AEG ERC25001W User Manual [ro]

ERC 25001 W
hűtőszekrény
frigider
køleskab
Használati útmutató
Informapii pentru utilizator
Brugsanvisning
DK
HU
We were thinking of you
when we made this product
electrolux 21
Bine aţi venit în lumea Electrolux
Vă mulţumim că aţi ales un produs de primă clasă de la Electrolux, pe care îl veţi folosi cu multă plăcere în viitor. Dorinţa firmei Electrolux este de a vă oferi o mare varietate de produse de calitate, care vă vor face viaţa mai confortabilă. Puteţi găsi câteva exemple pe coperta acestui manual. Vă rugăm să vă faceţi timp câteva minute pentru a studia acest manual, astfel încât să vă bucuraţi de avantajele noii dvs. maşini. Promitem că vă va face viaţa mai uşoară. Succes!
22 electrolux
DE
Inainte de instalarea si folosirea aparatului cititi atent acest manual de instructiuni de folosire. Contine masuri de siguranta, informatii si idei. Daca aparatul este folosit conform acestor instructiuni, va functiona corect si va va aduce cele mai mari satisfactii.
Simbolurile de mai jos va ajuta sa gasiti mai usor ceea ce va intereseaza:
Masuri de siguranta
Atentionarile si informatiile la acest simbol va vor servi pentru siguranta dumneavoastra si a aparatului.
Sugestii, informatii utile
Informatii privind mediul
Idei
La acest simbol puteti gasi idei referitor la modul de pastrare a alimentelor.
Simbolul de pe produs sau de pe ambalaj indică faptul că produsul nu trebuie aruncat împreună cu gunoiul menajer. Trebuie predat la punctul de colectare corespunzător pentru reciclarea echipamentelor electrice şi electronice. Asigurându-vă că aţi eliminat în mod corect produsul, ajutaţi la evitarea potenţialelor consecinţe negative pentru mediul înconjurător şi pentru sănătatea persoanelor, consecinţe care ar putea deriva din aruncarea necorespunzătoare a acestui produs. Pentru mai multe informaţii detaliate despre reciclarea acestui produs, vă rugăm să contactaţi biroul local, serviciul pentru eliminarea deşeurilor sau magazinul de la care l-aţi achiziţionat.
electrolux 23
DE
Cuprins
Informatii importante de siguranta ............................................................24
Masuri generale de siguranta ....................................................................24
Precautii pentru siguranta copiilor..............................................................24
Precautii de siguranta pentru instalare........................................................25
Precautii de siguranta pentru izobutane ........................................................25
Instructiuni pentru utilizator ......................................................................26
Informatii generale ....................................................................................26
Minuirea aparatului....................................................................................26
Punerea in functiune ...............................................................................26
Controlul temperaturii, setarea ..................................................................26
Sfaturi pentru depozitare..........................................................................26
Timpul de depozitare si temperatura ..........................................................27
Modul de folosire al compartimentului de racire ...........................................27
Informatii si sfaturi utile ..............................................................................27
Sugestii si idei..........................................................................................27
Modul de economisire a energiei...............................................................27
Aparatul si mediul inconjurator ..................................................................27
Intretinere................................................................................................28
Dezghetarea ..........................................................................................28
Intretinerea regulata ................................................................................28
Cind frigiderul nu este folosit ....................................................................29
Defecte...................................................................................................29
Modul de inlocuire a becului.....................................................................29
Daca ceva nu functioneaza.......................................................................29
Instructiuni pentru instalator .....................................................................30
Date tehnice ............................................................................................30
Instalarea aparatului ..................................................................................31
Transportul, dezambalarea .........................................................................31
Curatarea ................................................................................................31
Asezarea .................................................................................................31
Schimbarea directiei de deschidere a usii.....................................................32
Conexiunea electrica.................................................................................33
Harta cu timpii de pastrare a alimentelor...................................................34
Garantie si service ...................................................................................35
Conditii de garantie...................................................................................35
Service si piese de schimb.......................................................................35
Garantie Europeană .................................................................................36
24 electrolux
GB
Informatii importante de siguranta
Masuri generale de siguranta
Pastrati aceste instructiuni care
trebuie sa ramina cu aparatul atunci
cind va mutati sau aparatul isi schimba
proprietarul.
