AEG EME1925S User Manual [sl]

Mikrovalovna pečica
EME 1925
Navodila za uporabo
Čestitamo vam, da ste se odločili za nakup nove mikrovalovne pečice Electrolux.
Zahvaljujemo se vam za zaupanje, ki ste nam ga izkazali, ko ste izbrali naš proizvod. Prepričani smo, da boste hitro ugotovili, kako uporabna je vaša nova mikrovalovna pečica, in da vam bo v veliko pomoč. Kot pri vseh kuhinjskih aparatih bo tudi pri uporabi mikrovalovne pečice trajalo nekaj časa, da se boste seznanili z vsemi funkcijami in možnostmi uporabe, vendar pa smo prepričani, da vam bo sčasoma vaša mikrovalovna pečica postala nepogrešljiva.
Preden prvič uporabite svojo novo mikrovalovno pečico
natančno preberite vsa navodila za uporabo. Ta navodila smo pripravili z željo, da bi vam omogočili res optimalno in varno uporabo, zato vas prosimo, da jih pazljivo preberete. Knjižico z navodili imejte vedno pri roki, tako da boste lahko vsakič, ko boste v dvomih, poiskali ustrezno navodilo. Če boste svojo mikrovalovno pečico prodali, jo komu podarili ali jo ob selitvi pustili v starem stanovanju, poskrbite, da bo novi lastnik obenem s pečico dobil tudi navodila za uporabo in se bo lahko tako tudi sam seznanil z varno in optimalno uporabo.
Navodila za varno uporabo
Vgrajena varnostna stikala preprečujejo
delovanje mikrovalovne pečice, če so vrata odprta.
Nikoli ne poskušajte spremeniti
delovanje teh stikal, saj bi delovanje pečice pri odprtih vratih lahko povzročilo izpostavljanje oseb mikrovalovni energiji.
Pazite, da se na tesnilu vrat ne bi
nabrali ostanki hrane ali čistil; tesnilo redno čistite (glej poglavje o ččenju in vzdrževanju mikrovalovne pečice).
Izjemno pomembno je, da se vrata
mikrovalovne pečice pravilno zapirajo in da niso poškodovani naslednji deli: (1)vrata (usločena); (2)tečaji vrat in zapahi (zlomljeni ali zrahljani); (3)tesnila vrat in tesnilne površine.
Če je mikrovalovna pečica
pokvarjena, je ne smete uporabljati, ampak se takoj obrnite na pooblaščeni servis.
Nikoli ne poskušajte sami popraviti
pokvarjeno mikrovalovno pečico. Popravila, vzdrževalna dela in spreminjanje značilnosti pečice smejo opravljati samo za to usposobljeni strokovnjaki pooblaščenega servisa. Vsi posegi s strani nestrokovnih oseb pomenijo veliko tveganje za uporabnika mikrovalovne pečice.
Nikoli ne smete sneti ohišja, vrat ali
upravljalne plošče z mikrovalovne pečice. To bi lahko povzročilo izpostavljanje izjemno visoki napetosti.
Mikrovalovno pečico smete inštalirati in
postavite samo v skladu z navodili za inštalacijo, ki so podana v teh navodilih za uporabo.
Mikrovalovno pečico uporabljajte samo
v namene, ki so opisani v teh navodilih. V njej ne smete segrevati korozivnih kemikalij. Ta tip mikrovalovne pečice je izključno namenjen segrevanju in kuhanju ter odtaljevanju zamrznjene hrane. Ta mikrovalovna pečica ni primerna za industrijsko uporabo ali
uporabo v laboratorijih, ravno tako pa tudi ni namenjena komercialni uporabi. Pri taki uporabi mikrovalovne pečice vam garancije ne moremo priznati.
Nikoli ne vklapljajte prazne
mikrovalovne pečice. Če v njej ni hrane ali vode, ki bi absorbirali mikrovalovno energijo, lahko pride do poškodbe magnetrona.
Mikrovalovna pečica ne sme stati na
prostem; ne uporabljajte je v bližini vode.
