AEG EME2725 User Manual [pl]

AEG EME2725 User Manual

K u c h n i a m i k r o f a l o w a

INSTRUKCJA

OBS£UGI

EME - 2725

SPIS TRE CI

WSKAZÓWKI BEZPIECZE STWA .......................................................

4

TABELA NACZY ..................................................................................

8

ROZPAKOWANIE URZ DZENIA I INSTALACJA.................................

9

KUCHENKA MIKROFALOWA I AKCESORIA.....................................

10

OBS&UGA KUCHENKI MIKROFALOWEJ ..........................................

12

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI..............................................................

21

KONSERWACJA I CZYSZCZENIE ......................................................

22

SERWIS I CZ(CI ZAMIENNE ............................................................

23

3

Gratulujemy zakupu nowej kuchenki mikrofalowej!

Gratulujemy Pa stwu trafnego wyboru i dzi kujemy za zakup produktu firmy Electrolux. Jeste&my przekonani, (e nowa kuchenka mikrofalowa b dzie Pa - stwu bardzo przydatna i u atwi przygotowywanie potraw.

WSKAZÓWKI BEZPIECZE STWA

Przed rozpocz1ciem korzystania z kuchenki mikrofalowej

Prosimy o dok adne zapoznanie si z niniejsz+ instrukcj+ obs ugi. W celu efektywnego wykorzystania Pa - stwa nowej kuchenki mikrofalowej w instrukcji obs ugi zawarto wiele cennych wskazówek i porad.

Zalecamy dok adne przeczytanie niniejszej instrukcji obs ugi przed rozpocz ciem u(ywania kuchenki. Instrukcj nale(y zachowa/, aby podczas u(ytkowania móc w ka(dej chwili z niej skorzysta/.

W przypadku sprzeda(y urz+dzenia prosimy o przekazanie instrukcji nowemu u(ytkownikowi.

Wbudowany prze +cznik bloku- j+cy zabezpiecza kuchni mikrofalow+ przed uruchomieniem przy otwartych drzwiach.

Nie nale(y manipulowa/ przy drzwiach ani w +cza/ kuchni, kiedy drzwi s+ otwarte. Mo(e to narazi/ obs uguj+cego na oddzia ywanie energii mikrofalowej.

Nie nale(y dopuszcza/, aby na powierzchniach uszczelniaj+cych drzwi pozostawa y resztki produktów (ywno&ciowych lub &rodków czyszcz+cych (patrz rozdzia „Czyszczenie i konserwacja”).

Prosimy zwraca/ szczególn+ uwag na prawid owe zamykanie si drzwi oraz na ewentualne

usterki, tj.: (1) drzwi nie mog+ by/ skrzywione, (2) zawiasy i zatrzaski nie mog+ by/ p kni te i powinny dzia a/ niezawodnie, (3) uszczelki oraz powierzchnie uszczelniaj+ce nie mog+ by/ uszkodzone.

UWAGA! W przypadku wystBpienia usterki (opisanej powyDej), bBdH koniecznoIci wymiany cz1Ici naleDy skontaktowaJ si1 z lokalnym autoryzowanym zakKadem serwisowym.

UWAGA! Wszelkie prace o charakterze naprawczym i regulacyjnym muszB byJ wykonywane wyKBcznie przez personel autoryzowanych zakKadów serwisowych.

W (adnym przypadku nie wolno demontowa/ zewn trznej obudowy, drzwi oraz panelu steruj+- cego, gdy( mo(e to spowodowa/ zagro(enie pora(enia pr+- dem elektrycznym o wysokim napi ciu. Kuchni nale(y zainstalowa/ i umie&ci/ zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obs ugi.

Kuchni nale(y u(ytkowa/ zgodnie z przeznaczeniem - jak podano w niniejszej instrukcji. Nie nale(y w tym urz+dzeniu stosowa/ chemikaliów korozyjnych. Ten typ kuchni s u(y wy-+cznie do podgrzewania, gotowania i rozmra(ania produktów

4

(ywno&ciowych. Nie jest ona przeznaczona do celów przemy- s owych, czy laboratoryjnych, jak równie( nie mo(e by/ u(ywana

wcelach komercyjnych. U(ytkowanie niezgodne z przeznaczeniem powoduje anulowanie gwarancji.

