Pred priklopom in prvo uporabo pozorno preberite to knjižico z navodili za uporabo in
upoštevajte vse navedene varnostne ukrepe, ki so potrebni zaradi vaše varnosti in varnosti
drugih uporabnikov.
Ta navodila shranite, tako da vam bodo vedno pri roki. Če kuhalno ploščo prodate ali jo komu
podarite, poskrbite, da bo novi uporabnik dobil tudi to knjižico z navodili, kar mu bo omogočilo,
da se seznani z delovanjem kuhalne plošče in navodili za varno uporabo.
Vgradnja, priklop, vzdrževanje in čiščenje
x
Priklop prepustite za to usposobljenim
strokovnim osebam, ki morajo upoštevati vse
veljavne predpise.
x
Pred kakršnimikoli posegi ali vzdrževanjem
izklopite kuhalno ploščo iz električnega
omrežja.
x
Prepričajte se, da lahko zrak neovirano kroži.
Nezadostno zračenje bi lahko povzročilo
pomanjkanje kisika v zraku.
x
Pred priklopom se prepričajte, da je kuhalna
plošča prilagojena vrsti plina, ki ga imate
namen uporabljati. Podatki so navedeni na
nalepki ob priklopni cevi za plin.
Plinski gorilniki povzročajo toploto in
x
vlago v prostoru, kjer jih uporabljamo.
Zagotovite dobro zračenje prostora bodisi
z zračniki, s kuhinjsko napo z odvodom
na prosto… Če niste prepričani o
ustreznosti zračenja prostora se o tem
posvetujte s strokovnjaki.
Pri intenzivnem in dolgotrajnem kuhanju
x
bo potrebno dodatno zračenje - odprite
okno ali vrat na prosto, ali pa vklopite
kuhinjsko napo na najvišjo stopnjo.
x
Ko dobite svojo novo kuhalno ploščo, jo takoj
odpakirajte in se prepričajte, da med
transportom ni prišlo do poškodb. Če opazite,
da je poškodovana, se takoj obrnite na
prodajalca.
Proizvajalec ne prevzema odgovornosti
x
za škodo ali poškodbe, ki so posledica
nepravilne uporabe in neupoštevanja
navodil za uporabo.
Varnost otrok
x
Kuhalno ploščo naj uporabljajo odrasle
osebe. Pazite, da otroci ne bi igrali s stikali.
x
Med uporabo se določeni deli segrejejo.
Pazite na otroke, da se ne opečejo.
Med uporabo
x
Kuhalna plošča je namenjena kuhanju živil v
gospodinjstvih in ni namenjen drugačni, npr.
komercialni ali industrijski uporabi.
x
Kakršnokoli spreminjanje značilnosti aparata
je nevarno.
x
Kuhalna plošča naj bo vedno čista; ostanki
hrane bi se lahko vneli in povzročili požar.
Nikoli ne poskušajte sami popraviti
x
pokvarjene kuhalne plošče.
prepustite za to usposobljenim
strokovnjakom pooblaščenega servisa in
zahtevajte uporabo originalnih rezervnih
delov. Nestrokovna popravila pomenijo za
uporabnika veliko tveganje in lahko pa
povzročijo še hujšo okvaro aparata.
x
Ko prenehate s kuhanjem se prepričajte, da
so vsa stikala v izklopljenem položaju.
x
Če v bližini kuhalne plošče uporabljate
električne aparate (npr. električni mešalnik),
pazite, da kabel električnega aparata ne
pride v stik z vročimi deli.
x
Pokvarjene kuhalne plošče ne smete
uporabljati; takoj jo izklopite iz električnega
omrežja.
Za čisto okolje
x
Embalažo odpeljite na ustrezno deponijo.
x
Svojo odsluženo kuhalno ploščo odpeljite na
ustrezno deponijo, pred tem pa odrežite
priključni električni kabel čim bližje ohišja.
Popravila
Legenda simbolov
Simbol trikotnika vas opozarja na
navodila, ki so pomembna za varno
uporabo in pravilno delovanje
kuhalne plošče. Ta navodila morate
upoštevati.
Navodila za določene postopke
)
Ob tem simbolu boste našli dodatne
informacije in koristne nasvete za
uporabo kuhalne plošče.
Ta simbol opozarja na navodila za
gospodarno in okolju prijazno
uporabo kuhalne plošče.
Ta aparat ustreza naslednjim
predpisom Evropske gospodarske zbornice:
-
-
-
73/23
št.