Acest aparat este proiectat pentru
pastrarea alimentelor, pentru folosirea
in uz casnic si trebuie utilizat doar
conform acestor instructiuni.
Doar centrele specializate care sint
atestate de catre producator sint
calificate sa efectueze service-ul si
reparatiile, inclusiv schimbarea
cablului de alimentare. In caz
contrar aparatul poate fi defectat si
poate produce si alte daune sau
vatamari.
Aparatul nu mai este alimentat cu
energie electrica doar in momentul in
care stecherul este scos din priza.
Inainte de orice operatie de curatare si
intretinere scoateti intotdeauna
aparatul din priza (trageti de stecher si
nu de cablu). Daca priza este greu
accesibila, deconectati sigurantele din
tablou.
Cablul de alimentare nu trebuie
prelungit.
Asigurati-va ca, in nici un caz,
cablul de alimentare electrica nu
este strivit sau deteriorat de
spatele frigiderului/congelatorului.
- Un cablu electric deteriorat se poate supraincalzi si lua foc.
Nu plasati articole grele sau frigiderul/congelatorul peste cablul electric.
- Exista riscul unui scurtcircuit sau foc.
Nu scoateti cablul electric din priza tragand de firul electric in sine, ci
de stecher, mai ales cand frigiderul/congelatorul este scos din nisa sau locul unde e plasat.
- Deteriorarile cablul electric pot cauza un scurtcircuit, foc sau soc electric.
- Daca cordonul electric este deteriorat, acesta trebuie inlocuit de un agent de service certificat sau de personal de service specializat.
Daca priza elctrica unde se doreste conectarea cablului electric este larga sau are anumite probleme, nu introduceti cablul electric in ea.
- Exista riscul unui soc electric sau foc.
Nu folositi aparatul fara dispozitivul de protectie al lampii interioare.
Cind curatati aparatul nu folositi obiecte ascutite sau dure pentru ca acestea pot cauza vatamari aparatului.
Aveti grija sa nu permiteti ca lichidele sa patrunda in zona termostatului si a becului de iluminat.
Nu puneti oale fierbinti pe partile din plastic.
Nu depozitati gaze si lichide inflamabile in aparat, acestea putind exploda.
Verificati si curatati orificiul de scurgere al apei provenite din dezghetarea regulata - o eticheta in interiorul aparatului va avertizeaza in acest sens. Daca este infundat acest orificiu, apa adunata poate cauza defectiuni.
Precautii pentru siguranta copiilor
Nu permiteti copiilor sa se joace cu ambalajul aparatului. Foliile din plastic pot cauza sufocarea.
electrolux 25
GB
Numai adultii trebuie sa opereze cu aparatul. Nu permiteti copiilor sa se joace cu partile de control sau cu aparatul.
Daca renuntati la aparat, scoateti-l din priza, taiati cablul de alimentare (cit mai aproape de aparat posibil) si demontati usa astfel incit copii care se joaca sa nu sufere socuri electrice sau sa se inchida in interiorul aparatului.
Precautii de siguranta pentru instalare
Asezati aparatul cu spatele la perete, pentru a evita atingerea partilor fierbinti (compresor, condensator) prevenind astfel arsurile.
Cind mutati aparatul aveti grija ca acesta sa nu fie in priza.
Cind pozitionati aparatul aveti grija ca acesta sa nu stea pe cablul de alimentare.
In jurul aparatului trebuie sa fie o circulatie de aer corespunzatoare, lipsa acesteia ducind la supraincalziri. Pentru a obtine o ventilare suficienta, urmati instructiunile referitoare la instalare.
Precautii de siguranta pentru izobutane
Agentul frigorific cu care este incarcat aparatul este izobutanul (R 600a) care este inflamabil si explozibil daca se raspindeste pe o suprafata mai mare.
