilkkuu)
• Sulje luukku kunnolla.
Page 29
Käyttöongelmat...
Ongelma Mahdollinen syy / ratkaisu
29
Kone täyttyy ja tyhjenee sen jälkeen heti:
Kone ei poista vettä ja/tai ei linkoa:
Lattialla on vettä:
Tyhjennysletkun pää on liian matalalla.
• Lue ohjeet kohdasta Veden tyhjentäminen.
Tyhjennysletku on litistynyt tai mutkalla. (Painikkeen
5 keltainen merkkivalo vilkkuu)
• Tarkista tyhjennysletkun liitäntä.
Vedenpoiston sihti on tukossa. (Painikkeen 5
keltainen merkkivalo vilkkuu)
• Puhdista vedenpoiston sihti.
On valittu lisätoiminto/ohjelma, jossa vesi jää rumpuun tai jossa ei ole lainkaan linkousvaiheita.
• Peruuta lisätoiminnon valinta.
• Valitse tyhjennys- tai linkousohjelma.
Pyykki ei ole jakautunut tasaisesti rumpuun.
• Jaa pyykki paremmin rummun sisään.
Pesuainetta on käytetty liikaa tai pesuaine on sopimatonta (liian paljon vaahtoavaa).
• Vähennä pesuaineen määrää tai käytä toista
pesuainetta.
Tarkista, että vedenottoletkun liittimet eivät vuoda. Tätä ei ole aina helppo tarkistaa, koska vesi valuu letkun pintaa alaspäin. Kokeile, onko letku märkä.
• Tarkista vedenottoletkun liitäntä.
Tyhjennysletku on vaurioitunut.
• Vaihda tilalle uusi.
Nukkasihdin korkkia ei ole kiinnitetty takaisin paikalleen tai kierretty kunnolla kiinni puhdistuksen jälkeen.
• Kiinnitä nukkasihdin korkki takaisin paikalleen ja
kierrä tiukasti kiinni.
Page 30
Käyttöongelmat...
30
Ongelma Mahdollinen syy / ratkaisu
Pesutulos ei ole tyydyttävä:
Luukku ei aukea:
Kone tärisee tai käyntiääni on kova:
Pesuainetta on käytetty liian vähän tai pesuaine on sopimatonta.
• Lisää pesuaineen määrää tai käytä toista
pesuainetta.
Pinttyneitä tahroja ei ole käsitelty ennen pesua.
• Käsittele vaikeat tahrat tahranpoistoaineella.
Pesuohjelmalle ei ole valittu oikeaa lämpötilaa.
• Tarkista, onko lämpötila oikea.
Liikaa pyykkiä.
• Laita rumpuun vähemmän pyykkiä.
Ohjelma on edelleen käynnissä.
• Odota, että ohjelma päättyy.
Luukun lukkoa ei ole avattu.
• Odota muutama minuutti.
Rummussa on vettä.
• Valitse tyhjennys tai linkous ja tyhjennä vesi
koneesta.
Kuljetustukia ja pakkausmateriaaleja ei ole poistettu.
• Tarkista, että laite on asennettu oikein.
Jalkoja ei ole säädetty
• Tarkista, että laite on tasapainotettu kunnolla.
Pyykki ei ole jakautunut tasaisesti rumpuun.
• Jaa pyykki paremmin rummun sisään.
Rummussa on mahdollisesti vain vähän pyykkiä.
• Laita koneeseen enemmän pyykkiä.
Koneesta kuuluu epätavallista ääntä:
Rummussa ei näy vettä:
Koneen moottorista kuuluva ääni on erilainen kuin perinteisissä pesukoneiden moottoreissa. Uusi moottorityyppi käynnistyy pehmeämmin varmistaen pyykin tasaisemman jakautumisen rummun sisälle sekä koneen paremman tasapainon.
Uuden teknologian mukaiset pesukoneet toimivat erittäin taloudellisesti käyttäen hyvin vähän vettä ilman, että sillä on vaikutusta suorituskykyyn.
Page 31
Jos ongelmaan ei löydy ratkaisua, ota yhteys
Mod. ..........
Prod. No. ...........
Ser. No. .........
M o
d
. ...
...
.. ..
P r
o d . N o .
......
.. ...
S
e r . N o . .
....
.. ..
P0042 BD
valtuutettuun huoltoliikkeeseen. Ennen kuin soitat huoltoon, merkitse muistiin laitteen mallinumero, sarjanumero ja ostopäivä: Huoltoliike tarvitsee nämä tiedot.
Käyttöongelmat...