89/336
št.
kompatibilnosti,
splošnim predpisom št.
modifikacijam teh.
90/683
in
o elektromagnetni
o nizki napetosti,
93/68
in
2
Page 3
Navodila za uporabo
Po vgradnji kuhalne plošče morate
odstraniti zaščitni material, s katerim je bila
kuhalna plošča zaščitena v tovarni.
Gumbi gorilnikov
Na sprednjem desnem delu kuhalne plošče so
gumbi gorilnikov z naslednjimi simboli:
x
Dovod plina je prekinjen
Največji dovod plina
Najmanjši dovod plina
Vžiganje gorilnikov
Vžiganje bo lažje, če boste postavili
posodo na rešetko nad gorilnikom šele
potem, ko plamen že gori.
)
Gumb gorilnika potisnite navznoter in ga
obrnite na levo na simbol največjega plamena.
Gorilnik se vžge samodejno.
Ko plin zagori, pritiskajte na gumb še pribl. 5
sekund; ta čas je potreben za segrevanje (slika
1, C) in izklop varnostnega ventila, ki bi v
nasprotnem primeru prekinil dovod plina.
Ko plamen gori, se prepričajte, da je
enakomeren, in nastavite plamen ustrezne
velikosti.
Če vam po nekaj poskusih ne uspe vžgati
plamena, se prepričajte, da je pokrovček (slika
1, A) pravilno nameščen.
Če želite prekiniti dovod plina, obrnite gumb
gorilnika na desno v položaj »x«.
Slika 1
A
- Pokrovček
B
- Vžigalna svečka
C
- Varnostni ventil
Pravilna uporaba kuhalne plošče
Poraba plina bo gospodarna, če boste na
izbranem gorilniku kuhali v ustrezno veliki
posodi; najustreznejše mere so navedene v
tabeli na prejšnji strani.
Priporočamo, da kuhate v pokritih posodah in
da takoj, ko tekočina zavre, zmanjšate plamen
toliko, da vsebina še vre.
Uporabljajte samo posodo z ravnim
dnom.
Predvsem pri segrevanju maščobe ne
puščajte kuhalne plošče brez nadzora, saj
se maščoba hitro vname.
Vedno najprej ugasnite plamen in šele nato
snemite posodo z gorilnika.
GorilnikNajmanjši
premer
(mm)
Hitri (veliki)
Srednje hitri (srednji)
Pomožni (mali)
160
120
80
Največji
premer
(mm)
260
220
160
3
Page 4
Čiščenje in vzdrževanje
Pred čiščenjem ali vzdrževalnimi deli
kuhalno ploščo izklopite iz električnega
omrežja.
Redno čiščenje
Emajlirane površine čistite z mlačno vodo in
blagim čistilom; ne uporabljajte grobih čistil in
čistilnih sredstev, da ne poškodujete površine.
Krone in pokrovčke gorilnikov redno čistite v
vreli vodi in detergentu; temeljito odstranite vso
nečistočo.
Pokrovček in krona vsakega gorilnika sta
pritrjena z dvema vijakoma. Ločite ju tako, da
dvignete pokrovček, ga obrnete s spodnjo
stranjo navzgor in odvijete vijaka (slika 3).
Po temeljitem čiščenju dela ponovno sestavite
in znova namestite pokrovček na gorilnik v
pravilnem položaju.
Redno brišite površino kuhalne plošče z
mehko krpo, ki ste jo namočili topli raztopini
blagega detergenta in dobro oželi. Izogibajte
se uporabi:
-
močnih detergentov in belil;
-
s čistilom impregniranih gobic, ki niso
namenjene za čiščenje teflonskih površin;
-
jeklenih gobic;
-
čistil za čiščenje sanitarij ipd.
Trdovratne madeže čistite z ustreznimi
namenskimi čistili.
Slika 2
Nosilne rešetke
pomivalnem stroju. Če so zelo umazane, jih
očistite z neabrazivnim čistilom ali namenskim
čistilom. Nikoli ne uporabljajte gobic iz jeklene
volne ali kislin.
lahko pomivate v
Vžigalna svečka
Električni vžig omogočata keramična svečka in
kovinska elektroda (slika 1, C), ki morata biti
vedno čisti; tudi odprtine na kroni gorilnika
morajo biti čiste in nikoli zamašene.
Po temeljitem čiščenju dela znova sestavite in
ju pravilno namestite na gorilnik.
