AEG EME2725 User Manual [pl]

K u c h n i a m i k r o f a l o w a
INSTRUKCJA
OBS£UGI
EME - 2725
SPIS TRECI
TABELA NACZY..................................................................................8
ROZPAKOWANIE URZ DZENIA I INSTALACJA.................................9
KUCHENKA MIKROFALOWA I AKCESORIA.....................................10
OBS&UGA KUCHENKI MIKROFALOWEJ ..........................................12
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI..............................................................21
KONSERWACJA I CZYSZCZENIE......................................................22
SERWIS I CZ(CI ZAMIENNE ............................................................ 23
3
Gratulujemy zakupu nowej kuchenki mikrofalowej!
Gratulujemy Pastwu trafnego wyboru i dzi kujemy za zakup produktu firmy Electrolux. Jeste&my przekonani, (e nowa kuchenka mikrofalowa b dzie Pa­stwu bardzo przydatna i uatwi przygotowywanie potraw.
WSKAZÓWKI BEZPIECZESTWA
Przed rozpocz1ciem korzysta- nia z kuchenki mikrofalowej
Prosimy o dokadne zapoznanie si z niniejsz+ instrukcj+ obsugi. W ce­lu efektywnego wykorzystania Pa­stwa nowej kuchenki mikrofalowej w instrukcji obsugi zawarto wiele cennych wskazówek i porad.
Zalecamy dokadne przeczytanie niniejszej instrukcji obsugi przed rozpocz ciem u(ywania kuchenki. Instrukcj nale(y zachowa/, aby podczas u(ytkowania móc w ka(dej chwili z niej skorzysta/.
W przypadku sprzeda(y urz+dzenia prosimy o przekazanie instrukcji nowemu u(ytkownikowi.
Wbudowany prze+cznik bloku-
j+cy zabezpiecza kuchni mikro- falow+ przed uruchomieniem przy otwartych drzwiach.
Nie nale(y manipulowa/ przy
drzwiach ani w+cza/ kuchni, kiedy drzwi s+ otwarte. Mo(e to narazi/ obsuguj+cego na od­dziaywanie energii mikrofalowej.
Nie nale(y dopuszcza/, aby na
powierzchniach uszczelniaj+cych drzwi pozostaway resztki pro­duktów (ywno&ciowych lub &rod­ków czyszcz+cych (patrz roz­dzia„Czyszczenie i konserwa­cja”).
Prosimy zwraca/ szczególn+
uwag na prawidowe zamykanie si drzwi oraz na ewentualne
usterki, tj.: (1) drzwi nie mog+ by/ skrzywione, (2) zawiasy i za­trzaski nie mog+ by/ p kni te i powinny dziaa/ niezawodnie, (3) uszczelki oraz powierzchnie uszczelniaj+ce nie mog+ by/ uszkodzone.
UWAGA! W przypadku wy­stBpienia usterki (opisanej powy­Dej), bBdH koniecznoIci wymiany cz1Ici naleDy skontaktowaJ si1 z lokalnym autoryzowanym zakKa­dem serwisowym.
UWAGA! Wszelkie prace o
charakterze naprawczym i regu­lacyjnym muszB byJ wykonywa­ne wyKBcznie przez personel au­toryzowanych zakKadów serwi­sowych.
W (adnym przypadku nie wolno
demontowa/ zewn trznej obu­dowy, drzwi oraz panelu steruj+­cego, gdy( mo(e to spowodo­wa/ zagro(enie pora(enia pr+­dem elektrycznym o wysokim napi ciu. Kuchni nale(y zain­stalowa/ i umie&ci/ zgodnie ze wskazówkami zawartymi w in­strukcji obsugi.
Kuchni nale(y u(ytkowa/
zgodnie z przeznaczeniem - jak podano w niniejszej instrukcji. Nie nale(y w tym urz+dzeniu stosowa/ chemikaliów korozyj­nych. Ten typ kuchni su(y wy­+cznie do podgrzewania, goto­wania i rozmra(ania produktów
4
(ywno&ciowych. Nie jest ona przeznaczona do celów przemy­sowych, czy laboratoryjnych, jak równie( nie mo(e by/ u(ywana w celach komercyjnych. U(ytko­wanie niezgodne z przeznacze­niem powoduje anulowanie gwa­rancji.