Ne poskušajte v mikrovalovni pečici
sušiti oblek ali časopisov; ti predmeti bi se lahko vneli.
Ne uporabljajte mikrovalovne pečice za
shranjevanje; nikakor ne smete v njej puščati predmetov iz papirja, kuhinjskih pripomočkov ali hrane.
Če zaznate dim, takoj izklopite ali
izključite pečico iz električnega omrežja in pustite vrata zaprta, da morebitni ogenj ugasne. Ne gasite z vodo!
Če mikrovalovno pečico uporabljajo
otroci, jih je pri tem treba skrbno nadzirati, pred tem pa se prepričajte, da so sposobni sami uporabljati mikrovalovno pečico in da razumejo nevarnosti, ki so lahko posledica nepravilne uporabe.
Varna posoda
Večina steklenih, keramičnih in na
toploto odpornih steklenih posod je zelo primerna za uporabo v mikrovalovni pečici. Čeprav mikrovalovna energija ne segreje večine steklenih in keramičnih predmetov, se lahko ti predmeti segrejejo zaradi prenosa toplote iz segrete hrane, ki je v njih. Zato priporočamo, da jemljete posodo iz mikrovalovne pečice s kuhinjskimi zaščitnimi rokavicami.
Testiranje ustreznosti posode
Pred uporabo posode se prepričajte, da
je ta primerna za uporabo v mikrovalovni pečici.
1
Postavite posodo v mikrovalovno pečico
skupaj s pol kozarca vode. Segrevajte mikrovalovno pečico eno minuto na 800 W (100%). Če se je posoda segrela, je ne uporabljajte mikrovalovni pečici. Če je le mlačna, jo lahko uporabljate za segrevanje jedi, ne pa za kuhanje. Če je posoda tudi po segrevanju sobne temperature, je primerna za kuhanje v mikrovalovni pečici.
Papirnati prtički, povoščeni papir, papirnate
brisače, krožniki, skodelice, škatle, ovojni papir in lepenka so zelo praktični pripomočki za uporabo v mikrovalovni pečici. Vedno se prepričajte, da ste jih v pečico postavili polne hrane ali tekočine, saj ta absorbira energijo in je na ta način izključena možnost pregrevanja.
Večina plastičnih posod, skodelic, škatel
za shranjevanje v zamrzovalniku in plastičnih ovojev je primerna za uporabo v mikrovalovni pečici. Pri uporabi plastike upoštevajte navodila proizvajalca. Izogibajte se uporabi plastičnih posod za pripravo hrane, ki vsebuje veliko maščob ali sladkorja, ker dosežejo taka živila višjo temperaturo in bi se določena vrsta plastike lahko začela topiti.
Ne puščajte vklopljene mikrovalovne
pečice nenadzorovane; predvsem če segrevate ali kuhate hrano v plastični ali papirnati posodi oz. taki, ki se lahko vname, večkrat preverite delovanje pečice.
Kovinska posoda in posoda s kovinsko
obrobo ni primerna za uporabo v mikrovalovni pečici, razen če proizvajalec izrecno tega ne dovoljuje.
Posoda z ozkimi grli, kot so to n.pr.
steklenice, za uporabo v mikrovalovni pečici ni primerna.
Ko želite odkriti posodo, v kateri ste
kuhali, pazite, da vas vroča para ne opeče.
Posode iz folije
V mikrovalovni pečici lahko živila segrevate tudi v plitkih posodah iz folije, če upoštevate nekaj osnovnih pravil:
1. Posode ne smejo biti globje od 3 cm.
2. Pokrove iz folije morate odstraniti.
3. Nikoli ne segrevajte praznih posod iz folije; posoda mora biti vsaj do dveh tretjin polna!
4. V mikrovalovno pečico postavite samo po eno posodo naenkrat, ta pa se ne sme dotikati sten pečice. Če je vrtljiva plošča v vaši pečici iz kovine, ali uporabljate kovinski nosilec, postavite posodo iz folije na narobe obrnjen krožnik, ki je primeren za uporabo v mikrovalovni pečici.
