Telefunken T270, T250 Service Manual

5 (1)
Telefunken T270, T250 Service Manual

SN . 13/1989

Telefunken T 250 a T 270 (P elou , 1932-33)

Zpracoval: Ing. Miroslav Beran

Sk í : Bakelitová, erná, rozm ry 465 x 335 x 155 mm. Brokát sv tlehn dý, jemn svisle proužkovaný. Zadní st na z ocelového perforovaného plechu, ern lakovaná se st íbrným popisem.

Ovládací prvky: Levá pá ka vazba s anténou a sou asn vlnový p epína (v poloze 4, 3, 2 a l SV, v poloze 1, 2 a 3 vpravo DV). Pravá pá ka sí ový vypína . St ední hodní knoflík

lad ní, dolní zp tná vazba.

Zapojení: Prostá jednookruhová dvoulampovka s p ímým zesílením, se dv ma vlnovými rozsahy (SV a DV) napájená ze st ídavé sít o nap tích 110÷240V.

Vazba s anténou je induktivní, prost ednictvím cívek L1 a L2. P epínáním jejich odbo ek lze jednak ídit vazbu s anténou, jednak p epínat vlnové rozsahy pomocí spína e V1. Ten je sepnut v prvních ty ech polohách vlnového p epína e P 1 (rozsah SV).

Audionový stupe se zp tnou vazbou je osazen stín nou tetrodou RENS1204. Zp tná vazba je ovládáná zm nou polohy zp tnovazební cívky L5. Gramofonová p enoska se p ipojuje p ímo na ídicí m ížku, p i emž zasunutím banánk do p ipojovacích zdí ek pro gramofon se zárove uzemní anténa. Pokud není do anténní zdí ky p ipojena (banánkem) venkovní anténa, automaticky se p ipojí pružným kontaktem anténa sí ová p es kondenzátor C12 (275pF).

Vazba audionového stupn na stupe koncový je tlumivková. P edp tí pro koncovou elektronku je získáváno v záporné v tvi anodového zdroje z odporového d li e R9 R11 (1k, 4k) a je filtrováno kondenzátorem C5 (M5). Stínicí m ížka koncové elektronky dostává pom rn malé nap tí cca 90V z bodu „b“, odkud je také napájena anoda první elektronky.

Potenciometr

P vytvá í

um lý

st ed žhavení

k odstran ní

sí ového

brumu

(p ímožhavená

koncová lampa).

 

 

Napájecí zdroj je b žného provedení se sí ovým transformátorem. Usm rn ní anodového proudu zajiš uje jednocestná elektronka RGN354. Kladné nap tí se odebírá z jednoho konce anodového vinutí, kdežto druhý konec tohoto vinutí je spojen se žhavicím vinutím pro usm r ovací elektronku. Anoda usm r ovací elektronky je pak pólem záporným.

Rozdíly mezi ob ma typy jsou vcelku nepodstatné. Na první pohled jsou odchylky p edevším v provedení sk ín k. Sk í ka typu 250 je bez ozdobné m ížky (stylizované lilie) p ed reproduktorem, p ední panel je zdrsn ný. Sk í ka typu 270 tuto ozdobnou m ížku má; krom toho je p ední panel hladký, ale naopak zdrsn né je orámování. Rozdílné je také vnit ní uspo ádání odpor . U typu 250 jsou odpory R1 až R10 na spole ném svorníku, kdežto u typu 270 jsou odpory volné a namísto svorníku je pertinaxové pražec s pájecími kontakty.

První série typu 250 mají stupnicový kotou ek plechový, erný s bílými íslicemi, tedy nepr svitný. Proto zde chybí osv tlovací žárovi ka a také v rámu koše reproduktoru nejsou otvory prosv tlovací ani p íprava pro upevn ní objímky. U pozd jších sérií je již stupnice celuloidová pr svitná, bílá s ernýmiíslicemi, podobná jako u typu 270, v etn p íslušných otvor v rámu koše reproduktoru. Zm ny doznaly také n které sou ástky použité v obvodech. U prvních sérií typu 250 jsou odpory R1 a R10 dlouhé pouze 11 mm oproti 18 mm u sérií pozd jších. Hodnota vazebního kondenzátoru C10 byla p vodn 2200pF, pozd ji byla jeho hodnota zmenšena na pouhých 275pF, kterou nacházíme dále také u typu 270.

Renovace: P edevším demontujeme skupinový krabicový kondenzátor a jeho p vodní svitky nahradíme kondenzátory novými. C1 až C4 m žeme nahradit malými elektrolyty pro 450V, ostatní kvalitními svitky. C5 nahradíme nejlépe

kondenzátorem styroflexovým. Protože se nám pravd podobn nepoda í zachránit p vodní papírovou krabici, sejmeme opatrn štítek a krabici zhotovíme novou.

P ekontrolujeme všechny odpory, zejména R10 a R11, které bývají nej ast ji p erušeny. P ekontrolujeme sí ový transformátor a ádnou funkci sí ového vypína e. Po vyšroubování dlouhého šroubku s vroubkovanou hlavicí (levý dolní ze t í šroub držících zadní st nu) nesmí jít p ijíma ovládací pá kou zapnout. Nýtované spoje bývají dostiasto nevodivé. Bu to je znovu ádn roznýtujeme, nebo je proletujeme. Stejná závady bývá v nýtovaných žhavicích p ívodech pro p ijímací elektronky.

Také v nujeme pozornost zdí kové svorkovnici (viz obr. 2). Zejména správné funkci rozpínacího kontaktu u anténní zdí ky, který má p i zasunutí banánku do zdí ky automaticky odpojit sí ovou anténu. Zdí ka pro p ipojení dalšího reproduktoru spolu s vedlejší pomocnou zdí kou nemají v plechové zadní st n odpovídající otvory, takže se vlastn nedají využít jinak, než jako pájecí body.

Velkou pozornost v nujeme cívkovému agregátu. Zejména p i išt ní p ijíma e dáváme

pozor, abychom neutrhli n jaký spoj. Jelikož je celý agregát nerozebíratelný, jsou jeho p ípadné opravy velmi obtížné. V p ípad v tších závad doporu uji proto celý agregát vym nit za dobrý. Kontrolu agregátu provádíme podle obr. 4. Zde jsou rozkresleny jednotlivé sekce agregátu ve sm ru zezadu dop edu. Je-li porušeno zp tnovazební vinutí, je možno vyjmout pohyblivý segment po odštípnutí dolní zarážky. Po oprav vinutí a zp tné montáži zajistíme segment náhradní zarážkou, vytvo enou šroubkem M2 (viz také obr. 4). Nezapomeneme p ekontrolovat také ádnou funkci p epína e P 1 a vypína e V1.

Uvád ní do chodu by nem lo init potíže. Za neme oživením napájecího zdroje, pokra ujeme koncovým stupn m (p i zapojeném zkušebním reproduktoru). Jeli vše v po ádku, zasuneme první elektronku. Nepracuje-li, pak bude závada nejspíše v p erušeném vinutí vazební tlumivky. Nemáme-li náhradní, p evineme ji. Posta í 20 000 závit drátu CuSm Ø 0,08 mm.

Odpory a kondenzátory jsou shodného provedení jako u superhetu T500 viz SN . 11/1989.

Loading...
+ 4 hidden pages