Nie w+cza/ pustej kuchni mikro-
falowej. Je(eli nie ma w niej pro­duktów (ywno&ciowych lub wo­dy, które mogyby pochon+/ energi mikrofalow+, mo(e wy­st+pi/ uszkodzenie magnetronu.
Naczynia
Wi kszo&/ naczy ze szka, two­rzyw szklano-ceramicznych i szka (aroodpornego nadaje si do sto­sowania w kuchnie mikrofalowej. Mimo, (e energia mikrofalowa nie przegrzewa wi kszo&ci naczy szklanych i ceramicznych, mog+ one ulec nagrzaniu w wyniku prze­noszenia si ciepa z produktu na pojemnik. Dlatego zalecamy u(y­wanie r kawic przy wyjmowaniu z kuchni naczy.
Kuchnia mikrofalowa mo(e by/
obsugiwana wy+cznie przez osoby dorose.
Kuchni nie nale(y przechowywa/
na zewn+trz pomieszczeoraz w pobli(u wody.
Nie suszy/ w kuchni mokrych
przedmiotów lub gazet, gdy( mo(e doj&/ do ich zapalenia.
Kuchnia nie su(y do przecho-
wywania produktów (ywno&cio­wych i innych przedmiotów. Nie nale(y pozostawia/ w niej przedmiotów papierowych, sprz tu do gotowania lub pro­duktów (ywno&ciowych, gdy kuchnia nie jest u(ywana.
UWAGA! JeDeli zauwaDB PaN- stwo dym prosimy nie otwieraJ drzwi, lecz natychmiast wyKBczyJ kuchni1, odKBczyJ od zasilania elektrycznego i odczekaJ aD dym przestanie si1 wydobywaJ z wn1- trza urzBdzenia. Nie polewaJ wo­dB.
UWAGA! Nie wolno zezwalaJ dzieciom na obsKug1 urzBdzenia, bez nadzoru osoby dorosKej, któ­ra zna zasady obsKugi kuchni mi­krofalowej i potrafi z niej bez­piecznie korzystaJ.
Sprawdzenie przydatnoIci naczyN
Nale(y sprawdzi/ naczynia pod
k+tem mo(liwo&ci u(ywania w kuchence mikrofalowej.
Umie&ci/ w kuchnie mikrofalowej
naczynie wraz ze szklank+ wy­penion+ do poowy wod+. Pod­grza/ przy ustawieniu na 900W (100%) przez jedn+ minut . Je­(eli naczynie jest gor+ce nie na­le(y stosowa/ go w kuchni mi­krofalowej. Je(eli jest ono lekko ciepe - mo(e by/ u(ywane do podgrzewania (ale nie do goto­wania). Je(eli naczynie utrzyma­o normaln+ temperatur (oto­czenia) oznacza to, (e nadaje si do gotowania w kuchni mi­krofalowej.
Papierowe serwetki, papier wo-
skowany, r czniki papierowe, tacki, kubki, kartony, opakowania mro(onek i tektura s+ bardzo wygodne w u(yciu. Zawsze na­le(y jednak upewni/ si , czy po­jemnik wypeniony jest produk­tem (ywno&ciowym, który b dzie pochania energi mikrofalow+ (i b dzie mo(na unikn+/ przegrza­nia naczynia). Stosowa/ si do
5
wskazówek producenta (ywno­&ci.
bezpo&rednio do kuchni mikrofalo­wej. Zachowa/ nast puj+ce zasady:
Wiele naczyz tworzyw sztucz-
nych (kubki, talerze, opakowania mro(onek i inne) nadaje si do stosowania w kuchniach mikrofa­lowych. Je(eli chcecie Pastwo z nich korzysta/ radzimy zapo­zna/ si z informacj+ producen­ta. Nale(y unika/ stosowania opakowa z tworzyw sztucznych wraz z produktami zawieraj+cymi du(e ilo&ci cukru lub tuszczu. Produkty te osi+gaj+ w kuchni mikrofalowej wysok+ temperatu­r , co mo(e spowodowa/ topie­nie si niektórych gatunków two­rzyw sztucznych.