5. Posode iz folije uporabite v mikrovalovni pečici samo enkrat.
6. Če je mikrovalovna pečica delovala dlje kot 15 minut, počakajte, da se ohladi, in jo šele nato ponovno uporabite.
7. Posoda in vrtljiva plošča se med uporabo zelo segrejeta, zato bodite previdni in uporabljajte zaščitne kuhinjske rokavice.
8. Upoštevajte, da so pri uporabi posod iz aluminijaste folije časi segrevanja in kuhanja lahko daljši kot običajno. Vedno se prepričajte, da se je jed dovolj segrela!
Varnost pri pripravljanju živil
Nikoli ne segrevajte hrane v konzervah;
pred segrevanjem jo preložite v drugo posodo.
Mikrovalovna pečica ni primerna za
cvrenje hrane v maščobi; ker temperature maščobe ni mogoče nadzirati, bi lahko prišlo do poškodb uporabnika.
Pokovko (pop-corn) smete pripravljati v
mikrovalovni pečici le, če uporabite posebno, temu namenjeno posodo oz. posebne zavojčke pokovke, pripravljene za pripravo v mikrovalovni pečici. Med pripravo pokovke nadzirajte delovanje mikrovalovne pečice.
Živila z neporozno lupino pred kuhanjem
v mikrovalovni pečici večkrat prebodite; tako boste preprečili nabiranje pare pod lupino, zaradi česar bi n.pr. krompir počil. Taka živila so n.pr. jabolka, krompir, piščančja jetra in jajčni rumenjaki.
Če segrevate hrano za dojenčke,
vsebino vedno dobro premešajte in preverite temperaturo, da se prepričate, da hrana ni prevroča!
2
POZOR! Če v mikrovalovni pečici segrevate tekočine, n.pr. juhe, omake in pijače, se te lahko pregrejejo čez vrelišče, ne da bi se to pokazalo z nastajanjem mehurčkov. Zato lahko pride do nenadnega kipenja vroče tekočine. Da bi to preprečili, ukrepajte na naslednji način:
1. Izogibajte se uporabi posod z ravnimi stranicami in ozkim grlom.
2. Ne pregrevajte tekočin.
3. Preden vlijete tekočino v posodo, jo premešajte; ponovno jo premešajte na sredi kuhanja.
4. Po segrevanju pustite tekočino še nekaj časa v mikrovalovni pečici in jo, še preden jo vzamete iz nje, še enkrat premešajte.
Nekatera živila, kot n.pr. cela jajca in
zaprte posode, n.pr. zaprti kozarci za vlaganje, lahko eksplodirajo in niso primerni za kuhanje ali segrevanje v mikrovalovni pečici. Občasno tudi zakrknjena jajca med kuhanjem eksplodirajo. Vedno pred kuhanjem prebodite rumenjak in jajce pokrijte;
pustite ga počivati eno minuto in šele nato dvignite pokrov.
Popolnoma normalno je, da izza vrat
uhaja para, pa tudi vrata se lahko zarosijo ali celo izpod vrat pritečejo kapljice vode. To je vlaga, ki se kondenzira zaradi vročega živila in na varnost pečice ne vpliva. Vrata pečice se namreč ne zapirajo hermetično.
Nikoli ne poskušajte na silo zavrteti nosilca
za vrtljivo ploščo; lahko bi ga pokvarili.
Iskrenje v mikrovalovni pečici med
delovanjem je običajno posledica uporabe kovinskih predmetov. Pogosto iskrenje pa bi lahko pokvarilo mikro­valovno pečico, zato ustavite delovanje pečice in preverite, kaj ga povzroča.
Pazite, da ne zakrijete odprtin za
zračenje, ki so na vrhu, zadaj, ob strani in na dnu mikrovalovne pečice.
To mikrovalovno pečico smete uporabljati samo v gospodinjske namene; za uporabo v komercialne namene ni primerna! Ta navodila shranite!
Posoda in pripomočki, primerni za uporabo v mikrovalovni pečici
Pri kuhanju v mikrovalovni pečici lahko uporabite mnogo različnih materialov. Zaradi vaše varnosti, pa tudi zato, da ne bi poškodovali posode v vaši mikrovalovni pečici, se pri izbiri posode ravnajte po spodnji tabeli.