Nie w +cza/ pustej kuchni mikrofalowej. Je(eli nie ma w niej produktów (ywno&ciowych lub wody, które mog yby poch on+/ energi mikrofalow+, mo(e wyst+pi/ uszkodzenie magnetronu.

Kuchnia mikrofalowa mo(e by/ obs ugiwana wy +cznie przez osoby doros e.

Kuchni nie nale(y przechowywa/ na zewn+trz pomieszcze oraz

wpobli(u wody.

Nie suszy/ w kuchni mokrych przedmiotów lub gazet, gdy( mo(e doj&/ do ich zapalenia.

Kuchnia nie s u(y do przechowywania produktów (ywno&ciowych i innych przedmiotów. Nie nale(y pozostawia/ w niej

przedmiotów papierowych, sprz tu do gotowania lub produktów (ywno&ciowych, gdy kuchnia nie jest u(ywana.

UWAGA! JeDeli zauwaDB PaNstwo dym prosimy nie otwieraJ drzwi, lecz natychmiast wyKBczyJ kuchni1, odKBczyJ od zasilania elektrycznego i odczekaJ aD dym przestanie si1 wydobywaJ z wn1trza urzBdzenia. Nie polewaJ wodB.

UWAGA! Nie wolno zezwalaJ dzieciom na obsKug1 urzBdzenia, bez nadzoru osoby dorosKej, która zna zasady obsKugi kuchni mikrofalowej i potrafi z niej bezpiecznie korzystaJ.

Naczynia

Wi kszo&/ naczy ze szk a, tworzyw szklano-ceramicznych i szk a (aroodpornego nadaje si do stosowania w kuchnie mikrofalowej. Mimo, (e energia mikrofalowa nie przegrzewa wi kszo&ci naczy szklanych i ceramicznych, mog+ one ulec nagrzaniu w wyniku przenoszenia si ciep a z produktu na pojemnik. Dlatego zalecamy u(y- wanie r kawic przy wyjmowaniu z kuchni naczy .

Sprawdzenie przydatnoIci naczyN

Nale(y sprawdzi/ naczynia pod k+tem mo(liwo&ci u(ywania w kuchence mikrofalowej.

Umie&ci/ w kuchnie mikrofalowej naczynie wraz ze szklank+ wype nion+ do po owy wod+. Podgrza/ przy ustawieniu na 900W (100%) przez jedn+ minut . Je- (eli naczynie jest gor+ce nie nale(y stosowa/ go w kuchni mikrofalowej. Je(eli jest ono lekko ciep e - mo(e by/ u(ywane do podgrzewania (ale nie do gotowania). Je(eli naczynie utrzyma-o normaln+ temperatur (otoczenia) oznacza to, (e nadaje si do gotowania w kuchni mikrofalowej.

Papierowe serwetki, papier woskowany, r czniki papierowe, tacki, kubki, kartony, opakowania mro(onek i tektura s+ bardzo wygodne w u(yciu. Zawsze nale(y jednak upewni/ si , czy pojemnik wype niony jest produktem (ywno&ciowym, który b dzie poch ania energi mikrofalow+ (i b dzie mo(na unikn+/ przegrzania naczynia). Stosowa/ si do

5

wskazówek producenta (ywno- &ci.

Wiele naczy z tworzyw sztucznych (kubki, talerze, opakowania mro(onek i inne) nadaje si do stosowania w kuchniach mikrofalowych. Je(eli chcecie Pa stwo z nich korzysta/ radzimy zapozna/ si z informacj+ producenta. Nale(y unika/ stosowania opakowa z tworzyw sztucznych wraz z produktami zawieraj+cymi du(e ilo&ci cukru lub t uszczu. Produkty te osi+gaj+ w kuchni mikrofalowej wysok+ temperatu- r , co mo(e spowodowa/ topienie si niektórych gatunków tworzyw sztucznych.

