AEG EMS26405 User Manual [sl]

Navodila za uporabo
Mikrovalovna pečica
EMS 26045
Pomembna navodila za varnost
Preden prvič uporabite svojo novo mikrovalovno pečico natančno preberite vsa
Da bi preprečili nevarnost ognja
Mikrovalovno pečico med uporabo nadzirajte. Previsoka stopnja ali predolg čas kuhanja lahko povzročijo pregrevanje živila, ki se lahko vname.
Vtičnica mora biti dostopna, tako da lahko v sili takoj potegnete vtikač iz vtičnice.
Pečico priključite na električno omrežje z izmeničnim tokom napetosti 230 V, 50 Hz, z varovalko minimalno 16 A oz. prekinjalom minimalno 16 A.
Priporočamo, da mikrovalovno pečico priključite na ločeni tokokrog.
Pečice ne uporabljajte in ne hranite na prostem.
Če v mikrovalovni pečici opazite dim, NE ODPIRAJTE VRAT PEČICE. Izklopite pečico in potegnite vtikač iz vtičnice, nato pa počakajte, da se preneha kaditi. Zaradi odpiranja vrat medtem, ko se iz živila v notranjosti kadi, bi namreč lahko živilo zagorelo.
Uporabljajte samo posodo, ki je primerna za uporabo v mikrovalovni pečici.
Če v mikrovalovni pečici kuhate v posodah iz plastike, papirja ali drugih vnetljivih snovi, kuhanje nadzorujte.
Redno čistite pokrov usmernika valov, notranjost mikrovalovne pečice, vrtljivo ploščo in nosilec. Ti deli morajo biti suhi in čisti. Maščobne obloge bi se namreč lahko pregrele in povzročale dim, lahko pa bi se tudi vnele.
Ne odlagajte vnetljivih predmetov v bližino pečice ali ob odprtine za zračenje. Ne zakrivajte odprtin za zračenje.
Z zavojčkov in embalaže odstranite vse kovinske zaponke, žice ipd. Kovinski deli bi lahko povzročili iskrenje in morebiti tudi ogenj.
V mikrovalovni pečici ne segrevajte olje za cvrenje. Temperature namreč ni mogoče nadzirati in maščoba bi se lahko vnela.
Pokovko pripravljajte le v namenski embalaži, namenjeni uporabi v mikrovalovnih pečicah.
V mikrovalovni pečici ne hranite živil ali drugih predmetov.
Po vklopu pečice vedno preverite pravilnost nastavitev.
Upoštevajte ta navodila in nasvete, podane v tej knjižici.
Da bi se izognili tveganju za poškodbe OPOZORILO:
Izjemno pomembno je, da se vrata mikrovalovne pečice pravilno zapirajo in da niso poškodovani naslednji deli: (1)vrata (usločena); (2)tečaji vrat in zapahi (zlomljeni ali zrahljani); (3)tesnila vrat in tesnilne površine; (4) površine v notranjosti pečice in na notranji strani vrat (neravne, poškodovane); (5) priključni električni kabel in vtikač (poškodovani).
Nikoli ne poskušajte sami spreminjati značilnosti pečice ali popraviti pokvarjeno mikrovalovno pečico.
Popravila, vzdrževalna dela in spreminjanje značilnosti pečice smejo opravljati samo za to usposobljeni strokovnjaki pooblaščenega servisa. Vsi posegi s strani nestrokovnih oseb pomenijo veliko tveganje za uporabnika mikrovalovne pečice.
1
Ne vklapljajte pečice, če so vrata odprta, ali in nikoli ne poskušajte spremeniti zapahe na vratih. Ne uporabljajte pečice, če je med vrati in ohišjem priprt kakšen predmet.
Ne smete dovoliti, da se na tesnilih vrat ali drugih površinah nabere maščoba. Pečico redno čistite, kot je to pojasnjeno v teh navodilih. Pomanjkljivo ččenje pečice bi neugodno vplivalo na površine, kar bi skrajšalo življenjsko dobo pečice in bi lahko povzročilo tvegane situacije.
Osebe s srčnimi spodbujevalniki se naj posvetujejo z zdravnikom ali s proizvajalcem spodbujevalnika o varnostnih ukrepih pri uporabi mikrovalovnih pečic.