Površina kuhalne plošče
Površino kuhalne plošče in okvir iz aluminija
redno čistite z vlažno mehko krpo, namočeno v
mlačno vodo z malo detergenta. Izogibajte se
uporabi:
-
močnih detergentov in belil;
-
s čistilom impregniranih gobic, ki niso
namenjene za čiščenje teflonskih površin;
-
jeklenih gobic;
-
čistil za čiščenje sanitarij ipd.
Trdovratne madeže čistite z ustreznimi
namenskimi čistili.
Slika 3
Občasno vzdrževanje
Občasno, v rednih presledkih, je potrebno
preverjanje stanja cevi za dovod plina in
regulatorja tlaka, če je vgrajen.
Za brezhibno delovanje in varnost je potrebno
občasno podmazovanje pip za dovod plina in
nastavitev plina.
Občasno podmazovanje pip za plin
x
morajo opraviti za to usposobljeni
strokovnjaki; tudi v primeru, da opazite
nepravilnost v delovanju kuhalne plošče,
takoj pokličite strokovnjake
pooblaščenega servisa.
4
Page 5
Tehnični podatki
Moč plinskih gorilnikovPriključna napetost
Hitri gorilnik (veliki)
Srednje hitri gorilnik (srednji)1,9 kW
Pomožni gorilnik (mali)1 kW
Razred3
Razvrstitev (kategorija)
2,9 kW (G20)230 V 50 Hz
2,7 kW (G30/G31)
II 2H3+
Tovarniško prilagojen za
Zemeljski plinG20 -20 mbarŠirina550 mm
Dovodni priključekG 1/2"Globina470 mm
Mere izreza za vgradnjo
Navodila za namestitev in priklop
Namestitev in priklop kuhalne plošče
x
prepustite za to usposobljenim
strokovnjakom, ki morajo upoštevati vse
veljavne predpise. Pred kakršnimkoli
posegom se prepričajte, da je kuhalna
plošča izklopljena iz električnega
omrežja.
Stranice poleg stoječega pohištva ne
x
smejo presegati višine delovnega pulta,
v katerega je kuhalna plošča vgrajena.
Kuhalne plošče ne vgrajujte v bližino
x
vnetljivih materialov (npr. zaves).
Popravila in vzdrževalna dela
x
prepustite za to usposobljenim
strokovnjakom, ki morajo upoštevati
vse veljavne predpise!
Pred kakršnimikoli posegi izklopite
x
kuhalno ploščo iz električnega omrežja.
Če pa je potrebno delo opraviti
medtem, ko je kuhalna plošča
priklopljena na električno omrežje,
upoštevajte vse potrebne varnostne
ukrepe.
Proizvajalec ne prevzema odgovornosti za
škodo ali poškodbe, ki bi nastale zaradi
neupoštevanja veljavnih predpisov.
Priklop plina
Vsa dela, ki so potrebna za priključitev vaše
nove kuhalne plošče, prepustite za to
usposobljenim strokovnjakom pooblaščenega
servisa ali delavcem lokalne plinarne. Ti
morajo upoštevati vse veljavne predpise.
Priklop
Za priklop lahko uporabite togo kovinsko cev z
ustreznimi predpisanimi nastavki, ali ustrezno
predpisano gibljivo cev iz nerjavečega jekla.
Če uporabite gibljivo cev, morate biti pozorni,
da je položena tako, da se ne more
poškodovati (npr. s premičnimi deli omaric).
Enako pozorni bodite pri morebitnem priklopu
pečice! Najbolje je, da to delo prepustite
strokovnjakom.
POZOR!
predpisane vrednosti; le v tem primeru bo
zagotovljeno brezhibno delovanje,
gospodarna poraba plina in dolga življenjska
doba kuhalne plošče.
Pri priklopu morajo biti upoštevane
Slika 4
A. Cev z matico
B. Tesnilo
C. Kotni nastavek
Dovod plina do kuhalne plošče mora biti
izveden s pomočjo 1/2" matice z navojem.
Med komponente vstavite tesnilo (glej sliko 4).
Dele privijte, a ne premočno. Nato namestite
priključek v ustrezno smer in zategnite spoj.
POZOR! Po opravljenem priklopu se
vedno prepričate, da spoji tesnijo;
pomagajte si z milnico, nikoli z golim
plamenom.
5
Page 6
Priklop na električno omrežje
j
Kuhalna plošča je namenjena priključitvi na
enofazno omrežno napetost 230 V. Vsa
potrebna dela naj opravi za to usposobljeni
strokovnjak pooblaščenega servisa, pri tem pa
mora upoštevati vse veljavne predpise.
