Eta Malawi, 3300 User Manual [cz]

0 (0)

Elektrická teplovzdušná sušička potravin • NÁVOD K OBSLUZE 3-9

Elektrická teplovzdušná sušička na potraviny • NÁVOD NA OBSLUHU 10-16

Электрическая сушка продуктов • ИНСТРУКЦИЯ ПО ЭКСПЛУАТАЦИИ 17-23

Eta Malawi, 3300 User Manual

1

G

F

E

D

C A B

2

Elektrická teplovzdušná sušička potravin

eta eta

2300

3300

NÁVOD K OBSLUZE

Sušení je jeden z nejstarších způsobů konzervace potravin. Sušením se většinou zpracovávají běžné druhy ovoce, zeleniny a lesních plodů. Dá se, ale sušit i rozmixované ovoce (tzv. ovocné placky) za pomoci speciální fóliové misky. Můžete tak zpracovávat

i drobné ovoce (např. rybíz, angrešt, jahody). V sušičce se kvalitně usuší i byliny, květiny nebo listy, které si uchovají léčivé účinky a svoji původní barvu. Velmi dobře a rychle se suší houby, které si zachovávají barvu, chuť i vůni. Na rozdíl od běžného dlouhodobého uchovávání potravin (např. zavařování, zmrazování) se šetrným sušením zachovává až 80 % vitamínů, minerálních-stopových látek a zkoncentrují se aromatické látky čímž jsou sušené potraviny chutnější. Nejlepší způsob jak být úspěšný je používat tento návod jako

jakousi příručku a poté měnit Vaší techniku sušení podle Vašich předchozích výsledků. Je užitečné dělat si záznamy této činnosti a jejich výsledků. Záznamy množství potravin před a po sušení, délku času pro sušení, výsledek sušení atd. mohou být užitečné informace pro dosažení dobré kvality sušených potravin.

I. BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ

-Před prvním uvedením do provozu si pečlivě přečtěte návod k obsluze, prohlédněte vyobrazení a návod uschovejte.

-Zkontrolujte, zda údaj na typovém štítku odpovídá napětí ve Vaší elektrické zásuvce.

-Nikdy spotřebič nepoužívejte, pokud má poškozený napájecí přívod nebo vidlici, pokud nepracuje správně, upadl na zem a poškodil se. V takových případech zaneste spotřebič do odborného servisu k prověření jeho bezpečnosti a správné funkce.

-Výrobek je určen pouze pro použití v domácnosti a pro podobné účely!

-Zabraňte v manipulaci dětem a nesvéprávným osobám bez dozoru!

-Základní jednotku nikdy neponořujte do vody ani nemyjte pod proudem vody!

-Před prvním použitím omyjte všechny části, které přijdou do styku s potravinami.

-Před každým připojením spotřebiče k el. síti, zkontrolujte, zda je přepínač v poloze vypnuto „0“ a po ukončení sušení vždy odpojte spotřebič od el. sítě.

-Spotřebič nesmí pracovat v blízkosti tepelných zdrojů (např. el./plynový sporák, kamna, vařič, horkovzdušné trouby, grily).

-Při manipulaci se sušičkou a příslušenstvím (síty) postupujte opatrně, mohou být teplé!

-Otvory pro průchod vzduchu se nesmí zakrývat. Nepokládejte též sušičku na měkké povrchy (např. postel, podložky, koberce), mohlo by dojít k zakrytí otvoru. Je třeba zabránit tomu, aby do otvorů vnikl prach, nečistoty, vlákna atd.

-Do otvorů nevsunujte ani nevhazujte žádné předměty.

-Když se spotřebič přehřeje, vstoupí v činnost automatická tepelná pojistka a přeruší přívod el. proudu. Pokud k tomu dojde, spotřebič vypněte a odpojte od el. sítě. Pak

3

odstraňte případné viditelné překážky bránící toku vzduchu a nechejte spotřebič vychladnout.

-Používejte pouze nepoškozené a správné prodlužovací síťové přívody.

-Napájecí přívod nesmí být poškozen ostrými nebo horkými předměty, otevřeným plamenem a nesmí se ponořit do vody.

-Jestliže je napájecí přívod tohoto spotřebiče poškozen, musí být přívod nahrazen výrobcem, jeho servisním technikem nebo podobně kvalifikovanou osobou, aby se tak zabránilo vzniku nebezpečné situace.