Nu trebuie sa folositi aparate electrocasnice (ex: mixere, congelatoare de inghetata) care au motoare electrice, in interiorul sau in apropierea deschiderii aparatului.
Nu trebuie sa folositi aparate de incalzit (ex: uscatoare de par pentru a grabi dezghetarea), sau alte surse de aprindere in interiorul sau in apropierea deschiderii aparatului.
Pentru eventualitatea in care ar exista scurgeri de agent frigorific, camera in care functioneaza aparatul trebuie sa fie bine aerisita.
Pentru siguranta vietii si a
proprietatii dumneavoastra respectati precautiile din aceste instructiuni de folosire, producatorul nefiind responsabil pentru vatamarile si defectiunile aparute in urma nerespectarii lor.
26 electrolux
Informatii generale
Destinatia aparatului este cea de frigider casnic fara compartiment de congelare alimente. In concordanta cu acest lucru, aparatul este potrivit pentru depozitarea alimentelor reci dar nu este potrivit pentru depozitarea alimentelor congelate si foarte congelate sau producerea cuburilor de gheata.
Aparatul poate indeplini cererile de standard intre diferitele limite de temperatura in concordanta cu clasa climaterica.
Litera simbolizind clasa climaterica poate fi gasita pe placuta cu date tehnice.
Instructiuni pentru utilizator
Minuirea aparatului
Punerea in functiune
Asezati accesoriile in frigider apoi introduceti stecherul in priza. Pentru a porni racirea rotiti butonul din dreapta compartimentului de produse proaspete din pozitia „0” in sensul acelor de ceasornic, ca in figura. In pozitia „0” aparatul nu functioneaza.
Urmatorul paragraf va va da instructiuni de setare.
Controlul temperaturii, setarea
Thermostatul intrerupe functionarea aparatului automat, pentru un timp mai scurt sau mai lung in functie de setare si il reporneste asigurind temperatura ceruta.
Prin rotirea butonului termostatului spre cifrele mari, racirea devine din ce in ce mai intensiva.
Setarea termostatului pe pozitia „3” duce la pornirea automata a compresorului atunci cind in compartimentul de alimente proaspete temperatura este de aproximativ +5 °C sau ceva mai joasa. Pozitia „3” indeplineste in general cerintele pentru racirea de zi cu zi.
Temperatura din frigider este afectata nu numai de pozitia termostatului dar si de temperatura ambianta, frecventa de deschidere a usii si cantitatea de alimente recent pusa in frigider, etc.
In pozitia maxima respectiv „5” - in
cazul in care este necesar (ex:valuri de caldura) - compresorul poate functiona continuu. Aceasta nu dauneaza aparatului.
Sfaturi pentru depozitare
La introducerea diferitelor tipuri de alimente, luati in considerare schema din figura:
1. Mincare deja gatita, mincare in vase,
carne proaspata, gustari reci, bauturi.
2. Lapte, produse lactate, mincare in
vase.
3. Fructe, legume, salate.
4. Brinza, unt.
5. Oua.
6. Iaurt, smintina.
7. Sticle mici, bauturi racoritoare.
8. Sticle mari, bauturi.
electrolux 27
GB
Timpul de depozitare si temperatura
Timpul de depozitare nu poate fi determinat cu exactitate in avans, acesta depinzind de gradul de prospetime si de modul de transport a alimentelor. De aceea aceasta harta este doar informativa.
Daca nu doriti folosirea alimentelor congelate abia cumparate, acestea pot fi depozitate in acest tip de frigider aproximativ o zi, pina se dezgheata. Daca alimentele congelate sint deja dezghetate, recongelarea lor nu este recomandata, acestea trebuie folosite cit de curind posibil.
Modul de folosire al compartimentului de racire
Pentru o racire adecvata este
necesara o circulatie a aerului in interior. Din acest motiv nu trebuie să acoperiţi deschiderile pentru circulaţia aerului din spatele rafturilor (de exemplu cu tava etc.).
Nu puneti mincare fierbinte in
frigider. Aduceti-o intii la temperatura camerei. In acest fel poate fi evitata formarea in exces de gheata.