Da bi se izognili tveganju za električni udar
Nikoli ne snemajte ohišja z mikrovalovne pečice.
Pazite, da v zapah vrat ali odprtine za zračenje ne zaide tekočina. Če se vam tekočina polije, takoj izklopite pečico in potegnite vtikač iz vtičnice, nato pa se obrnite na najbližji pooblaščeni servis.
Ne potapljajte električnega kabla ali vtikača v vodo ali drugo tekočino.
Pazite, da se priključni električni kabel ne bi poškodoval na ostrih površinah ali zaradi vročine (npr. pri odprtini za uhajanje pare iz pečice).
Če pregori žarnica, jo morajo zamenjati strokovnjaki pooblaščenega servisa.
Če se poškoduje priključni električni kabel, ga morajo zamenjati strokovnjaki pooblaščenega servisa.
Da bi se izognili tveganju za eksplozijo ali nenadno vretje
OPOZORILO:
Živil ne smete segrevati v zaprtih posodah, saj bi lahko te eksplodirale.
Nikoli ne kuhajte v hermetično zaprtih posodah. Take posode bi lahko namreč zaradi tlaka, ki bi nastal v njih, lahko eksplodirale, in sicer tudi pozneje, po izklopu mikrovalovne pečice.
Pri segrevanju tekočin bodite previdni. Uporabljajte posode s širokim grlom, da bo omogočeno uhajanje mehurčkov.
POZOR! Če v mikrovalovni pečici segrevate tekočine, n.pr. juhe, omake in pijače, se te lahko pregrejejo čez vrelišče, ne da bi se to pokazalo z nastajanjem mehurčkov. Zato lahko pride do nenadnega, zapoznelega kipenja vroče tekočine. Da bi to preprečili, ukrepajte na naslednji način:
1. Pred segrevanjem tekočino premešajte.
2. Priporočamo, da v posodo med
segrevanjem postavite stekleno paličico.
3. Po segrevanju pustite tekočino še nekaj
časa v mikrovalovni pečici, da preprečite zapoznelo vretje.
V mikrovalovni pečici ne kuhajte jajc v lupini, ne segrevajte trdo kuhanih jajc - ta bi lahko eksplodirala, tudi po koncu kuhanja z mikrovalovi. Če pa kljub temu želite v mikrovalovni pečici segrevati jajca, ki niso razžvrkljana ali umešana, prebodite rumenjake in beljake, sicer lahko jajce eksplodira. Trdo kuhana jajca olupite in razrežite in jih šele nato segrevajte v mikrovalovni pečici.
Pri živilih z lupino (krompir, klobase, sadje) lupino pred segrevanjem v mikrovalovni pečici prebodite.
Da bi se izognili tveganju za opekline
Uporabljajte zaščitne kuhinjske rokavice pri jemanju živil iz pečice, da se ne bi opekli.
Pri odpiranju posod, vrečk ipd. te vedno obrnite stran od obraza in rok, da vas para ne opeče.
Da se ne bi opekli, vedno najprej preverite temperaturo živila in jed pred serviranjem dobro premešajte. Predvsem bodite previdni pri hranjenju dojenčkov, majhnih otrok in starejših oseb.
Temperatura posode ne odraža dejanske temperature jedi ali pijače v notranjosti. Vedno preverite temperaturo živila!
Pri odpiranju vrat pečice se odmaknite, da vas para ne opeče.
2
Po segrevanju nadevanih živil ta prerežite, da omogočite sproščanje temperature in uhajanje pare, s čimer preprečite, da bi se opekli.
Pri odpiranju vrat mikrovalovne pečice pazite na otroke, da se ne opečejo.
Ne dotikajte se vrat pečice, ohišja spredaj ali zadaj, notranjih površin pečice, odprtin za zračenje in posod, kadar uporabljate žar, kombinirani žar/mikrovalove, funkcijo samodejnega kuhanja. Te površine se namreč med uporabo pečice segrejejo. Pred ččenjem pečice se prepričajte, da so se vse površine ohladile.
Varnost otrok
OPOZORILO
Otroci lahko uporabljajo mikrovalovno pečico le pod nadzorom odraslih oseb in sicer le, če so zmožni dojeti navodila za uporabo in razumejo tveganja v primeru nepravilne uporabe.
Ne naslanjajte se na odprta vrata pečice. Igra s pečico ni dovoljena; vrat ne smete uporabljati kot pladenj.