Nie pozostawia/ w+czonej ku-
chenki mikrofalowej bez nadzo­ru, kontrolowa/ od czasu do czasu w trakcie podgrzewania lub gotowania (ywno&ci w plasti­kowych, papierowych lub innych palnych pojemnikach.
Sprz t metalowy lub z elementami
metalowymi nie powinien by/ sto­sowany w kuchni mikrofalowej. Wyj+tek stanowi+ naczynia, któ- rych producent wyraAnie okre&li i zalecimo(liwo&/ u(ywania ich w kuchniach mikrofalowych.
Pojemniki z ograniczonymi mo(-
liwo&ciami otwierania (np. butel­ki) nie powinny by/ u(ywane do przyrz+dzania potraw w kuch­niach mikrofalowych.
1. Naczynia nie powinny by/ wy(-
sze ni( 3 cm.
2. Nale(y zdj+/ plastikowe pokryw-
ki.
3. Pojemniki mog+ by/ wypenione
do 2/3 ich wysoko&ci. Nie u(y­wa/ pustych naczy.
4. Pojemniki nie mog+ dotyka/
&cianek kuchni. Je(eli kuchnia
jest wyposa(ona w metalow+ podstaw lub ruszt, pojemnik na­le(y umie&ci/ na odwróconym talerzu (nadaj+cym si do u(ytku w kuchni).
5. Nie u(ywa/ pojemników po da-
niach gotowych do ponownego podgrzewania innego produktu.
6. Je(eli kuchnia bya w+czona
przez 15 minut (lub du(ej), nale­(y poczeka/, a( si ochodzi, przed ponownym u(yciem.
7. Pojemniki oraz talerz obrotowy
nagrzewaj+ si w czasie pod­grzewania. Zachowa/ szczegól­n+ ostro(no&/ podczas wyjmo­wania z kuchni. U(ywa/ r kawic ochronnych.
8. Cywno&/ w pojemnikach z folii
aluminiowej wymaga du(szego czasu przygotowania. Przed serwowaniem potraw upewni/ si , (e s+ odpowiednio podgrza­ne.
Prosimy o szczególn+ uwag
przy zdejmowaniu pokrywek b+dA przykrywek z naczy, aby nie poparzy/ si par+.
Plastikowe pojemniki
Niektóre z plastikowych pojemników (dania gotowe) mo(na wkada/
BezpieczeNstwo DywnoIci
Nie podgrzewa/ w kuchni potraw
w puszkach. Produkt nale(y wy­j+/ z puszki i umie&ci/ w odpo­wiednim naczyniu.
Nie nale(y sma(y/ potraw na
tuszczu. Jego temperatura nie jest kontrolowana, co mo(e do-
6
prowadzi/ do sytuacji stwarzaj+­cej zagro(enie.
Pra(ona kukurydza mo(e by/
przyrz+dzana tylko w specjal­nych opakowaniach lub przysto­sowanych naczyniach (czynno&/ ta wymaga nadzoru obsuguj+­cego).
Produkty posiadaj+ce nieporo-
wat+ skór b+dA powok (takie jak: jabka, ziemniaki, w+tróbki drobiowe, (ótka jaj) wymagaj+ wcze&niejszego nakucia ze­wn trznej warstwy, aby zapobiec tworzeniu si pary lub ewentual­nemu poparzeniu.
chwil w kuchni, ponownie za­miesza/, a nast pnie wyj+/ po­jemnik przy zachowaniu szcze­gólnej ostro(no&ci.
UWAGA! Niektóre produkty, np. jaja oraz szczelnie zamkni1te pojemniki, szklane sKoiki mogB ulec eksplozji i dlatego nie po­winny byJ poddawane dziaKaniu energii mikrofalowej. Czasami ja­ja mogB eksplodowaJ podczas gotowania. Zawsze naleDy prze­kKuwaJ DóKtka, przykryJ je po­krywkB i po zakoNczeniu gotowa- nia odczekaJ jeszcze minut1 przed jej zdj1ciem.