Mincarurile pot prinde miros una
de la cealalta. De aceea este esential sa puneti mincarea in vase
inchise sau sa o inveliti in folii de celofan, aluminiu, hirtie cerata, inainte de a o pune in frigider. In acest fel alimentele isi vor pastra umiditatea (ex: legumele) si nu se vor usca dupa citeva zile.
Informatii si sfaturi utile
Rearanjarea rafturilor este posibila
cind usa este deschisa la un unghi de 90°.Modul de preparare a cuburilor de gheata
Sugestii si idei
In acest capitol sint date sugestii si idei despre cum se poate obtine o economie de energie si de asemenea gasiti informatii referitoare la mediu.
Modul de economisire a energiei
Evitati plasarea aparatului intr-un loc insorit san in apropierea unei surse de caldura.
Asigurati-va ca condensatorul si compresorul sint bine ventilate. Nu acoperiti locurile de ventilare.
Puneti produsele in vase inchise sau folii pentru a evita producerea de gheata suplimentara.
Nu lasati usa deschisa mai mult decit este necesar si evitati deschiderile daca nu sint necesare.
Puneti alimentele doar in vase inchise. Puneti alimentele si lichidele doar la
temperatura camerei. Pastrati condensatorul curat.
Aparatul si mediul inconjurator
Acest aparat nu contine gaze care pot dauna stratului de ozon nici in circuitul de frig si nici in materialele izolatoare. Evitati vatamarea unitatii de racire, in special in
28 electrolux
spatele aparatului in apropierea schimbatorului de caldura.
Materialele folosite pentru acest aparat marcate cu simbolul sint reciclabile.
Intretinere
Dezghetarea
Partea de umezeala a camerei de racire sub forma de gheata, se elimina odata cu incetarea functionarii frigiderului.
Stratul gros de gheata are un efect izolator, deci reduce eficienta racirii pe masura cresterii temperaturii si necesita mai multa energie.
La acest tip de aparat dezghetarea este automata fara nici o interventie externa.
Termostatul intrerupe functionarea compresorului la intervale regulate pentru un timp mai lung sau mai scurt - in acest timp procesul de racire este intrerupt - temperatura in racitor creste si are loc dezghetarea. Dupa dezghetare, termostatul reporneste compresorul.
Apa rezultata se scurge printr-un orificiu pe tavita de evaporare care se afla pe compresor si se evapora datorita caldurii emanate de acesta.
Verificati si curatati orificiul de
evacuare a apei de topire produsa prin dezghetarea periodica. Daca acesta este obturat, apa de topire acumulata poate provoca defectiuni, deoarece poate atinge izolatia aparatului.
Curatati orificiul de evacuare a apei rezultata din topirea ghetii cu dispozitivul pentru tevi furnizat, care este aratat in figura. Dispozitivul pentru curatarea tevilor se pastreaza in orificiul de evacuare a apei.
Din cind in cind verificati ca orificiul de scurgere nu este infundat.
Cel mai frecvent caz de infundare a orificiului de scurgere este atunci cind puneti alimentele invelite in hirtie, aceasta vine in contact cu peretele din spate care ingheata. Daca luati alimentele intr-unul din aceste momente hirtia se va rupe si odata cu procesul de dezghetare va infunda orificiul de scurgere. Sinteti asadar rugati sa aveti grija cind plasati alimente invelite in hirtie in interiorul aparatului.
In cazul cresterii cererii (ex: valuri
de caldura), se intimpla ca frigiderul sa functioneze continuu - in acest timp procesul de dezghetare automata este ineficace.
Prezenta unor bucati mici de gheata si pete de zapada pe peretele din spate al racitorului, dupa dezghetare, nu este anormala.
Intretinerea regulata
Va recomandam sa spalati interiorul aparatului o data la 3-4 saptamini.
Detergentii sau sapunul nu trebuie folosite.
Dupa deconectarea de la retea spalati aparatul folosind apa calduta si apoi stergeti.
Curatati garnitura magnetica a usii cu apa curata.
electrolux 29
Dupa curatare conectati aparatul la priza. Praful si murdaria adunate pe spatele
frigiderului (condensator) ca si pe tavita de pe compresor se va indeparta o data, doua ori pe an.