Pred priključitvijo se prepričajte:
x
da je vaša hišna električna napeljava
vključno z varovalko primerna za
priključitev aparata (glej tablico s podatki);
x
da je vtičnica ozemljena in da ustreza
vsem veljavnim predpisom;
x
da je vtičnica oz. stikalo, v katero je
kuhalna plošča priklopljena, dosegljivo,
tako da ga boste lahko po potrebi izklopili iz
električnega omrežja.
Aparat je opremljen s priključnim kablom, ki
ga je potrebno opremiti s primernim vtikačem,
ki ustreza vrednostim, navedenim na tablici s
podatki. Pri tem upoštevajte navodila,
prikazana na sliki 5.
Vtikač na priključnem kablu vključite v vtičnico
na zidu.
Če je aparat direktno priključen na električno
omrežje, je treba za varnost poskrbeti z
večpolnim stikalom med aparatom in
omrežjem z razdaljo med kontakti v stikalu
vsaj 3 mm; uporabiti je treba stikalo, ki ustreza
zahtevani napetosti in vsem veljavnim
predpisom.
Priključni električni kabel mora biti napeljan
tako, da ne more priti v stik z vročimi
kuhalnimi mesti in da ne bo izpostavljen
temperaturi, ki bi bila višja od 90qC.
Rjavi kabel (faza), ki vodi iz sponke »L« na
ploščici, mora biti povezan s fazo.
DA
Toga bakrena
ali gibljiva cev iz
avečega jekla
ner
NE
Zamenjava priključnega električnega kabla
V primeru, da je potrebno zamenjati kabel, se
obrnite na pooblaščeni servis. Kabel je
potrebno zamenjati z enakovrednim (ustrezen
je kabel H05V2V2-F T90. Priključni kabel
mora ustrezati priključni napetosti in delovni
temperaturi.
Rumeno-zeleni ozemljitveni vodnik mora biti
pribl. 2 cm daljši od faznih vodnikov (slika 6).
Proizvajalec ne prevzema odgovornosti za
škodo ali poškodbe, ki so posledica
neupoštevanja veljavnih varnostnih
predpisov.
POZOR! Nikoli ne poskušajte sami
zamenjati priključnega električnega kabla;
nestrokovno opravljena zamenjava bi
pomenila veliko tveganje in bi lahko
povzročila škodo ali poškodbe. Vedno se
obrnite na pooblaščeni servis. Zahtevajte
uporabo originalnih nadomestnih delov.
6
Slika 5
Nula
Ozemljitev (rumena/zelena)
Slika 6
Page 7
Prilagoditev za druge vrste plinov
Zamenjava šob
Zaradi Vaše varnosti priporočamo, da
zamenjavo šob prepustite strokovnjakom
pooblaščenega servisa ali delavcem
lokalne plinarne.
)
x
Snemite nosilec za posodo (rešetko).
x
Snemite pokrov gorilnika in krono.
x
Z natičnim ključ izvijačem 7 odvijte in snemite
šobe (slika 7) ter jih nadomestite z ustreznimi
šobami za želeno vrsto plina (glej tabelo 2).
x
Ponovno namestite posamezne dele v
obratnem vrstnem redu od zgoraj
navedenega.
x
Zamenjajte tudi nalepko z ustreznimi podatki
(ob cevi za dovod plina), ki jo boste našli v
zavojčku s šobami.
Če je tlak plina neustrezen ali spremenljiv in ni
enak zahtevanemu, je potrebno na dovodno
cev namestiti regulator, kot to zahtevajo
veljavni predpisi.
Slika 7
Nastavljanje najnižje stopnje
Najnižjo stopnjo gorilnika nastavite na
naslednji način:
)
x
Prižgite gorilnik.
x
Obrnite gumb na položaj za najmanjši plamen.
x
Odstranite gumb.
x
Z drobnim izvijačem nastavite vijak (slika 8).
Če boste namesto zemeljskega plina
uporabljali plin butan-propan (v jeklenkah),
vijak privijte do konca na desno, dokler
plamenček ne gori enakomerno.
x
Na koncu se prepričajte, da plamen ne
ugasne, če gumb hitro obrnete iz položaja za
največji v položaj za najmanjši plamen.
Te nastavitve lahko opravite tudi potem, ko je
kuhalna plošča že vgrajena v kuhinjski pult.
