AEG ERES38810X User Manual [da]

Page 1
brugsanvisning
Køleskab
ERES38810X
Page 2
2 electrolux
Electrolux. Thinking of you.
Se mere om, hvordan vi tænker på www.electrolux.com
Indhold
Om sikkerhed 2 Betjeningspanel 4 Vanddispenser 6 Ibrugtagning 7 Daglig brug 7 Nyttige oplysninger og råd 9
Ret til ændringer uden varsel forbeholdes
Vedligeholdelse og rengøring 10 Når der opstår fejl 11 Tekniske data 13 Installation 14 Skån miljøet 18
Om sikkerhed
Læs denne brugsanvisning igennem (inkl. tips og advarsler), før apparatet installeres og tages i brug. Det forebygger ulykker og sik­rer, at apparatet bruges korrekt. For at undgå unødvendige fejl og uheld er det vigtigt at sikre, at alle, der bruger apparatet, er fuldt fortrolige med dets drift og sikkerhedsfunkti­oner. Gem denne vejledning og sørg for, at den følger med apparatet, hvis det bliver flyt­tet eller solgt, så alle der bruger apparatet er fortrolige med dets betjening og sikkerhed. Følg forholdsreglerne i denne brugsanvisning for at undgå skader på personer eller ting. I modsat fald er producenten ikke ansvarlig for eventuelle skader.
Sikkerhed for børn og udsatte personer
• Apparatet er ikke beregnet til at bruges af personer (herunder børn) med nedsat fy­sisk, sensorisk eller psykisk funktionsevne, eller som mangler den nødvendige erfaring eller viden, med mindre den, der har an­svaret for deres sikkerhed, først har instru­eret dem eller har kontrolleret, at de kan betjene det korrekt. Hold øje med børn for at sikre, at de ikke leger med apparatet.
• Hold alle emballagedele væk fra børn. Der er fare for kvælning.
• Hvis du kasserer apparatet: Tag stikket ud af kontakten, klip netledningen af (så tæt på apparatet som muligt) og fjern døren, så børn ikke kan få elektrisk stød eller smække sig inde i apparatet under leg.
• Hvis dette apparat, der har magnetlås, er­statter et ældre apparat med fjederlås (lås med låsetunge) på døren eller i låget: Sørg
for at ødelægge fjederlåsen på det gamle apparat, inden du kasserer det. Det sikrer, at det ikke kan blive en dødsfælde for et barn.
Generelt om sikkerhed
Bemærk Ventilationsåbningerne må
ikke blokeres.
• Apparatet er beregnet til opbevaring af madvarer og fremstilling af koldt vand med eller uden kulsyre i en almindelig hushold­ning, som forklaret i denne brugsanvis­ning.
• Hvis gasflasken anvendes til andre formål end det tilsigtede, eller hvis den påfyldes af en ikke-kvalificeret person, bortfalder alle garantier automatisk.
• Brug ikke mekaniske redskaber eller andre kunstige hjælpemidler til at fremskynde optøningen.
• Brug ikke andre el-apparater (f.eks. isma­skiner) inde i køleudstyr, med mindre de er godkendt til formålet af producenten.
• Undgå at beskadige kølekredsløbet.
• Apparatets kølekreds indeholder kølemid­let isobutan (R600a), en naturlig gas med høj biologisk nedbrydelighed. Det er dog brandfarligt. Sørg for, at ingen af kølekredsens kompo­nenter kan tage skade under transport og installation af apparatet. Hvis kølekredsen skulle blive beskadiget: – Undgå åben ild og antændelseskilder – Luft grundigt ud i det lokale, hvor appa-
ratet står
Page 3
electrolux 3
• Det er farligt at ændre apparatets specifi­kationer eller forsøge at ombygge det på nogen måde. Enhver skade på ledningen kan give kortslutning, brand og/eller elek­trisk stød.
Advarsel Enhver elektrisk komponent (netledning, stik, kompressor) skal ud­skiftes af et autoriseret serviceværksted eller en autoriseret montør.
1. Netledningen må ikke forlænges.
2. Sørg for, at stikket ikke bliver klemt eller
beskadiget af apparatets bagpanel. Et klemt eller beskadiget stik kan blive overophedet og starte en brand.
3. Sørg for, at apparatets netstik er let at
komme til.
4. Træk ikke i netledningen.
5. Sæt ikke stikket i kontakten, hvis kon-
takten sidder løst. Fare for elektrisk stød eller brand.
6. Der må ikke tændes for apparatet, hvis
lampedækslet ikke er monteret.
1)
den
indvendige pære.
• Apparatet er tungt. Der skal udvises stor forsigtighed ved flytning af maskinen.
• Rør ikke ved ting fra frostafdelingen med fugtige eller våde hænder. Det kan give hudafskrabninger eller forfrysninger.
• Undgå at udsætte apparatet for direkte sollys i længere tid.
Daglig brug
• Sæt ikke en varm gryde på apparatets plastdele.
• Opbevar ikke brandfarlig gas og væske i apparatet, da de kan eksplodere.
• Følg nøje producentens angivelser vedr. opbevaring af produktet. Se de relevante vejledninger.
