BACscan Mobile User guide

ALKOMAT BACscan® Mobile
INSTRUKCJA OBSŁUGI
Dziękujemy Państwu za zakup alkomatu BACscan® Mobile. Przed pierwszym użyciem prosimy o uważne zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzenia, w szczególności z informacjami zawartymi w punktach Kalibracja i Informacje końcowe. Użytkowanie zgodnie z zaleceniami instrukcji zapewni długotrwałą i niezawodną pracę urządzenia. Instrukcję należy przechowywać w pobliżu urządzenia w całym okresie użytkowania.
Szczególnie starannie należy przeczytać wszystkie uwagi poprzedzone tym symbolem. Postępowanie niezgodne z ostrzeżeniami może spowodować uszkodzenie testera.
Nie wolno demontować ani przerabiać urządzenia, ponieważ grozi to jego uszkodzeniem. Ponadto stwarza ryzyko m.in. zwarcia, pożaru, porażenia prą­dem. Jeżeli urządzenie wymaga naprawy należy skontaktować się z autory­zowanym serwisem.
SPIS TREŚCI
1. Widok ogólny 4
2. Wymiana baterii 4
3. Zanim wykonasz pomiar 6
3.1. Instalacja ustnika 6
3.2. Instalacja aplikacji 7
4. Tryb pomiaru z wykorzystaniem aplikacji 8
5. Tryb autonomiczny - pomiar bez wykorzystania aplikacji 12
6. Pamięć pomiarów 15
7. Auto-o – funkcja automatycznego wyłączania zasilania 15
8. Kalibracja 15
9. Informacje końcowe 16
10. Specykacja 18
3PL
BACscan® Mobile jest wysokiej klasy alkomatem służącym do pomia­ru stężenia alkoholu we krwi na podstawie analizy wydychanego po­wietrza. Dzięki wbudowanej technologii Bluetooth 4.0 współpracuje z iPhone’em 4S z systemem iOS7 lub nowszym, smaronami z syste­mem Android 4.3 i wyższym.
1. WIDOK OGÓLNY
Otwór wylotowy powietrza
Przycisk zasilania
Pokrywa baterii
Ustnik
Gniazdo ustnika
2. WYMIANA BATERII
Przed przystąpieniem do wymiany baterii upewnij się, czy urządzenie jest wyłączone.
Alkomat zasilany jest z jednej baterii alkalicznej 1.5V typ AAA. Jeżeli bateria jest całkowicie rozładowana równocześnie podświetli się
niebieska dioda LED zamontowana w gnieździe ustnika oraz czerwona i zielona dioda LED znajdujące się pod obudową. Ikona informująca o stanie naładowania baterii znajduje się również w lewym, górnym rogu na ekranie aplikacji.
4 PL
Krok 1
Naciśnij i pociągnij do góry pokrywę baterii. W celu otwar­cia możesz posłużyć się np. plaskową kartą. Następnie wyjmij zużytą baterię.
Krok 2
Krok 3
Umieść nową baterię alkaliczną typu AAA zgodnie z oznaczeniami biegunów.
Zamknij pokrywę baterii i upewnij się, że dokładnie przyle­ga do alkomatu.
Zużytej baterii nie wolno po­zostawiać w komorze baterii, ponieważ może skorodować i uszkodzić urządzenie.
Należy stosować wyłącznie baterie alkaliczne!
PAMIĘTAJ! Zużytą baterię na-
leży obowiązkowo zutylizować zgodnie z lokalnymi przepi­sami. Nie wyrzucaj baterii do domowych / miejskich pojem­ników na śmieci.
5PL
3. ZANIM WYKONASZ POMIAR – WAŻNE INFORMACJE
Odczekać 30 minut
12
1
11
2
10
3
9
4
8
567
Nie pić
Nie palić
Badanie powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż 30 minut po spo­życiu alkoholu. Na 30 minut przed testem należy powstrzymać się, rów-
nież od palenia tytoniu.
Pozostałości alkoholu oraz innych czynników w jamie ustnej mogą wpły­wać na zafałszowanie wyników. Do innych czynników zalicza się m.in. pozostałości po: płynie do płukania ust, aromatycznych drinkach, lekar­stwach, kroplach, silnych miętowych cukierkach, gumie, wymiociny itp. Przed przystąpieniem do pomiaru zaleca się przemycie ust czystą wodą lub płynem niezawierającym alkoholu. Nigdy nie wdmuchuj dymu pa­pierosowego do komory pomiarowej.
