Whirlpool AWECO 9644 INSTRUCTION FOR USE [ru]

DK
A. Programvalgsknapper B. Knapper til ekstrafunktioner C. Knappen “Temperatur” D. Knappen “Udskudt start” E. Knappen “Centrifugering” F. Knappen “Start(Pause)” G. Knappen “Nulstil/Tømning” H. Display I. Knap til “Favoritprogram”
J. Kontrollampe for programforløb
PROGRAMOVERSIGT
L
K
H
C D
I
B
M
J
A
K. Kontrollampe for “Dør åben”
N O E
G
B
L. Indikation af “Knapper låst” Denne vaskemaskine er forsynet med
automatiske sikkerhedsfunktioner, der registrerer og diagnosticerer fejl på et tidligt tidspunkt og reagerer i overensstemmelse dermed, f.eks.:
M. Kontrollampe for “Vandhane lukket” N. Kontrollampe for “Rengør pumpe” O. Kontrollampe for “Service”
F
Program
Daglivask/Mix
Bomuld
Syntetisk
Finvask
Materiale
Uld /
Håndvask
Jeans
Hvidt
Lyst/kulørt
Tempe-
ratur
20 - 60°C 3.0
20 - 95°C 6.0
20 - 60°C 3.0
20 - 40°C 1.5 Gardiner og tøj i sarte stoffer, kjoler, nederdele, skjorter og bluser.
20 - 40°C 1.0
20 - 60°C 5.0 Gardiner og tøj i sarte stoffer, kjoler, nederdele, skjorter og bluser.
20 - 60°C 6.0
20 - 60°C 4.0
Kulørt
Mørkt/kulørt
Super Silent
AquaØko
Økonomi
Quick vask 15
BomuldØko
Skyl &
Centrifugering
i: ekstrafunktion / Ja: nødvendig dosering
1)
I disse programmer er centrifugeringshastigheden
begrænset for at beskytte tøjet.
20 - 60°C 4.0
20 - 60°C 6.0
20 - 40°C 2.5
20 - 30°C 3.0
60°C 6.0
-
Vaske-
mærker
Maks.
fyldning
- Valg af temperatur: Følg producentens anbefalinger på vaskemærket
Let til almindeligt snavset tøj af kraftig bomuld, hør, kunstfibre og blandinger med disse. Effektivt 1-times program. Sørg for kun at vaske tøj af nogenlunde samme farve i
samme portion vask. Tilsæt evt. iltbaseret pletfjerner, hvis graden af snavs kræver det.
Almindeligt til meget snavset sengetøj, dækketøj og undertøj, håndklæder, skjorter osv. af bomuld og lærred.
Almindeligt snavsede bluser, skjorter, kitler osv. af polyester (Diolen, Trevira), polyamid (Perlon, Nylon) eller blandgsfibre med bomuld.
Uldtøj forsynet med Woolmark- og maskinvask-symbol, samt stoffer af silke, hør, uld og viskose mærket med håndvask-symbol. Dette program er afprøvet og
godkendt af Woolmark Company til uld, der kan maskin- eller håndvaskes. Følg producentens anbefalinger på vaskemærket, når du vælger centrifugeringshastighed.
Almindeligt til meget snavset bomuld af kraftigt stof. Spar energi ved at vælge en lavere vasketemperatur og tilsætte et iltbaseret blegemiddel sammen med vaskemidlet
Hvidt og pastelfarvet tøj af sarte stoffer. Skånsomt vaskeprogram, der hindrer, at tøjet bliver gråt eller gulligt. Brug kraftigt virkende vaskemiddel, om nødvendigt også pletfjerner eller blegemiddel på iltbasis. Brug ikke flydende vaskemiddel.
Sort og mørkt tøj af bomuld, bomuldsblanding og polyester. Specialprogram, der mindsker falmning og skjolder. Brug helst et flydende vaskemiddel til mørkt tøj til dette program.
Almindeligt til meget snavset, robust undertøj, samt dækketøj, sengetøj, håndklæder og skjorter af bomuld og hør. Dette program er tilpasset en stille vask ved at forlænge vasketiden og
ved en mere stille centrifugering. Hvis De ønsker at udelukke støjen ved at centrifugere om natten, så indstil hastigheden på centrifugeringen på „0“ og start centrifugeringsprogammet om morgenen, eller indstil starten på programmet til om morgenen ved hjælp af funktionen „Udskudt start.“
Let snavset vasketøj af syntetiske fibre eller syntetisk tøj blandet med bomuldstøj. Spareprogram med meget lavt vandforbrug. Brug flydende vaskemiddel
og den mindste anbefalede mængde til 3 kg vasketøj. Brug ikke skyllemiddel.