Cind frigiderul nu este folosit
In cazul in care frigiderul nu va fi folosit o perioada mai lunga de timp, urmati acesti pasi:
Deconectati aparatul. Indepartati alimentele din frigider. Dezghetarea si curatarea este descrisa
anterior. Lasati usa deschisa pentru a evita
producerea de mirosuri neplacute in interior.
Defecte
Modul de inlocuire a becului
In cazul in care becul nu mai functioneaza, il puteti schimba astfel:
Deconectati aparatul de la sursa de electricitate.
Desurubati surubul care fixeaza capacul lampii, apoi scoateti capacul lampii in directia indicata de sageata si becul poate fi schimbat. (Tipul becului: Mignon 322, 230 V, 15 W, filet E 14)
Dupa schimbarea becului, fixati la loc capacul lampii, infiletati surubul si puneti aparatul in priza.
Lipsa luminii nu afecteaza functionarea frigiderului.
Daca ceva nu functioneaza
In timpul functionarii aparatului pot apare mici defectiuni care insa sa nu necesite chemarea unui tehnician. In urmatoarea harta sint date informatii pentru a evita chemarea centrului de service daca nu este necesar.
Va atragem atentia ca functionarea aparatului atrage dupa sine anumite zgomote (produse de compresor si de circulatia agentului frigorific). Aceasta nu inseamna existenta unui defect ci o functionare normala.
Va atragem din nou atentia ca
aparatul nu functioneaza continuu, deci oprirea compresorului nu inseamna lipsa de curent. De aceea nu trebuie sa atingeti partile electrice inainte de a deconecta aparatul de la retea.
30 electrolux
GB
Problema
Aparatul nu raceste suficient
Aparatul raceste prea tare.
Aparatul nu raceste deloc
Aparatul face zgomot
Cauza posibila
Butonul termostatului este setat pe o pozitie prea mica.
Au fost puse prea multe alimente pentru a fi racite.
Alimente foarte calde au fost puse in interior.
Usa nu se inchide corespunzator. Nu exista o circulatie
corespunzatoare a aerului rece in interior. Butonul termostatului este setat pe o pozitie prea mare.
Stecherul nu este conectat la priza corect.
Nu este tensiune la priza. Termostatul este pe pozitia „0”. Aparatul nu este asezat corect.
Solutie
Setati o pozitie superioara.
Puneti mai putine alimente pentru a fi racite.
Puneti alimentele la maxim temperatura camerei.
Verificati daca usa este inchisa. Asigurati o circulatie
corespunzatoare a aerului.
Setati o pozitie mai mica.
Verificati daca conexiunea este facuta corect.
Verificati daca exista tensiune. Verificati setarea termostatului. Verificati daca aparatul este stabil
(toate cele patru picioruse trebuie sa atinga podeaua).
Model
Capacitate bruta (l)
Capacitate neta (l)
Latime (mm) Inaltime (mm) Adincime (mm) Consum energie (kWh/24h)
(kWh/an)
Clasa de energie, conform standardelor EU
Putere (W) Greutate (kg)
ERC 25001 W
Compartiment alimente
proaspete: 253
Compartiment alimente
proaspete: 236
550
1250
600
0,44
161
A 70 45
Instructiuni pentru instalator
Date tehnice
electrolux 31
GB
Cind asezati aparatul asigurati-va ca este pus la nivel. Acest lucru poate fi obtinut prin reglarea picioruselor ajustabile (1) din partea de jos in fata aparatului. Saiba (2) este un accesoriu a piciorusului reglabil. Daca operatia de asezare la nivel o cere, aceste saibe pot fi indepartate.
Două distanţiere se găsesc de asemenea în punga cu accesorii. Distanţierele trebuie montate în găurile amplasate în spatele dispozitivului. Aşezaţi distanţierele în găuri. Asiguraţi-vă că săgeata (A) este în poziţia indicată în figură, apoi fixaţi distanţierul prin rotire cu 45° (săgeata trebuie să fie verticală).