3.1. INSTALACJA USTNIKA
Włóż czysty ustnik do gniazda ustnika. Upewnij się, że ustnik został do­brze zamontowany. Aby uzyskać precyzyjne wyniki stosuj tylko orygi­nalne ustniki.
6 PL
3.2. INSTALACJA APLIKACJI
Ściągnij aplikację „ALCOFIND” z App Store (dla urządzeń
Krok 1
Minimalne wymagania smarona:
 iPhone 4S z systemem iOS 7 lub wyższym
 Smaron z systemem Android 4.3 lub wyższym
Alkomat nie jest kompatybilny z urządzeniami innego typu niż smart­fon (np. tablet, smartwatch).
Krok 2
z systemem iOS) lub Google Play Store (dla urządzeń z sys­temem Android).
Należy upewnić się, że pobierana i instalowana jest aplikacja „ALCOFIND”, a nie „ALCOFIND EN”.
Uruchom aplikację. Wybierz język i jednostki pomiarowe, a następnie wciśnij OK.
7PL
4. TRYB POMIARU Z WYKORZYSTANIEM APLIKACJI
Krok 1
Włącz aplikację. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji konieczny jest wybór języka oraz ustawienie jednostek po­miarowych.
Za pośrednictwem aplikacji można zmienić język, jednostki pomiarowe, ustawić do­puszczalny limit stężenia alkoholu, włączyć ostrzeżenie dotyczące zdrowia, skasować rekordy pomiarowe, włączyć dźwięk i funkcję aparatu. Opis i wyjaśnienie poszczegól­nych funkcji znajduje się w instrukcji umieszczonej w aplikacji.
Krok 2
Aby włączyć alkomat, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasi­lania przez ok. 2 sekundy do momentu, aż mignie zielona i czerwona dioda LED oraz zapali się niebieskie podświetle­nie ustnika (patrz rysunek niżej).
Bluetooth musi być włączony w celu połączenia z alkomatem. Przejdź do ustawień smarona, aby włączyć Bluetooth.
8 PL
Krok 3
Podczas procesu parowania na alkomacie miga wyłącznie niebieska dioda LED, a na ekranie aplikacji wyświetla się na­pis „SKANOWANIE”.
Jeżeli proces parowania smarona z alkomatem przeprowadzasz po raz pierwszy, ko­nieczne może być podanie kodu PIN alkomatu. Domyślny kod PIN: 000000
Jeżeli alkomat został pomyślnie sparowany z aplikacją, na ekranie aplikacji pojawi się napis: „ROZPOCZNIJ POMIAR” i na alkomacie zaświecą się zie­lona i czerwona dioda LED.
Aplikacja automatycznie zapamiętuje i po włączeniu przez 30 sekund wy­szukuje uprzednio sparowanego alkomatu. Jeżeli w ciągu 30 sekund apli­kacja nie wykryje uprzednio sparowanego alkomatu, zostanie wyświetlo­ny następujący komunikat:
Nie wykryto poprzednio sparowanego alkomatu. Czy chcesz sparować nowy alkomat?
Jeżeli chcesz rozpocząć wyszukiwanie nowego alkomatu wciśnij „OK”. Je­żeli chcesz kontynuować wyszukiwanie uprzednio sparowanego alkoma­tu, wciśnij „Anuluj”.
9PL
Krok 4
Dotknij napis ”ROZPOCZNIJ POMIAR” lub naciśnij przycisk zasilania na alkomacie, aby rozpocząć test. Następnie wy­bierz, kto będzie wykonywał pomiar. W pamięci pomiarów jest rozróżnienie na pomiary wykonane przez właściciela oraz znajomych.
Krok 5
Krok 6
Przygotowanie do pomiaru sygnalizowane jest w aplikacji przy pomocy okrągłego paska postępu. Gdy pasek postępu osiągnie 95%, weź głęboki wdech i przygotuj się do dmu­chania.
Gdy wyświetli się napis „Zacznij dmuchać”, należy zacząć dmuchać w ustnik. Dmuchaj równomiernie, przez około 5 sekund, aż wyświetli się komunikat „Analizowanie próbki” lub/i usłyszysz sygnał ‚klik’.
W ustawieniach aplikacji można włączyć sygnalizację dźwię­kową ułatwiającą wykonanie pomiaru.
W czasie dmuchania otwór wylotowy powietrza nie może być zasłonięty.
10 PL
Krok 7
Jeżeli próba została wykonana prawidłowo wyświetli się na­pis „Analizowanie próbki”. Jeżeli została pobrana niewystar­czająca próbka powietrza, na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat informujący o konieczności powtórzenia pomiaru. Aby ponownie wykonać pomiar wciśnij „OK”. W takim przy­padku należy wykonać próbę jeszcze raz postępując zgodnie z krokami od 4 do 7.