Vedligeholdelse og rengøring
• Sluk for apparatet, og tag stikket ud af kontakten inden rengøring.
•Brug ikke metalgenstande til at rengøre apparatet.
• Efterse jævnligt afløbet i køleskabet for af­rimningsvand. Rens afløbet efter behov. Hvis afløbet er blokeret, ophobes der vand i bunden af apparatet.
Installation Vigtigt Ved tilslutning til lysnet skal
vejledningen i de pågældende afsnit nøje følges.
• Pak apparatet ud, og efterse det for ska­der. Tilslut ikke apparatet, hvis det er be­skadiget. Eventuelle skader på apparatet skal straks anmeldes til det sted, hvor det er købt. Gem i så fald emballagen.
• Det anbefales at vente mindst to timer med at tilslutte apparatet, så olien har tid til at løbe tilbage i kompressoren.
• Der skal være tilstrækkelig luftudskiftning rundt om apparatet. Ellers bliver det over­ophedet. Følg installationsvejledningen for at sikre tilstrækkelig ventilation.
• Så vidt det overhovedet er muligt skal ap­paratets bagside stå op mod en væg, så man ikke kan komme til at røre eller hænge fast i varme dele (kompressor, kondensa­tor), med risiko for at brænde sig.
• Apparatet må ikke stilles tæt på radiatorer eller komfurer.
• Sørg for, at det er muligt at komme til net­stikket, når apparatet er installeret.
• Tilslut kun til drikkevandsledning (vand­værksvand).
2)
Service
• Alt el-arbejde, der kræves til vedligeholdel­se af apparatet, skal udføres af en autori­seret el-installatør.
• Dette produkt må kun serviceres af et autoriseret serviceværksted, og der må kun bruges originale reservedele.
1) Hvis der er lampedæksel på
2) Hvis beregnet til tilslutning til vand
Page 4
4 electrolux
Miljøhensyn
Apparatet indeholder ikke gasser, der kan nedbryde ozonlaget, hverken i køle­kreds eller isoleringsmaterialer. Appara­tet må ikke bortskaffes sammen med husholdningsaffald og jordfyld. Isole­ringsskummet indeholder brændbare gasser: Apparatet skal bortskaffes i hen-
hold til gældende bestemmelser. Nær­mere oplysninger fås hos kommunens tekniske forvaltning. Undgå at beskadi­ge køleenheden, især på bagsiden ved siden af varmeveksleren. De materialer i apparatet, der er mærket med symbolet
, kan genvanvendes.
Betjeningspanel
AC
BDE
A - Apparatets TÆND-/SLUK-knap D - Funktionsknap B - Knap til temperaturregulering E – Bekræftelsesknap C – Temperatur- og funktionsindikator
Indikator
Temperaturalarm og alarm for åben dør (visse modeller)
Symbol for positiv temperatur Eco Mode er aktiveret Temperatur Quick Chill er aktiveret Child Lock er aktiveret
Sådan tændes der
Sæt stikket helt ind i kontakten. Hvis display­et ikke lyser: Tryk på knap A for at starte ap­paratet. Vælg Eco Mode for optimal opbevaring af fø­devarer. Temperaturen i køleskabet indstilles til +5°C. Se afsnittet "Temperaturindstilling" for at æn­dre temperaturen.
Vigtigt Hvis døren står åben i nogle minutter, slukker lyset automatisk. Når døren lukkes og åbnes igen, tænder lyset igen.
Shopping mode er aktiveret
Slukning
Der slukkes for apparatet ved at trykke på knap A, til nedtællingen fra -3 -2 -1 er færdig.
Temperaturindstilling
Tryk på knap B for at indstille temperaturen. Den aktuelle temperaturindstilling blinker, og når du trykker på knap B igen, kan du ændre den indstillede temperatur med én grad ad gangen. Opbevaringstemperaturen vises igen efter nogle sekunder. Den valgte temperatur nås inden for 24 timer.
Page 5
electrolux 5
Vigtigt Ved start af apparatet stemmer den viste temperatur ikke overens med den ind­stillede temperatur (denne nås inden for 24 timer).
Funktionsmenu
Tryk på knap (D) for at aktivere funktions­menuen. Hver funktion bekræftes ved at trykke på knap (E). Hvis den valgte funktion ikke be­kræftes i løbet af nogle sekunder, skifter dis­playet fra menuen til normal visning. Følgende funktioner kan indstilles:
Child Lock-funktionen Shopping-funktionen Eco Mode-funktionen Quick Chill-funktionen
Børnesikring
Du slår børnesikringen til ved at trykke på knap D (evt. flere gange), til det tilhørende
symbol kommer frem Du skal bekræfte indstillingen ved at trykke på knap E inden for få sekunder. Alarmen ly­der, og symbolet lyser. Så længe denne funk­tion er aktiveret, kan der ikke ændres nogen indstillinger med knapperne. Funktionen kan deaktiveres når som helst ved at trykke på knap D, indtil det tilhørende symbol blinker, og derefter på knap E.