Tabela 2: Šobe
Nominalna
Naravni
plin G20
Butan
propan
injektorja
1/100 mm
Hitri1192,90,650,276-
Srednji961,90,450,181-
Pomožni701,00,330,095-
Hitri862,70,65-195
Srednji711,90,45-137
Pomožni501,00,33-72
moč kW
Slika 8
By-pass vijak
Premeri vijaka:
GorilnikPremer vijaka v 1/100
mm
Pomožni28
Srednje hitri32
Hitri40
Znižana
moč kW
Nominalna močVrsta plinaGorilnikOznaka
3
m
/hg/h
Nominalni
tlak mbar
20
28-30/37
7
Page 8
Vgradnja v kuhinjski pult oz. kuhinjsko omarico
A = pomožni gorilnik
SR = srednje hitri gorilnik
R = hitri gorilnik
Kuhalna plošča je namenjena vgradnji v
delovno površino globine med 550 in 600
mm z ustreznimi značilnostmi.
Mere so navedene na skici 9 ( v mm).
Izrezana odprtina mora biti od stene
oddaljena vsaj 55 mm. Poleg stoječe
omarice, višje od kuhalne plošče, ali stena,
morajo biti od roba izreza oddaljene vsaj
100 mm.
Kuhalno ploščo lahko vgradite v kuhinjsko
omarico, v katero je mogoče izrezati
odprtino z merami, podanimi na skici 9.
Slika 9
Vgradnja
Pred nameščanjem v izrez v delovnem pultu
na spodnjo stran kuhalne plošče na rob
namestite tesnilo. Zelo pomembno je, da je
tesnilo nameščeno pravilno in da ni odprtin,
skozi katere bi lahko tekočina tekla pod
kuhalno ploščo.
1. Snemite nosilce za posodo, pokrovčke
in krone z gorilnikov in obrnite kuhalno
ploščo z zgornjo stranjo navzgor, pri tem pa
pazite, da ne poškodujete vžigalnih svečk.
2. Namestite tesnilo okoli roba
steklokeramične površine (glej sliko 10).
3. Položite kuhalno ploščo v odprtino,
dokler se steklokeramična površina ne
dotika delovne plošče (glej sliko 11).
Slika 10
A = tesnilo
Slika 11
8
Page 9
Možni načini vgradnje
Vgradnja v kuhinjsko omarico z vrati
V tem primeru je potrebno vgraditi dodatno
zaščitno ploščo (glej sliko 12), ki bo
onemogočila dostop do spodnjega dela
kuhalne plošče. Zaščitna plošča mora biti
vgrajena tako, da jo je mogoče odstraniti
zaradi morebitnih popravil kuhalne plošče.
Slika 12 Slika 13 Slika 14
Vgradnja v kuhinjsko omarico z nišo za
vgradno pečico
Mere izreza so navedene na skicah 13 in 14;
potrebni so tudi ustrezni nosilci, ki zagotavljajo
zadostno zračenje. Možna sta dva načina
vgradnje, ki zagotavljata, da ne pride do
pregrevanja (glej sliki 15,16). Pečica in kuhalna
plošča morata biti priklopljeni na električno
omrežje ločeno - zaradi varnosti in zaradi
enostavnega odklopa enega ali drugega
aparata.
Če nad kuhalno ploščo obesite kuhinjsko napo
dolžine 600 mm, mora biti razdalja med visečimi
elementi ob napi in kuhalno ploščo vsaj 550
mm. Le tako bo mogoče namestiti in uporabljati
pokrov kuhalne plošče, če je kuhalna plošča z
njim opremljena (glej sliko 17)..
a) Snemljiva plošča
b) Koristen prostor za
napeljavo kablov itd.
Slika 15 Slika 16 Slika 17
9
Page 10
V primeru nepravilnosti v delovanju se obrnite
na najbližji pooblaščeni servis. Pri tem
navedite vrsto nepravilnosti in podatke o
kuhalni plošči. Zahtevajte uporabo originalnih
rezervnih delov.
Pridržujemo si pravico do sprememb brez
predhodnega obvestila in do tiskarskih napak.
Skupina Electrolux je v svetovnem merilu največji proizvajalec električnih in plinskih
gospodinjskih aparatov, aparatov za čiščenje in uporabo na prostem. Vsako leto je prodanih več
kot 55 milijonov proizvodov Skupine Electrolux (kot so hladilniki, štedilniki, pralni stroji, sesalniki,
motorne žage in vrtne kosilnice) v vrednosti približno 14 milijard ameriških dolarjev v več kot
150 državah širom po svetu.