ABUS RM20 User guide [cs]

Detektor kouře a tepla RM 20
Obj. č.: 75 41 13
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup detektoru kouře a tepla Abus RM 20. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Detekce ohně nebo kouře v domácnostech.
Detektor kouře je vybaven funkcí detekce tepla.
Nejedná se však o detektor tepla ve smyslu ustanovení EN 54-5.
Popis a ovládací prvky
1. Aktivační tlačítko
2. Vstupní lamely
3. Magnetický držák
4. Tlačítko Test / Stop (snímatelný kryt)
Uvedení do provozu
Nejdříve stiskněte aktivační tlačítko (1) - viz obrázek. Po stisknutí se musí tlačítko zasunout do přístroje. Když se detektor kouře úspěšně aktivuje, zazní krátké zvukové potvrzení jeho aktivace. Tento zvukový signál se ozve rovněž po stisknutí tlačítka test / stop, čímž se potvrzuje, že přístroj pracuje správně.
Funkce
Funkce tepelného poplachu se aktivuje za následujících podmínek:
Teplota je vyšší než 40 ºC a roste rychleji než 4 ºC za 80 sekund.
Teplota překročí na víc než 8 sekund hranici 60 ºC.
Signál detekce tepla: jedno pípnutí každou sekundu.
Signál detekce kouře: dvě pípnutí každou sekundu.
Výběr místa instalace
1. Ložnice
2. Dětský pokoj
3. Obývací pokoj
4. Kuchyně
5. Místnost s kotlem vytápě
6. Dílna
Za minimální konstelace (označena jako ) by se detektor kouře měl instalovat uprostřed stropu ve všech ložnicích, v dětských pokojích a na chodbách, které slouží jako únikové cesty. Přístroj instalujte na nejvyšší místo v místnosti, přičemž zabezpečte, aby byl minimálně 50 cm od bočních stěn, nábytku a svítidel.
Pro zajištění optimální ochrany (označeno jako ) domu nainstalujte detektor i ve všech ostatních místnostech a na schodištích. Přístroj je vhodný i pro instalaci v kuchyni (tj. místo nejčastějšího vzniku požáru v domácnostech).
Ve většině případů není potřebné instalovat detektor kouře v koupelnách, na toaletách apod., protože v těchto místnostech hrozí jen minimální riziko vzniku požáru.
Přístroj detekuje vznik požáru na základě vznikajícího kouře, který je spojen se zvýšenou teplotou v místnosti. V případě požáru se ozve hlasitá zvuková signalizace poplachu. Pokud jste si úplně jisti, že budovu není potřebné evakuovat, můžete stisknutím tlačítka Test / Stop (4) poplašnou signalizaci dočasně vypnout (zhruba na 10 minut), nebo ji deaktivovat ještě před ohlášením poplachu. V takovém případě se doporučuje příslušnou místnost dobře vyvětrat, aby se zabránilo opakovanému spuštění falešného poplachu.
Upozornění na slabou baterii
Nízká kapacita baterie je signalizována zvukem pípání ("píp"), které se opakuje přibližně každých 90 sekund. Pokud se ozývají dvě pípnutí ("píp-píp"), které se opakují přibližně každých 90 sekund, znamená to, že přístroj není schopen vypořádat se s vadami v detekční optice.
Oba druhy signalizace lze dočasně vypnout (na 24 hodin) stisknutím tlačítka Test / Stop (4). Pokud detektor kouře vydává některý z uvedených signálů, přístroj bude ještě po dobu maximálně
60 dnů fungovat a je potřebné ho vyměnit před uplynutím této denní doby.
Instalace
Detektor RM 20 se upevňuje na místo pomocí magnetického držáku. Tento magnetický držák lze připevnit ke stropu dvěma níže popsanými způsoby. Vezměte do úvahy, že přístroj lze přichytit jenom jednou stranou magnetu.
Přilepení
Když se rozhodnete k instalaci přístroje použít lepidlo, smíte použít pouze horké lepidlo, které je součástí dodávky. Povrch, na který se má zařízení instalovat, musí být pevný, suchý a zbaven mastnoty, prachu, opadávající omítky, atd. Lepidlo naneste na pět míst na vnější straně magnetického držáku (3), ve které nejsou otvory, jak ukazuje obrázek a magnetický držák (3) přitlačte okamžitě na požadované místo instalace. Zhruba po 10 minutách můžete k magnetu připojit detektor.