Shopping (indkøbsfunktion)
Hvis det er nødvendigt at anbringe store mængder varme fødevarer i køleskabet, for eksempel efter indkøb, anbefales det at ak­tivere Shopping-funktionen for at køle vare­rne hurtigere og for at undgå at opvarme de andre fødevarer i køleskabet. Du slår Shopping-funktionen til ved at trykke på knap D (evt. flere gange), til det tilhørende
symbol kommer frem indstillingen ved at trykke på knap E inden for få sekunder. Alarmen lyder, og symbolet ly­ser. Shopping afbrydes automatisk efter ca. 6 ti­mer. Funktionen kan deaktiveres når som helst ved at trykke på knap D, indtil det tilhø­rende symbol blinker, og derefter på knap E.
.
. Du skal bekræfte
Eco Mode (økofunktion)
Eco Mode aktiveres ved at trykke på knap D (flere gange om nødvendigt), indtil symbolet
vises (eller ved at indstille temperaturen til +5°C). Bekræft indstillingen ved at trykke på knap E inden for få sekunder. Alarmen lyder, og sym­bolet lyser. I denne tilstand indstilles de valgte tempera­turer automatisk (+ 5°C), så der opnås de bedste betingelser for opbevaring af madva­rer. Funktionen kan deaktiveres ved at ændre temperaturen i køle- eller fryseskabet.
Quick Chill-funktionen
Funktionen Quick Chill afkøler dåser og fla­sker hurtigt med kold luft. Stil dåserne/flaskerne på Quick Chill flaske­hylden, og åbn helt for lufthanen (1).
1
Quick Chill aktiveres ved at trykke på knap (D) flere gange, indtil det tilsvarende symbol
vises Bekræft valget med tryk på knap (E). Alarmen lyder, og symbolet forbliver tændt. Funktionen Quick Chill afbrydes automatisk efter ca. 6 timer. Når afkølingen er afsluttet, drejes lufthanen (1) til minimum. Funktionen kan annulleres når som helst ved at trykke på knap (D), indtil det tilhørende symbol blinker. Bekræft annulleringen med tryk på knap (E).
.
Page 6
6 electrolux
Quick Chill flaskehylden kan fjernes, hvis du ikke bruger den.
Alarm for åben dør
Der lyder en alarm, hvis døren står åben i mere end et par minutter. Alarmen for åben dør vises på følgende måde:
Vanddispenser
blinkende symbol
• lydalarm Når forholdene igen er normale (døren er luk­ket), stopper alarmen. Når alarmen lyder, kan den afbrydes ved at trykke på knappen (E).
1 2 7 6 5 3 4
1 Børnesikringsindikator 2 Knap for kulsyreholdigt vand 3 Knap for postevand 4 Indikator for vandfilter 5 Afløb 6 Klap 7 Belysning
Børnesikring
Børnesikringen er aktiveret som fabriksind­stilling.
Midlertidig oplåsning
Tryk på knappen 2 eller 3 i ca. tre sekunder, indtil børnesikringsindikatoren (1) slukkes.
Børnesikringen aktiveres automatisk igen ef­ter ca. 3 sekunder.
Permanent oplåsning
Tryk på knapperne 2 og 3 samtidigt i ca. tre sekunder. Knappen 2 eller 3 lyser for at angive oplås­ning, og børnesikringsindikatoren (1) sluk­kes.
Sådan aktiveres børnesikringen:
Tryk på knapperne 2 og 3 samtidigt i ca. tre sekunder. Aktiveringen angives ved, at børnesikringsin­dikatoren lyser.
Page 7
electrolux 7
Valg og aftapning af vand
Vælg kulsyreholdigt vand (2) eller postevand (3), før du aftapper vand. Det aktuelle valg angives ved, at den respektive knap lyser. Du kan skifte vandtype, mens der aftappes vand. Vandet aftappes ved at trykke et glas eller en anden beholder mod klappen (6). Træk glas­set eller beholderen tilbage for at stoppe af­tapningen. Eventuelle dråber og spild opsamles i dråbe­bakken under vanddispenseren. Dråbebak­ken kan klikkes af og tømmes efter behov.
Lys
Vanddispenserens belysning (7) tændes automatisk, når der aftappes vand.
Permanent belysning
1. Kontroller, at der er låst op for vanddis­penseren.
Ibrugtagning
Indvendig rengøring
Inden apparatet tages i brug vaskes det ind­vendig (inkl. tilbehør) med lunkent vand tilsat neutral sæbe for at fjerne den typiske lugt af nyt apparat. Tør grundigt efter.
Vigtigt Brug ikke sulfosæbe eller skuremid­del. Det vil skade overfladen.
Kontroller, at afløbsslangen bag på skabet udmunder i afløbsskålen.
2. Tryk på knappen for postevand (3), indtil lyset tændes (ca. tre sekunder).
Lysstyrken er nu på ca. 50 %, indtil dispen­seren bruges.
Afbrydelse af lyset
1. Kontroller, at der er låst op for vanddis­penseren.
2. Tryk på knappen for postevand (3), indtil lyset slukkes (ca. tre sekunder).
Vandfilterindikator
Apparatet indholder et vandfilterindikatorsy­stem, selvom der ikke leveres et vandfilter på visse markeder.Der leveres ikke vandfilter til det danske marked. Når vandfilterindikatoren til sidst lyser, skal der trykkes på knappen til almindeligt vand (3) i nogle få sekunder for at nulstille vandfil­terindikatoren.