Krok 8
Na wykresie, testy wykonane bez wykorzystania aplikacji oznaczone są literą „D”. Niebieska, pozioma linia na wykresie odpowiada ustawione- mu progowi alarmowemu.
Podczas wykonywania pomiaru, aplikacja pozwala zrobić zdjęcie przy użyciu przedniej kamery smarona oraz po wyświetleniu wyniku sper­sonalizowaną notatkę. Notatkę można udostępnić wraz z wynikiem testu i wykresem za pośrednictwem SMS, Facebooka, czy Twiera.
Wartość stężenia alkoholu we krwi (BAC) jest wyświetlana w aplikacji w ciągu kilku sekund. Czas ten może się różnić w zależności od poziomu stężenia alkoholu w badanej próbce.
11PL
Krok 9
Dotknij napis „Ponowny pomiar” lub wyświetlony „Wynik pomiaru” lub naciśnij przycisk zasilania na alkomacie, aby przejść do kolejnego pomiaru z pominięciem zmiany wybra­nej osoby.
Dotknij ikonę „Dom” w dolnym menu, jeśli chcesz zacząć pro­ces przygotowania do pomiaru od początku.
Krok 10
Aby wyłączyć alkomat naciśnij i przytrzymaj przez 2 sekundy przycisk zasilania. Alkomat wyłączy się samoczynnie także, gdy nie będzie używany przez 2 minuty.
Wyjście z aplikacji podczas wykonywania pomiaru zostanie zasygnalizowane zapa­leniem się na alkomacie niebieskiej, czerwonej i zielonej diody LED. Wciśnij przy­cisk zasilania, aby zresetować urządzenie.
5. TRYB AUTONOMICZNY - POMIAR BEZ WYKORZYSTANIA APLIKACJI
Aby korzystać z trybu autonomicznego, należy uprzednio sparować alkomat z aplikacją i ustawić dopuszczalny limit stężenia alkoholu (w zakładce ustawienia). Po ustawieniu dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu, kliknij ikonę „Dom” w celu zapisania i przesłania do alkomatu nowych ustawień.
Gdy ustawiony zostanie dopuszczalny limit stężenia alkoholu i ustawienia zosta­ną przesłane do alkomatu, wynik pomiaru w trybie autonomicznym wyświetlany będzie z wykorzystaniem czerwonej i zielonej diody LED, zgodnie z ustawioną war­tością limitu.
Jeżeli bateria jest rozładowana lub alkomat działa w temperaturze wykraczającej poza warunki pracy urządzenia, zapalą się jednocześnie niebieska, czerwona i zie­lona dioda LED.
Wymień baterię na nową lub odczekaj ok. 15 - 20 minut w celu dostosowania się alkomatu do odpowiedniej temperatury pracy: 5 ~ 40°C.
12 PL
Krok 1
Aby włączyć alkomat, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez ok. 1 sekundę do momentu, aż mignie zielona i czerwo­na dioda LED oraz zapali się niebieskie podświetlenie ustnika.
Krok 2
Jeżeli aplikacja ‚ALCOFIND’ na smaronie nie jest włączona, alkomat automatycznie przejdzie w tryb autonomiczny i roz­pocznie proces przygotowania do pomiaru. Niebieska dioda LED podświetlenia ustnika będzie migać.
Jeżeli uruchomisz aplikację, podczas gdy używasz alkomatu w trybie autonomicznym, automatycznie rozpocznie się proces parowania i alkomat przejdzie w tryb pomiaru z wykorzystaniem aplikacji.
Jeżeli uruchomisz aplikację, podczas wykonywania pomiaru lub analizy próbki w trybie autonomicznym, po zakończeniu pomiaru alkomat automatycznie przejdzie w tryb pomiaru z wykorzystaniem aplikacji.
Krok 3
Gdy niebieska dioda LED przestanie migać, urządzenie jest gotowe do rozpoczęcia pomiaru w trybie autonomicznym.
Weź głęboki wdech i dmuchaj równomiernie, przez około 5 sekund, do momentu aż zgaśnie niebieskie podświetlenie lub/i usłyszysz sygnał ‚klik’.
13PL
Krok 4
Jeżeli próba została wykonana prawidłowo to w ciągu kilku sekund, zależnie od wyniku, migać będzie zielona lub czer­wona dioda LED.
Wynik pomiaru w trybie autonomicznym wyświetlany jest z wykorzystaniem czer­wonej i zielonej diody LED, zgodnie z ustawieniami dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu.