Nie pozostawia/ w +czonej kuchenki mikrofalowej bez nadzoru, kontrolowa/ od czasu do czasu w trakcie podgrzewania lub gotowania (ywno&ci w plastikowych, papierowych lub innych palnych pojemnikach.

Sprz t metalowy lub z elementami metalowymi nie powinien by/ stosowany w kuchni mikrofalowej. Wyj+tek stanowi+ naczynia, których producent wyraAnie okre&li i zaleci mo(liwo&/ u(ywania ich w kuchniach mikrofalowych.

Pojemniki z ograniczonymi mo(- liwo&ciami otwierania (np. butelki) nie powinny by/ u(ywane do przyrz+dzania potraw w kuchniach mikrofalowych.

Prosimy o szczególn+ uwag przy zdejmowaniu pokrywek b+dA przykrywek z naczy , aby nie poparzy/ si par+.

Plastikowe pojemniki

Niektóre z plastikowych pojemników (dania gotowe) mo(na wk ada/

bezpo&rednio do kuchni mikrofalowej. Zachowa/ nast puj+ce zasady:

1.Naczynia nie powinny by/ wy(- sze ni( 3 cm.

2.Nale(y zdj+/ plastikowe pokrywki.

3.Pojemniki mog+ by/ wype nione do 2/3 ich wysoko&ci. Nie u(y- wa/ pustych naczy .

4.Pojemniki nie mog+ dotyka/ &cianek kuchni. Je(eli kuchnia jest wyposa(ona w metalow+ podstaw lub ruszt, pojemnik nale(y umie&ci/ na odwróconym talerzu (nadaj+cym si do u(ytku w kuchni).

5.Nie u(ywa/ pojemników po daniach gotowych do ponownego podgrzewania innego produktu.

6.Je(eli kuchnia by a w +czona przez 15 minut (lub d u(ej), nale- (y poczeka/, a( si och odzi, przed ponownym u(yciem.

7.Pojemniki oraz talerz obrotowy nagrzewaj+ si w czasie podgrzewania. Zachowa/ szczegól- n+ ostro(no&/ podczas wyjmowania z kuchni. U(ywa/ r kawic ochronnych.

8.Cywno&/ w pojemnikach z folii

aluminiowej wymaga d u(szego czasu przygotowania. Przed serwowaniem potraw upewni/ si , (e s+ odpowiednio podgrzane.

BezpieczeNstwo DywnoIci

Nie podgrzewa/ w kuchni potraw w puszkach. Produkt nale(y wy- j+/ z puszki i umie&ci/ w odpowiednim naczyniu.

Nie nale(y sma(y/ potraw na t uszczu. Jego temperatura nie jest kontrolowana, co mo(e do-

6

prowadzi/ do sytuacji stwarzaj+- cej zagro(enie.

Pra(ona kukurydza mo(e by/ przyrz+dzana tylko w specjalnych opakowaniach lub przystosowanych naczyniach (czynno&/ ta wymaga nadzoru obs uguj+- cego).

Produkty posiadaj+ce nieporowat+ skór b+dA pow ok (takie

jak: jab ka, ziemniaki, w+tróbki drobiowe, (ó tka jaj) wymagaj+ wcze&niejszego nak ucia zewn trznej warstwy, aby zapobiec tworzeniu si pary lub ewentualnemu poparzeniu.

Cywno&/ w s oikach dla niemow- l+t i dzieci nale(y podgrza/ i zamiesza/ lub wstrz+sn+/. Sprawdzi/ temperatur produktu przed nakarmieniem dziecka.

UWAGA! Nie wolno podgrzewaJ pKynów i DywnoIci w zamkni1tych pojemnikach, gdyD mogB wybuchnBJ.

UWAGA! Podczas podgrzewania pKynów (tj. zup, sosów, napojów) doprowadzenie ich do temperatury wrzenia moDe nastBpiJ bez pojawienia si1 charakterystycznych p1cherzyków. Aby tego uniknBJ naleDy przyjBJ poniDsze wskazówki.