Otroke morate naučiti osnovnih ukrepov za varno uporabo: pokažite jim, kako se uporabljajo zaščitne kuhinjske rokavice, naučite jih, da je potrebna previdnost pri odkrivanju pokrovov, še posebej jih opozorite na previdnost pri odpiranju posebne embalaže, ki se lahko zelo segreje.
Druga opozorila
Nikoli ne spreminjajte značilnosti mikrovalovne pečice.
Mikrovalovna pečica je namenjena uporabi v gospodinjstvih za segrevanje, kuhanje ter odtaljevanje zamrznjenih živil. Ta mikrovalovna pečica ni primerna za industrijsko uporabo ali uporabo v laboratorijih, ravno tako pa tudi ni namenjena komercialni uporabi.
Za brezhibno delovanje pečice in preprečevanje škode:
Nikoli ne vklapljajte pečice, če je prazna oz. le v primerih, ki so navedeni v teh
navodilih. Lahko bi namreč poškodovali pečico.
Če uporabljate posodo, v kateri se jed na dnu zapeče, pod njo vedno postavite na toploto odporen izolator - npr. porcelanast krožnik, da preprečite morebitno poškodbo vrtljivega pladnja in nosilca zaradi temperaturnega šoka. Ne prekoračujte časa, ki je v teh navodilih priporočen za predgrevanje pečice.
Ne uporabljajte kovinskih posod, saj kovina odbija mikrovalove in lahko povzroči iskrenje. V mikrovalovni pečici ne smete segrevati pločevink.
Uporabljajte samo namensko vrtljivo ploščo in nosilec. Ne uporabljajte pečice brez vrtljive plošče.
Da se vrtljiva plošča ne bi zlomila: (a) Pred pomivanjem počakajte, da se
ohladi.
(b) Ne odlagajte vročih živil ali vročih posod
na hladno vrtljivo ploščo.
(c) Ne odlagajte hladnih živil ali vročih
posod na vročo vrtljivo ploščo.
Med delovanjem mikrovalovne pečice ne odlagajte ničesar na mikrovalovno pečico. Če je mikrovalovna pečica še vroča zaradi delovanja v načinu Žar, Komibnirani način žar/mikrovalovi ali Auto Cook, v njej ne kuhajte v plastičnih posodah, saj bi se te lahko stalile zaradi preostale vročine. Plastično posodo uporabljajte v takih primerih le, če proizvajalec to izrecno dovoljuje. OPOMBA: Če niste prepričani, kako pravilno priključiti vašo novo mikrovalovno pečico, se posvetujte s strokovnjakom. Proizvajalec in prodajalec ne prevzemata odgovornosti za škodo ali poškodbe kot posledica nepravilne priključitve na električno omrežje. V določenih primerih se lahko na stenah pečice ali na tesnilnih površinah nabirajo kapljice vode. To je normalno in ne pomeni uhajanja mikrovalov ali okvare pečice.
3
Opis mikrovalovne pečice in opreme
1. Grelec žara
2. Sprednja stran pečice
3. Luč v pečici
4. Upravljalna plošča
5. Gumb za odpiranje vrat
6. Pokrov usmernika mikrovalov
7. Notranjost pečice
8. Tesnilo
9. Tesnilo na vratih in tesnilne površine
10. Pritrjevalna mesta (4)
11. Odprtine za zračenje
12. Zunanje ohišje
13. Hrbtna stran
14. Priključni kabel in sponke
15. Priključni kabel
4
Upravljalna plošča
1. Digitalni prikazovalnik
2. Indikatorji
Ustrezni indikator utripa ali pa je osvetljen, tik nad simbolom izbrane funkcije. Če indikator utripa, pritisnite na ustrezno tipko (z enakim simbolom), ali opravite ustrezen postopek.