-Spotřebič nikdy nepoužívejte pro žádný jiný účel, než pro který je určen a popsán v tomto návodu!

-Výrobce neodpovídá za škody způsobené nesprávným používáním spotřebiče a příslušenství (např. znehodnocení potravin, požár).

II. POPIS SPOTŘEBIČE A JEHO FUNKCE (obr. 1)

Sušení (dehydrování) je metoda zahřátí potravin a následného odpaření vody. Většina potravin uvolňuje vlhkost rychle v prvních stádiích sušení. To znamená, že mohou absorbovat velká množství tepla a vytvářet značné množství páry. Sacími otvory ve spodní části základní jednotky je nasáván vzduch, ohřívá se na předem nastavenou teplotu

a následně je vháněn do vnitřních prostorů jednotlivých sít. Středovým otvorem sít a otvorem ve víku je vlhký vzduch vytlačována ven ze sušičky.

Při sušení se síta pomalu otáčejí což napomáhá rovnoměrnějšímu sušení potravin. Síta se mohou otáčet v libovolném směru (platí pro ETA 2300).

A - základní jednotka

E - sušicí síta

B - spínač/vypínač

F - fóliová miska

C - výstup teplého vzduchu

G - víko

D - otočný kroužek (platí pro ETA 2300)

 

Poznámka: Maximálně doporučený počet sušicích sít je 10 ks. Náhradní síta zakoupíte v prodejnách ETA-ELEKTRO.

III. PŘÍPRAVA K POUŽITÍ

Odejměte víko G a síta E ze základní jednotky A. Na jednotlivá síta rozložte kousky potravin tak, aby se navzájem nepřekrývaly, ale pouze dotýkaly. U typu ETA 2300 na základní jednotku A položte otočný kroužek D. Síto E se čtyřhranem mírným tlakem nasuňte na hřídel, tak aby dosedlo na kolečka otočného kroužku. U typu ETA 3300 vložte přímo na základní jednotku první síto. Následně síta naskládejte v potřebném množství (2- 5 ks) na první síto a přikryjte víkem. Vzdálenost mezi jednotlivými síty (13 - 20 mm) můžete nastavit jejich vzájemným natočením. Přepnutím spínače B do polohy „I“ uvedete sušičku do provozu. Doporučujeme v průběhu první dekády sušení nechat otevřené odvětrávání víka tak, aby mohla být co nejrychleji odváděna vznikající vlhkost. Pro rovnoměrnější sušení potravin můžete pořadí jednotlivých sít mezi sebou zaměnit (horní za dolní).

Rady při sušení

-Sušičku umístěte tak, aby jste ji v průběhu sušení nemuseli přemísťovat. Nezapomeňte, že při sušení bude v místnosti cítit aróma sušených potravin, které není vždy pro každého příjemné.

4

-Nejlepší výsledky dosáhnete jen s nezávadnými, čerstvými a zralými plody (ne přezrálé), případná poškozená místa na potravinách odstraňte.

-Před sušením důkladně očistěte potraviny. Dodržujte hygienu Vašich rukou a pracovní plochy.

-Proces sušení bude stejnoměrný, když potraviny nakrájíte na stejně silné plátky. Příliš tenké plátky sice schnou rychleji, ale nezapomeňte, že sušením se podstatně zmenší jejich velikost. Množství potravin na jedno sušení by nemělo přesáhnout 3/4 plochy síta a síla plátků by měla být od 0,5 cm do max. 1 cm.

-Před odstraněním pecek a jader, nejprve vysušte ovoce na 50 %, zabráníte tak nadměrnému odkapávání šťáv ze sušeného ovoce. Neloupané ovoce pokládejte slupkou dolu na síto a řeznou plochou nahoru. Také nerovné tvary pokládejte vždy hranou se slupkou na síto, ne na rovnou plochu.

-Byliny sušte velmi šetrně! Odstraňte stonek, byliny dále neporcujte. Listové byliny je třeba během sušení obracet, aby se zabránilo slepování listů. Pokud vznikne příliš silné aroma, přesuňte síto s bylinami výše. Při velmi dlouhém sušení bylin dochází ke ztrátě chuťových látek.