Zielona dioda LED miga, gdy wartość stężenia alkoholu w badanej próbce jest niższa niż ustawiany dopuszczalny limit.
Jeżeli została pobrana niewystarczająca próbka powietrza lub przekroczony został czas na wykonanie próby, migać będą jednocześnie czerwona i zielona dioda LED oraz nie­bieskie podświetlenie ustnika. Wciśnij przycisk zasilania, aby wykonać ponowny pomiar.
Krok 5
Krok 6
Wciśnij przycisk zasilania, aby wykonać ponowny pomiar.
Aby wyłączyć alkomat naciśnij i przytrzymaj przez 2 sekundy przycisk zasilania.
Czerwona dioda LED miga, gdy wartość stężenia alkoholu w badanej próbce jest wyższa niż ustawiony dopuszczalny limit.
14 PL
6. PAMIĘĆ POMIARÓW
Gdy pomiar wykonywany jest bez aplikacji w pamięci alkomatu może być zapisanych maksymalnie 30 ostatnich wyników. Każdy kolejny pomiar, po przekroczeniu tej liczby, będzie powodował usunięcie z pamięci alkomatu najstarszego wyniku. Jeżeli alkomat zostanie sparowany z aplikacją, wy­niki zapisane w pamięci alkomatu zostaną automatycznie przesłane do historii pomiarów w aplikacji i skasowane z pamięci alkomatu.
Historia wszystkich zapisanych wyników badań jest widoczna po wciśnię­ciu ikony wykresu na dolnym menu aplikacji. Na wykresie, testy wyko­nane bez wykorzystania aplikacji zostaną oznaczone literą „D”. Wyniki zapisane w pamięci aplikacji mogą być wyświetlane w formie wykresu słupkowego lub jako poszczególne rekordy pomiarowe.
7. AUTO OFF – FUNKCJA AUTOMATYCZNEGO WYŁĄCZANIA ZASILANIA
Urządzenie wyłączy się, jeżeli pomiar nie zostanie wykonany w ciągu 2 minut. Urządzenie wyłączy się także, gdy w ciągu 2 minut nie zostanie wykonana żadna inna czynność.
8. KALIBRACJA
Dokładność wskazań testera może się obniżać w trakcie normalnego procesu użytkowania. Zgodnie z wytycznymi producenta, w celu zapew­nienia dokładnych wskazań, zalecane jest przeprowadzenie kalibracji urządzenia przynajmniej, co 12 (dwanaście) miesięcy lub 500 pomiarów (w zależności, który warunek nastąpi wcześniej). Kalibracja wykonywana jest odpłatnie i może być przeprowadzona wyłącznie przez Autoryzowany Punkt Serwisowy.
Więcej informacji można uzyskać telefonicznie 22 852 23 98 lub na stro­nie internetowej Alkomat.pl
15PL
9. INFORMACJE KOŃCOWE
Nigdy nie wykonuj pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu.
Wysokie stężenie może rozkalibrować lub uszkodzić komórkę po­miarową!
Nie wdmuchuj dymu papierosowego do urządzenia, ponieważ
może to spowodować uszkodzenie komórki pomiarowej!
 Zbyt mocne dmuchanie może uszkodzić sensor w wyniku zalania śli-
ną.
 W przypadku, gdy temperatura urządzenia znacznie różni się od
temperatury pomieszczenia, w którym ma być używane, należy od­czekać ok. 15 - 20 minut w celu dostosowania się urządzenia do no­wej temperatury.
 Aby uzyskać precyzyjne wyniki stosuj tylko oryginalne ustniki. Ustniki
pakowane są pojedynczo w higieniczne, sterylne opakowania.
 Przechowuj tester wraz z wyposażeniem w miejscu niedostępnym
dla dzieci.
 Nie używaj ani nie przechowuj testera w miejscach narażonych na
działanie zarówno niskich jak i wysokich temperatur. Może to spo­wodować uszkodzenie podzespołów elektronicznych.
 Nie używaj i nie przechowuj testera w miejscach narażonych na nad-
mierne zanieczyszczenie (m.in. opary gazów toksycznych, benzyny, rozpuszczalników, spalin itp.) lub/i wysoką wilgotność.
 Nie używaj urządzenia blisko silnych elektrycznych lub magnetycz-
nych pól np. w pobliżu telefonów bezprzewodowych, komórkowych itp.
 Nie dopuść do zalania urządzenia. Jeżeli ulegnie zalaniu lub zamo-
czeniu wyjmij natychmiast baterię.
16 PL
 Do czyszczenia testera nie stosuj żadnych środków chemicznych.