Cywno&/ w soikach dla niemow-
l+t i dzieci nale(y podgrza/ i za­miesza/ lub wstrz+sn+/. Spraw­dzi/ temperatur produktu przed nakarmieniem dziecka.
UWAGA! Nie wolno pod­grzewaJ pKynów i DywnoIci w zamkni1tych pojemnikach, gdyD mogB wybuchnBJ.
UWAGA! Podczas podgrze­wania pKynów (tj. zup, sosów, na­pojów) doprowadzenie ich do temperatury wrzenia moDe nastB­piJ bez pojawienia si1 charakte­rystycznych p1cherzyków. Aby tego uniknBJ naleDy przyjBJ po­niDsze wskazówki.
1. Unika/ u(ywania pojemników o
prostych &ciankach z w+skimi szyjkami;
2. Nie doprowadza/ do nadmierne-
go przegrzewania;
3. Przed umieszczeniem pynu w
kuchni nale(y go uprzednio za­miesza/ (czynno&/ powtórzy/ w poowie cyklu podgrzewania);
4. Po podgrzaniu naczynie z py-
nem pozostawi/ jeszcze przez
Para wydostaj+ca si poprzez drzwi kuchni (lub na nich osiadaj+­ca; tak(e krople wody) jest zjawi­skiem normalnym. Jest efektem podgrzewania (ywno&ci i nie wpy­wa na sprawno&/ oraz bezpiecze­stwo urz+dzenia. Drzwi nie uszczel­niaj+ cakowicie komory kuchni.
Postawy obrotowej nie wolno ob-
raca/ r cznie z u(yciem siy, gdy( mo(e to spowodowa/ jej uszkodzenie.
Kiedy u(ywamy w kuchni mikro-
falowej naczy metalowych mo­(e wyst+pi/ iskrzenie. Ci+ge iskrzenie mo(e uszkodzi/ urz+­dzenie. W takim przypadku nale­(y przerwa/ program i sprawdzi/ naczynie, z którego korzystamy.
Otwory wentylacyjne kuchni nie
mog+ by/ zasoni te (górne, boczne oraz dolne).
UWAGA! Nie u(ywa/ kuchni do
celów komercyjnych. Kuchnia jest przeznaczona do u(ytku w warun­kach gospodarstwa domowego.
PrzestrzegaJ powyDszych
wskazówek!
7
TABELA NACZY
Do gotowania w kuchni mikrofalowej mo(ecie Pastwo stosowa/ ró(norodne naczynia. Dla Waszego bezpieczestwa oraz dla zapobiegania zniszczeniu naczy i kuchni, nale(y wybra/ odpowiednie pojemniki i materiay.
Poni(sza lista pozwoli Pastwu zapozna/ si z ogólnymi zasadami doboru na­czy do stosowania w kuchni mikrofalowej.
Materia Naczynie
Naczynia ze szka aroodpornego TAK
Ceramika i szko
Porcelana Bez dekoracji metalowych TAK
Wyroby garncarskie TAK
Tworzywa sztuczne
Naczynia metalowe Metalowe rondle do pieczenia NIE
Naczynia papierowe
Drewno NIE
Akcesoria
Szko z metalowymi dekoracjami NIE
Szko oowiane NIE
Wyroby z tworzyw odpornych na oddziaywanie mikrofal
Opakowania z tworzyw sztucznych TAK
Folia aluminiowa * TAK
Kubki, tacki, r)czniki papierowe TAK
Papier woskowany TAK
Talerz obrotowy TAK
Podstawa talerza obrotowego TAK
Gotowanie
mikrofalowe
TAK
TAK – moDna uDywaJ NIE – nie wolno uDywaJ *) UWAGA! Folii aluminiowej uDywaJ tylko do przykrywania (np. koIci
udek kurczaka, skrzydeKek); folia moDe iskrzyJ!
8
Loading...
+ 16 hidden pages