Let snavset overtøj af bomuld, kunstfibre og blandingsfibre med bomuld.
Opfriskningsprogram. Brug den anbefalede minimumdosering af vaskemiddel.
Meget snavset, robust tøj, der kan vaskes ved 60 °C, f.eks. sengetøj, duge, håndklæder osv. Den forlængede vasketid gør det muligt at spare på vand og el, men
alligevel få et godt vaskeresultat. Skylleprogram med kraftig centrifugering. Svarer til den sidste skylning og
6.0
slutcentrifugeringen i programmet „Bomuld“.
Uld- og håndvaskeprogrammerne i denne maskine er afprøvet og godkendt af The Woolmark Company til vask af Woolmark tøj, der er mærket som velegnet til “maskinvask” eller “håndvask”, under forudsætning af at tøjet vaskes i overensstemmelse med anvisningerne på vaskemærket samt anvisningerne i denne programoversigt. M0703
Typer vask/ Bemærkninger
Vaske- og
tilsætningsmidler
For-
Hoved-
vask
vask
Ja
Ja
i
Ja
i
Ja
i
Ja
Ja
i
Ja
Ja
i
Ja
i
Ja
Skylle­middel
For­vask
i
i i i i i i i i
i i i i i i i i
i i
i
i i
i
i i
i i
i
Ekstrafunktioner Udskudt
Øko Intensivt
Ja
Ja
Ja
i
i
i
Skylle-
skyl
Clean+ Centrifug. Maks.
stop
i i
i
i
i i i i
i i
i
i i
i i
i
i
i i
i i
Whirlpool is a registered trademark of Whirlpool USA.
start
Centrifugering
centrifugerings-
hastinghed
i i
i i
i i
i i
i i
i i
i i
i i
i i
i i
i i
5019 312 10803
o/m
Maks.
Maks.
Maks.
1000
1000
Maks.
Maks.
1000
Maks.
1000
Maks.
Maks.
Maks.
Maks.
1)
1)
1)
1)
FORBRUGSDATA
Program
Temperatur
(°C)
Fyldning
(kg)
Vand
(l)
Strømforbrug
(kWh)
Ca. programme varighed*
(timer : minutter)
Daglivask/Mix 40 3.0 45 0.43 1:00
Hvidt 40 6.0 55 0.65 2:45
Lyst/kulørt 40 4.0 67 0.50 1:20
Mørkt/kulørt 40 4.0 44 0.53 1:45
Bomuld 95 6.0 59** 1.85 2:00 Bomuld 60 6.0 55 1.02 2:30
Bomuld 40 6.0 55 0.60 2:30 Syntetisk 60 3.0 54** 0.85 1:40 Syntetisk 40 3.0 50 0.50 1:25
Finvask 40 1.5 50 0.55 0:45
Uld / Håndvask 40 1.0 40 0.55 0:35
Jeans 40 5.0 70 0.65 2:43
Super Silent 60 6.0 55 0.78 4:00
AquaØko 40 2.5 19 0.43 1:00
Quick vask 15 30 3.0 30 0.15 0:15
BomuldØko *** 60 6.0 55 0.90 3:30
Forbrungsværdiene er blevet målt under normaliserede forhold i henhold til standard IEC/EN 60 456. Forbruget i husholdningen kan variere i forhold til værdierne i tabellen med hensyn til vandforsyningstrykket og vandets temperatur samt fyldningen og typen af vask. * Indikatoren for resterende tid kan afvige fra værdierne i tabellen, da den tager de aktuelle forhold i husholdningen i betragtning. ** For at reducere vandtemperaturen tilsættes der koldt vand i slutningen af hovedvasken, før pumpen tømmer vandet ud. *** Referenceprogram for energimærket.
PÅFYLD VASKEMIDDEL, LUK LUGEN, OG VÆLG PROGRAM
Fyld vaskemiddel i maskinen som angivet pa forsiden og som beskrevet i afsnittet “Vaske- og tilsatningsmidler” i brugervejledningen.
1. Drej programvælgeren til det ønskede program og temperatur. Kontrollampen ud for “Start (Pause)”-knappen blinker.
2. Temperaturen og centrifugeringshastigheden angivet på displayet kan ændres ved at trykke på knappen “Temperatur” eller “Centrifugering”.