Material Posoda oz. pripomočki Mikrovalovi
Keramika in steklo Toplotnoodporno steklo DA
Steklena posoda s kovinskimi obrobami ali okraski NE
Svinčeno (kristalno) steklo NE Porcelan brez kovinskih okraskov DA Keramika DA Plastika Za uporabo v mikrovalovni pečici primerna,
toplotnoodporna plastika
Plastične vrečke DA Kovina Kovinski pekačiNE
Aluminijasta folija* DA Papir Skodelice, krožniki, brisačeDA Povoščeni papir Les NE Dodatna oprema Vrtljiva ploščaDA
Nosilec vrtljive ploščeDA
DA: primerno za uporabo v mikrovalovni pečici; NE: neprimerno za uporabo v mikrovalovni pečici.
*Aluminijasto folijo uporabljajte, da zaščitite določene dele (npr. perutničke); lahko povzroči iskrenje.
DA
3
Tehnični podatki
Mere Teža 13,5 kg
Prostornina 19 litrov
Širina 460 mm Globina 322 mm Višina 265 mm
Notranjost pečice Poraba energije 1250 W Širina 304 mm Globina 318 mm Višina 192 mm
Priključna napetost 230 V, 50 Hz
Varovalka 10 A
Moč (mikrovalovi) 800 W
Odstranjevanje embalaže
Ko odstranite embalažo, se najprej prepričajte, da je vaša nova mikrovalovna pečica nepoškodovana. V nasprotnem primeru se takoj obrnite na prodajalca. Deli pečice bodo morda zaščiteni s folijo; to morate pred prvo uporabo pečice odstraniti. Pazite, da kosi embalaže ne pridejo v roke majhnim otrokom!
Namestitev
1. Snemite nalepke z vrat.
2. Postavite pečico na ravno, gladko površino, ki prenese težo pečice (13,5 kg) in vsebine. Da preprečite morebitne vibracije in glasnost delovanja, mora biti mikrovalovna pečica stabilna.
3. Pečica naj ne bo izpostavljena vlagi in vročini, saj bi se poškodovala.
4. Odprtine na vrhu in ob straneh pečice morajo ostati proste, zato ne odlagajte ničesar na mikrovalovno pečico. Če so odprtine zakrite, lahko pride do pregrevanja in do okvare pečice. Iz odprtin uhaja vroč zrak, zato pazite, da se ne opečete. Za pečico ne obešajte zaves.
5. Pečica naj bo čim dlje od radijskih ali TV sprejemnikov, da ne bi povzročala motenj. Ta mikrovalovna pečica je izdelana skladno s predpisi Evropske gospodarske zbornice o odpravljanju radijskih motenj, vendar pa obstaja možnost določenih motenj, če je pečica postavljena preblizu radijskega ali televizijskega sprejemnika.
6. Če postavite pečico v kot, mora biti od desnega zida odmaknjena vsaj 15 cm, nad pečico pa mora biti vsaj 15 cm praznega prostora!
Pozor! Mikrovalovno pečico lahko postavite kamorkoli v kuhinji. Paziti pa morate, da jo postavite na ravno, površino in da so odprtine za zračenje proste, prav tako pa mora biti omogočeno tudi kroženje zraka pod pečico.
Priključitev na električno omrežje
Mikrovalovna pečica mora biti ozemljena! Proizvajalec ne prevzema odgovornosti za
škodo ali poškodbe zaradi neupoštevanja teh navodil.
Pečica je dobavljena s priključnim elek-tričnim kablom in vtikačem za priključitev na ozemljeno vtičnico omrežja z napetostjo 230 V, 50 Hz. Ozemljitev zmanjšuje tveganje v primeru kratkega stika. Če niste prepričani, če je vaše hišno omrežje ustrezno oziroma če je poskrbljeno za ozemljitev, se posvetujte s strokovnjakom.
4
Loading...
+ 11 hidden pages