Daglig brug
Brug af køleskabet
Temperaturen i køleskabet kan indstilles til mellem +2 °C og +8 °C. Ved normal brug vises temperaturen inde i køleskabet.
I reglen er en mellemindstilling mest pas­sende.
Når den præcise indstilling vælges, skal du huske på, at temperaturen i apparatet af­hænger af:
• rumtemperaturen
• hvor tit døren åbnes
• mængden af mad
• skabets placering.
Page 8
8 electrolux
Vigtigt Hvis den omgivende temperatur er
høj eller skabet er helt fyldt, og termostatknappen står på det koldeste trin, kan kompressoren køre konstant, så der dannes rim eller is på bagvæggen. Hvis det sker, sættes termostatknappen på en højere temperatur, så den automatiske afrimning starter, og strømforbruget dermed falder.
Feriefunktion H
I feriefunktionen er temperaturen ca. 15°C. Funktionen giver mulighed for at holde køle­skabets dør lukket i en længere periode (f.eks. sommerferien), hvor skabet er tømt, uden at der dannes dårlig lugt. Feriefunktionen H indstilles ved at trykke på knap B. Dette får den aktuelle temperatur til at blinke i indikatoren. Tryk igen på knap B. Tryk på knap E for at bekræfte valget, når bogstavet H vises på displayet (alarmen ly­der), eller vent nogle sekunder (alarmen lyder ikke). Køleskabet er nu sat til feriefunktion i ener­gisparetilstand, og indikatoren viser H. Funk­tionen kan deaktiveres ved at ændre tempe­raturen i køle- eller fryseskabet.
Advarsel Køleskabet skal være tomt, når feriefunktionen aktiveres.
Taste Guard lugtbeskyttelsesfilter
Apparatet er forsynet med et kulfilter, der sid­der bag lufthanens klap. Filteret renser luften i køleafdelingen for uøn­skede lugte, så maden holder sig bedre. Ved leveringen ligger kulfilteret i en plastpo­se. Se "Isætning af Taste Guard lugtbeskyt­telsesfilter" vedrørende anvisninger.
Vigtigt Sørg for, at lufthanens klap er lukket, så filteret fungerer korrekt.
Flytbare hylder
Køleskabets vægge har en række skinner, så hylderne kan placeres efter ønske. Nogle af hylderne skal løftes op i bagkanten, før de kan tages ud.
Vigtigt Flyt ikke glashylden over grøntsagsskuffen. Den sikrer korrekt luftcirkulation.
Grøntsagsskuffe
Skuffen egner sig til opbevaring af frugt og grønt. I nogle modeller har skuffen en skillevæg, der kan sættes i forskellige stillinger, så skuffen kan opdeles efter behag. Alle dele indvendigt i skuffen kan fjernes i for­bindelse med rengøring.
Isætning af hylder i dør
Hylderne i døren kan sættes i forskellig højde, så der er plads til madvarer af forskellig stør­relse. De indstilles på følgende måde: Træk gradvis hylden i pilenes retning, til den slipper. Sæt den på det ønskede sted.
Vigtigt Flyt ikke hylden nederst i døren. Den sikrer korrekt luftcirkulation.
Page 9
Nyttige oplysninger og råd
Energisparetips
• Åbn døren så lidt som muligt, og lad den ikke stå åben længere end højst nødven­digt.
• Hvis den omgivende temperatur er høj, termostatknappen står på det koldeste trin, og skabet er helt fyldt, kan kompres­soren køre konstant, så der dannes rim el­ler is på fordamperen. Hvis det sker, sæt­tes knappen på en lavere indstilling, så den automatiske afrimning starter, og strøm­forbruget dermed falder.
Råd om køling af friske madvarer
Sådan holder maden sig bedst:
• Sæt ikke dampende varm mad eller drikke i køleskabet
• Læg låg på maden eller pak den ind, især hvis den lugter stærkt
• Placer maden, så luften kan cirkulere frit rundt om den
Råd om køling
Nyttige tip: Kød (alle slags): Pakkes ind i polyætylenpo­ser og lægges på glashylden over grøntsags­skuffen. Det er kun sikkert at opbevare kød på denne måde i 1-2 dage. Tilberedt mad, pålæg, kolde retter og lignen­de: Bør pakkes ind og kan stilles på alle hyl­der. Frugt og grønt: Bør rengøres grundigt og lægges i den/de særlige skuffe(r). Smør og ost: Bør lægges i specielle lufttætte beholdere eller pakkes ind i alufolie eller po­lyætylenposer, så luften holdes bedst muligt ude. Mælkeflasker: Bør have låg på og opbevares i flaskehylden i døren. Bananer, kartofler, løg og hvidløg behøver ik­ke at lægges i køleskab, med mindre de er pakket ind.