-Čas sušení nejvíce ovlivňují následující skutečnosti: druh ovoce/zeleniny, vlhkost potravin, vlhkost vzduchu, velikosti nakrájených kousků, rozložení na platu.

-Před ochutnáním potraviny, která se suší, odeberte pár kousků a ponechejte je vychladnout. Horké kousky jsou měkčí a vlhčí než ty, které už vychladly. Potraviny sušte dostatečně dlouhý čas tak, aby se při skladování zabránilo jejich zkažení

a mikrobiologickému tvoření bakterií. Správně vysušená zelenina musí být tvrdá a křehká s vlastností se lámat. Správně vysušené ovoce nemá být přeschlé, musí byt kožovité

a vláčné. Pro krátkodobé skladování nemusí být sušené ovoce vysušené do takové míry jako je např. z obchodu.

-Pokud si chcete udělat tzv. ovocné placky použijte k tomu účelu fóliovou misku, kterou vložíte na síto a ve cca 5 mm vrstvě rozprostřete po fólii rozmixované ovoce.

-Doporučujeme při sušení potravin dodržovat pokyny uvedené v odborné literatuře (např.

Publikace: „Sušíme ovoce, zeleninu, byliny, houby…“)

Blanšírování

Enzymy v ovoci a zelenině jsou odpovědné za změnu chuti a barvy. Tyto změny budou pokračovat i při sušení a skladování, pokud sušené potraviny nejsou předem ošetřeny tak, aby se zpomalily aktivity enzymů. Blanšírování (inaktivace enzymů) se používá k omezení porušení vzhledu a chuti tím, že se zelenina povaří na krátký čas ve vodě nebo páře. Připravené potraviny uložte do drátěného koše nebo síta a ponořte do nádoby s vroucí vodou. Od doby, kdy se voda začne opět vařit, počítejte čas nutný k blanšírování (viz tabulka).

Namáčení

Mnoho druhů světlého ovoce (např. jablka, meruňky, broskve, nektarinky, hrušky, švestky) mají tendenci zhnědnout během sušení a skladování. Aby se tomuto zabránilo, namočte nakrájené řezy ovoce do roztoku ananasové nebo citrónové šťávy (jedna polévková lžíce šťávy/0,25 l vody, viz tabulka) a následně nechejte okapat, případně osušte čistým kuchyňským krepovým papírem. Ovoce může být také namočeno do medu, koření, pomerančového džusu. Můžete také vyzkoušet vlastní chutný roztok pro namočení. Lze také používat roztok soli anebo ovocný sirup. Ovoce jako švestky,

5

hroznové víno, třešně, višně mohou být namočeny do vody, aby popraskala slupka, což urychlí zbavování vlhkosti během sušení. Sušicí síta by měla být vyplněna

slabou vrstvou sušených potravin. Pokud je to nutné, vložte čistý jemný krepový papír na síta, aby malé kousky potravin nepropadávaly a nelepily se na povrch.

Použití v kuchyni

Pokud chcete sušené ovoce a zeleninu použít stejným způsobem jako čerstvé, musíte ho změkčit (vrátit mu vlhkost, která byla odstraněna sušením). Budete-li provádět namáčení déle než 1-2 hodiny, doporučujeme potraviny uložit do ledničky, aby jste uchovali nutriční hodnotu potravin. Zbylou vodu z namáčení (např. ze zeleniny) použijte pro další úpravu potravin. Nezapomeňte, že namáčením potraviny zvětšují svůj objem (ovoce cca 1,5 krát, zelenina cca 2 krát).

Ovoce

Lze spotřebovat v sušeném stavu. Požadované množství sušeného ovoce namočte do přibližně stejného nebo nepatrně menšího množství vody a ponechejte cca 4 hodiny.

Zelenina

Doporučujeme před další úpravou vždy namočit. Požadované množství sušené zeleniny namočte do přibližně stejného nebo nepatrně menšího množství vody. Nedávejte však více vody než bude nutné k přípravě pokrmu. Změklou zeleninu nenechávejte před dalším použitím zbytečně dlouho odstát. Doba tepelné úpravy zeleniny je přibližně stejná jako

u zeleniny mražené.

Byliny

Nepotřebují další úpravy kromě rozmělnění nebo umletí a případně odstranění tvrdých částí.