31
Page 32
Tekniset tiedot
32
Tekniset tiedot
Leveys
Mitat
Sähköliitäntä Jännite ­Kokonaisteho - Sulake
Vedenpaine
Maksimitäyttömäärä
Linkousnopeus
Korkeus Syvyys (luukku mukaan lukien)
Sähköliitännän tiedot on merkitty pesukoneen luukun sisäreunassa olevaan arvokilpeen
Minimi Maksimi
Valko/kirjo
Maksimi
Kulutusarvot
Ohjelma
Valkopyykki 95° 58 1.9
Kirjopyykki 60° 54 1.2
Veden kulutus
(litraa)
Energiankulutus
(kWh)
60 cm 85 cm 63 cm
0,05 MPa 0,80 MPa
5 kg
1400 kierrosta/min
Ohjelman kesto
(minuuttia)
130
125
(*) Valko/Kirjo Säästö 60° 46 0.85
Kirjopyykki 40° 54 0.35
Siliävät 60° 51 0.9
Hienopesu 40° 57 0.5
Villa/käsinpesu 30° 53 0.25
Tämän taulukon sisältämät kulutustiedot ovat ainoastaan suuntaa-antavia, sillä arvot voivat vaihdella pyykin määrän ja tyypin, tuloveden lämpötilan ja ympäristön lämpötilan mukaisesti.
(*) Valko/Kirjo Säästö 60 °C, pyykin määrä 5 kg, on energiatarrassa annettujen tietojen viiteohjelma ETY 92/75 -standardien mukaisesti.
140
11 0
90
65
55
Page 33
Asennus
HEC0008
A
HEC00022
HEC0001
Pakkauksen purkaminen
Kaikki laitteen sisällä olevat pakkausmateriaalit on poistettava ennen laitteen käyttämistä.
Säilytä kaikki kuljetussuojukset tallessa, jotta niitä voidaan käyttää mahdollisen kuljetuksen yhteydessä.
1. Poistettuasi kaikki pakkausmateriaalit aseta
kone varovasti takaosansa varaan ja poista polystyreenialusta.
2. Irrota virtajohto ja tyhjennysletku laitteen takana
olevista letkunpidikkeistä.
Asennus
33
3.
Avaa ruuviavaimella ja irrota takana keskellä oleva pultti A.
Page 34
Asennus
C
C
B
D
HEC0003
B
C
C
HEC0023
E
HEC0010
HEC0005
34
4. Avaa ja irrota kaksi isoa takapulttia B sekä kuusi pienempää pulttia C.
5. Irrota kannatin D ja kiristä kuusi pienempää pulttia C. Vedä muovitulppa E ulos.
6. Avaa luukku ja ota vedenottoletku rummusta. Irrota polystyreenisuojus, joka on kiinnitetty teipillä luukun tiivisteeseen.
7. Työnnä ylempään pikkureikään ja kahteen isompaan reikään muovitulpat, jotka on pakattu käyttöohjeen pussiin.
8. Kiinnitä vedenottoletku noudattaen ohjeita, jotka on annettu kohdassa “
VVeessiilliiiittäännttää
.
Kaikki muovitulpat toimitetaan laitteen mukana, ja ne on pakattu käyttöohjeen pussiin.
Page 35
Laitteen sijoittaminen ja tasapainottaminen
HEC007
HEC0006
Asenna laite tasaiselle, kovalle lattialle. Tarkista, ettei ilmankierto esty koneen ympärillä mattojen tai vastaavien vuoksi. Jos sijoitat koneen pienikokoisista kaakeleista asennetulle lattialle, laita sen alle
kumialusta. Älä koskaan yritä poistaa lattian epätasaisuutta
laittamalla puunpaloja, pahvia tai muuta vastaavaa koneen alle.
Jos kone on välttämätöntä asentaa kaasulieden tai hiiliuunin vierelle, laitteiden väliin on asennettava eristepaneeli, joka on päällystetty alumiinifoliolla lieden tai uunin puolelta.
Laitetta ei saa asentaa tilaan, jossa lämpötila voi laskea pakkasen puolelle.
Vedenottoletku ja poistoletku eivät saa olla mutkalla. Tarkista asennuksen jälkeen, että huoltomekaanikko pääsee helposti käsiksi
laitteeseen mahdollisessa korjaustilanteessa. Tasapainota laite huolellisesti kiertämällä säädettäviä jalkoja sisään- tai ulospäin.
Älä koskaan yritä poistaa lattian epätasaisuutta laittamalla puunpaloja, pahvia tai muuta vastaavaa koneen alle.
Asennus
35
Vesiliitäntä
Laitteen mukana toimitettu vedenottoletku on koneen rummun sisällä.
Älä käytä entisen koneesi letkua veden ottamiseen. Tämä pesukone on kytkettävä kylmään vesihanaan.
1. Avaa luukku ja ota vedenottoletku esille.
2. Liitä letku ja kulmaliitos koneeseen.
Älä aseta vedenottoletkua alaspäin. Aseta letkun kulma vasemmalle tai oikealle vesihanan sijainnista riippuen.
Page 36
Asennus
P1118
36
3. Aseta letku oikein löysäämällä rengasmutteri. Kun letku on paikallaan, muista kiristää rengasmutteri uudelleen vuotojen välttämiseksi.
4. Liitä letku hanaan, jossa on 3/4 tuuman kierteitys. Käytä aina koneen mukana toimitettua letkua.
Asennuksessa tulee noudattaa paikallisen vesilaitoksen ohjeita ja rakennusmääräyksiä. Veden paineen tulee olla vähintään 0,05 MPa (0,5 bar), jotta laite toimii turvallisesti.