Premešaj Obrni Teža/stopnja moči
Žar Mikrovalovi
Kuhanje poteka
3. Gumb za uro/težo/moč
4. Tipke za samodejne programe
(AUTO COOK)
S pomočjo te tipke izberete ustreznega izmed 2 samodejnih programov
5. Tipka AUTO COOK PLUS GRILL 1
S pomočjo te tipke izberete ustreznega izmed 2 samodejnih programov
6. Tipka AUTO COOK PLUS GRILL 2
S pomočjo te tipke izberete ustreznega izmed 4 samodejnih programov
7. Tipka AUTO DEFROST (samodejno odtaljevanje)
S pomočjo te tipke izberete ustreznega izmed 4 samodejnih programov
8. Tipka za način kuhanja
S pomočjo te tipke izberete mikrovalove, žar ali kombinacijo žara in mikrovalov
- Pritisnite enkrat, če želite izbrati funkcijo Mikrovalovi Pritisnite dvakrat, če želite izbrati funkcijo Žar
- Pritisnite trikrat, če želite izbrati kombinirani način (mikrovalovi + žar)
9. Tipka START/+30
10. Tipka STOP
11. Gumb za odpiranje vrat
5
OPREMA:
Prepričajte se, da so mikrovalovni pečici priloženi vsi deli: (16) vrtljiva plošča (17) nosilec vrtljive plošče (18) visoka rešetka (19) nizka rešetka (20) 4 vijaki za pritrjevanje (niso na sliki) Postavite nosilec vrtljivega pladnja na tesnilo na dnu mikrovalovne pečice. Nato postavite vrtljivo ploščo na nosilec. Pri odstranjevanju posod pazite, da ne poškodujete vrtljive plošče ali njenega roba
- posodo nekoliko dvignite!
OPOMBA: Pri naročanju nove opreme pri pooblaščenih prodajalcih ali servisih navedite ime dela in model mikrovalovne pečice.
Pred prvo uporabo
Priključite mikrovalovno pečico na električno omrežje.
1. Na prikazovalniku utripa:
2. Pritisnite na tipko STOP; na prikazovalniku se prikaže:
3. Če želite nastaviti uro, upoštevajte navodila v spodnjem odstavku.
4. Segrevajte prazno pečico (gl. navodila za uporabo žara).
Tipka STOP
S pomočjo tipke STOP:
1. Prekličete napačno izbiro med programiranjem;
2. Začasno prekinete delovanje pečice;
3. Če želite preklicati potekajoči program, dvakrat pritisnite na tipko STOP.
Nastavitev ure
Možen je 12- in 24-urni prikaz.
1. Če želite nastaviti 12-urni prikaz, 3 sekunde pritiskajte na
tipko za izbiranje načina kuhanja. Na prikazovalniku se
prikaže napis "12H".
2. Če želite 24-urni prikaz, po koraku 1 (gl. spodaj) še enkrat
pritisnite na tipko za izbiranje načina kuhanja; na
prikazovalniku se prikaže napis "24H".
x1; pritiskajte 3 sekunde
6
Primer:
Če želite nastaviti 23:35 v 24-urnem prikazu:
1. Izberite funkcijo ure (12­urni prikaz):
Izberite 24-urni prikaz.
2. Nastavite uro - zavrtite
gumb za nastavljanje časa/ teže/ moči, dokler na prikazovalniku ni vidna želena ura (23).
x1 in pritiskajte 3 sekunde
3. Pritisnite na tipko za
način kuhanja, da preklopite na minute.
4. Nastavite minute -
zavrtite gumb za nastavljanje časa/ teže/ moči, dokler na prikazovalniku ni vidna želena ura (35).
5. Pritisnite na tipko za
način kuhanja; s tem aktivirate uro.
Opombe:
1. Gumb za nastavljanje časa/ teže/ moči lahko obračate na levo ali na desno.
2. Če se med nastavljanjem ure zmotite, pritisnite na tipko STOP.
3. Če zmanjka električne energije, se na prikazovalniku pokaže vrednost 00:00, ko je pečica spet pod napetostjo. Če se to zgodi, se izbriše program in tudi točen čas morate ponovno nastaviti.
4. Če želite spremeniti nastavljeni čas, to storite tako, kot je to opisano zgoraj.