Råd om køleskabstemperatur
• En passende temperatur i køleskabet er ca. +5° C. Når termostatknappen indstilles til +5° C, repræsenterer det køleskabets gennemsnitlige temperatur. Der er normalt
electrolux 9
lidt højere temperatur øverst i køleskabet. Hvis termostatknappen er indstillet til en lav temperatur, hvis den omgivende tem­peratur er høj, eller hvis køleskabet er helt fyldt, kører kompressoren i længere tid. Hvis køleskabet er for koldt, kan du vælge en højere temperaturindstilling.
Vigtigt Undgå at anbringe madvarer opad eller tæt på temperaturføleren. Dette kan medføre en for lav temperatur.
• Hvis du vil kontrollere temperaturen i de madvarer, der ligger i køleskabet, stiller du et glas vand midt i skabet og anbringer et retvisende termometer med en nøjagtig­hed på +/– 1 °C i glasset. Efter 6 timer kan du aflæse temperaturen. Målingen skal udføres under stabile forhold (dvs. uden at ændre madmængden).
Page 10
10 electrolux
Vedligeholdelse og rengøring
Bemærk Kobl apparatet fra strømforsyningen, før der udføres nogen som helst form for vedligeholdelse.
Apparatets kølesystem indeholder klor­brinter; Service og påfyldning må derfor kun udføres af en autoriseret tekniker.
Regelmæssig rengøring
Apparatet skal jævnlig rengøres:
• Vask det indvendig (inkl. tilbehør) med lun­kent vand tilsat neutral sæbe.
• Efterse jævnlig dørpakningerne, og tør dem af, så de er rene og fri for belægnin­ger.
• Skyl og tør grundigt af.
Vigtigt Undgå at trække i, flytte eller beskadige evt. rør og/eller ledninger i skabet. Brug aldrig sulfosæbe, skurepulver, stærkt parfumeret rengøringsmiddel eller vokspro­dukter til indvendig rengøring af skabet. Det skader overfladen og efterlader kraftig lugt.
Rens kondensatoren (det sorte gitter) og kompressoren bag på skabet med en børste eller støvsuger. Det øger apparatets ydeevne og sparer energi.
Vigtigt Undgå at beskadige kølesystemet. Vigtigt Når du flytter skabet, skal du løfte op
i forkanten, så gulvet ikke bliver ridset. Mange rengøringsmidler til køkkener inde-
holder kemikalier, der kan angribe og evt. beskadige de anvendte plastmaterialer i ap­paratet. Brug derfor en blød klud opvredet i varmt vand med neutral sæbe til udvendig rengøring.
Vigtigt Brug ikke sulfosæbe eller skurepulver. Det vil skade lakken eller anti­fingerprint-belægningen på rustfrit stål.
Sæt stikket i stikkontakten efter rengøringen.
Udskiftning af Taste Guard lugtbeskyttelsesfilter
Udskift Taste Guard lugtbeskyttelsesfilteret én gang årligt, så det altid virker optimalt. Nye filtre med aktivt kul fås i hvidevareforret­ninger. Se "Isætning af Taste Guard lugtbeskyttel­sesfilter" vedrørende anvisninger.
Udskiftning af gasflasken
Fjern gasflasken. Se "Installation af gasfla­sken" Nye gasflasker kan købes hos den lokale for­handler.
Rengøring af vanddispenseren
Rengør efter behov dispenserens yderside med en blød klud og varmt vand. Dispenserens dråbebakke kan rengøres med lunkent vand tilsat neutral sæbe. Kalka­flejringer på dispenserens yderside kan fjer­nes med eddike eller fortyndet eddikesyre som rengøringsmiddel. Tør overfladen af med en fugtig klud.
Rengøring af ventilationsristen
Ventilationsristen kan tages af inden vask. Luk først døren op, og:
1. Løsn ristens overkant ved at trække ud­ad/nedad i den.
2. Træk risten lige frem for at tage den helt ud.
3. Støvsug under skabet.
Afrimning af køleskabet
Under normal drift afrimes fordamperen i kø­leafdelingen automatisk hver gang kompres­soren standser. Afrimningsvandet ledes ud gennem en rende og ned i en særlig beholder bag på apparatet (over kompressoren), hvor det fordamper.
Pause i brug
Når vandsystemet ikke er i brug i en længere periode, skal der slukkes for vandforbindel­sen til køleskabet. Tag følgende forholdsregler, når apparatet ikke skal bruges i længere tid
1. Tag stikket ud af stikkontakten
2. Tag al maden ud
3. Rengør apparatet inkl. alt tilbehør
Page 11
electrolux 11
4. Lad døren/dørene stå åben for at fore­bygge ubehagelig lugt.
Rens systemet grundigt ved at tappe mindst 3 liter vand, inden apparatet bruges igen.
• Hvis det er nødvendigt, kan systemet ren-
gøres ved hjælp af et rensesæt, som kan bestilles gennem dit lokale Electrolux-ser-
vicecenter eller via vores websted, www.electrolux.com.
Vigtigt Hvis der skal være tændt for skabet: Bed nogen se til det en gang imellem, så maden ikke bliver fordærvet, hvis der har været strømsvigt.