Přišroubování
Do povrchu, na který chcete přístroj instalovat, vyvrtejte 6 mm vrtákem díru a vložte do ní přiloženou 6 mm hmoždinku. Ze spodní strany prostrčte magnetickým držákem (3) 5 mm šroub se zápustnou hlavou, který se po přišroubování do hmoždinky vnoří do držáku - viz obrázek. Šroub se musí celý zašroubovat do prohlubně na magnetickém držáku, aby přístroj bezpečně držel na místě. Dávejte ovšem pozor, abyste šroub neutáhli příliš, protože by se mohl poškodit magnetický držák.
Zkouška funkčnosti a údržba
Detektor kouře kontroluje automaticky jedenkrát za minutu, jestli pracuje správně. Automaticky také upravuje citlivost vlastní detekční optiky, aby vyhovovala podmínkám prostředí. V případě že je nízká kapacita baterie, nebo když kvůli poruchám detekční optiky není možné její nastavení, přístroj vydá zvukový signál výstrahy. Získáte tím dostatek času na jeho výměnu za nový přístroj. Dejte pozor, aby se vzduchové průduchy na obvodu detektoru neucpávaly špínou, prachem, barvou nebo lepicí páskou. V pravidelných intervalech alespoň jedenkrát za měsíc kontrolujte funkčnost detektoru kouře stisknutím tlačítka Test / Stop (4), aby se aktivoval zkušební poplach. Kontrolujte, jestli přístroj není poškozen, jestli drží pevně na místě a aby se na vstupních lamelách (2) nezachycovaly cizí předměty.
Aktivování zkušební signalizace Stop: dočasná deaktivace nebo vypnutí
Užitečné informace k pravidelné údržbě a k výběru optimálního místa instalace můžete najít v směrnici, která se týká používání hlásičů požárů DIN 14676.
signalizace
Možné příčiny falešného poplachu
Do přístroje pronikají výparů z vaření nebo z pečení, osvěžovače vzduchu, parfémy nebo insekticidy ve spreji, pyl, jemný prach, prach vznikající při broušení a přestavbách.
Detektor kouře ovlivňují extremní výkyvy teplot nebo velmi silné elektromagnetické záření v blízkosti přístroje.
Poplach se může spustit, když přímo do jednotky pronikne cigaretový dým, nebo při vysoké koncentraci dýmu. Přístroj by se měl chránit před výše uvedenými vlivy prostředí, aby se zabránilo falešným poplachům.
Do zábrany proti hmyzu se dostal nějaký malý hmyz nebo jiné malé organizmy. V takovém případě můžete hmyz odstranit, když přístroj opatrně vyčistíte vysavačem.
Při vaření, nebo když dochází k vyparování velkého množství vody, vždy zajistěte, aby bylo v místnosti dobré větrání. Falešnému poplachu lze zabránit nebo jej zastavit jemným stisknutím tlačítka Test / Stop (4) a důkladným vyvětráním místnosti.
V případě falešného poplachu informujte prosím své sousedy, aby omylem nevolali hasiče.
Bezpečnostní pokyny
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do fontánky s čerpadlem. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit povrch a pouzdro výrobku.
I když vám hlásiče kouře mohou pomoct včas odhalit požár, nedokážou požár uhasit, zabránit jeho vzniku, ani přivolat hasiče. V případě nebezpečí kouře unikajícího z ohně vydává detektor hlasitou poplašnou signalizaci, která vás na toto nebezpečí upozorňuje. Ačkoli se výrobě detektoru kouře věnuje maximální pozornost, může se stát, že dojde k selhání a přístroj vás nedokáže včas upozornit na požár, nebo se signalizace poplachu vůbec neozve. Za každých okolností je potřebné dodržovat standardní protipožární opatření týkající se prevence vzniku požáru, hořlavých materiálů a elektrických zařízení. Přístroj představuje uzavřený systém.
V případě rekonstrukce, renovace nebo práce, při které vzniká prach, odpojte detektor kouře od magnetického držáku (3) opatrným potažením směrem dolů a uschovejte jej na chráněném místě. Po dokončení prací nezapomeňte vrátit detektor kouře na své místo (zaklapnutím magnetického držáku na místo).
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu
nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Loading...
+ 1 hidden pages