1.Unika/ u(ywania pojemników o prostych &ciankach z w+skimi szyjkami;

2.Nie doprowadza/ do nadmiernego przegrzewania;

3.Przed umieszczeniem p ynu w kuchni nale(y go uprzednio zamiesza/ (czynno&/ powtórzy/ w po owie cyklu podgrzewania);

4.Po podgrzaniu naczynie z p y- nem pozostawi/ jeszcze przez

chwil w kuchni, ponownie zamiesza/, a nast pnie wyj+/ pojemnik przy zachowaniu szczególnej ostro(no&ci.

UWAGA! Niektóre produkty, np. jaja oraz szczelnie zamkni1te pojemniki, szklane sKoiki mogB ulec eksplozji i dlatego nie powinny byJ poddawane dziaKaniu energii mikrofalowej. Czasami jaja mogB eksplodowaJ podczas gotowania. Zawsze naleDy przekKuwaJ DóKtka, przykryJ je pokrywkB i po zakoNczeniu gotowania odczekaJ jeszcze minut1 przed jej zdj1ciem.

Para wydostaj+ca si poprzez drzwi kuchni (lub na nich osiadaj+- ca; tak(e krople wody) jest zjawiskiem normalnym. Jest efektem podgrzewania (ywno&ci i nie wp y- wa na sprawno&/ oraz bezpiecze - stwo urz+dzenia. Drzwi nie uszczelniaj+ ca kowicie komory kuchni.

Postawy obrotowej nie wolno obraca/ r cznie z u(yciem si y, gdy( mo(e to spowodowa/ jej uszkodzenie.

Kiedy u(ywamy w kuchni mikrofalowej naczy metalowych mo- (e wyst+pi/ iskrzenie. Ci+g e iskrzenie mo(e uszkodzi/ urz+- dzenie. W takim przypadku nale- (y przerwa/ program i sprawdzi/ naczynie, z którego korzystamy.

Otwory wentylacyjne kuchni nie mog+ by/ zas oni te (górne, boczne oraz dolne).

UWAGA! Nie u(ywa/ kuchni do celów komercyjnych. Kuchnia jest przeznaczona do u(ytku w warunkach gospodarstwa domowego.

PrzestrzegaJ powyDszych wskazówek!

7

TABELA NACZY

Do gotowania w kuchni mikrofalowej mo(ecie Pa stwo stosowa/ ró(norodne naczynia. Dla Waszego bezpiecze stwa oraz dla zapobiegania zniszczeniu naczy i kuchni, nale(y wybra/ odpowiednie pojemniki i materia y.

Poni(sza lista pozwoli Pa stwu zapozna/ si z ogólnymi zasadami doboru naczy do stosowania w kuchni mikrofalowej.

Materia

Naczynie

Gotowanie

mikrofalowe

 

 

 

Naczynia ze szk a aroodpornego

TAK

Ceramika i szk o

 

 

Szk o z metalowymi dekoracjami

NIE

 

 

 

 

Szk o o owiane

NIE

Porcelana

Bez dekoracji metalowych

TAK

Wyroby garncarskie

 

TAK

 

Wyroby z tworzyw odpornych

TAK

Tworzywa sztuczne

na oddzia ywanie mikrofal

 

 

Opakowania z tworzyw sztucznych

TAK

Naczynia metalowe

Metalowe rondle do pieczenia

NIE

 

Folia aluminiowa *

TAK

 

 

 

Naczynia papierowe

Kubki, tacki, r)czniki papierowe

TAK

Papier woskowany

TAK

 

Drewno

 

NIE

Akcesoria

Talerz obrotowy

TAK

 

 

Podstawa talerza obrotowego

TAK

 

TAK – moDna uDywaJ NIE – nie wolno uDywaJ

*) UWAGA! Folii aluminiowej uDywaJ tylko do przykrywania (np. koIci udek kurczaka, skrzydeKek); folia moDe iskrzyJ!

8

Loading...
+ 16 hidden pages