Nu asezati aparatul in soare sau aproape de o sursa de caldura.
Daca totusi trebuie asezat in apropierea unui aragaz datorita incorporarii in mobila, luati in considerare aceste distante minime:
In cazul unui aragaz electric sau pe gaz, trebuie lasati 3 cm distanta. Daca distanta este mai mica puneti o placa izolatoare de 0,5 - 1 cm intre cele doua aparate.
In cazul unor sobe cu motorina sau carbune distanta trebuie sa fie de 30
Instalarea aparatului Transportul, dezambalarea
Se recomanda livrarea aparatului in
ambalajul original, in pozitie verticala avind in vedere atentionarile de pe ambalaj.
Dupa fiecare transport, aparatul nu trebuie conectat pentru aproximativ 2 ore.
Curatarea
Indepartati toate benzile adezive care asigura ca elementele componente sa nu se deplaseze in aparat.
Spalati interiorul aparatului cu apa calduta si detergent slab. Folositi o cirpa moale.
Dupa curatare stergeti interiorul aparatului.
Asezarea
Temperatura ambianta are influenta asupra consumului de energie si asupra functionarii corecte a aparatului. Cind asezati aparatul luati in considerare ca este necesar ca aparatul sa functioneze in limitele de temperatura conform clasei climatice care este data in tabelul de mai jos, care poate fi gasita pe eticheta cu date tehnice.
jos, care poate fi gasita pe eticheta cu date tehnice.
Clasa climatica Temperatura ambianta
SN +10...+32 °C
N +16...+32 °C
ST +18...+38 °C
Daca temperatura ambianta este sub cea minima din tabel, temperatura compartimentului de racire poate sa treaca peste temperatura prescrisa.
Daca temperatura ambianta este peste cea de mai sus, timpul de functionare al compresorului este mai mare, temperatura in frigider este mai mare, consumul de energie creste.
2
1
A
45°
PR60
32 electrolux
GB
cm pentru ca acestea dau mai multa caldura.
Frigiderul este proiectat sa functioneze si cind este lipit de perete.
Cind asezati frigiderul respectati distantele minime din figura.
A:pozitionare sub un dulap de perete B:pozitionare libera
Schimbarea directiei de deschidere a usii
Daca locul de asezare sau manipularea o cer, directia de deschiderea a usii poate fi schimbata din partea dreapta in partea stinga.
Trebuie urmate urmatoarele operatii pe baza figurilor si a explicatiilor:
Deconectati aparatul de la retea. Rasturnati aparatul pe spate avind grija
ca compresorul sa nu atinga podeaua. Este recomandat sa rugati o alta persoana sa va ajute, care sa poata tine in aceasta pozitie aparatul.
Desurubati piciorusele reglabile situate pe ambele parti (2 bucati) si suruburile care fixeaza sustinatoarele de usa (3 bucati) respectiv surubul de pe cealalta parte.
Scoateti pinul sustinatorului de usa in directia sagetii din figura.
Fixati sustinatorul usii pe cealalta parte lasind pozitia usii neshimbata.
Apoi insurubati in locul liber din cealalta parte si insurubati deasemenea piciorusele. Ridicati aparatul.
Pentru refixarea sustinatorului superior al usii, scoateti suruburile (2 piese) care fixeaza plasticul in partea superioara din spatele aparatului.
Impingeti spre spate partea superioara si ridicati-o din elementele de prindere.
Desurubati suruburile care fixeaza
sustinatorul de usa superior (2 bucati).
Dupa desurubare rasturnati pinul in
directia sagetii.
Potriviti si fixati sustinatorul de usa
in cealalta parte fara a deplasa usa.
Puneti la loc plasticul in elementele
de prindere si impingeti spre inainte.
Fixati partea superioara in cele 2
suruburi in spatele aparatului.
electrolux 33
GB
Mutati minerul si ornamentele din plastic pe partea cealalta.
Puneti aparatul la locul lui fixati-l la nivel si conectati-l la priza.