Når der opstår fejl
Når apparatet er i brug, kan der opstå nogle små, men irriterende problemer, der kan lø­ses uden assistance fra en tekniker. Proble­merne er beskrevet i følgende oversigt, så du ikke risikerer unødvendige udgifter til tekni­ker.
Vigtigt Der optræder bestemte lyde, når køleskabet kører (fra kompressor og
Fejl Mulig årsag Løsning
Apparatet støjer.
Afstandsstykkerne mellem ska-
Lydniveauet er for højt under tapningen af vand.
Lydalarmen lyder. Advar­selslampen blinker.
Den øverste og neder­ste firkant vises i tempe­raturdisplayet.
Kompressoren kører hele tiden.
Døren er ikke lukket korrekt. Se "Lukning af døren". Døren er blevet åbnet for tit. Lad ikke døren stå åben længere
For høj temperatur i madvarer. Lad madvaren køle ned til stue-
For høj rumtemperatur. Sænk rumtemperaturen.
Der løber vand ind i køle­skabet.
Madvarer blokerer, så vandet ik-
Apparatet står ikke fast. Se efter, om apparatet står stabilt
bets bagvæg og rørene er gået løs.
Transportbåndet på vandsyste­mets trykpumpe er ikke blevet fjernet.
Døren er ikke lukket korrekt. Se "Alarm for åben dør".
Der er sket en fejl under tempe­raturmålingen
Termostatknappen står måske forkert.
Afløbet til afrimningsvand er til­stoppet.
ke kan løbe ned i vandbeholde­ren.
kølekreds). Det er normale driftslyde og betyder ikke, at der er noget galt.
Vigtigt Køleskabet kører ikke konstant, så hvis kompressoren standser, betyder det ikke, at strømmen er afbrudt. Derfor må du heller aldrig røre apparatets strømførende dele uden først at tage stikket ud af kontakten.
(alle ben og hjul skal hvile på gul­vet). Se "Nivellering".
Sæt dem på plads igen.
Fjern båndet. Se "Fjernelse af transportbånd".
Kontakt serviceværkstedet (køle­systemet fortsætter med at holde madvarerne kolde, men det er ikke muligt at regulere temperaturen)
Vælg en højere temperatur.
end nødvendigt.
temperatur, før den sættes i ska­bet.
Rens afløbet.
Sørg for, at madvarerne ikke rører bagpladen.
Page 12
12 electrolux
Fejl Mulig årsag Løsning
Der løber vand ud af ska­bet.
Afrimningsvandet løber ikke fra afløbet og ned i beholderen oven
Sæt afløbet til afrimningsvand på fordamperbeholderen.
over kompressoren.
Temperaturen i skabet er for lav.
Temperaturen i skabet er for høj.
Termostatknappen står måske forkert.
Termostatknappen står måske forkert.
Vælg en højere temperatur.
Vælg en lavere temperatur.
Døren er ikke lukket korrekt. Se "Lukning af døren". For høj temperatur i madvarer. Lad madvaren køle ned til stue-
temperatur, før den sættes i ska­bet.
Temperaturen i køleafde­lingen er for høj.
Der er lagt store mængder mad
Der er ingen cirkulation af kold luft i apparatet.
på køl på én gang.
Sørg for, at der er cirkulation af kold luft i apparatet.
Læg mindre mængder mad i ad
gangen. Apparatet virker ikke. Der er slukket for apparatet. Tænd for apparatet. Stikket er ikke sat rigtigt i kontak-
Sæt stikket helt ind i kontakten.
ten.
Ingen strøm til apparatet. Der er
ingen strøm på stikkontakten.
Prøv at tilslutte et andet elektrisk
apparat i den pågældende stikkon-
takt. Kontrollér sikringen. Kontakt
en autoriseret installatør.
For lidt kulsyre i vandet.
Der er næsten ikke mere kulsyre
Se "Installation af kulsyreflaske".
tilbage i kulsyreflasken
For meget kulsyre i vand-
Opløs med almindeligt vand. Se "Valg og tapning af vand".
et. Ingen kulsyre. Ingen eller meget lav
Kulsyreflasken er tom. Se "Udskiftning af gasflaske". Kulsyreflasken er tom. Se "Udskiftning af kulsyreflaske".
vandstrømning.
Aflejringer i vandet. Afmonter og rens sien i tilløbsslan-
geforbindelsen. Blokeret vandforsyning. Kontrollér vandforsyningen.
Der kommer kun kulsyre
Blokeret vandforsyning. Kontrollér vandforsyningen.
ud, når der tappes kulsy­reholdigt vand.
Aflejringer i vandet. Afmonter og rens sien i tilløbsslan-
geforbindelsen.
Vandfilterindikatoren
Afbrydelse. Se "Vandfilterindikator".
blinker. Vandfilterindikatoren ly-
Afbrydelse. Se "Vandfilterindikator".
ser konstant. Vanddispenserlampen og
børnesikringen blinker. Tapningen afbrydes efter
en kort periode.
Indre lækage i vandtilslutningen. Kontakt det lokale Electrolux ser-
vicecenter.
Den maksimale tapningstid på to
Start ny tapning.
minutter oversteget. Pæren lyser ikke. Døren har stået åben i for lang tid. Luk lågen. Pæren er sprunget. Se "Udskiftning af pære".