Jos pesukoneen lähellä ei ole vesiliitäntää, voit mahdollisesti käyttää konetta kylmävesisäiliöön liitettynä. Laitteen vedenottoliitännän ja vesisäiliön välisen korkeuseron tulee olla minimikorkeuden mukainen.
Veden tyhjentäminen
Poistoletkun pää voidaan kiinnittää kolmella eri tavalla:
Taivuttamalla sitä altaan reunan yli koneen mukana toimitetun muovisen letkunpidikkeen avulla.
Tässä tapauksessa on varmistettava, ettei letku pääse irtoamaan veden tyhjennyksen yhteydessä.
Letku voidaan sitoa hanaan narunpätkällä tai kiinnittää seinään.
Altaan poistoputken haaraan. Putken haaran on oltava viemärin yläpuolella siten, että taivutus on vähintään 60 cm maan yläpuolella.
Suoraan viemäriputkeen, joka on vähintään 60 cm:n ja korkeintaan 90 cm:n korkeudella.
Poistoletkun päässä on aina oltava ilmarako, toisin sanoen viemäriputken sisähalkaisijan on oltava suurempi kuin poistoletkun ulko­halkaisija.
Poistoletku ei saa olla mutkalla.
Page 37
Tärkeää!
Poistoletkun pituus voi olla korkeintaan 4 metriä. Poistoletkuja ja liitäntäosia on saatavil­la valtuutetusta huoltoliikkeestä.
Sähköliitäntä
Sähköliitännän tiedot on merkitty laitteen luukun sisäreunassa olevaan arvokilpeen ja ne mainitaan myös kappaleessa Tekniset tiedot.
Tarkista, että asunnon sähköjärjestelmä kestää vaaditun maksimikuorman huomioiden myös muut käytössä olevat sähkölaitteet.
Kytke laite maadoitettuun pistorasiaan.
Valmistaja ei vastaa millään tavalla vaurioista tai vahingoista, jotka ovat aiheutuneet edellä olevien turvallisuusmääräysten laiminlyönnistä.
Kun laite on asennettu paikalleen, virtajohdon on oltava helppopääsyisessä paikassa.
Jos laitteen virtajohto joudutaan vaihtamaan, vaihdon saa suorittaa vain valtuutettu huoltoliike.
Asennus
37
Pysyvä liitäntä
Jos laite kytketään sähköverkkoon pysyvällä liitännällä, laitteen ja virtalähteen (päävirta) väliin on asennettava kaksinapainen kytkin, jonka kontaktien väli on vähintään 3 mm ja tyyppi on sopiva vaaditulle kuormalle voimassa olevien sähkömääräysten mukaisesti.
Kytkin ei saa katkaista keltavihreää maakaapelia missään kohdassa. Asennustoimenpiteen saa suorittaa vain asiantunteva sähköasentaja.
Kun laite on asennettu paikalleen, virtajohdon on oltava helppopääsyisessä paikassa.
Page 38
Ympäristönsuojelu
38
Ympäristönsuojelu
Pakkausmateriaalit
Materiaalit, joissa on merkintä , ovat kierrätyskelpoisia. >PE< = polyetyleeni >PS< = polystyreeni >PP< = polypropyleeni Tällaiset materiaalit voi kierrättää viemällä ne asianmukaisiin keräyssäiliöihin.
Käytöstä poistettu kone
Toimita käytöstäpoistettu laite asianmukaiseen keräyspisteeseen. Huolehdi ympäristöstäsi!
Tuotteeseen tai sen pakkaukseen merkitty symboli , osoittaa, että tätä tuotetta ei saa laittaa sekajätteen joukkoon, vaan se on toimitettava erilliseen sähkö- ja elektroniikkajätteiden keräyspisteeseen.
Asianmukaisella jätehuollolla estetään mahdolliset ympäristö- ja terveyshaitat. Laitetta ei saa purkaa ennen jätehuoltoon luovuttamista eikä laitteen sisälle saa laittaa muita jätteitä.
Tarkempia tietoja tämän tuotteen kierrättämisestä saat kuntasi jäteasioita hoitavalta viranomaiselta, liikkeestä josta tuote on ostettu tai internet sivuiltamme www.electrolux.fi.
Ympäristönsuojeluohjeita
Noudata näitä ohjeita säästääksesi vettä, energiaa ja luontoa:
Normaalilikaisen pyykin pesussa ei tarvita esipesua, jolloin voidaan säästää
pesuainetta, vettä ja aikaa ja suojella samalla myös ympäristöä.
Kone toimii taloudellisemmin, kun täytät rummun täyteen.
Tahrat ja paikalliset likakohdat voidaan poistaa asianmukaisella esikäsittelyllä.
Tällöin pyykin voi pestä alhaisemmassa lämpötilassa.
Annostele pesuaine veden kovuuden, pyykin likaisuuden ja pyykin määrän
mukaisesti.
Page 39
39
Page 40
www.electrolux.com
www.aeg-electrolux.fi
192 996 420-00-122008 Pidätämme oikeuden muutoksiin ilman eri ilmoitusta
Loading...