In caz ca nu doriti sa faceti aceste operatii, chemati centrul de service autorizat care va efectua aceasta operatie contra cost
Conexiunea electrica
Acest frigider este proiectat sa functioneze la 230V (curent alternativ) 50Hz.
Stecherul trebuie pus intr-o priza cu contact de protectie. Daca nu exista acest contact, este recomandabil sa
chemati instalatorul sa monteze o priza cu impamintare cit mai aproape de frigider.
Acest aparat este in concordanta cu urmatoarele Directive E.E.C.:
- 73/23 EEC din 19.02.73 (Directiva privind Joasa Tensiune) si modificarile ulterioare,
- 89/336 EEC din 03.05.89 (Directiva privind Compatibilitatea Electromagnetica) si modificarile ulterioare.
34 electrolux
GB
Harta cu timpii de pastrare a alimentelor
Timpi si metode de depozitare a alimentelor proaspete in frigider
Alimente Timp de depozitare in zile Metoda de ambalare
1234567
Carne cruda XXx x x folie Carne gatita XXXx x x vas acoperit Carne prajita XXXx x vas acoperit Carne cruda tocata X vas acoperit Carne prajita tocata XXx x vas acoperit Cirnati XXx x folie, celofan, hirtie cerata Peste proaspat X xx folie Peste gatit XXx x vas acoperit Peste fript XXx x x vas acoperit Peste conserva, deschisa X x x vas acoperit Pui proaspat XXXx x x folie Pui fript XXXx x x vas acoperit Gaina proaspata XXxxxx folie Gaina fiarta XXx x x vas acoperit Rata, gisca proaspata XXXxx folie Rata, gisca gatita XXXXx x x vas acoperit Unt nedespachetat XXXXXXXambalaj original Unt despachetat XXx x x x x ambalaj original Lapte in punga de plastic XXXx x ambalaj original Crema XXx x cutie plastic Smintina XXXXx x x cutie plastic Brinza (tare) XXXXXXXfolie aluminiu Brinza (moale) XXXXx x x folie Lapte batut XXXXx x x folie Oua XXXXXXX Spanac, macris XXxx folie Mazare verde, fasole verde XXXXx x x folie Ciuperci XXx x x folie Morcov, radacini XXXXXXXfolie Ardei XXx x x folie Rosii XXXXXXXfolie Varza XXXXXxxfolie Fructe perisabile (capsuni, zmeura) XXXxx folie Alte fructe XXXXx x x folie Fructe la conserva deschisa XXXx x vas acoperit Prajituri umplute cu creama XXx x vas acoperit
X timp de depozitare azual x timp posibil de depozitare (in functie de prospetimea produselor)
electrolux 35
GB
Garantie si service
Conditii de garantie
Service si piese de schimb
Daca chemarea service-ului este inevitabila, anuntati defectul unui centru de service autorizat, cel mai aproape de locul de resedinta.
Cind anuntati defectul aparatul trebuie identificat conform datelor de pe tablita cu date tehnice.
Aceasta placuta este lipita pe perete in interiorul aparatului, linga cutia de legume in compartimentul de alimente proaspete in partea de jos, stinga. Toate datele necesare pentru a anunta centrul de service pot fi gasite aici. (tip, model, numar de serie, etc). Notati aici datele de pe aceasta placuta:
Model Product No. Serial No. Date of purchase
Producatorul isi rezerva dreptul de a face orice fel de modificare in produse.
36 electrolux
GARANŢIE EUROPEANĂ
Acest aparat este garantat de Electrolux în fiecare din ţările enumerate la sfârşitul acestui manual, pentru perioada specificată în fişa de garanţie a aparatului sau în alt fel prin lege. În cazul în care vă mutaţi dintr-una din aceste ţări într-o altă ţară enumerată mai jos, garanţia aparatului se va muta o dată cu dvs., cu condiţia respectării următoarelor:
Garanţia aparatului începe de la data la care aţi achiziţionat prima dată aparatul, care este evidenţiată prin prezentarea documentului valabil de cumpărare emis de vânzătorul aparatului.