Page 13
electrolux 13
Fejl Mulig årsag Løsning
Døren støder på ventilati­onsristen.
Døren flugter ikke med kabinettet.
Apparatet er ikke i vater. Se "Nivellering".
Apparatet er ikke i vater. Se "Nivellering".
Hvis ovenstående råd ikke løser problemet: Henvend dig til nærmeste mærkeværksted.
Udskiftning af pære
1. Tag stikket ud af kontakten.
2. Adskil lampen ved at sætte en skrue­trækker ind i fordybningen på lampeind­satsen.
3. Saml en ny lampe ved at føre den ind i en
Lukke døren
1. Rengør dørpakningerne.
2. Juster døren, hvis den ikke slutter tæt. Se under "Installation".
3. Udskift evt. defekte dørpakninger. Kon­takt servicecenteret.
centreret position og trykke, indtil den klikker på plads. Brug en halogenpære af samme type på maks. 20 W
4. Sæt netstikket i stikkontakten.
Tekniske data
Mål Højde 1800 mm Bredde 595 mm Dybde 650 mm
De tekniske specifikationer fremgår af type­skiltet indvendig i skabet, på venstre væg, samt af energimærket.
Vandtryksinterval
Vandtrykket skal være på mindst 1 bar (100 kPa) Kontakt installatøren, hvis vandtrykket er
Det maksimale tilladte vandtryk er 10 bar (1000 kPa) Ved vandtryk over 10 bar skal der mon-
Kapaciteten er på 50-80 liter kulsyreholdigt vand pr. cylinder.
Vigtigt
under 1 bar.
teres en reduktionsventil (fås i specialfor­retninger).
• Tilslut ikke produktet til vand i lokaler, hvor
den omgivende temperatur kan falde til under frysepunktet.
Page 14
14 electrolux
• Apparatet skal altid tilsluttes drikkevands­forsyningen.
Installation
Læs afsnittet "Sikkerhedsoplysninger" omhyggeligt, før apparatet installeres for at forebygge ulykker, og sikre at det bruges korrekt.
Placering
Apparatet skal installeres et sted, hvor rum­temperaturen passer til den opgivne klima­klasse på apparatets typeskilt:
Klima­klasse
SN +10°C til + 32°C N +16°C til + 32°C ST +16°C til + 38°C T +16°C til + 43°C
Placering
Hvis apparatet skal stå under et overskab, skal der mindst være 40 mm mellem appa­ratets topplade og overskabets underside. Så fungerer apparatet optimalt. Ideelt bør ap­paratet dog ikke placeres under overskabe. Hvis skabet skal stå i et hjørne, med hængs­elsiden mod væggen, skal der mindst være 150 mm til væggen. Så kan døren åbnes så meget, at de løse dele kan tages ud. Luftspalten kan være:
• lige over apparatet
• bag ved og over overskabet. I så fald skal rummet bag overskabet være mindst 50 mm dybt.
Omgivelsestemperatur
• Apparatet skal altid tilsluttes koldtvands­forsyningen.
50mm
Elektrisk tilslutning
Inden tilslutning til lysnettet skal det kontrol­leres, at spændingen og frekvensen på ty­peskiltet svarer til boligens forsyningsstrøm. Apparatet skal tilsluttes jord. Stikket på net­ledningen har en kontakt til dette formål. Hvis der ikke er jord på stikkontakten, tilsluttes apparatet en særskilt jordforbindelse i h.t. Stærkstrømsreglementet. Spørg en autori­seret installatør til råds. Producenten fralægger sig ethvert ansvar, hvis de nævnte sikkerhedsregler ikke over­holdes. Apparatet er i overensstemmelse med EU­direktiver. Formålet med ekstrabeskyttelsen er at be­skytte brugeren mod farlige elektriske stød i tilfælde af fejl. I boliger opført efter 1. april 1975 vil alle stik­kontakter i køkken og eventuelt bryggers væ­re omfattet af en ekstrabeskyttelse. I boliger opført før 1. april 1975 er ekstrabe­skyttelsen i orden, hvis der er installeret HFI­afbryder, som beskytter den stikkontakt, skabet skal forbindes til. I begge disse tilfælde skal der, hvis stikkon­takten er for trebenet stikprop, benyttes en trebenet stikprop, og lederen med grøn-gul isolation skal tilsluttes jordklemmen (mærket
), hv is stikkontakten kun er for tobenet
stikprop, benyttes en tobenet stikprop. Hvis
Page 15
brugeren selv monterer denne, skal lederen med grøn-gul isolation klippes så tæt som muligt på det sted, hvor ledningen går ind i stikproppen. I alle andre tilfælde bør De lade en autoriseret el-installatør undersøge, hvordan De nem­mest får ekstrabeskyttet skabet. Hvis De ikke har ekstrabeskyttelse i boligen i forvejen, anbefaler Elektricitetsrådet, at De lader elinstallat øren opsætte en HFI-afbry­der.