VÆLG EVENTUELLE EKSTRAFUNKTIONER
Nar kombinationen af program og ekstrafunktioner ikke er mulig, slukker kontrollamperne automatisk. Umulige kombinationer af ekstrafunktioner annulleres automatisk.
Knappen “Forvask”
• Kun til meget snavset tøj (med for eksempel sand og kornet snavs). Vasketiden øges med ca. 15 min.
• Brug ikke flydende vaskemiddel til hovedvasken, hvis der er valgt forvask.
Knappen “Øko”
• Med en temperaturændring og en let forlænget vasketid kan der opnås en optimal kombination af fine vaskeresultater og lavere energiforbrug.
Knappen “Intensivt skyl”
• Vandniveauet oges, og skylningen forlanges.
• Denne funktion er isar velegnet i omrader med meget blodt vand samt ved vask af toj til nyfodte og personer med hudallergi.
Knappen “Skyllestop”
• Vasketojet forbliver i det sidste hold skyllevand uden at ga videre til centrifugering for at undga krolning og for at forhindre andring af farverne.
• Funktionen er isar nyttig, hvis du onsker at udskyde centrifugeringen til et senere tidspunkt, eller hvis du ikke onsker at centrifugere tojet.
• Hvis ekstrafunktionen “Skyllestop” valges, ma tojet ikke ligge for lange i vandet. Bemærk: Programmet standser for “Skyllestop”, når “Skyllestop” -lampen tænder på displayet. Blauw kontrollampen onder af knappen “Start(Pause)” blinker.
Afslutning af funktionen “Skyllestop“:
• Tryk på knappen “Start(Pause)”. Programmet vil automatisk slutte af med centrifugeringen for det valgte vaskeprogram.
• Hvis tøjet ikke skal centrifugeres: Tryk på knappen “Nulstil/Tømning“, og hold den inde i nogle sekunder for at starte udtømningsprogrammet.
Knappen “Clean+”
• Vælg denne funktion, hvis der anvendes et tilsætningsmiddel til pletfjerning (i pulverform, for eksempel “Vanish”) - den vil optimere effektiviteten af tilsætningsmidlet og give bedre vaskeresultat og pletfjerning.
• Valitse lämpötila 30 tai 40 °C ja laita kone täyteen.
• Tilsæt en passende mængde tilsætningsmiddel til pletfjerning (pulver) i rummet til hovedvask sammen med vaskemidlet (brug kun vaskepulver med denne funktion). Overhold doseringsvejledningen fra producenten.
• Forlænger vaskeprogrammet med ca. 10 til 15 minutter.
• Egnet til brug med pletfjerningsmidler og blegemidler på iltbasis. Der må ikke anvendes blegemidler på
basis af klorin eller perborat! Knappen “Centrifugering”
• Hvert program har automatisk en forudindstillet, maksimal centrifugeringshastighed.
• Tryk på knappen for at indstille en anden centrifugeringshastighed.
• Hvis centrifugeringshastigheden “0” vælges, annulleres den endelige centrifugering, men de mellemliggende hurtige centrifugeringer bibeholdes. Vandet tømmes kun ud.
GEM FAVORITPROGRAMMERNE
Hvis der er en bestemt programindstilling, der ofte anvendes, kan maskinen gemme en indstilling for hvert program, så den kan bruges igen blot med et tryk på en knap.
• Vælg det ønskede program, temperatur, centrifugeringshastighed og ekstrafunktion(er), tryk på og hold knappen “Favoritter” nede i mindst 3 sekunder. Kontrollampen ved siden af “Favoritter” blinker kortvarigt og tænder derefter permanent
- indstillingen er gemt. Næste gang man ønsker at benytte den individuelle programindstilling, skal man vælge programmet, trykke på knappen “Favoritter” og starte ved at trykke på “Start(Pause)”.
Hvis den gemte programindstilling ønskes udskiftet med en anden:
• Vælg det ønskede program, temperatur, centrifugeringshastighed og ekstrafunktioner, tryk på og hold knappen „Favoritter“ nede i mindst 3 sekunder. Den tidligere gemte programindstilling erstattes nu med den nye.
UDSKUDT START
Med knappen “Udskudt start” kan brugeren sætte sin maskine i gang, når det passer ham, for eksempel om natten, når strømmen er billigere. Brug ikke flydende vaskemiddel sammen med “Udskudt start”.