Garanţia aparatului este pentru aceeaşi perioadă şi are aceeaşi acoperire pentru manoperă şi piese de schimb cu cea existentă în noua dvs. ţară de rezidenţă pentru acest model anume sau gamă de aparate.
Garanţia aparatului este personală cumpărătorului original al aparatului, şi nu poate fi transferată altui utilizator.
Aparatul este instalat şi utilizat în concordanţă cu instrucţiunile emise de Electrolux, şi este utilizat numai în scopuri casnice, cu alte cuvinte nu este utilizat în scopuri comerciale.
Aparatul este instalat în concordanţă cu toate reglementările relevante în vigoare în noua dvs. ţară de rezidenţă.
Prevederile acestei Garanţii europene nu afectează nici unul din drepturile care vă sunt garantate prin lege.
electrolux 37
Albania +35 5 4 261 450 Rr. Pjeter Bogdani Nr. 7 Tirane
Belgique/België/Belgien +32 2 363 04 44 Bergensesteenweg 719, 1502 Lembeek
Česká republika +420 2 61 12 61 12 Budějovická 3, Praha 4, 140 21
Danmark +45 70 11 74 00 Sjællandsgade 2, 7000 Fredericia
Deutschland +49 180 32 26 622 Muggenhofer Str. 135, 90429 Nürnberg
Eesti +37 2 66 50 030 Mustamäe tee 24, 10621 Tallinn
España +34 902 11 63 88 Carretera M-300, Km. 29,900 Alcalá de Henares Madrid
France www.electrolux.fr
Great Britain +44 8705 929 929 Addington Way, Luton, Bedfordshire LU4 9QQ
Hellas +30 23 10 56 19 70 4, Limnou Str., 54627 Thessaloniki
Hrvatska +385 1 63 23 338 Slavonska avenija 3, 10000 Zagreb
Ireland +353 1 40 90 753 Long Mile Road Dublin 12
Italia +39 (0) 434 558500 C.so Lino Zanussi, 26 - 33080 Porcia (PN)
Latvija +37 17 84 59 34 Kr. Barona iela 130/2, LV-1012, Riga
Lietuva +370 5 2780609 Verkiø 29, LT-09108 Vilnius
Luxembourg +35 2 42 43 13 01 Rue de Bitbourg, 7, L-1273 Hamm
Magyarország +36 1 252 1773 H-1142 Budapest XIV, Erzsébet királyné útja 87
Nederland +31 17 24 68 300 Vennootsweg 1, 2404 CG - Alphen aan den Rijn
Norge +47 81 5 30 222 Risløkkvn. 2 , 0508 Oslo
Österreich +43 18 66 400 Herziggasse 9, 1230 Wien
Polska +48 22 43 47 300 ul. Kolejowa 5/7, Warsaw
Portugal +35 12 14 40 39 39 Quinta da Fonte - Edificio Gonçalves Zarco - Q 35 -2774-518 Paço de Arcos
Romania +40 21 451 20 30 Str. Garii Progresului 2, S4, 040671 RO
Schweiz - Suisse - Svizzera +41 62 88 99 111 Industriestrasse 10, CH-5506 Mägenwil
Slovenija +38 61 24 25 731 Tržaška 132, 1000 Ljubljana
Slovensko +421 2 43 33 43 22 Electrolux Slovakia s.r.o., Electrolux Domáce spotrebiče SK, Seberíniho 1, 821 03 Bratislava
Suomi +35 8 26 22 33 00 Konepajanranta 4, 28100 Pori
Sverige +46 (0)771 76 76 76 Electrolux Service, S:t Göransgatan 143, S-105 45 Stockholm
Türkiye +90 21 22 93 10 25 Tarlabaşi caddesi no : 35 Taksim Istanbul
Pocc +7 095 937 7837 129090 Moca, Oc poce, 16,  "O"
àà
www.electrolux.com
58 electrolux
Printed by Océ Hungária Kft. KE/E/141. (06) 2003809711 2007. 01. 11.
www.electrolux.com
www.electrolux.hu www.electrolux.ro www.electrolux.dk
933 003 465 - 00 - 200380971
Loading...