Houby

Shodný postup jako u zeleniny. Houby můžete před použitím, např. do polévek nebo omáček, rozemlít.

Balení a skladování

Sušené potraviny je možné dlouhodobě skladovat zabalené do fólie (ne alobal), nebo v různých dobře utěsněných kontejnerech a boxech určených pro skladování potravin. Před zabalením nebo uložením potravin je nechejte vychladnout. Balte je po menším

množství co nejtěsněji k sobě a uložte nejlépe do chladného, suchého a tmavého místa. Při teplotách nižších 10 °C se doba uskladnění prodlužuje cca 2-3 krát. Po otevření spotřebujte celý obsah nejlépe najednou. Skladované sušené potraviny kontrolujte minimálně jeden krát za měsíc. Pro skladování nepoužívejte kovové nádoby nebo nádoby s kovovým víkem.

Tabulka

Následující typy zpracování považujte za příklady a za inspiraci, jejich účelem není poskytnout návod, ale ukázat možnosti různého zpracování potravin. Časy uvedené v tabulkách jsou pouze přibližné, pohybují se v jednotkách hodin a mohou být dle vlastností sušených potravin velmi rozdílné.

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zelenina

Obsah

Příprava

Blanšírování

Čas sušení

 

 

vody %

 

 

(min.)

(hod.)

 

brambory

 

93

nakrájet na plátky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(možno s i bez slupky)

 

-

7

- 18

 

artyčoky

 

87

očistit, nakrájet na půlky

 

5 - 10

12

- 18

 

květák

 

89

rozdělit na kousky

 

3 - 4

15

- 18

 

brokolice

 

89

stejně jako květák

 

3 - 4

15

- 18

 

fazole (zelená)

90

začátek a konec odříznout

 

 

 

 

 

 

 

 

 

příčně nakrájet

 

3 - 4

20

- 23

 

špenát

 

91

nad párou blanšírovat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do zvadnutí, odříznout tvrdé části

1

8

- 12

 

hrášek

 

88

 

 

2 - 3

8

- 10

 

kukuřice

 

87

blanšírovat a poté vyloupat

 

2 - 3

6

- 20

 

okurky

 

95

nakrájet na plátky

 

-

10

- 12

 

kapusta/zelí

 

92

očistit, nakrájet na plátky

 

2 - 3

12

- 18

 

pastinák/mrkev

88

nakrájet šikmo

 

2 - 3

8

- 10

 

řepa

 

 

nakrájet na plátky

 

-

13

- 16

 

paprika/feferony

93

nakrájet na proužky

 

-

6

- 15

 

celer

 

94

nakrájet na plátky

 

2

12

- 18

 

cibule/pórek

 

89

nakrájet na plátky

 

-

6

- 15

 

česnek

 

88

oddělit na stroužky, oloupat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a nakrájet na plátky

 

-

15

- 18

 

chřest

 

-

nakrájet na plátky

 

-

36

- 38

 

petržel

 

85

odstranit stonky

 

-

4

- 15

 

rajčata

 

94

nejdříve blanšírovat poté

 

 

 

 

 

 

 

 

 

oloupat a rozčtvrtit

30 - 45 sek

9

- 36

 

dýně

 

92

oloupat, nakrájet na plátky

 

-

7

- 22

 

houby

 

-

nakrájet na plátky/půlky

 

-

12

- 16

 

byliny

 

-

odstranit stonek, nerozmělňovat

-

 

4 - 6

 

Ovoce

Obsah

Příprava

Máčení

Čas sušení

 

vody %

 

 

(hod.)

ananas

86

oloupat, nakrájet na plátky

ne

1254

banány

65

oloupat, nakrájet na plátky

ne

10

- 36

broskve

89

nakrájet na plátky/čtvrtky

ano

10

- 36

meruňky

85

nakrájet na plátky/čtvrtky

ano

12

- 54

pomeranče

89

oloupat, nakrájet na plátky

ano

9

- 23

citrusy

-

slupka v proužcích pro aroma

ne

9

- 23

melouny

81

oloupat, odpeckovat,

 

 

 

 

 

nakrájet na plátky

ne

36

- 54

hrušky

83

příp. oloupat, nakrájet

 

 

 

 