• Valg program, temperatur, centrifigeringshastinghed og ekstrafunktioner.
• Tryk på knappen “Udskudt start” for at udskyde starttiden med op til 23 timer.
• Tryk på knappen “Start(Pause)”. Nedtællingen begynder. Ursymbolet og prikken mellem timer og minutter for den udskudte start blinker.
Kontrollampen for programmeret start slukker, når programmet starter, og erstattes af angivelsen af resttid.
Når der er trykket på knappen “Start(Pause)”, kan det valgte antal timer reduceres ved atter at trykke på knappen “Udskudt start“. Fra 1 time og frem kan den udskudte tid også reduceres med 10 minutter ad gangen.
Sådan annulleres “Udskudt start” ..inden du trykker på “Start(Pause)”-knappen:
• Drej programvælgeren til en anden position, eller tryk på knappen “Nulstil/Tømning”.
..når du har trykket på “Start(Pause)”-knappen:
• Tryk på “Start (Pause)” - den udskudte tid forsvinder fra displayet. Tryk på “Start (Pause)“ igen for at starte det valgte program med det samme.
PROGRAMSTART
Åbn for vandhanen, og tryk på knappen “Start(Pause)”. Kontrollampen ved siden af knappen “Start(Pause)” er tændt. Kontrollampen for programforløb viser den aktuelle programfase, fra venstre mod højre gennem Vask, Skyl, Centrifugering/Udtømning.
KONTROLLAMPE FOR “DØR ÅBEN”
Før start og efter afslutning af et program vises symbolet på displayet for at vise, at lugen kan åbnes. Låget må under ingen
omstændigheder tvinges op Hvis det er absolut nødvendigt at åbne låget under et igangværende program: Se afsnittet “Annullering (nulstilling) af et igangværende program“.
LÅSNING AF KNAPPER
Man kan låse kontrolpanelets knapper for at sikre mod uhensigtsmæssig brug (f.eks. af børn).
• Tryk samtidigt på knappen til temperatur og centrifu geringshastighed, og hold dem inde i mindst 3 sekunder. Nøglesymbolet på displayet tænder.
• For at låse knapperne op igen: følg samme procedure.
RØDE KONTROLLAMPER OP DISPLAY
“Vandhane lukket”
Der løber intet eller for lidt vand til vaskemaskinen. Åbn for vandhanen. Hvis kontrollampen stadig lyser: Se afsnittet “Fejlfinding” i brugervejledningen.
“Rengør pumpe”
Vaskemaskinen tømmer ikke vand ud. Kontrollér, om udløbsslangen er bøjet, eller om filteret skal renses. Hvis sidstnævnte er tilfældet: Se afsnittet (“Udtagning af filteret”) i brugervejledningen.
“Service”
Hvis kontrollampen for “Service” tænder, kan årsagen være en fejl i en elektrisk komponent. Se afsnittet “Fejlfinding” i brugervejledningen. Hvis fejlen opstår igen, kontaktes Service.
PROGRAMSLUT
• Symbolerne for programforløbet er slukkede, og kontrollampen for “Luge åben” tænder.
1. Drej programvælgeren til positionen “Off/O”.
2. Luk for vandhanen.
3. Åbn låget og tromlen, og tag vasketøjet ud.
4. Lad låget stå åbent et stykke tid, så maskinen kan tørre indvendigt.
ÆNDRING AF PROGRAM OG/ELLER EKSTRAFUNKTIONER EFTER PROGRAMSTART
1. Tryk på knappen “Start(Pause)” for at standse programmet midlertidigt. Kontrollampen blinker.
2. Vælg et nyt program, temperatur, eventuelle ekstrafunktioner og - efter behoven anden centrifugeringshastighed.
3. Tryk på knappen “Start(Pause)” igen. Det nye program vil fortsætte fra det programtrin, hvor det oprindelige program blev afbrudt. Der skal ikke tilsættes ekstra vaskemiddel.
ANNULLERING (NULSTILLING) AF ET IGANGVÆRENDE PROGRAM FØR PROGRAMSLUT
Knappen “Nulstil/Tømning” annullerer et program før programslut.
• Tryk på knappen “Nulstil/Tømning” i mindst 3 sekunder. Vandet pumpes ud. Det kan vare lidt tid, før lugen kan åbnes.
Whirlpool is a registered trademark of Whirlpool USA.
5019 312 10803
Loading...