Kuhanje z mikrovalovi
Tako kot radijski in televizijski valovi so mikrovalovi elektromagnetno valovanje. Električna energija se spreminja v mikrovalovno, ki je usmerjena v notranjost pečice. Pokrovčka nad usmernikom mikrovalov ne smete odstranjevati, saj ta preprečuje, da bi maščoba in delci živil vstopali v notranjost usmernika. Mikrovalovi prehajajo skozi vse nekovinske predmete - skozi steklo, porcelan, keramiko, plastiko, les in papir. Zato se posoda sama ne segreva zaradi mikrovalov; posoda se segreje zaradi vroče vsebine v njej. Živilo absorbira mikrovalove in se na ta način segreva. Mikrovalovi pa ne prehajajo skozi kovino, ampak se od nje odbijajo. Zato posoda iz kovine za kuhanje v mikrovalovni pečici običajno ni primerna. Obstajajo izjeme, ko npr. izrabimo prav to, da kovina odbija mikrovalove - npr. ko določen del živila zaščitimo z alu-folijo in s tem preprečimo, da bi se ta del živila preveč skuhal oz. segrel. Podrobnosti boste našli v nadaljevanju te knjižice in v priročnikih z nasveti za kuhanje v mikrovalovnih pečicah.
7
Za kuhanje v mikrovalovni pečici morate izbrati ustrezno posodo, da lahko mikrovalovi prehajajo skoznjo. Tudi oblika je pomembna – okrogle in ovalne posode so bolj primerne od pravokotnih ali podolgovatih, saj se živilo v kotih običajno preveč skuha. Voda, sladkor in maščoba, ki jih vsebuje živilo, absorbirajo mikrovalove in začnejo vibrirati; trenje ustvarja toploto, podobno kot se nam segrejejo roke, če podrgnemo dlan ob dlan. Mikrovalovna energija najprej segreje površino živila, nato pa se toplota pomika navznoter. Da bi bilo segrevanje kar najbolj enakomerno, moramo živilo obrniti, prerazporediti ali premešati. Mikrovalovna pečica se po preteku nastavljenega časa samodejno izklopi. Pomemben je tudi čas počivanja, saj se v tem času toplota enakomerno razporedi v živilu. Kuhanje z mikrovalovi poteka hitreje kot pri običajnih načinih kuhanja, zato je treba upoštevati določena pravila.
Značilnosti živil
Sestava Živila, ki vsebujejo veliko maščob ali sladkorja, se hitreje segrejejo.
Pazite – predolgo kuhanje bi lahko povzročilo vžig!
Gostota Gosta živila podaljšajo čas kuhanja. Porozna, lahka živila, npr. kruh,
pecivo ipd, so hitreje gotova kot gosta živila, npr. meso.
Količina Trajanje kuhanja je odvisno od količine – dvojna količina zahteva
dvojni čas kuhanja.
Velikost Na manjše koščke narezano živilo se hitreje skuha kot, saj
mikrovalovi hitreje prodirajo v notranjost. Kosi naj bodo enakomerne velikosti, da bo čas kuhanja enak za vse.
Oblika Živila neenakomernih oblik (npr. kurja noga) se tudi kuhajo
neenakomerno: debelejši kosi zahtevajo več časa. Živila okrogle oblike se kuhajo bolj enakomerno kot živila pravokotne oblike!
Temperatura živila Začetna temperatura živila vpliva na trajanje kuhanja. Ohlajena živila
se kuhajo dlje časa kot živila sobne temperature. Živila z nadevom prerežite ali prebodite, da omogočite sproščanje toplote ali pare (npr. krofi z marmelado).
Tehnike
Razvrščanje Kose razvrstite z debelejšimi deli navzven (npr. kurje noge). Pokrivanje Uporabite folijo za mikrovalovne pečice ali ustrezen pokrov. Prebadanje Živila z lupino pred kuhanjem ali segrevanjem prebodite na več
mestih, da omogočite uhajanje pare, sicer bi lahko živilo eksplodiralo (krompir, klobase, ribe, piščanca…). Opomba: Jajc ne segrevajte v mikrovalovni pečici, saj bi lahko
eksplodirala tudi po koncu kuhanja! Mešanje, obračanje, premeščanje Počivanje Počivanje je pomemben del kuhanja z mikrovalovi; potrebno je za
Zaščita Deli živila, ki ga odtaljujete, bi se lahko preveč segreli. Zaščitite jih s
Da bi se živilo enakomerno skuhalo, ga med kuhanjem premešajte,
obrnite ali prerazporedite. Vedno mešajte iz zunanjosti proti
notranjosti.
enakomerno razporeditev toplote v notranjosti živila.
koščki folije, ki odbija mikrovalove (npr. perutničke pri odtaljevanju
piščanca).
8
Loading...
+ 19 hidden pages