Urządzenie przecieraj miękką szmatką.
 Wyjmij baterię, jeżeli przez dłuższy czas urządzenie nie będzie uży-
wane.
 Jeżeli urządzenie nie było używane przez dłuższy czas, pierwsze trzy
wyniki mogą być obarczone większym błędem pomiarowym.
 Zalecane jest regularne sprawdzanie oraz kalibrowanie alkomatu.
Tester nie może być używany, jako narzędzie do jednoznacznego stwierdzenia czy badana osoba może prowadzić pojazd mechaniczny zgodnie z obowiązującym pra­wem. Producent oraz sprzedający nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekol­wiek szkody i straty spowodowane lub powstałe u osoby badanej tym testerem. Nieprawidłowe wskazania mogą być wynikiem niewłaściwej obsługi urządzenia, uszkodzeń oraz wpływu wielu innych czynników Wszelkie decyzje i działania oparte na podstawie wyników tego urządzenia będą podjęte na wyłączną odpowiedzial­ność badanej osoby.
Według polskiego prawa tester ten nie jest urządzeniem dowodowym.
Informacja dla użytkowników o pozbywaniu się urządzeń elektrycz­nych i elektronicznych (dotyczy gospodarstw domowych)
Przedstawiony symbol oznacza, że niesprawnego urządzenia elektronicznego nie moż­na wyrzucać razem z innymi odpadami gospodarczymi. Według polskiego prawa tester ten nie jest urządzeniem dowodowym. Obowiązkiem użytkownika jest przekazanie zużytego sprzętu do wyznaczonego punktu zbiórki w celu recyklingu odpadów powsta­łych ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie postępowanie pomoże chronić zasoby naturalne i zapewni ponowne wprowadzenie produktów do obiegu, chroniąc zdrowie człowieka i środowisko. Aby uzyskać więcej informacji o tym, gdzie można przekazać zużyty sprzęt do recyklingu, należy się skontaktować z Urzędem Miasta, Za­kładem Gospodarki Odpadami lub sklepem, w którym zakupiono produkt.
17PL
10. SPECYFIKACJA
PARAMETRY TECHNICZNE
Sensor Elektrochemiczne ogniwo
Zakres pomiarowy 0.00 – 4.00‰
Rozdzielczość wskazań 0.01‰
Dokładność* ± 0.05‰ dla 1.00‰ w temp. 25°C
Jednostki pomiarowe ‰ (g/L), %BAC, ug/L, mg/L, mg/100mL
Czas przygotowania do pracy**
Czas wydechu podczas pomiaru ok. 5 sek.
Próg alarmowy
Zakres temperatur pracy 5 ~ 40°C, wilgotność < 95% RH
Łączność Bluetooth 4.0 LE
Zalecane okresy kalibracji*** Co 12 miesięcy / 500 pomiarów
SYGNALIZACJA
Sygnalizacja
< 15 sek. Czas przygotowania do pierwszego
pomiaru
Ustawiany w aplikacji przez użytkownika
Prawidłowego przebiegu pomiaru Rozpoczęcia i zakończenia pomiaru Przekroczenia zakresu pomiarowego Niskiego napięcia zasilania Konieczności wykonania kalibracji
ZASILANIE
Zasilanie 1 x bateria alkaliczna LR03 (AAA) 1.5V
Automatyczne wyłącznie zasilania Po 2 minutach bezczynności
18 PL
PARAMETRY MECHANICZNE
Wyświetlacz
Wykorzystuje wyświetlacz sparowanego urządzenia
Wymiary zewnętrzne 44.6 mm x 77 mm x 20mm
Waga (z baterią) 43 g
Obudowa tworzywo ABS
Numer katalogowy AFM-P3
* dla prawidłowo skalibrowanego urządzenia.
** zależy od warunków środowiska (temperatury i wilgotności), w których wykonywane jest badanie oraz wyniku w poprzedzającym pomiarze.
*** W celu zapewnienia dokładnych wskazań, zalecane jest przeprowadzenie kalibracji urządzenia, przynaj­mniej, co 12 miesięcy lub 500 pomiarów (w zależności, który warunek nastąpi wcześniej).
Żadna część niniejszej instrukcji, zarówno w całości jak i we fragmentach, nie może być modykowana, ani przetwarzana w jakikolwiek sposób elektroniczny, fotograczny, mechaniczny oraz inny bez pisemnej zgody rmy AISKO.
19PL
ul. Emaliowa 15
02-295 Warszawa
Infolinia 801 009 401
Dział Handlowy: 22 666 37 27
Serwis: 22 852 23 98
Alkomat.pl
Loading...