Fjernelse af transportbeslag
Apparatet leveres med transportbeslag, der holder døren og pumpen på plads under transport. De fjernes på følgende måde:
1. Åbn lågen
2. Fjern transportbeslaget fra dørens sider
3. Fjern transportbeslaget fra det nederste hængsel (visse modeller)
4. Fjern transportbeslaget fra vandenhe­dens underside
5. Skær transportbåndet til pumpen over, og fjern det.
Vigtigt Nogle modeller har en lyddæmpende plade under kabinettet. Fjern ikke denne plade
electrolux 15
5
4
Udtagning af hyldestop
Apparatet er forsynet med hyldestop, så hyl­derne kan låses fast under transport. De fjernes på følgende måde:
1. Flyt hyldestoppene i retning af pil (A).
2. Løft bagenden af hylden op, og tryk den fremad, til den er fri (B).
3. Fjern stoppene (C).
3
2
Afstandsstykker, bagpå
Montér afstandsstykkerne (ligger i posen med tilbehørsdele) som vist på figuren. Hvis to apparater skal stå ved siden af hi­nanden, sættes de selvklæbende afstands­stykker fast mellem apparaterne.
Page 16
16 electrolux
Montér to afstandsstykker på bagsiden af panelet og to selvklæbende afstandsstykker på den nederste del.
Stram skruen med fingrene. Sørg for, at pakningen er korrekt placeret i tilslutningsstykket. Det anbefales, at apparatet placeres på en drypbakke, der er beregnet til køle-/fryseska­be, for at gøre det nemmere at opdage even­tuelle utætheder.
Nivellering
Ved opstillingen skal det sikres, at apparatet er i vater. Juster evt. benene med den med­følgende fastnøgle.
Isætning af Taste Guard lugtbeskyttelsesfilter
Taste Guard lugtbeskyttelsesfilteret er et filter med aktivt kul, der opsuger dårlig lugt og be­varer smag og duft i alle madvarer, uden ri­siko for at de får afsmag af hinanden. Ved leveringen ligger kulfilteret i en plastpose for at sikre korrekt funktion.
1. Åbn lufthanens klap.
Tilslutning af vandslangen.
Vandforsyningen skal tilsluttes en stophane med 3/4" udvendigt gevind inden for 1,5 m fra apparatet. Arbejdet bør udføres af en kyndig VVS-in­stallatør. På markedet findes der forskellige typegod­kendte haner og muffer. Vandslangen må ikke være knækket, klemt eller bøjet. Inden køleskabet tages i brug og placeres på sin endelige plads, skal du sørge for, at vand­tilslutningen er korrekt udført, og at der ikke er utætheder i tilslutningen til skabets vand­ventil eller til vandhanen.
2. Tag filteret ud af plastposen.
3. Sæt filteret ind i rillen bag på klappen.
Page 17
4. Luk lufthanens klap. Vigtigt Filteret skal håndteres med
forsigtighed, så der ikke løsner sig partikler fra dets overflade. Sørg for, at lufthanens klap er lukket, så fil­teret fungerer korrekt.
Start af vandsystemet første gang.
Sørg for korrekt tilslutning af vandforsynin­gen. Se "Tilslutning af vandslangen".
1. Åbn for hanen til vandtilslutningen.
2. Tænd for køleskabet (sluk og tænd for det, hvis det allerede kører).
Vandsystemets hovedventil åbnes, og pum­pen begynder at fylde systemet.
Installation af kulsyreflasken
1. Fjern indpakningen fra kulsyreflasken, og skru adapteren på flasken. Brug kun fing­rene til at stramme adapteren.
electrolux 17
2. Anbring kulsyreflasken med adapteren monteret under ventilen, og kontroller, at krogene på grebet griber fat i de frem­springende dele på adapteren.
2
1
3. Drej derefter grebet opad i én uafbrudt bevægelse.
Page 18
18 electrolux
Skån miljøet
Symbolet på produktet eller på pakken angiver, at dette produkt ikke må behandles som husholdningsaffald. Det skal i stedet overgives til en affaldsstation for behandling af elektrisk og elektronisk udstyr. Ved at sørge for at dette produkt bliver bortskaffet på den rette måde, hjælper du med til at forebygge eventuelle negative påvirkninger af
4. Lås op for vanddispenseren. Se "Funkti­oner for vanddispenseren". Vælg kulsy­reholdigt vand, og aftap yderligere 1,5 li­ter vand.
5. Systemet er nu klar til brug. For at opnå den bedst mulige ydelse med køleskabet, bør du vente, indtil den indstillede drifts­temperatur er nået.
Vending af dør
Det er ikke muligt at ændre dørens åbnings­retning. Vandledningen går via hængslet til vanddis­penseren. Kontakt forhandleren for at få yderligere oplysninger.
miljøet og af personers helbred, der ellers kunne forårsages af forkert bortskaffelse af dette produkt. Kontakt det lokale kommunekontor, affaldsselskab eller den forretning, hvor produktet er købt, for yderligere oplysninger om genanvendelse af dette produkt.
Page 19
electrolux 19
Page 20
www.electrolux.com
Besøg vor hjemmeside www.electrolux.dk for bestilling av tilbehør og reservedele: www.electrolux.dk
855808900-00-112009
Loading...