 

na plátky/čtvrtky

ano

8

- 36

jablka

84

nakrájet na plátky/čtvrtky

ano

8

- 36

švestky

87

nakrájet na půlky s i bez pecky

ano

10

- 36

blumy

81

naříznout (nejlépe nepeckový druh)

ne

36

- 54

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovoce

Obsah

Příprava

Máčení

Čas sušení

 

 

 

vody %

 

 

(hod.)

třešně/višně

 

82

nekrájet, s i bez pecky

ne

9 - 54

jahody

 

90

nakrájet na plátky, příp. celé

ano

8 - 36

borůvky

 

83

celé

ne

8 - 36

brusinky

 

79

nasekat nebo ponechat v celku

ne

6 - 30

hrozny/rozinky

81

naříznout (nejlépe nepeckový druh)

ne

9 - 54

datle

 

23

dobře zralé

ne

3 - 27

fíky

 

78

rozpůlit

ne

3 - 27

IV. ÚDRŽBA

Před kteroukoliv manipulací spotřebič vypněte a vytáhněte vidlici napájecího přívodu z el. zásuvky! Nepoužívejte drsné a agresivní čisticí prostředky! Čištění základní jednotky provádějte vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu. Síta ihned po použití umyjte v horké vodě s přídavkem saponátu (můžete použít i myčku nádobí). Otočný kroužek alespoň jednou týdně vyndejte a vyčistěte v horké vodě se saponátem. Dále je třeba udržovat v čistotě vodící plochu, aby nečistoty nebránily otáčení koleček, jinak se může zvýšit hlučnost sušičky (platí pro ETA 2300). Některé potraviny mohou určitým způsobem síta zabarvit. To však nemá na funkci spotřebiče žádný vliv a toto zabarvení obvykle za určitou dobu samo zmizí. Výlisky z plastu nikdy nesušte nad zdrojem tepla (např. kamna, el./plynový sporák).

V. EKOLOGIE

Pokud to rozměry dovolují, jsou na všech kusech vytištěny znaky materiálů použitých na výrobu balení, komponentů a příslušenství, jakož i jejich recyklace. Po ukončení životnosti spotřebiče zlikvidujte tyto komponenty prostřednictvím k tomu určených sběrných sítí. Pokud má být přístroj definitivně vyřazen z provozu, doporučuje se po odpojení napájecího přívodu od el. sítě jeho odříznutí, přístroj tak bude nepoužitelný.

Výměnu součástí, které vyžadují zásah do elektrické části spotřebiče, může provádět jen odborný servis! Nedodržením pokynů výrobce zaniká právo na záruční opravu!

Případné další informace o spotřebiči získáte na Infolince 800 800 000 nebo internetové adrese www.eta.cz.

VI. TECHNICKÁ DATA

 

Napětí (V)

uvedeno na typovém štítku.

Příkon (W)

uveden na typovém štítku.

Aktivní sušící plocha (m2)

0,35

Hmotnost (kg) cca

3,25

8

Z hlediska elektromagnetické kompatibility výrobek odpovídá NV č. 18/2003 Sb. v platném znění (Směrnici Rady 89/336/EEC včetně dodatků) a z hlediska

elektrické bezpečnosti odpovídá NV č. 17/2003 Sb. v platném znění (Směrnici Rady 73/23/EEC včetně dodatků). Na výrobek bylo vydáno ES prohlášení o shodě dle zákona č. 22/1997 Sb. v platném znění. Na výrobek bylo dále vydáno prohlášení o shodě podle zákona č. 258/2000 Sb. v platném znění, výrobek odpovídá svými vlastnostmi požadavkům stanovených vyhláškou MZ č. 38/2001 Sb. v platném znění.

Nepodstatné odchylky od standardního provedení, které nemají vliv na funkci, si výrobce vyhrazuje.

TO AVOID DANGER OF SUFFOCATION, KEEP THIS PLASTIC BAG AWAY FROM BABIES AND CHILDREN. DO NOT USE THIS BAG IN CRIBS, BEDS, CARRIAGES OR PLAYPENS. THIS BAG IS NOT A TOY.

Nebezpečí udušení. Odkládejte mimo dosah dětí. Igelitový sáček není na hraní.

9

Loading...
+ 19 hidden pages